Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860311 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.dsl.iskon.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 18:53 - pre 138 meseci
Ma naravno da nece padati lova s neba,to je opće poznato nego mi pričamo o olakšicama koje cemo imati i "privilegije". A jbg šta da ti kazem,treba se trgati,truditi,grebati ako je ikako moguce uspjeti u cilju zeljenom.Najradije bih volio da ide netko samn moili ja s nekim,svejedno je-ali ako do tada ne uspijem se s nikim skompat odoh sam,sam sam se i rodio hheheeh.
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 19:44 - pre 138 meseci
Naime...ideja za ovaj post je potekla od toga sto tri nasa para(naravno sigurno ima i vise,vec one za koje ja znam),cekaju bebu.I to je suuuuper.Naravno,privatnost je privatnost i necemo se glupirati i imenovati,jer to nije poenta uopste.Poenta je nesto drugo.

Zdravstvo ovde i kod nas se u mnogo cemu,a pre svega u rutinama razlikuje,i to prilicno.
Osim one cuvene razlike "kultura o antibioticima" a odnosi se na cinjenicu da njihovi lekari ovde tesko ispisuju recepte za antibiotike,kao da im zdrav zub cupas i njihovi studenti medicine na forumima su jako ponosni na to kako rezistentnost nekog leka ne dolazi brzo u Norge jer su lekari odgovorni i ne prepisuju svima antibiotike.Ovo je krajnje diskutabilno jer oni u tome i preteruju pa kada nekome zaista trebaju antibiotici ceka se krajnje krajnje poslednji momenat...a cesto bude i kasno.

Naime,trudnoca se smatra zdravim stanjem sto i jeste i treba tako da bude,i mi na poslu imamo trudnicu trenutno,radi normalno sve.
Ja sam je jednom pitala kad je bila na ultrazvuku i ona mi kaze da ultrazvuk se dobija tek u 18-oj nedelji kao zvanicna ponuda ali je ona trazila i dobila ranije.Naime,ides kod fastlege i nosis urin kao uzorak a uzmu ti i krv.Ultrazvuka nema.Odlazak kod ginekologa nema.Tek u 18.oj nedelji ultrazvuk.Sto je nas pojam shvatanja nezamislivo.Dakle,ultrazvuk moras da trazis i po pravilu ti ga fastlege odobri.Medjutim,desava se i drugacije...da se to ne odobri.
Evo o cemu oni vode debatu.
Link:

http://www.babyverden.no/Nyheter/tidlig-ultralyd/

Dakle,dve partije politicke su do sada rekle DA ponudi o ranijem ultrazvuku tj.pre 12. nedelje.To su Ap i Frp.
Naime,ovde se smatra ako se dozvoli ultrazvuk kao zvanicno,da MORA se,pre 12. nedelje ili da bude samo ponuda da ce mnoge zene to prihvatiti i ako otkriju neku anomaliju kao sto je npr.Daunov sindrom ili nesto drugo da ce biti povecan broj abortusa,a opste je poznato kako ovde izgleda abortus posle 12.nedelje...zaseda se i ceo tim lekara vodi proces...i oni ne zele da im se dogodi to sto se desava u Danskoj koja ima taj UZ pre 12.nedelje i kada se otkriju anomalije,zene vrse abortuse.U novinskom clanku je pisalo da je debata zakazana za 11.april a to je bilo prosle godine,i dozvoljeno je da se dobije ponuda o tom UZ,ali eto ipak se desava da fastlege to odbije.Tu morate djonom,nikako drugacije jer to je kod nas tako normalna stvar i krajnja rutina.Neverovatno.
Dakle,dozvoljeno ali oni daju svoje vidjenje.Misli se na fastlege-a.
I pre ove debate je Helsedirektorak izasao sa cifrom od 50% svih trudnica koje idu na UZ pre 18.nedelje tako sto su to dobile na upit.Ali niko nema pravo da te odbije,medjutim i to se desava.
Razlika u mnogo cemu pa i u ovome...
Pisemo o razlicitim temama jer nije samo UDI epicentar.Neko ce i decu da pravi pa mu moze koristiti...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 20:55 - pre 138 meseci
Citat:
marijanik:
Cestitam !!! I srecno

Hvala,takodje sve najlepse!
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 20:58 - pre 138 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Citat:
vesmil75:
Ljudi moram da podelim svoju radost sa Vama! Danas mi je stigla autorizacija,a taksu sam uplatila 7.novembra! To je stvarno brzo uopste se nisam nadala!



Cestitam od srca!!!!Bravo!!!

Eto jos jedne potvrde da nema pravila,da se kod njih nikad ne zna...Moja koleginica uplatila u maju i pre nekoliko dana stiglo pismo,traze jos neka dokumenta...a ona se ponadala autorizaciji jer je proslo 6 meseci...:(

Hvala,takodje sve najlepse! Iskreno i sama sam pomislila da mi traze jos nesto od dokumenata kada sam videla kovertu,kad.....iznenadjenje!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 21:45 - pre 138 meseci
Citat:
toi:
Sad je pitanje da li da prijavim to kad ostanem bez posla ili kako da postupim?



Toi,posto smo pisali one postove o isteku dozvole itd...a bila sam tada na poslu i nisam mogla da pretrazujem ceo sajt UDI-a...evo i pismeno da moze da postoji prekid u dozvolama a da se taj prekid ipak racuna kao stalan i dozvoljen.Ovde po zvanicnom pravilu pise da je dozvoljeno 3 meseca nakon sto ti istekne dozvola,mada su meni rekli 2 meseca u policiji.Ali ovo je zvanicno i na ovo se pozivas.
UDI :

"For at oppholdet skal regnes som sammenhengende, må du
ikke ha opphold mellom tillatelsene på mer enn tre måneder i løpet av de siste tre årene. I løpet av din oppholdstid kan det være perioder hvor du har vært uten oppholdstillatelse fordi du har fremmet søknad om fornyelse etter utløpet av tidligere oppholdstillatelse. Oppholdet regnes fra datoen da tillatelsen din gikk ut og frem til du leverte søknad om ny oppholdstillatelse. "

I naravno engleska verzija za slucaj da neznas norveski glasi ovako:

UDI:

In order for your stay to be deemed to have been continuous, you must:
not have gaps of more than three months between permits during the last three years. There may be periods during your period of residence when you have been without a residence permit because you have submitted an application for renewal after the previous residence permit had expired. The gap is reckoned from the date when your permit expired until you submitted an application for a new residence permit.

Sve ovo to jest,clanak o ovome se nalazi pod delom o "permanent-stalnoj dozvoli i uslovima za istu"
Linkovi u dve verzije(norveska i engleska) celih stranica sa sajta UDI-a su:
http://www.udi.no/Norwegian-Di...ments-for-a-settlement-permit/

http://www.udi.no/Sentrale-tem...-kan-fa-bosettingstillatelse-/

Prosto,nekako sam se osetila odgovornom za onaj post sto smo pisali jer imas situaciju koja bas i nije za forumsko zezanje,pa evo i potvrde sa sajta UDI-a za slucaj da ti prave problem.
Pozdrav,TOI.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 21:55 - pre 138 meseci
Zasad pun kofer informacija,da ti mozak prokuha :)
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 22:14 - pre 138 meseci
Kad se već pominju dečica...u Norveškoj sva deca imaju pravo na barnetrygd (dečiji dodatak) koji na mesečnom nivou iznosi sada 970 kruna (po detetu), na to ide još 970 kruna ako je samohrani roditelji, pa još 320 kr. ako se živi na Svalbardu...pa još...itd. I to se dobija od trenutka kada su deca ušla u zemlju...tj. u Norvešku...znači ne od trenutka kada je obavljen proces spajanja sa decom.

Sve u svemu kada dodjete ovde nemoj da se stiskate već se umnožavajte

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 22:16 - pre 138 meseci
Nije problem u umnozavanju,nego u dolasku i smještaju :) -ono drugo je najmanji problem heheh
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 22:30 - pre 138 meseci
Citat:
sttefan:
Kad se već pominju dečica...u Norveškoj sva deca imaju pravo na barnetrygd (dečiji dodatak) koji na mesečnom nivou iznosi sada 970 kruna (po detetu), na to ide još 970 kruna ako je samohrani roditelji, pa još 320 kr. ako se živi na Svalbardu...pa još...itd. I to se dobija od trenutka kada su deca ušla u zemlju...tj. u Norvešku...znači ne od trenutka kada je obavljen proces spajanja sa decom.

Sve u svemu kada dodjete ovde nemoj da se stiskate već se umnožavajte

A tu su i neke poreske olaskcice valjda... :P
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 22:37 - pre 138 meseci
LJudi pustite sad porezne olaksice i pravljenje djece,kod kog se moze doci da se moze snaci prvi mjesec dok se nesto ne skonta,lako za zene i djecu -to je najmanji problem,bitan je posao i smještaj početni.
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 22:47 - pre 138 meseci
Jedno 5-6 komada malih skembica (dece) bi mnogo doprinelo u samom placanju kirije za stan ili otplate za kredit...
Ja sam uvek bila za to da se deca sto pre ukljuce u integrisanje putem finansijskih doprinosa...
Apsolutna podrska razmnozavanju i ukidanju nocnih smena zdravstvenim radnicima kako bi im ostalo sto vise vremena za razvijanje filmova...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 22:53 - pre 138 meseci
Naši cigani balkanski bi tamo super prolazili onda,oni su sposobni za čopore djece,oni bi za 20 godina Norvešku pretrpali .....Dobra je to stvar tj . mogućnost ako se tak sta moze,samo sto prvo treba se riješiti tj. otici s ovog prokletog balkana,to je prvi cilj nama obicnim smrtnicima heh
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 23:28 - pre 138 meseci
Citat:
gogi77:
A tu su i neke poreske olaskcice valjda... :P

To su priče za malu decu da se uz pomoć istih dobija manji porez



Citat:
Mirjana Savicic:
Jedno 5-6 komada malih skembica (dece) bi mnogo doprinelo u samom placanju kirije za stan ili otplate za kredit...
Ja sam uvek bila za to da se deca sto pre ukljuce u integrisanje putem finansijskih doprinosa...
Apsolutna podrska razmnozavanju i ukidanju nocnih smena zdravstvenim radnicima kako bi im ostalo sto vise vremena za razvijanje filmova...

Sećaš se scene iz "Mi nismo anđeli"..."Đuro, rodiću ti petoro dece"?
Uspori malo sa forumom i eto tebi škembića

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2012. u 23:38 - pre 138 meseci
Ha ha ha ha...secam se...
A meni stalno za decu glavna asocijacija Jaric T.Zivadin i petoro dece u "Kamiondzijama"...
Gospodine Sudija,pa zar vi mislite da bih ja svoju decu na robiju stavljo zbog armature GH15/19...
Ja nemam vise sta da prodam,sve sam prodao,jos samo decu da pocnem da prodajem...
E jedan je Jaric T.Zivadin...ja i sada iako sam gledala milijardu puta...i sada umirem od smeha na iste fore Jariceve...

Deca su cudo-eto resenja za kucni budzet...ali ne treba ih navikavati da mnogo jedu i od malena ih uciti da je najbolja hrana iza natpisa "First Price",kao i sve sto pise "Tilbud 10 kr" je odraz kvaliteta.Nikako sirevi,to je stetno...a najbolji je hleb onaj beli za 10-tak kruna,crni ne valja nista,sto je cena veca kvalitet losiji.
E tako...ako se deca od malena uce pravim norveskim vrednostima,bice od njih neke koristi,pa sve to se pomnozi sa 970 kruna...a realno neka pojedu mesecno po 100 kruna sve po ovim ekskluzivama "First Price"...i stvarno otplatice skembici svoju kiriju.
To je vaspitanje.

Bilo da ubrzam ili usporim...oko mene samo medvedi...a skembici pod zaledjenom vodom.
Neka se skembici jos malo krckaju...u loncu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.dsl.iskon.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 10:41 - pre 138 meseci
Zanima me ako netko ima iskustva u "odlasku na blef" u Norvešku,da mi pojasni na koji nacin je otisao s koliko novaca,dali se uspio snaci i na koji nacin se snašao,dali je zadovoljan trenutno gore,i dali se isplati na blef krenuti?Kakve probleme se moze očekivati itd. (naravno to je u krajnjoj liniji da cu napraviti,na blef-ali pitam ako netko ima iskustva s time,jer zaista imam u planu otici i probati,jer zelim raditi i slobodna sam i mlada osoba jer ako sad ne probam dok sam mlad,kada cu realno gledajuci?) Hvala unaprijed na odgovoru :)
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 11:21 - pre 138 meseci
@ado23osijek jako mi je drago kad vidim da su ljudi puni entuzijazma da nesto urade sa svojim zivotom i buducnoscu a ne samo da sede ususkani i kukaju kako ovo kako ono.

Ali kako da ti kazem, norveska je veoma veoma skupa zemlja... verovatno nisi citao celu temu od pocetka ali evo ti neke okvirne predstave stvari.
Noc u hotelu kosta 130-250 evra. To je samo nocenje, a mesec ima 30 dana. Hosteli su negde upola cene, ali i oni imaju skrivene troskove kao sto su posteljina i internet i klopa i sl.
Dakle, da negde spavas treba ti barem 1800 evra mesecno, i to da budes u hostelu. Mozda mozes da nadjes sobu da te neko primi na crno, bez ugovora (necu da kazem da je nemoguce jer znam ljude koji su tako radili, ali je hebeno tesko) pa da prodjes sa nekih 800e mesecno, samo za krov nad glavom. klopa ce ti biti 400-500 evra jer verovatno neces imati gde da spremas ako si u hostelu ili u nekoj sobici. prevoz je oko 100e mesecno.

I sta sad, odvojio si 4-5000 evara da dodjes u norvesku na ~3 meseca, kupio si povratnu kartu za 400-500e i dosao u Norvesku. Zasto si dosao, da radis nesto normalno, i da ovde ostanes. Trenutno stanje stvari je da nemas pasos EU i da mozes da radis JEDINO posao za koji si skolovan ili da radis neki sezonski posao gde mozes da dobijes ugovor na 6 meseci. Znaci u restoranima da radis ne mozes jer nemas racun u banci, jer nemas poresku kartu, jer nemas radnu dozvolu. A kontrole i kazne u restoranima i u ugostiteljskim objektima su hebeno ozbiljna stvar ovde, jer su dadzbine tolike da pola restorana u bergenu ako izgubi dva vikenda zbog neke kazne, moze odma da stavi katanac na vrata. A masa svedjana dolazi i radi ovde u restoranima, svako ce ti reci da su takvi poslovi rezervisani za svedjane koji taj posao mogu da rade legalno za razliku od nas. gradjevina i slicne fizikalije su glavna umetnost poljaka, i ljudi stvarno dobro rade taj posao, i imaju sve papire sto je jos bitnije.

Sav (ozbiljan) novac u norveskoj se lako prati od strane drzave, tako da niko nikom nista ne placa na crno. Mozda i plati nesto al je to do 1000e, al to trebas da nadjes barem 20 ljudi godisnje koji ce ti tako nesto uciniti da bi mogao da zivis radeci na crno. Dakle, nema teorije, jer norvezani imaju kintu i NECE da se zaebavaju da nekog placaju na crno za neku sitnu ustedu. jednostavno im to ne treba u zivotu, a i vaspitavani su drugacije, znaju da taj porez ide njihovoj deci.

Da se ne raske*am previse i skratim. Da radis na crno neces moci, bar ne da uzmes dovoljno para da mozes da opstanes ovde. A sve i da mozes tako da radis, ne mozes da ostanes duze od 3 meseca zbog vize. Mozda mozes na crno, al naci ce ti kad tad i onda ides papa, a ideja je da si dosao ovde da ostanes.
Mozes da radis nesto sezonski, za tako sto bi ti preporucio da apliciras direktno od kuce pa onda dodjes da radis, ne da banes samo ovde, jer sezonsi poslovi se planiraju unapred uglavnom, znaju oni da ce i ove godine zima i da ce im trebati neko da cisti sneg.

E sad sa druge strane, ima ljudi koji su dosli ovde i tu zive i rade na neke, nazovi ga "kombinacije", ne znam detalje ali je to sve uglavnom rodbinska i prijateljska veza, al da tako nesto imas sigurno ne bi ni pitao na forumu.


Dakle, ili spojis diplomu sa poslom koji moras prvo da nadjes, ili da trazis sezonske poslove pa tako nekoliko puta pa da se dokazes, pa da te zaposle za stalno (opet je potrebno valjda da ti se diploma slaze sa tim sto ces da radis).

Ali i ja bih voleo da cujem iskustva ljudi koji su sakupili onu stvar u kufer i posli, ja to ne bi smeo da uradim tek tako, zato sam prvo i trazio posao od kuce. A i da se za tako nesto usudim, verovatno to ne bi bila Norveska, mozda nemacka ili nesto slicno, vec oprobano i po mogucstvu jeftinije.

Drago mi je sto si napisao da bi to u krajnjoj liniji uradio, jer mom najboljem drugu ne bi nikako preporucio takav put do ovde, vec da potrazi neke alternative, vervoatno moze nesto drugo bolje da se izvede od dolaska na blef.

ko razume shvatice :)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 12:08 - pre 138 meseci
Citat:
sttefan:
Kad se već pominju dečica...u Norveškoj sva deca imaju pravo na barnetrygd (dečiji dodatak) koji na mesečnom nivou iznosi sada 970 kruna (po detetu), na to ide još 970 kruna ako je samohrani roditelji, pa još 320 kr. ako se živi na Svalbardu...pa još...itd. I to se dobija od trenutka kada su deca ušla u zemlju...tj. u Norvešku...znači ne od trenutka kada je obavljen proces spajanja sa decom.

Sve u svemu kada dodjete ovde nemoj da se stiskate već se umnožavajte :)



Dok kog uzrasta primaju taj dodatak?
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 13:25 - pre 138 meseci
Dok deca ne napune 18 godina....više imaš o tome ovde:

Barnetrygd
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

ado23osijek
Admin Ibranovic
serviser mobilnih uređaja
lignos d.o.o.
Osijek,Hrvatska

Član broj: 309246
Poruke: 22
*.duo.carnet.hr.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 13:31 - pre 138 meseci
DAKI puno Vam hvala na opširnom i dobrom odgovoru.Sve ste mi super objasnili,htio sam reci da sam mislio po ulasku u EU se zaputiti u Norvešku,znači iduća godina posle 7. mjeseca.Kazete skup smještaj skupa hrana skupo sve,shvaćam Vas i razumijem,ali da apliciram samo da ne vjerujem da svi koji su otisli da su svi imali rodbinu ili "veliku diplomu".Zar ne postoji neko udruzenje "nasih" ljudi gore da na neki nacin(ne mislim financijski)pomognu novopridoslim nasim ljudima koji su novi u ovome ,jer i Vi ste svi jednom bili novi u tom svijetu.Nisam mislio na nikakve hotele,na hostel jesam pomislio ali vidim da je dobra cijena i hostela,zar ne postoje neki privatni smještaji ili takvo što?Jer gledajte imat cu kad budem polazio 3 različita smjera posla za koje imam diplomu i zavsrenu srednju skolu(nazalost fax nisam nastavio),pa nije moguce da nemogu nista od toga naci,pa tako mi je ovdje,u Hrv.Vjerujem da je teeeeežak i trnovit put ka uspjehu,ali uporan sam i ustrajan u svojim ciljevima,tako bih volio i da u ovom primjeru to bude.Kako se ono kaze:zelim raditi,hocu raditi i moram raditi !! :) Samo mi je bitan snalazak taj u prvih necu rec mjesec dva,nego koliko bude potrebno samo za to pronalaženje posla ,jer onda bih vjerojatno smještaj lakše i našao.Jako bih volio kada bih mogao naći nekoga tko bi mi za prvu ruku mogao biti mala mala pomoć da "stanem na noge" sam da se zaposlim negdje ako je to uopće moguće.......
bez prolivene krvi i znoja,nema
kruha.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2012. u 14:05 - pre 138 meseci
Svi ljudi koji su dosli ovde a na forumu su su u 90% dosli na sledeci nacin i sa sledecim obrazovanjem:

1)Zdravstvo sa dobijenom autorizacijom od SAFH
2)Inzenjeri sa diplomama(naravno),sto masinski fax sto elektro itd...
3)Pripoj porodice (dakle od ovih pod tackom 1 i tackom 2 familija njihova).

-Samo retki su imali neku rodbinu ovde,ali to je procenat 1%.Krov nas glavoim se obezbedjivao jako tesko i pre i sada,hosteli ili workaway-om kao sto je sada trenutno Vera78,clan foruma dosla.Ja sam licno preko skole "Saga" i uz ogromnu pomoc Zorice Markovic dobila krov nad glavom u Lillehammeru kod neke nase koju nisam uopste ni poznavala,i zahvalna bila do neba.Ali opet takva je vrsta posla zdravstvo da sam morala da putujem po Norveskoj i trazim posao,a cene si vec cuo hostela/hotela i kako se za to nije imalo para.spavalo se na ulici.I prezivelo se...dakle,svi su ovde prosli put "udri me da vristim-pusti me da vrisnem" u pocetku.Udruzenja nasih ima ali to je za ljude koji zive ovde da se okupljaju i druze,nije za smestaj.Toga nema.Dakle,kolektivni smestaj preko neke nase organizacije ne postoji.To bi svakako bilo sigurno profitabilno organizovati ali toga NEMA.
Jednostavno,snalazi se covek kako zna i ume.Jer ovde mnogi imaju porodice sa kojima zive i primanje nekog nepoznatog je teska stvar i to treba razumeti.
Meni u septembru sledece godine dolazi koleginica koja je radila bas sa mnom na odeljenju u Beogradu,tako da cu sa njom da prolazim opet taj put zaposljavanja i procenta od 80%.To tako ide...Ako se vratis na forum,procitaces price i Medicmana koji je jeo pekmez i bambi84 sa prokisnjavanjem,i svega i svacega...tako da malo je ko imao pravi krov nad glavom jer niko ti ne da iznajmljen stan kada nemas personnummer...ali radi u tom smislu da se nekako dokopas neke sobice na tri meseca...ili preko workaway-a ili vec nesto trece...imas vremena nesto ce se izroditi do jula...ali ako mislis na nase organizacije za smestaj ovde,to mi nemamo.U Bergenu ima organizacija Srba,to znam ali za druzenja,ne za prenociste.
Nesto ces vec naci...jer kao sto vidis svi smo se nekako snasli...a i ako prokisnes koju noc,nista ti nece faliti.Sve se to osusi i teraj dalje...Cilj je iznad kise.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860311 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.