Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836666 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 22:04 - pre 138 meseci
Stigli rezultati Npr3 , POLOZIO MUNTLIG :D

Sada prijavljujem skriftlig za januar pa se nadam poZitivnim rezultatima da bi mogao da trazim mesto na nasjonal fag-u.
Probacemo sa prøve 3 ako ne idemo na Berg.test

Inace onu zalbu sto sam pisao na produzetak licence od strane SAK-a na 2 god.sa prilozenom kopijom licence, likovi su mi LADNO poslali fakturu

Sykepleier-gebyr for lisens

ZNACI DA LI SU TOLIKI KRETENI DA I ZA BEHANDLING ZALBE TRAZE UPLATU OD 1.450 KR DA BI PROCITALI JEDNOSTAVNO OBRAZLOZENJE ZALBE!!!!

ZVACU IH SUTRA I PROLEPSACU IM FAMILIJU SAMO LI ME BUDU ZAFRKAVALI.... KRETENI....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 22:09 - pre 138 meseci
Citat:
sinisa3007: Ima li kakav sajt na internetu da se uplati pa da se mogu gledati programi iz Srbije i Republike Srpske u Norveskoj,koliko sam upoznat,mozda gresim total tv nema u Norveskoj,sada idem na sajt profree ali uvek neke reklame i samo puste po neku emisiju


totaltv ima prestavnistvo za norvesku, ima na sajtu

Norveška

BiHnet AB
[email protected]
www.bihnet.se


http://www.totaltv.tv/Korisnicka+zona/942/Mreza+partnera.shtml

mada koliko vidim spisak kanala nije isti kao za Srbiju

po meni bi najbolje bilo malo iscimati nekoga u Srbiji da uzme opremu na svoje ime a onda DHL om poslati karticu za norge

a u Norge lepo kupis odgovarajuci risiver i tanjir, ubacis karticu i gledas




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 22:29 - pre 138 meseci
Citat:
aca.81:
..proslo je vec 7 meseci ...i dalje nema nostrifikacije.....
...koji su to ludaci....
Da li si kontaktirao SAK? Ja jesam i odgovor je da mi iz Srbije mozemo cekati vise od 6 meseci, a poznajem jude koji su uplatili posle mene i par meseci rade vec u NO.
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 23:35 - pre 138 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
U Tromsu...danas prilicno hladno ali snega nema...evo nekih slicica danas napravljenih oko podne(kada je bilo malo dana) i oko 15 casova (noc)...
He he...ja i dalje predstavljam Tromsø...

Lep ovaj Tromsø Miro, eto mene uskoro. Ma ne smeta sto je hladno i mrak...covek se brzo adaptira. Muz mi je doio posao. Mesto rada Mo i Rana i Tromsø. 100% stiling, spojeno orazovanje i rad, policija dozvolila pocetak rada (3.12) usmeno (dok ceka boravisno radnu dozvolu) , bez bilo kakvih prolema. Moj san i jednogodisnji trud ucenja jezika, citanja ovog foruma, prikupljanja informacija... se konacno, konkretno , isplatio. Negde pred kraj sezone od 3 meseca sretosmo nase dorocinitelje, zemljake sa prostora bivse Jugoslavije koji su nam pomogli. Sve se odvijalo brzo. Ja nazalost jos nisam doila posao (moja struka nije deficitarna) ali su mi u policiji rekli da mogu odmah da predam zahtev za spajnje porodice i da odgovor mogu cekati u Norveskoj. Napominjem da smo ja i suprug zajedno usli u norvesku i da je nismo napustali niti ce mo. Oppholdtilatelse koji smo oboje doili na kontu sezonskog posla isticed 31.12. U medjuvremenu ja sam krenula na kurs norveskog i iz skole dobila potvrdu koju cu priloziti uz zahtev za spajanje porodice.
Eto pozeleh da ovu moju veliku radost malo podelim sa svima vama i da jos jednom izrazim moju zahvalnost za sve korisne informacije koje sam ovde procitala.

Mirjana, jedva cekam da te upznam. Nadam se uskoro... do tada ima predstavnika i u Mo i Rani!


ST
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 23:39 - pre 138 meseci
Citat:
sinisa3007:
Ima li kakav sajt na internetu da se uplati pa da se mogu gledati programi iz Srbije i Republike Srpske u Norveskoj,koliko sam upoznat,mozda gresim total tv nema u Norveskoj,sada idem na sajt profree ali uvek neke reklame i samo puste po neku emisiju


Sinisa,probaj ovo.

http://www.nettvplus.com/

Precesljaj sajt ima ok kanala.Ja ih licno ne koristim,ali ima nasih dosta ljudi koji su zadovoljni.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 23:48 - pre 138 meseci
Sladjana...

Mo i Rana je udaljeno od Tromsa 700 km.To je blize gradu Bodø (240 km).Ali avion Tromsø-Bodø je caskom...i jeftine karte.
Nisam te razumela za ovo " Mo i Rana i Tromsø " ...jer kazem to je udaljenost jedno od drugog kao kada sa severa Vojvodine kreces za Republiku Srpsku,npr.Sipovo/Mrkonjic Grad.ta kilometraza...
Ali kazem...avionom si blizu...naravno da cemo kafu da popijemo.
Cestitam i super za dozvolu i posao!Bravooooooooooooo!Drago mi je kada neko bilo ko od nas uspe i to daje snagu i onima koji su u Srbiji i ceka ih isti put,uvek neciji uspeh ovde kaze:"Mogu i ja,uspeli su oni"...BRAVOOOOOOOOOO!Suuuuper.

PS.-Sada citam ponovo tvoj post.E mozda covek ima jedan posao ali na dve lokacije (Mo i Rana kao jedno i Tromsø kao drugo)...mozda je to...Bosanka sam ja...ha ha ha.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2012. u 23:54 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
sinisa3007:
Ima li kakav sajt na internetu da se uplati pa da se mogu gledati programi iz Srbije i Republike Srpske u Norveskoj,koliko sam upoznat,mozda gresim total tv nema u Norveskoj,sada idem na sajt profree ali uvek neke reklame i samo puste po neku emisiju


Sinisa,probaj ovo.

http://www.nettvplus.com/

Precesljaj sajt ima ok kanala.Ja ih licno ne koristim,ali ima nasih dosta ljudi koji su zadovoljni.
Pozdrav!

prijatelji kod kojih sam smestena imaju i total tv i nettv
gledamo sve, redovno.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 00:51 - pre 138 meseci
Tijana...uz duzno postovanje licnih zelja...ali lose utice na jezik.Jako se lako i puno uci norveski uz njihovu televiziju,i isto tako jezik se lako kvari uz nasu.E sad,slazem se da su nasi kanali ipak "nasi" i da su milion puta zanimljiviji,naravno ali u tom nekom prvom vremenu kada jezik podizes (3-4 godine) treba proredjeno gledati nase kanale...kazem samo za prvo vreme.To je jedini razlog sto ja nisam uvela nase kanale jos uvek...ali za godinu dve hocu...svakako.E,sad naravno ovo je samo moje licno misljenje,svako radi sta mu volja i gleda kanale koje hoce jer svakako da nesto covek mora i treba da radi za "svoju dusu"...a to svakako nisu norveski kanali.

Joco,cestitam...na usmenom!I Stoltenberg je to sigurno samleo...samo nece da se pohvali...nece da se javi,pa to ti je...ha ha ha.Unistice ga tolike pare,samo radi,radi...ha ha salim se,druze.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 01:03 - pre 138 meseci
Citat:
natashaT:
Otvorila sam ovu temu i nasla mnogo korisnih informacija i posle registracije i ulogovanja javljam se na poslednju poruku,gospodji Mirjani.Inace obracam se svim koji su zaposleni u Norveskoj ili to planiraju.Naime moj muzi ja vec odavno razmisljamo o toj ideja da odemo u inostranstvo,prevashodno u Norvesku jer kako smo obavesteni imaju dobar socijalni program za strance i veca verovatnoca za posao.Medjutim malo sam obeshrabrena citajuci poruke ,uglavnom su svi sagovornici uglavnom skolovani sa diplomama a ja i moj suprug ne mozemo se pohvaliti.uostalom ja imam diplomu uciteljice i zavrsene pedagoske akademije al sa njom sve ove gosdine nisam uspela da se zaposlim.moj muz samo gimnaziju al je radio u banci vec deset godina tako da bar ima tog iskustva.Mom suprugu preti ostanak bez posla i zatvaranje banke tako da smo se nasli u velikom problemu.I onako smo se sve ove godine mucili da prezivimo i nadali se nekoj boljoj buducnosti i umesto da smo dostigli tu buducnost nasli smo se na skoro dnu .Da ne budem mnogo pateticna htela sam samo da vas sve zamolim da mi date neke informacije i savete kao i misljenje da li mozemo uspeti da odemo u norvesku i tamo ostanemo.imam i dva sina skolarca pa kakve su mogucnosti da se ode sa porodicom..


Natasa,tema jeste opsirna ali onako prelistaj onako sporadicno,ima puno informacija.Muz ti sa gimnazijom nije nista ovde,nema mogucnost spajanja diplome sa poslom jer za nas van EU je glavno spajanje diplome i posla.Neko mora biti nosilac cele ove price,a to mozes eventualno biti samo ti,pa na osnovu tvog posla da dovedes muza i decu.Tako ide ovde proces spajanja porodice.Tvoja struka nije deficitarna...eventualni put za vas bi mogao biti da se ti prekvalifikujes na srednju med.opsti smer (dve godine prekvalifikacija traje),da dobijes tu autorizaciju za bolnicarku pa tim putem da nadjes posao ovde.Druga mogucnost je sezonsko zaposlenje negde ali to je ostanak na 6 meseci,pa sest meseci van Norge.I nema spajanja porodice na osnovu te vize.ta tvoja diploma je svakako za slanje dokumenata u NOKUT,pa da ti priznaju ako je priznata ovde ali nalazenje posla sa istom je takvo da to nije deficitarno,ali kazem sve se da probati...kosta cela prica kao sto je i sve nas koji smo dosli ili se spremamo da dodjemo kostala...prica koja trazi i zrtvu i ulaganje finansijsko...To bi bilo ukratko ali sve pojedinosti procitaj detaljnije..ima nas najvise medicinara ovde,dosta je i inzenjera,a i ljudi porodicnih koji su se spajali pa opisivali svoj put...ima svega.
Pozdrav veliki od gospodje...(he he he,to sam samo radnim danima,vikendom sam gospodjica)!!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 01:08 - pre 138 meseci
Citat:
bibinotme:
Cao svima,
Molim vas pomozite ko zna kako otici kao masinski inzenjer? Da li je neophodno da znam norveski ili mogu da nadogradim engleski?
Koji su koraci? Ako neko zna sajtove za trazenje posla za ovu struku bila bih jako zahvalna
Ima li masinaca da mi opisu postupak nalazenja posla i svoje iskustvo?
Da li mora bas diploma ili moze i uverenje? Inace nemam iskustva puno (manje od godinu dana kao menadzer prodaje) i imam 32 godine.
Ako neko ima bilo kakvu varijantu za odlazak ili posao pliz recite mi kako to da izvedem najbrze i najbezbolnije :)

Naravno znam da me ceka tezak posao ali volela bih da cujem druga iskustva i savete onih koji su vec prosli taj put
hvala puno unapred

Biljana


Goggy77, Srdjanm3, Sttefan - su clanovi ovog foruma koji su masinski inzenjeri.Vrati se na njihove postove i skratices puno forum a na isti nacin preskociti npr.nas medicinare i nase postove,koji nisu u tvojoj sferi interesovanja.Dali su puno korisnih info.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 05:57 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Tijana...uz duzno postovanje licnih zelja...ali lose utice na jezik.Jako se lako i puno uci norveski uz njihovu televiziju,i isto tako jezik se lako kvari uz nasu.E sad,slazem se da su nasi kanali ipak "nasi" i da su milion puta zanimljiviji,naravno ali u tom nekom prvom vremenu kada jezik podizes (3-4 godine) treba proredjeno gledati nase kanale...kazem samo za prvo vreme.To je jedini razlog sto ja nisam uvela nase kanale jos uvek...ali za godinu dve hocu...svakako.E,sad naravno ovo je samo moje licno misljenje,svako radi sta mu volja i gleda kanale koje hoce jer svakako da nesto covek mora i treba da radi za "svoju dusu"...a to svakako nisu norveski kanali.

Joco,cestitam...na usmenom!I Stoltenberg je to sigurno samleo...samo nece da se pohvali...nece da se javi,pa to ti je...ha ha ha.Unistice ga tolike pare,samo radi,radi...ha ha salim se,druze.

Ja se slazem sa tobom, ali nema veze sa mnom je dole, u prizemlju gde sam ja nema norveskih kanala
Gazda smatrao da ne treba. Veruj da sam to prvo pitala kad sam usla u kucu- gde je norveska televizija? Ima gore kod njih na spratu a ja tamo retko zalazim. Tako da to mi je sto mi je.
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 05:58 - pre 138 meseci
Ma u pravu si Mirjana, udavice se u tolikim parama :D :D :D

Nema ga, nece da se javi ovde i to ti je... Mozda se zaljubio u koju koleginicu pa nema vremena od ljubavi.. :)

Kako mi se ide na neki turnir.... u bilo cemu samo da je turnir !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.212.207.212.getinternet.no.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 05:58 - pre 138 meseci
O Bog te kako su lepi i Tromsø i Bergen ! Super su vam fotke !!! Cestitam Joco na polozenom usmenom, i ja ga polozi pa cu u januaru na pismeni pa kad polozimo da nazdravimo a utom ce i prolece doci pa ce nam se oni sa visina spustiti dole u glavni nam grad pa cemo slaviti
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 07:55 - pre 138 meseci
Citat:
sladjana664

Lep ovaj Tromsø Miro, eto mene uskoro. Ma ne smeta sto je hladno i mrak...covek se brzo adaptira. Muz mi je doio posao. Mesto rada Mo i Rana i Tromsø. 100% stiling, spojeno orazovanje i rad, policija dozvolila pocetak rada (3.12) usmeno (dok ceka boravisno radnu dozvolu) , bez bilo kakvih prolema. Moj san i jednogodisnji trud ucenja jezika, citanja ovog foruma, prikupljanja informacija... se konacno, konkretno , isplatio. Negde pred kraj sezone od 3 meseca sretosmo nase dorocinitelje, zemljake sa prostora bivse Jugoslavije koji su nam pomogli. Sve se odvijalo brzo. Ja nazalost jos nisam doila posao (moja struka nije deficitarna) ali su mi u policiji rekli da mogu odmah da predam zahtev za spajnje porodice i da odgovor mogu cekati u Norveskoj. Napominjem da smo ja i suprug zajedno usli u norvesku i da je nismo napustali niti ce mo. Oppholdtilatelse koji smo oboje doili na kontu sezonskog posla isticed 31.12. U medjuvremenu ja sam krenula na kurs norveskog i iz skole dobila potvrdu koju cu priloziti uz zahtev za spajanje porodice.
Eto pozeleh da ovu moju veliku radost malo podelim sa svima vama i da jos jednom izrazim moju zahvalnost za sve korisne informacije koje sam ovde procitala.

Mirjana, jedva cekam da te upznam. Nadam se uskoro... do tada ima predstavnika i u Mo i Rani!




Slađana, pa to znači da vas nisu tražili 3 odreska od plaće za spajanje ?? Jel ja to njušim da svako pravilo ima i izuzetaka ?
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 08:14 - pre 138 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Sladjana...

Mo i Rana je udaljeno od Tromsa 700 km.To je blize gradu Bodø (240 km).Ali avion Tromsø-Bodø je caskom...i jeftine karte.
Nisam te razumela za ovo " Mo i Rana i Tromsø " ...jer kazem to je udaljenost jedno od drugog kao kada sa severa Vojvodine kreces za Republiku Srpsku,npr.Sipovo/Mrkonjic Grad.ta kilometraza...
Ali kazem...avionom si blizu...naravno da cemo kafu da popijemo.
Cestitam i super za dozvolu i posao!Bravooooooooooooo!Drago mi je kada neko bilo ko od nas uspe i to daje snagu i onima koji su u Srbiji i ceka ih isti put,uvek neciji uspeh ovde kaze:"Mogu i ja,uspeli su oni"...BRAVOOOOOOOOOO!Suuuuper.

PS.-Sada citam ponovo tvoj post.E mozda covek ima jedan posao ali na dve lokacije (Mo i Rana kao jedno i Tromsø kao drugo)...mozda je to...Bosanka sam ja...ha ha ha.


Da Miro, Znam da je Tromsø daleko od Mo i Rane.Prilikom intervijua mog supruga sa poslodavcem, gazda je pitao da li smo posebno vezani za Mo i Ranu i može li moj suprug prihvatiti isti posao i u Tromsu za par meseci.... i da ce po potrei putovati i na Svalbard. Radi se o ozoljnoj, velikoj firmi. Pa eto nas uskoro. VELIKI POZDRAV ZA TEBE I SVE FORUMASE!


[Ovu poruku je menjao sladjana6644 dana 29.11.2012. u 10:36 GMT+1]
ST
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 08:30 - pre 138 meseci
Dobio sam autorizaciju za hjelpepleira,interesuje ma da li mogu da pocnem da radim sa manjim % stillinga ili moram da imam min. 80% da bih poceo da radim!?
hvala
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
188.148.154.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 09:09 - pre 138 meseci
Ljudi, pomagajte. Malo sam zbunjena, ili nemam pojma. Meni masovno traze radnu dozvolu ovde. Kada im kazem da moram prvo dobiti uugovor oni me gledaju zbunjeno. Upravo mi je jedan fini leder objasnio da je imao problema kad je tako zaposlio jednu Filipinku. Rekao je da ce proveriti pa ce mi javiti. Rekoh i ja cu proveriti.
 
Odgovor na temu

natashaT
domacica
vrnjacka banja

Član broj: 309210
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 09:22 - pre 138 meseci
Puno Hvala gospodjice*na odgovoru,mnogo mi je znacilo vase misljenje .mozda sam i starija od vas al iz postovanja vase licnosti i obracam vam se sa vi .zbog vaseg iskustva i znanja.vidim da nije jednostavno ,a kako bi mogli saznati koje firme traze koje poslove.da li ambasada raspolaze tim podacima ,pa da se i moj muz prekvalifikuje za nesto sa cim bi imao vece sanse...koji su npr zanati trazeni ...i kakve skole,kojeg stepena trebaju ....moze li jos neki odgovor ..pozdrav
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 09:34 - pre 138 meseci
Citat:
isabeau917:
Citat:
sladjana664

Lep ovaj Tromsø Miro, eto mene uskoro. Ma ne smeta sto je hladno i mrak...covek se brzo adaptira. Muz mi je doio posao. Mesto rada Mo i Rana i Tromsø. 100% stiling, spojeno orazovanje i rad, policija dozvolila pocetak rada (3.12) usmeno (dok ceka boravisno radnu dozvolu) , bez bilo kakvih prolema. Moj san i jednogodisnji trud ucenja jezika, citanja ovog foruma, prikupljanja informacija... se konacno, konkretno , isplatio. Negde pred kraj sezone od 3 meseca sretosmo nase dorocinitelje, zemljake sa prostora bivse Jugoslavije koji su nam pomogli. Sve se odvijalo brzo. Ja nazalost jos nisam doila posao (moja struka nije deficitarna) ali su mi u policiji rekli da mogu odmah da predam zahtev za spajnje porodice i da odgovor mogu cekati u Norveskoj. Napominjem da smo ja i suprug zajedno usli u norvesku i da je nismo napustali niti ce mo. Oppholdtilatelse koji smo oboje doili na kontu sezonskog posla isticed 31.12. U medjuvremenu ja sam krenula na kurs norveskog i iz skole dobila potvrdu koju cu priloziti uz zahtev za spajanje porodice.
Eto pozeleh da ovu moju veliku radost malo podelim sa svima vama i da jos jednom izrazim moju zahvalnost za sve korisne informacije koje sam ovde procitala.

Mirjana, jedva cekam da te upznam. Nadam se uskoro... do tada ima predstavnika i u Mo i Rani!




Slađana, pa to znači da vas nisu tražili 3 odreska od plaće za spajanje ?? Jel ja to njušim da svako pravilo ima i izuzetaka ? :-)


Sada cekamo da suprug prvo doije radnu dozvolu a onda ja krecem u proceduru za spajanje porodice ali odavde, iz Norveske.Moja boravisna dozvola istice 31.12. ako do tada ne nadjem posao ili ne otpocnem proceduru spajanja porodice... moram tilbabake, nazad, u Srbiju.Videcemo sta ce mi traziti.. pisacu vam o tome. Mada i ako budu trazili 3 odreska, kako ti kazes, nije problem... ipak smo mi tri meseca oboje radili ovde, para imamo, stan imamo...Rekli su mi u policiji da ne smem raditi dok cekam odgovor za spajanje porodice. A da svako pravilo ovde u Norveskoj ima izuzetak, u to sam se uverila nebrojeno puta. Na primer... mi smo dosli u NO 03.09.2012, Vec 04.09. poceli smo raditi. U poiliciju samo otisli zvanicno 10.09., Oppholdtilatelse (boravisnu dozvolu) dobili smo postom 15.09. Doduse mi smo aplicirali iz Srbije preko aplikacionog portala UDI-a, tako da smo se samo trebali pojaviti u policiji i identifikovati se.
Pozdrav.
ST
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2012. u 09:37 - pre 138 meseci
Slađana hvala na odgovoru i sretno!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836666 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.