Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7859449 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 14:57 - pre 138 meseci
Citat:
vikibjorg:
E Miro , sad ispadoh jos i dobra riba ,hahahaha..... ako cemo tako onda bi zbog tebe i avioni padali :)



Pa vidis bre Viki sta je Mirjana napravila frku, zbog nje je SAS otisao u stecaj :D :D :D

Nema vise ko da leti :)))))))

A zbog tebe ce "TIMEkspressen" otici u stecaj :))))) i svi soferi zavrsiti u nekoj od psihijatrijskih ustanova gde cemo morati da ih negujemo :((((( Misli o tome koliko ces nam posla napraviti ... :PPPPPP Sledeci put idi peske ili cekaj drugi bus :DDDDDD
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 18:07 - pre 138 meseci
Ovako se nekada pisalo na forumu...razna resenja,vidjenje stvari i dogadjaja,naravno bez imena autora...:

-"Brate imass od mene 5-6 iljadarke - u eurima naravno, da mi obezbediss rdno-boravissnu dozvolu !!!
Naravno, vazzi i za druge koji to mogu da zavrsse..."
-"a ovi sto hoce da rade-samo sajtovi za "lutajuca srca".Ako si iskren,lep i malo u sali"zaliznut na jednu strane glave" pa mozda se i neka zagleda u tebe. - predlog dobijanja boravisne dozvole je bio takav.
-"Kakve crne vize-nadjes nekoga ili neku-pozoves je da ON ILI ONA dodje,a doci ce ako vidi da si iskren/iskrena i sve ti dalje on/ona sredjuje.STo mora jednostavno kada moze komplikovano.JEr to su VRLO VRLO USAMLJENI LJUDI. -A mi tu komplikujemo...
ZAKLJUCAK: "Daj ljubav iskrenu tim ljudima tamo-dace ti jos vise ma kako se ta ljubav izrazavala i racunala."

-Prodavnice u Oslu,na temu rasvete: "Citao sam da u prodavnicama u Oslu i vecim gradovima kada naidju zimski meseci i dan traje svega pet-sest sata dnevno stavljaju umesto obicnog osvetljenja-UV LAMPE koje podsecaju i daju utisak SUNCA.Da ne bi pali u depresiju jer vec jesu."
-Na temu jezika: "najveca prepreka jezik koji je kombinacija jodlovanja i kineskog".
-Sta je Norveska po uredjenju?-Odgovor:"Norveska je komunisticka kraljevina. Usralo ih je sa naftom i sada mogu sta hoce da rade.".
-Originalni prevod... - „sposobni imigrant“ (skilled immigrant)".
-Strana 2 -STTEFAN,koji je i sada aktivan clan,bio i tada...kao student masinstva koji je uspesno smuvao doktorku,he he.a DOBIO JE i..."upravo sam dobio obaveštenje od NAV-e da će mi poslati DVD što pre."...
-Jedan drugi clan isto dobio..."Dobih danas DVD od njih"-dakle DVD se delio sakom i kapom...
-Dakle,jedan pita nesto...odgovor stize za nekih 7 dana u proseku...mi danas snimamo film "Balkan expres"...odgovor se ceka 1 sat.
-I dalje se islo u smeru opisa Norge: " Onda ide ono sa noci od 6 meseci. Uzgred N je zemlja sa malo stanovnika, a takve zemlje su uvek nestabilne i zacas se sjebu, ali se i zacas poprave. Italija, ne moze da pukne kao Island, ali zato se i obican propis menja decenijama.Uz sve to zemlje poput Norveske, polako ali sigurno se penju na Qraz velikima. Ne samo sto imaju veci dohodak, nego se predstavljaju i kao demokraticnije, a to tako nece moci. Pre ili kasnije ovi ce im namestiti igru."-Dakle,Island,Italija,Norveska...sve je to jedan lonac bio.
-"ne znam gde si proveravao ali mislim da opisujes gvatemalu(".
-"Vidim da si se pored pisanja gluposti poceo da se bavis i lektorskim poslovima".
-A KONFLIKTA je UVEK bilo..."haha, znaci ja pisem gluposti, a ti onda ucis iz njih. Vidis, tvoj problem nije tvoja prostota, to bi se vec dalo ispraviti u kakvoj kulturnoj ustanovi tokom zimskih noci. Tvoj problem je tvrdoglavost."
-"JA VISE NEMAM ZIVACA DA ZIVIM OVDE U SRBIJI,RADIM KO KONJ A PARA NIGDE,SVE OD DANAS DO SUTRA
-"Nemoras da vices Razumem te potpuno.
-A sa UDI-em se uvek ratovalo...:"sledece nedelje pocinjem "specijalni rat" sa norveskom birokratijom u UDI,"
-Povoljna VREMENSKA prognoza: "Nebrini se za klimu nije nista drugacije od Srbije, jedino je zima duza i dani su jako kratki u decembru i januaru ali zato u toku leta dan ti je ekstremno dug i nema vrucina kao kod nas tako da po ceo dan mozes da uzivas napolju tokom leta."
-Evo i pre se mislilo da je leto najbolje za posao...:"Sto se tice medecinara opet moja pretpostavka jeste da je verovatno najbolje traziti posao u toku leta tj vreme godisnjih odmora kada imaju dosta posla a fali im radne snage".
-Evo odgovora na filozofsko pitanje:"DA LI DOCI?"-"Svakome je jasno da doneti odluku da napustis jednu zemlju i da odes da zivis u neku drugu zemlju na duze staze je veoma komplikovana i teska odluka i zavisi od mnogo faktora i ne moze se opisati u dve ili tri recenice. Za takvu odluku je potrebna veoma opsirna analiza i procena rizika koju je neko spreman da preuzme na sebe kada odlazi negde da zivi. Ja licno nemam vremena a ni neke preterane zelje da pravim takvu sveobuhvatnu analizu jer ona se u svakom slucaju na kraju svede na individualni nivo i to je odluka pojedinca ili porodice. Ono sto meni odgovora tebe mozda ne odgovara i to je savrseno uredu, sa takve tacke gledista svako sam za sebe treba da donese odluku da li ce doci u Norvesku ili ne.".
-OVDE cu spomenuti autora.To je "Dekibre".
-Usluga prevodjenja:"Ako nekome treba prevodilac...za razliku od ostalih prevodi nesto logicnije na engleski".
-" Ipak mislim da ce Norvezani jos dugo imati to jer su velika zemlja i uvek imaju vukojebina u izobilju gde bi rado otisao kakav novi useljenik.-ovo taman za mene...
Uvek je postojao po neki pametni:"Zivite lepo u lepoj drzavi to je u redu. ALI VI ne mozete da dajete neistinite podatke o zivotu u Norveskoj. To govorim zbog drugih ljudi, a ja u Norvesku mogu da otputujem vec veceras !".
-A evo nesto i o fizickim razlikama:"Jos da se osvrnem na fizicku razliku(neko je spomenuo) izmedju Svedjana i Norvezana. Ima li vidne fizicke razlike izmedju nas i Hrvata??? Gluposti ciste".

Ovo su samo "biseri" sa prvih sedam strana foruma...za koje sam smatrala da je lepo podsetiti se...jer ti ljudi su osnovali ovu temu koja je pomogla mnogima,definitivno.




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 18:13 - pre 138 meseci
A ovaj post izdvajam kao jedan od najboljih bisera.Poredjenje dva poluostrava Balkan-Skandinavija i raspodela zemalja!

Autor nebitan...

"Kad bih pravio paralelu sa Balkanom ovako bih napisao: Danska=Bugarska, Svedska=Srbija, Norveska=Bosna, Finska=Rumunija i Island-Hercegovina/Albanija."

Isti autor kaze dalje,produbljuje temu...

"Medjutim, ono sto je mene zacudilo je koliko su Svedjani lepsi od Norvezana i to pogotovu zene. Cak, mogao bih da tacno kazem ko je Sved a ko Norvezan. Norvezani svi imaju kockastu i jaku vilicu, to im je nacionalna karakteristika. Zbog toga im nekad ne mozes razlikovati zensko od muskoga. Amazonke."

I dolazi do zakljucka: (obracajuci se Srbima koji zive u Norge"

"A u dusi bih rekao da su darezljivi cim tako dobro placaju razne jebivetre koji su se zadesili kod njih.".

Dakle,smejala sam se a posebno na ovu raspodelu zemalja,gde smo mi dobili slicnost sa Svedskom.
Uglavnom ljudi su se zezali uvek...i provocirali na isti nacin...
Sad mozemo da nastavimo sa temom...ovo je bilo onako time out na proslost foruma...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 19:46 - pre 138 meseci
Meni su sada ovo veći biseri nego tada...upadaju likovi na 300 i neku stranu i traže odmah podatak: kako da odem, kod koga da budem, mnogo mi se sve to svidja, vidim da pišete mnogo oko toga, kolike su plate u NO, hoću i jaaaa, dajte mi odgovor odmah, mnogo mi se žuri....i uvek se nadje neko da im natenane objašnjava...a iz aviona se vidi da su svi takvi nažalost, ali stvarno nažalost, samo u prolazu kroz ovu priču. Ej BRE...toliko se svima žuri, pa ne mogu da pročitaju od početka do kraja za pra dana (pa čak i nedelju dana) sve ovo. A sa druge strane vide se neki novi likovi, ali koji su stvarno posvećeni svome odlasku...npr. Zokiruma, pa Isabeau...i još par njih.

A ja još na drugoj strani ovog foruma pišem kako završavam mašinstvo...tj. tačnije prekvalifikaciju po bolonji (trebao mi je tada još jedan semestar da bi to sve bilo po novom programu) a sve kako bi mi posle bilo lakše i sigurnije kada tražim priznavanje diplome (kako je i bilo)...a onda počinjem da učim potpuno sam jezik, gledam serije, filmove i da se radujem kada za sve to vreme dok gledam program (1-2 sata) prepoznam samo jednu jedinu reč od norveškoj jezika....pa skidam kao lud sa neta razna audio ludila...pa šaljem papire za sebe, pa za suprugu, pa ona uči jezik...pa za sve to vreme štekamo kintu...jer je sve u NO tako očigledno papreno skupo...pa krećemo na kurseve norveškog....pa prvi ...pa drugi...pa treći...pa kada sve to dovedemo na zadovoljavajući nivo krećemo sa traženjem poslova...pa ispaljujem preko 250 oglasa za nas oboje dok jedan nije bio pravi...I tako malo po malo nakon više od 4 godine planiranja i svakodnevnog rada eto cele porodice u NO...punoletni rade, a maloletni u školi i vrtiću. Nismo posao tražili od vrata do vrata, nismo se ganjali po raznim gradovima, spavali na svakakvim mestima...već dooooobro planirali sve ovo i doooobro angažovali sami sebe u svemu ovome.

Moj zaključak: "Svako može da ode ne samo u Norvešku već bilo gde, ali ako to stvarno želi i ako svakodnevno radi na tome!

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 20:19 - pre 138 meseci
Gospodine Steffane ,u potpunosti se slazem s Vama sto se tice ovoga sto ste napisali,i ja se jesam ulogirao na 300 i nekoj stranici(jer znam da ste direktno na mene mislili u ovom postu)-ali svatko se ulogira na nekoj stranici,zar ne?Nisam kriv sto nisam saznao za ovaj forum od 1. početne stranice,jer da jesam sudjelovao bih od početka.Istina nisam počeo čitati forum od početne stranice,u pravu ste,jer radim i nemam bas toliko previse vremena bas od početka čitati,kad se donekle zna svrha foruma i svačiji cilj .Iskreno se ispričavam onima kojima sam bio dosadan s pitanjima ovih dana,jer mi nije bila namjera istoga,nego namjera informiranja i kako sam vec spomenuo znam,zapravo vjerujem da je put jako trnovit i iznimno težak kao i svako snalaženje dns,ali zar nemam i ja pravo kao upravo Vi informirati se i pokušati nešto u životu ?Nemojte me krivo shvatiti,ali ja se nisam logirao ovdje da bih napisao 20 postova i da mi se kojim slučajem posreći i da uspijem nego da razvijam komunikaciju s Vama,ljudima s foruma .Volim stvarati nove krugove prijateljstva i poznanstava,u ovom slučaju je ispalo iz razloga tog odlaska u Norvešku.I isto tako ističem nema veze što imam "tek" 23 godine,znam što želim od života i nisam neki klošar s ulice,volim raditi-radim,volim učiti-učim i nadam se da ču učiti dok ne umrem,jer volim napredovati a ne stagnirati.U tom razmišljanju i pogledu sam odgojen i iz tog razloga sam se obratio Vama forumašima i isto tako kako ste Vi meni objasnili neke stvari ,tako bih rado volio jednog dana biti nekome od pomoći,jer u krajnjoj liniji ljudi smo,moramo pomoći jedni drugima.Za određeni cilj spreman sam kako gosp. Mirjana kaže i spavati na kiši,pa majku mu neće vječno padati ta kiša,osvanut će i meni jednog dana kao i drugima,jer vjerujem opet kazem kako je put jaaaaaako tezak ka uspjehu,ne samo u Norveškoj nego općenito preživjeti današnji dan.Ovo što ste naveli :odmah sad ići,ne niste u pravu,naveo sam sljedeća godina 7-8 mjesec kada bude i kada mi uđemo u tu "krasnu" Uniju,jer kako su neki rekli bar neka malena olakšica će biti.Naravno da se treba što više i bolje informirati i pripremiti na takav potez jer ne ide se do budimpešte pa boli me briga lako cu kuci,ipak je ovo veliki iskorak u zivotu.Zato ne bih volio da me se krivo protumaci i shvati,ozbiljna sam mlada i potencijalna osoba koja je sposobna za svakakav posao,nisam od onih koji viču :ja to ne mogu!! Hvala svima koji pomazu i koji razvijaju komunikaciju s nama " nepoznatim" ljudima i "novopečenim" skandinavcima heheheeh.Hvala na saslušanju :) -samo da napomenem veliko hvala gosp. Mirjani koja se doista jako trudi u objašnjenjima !
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 21:14 - pre 138 meseci
Citat:
Sefika_67:
Znal itko kako otici u Norvesku ? . Da se zivi tamo ?


DAVORNO: "AUTOSTOPOM

Ili da se potrudis i prelistas forum"

ha ha ha...legenda Davorno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 21:21 - pre 138 meseci
Citat:
Naši cigani balkanski bi tamo super prolazili onda,oni su sposobni za čopore djece,oni bi za 20 godina Norvešku pretrpali .....Dobra je to stvar tj . mogućnost ako se tak sta moze...
Citat:


Yeah, right..cigani i slična ekipa s čoporima djece ( za koje se, vidi čuda, najčešće ne brinu oni već netko drugi ili država..znači netko ko zapravo RADI ) su svagdje korisni ko šećer u rezervoaru.
Poslušaj dobronamjeran savjet : mani se druženja, sjedni tjedan dana, pročitaj forum, pa onda pitaj što ti nije jasno. ako nemaš vremena za to, nemaš ni za pripremu za norvešku. ja sam čitala forum i skupljala informacije godinu dana po netu prije nego sam se registrirala..
pozz!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 21:24 - pre 138 meseci
Forum broji mnogo strana,mnogo pregleda i mnogo odgovora.Ali ne broji mnogo clanova koji su ovde i zaista dosli.
Tako da u tom delu,Sttefan ima pravo...da je mnogo "prolaznika" ovde...na veliku zalost.Ali nije laka prica...i to ima svoju ulogu.

Clanovi koji su na forumu bili pre ulaska u Norge,i sada su tu...ima ih nekih 20-30 "komada".Nema vise...a kada se pogleda forum,pomislis minimum 200 ljudi je ovde...ali nije.
Naime...Dekibre,Srleno,Dejann73,Sttefan,VikiBjørg,Kelly,Goggy77,Srdjanm3,Dakipro,JocaEndo,Cveyoni,Medicman,Bambi84,Moukoko,Jens Stoltenberg,Filipv7,Parola,DrMare82,Jogurt,Leleb,Sale011,Davorno,69th,Surbat,Suhimilek,photoplasma,Toi,BB1,Sandrakuzmanovic,Oliclu,Picaso23,KingVi,Bajt,Flink,Ja...(neko je naravno izostavljen,ali se nisam setila vise...medjutim taj broj nije veci od gore navedenog).

Treba istrajati.To je poenta.Lako nije ali treba istrajati.
Pozdrav svima...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 21:27 - pre 138 meseci
Ljudi nema nista lako i servirano na tanjiru. Treba se bar za pocetak pomuciti i procitati forum i skupiti informacije.
Traje i vise od nedelju dana ali tu se vidi odlucnost ljudi.
Ja sam se bavio problematikom kako otici u Norvesku preko godinu dana. A samim procesom kako zbrisati bilo gde mnogo duze i stedio pare da to ostvarim.
Proces je bio.. prvo iscito forum i skupio informacije. Posle iako niko ziv od masinskih inzenjera nije otiso tad za norvesku sa foruma, ja sam na finn.no pratio oglase i video da je sasvim moguce posto ima oglasa za moju struku i ono sto imam iskustvo.
Krenuo na norveski kurs i u medjuvremenu naso fime koje mi odgovaraju i pratio oglase da se one pojave. Pojavio se oglas... poslo prijavu, dobio poziva na razgovor, organizovo hotel, avion sve ostalo itd....

Ali nisam ja samo gurao stvari za norvesku,, u medjuvremenu sam bio krenuo i u proceduru za dobijem madjarski pasos, skupio informacije, svu dokumentaciju, cak hteo i da pocnem da ucim i madjarski jezik jer ga ne znam.
To sam na kraju odusto posto sam dobio poso u norveskoji....

Ali i pored toga sam pratio i forum za odlazak za ameriku i svake godine slao ono za zelenu kartu -lutriju. I normalno kako to biva u roku od nedelju dana dobijem i poso u norveskoj i izvuku me da sam dobio americku zelenu kartu.
Mislim da mi je najteza stvar u zivotu bila kada sam kuco mail americkoj ambasdi u srbiji da odustajem od toga i da me ne prozivaju bezveze na ulazu u ambasadu jer sam tada vec bio zaposlen u norveskoj, imo stalan posao i upravo mi povecali platu....
Ali opet ja sam bio isplaniro i ceo put za ameriku isto naso firme gde cu , oglase,smestaj i sve zivo....

Ljudi ne shvataju da danas imaju jednu ogromnu porednost a to je internet. Mozes pronaci najbitniju stvar a to je informacija... razervisati hotel, platiti avionsku kartu, naci vizualno detaljan put i prosestati se virtualno gde treba preko google maps.
Mislim da je apsolutno besmisleno zapucati negde ko muva bez glave ako to mozes da izbegnes.

Niko na forumu ne moze nekoga ne poznatog tek tako da uhvati za rukici i dovede ga u norvesku, da mu smestaj, nadje poso itd... to morate sami.
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 21:37 - pre 138 meseci
Uredu slazem se sa svima sto su napisali,neću se od večeras više javljati na forumu dok ne pročitam cijelu temu od prvog do zadnjeg slova,hvala svima na savjetima.
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.adsl.eunet.rs.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 22:16 - pre 138 meseci
savrseno u pravu za internet gogi, ali takodje internet nam i odmaze, ima i ona druga strana medalje

posle 6 meseci 14 dana , preko 24 sati putovanja ood kojih preko 12 u avionu konacno u srbiji

od danas sam u istoj zoni kao vecina ovde

hvala bogu

pozdrav svima
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 07:26 - pre 138 meseci
Ive na ovoj stranici su svi materijali i filmovi, ja sam imala nekih problema sa skidanjem pa sam ih skoro sve skinula s torrenta

http://www.elitesecurity.org/t282324-310#3189625
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 08:19 - pre 138 meseci
Pozdrav svima...evo mene nazad u NO, ovaj put u Oslu :)...

Evo da napisem i ja moje iskustvo glede napustanja srbije.. Sve je pocelo davne 2009.. Zapravo ceo zivot sam planirao da cu negde preko da odem, ali sam tek 2009 poceo da se ozbiljnije bavim tim.

Norveska tada nije bila u planu, meni je cilj bio Nemacka (jer nemacka je, barem po meni, najprikladnija za masinske inzenjere..ali ovo je subjektivno).. Plan je moj bio ovakav.. Razmisljao sam eto masinskih inzenjera treba svuda, moze se sa engleskim. Registrovao sam se po raznim drustvenim, poslovnim mrezama tipa linkedin, expertfinder24, xing...itd itd... jer sve to neko gleda...

Radio sam od 8h ujutro, a ja sam ustajao oko 6h, sednem za komp, i opizdim jedno 10ak CV-a (sve je bilo po principu i corava koka zrno ubode)...nisam puno gledao sta traze od vestina...

Naravno odbijenica je bilo bruka puno...

Zatim sam poceo da saljem i u saudijsku arabiju preko sajta www.bayt.com jer sam se bavio u to vreme procesnom opremom u oil&gas bransi a i tamo je englesko govorno podrucje...

Za svo to vreme sam slao svuda po evropi.. nemacka, holandija, svajcarska, luksemburg, belgija itd itd... Posle jedno godinu dana mozda, pocnem ja da ucim i Nemacki (koji sam ucio 10god u skoli, ali nikad nisam imao neku ljubav prema njemu)...i tako i dalje saljem...

Sto se tice sajta bayt za saudijsku arabiju,nikad nisam dobio nikakav odgovor...od "eu" ..sam bar dobijao odbijenice...I tako posle nekog vremena, dobijem ja poziv u Sloveniju.. platim sve tamo, odem u hostel, obavim razgovor, sve super...medjutim kad sam isao na drugi krug razgovora, nisam mogao protiv kandidata iz EU kojima je bilo lako da rade a za mene je trebala komplikovana procedura za radnu dozvolu...

No ajde, ne dam se ja jos...Posle toga, zovu i neki nemci...nude nesto, tamo vamo..skajp interview... to je sad vec 2011 godina (pratite dobro, jer vec skoro 3 godine samo odbijenice dobijam).. Ovo govorim zbog ljudi koji bi mozda i odustali... znaci 3 godine samo odbijenice maltene... ali to je moja greska, jer da sam slao na nemackom, verovatno bi nesto dobio ..

U to vreme kad sam dobio poziv iz nemacke (koji su ipak trazili nesto sto nisam bas ja radio, i nisu bili sigurni hoce li biti nesto od toga)..dobijem poziv iz NIS-a...i ja prihvatim da odem u tadasnji Naftagas...

I tako ja sa zaljenjem zaboravim na odlazak iz Srbije...Naravno, onda u NIS-u skontam da je njesra..itd itd...Posle par meseci provedenih u NIS-u, dobijem poziv od ribe iz francuske, kojoj jako treba moj profil, i kazem joj kako ej tesko za mene dobiti radnu dozvolu itd..na sta ona odgovara "nebrini ja cu to srediti".... ali posle nedelju dana zove ikaze "procedura je jako komplikovana, klijent nije spreman da sebakce sa tim"....e tu meni opet proradi zelja za napolje...i tu vreme moj bivsi kolega (gogy77) je taman otisao u NO...i tako i ja resim da probam...

Pocnem da ucim Norveski, ali paralelno saljem CV_e na engleskom (kao sto sam vec radio i za EU)...i posle vrlo kratkog perioda sam uspeo da dobijem neke razgovore i eto me sad tu gde sam..

Dakle, nije uopste lako doci...ja sam mozda pogresio sto nisam odma krenuo da se bakcem sa NO,ali sta ces..nismo svi pametni.. Cisto da znate i da ne odustajete..jer ja sam odbijenice dobijao skoro 3 godine...svak drugi bi mozda odustao...

Tako da samo krljajte..ucite taj jezik ludi, jer iako mozda mozete dobiti posao sa engleskim, puno lakse ce biti ako ga znate...nemojte da vas mrzi ujutro i uvece da gledate finn.no, pratite desavanja itd..

Ja sam imao tada samo 1 dete, norveski sam ucio uvece od 22h..preko dana radio...subotom isao na casove itd... sa zenom se bas i nisam nesto puno druzio tada :D :D..

Tako da krljajte samo i budite uporni. Ko nema neki fax koji je ovde deficitaran nek uci taj jezik i neka ne dangubi ako zeli da dodje bilo gde napolje.. Jer nemojte da se zavaravate da svi samo vas cekaju da vam daju kredite, kamione avione...Mora se dobro potegnuti da se nesto stekne ovde,..ako ste sami jos i moze, ali ako imate porodicu, prilicno je tesko...

Moja porodica broji 5 clanova sada i bice jako tesko kad svi dodju ovde, ali bolje mi je ovde se boriti nego dole.

Eto, malo uz kafu se raspisah.

Poz svima
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.212.207.212.getinternet.no.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 08:56 - pre 138 meseci
Ahahahaha....nasmeja me Mirjana-posteno! Pa ti stvaaaarno uzivas na ovom forumu ! Tebi ce na kraju svi oni koji su dosli u NO zahvaljujuci tvojim postovima, podici neki spomenik kao Rokiju Balboi u Zitistu
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 10:30 - pre 138 meseci
Ma u centru Kikinde, "Mirjana Balboa, najvise rundi borbe sa Norveskom od svih"! :)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
71.248.106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 11:55 - pre 138 meseci
Mozda sam propustio,ali ajde da pitam,ima li gde da se skine norveski recnik,ja imam od autora Cveja Jovanovic,ali to nije recnik u pravom smislu nego je gramatika i fraze(dobar je i on za upoznavanje pravila),da li ima negde od autora Stepanov,ili ako nema dajte mi ko mozda ima kopiju pa da se dogovorimo da kupim.
Moze odgovor i na pp.
Hvala
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 11:58 - pre 138 meseci
Citat:
zokiruma:
savrseno u pravu za internet gogi, ali takodje internet nam i odmaze, ima i ona druga strana medalje

posle 6 meseci 14 dana , preko 24 sati putovanja ood kojih preko 12 u avionu konacno u srbiji

od danas sam u istoj zoni kao vecina ovde

hvala bogu

pozdrav svima



Dobro nam dosao Zoki...
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 12:13 - pre 138 meseci
Citat:
vikibjorg:
Ahahahaha....nasmeja me Mirjana-posteno! Pa ti stvaaaarno uzivas na ovom forumu ! Tebi ce na kraju svi oni koji su dosli u NO zahvaljujuci tvojim postovima, podici neki spomenik kao Rokiju Balboi u Zitistu :)



I film da se snimi...citala sam ''u jednom dahu'' njena iskustva iz Norveske,spavanje kraj fontane,duhoviti opis kako tamo na severu ni virusa nema koliko je hladno i da se cudi od cega su kolege ''bolesne'',pa malo, malo pa ne rade,pa slika kako cisti sneg...itd...Ja sam to prepricavala prijateljicama i divila se Mirinoj energiji...Salu na stranu svi vi koji ste otisli tamo imate svoja iskustva,( i Dejanov blog procitah sa zadovoljstvom)nikom nije bilo lako,trazi puno odricanja,rada,zivaca,novca,ucenja...ali se ipak isplati...A mi sa ovih prostora smo nekako navikli na zivotne borbe...tako da treba da verujemo u sebe i da gledamo napred...Pogotovo mladi ljudi,jer zivot je pred vama...ali se ni mi matorci ne damo...nije jos kasno da se ostvare neki snovi...Od srca se nadam da cu uspeti da dodjem tamo i da cu imat prilike da upoznam divne ljude ovog foruma...
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 12:18 - pre 138 meseci
Citat:
mihaleks:
Ma u centru Kikinde, "Mirjana Balboa, najvise rundi borbe sa Norveskom od svih"!



Bolje u Tromsø kao podrsku onima koji dolaze u Norvesku...simbol borbe za iseljenicko mesto pod suncem
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2012. u 12:18 - pre 138 meseci
Citat:
vikibjorg:
Ahahahaha....nasmeja me Mirjana-posteno! Pa ti stvaaaarno uzivas na ovom forumu ! Tebi ce na kraju svi oni koji su dosli u NO zahvaljujuci tvojim postovima, podici neki spomenik kao Rokiju Balboi u Zitistu :)


Paa... Idejno resenje je vec osmisljeno, motiv takodje (Mirjana kako spava na klupi u parku).... problem je sto Ivan Meštrović vise nije dostupan....
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7859449 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.