Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vista Prodaja - Mesec Drugi

[es] :: Advocacy :: Vista Prodaja - Mesec Drugi

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61854 | Odgovora: 445 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi30.04.2007. u 21:08 - pre 206 meseci
A da li je dobar? I opet, znati koristiti komandnu liniju ne znaci znati podesti altqd na istome OpenBSD vec znati da moze i drugacije i da se sve resava citanjem uputstva (RTFM).
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi30.04.2007. u 21:38 - pre 206 meseci
Ali ne mogu biti svi nerdovi i geekovi ;-)
Zamisli moj cale radi 10 sati dodje umoran , oce odgleda film ili slusa mjuzu
i sad treba da zna da koristi CLI koji ce mu? Dodje onako izmoren i da cita
upustva i man stranice ma daj. Ljudi koji koriste racunar u neke obicne
multimedijalne svrhe (film , mjuza , foto) nemaju vremena za tako nesto.
Mozda je to debilizacija drustva , propali standardi kako god zelis ali to je
realnost.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi30.04.2007. u 22:51 - pre 206 meseci
Citat:
blood: Ali ne mogu biti svi nerdovi i geekovi ;-)
Zamisli moj cale radi 10 sati dodje umoran , oce odgleda film ili slusa mjuzu
i sad treba da zna da koristi CLI koji ce mu? Dodje onako izmoren i da cita
upustva i man stranice ma daj. Ljudi koji koriste racunar u neke obicne
multimedijalne svrhe (film , mjuza , foto) nemaju vremena za tako nesto.

Sedi, 10(deset)!

Citat:
Mozda je to debilizacija drustva , propali standardi kako god zelis
Nije, to je omogucavanje i NESTRUCNJAKU da koristi visoko razvijenu tehnologiju bez muke. Takvih ljudi je mnogo. Zasto sad njima u bilo kom periodu skolovanja podmetati komandnu liniju kad i onako ima mnogo da se uci. Ja ako poznajem 5% mogucnosti Open Office-a, ja sam genije. Sta sve tamo ima, cudo jedno! Jer nije samo Writer nego ih ima jos, isti djavo i sa MS Office-om i sa bezbroj drugih programa. Prosecnim ljudima to treba i to im je dovoljno.

@vladared & bojan_bozovic:

Nisam ja protiv komandne linije nikako. Ali sad zamisli - imamo neku osnovnu, srednju, zanatsku, vecernju skolu i fond casova za kompjutere je 1 (jedan) nedeljno! A treba da ih naucis sve, od instalacije sistema do stampanja dokumenta. Broj ucenika 25, broj racunara 4. Ala ces imati vremena da ih ucis ista o komandnoj liniji, boze sacuvaj! Naravno, tu se NE radi o ekonomskoj ili slicnoj skoli, nego recimo dimnicar, zidar, poslasticar, vodoinstalater, vozac... Mislim da je ipak bolje nauciti sto vise ljudi bar nesto, nego samo sacicu sve, ako vec nema sanse da sve ljude naucimo sve (ili ih bar osposobimo da uce sami - i to se vazi).
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.krstarica.net.



+130 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi30.04.2007. u 22:53 - pre 206 meseci
Da li je neka skola kupila Vistu. 99,99% skola nema Vistu i nece je ni imati dok ne plate. Ili skola ili drzava. Skole za tako nesto nemaju para a ni drzava. Recimo moja skola ima oko 60 racunara, a da bi presla na Vistu i novi MS office treba da plati bar 600 dolara po racunaru (win+office). To izadje negde oko 36.000 dolara.. Te pare skola nema sanse da plati, osim ako Bil Gates ne casti opet. A u planovima i programima skola se forsira iskljucivo microsoft. Tako je drzava napravila sporazum sa MS. I obavezala se da ministarstvo prosvete u programe ubaci samo win i ms office. A sta deca uce. Copy, paste, napravi folder, napravi doc, snimi doc i sl. Bio sam na casu kod prijatelja koji to predaje pa sam video. 90% sadrzaja koji se radi u srednjim i osnovnim skolama moze da se radi na besplatnom softweru (ne racunam ovde struke usko vezane za racunare, kao npr elektrotehnicar racunara). Sto se multimedije tice, lako je nauciti mog caleta da ukljuci komp i odgleda sve multimedijalne sadrzaje. Kao da to na Linuxu ne moze. Isto je jednostavno kao i na winu. Samo u pitanju je navika. Da je u pocetku odgledao ili odslusao nesto na Linuxu, win ga danas ne bi zanimao.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi30.04.2007. u 23:16 - pre 206 meseci
Dakle, da bi gledao filmove, slike i slusao muziku na Linuxu potrebno je imati diplomu ETF-a i poznavanje rada u konzoli i to na zavidnom nivou?

@tdjokic
Kako te ne mrzi da pre svakog posta kompajliras kernel?
Ili, moze da radi firefox bez toga?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi30.04.2007. u 23:25 - pre 206 meseci
Citat:
@vladared & bojan_bozovic:

Nisam ja protiv komandne linije nikako. Ali sad zamisli - imamo neku osnovnu, srednju, zanatsku, vecernju skolu i fond casova za kompjutere je 1 (jedan) nedeljno! A treba da ih naucis sve, od instalacije sistema do stampanja dokumenta. Broj ucenika 25, broj racunara 4. Ala ces imati vremena da ih ucis ista o komandnoj liniji, boze sacuvaj! Naravno, tu se NE radi o ekonomskoj ili slicnoj skoli, nego recimo dimnicar, zidar, poslasticar, vodoinstalater, vozac... Mislim da je ipak bolje nauciti sto vise ljudi bar nesto, nego samo sacicu sve, ako vec nema sanse da sve ljude naucimo sve (ili ih bar osposobimo da uce sami - i to se vazi).


Danas se malo sta moze uciniti za odrasle osobe koje nisu koristile komp u toku obrzovanja, ali se mnogo moze uciniti za novu generaciju, i to tako sto ce se komp koristiti i za nastavu, i u osnovnoj skoli. A taj zidar i vozac, ako znaju da kucaju na tastaturi, komandnu liniju koristiti mogu. Jedan cas nedeljno je premalo za ono sto je osnovna pismenost.

@blood

Pusti ti svoga oca, dete mnogo brze uci i radoznalo je.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 01.05.2007. u 00:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi01.05.2007. u 01:16 - pre 206 meseci
A klinci su radoznali? Jesu da se napiju i istraze kolko piva mogu da popiju ;)
Takva je danasnja omladina. Koji je procenat studenata koje stvarno zanima to
sto uce ili jos gore u srednjoj skoli. Ja od svoje struke ne znam ni sijalicu da povezem
prosto nikad me nije interesovalo. Tako stoji stvar i sa IT gomila studenata
idu da bi dobili papir. Evo opet za primer (iako nije reprezentativan) uzimam moj fax
gde racunari i IT interesuje mozda 1% studenata :) Tuzno.

Citat:

Dakle, da bi gledao filmove, slike i slusao muziku na Linuxu potrebno je imati diplomu ETF-a i poznavanje rada u konzoli i to na zavidnom nivou?

Ne nego je potrebno drkati se po howtos , manovima i sl da bi namestio nesto da ti radi.
Eto Ivan je pokusao ubuntu i sta ? Pusiona. Prost covek danas nema vremena za takve
gluposti.

Citat:

li je neka skola kupila Vistu. 99,99% skola nema Vistu i nece je ni imati dok ne plate. Ili skola ili drzava. Skole za tako nesto nemaju para a ni drzava. Recimo moja skola ima oko 60 racunara, a da bi presla na Vistu i novi MS office treba da plati bar 600 dolara po racunaru (win+office)


Mislim da takve ustanove imaju posebne beneficije i ugovore.
+ sto je upgrade sa xp jeftiniji nego kupovina normalno. A sto se tice
pricinga za office ->
http://office.microsoft.com/en-us/products/FX101754511033.aspx

Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi01.05.2007. u 05:13 - pre 206 meseci
@blood
Ivan nije želeo da namesti linux, on je želeo da pokaže da to nije jednostavno baš svaki put i da linux ima kretenske ne intuitivne komentare. Da je on stvarno želeo da ga podesi, verovatno bi i uspeo pošto ima (bar je to moje lično mišljenje) dovoljeno znanja. Većina modernih linuxa se i te kako dobro same instaliraju na veći deo hardware-a, ima brljotina (kao što se iz priloženog pokušaja ivana da videti, ali postavljam pitanje koliko vas ima grafičku karticu 8800?) ali se one uglavnom relativno brzo razreše. Verovatno bi se tvoj ćalac morao (koristim tvoj izraz) drkati i po help-u da želi da instalira Windows. Prosečan "glupi" korisnik ne instalira Windows nego zove nekoga ko će mu to odraditi. Isto važi i za Linux, sa tim da većina koji se bave linuxom već imaju neko malo jače znanje pa ponekad probaju i sami!

@tdjokic
Koliko je meni poznato, a dosta mi j epoznato jer sam i radio kao profesor, fond časova je 2 časa nedeljno za srednje škole što ti u zbiru daje 72 časa godišnje, + bar 2 godine koje se uči daje zavidan nivo od 144 časa. Ako za 144 časa ne možeš decu naučiti osnovama računarstva i informatike, onda si veoma loš profesor. Da bi trebalo više, to je činjenica. Da bi trebalo da se sa informatikom počinje i ranije i to je činjenica. Isto tako je činjenica da postoji u zakonu nešto što se zove dodatna i dopunska nastava, ali većina profesora pošto nisu profesionalci u svom poslu jedva čekaju da dođu kući i boli ih ćošak da učine to primaljivo deci.
Škole su uglavnom (govorim o Vojvodini) dobro snabdevene računarima. Nije baš best of best, ali recimo ako jedno selo X može da oformi računarski kabinet sa 12 računara, onda zaista moram reći da je u relativno dobrom stanju. Jedino što postoje degenski planovi i programi koje se profesori moraju striktno pridržavati u strahu da im ne naiđe inspekcija pa da ih kazni što su decu učili kako se koristi nešto, a ne gluposti koje nemaju veze sa životom.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi01.05.2007. u 09:23 - pre 206 meseci
Citat:
vladared: Ivan nije želeo da namesti linux, on je želeo da pokaže da to nije jednostavno baš svaki put i da linux ima kretenske ne intuitivne komentare. Da je on stvarno želeo da ga podesi, verovatno bi i uspeo pošto ima (bar je to moje lično mišljenje) dovoljeno znanja.


Naravno da nije.
A sto mu niste servirali SUSE 10.2 , nego ste mu uvalili Ubuntu?
Ovde je ozbijlno poredjenje iza koje stoji ozbiljna firma.
http://www.novell.com/products/desktop/compare-to-vista.html
Sumnjam da bi se desavalo to sto se desilo sa kvazi debijanom

A jos ste i topovali onu kretensku temu gde se od samog pocetka vidi da je to glupavi flamewar bez nekog cilja.

Citat:
blood: Ne nego je potrebno drkati se po howtos , manovima i sl da bi namestio nesto da ti radi.


A kazi ti meni, koji se man, howto koristi za podrsku slike, videa i zvuka na linuxu?
Narocito mi je simpaticna upotreba konzole, pa bih voleo da mi to objasnis gde si to zapeo.

Dragi moj, meni su sve sve porodicne slike (cca 13000), gigabajti muzike, video snimci sa kamere i pokoji film nalaze upravo na ReiserFS
I za 7 godina, nikada nisam morao procitati niti jedan man, howto ili upotrebiti konzolu da bih osposobio bilo sta od multimedije.

Prema tome, nemoj da pricas o necemu sto ne koristis i o onome sto ne znas
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi01.05.2007. u 13:20 - pre 206 meseci
Citat:

Naravno da nije.
A sto mu niste servirali SUSE 10.2 , nego ste mu uvalili Ubuntu?
Ovde je ozbijlno poredjenje iza koje stoji ozbiljna firma.
http://www.novell.com/products/desktop/compare-to-vista.html
Sumnjam da bi se desavalo to sto se desilo sa kvazi debijanom

A jos ste i topovali onu kretensku temu gde se od samog pocetka vidi da je to glupavi flamewar bez nekog cilja.



Iskreno mislim da bi bilo sve jedno koji smo mu linux servirali (ja mu nisam ni jedan servirao, nego koliko znam neki "lik" je započeo temu kako je bože moj ubuntu neprikosnoveni OS) jer podrška za najnoviju generaciju nvidie još niko nije ubacio u xorg, dakle moraju se koristiti nvidini driveri koji dolaze samo uz nekoliko distroa. Na kraju krajeva, nebitno je u ovoj priči šta je Ivan uradio...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi01.05.2007. u 18:13 - pre 206 meseci
Citat:

Ivan nije želeo da namesti linux, on je želeo da pokaže da to nije jednostavno baš svaki put i da linux ima kretenske ne intuitivne komentare.

da mogao je citanjem istih tih howtos, foruma ili mailing listi zar ne? ili je trebao biti rodjen
sa mozgom programiranim za xorg :)

Covek prosto verovatno nije imao vise vremena (kratko mu traje odmor) da se bakce sa tim
pa je normalno i da odustane.

Citat:

Da je on stvarno želeo da ga podesi, verovatno bi i uspeo pošto ima (bar je to moje lično mišljenje)

A sta da se u njegovoj situaciji nasao neko sa dosta manje znanja sta sa njim? opet listaj forume , howtos.

Citat:

erovatno bi se tvoj ćalac morao (koristim tvoj izraz) drkati i po help-u da želi da instalira Windows. Prosečan "glupi" korisnik ne instalira Windows nego zove nekoga ko će mu to odraditi

Taj prosecni korisnik nikad neceimati linux. Tj bar dok ne zadovolji sve desktop potrebe.
Znas kad ce ga imati? Kad mu dodje neki komsija ili sin geek namesti sve instalira podesi itd.
A koliko je takvih ljudi? Spremnih linux volontera. Danas windows zna da instalira svaki klinac.


Citat:

A sto mu niste servirali SUSE 10.2 , nego ste mu uvalili Ubuntu?


Jel neko primetio ovo? Uvek kada neki linux korisnik preporuci neki uber-linux-distro
dodje sledeci i poklopi ga recima
"A zasto ne probas taj i taj distro na tom radi sve sto posto"
Znaci da bi isprobao sve te distroe dok ne ubode koji radi na njegovom hw treba mu xxx dana.


Citat:

A kazi ti meni, koji se man, howto koristi za podrsku slike, videa i zvuka na linuxu?
Narocito mi je simpaticna upotreba konzole, pa bih voleo da mi to objasnis gde si to zapeo.

Dragi moj, meni su sve sve porodicne slike (cca 13000), gigabajti muzike, video snimci sa kamere i pokoji film nalaze upravo na ReiserFS
I za 7 godina, nikada nisam morao procitati niti jedan man, howto ili upotrebiti konzolu da bih osposobio bilo sta od multimedije.

Prema tome, nemoj da pricas o necemu sto ne koristis i o onome sto ne znas

Jaoj ma jasta znaci propade sva ona fina linux dokumentacija na koju su linux ziloti tako
kurceviti. Uzimas sebe za primer sto je skroz relevantan podatak.

Citat:


Prema tome, nemoj da pricas o necemu sto ne koristis i o onome sto ne znas

Jao izvinte ja sam linux video samo na distrowatch <:-)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi01.05.2007. u 20:24 - pre 206 meseci
bloodi - opet si neozbiljan i ne čitaš pažljivo postove. da si pročitao malo pažljivije video bi da sam napisao da verovatno bi imao Ivan i svako ko ima grafičku kartice novije generacije problema sa xorgom jer nema u svojim dirverima podršku za istu. Ako želiš dalje da nastaviš priču o ovoj temi idi tamo gde je vođena priča pa možemo da nastavimo ovo trabunjanje.
Raci ti meni koliko je tvoj ćalac puta instalirao Windows, kada bi hteo da započne sa instalacijom linuxa.... AAAA ni jednom. Da li svi prosečni korisnici imaju sina koji je završio neki od IT fakulteta pošto si verovatno ti onda instalirao Windows!?! Kako će neki prosečan korisnik znati šta mu je potrebno za Windows??? Da vidimo?
a. Pitaće komšiju
b. Dovešće nekog Windows geeka
c. Pročitaće u nekim novinama
d. Biće Wunderkind pa će sam to otkriti!!!
Zamilsi isti ti je princip u Linuxu, šta više neke novije distribucije, među njima i onaj pomenuti Ubuntu, koji kaže nema divx, nema problema, sam ću da ti ih svučem!!! Fali ti program za ovo, samo reci koji želiš od ponuđenih pa navali! Nemoj me pogrešno shvatiti, ja ne tvrdim da je linux sjajan, niti da je *BSD sjajan, niti da je Windows shit. Budi realan i daj prosečnom korisniku malo šanse. Videćeš koji god OS da imaš instaliran na računaru, snaći ćeš se. Instalacija zahteva ponekad veliko znanje, korišćenje ... Pa nije da ne zahteva, ali se nekako možeš ogrebati. No već jedno sam te upozorio da si ponekad u svojim stavovima veoma nedosledan i da nešto u šta si se pre 6 meseci kunuo sada ti ne valja. Ja živim i od Windowsa i od Linuxa, po potrebi i od *BSDa a verovatno ću uskoro biti prinuđen da se bakćem i Solarisom i trudim se da koliko god mogu sve to posmatram sa neutralne strane. Zaboga i jedno i drugo su samo OSovi sa svojim nedostacima i prednostima. Pro nauči da ih koristiš sa svim prednostima i nedostacima, pa zatim nauči se da ne pljuješ i onda ćeš neke stvari moći i da shvatiš. Guru sveta računara man in self Rusinovič nikada neće pljuvati po sebi time što će govoriti kako je Unux shit (čovek je svoje prve ozbiljne korake započeo sa Unixom) i kako je bio zaveden i kako su svi kao mladi skloni experimentisanju a kasnije kada nešto nauče... Jedonstavno to je posao koji treba uraditi sa više ili manje sklonosti, pameti i znanja. Svakiu posao - znanje više. Prosečan korisnik je svuda isti. Prosečan

[Ovu poruku je menjao vladared dana 01.05.2007. u 22:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.crnagora.net.



+10 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 11:29 - pre 206 meseci
@Toma

Ne znam, možda ti i ja prosečnog korisnika gledamo po različitim kriterijumima - meni npr. korisnik koji ne zna šta su "particije" nije prosečan korisnik, korisnik koji ne zna čemu služi C: a čemu D: i koja je razlika izmedju hard diska i dvd-rw... Oni koji to ne znaju su po meni kompjuterski NEPISMENI, a ne prosečni korisnici...

Apro po tome, na ovom forumu su SVI korisnici barem jednom u životu otkucali "format c:" (naravno, ko je koristio windows) - ako grešim, neka se slobodno javi ko nije, lično ću mu objasniti komandu. Smatrate li se "neprosečnim" korisnikom ako ste koristili CLI? CLI nije zastareo, nalazi se u SVAKOM operativnom sistemu na planeti (za razliku od bušenih kartica o kojima pojedinci ovde pričaju), korisnici ga i dalje koriste, pa čak i u najnovijem MS operativnom sistemu - VISTI. Niko korisnika neće terati da kopira fajlove iz CLI ako to može uraditi iz GUI-a, ili (degojs se ovde počinje smejati ) pingovati ruter (ima nebrojivo aplikacija koje furaju GUI za to). Ali je smešno videti da neko ne zna da browse-uje mrežu ukoliko nema Total Commander ili se nakači na ftp (kao što već jedna od prethodnih tema veli). Dakle, niko prosečnog korisnika ne tera da bude administrator, ali osnovne računarske radnje u sebi sadrže i poznavanje CLI komandi, pa makar onih osnovnih...

Jedno je sigurno, CLI neće nestati verovatno nikad, a i ako bude nestao, korisnici koji su ga koristili neće smatrati to svoje znanje nepotrebnim. A ukoliko je prosečan korisnik NEPISMEN (onaj iz prvog pasusa), njemu ni GUI neće puno pomoći...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 12:37 - pre 206 meseci
Citat:
mkdsl: @Toma

Ne znam, možda ti i ja prosečnog korisnika gledamo po različitim kriterijumima .
Da. Ja pod prosecan podrazumevam ovo sto ti zoves nepismen. Mislim da je takvih 60 - 80% u svetu, ovako od oka. Ako pogledas onu katastrofalnu brojku da u Srbiji nekih 60% stanovnistva nikad nije selo za racunar, onda je tesko proglasavati racunarski nepismenim ljude koji koriste racunar na specifican nacin, strogo "pritiskaju" ono sto im je receno i nista drugo. To je nalik na auto - nije obavezno poznavati motor i ostale delove auta da bi neko bio dobar vozac. Jedno drugo ne iskljucuje niti uslovljava.

Klasican primer za racunar, od pre 20-tak godina: sekretarica dolazi na posao, pritiska dugme za ukljucenje struje na nekom svom razvodniku, zatim na racunaru, kad se pojavi prompt ona otkuca rec "menu", pojavi se meni, ona izabere poziciju 2 - unosenje podataka o pojedincima - prisutan, bolovanje, god.odmor itd., i sa tim radi ceo dan. Na kraju ponovo "pritisne" tamo nesto da joj se pojavi meni, izabere poziciju "Sacuvaj i izadji" i gotovo. Nemoj misliti da su od nje nesto preterano odmakli razni lekari, advokati, ekonomisti, vlasnici ili radnici u turistickim agencijama i slicno. Oni se strogo drze procedure, ako nesto zaskripi zovu sefa, sef zove nadleznu osobu, gotovo. Kakvo formatiranje bre, sta ti je!

Svojevremeno je kod mene kuci dosao lekar sa ultrazvucnim aparatom za pregled raznih delova tela, da obavi neke preglede. Sa njim je dosao i tehnicar! Lekar to ni da ukljuci nece, nista, njemu se aparat pripremi, sto on ne zna, zatim radi ono sto tehnicar ne zna, gotovo. Koliko sam shvatio, taj aparat je pravi racunar - tu je i monitor i tastatura i jos po nesto.

Citat:
A ukoliko je prosečan korisnik NEPISMEN (onaj iz prvog pasusa), njemu ni GUI neće puno pomoći...
E, ovo ti je tvrdnja za na zid, da se urami! Ubedjen sam da postoji masa ljudi koja je zaradila i jos zaradjuje lepe pare samo pomocu GUI i to im nista ne smeta, glavno je da se zaradjuje. Pa i sam Bil Gejts je namlatio pare bas pomocu GUI-a, koga je uspeo da napravi nekako u pravo vreme. Da o misu i ne govorimo - cudo nauke i maste, bog te mazo, 3-godisnje dete pocne da radi na racunaru "plitiskajucu stlelicu" na kojekakve figure i slicice! Bez GUI bi koriscenje racunara bilo 50% manje garantovano. Klik na ovo, klik na ono, to svako razume i moze, a kucanje po tastaturi je nesto sasvim drugo. Bez veze da pricamo o GUI, to je vec obradjena tema na svetskom nivou.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 03.05.2007. u 13:48 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 13:41 - pre 206 meseci
e ljudi, kako ide prodaje viste, cujem da su ljudi shvatili koje je to s***** pa ne kupuju vise HA HA HA



malo da se vratimo na temu
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 14:00 - pre 206 meseci
Citat:

e ljudi, kako ide prodaje viste, cujem da su ljudi shvatili koje je to s***** pa ne kupuju vise HA HA HA


Sta ja znam...

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/6598025.stm?ls

Citat:

Sales of Windows Vista have helped Microsoft post a forecast-beating 65% rise in third-quarter profits.

The world's largest software maker said net profit in the three months to 31 March was $4.93bn (£2.47bn) or 50 cents per share, up from $2.98bn last year.


$4.93bn - $2.98bn = $1.95bn - sto je iznos skoka u profitu Microsofta u ovom kvartalu... propadose totalno :) Ali, ako pingvinski trzisni analiticari kazu da propadaju - onda je to sasvim izvesno, i nikakve cifre ih nece spasiti - Pingvin-Berza ce sigurno downgrade-ovati savet za M$ akcije na "Sell" ili jos bolje "Swap for Ubuntu" :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 15:05 - pre 206 meseci
Citat:
Bez GUI bi koriscenje racunara bilo 50% manje garantovano. Klik na ovo, klik na ono, to svako razume i moze, a kucanje po tastaturi je nesto sasvim drugo.


Zaista? Daj, nemoj svasta da pricas. Kucanje po tastaturi je nerazumljivo i tesko, a?

Sad jos da dodam, bas ne mozes prihvatiti cinjenicu da koriscenje kompa preko GUI nije nista jednostavnije od koriscenja preko komandne linije? Isto je.
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.crnagora.net.



+10 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 15:50 - pre 206 meseci
Citat:
tdjokic: Ako pogledas onu katastrofalnu brojku da u Srbiji nekih 60% stanovnistva nikad nije selo za racunar, onda je tesko proglasavati racunarski nepismenim ljude koji koriste racunar na specifican nacin, strogo "pritiskaju" ono sto im je receno i nista drugo.


Jesam li ja to rekao? Ljudi koji pritiskaju po mehanizmu dugmiće koji su im predodredjeni za pritiskanje i JESU računarski nepismeni, jer van toga ne znaju ništa više.

Citat:
To je nalik na auto - nije obavezno poznavati motor i ostale delove auta da bi neko bio dobar vozac. Jedno drugo ne iskljucuje niti uslovljava.


Nemoj u to da mi ulaziš, ja sam profesionalni vozač sa B, C, E i D kategorijom, za koje sam, da bih položio, morao da praktično radim PiOMV (poznavanje i održavanje motornih vozila). Pitaću te koliko si odličan vozač kad na Vrčkoj Čuki ostaneš u kvaru, gde ni helihopter ne može da ti pomogne :)

Citat:
Klasican primer za racunar, od pre 20-tak godina: sekretarica dolazi na posao, pritiska dugme za ukljucenje struje na nekom svom razvodniku, zatim na racunaru, kad se pojavi prompt ona otkuca rec "menu", pojavi se meni, ona izabere poziciju 2 - unosenje podataka o pojedincima - prisutan, bolovanje, god.odmor itd., i sa tim radi ceo dan. Na kraju ponovo "pritisne" tamo nesto da joj se pojavi meni, izabere poziciju "Sacuvaj i izadji" i gotovo.


A šta da radi ako umesto "menu" ukuca "meni" ? I tako 36.000 puta dok zbunjeno gleda neke "command not found" reči na njoj nepoznatom jeziku? Da zove tehničku službu dok joj pacijenti stoje u redu ne bi li došli do lekara, čekajući jednu nepismenu ćurku da skonta šta joj se to pojavljuje pred očima? NEPISMENA! Jedna deskriptivna reč. A posle posla neka dodje kući da sinu/kćerci pomogne oko seminarskog rada, ili eventualno da pošalje email koleginici...

Citat:
Nemoj misliti da su od nje nesto preterano odmakli razni lekari, advokati, ekonomisti, vlasnici ili radnici u turistickim agencijama i slicno. Oni se strogo drze procedure, ako nesto zaskripi zovu sefa, sef zove nadleznu osobu, gotovo. Kakvo formatiranje bre, sta ti je!


E zato nam i produktivnost u zemlji na zavidnom nivou. Dok oni dobiju šefa, pa dok šef dobije nadležnu osobu, pa dok nadležna osoba dodje i ispravi grešku nepismene ćurke, dodje kraj vremena. Taman za onu sikter kafu. I ne, ne pričam o formatiranju, pričam o osnovnom poznavanju osnovnih komandi.


Citat:
Pa i sam Bil Gejts je namlatio pare bas pomocu GUI-a, koga je uspeo da napravi nekako u pravo vreme.


Pre toga je Bili napravio DOS, koji mu je takodje doneo pare. Da mu taj isti DOS nije doneo pare (ma koliko danas te pare smešno zvučale), čisto sumnjam da bi on radio prozore tek tako, već bi gledao kako da pokrpi gubitke svog dotadašnjeg rada... Nemoj toliko potcenjivati CLI, GUI je samo tehnička eye-candy realizacija CLI-ja, bez tog istog CLI pitanje je na kom nivou tehničkog obrazovanja u nauci bi danas bili.

Citat:
bojan_bozovic: Zaista? Daj, nemoj svasta da pricas. Kucanje po tastaturi je nerazumljivo i tesko, a?

Sad jos da dodam, bas ne mozes prihvatiti cinjenicu da koriscenje kompa preko GUI nije nista jednostavnije od koriscenja preko komandne linije? Isto je.


Meni je čak lakše koristiti CLI, mada sad kapiram, ko je navikao da klikce tamo-vamo, očigledno ne razume apsolutno ništa vezano za kompjutere, a sebe uvek može predstaviti "ponosnim vlasnikom kompjuterske radne stanice", uz apsolutno poznavanje "Push button ON/OFF" tehnologije.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 19:55 - pre 206 meseci
Off topic: Ej, ne davite vise! Milioni ljudi sirom sveta koriste WS Windows, iskljucivo GUI i tu nema sta da se dodaje. Slicno je i sa nama, korisnicima Linuxa - ljudi sve vise daju prioritet GUI, samo ako moze. Cak i takvi svetski autoriteti koji redovno pisu osvrte na razne distribucije i slicno.

Off off topic: u vezi voznje, govorim o dve osobe, od kojih je jedna amater i vozi perfektno, ima prirodni osecaj i za masinu i za okruzenje, a drugi je (mozda) profesionalac, mozda poznaje masinu do detalja, ali ima "tesku" nogu, (a i ruke), putnicima se obicno smuci u autobusu kad vozi. Uzmi osobu koja zivi od prodaje karata za krstarenje brodovima. Imam jednu takvu u familiji. Ne ljutim se i ne negiram ako je neko nazove racunarski nepismenom, ali ona zivi prilicno dobro, u SAD, zahvaljujuci tom poslu na kome racunar koristi iskljucivo preko GUI, jer drugo ne zna. To je to sto kazem i za auto - niti je obavezno, niti zabranjeno znati sta je "ispod haube" a moze se i auto i racunar koristiti vrlo produktivno, na specifican nacin, uz odredjene restrikcije i gotovo. Doticna osoba vozi i auto prilicno dobro. Sparta Majamijem uzduz i popreko a da nesto popravi - nema sanse. Pomaze svojoj porodici - muz i 2 sina, kad je potrebno, zatim bolesnom ocu i dedi-ujaku. Vozi koga kad treba kod lekara, nabavlja namirnice, ovo, ono - zar je onima koji koriste njene usluge vazno da li ona zna da ocisti karburator? Sto se auta tice i njegove eventualne popravke, njoj je jedino vazno da su joj baterije u mobilnom telefonu pune, ostalo rade drugi. A zivi prilicno bogat i koristan zivot, iako je, de facto i racunarski i automehanicarski nepismena. I produktivnost joj je odlicna na poslu, jer je sustina njenog posla da ubedjuje musterije da im bas treba da malo prokrstare brodom, sto joj u prilicnoj meri uspeva, a na racunar gleda samo kao na nesto usavrseniju olovku, nista vise.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vista Prodaja - Mesec Drugi03.05.2007. u 20:00 - pre 206 meseci
Citat:
mkdsl: ko je navikao da klikce tamo-vamo, očigledno ne razume apsolutno ništa vezano za kompjutere,
Ovo si bas lepo "objasnio". Posto mi je sad sve jasno, nemam vise potrebe da citam ovu temu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Vista Prodaja - Mesec Drugi

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 61854 | Odgovora: 445 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.