Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1123208 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

geoskrba
Geo Škrba
Beograd
Beograd
Beograd

Član broj: 316175
Poruke: 10
*.customer.blic.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland12.07.2013. u 14:07 - pre 131 meseci
Ja sam završio Visoko gradjevinsko geodetsku u BG , geodetski smer, i citam gore navedene probleme oko priznavanja diplome od strane SSSI. I meni su poslali odgovor da priznaju samo 4 godisnji faks. Ali kontam da je 3 godine na viskoj skoli plus specijalizaciju 1 god, dodje na 4 god. Molim Srdjana da odg i koji su ukljuceni u ovu temu...poz
 
Odgovor na temu

Srdjan Tanja
Srdjan Vuckovic
sekretar,poljoprivredna skola
bac

Član broj: 292247
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.08.2013. u 08:44 - pre 130 meseci
Hteo bih da Vas pitam da li je neko na forumu imao iskustva sa Blue Bridge Global agencijom, ako jeste kakvo misljenje ima o njima? Meni se cine ok,jer ja bi hteo da upisem kurs engleskog jezika u AU i tako da odem, pa kasnije da se potrudim da predjem na radnu vizu, kakve su mi sanse za to?
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.08.2013. u 09:33 - pre 130 meseci
Za radnu vizu je neophodno sponzorstvo poslodavca. A da bi se poslodavac zamajavao da te sponzorise mora imati razlog - obicno je to iskustvo u struci i kvalifikacije.
 
Odgovor na temu

geoskrba
Geo Škrba
Beograd
Beograd
Beograd

Član broj: 316175
Poruke: 10
*.customer.blic.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.08.2013. u 12:11 - pre 130 meseci
I mene zanima da li je neko imao iskustva sa Blue Bridge, ali i Danijelom Stojanovic, migracijskim agentom. Njihove price se svode na to, da ti srede studentsku, turisticku vizu. Medjutim za takve vrste viza, koliko sam upucen, a mislim da jesam, netreba ništa posebno, samo da se ispune uslove koje oni traze. Sve te informacije se na immi.gov mogu pronac. Medjutim gore napomenuti BB i DS kazu da je bitno da se sleti u Australiu i tek onda oni ganjaju radnu privremenu ili radnu vizu. Što mi nešto neštima. Ja sam razmišljanja da ako neku udje u posao sa njima da traži detaljno objašnjenje šta i na koji način će da preduzmu korake kad se dodje na studentsku ili turističku vizu. Na koji način će da ti izganjaju radnu vizu. Bojim se da nedodjem u situaciju da dodjem na studentsku ili turističku, i posle toga oni traze jos brda novca, a naša sredstva su ograničena, te iz istih razloga oni prekinu saradnju. I naravno posle isteka fuš vize, se budem morao vratit nazad. Mislim da im čak ni 10 000eura nije dovoljno da bi ste dobili radnu vizu. Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

gmarkoni
Marko Grozdanovic
arch.
Perth

Član broj: 302309
Poruke: 45
*.dyn.iinet.net.au.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.08.2013. u 16:22 - pre 130 meseci
Citat:
noskich: Za radnu vizu je neophodno sponzorstvo poslodavca. A da bi se poslodavac zamajavao da te sponzorise mora imati razlog - obicno je to iskustvo u struci i kvalifikacije.


Cak se i to sada ukida...poslodavci su sada duzni da prvo dokazu da nisu u mogucnosti da nadju radnika odredjenog profila ovde u Au, tj da su primorani da nekog sponzorisu....dakle od sada ce radne vize vrlo tesko da idu
 
Odgovor na temu

gmarkoni
Marko Grozdanovic
arch.
Perth

Član broj: 302309
Poruke: 45
*.dyn.iinet.net.au.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.08.2013. u 16:29 - pre 130 meseci
Citat:
geoskrba:
I mene zanima da li je neko imao iskustva sa Blue Bridge, ali i Danijelom Stojanovic, migracijskim agentom. Njihove price se svode na to, da ti srede studentsku, turisticku vizu. Medjutim za takve vrste viza, koliko sam upucen, a mislim da jesam, netreba ništa posebno, samo da se ispune uslove koje oni traze. Sve te informacije se na immi.gov mogu pronac. Medjutim gore napomenuti BB i DS kazu da je bitno da se sleti u Australiu i tek onda oni ganjaju radnu privremenu ili radnu vizu. Što mi nešto neštima. Ja sam razmišljanja da ako neku udje u posao sa njima da traži detaljno objašnjenje šta i na koji način će da preduzmu korake kad se dodje na studentsku ili turističku vizu. Na koji način će da ti izganjaju radnu vizu. Bojim se da nedodjem u situaciju da dodjem na studentsku ili turističku, i posle toga oni traze jos brda novca, a naša sredstva su ograničena, te iz istih razloga oni prekinu saradnju. I naravno posle isteka fuš vize, se budem morao vratit nazad. Mislim da im čak ni 10 000eura nije dovoljno da bi ste dobili radnu vizu. Pozdrav svima


Sve Australijske vize izdaje iskljucivo australijska vlada....agencije sluze samo da vama skrate posao...tj. neka plati onaj koga mrzi da cita da oni citaju mesto njega...moguce je posle nekog zavrsenog "kursa"u australiji da se produzi boravak...doduse to uzima dosta vremena, zivaca i para...koje naravno niko ne mora da ponese iz Srbije....taj novac se uglavnom ovde zaradi, manje ili vise lako u zavisnosti od snalazljivosti i srece koju neko ima :)
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland05.08.2013. u 09:34 - pre 130 meseci
gmarkoni, kako se snalaziš tu u Pertu? Da li si zadovoljan time na šta si naišao? Da li si našao posao u struci? I ja ću, nadam se, uskoro u Pert...

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 05.08.2013. u 19:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

geoskrba
Geo Škrba
Beograd
Beograd
Beograd

Član broj: 316175
Poruke: 10
*.customer.blic.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland05.08.2013. u 13:45 - pre 130 meseci
GMarkoni, na koji način si ti otišao u Australiu? Šta predlažeš meni. Moj slučaj je da sledeće godine u februaru punim 25 godina. Završio sam faks u BG, 3 god, sad u septembru završavam jos jednu, specijalizaciju. Od svoje 19 godine radim, ukupno 5 godina. Moje zanimanje Land surveyor/geometar je na Sol listi, medjutim nece da mi priznaju radni staz, pre sticanja diplome inzenjera, ali zaista radio sam pod ugovorom kao geodetski tehnicar do januara ove godine, tj do sticanja diplome inzenjera. Tako da nemam dovoljno poena za Skilled vizu. Inace znam da radim svoj posao, posebno u rudarskoj industriji. Ja bih te zamolio da mi kazes, da li bi imao šanse da upisem tamo kurs engleskog, koliko sam skontao da košta 4060 dolara. Sto bi bilo ok. Ili pak da mi nesto mudro predlozis. Unapred zahvalan. Pozdrav za sve
 
Odgovor na temu

verasitarica
tv producent
nira
beograd

Član broj: 316711
Poruke: 1
37.19.108.*



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland05.08.2013. u 17:34 - pre 130 meseci
Pozdrav svima. Mesecima vec pregledam sajt imigracionog Australije i Novog Zelanda i jedino sto sam uspela je da se prijavim na NZ listu pa mi oni povremeno salju korisne informacije. Podataka ima toliko da ostanem satima uz racunam i shvatim da mi nista nije jasno jer kako god da okrenem ispada da nema sanse da odem. Stvarno sam ocajna u ovoj zemlji u kojoj sam rodjena slucajno, a ne po mom slobodnom izboru:) Ako ima ikog ko bi znao ista da pomogne nekom u mojoj situaciji, molim za pomoc. Stvarno ste kraljevi sto nadjete vremena da nam objasnite put koji ste prosli i olaksate muke (mada me stvarno razljutite svi vi koji insistirate samo na tome da je vizu tesko dobiti i da se tamo negde lose zivi i jako tesko snalazi. Pa svi ste vi ipak otisli i niste se vratili, zar ne?). Dakle, ako neko moze da mi ulije ikakvu nadu, makar da mi ulepsa dan, bila bih zahvalna. Moj slucaj:
-diplomirani filmski i televizijski producent - Fakultet dramskih umetnosti
-diplomirani menadzer za odnose s javnoscu - Fakultet organizacionih nauka
-6 godina radnog iskustva na igranim filmovima i u nezavisnoj tv produkciji (sekretar produkcije, organizator, producent, kastinzi, dokumentarna i igrana forma, malo reklame), u PR-u nemam iskustva
-udata, 31 godina
-muz ima visegodisnje iskustvo kao komercijalista - od oglasa, preko hardvera do telekomunikacija
-nemamo nikog nigde u svetu ko bi mogao da nam bude sponzor, garant ili pomoc.
Molim za bilo kakvo ohrabrenje ili uputstvo kome da se javim, posto za skilled migrant nemam dovoljno bodova jer ovo moje zanimanje izgleda ne treba nigde. A izgledalo je kao prestizno i prosperitetno kada sam upisivala fakultet gde su nas primili samo 9...

verasitarica
 
Odgovor na temu

gmarkoni
Marko Grozdanovic
arch.
Perth

Član broj: 302309
Poruke: 45
*.dyn.iinet.net.au.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.08.2013. u 11:28 - pre 130 meseci
Citat:
MirosIav:
gmarkoni, kako se snalaziš tu u Pertu? Da li si zadovoljan time na šta si naišao? Da li si našao posao u struci? I ja ću, nadam se, uskoro u Pert...

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 05.08.2013. u 19:12 GMT+1]


Pre Pertha sam bio u Melbourne-u na mesec dana kod rodjaka, tako da mogu da poredim Melbourne sa Perthom. Perth je dosta mirniji grad, tisi i perfektno organizovan u svakom smislu. Prevoz je ovde mnogo puta bolji, stanovnistvo je cistije, ima mnogo manje stranaca nego u Melbournu. Veliki grad koji odaje utisak manjeg mesta. Fino je za porodicne ljude...Statistika kaze da ovde ima dosta vise posla kao i da su plate vece nego u ostatku Australije. Vreme je prelepo, gotovo svaki dan suncano. Melbourne je sa druge strane dosta urbanije mesto, odaje utisak prave metropole. Sad, sve zavisi od karaktera, kome sta vise prija...ako je pitanje: Ima li sta lose u Perthu? odgovor je: Ne, to je fantastican grad. Ja sam pronasao posao ovde za nedelju dana, doduse ne bas u svojoj struci. Jako je tesko ovde bez iskustva, jer se poslodavci tesko odlucuju na to da ulazu vreme i sredstva na to da obuce nekog...
 
Odgovor na temu

gmarkoni
Marko Grozdanovic
arch.
Perth

Član broj: 302309
Poruke: 45
*.dyn.iinet.net.au.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.08.2013. u 11:30 - pre 130 meseci
Citat:
geoskrba:
GMarkoni, na koji način si ti otišao u Australiu? Šta predlažeš meni. Moj slučaj je da sledeće godine u februaru punim 25 godina. Završio sam faks u BG, 3 god, sad u septembru završavam jos jednu, specijalizaciju. Od svoje 19 godine radim, ukupno 5 godina. Moje zanimanje Land surveyor/geometar je na Sol listi, medjutim nece da mi priznaju radni staz, pre sticanja diplome inzenjera, ali zaista radio sam pod ugovorom kao geodetski tehnicar do januara ove godine, tj do sticanja diplome inzenjera. Tako da nemam dovoljno poena za Skilled vizu. Inace znam da radim svoj posao, posebno u rudarskoj industriji. Ja bih te zamolio da mi kazes, da li bi imao šanse da upisem tamo kurs engleskog, koliko sam skontao da košta 4060 dolara. Sto bi bilo ok. Ili pak da mi nesto mudro predlozis. Unapred zahvalan. Pozdrav za sve


Ukoliko ti diplomu priznaju kao bachelor, sa onih 15 poena, trazi sponsorhip neke od drzava koja ima tvoje zanimanje na listi, dobijas 5 poena tu i onda prolazis sa 60...naravno pod uslovom da imas 7 iz engleskog :)
Da ti priznaju radni staz pre sticanja diplome nece, na to zaboravi...
 
Odgovor na temu

tommy2525
Srbija

Član broj: 316756
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.08.2013. u 14:25 - pre 130 meseci
Imam jedno pitanje za bilo koga ko ima iskustva sa ovim haosom oko dobijanja vize za australiju. Zavrsio sam zastitu zivotne sredine, imam master diplomu i struka mi se nalazi na SOL listi poslednjoj koja je izasla,interesuje me posto mi je struka deficitarna u australiji da li treba da podnosim zahtev za vizu ili je bolje da pokusam direktno da kontaktiram poslodavca u australiji?
 
Odgovor na temu

knyazs
Planeta Zemlja

Član broj: 137225
Poruke: 412



+27 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.08.2013. u 03:19 - pre 130 meseci
@tommy2525 :

Citat:
"Imam jedno pitanje za bilo koga ko ima iskustva sa ovim haosom oko dobijanja vize za australiju" -

Ako mislis da je "haos" oko dobijanja viza onda ili ne znas dobro Engleski ili te je mrsko da citas. Znam da nije lako ali treba provesti neko vreme citajuci detaljno sta na sajtu pise. Ja sam prosao kroz celu proceduru i mogu reci da kad jednom pronadjes vizu koju zelis, sajt pruza jako puno korisnih informacija. Naravno, uvek postoje stvari koje budu malo nejasne i za te nejasne stvari treba da sluzi ovaj forum.

Sto se tice pronalazenja vize, za to se koristi visa wizard: http://www.immi.gov.au/visawizard/

Citat:
"da li treba da podnosim zahtev za vizu ili je bolje da pokusam direktno da kontaktiram poslodavca u australiji" -

Da si probao da posaljes CV video bi sta treba da radis :) Osim ako nisi neki svetski poznat i priznat super-expert, nemoj ni da pokusavas sa slanjem CV-ja dok ne dodjes u AUS. Ja sam bio u IT industriji 7 kad sam slao CV-je u AUS i uvek sam dobijao odgovor tipa: "Super CV, kad sredis neku vizu i dodjes u AUS javi se". Ranije su poslodavci dovodili ljude bez problema ali se jako puno njih "opeklo" sa ljudima koje dovedu a ovi nemaju pojma o tome sto su napisali u CV-ju. Papir svasta trpi :) Pored tog izgubljenog poverenja u offshore radnike, Australija je nedavno promenila zakon (kao sto je vec receno u jednom postu pre ovog) tako da je poslodavcima dosta teze da dovedu radnika iz inostranstva ukoliko takav postoji u AUS (zastita trzista rada). Tek ako nema nekog profila u AUS onda moze da se dovede offshore radnik. To ostavlja Skilled Migration kao jedinu realnu opciju za migraciju.

[Ovu poruku je menjao knyazs dana 08.08.2013. u 05:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao knyazs dana 08.08.2013. u 05:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao knyazs dana 08.08.2013. u 05:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tommy2525
Srbija

Član broj: 316756
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.08.2013. u 07:39 - pre 130 meseci
Hvala na odgovoru knyazs. Nisam konkurisao za posao jer sam hteo prvo da proverim da li uopste vredi pokusavati pre nego sto se dobije viza. A ako se dobije skilled migration viza jel mora da se ide u AUS pa da se licno trazi posao ili moze odavde da se trazi?
 
Odgovor na temu

geoskrba
Geo Škrba
Beograd
Beograd
Beograd

Član broj: 316175
Poruke: 10
*.customer.blic.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.08.2013. u 09:05 - pre 130 meseci
Citat:
gmarkoni: Ukoliko ti diplomu priznaju kao bachelor, sa onih 15 poena, trazi sponsorhip neke od drzava koja ima tvoje zanimanje na listi, dobijas 5 poena tu i onda prolazis sa 60...naravno pod uslovom da imas 7 iz engleskog :)
Da ti priznaju radni staz pre sticanja diplome nece, na to zaboravi...



Hvala ti puno Gmarkoni. Bio sam se obeshrabrio, ali dobra je ideja sa State sponsorship. Moje zanimanje je demand/deficitarno u svim drzavama. Mene zanima Western Australia, najvise Perth. Za IELTS 7 se intenzivno spremam, pa se nadam pocetkom sledece godine da cu biti uspesan, pa onda na skillassessment. I oko skill assessmenta mi je frka jer sam završio Visoku Školu (3+1), ali kontam da je to ekvivalentno njihovim 4 godine.
Jedino sto mi oko sponsoship uslova za WA nije jasno, jeste uslov da posedujem iznos novca dovoljan za 3 meseca zivota dole. Eh sad koliko je to ustvari novca. Malo sam surfo, medjutim nisam naišao na revelantan iznos. Ako neko ima kakvu informaciju, bice od velike koristi, da na vreme stegnem kais :-)
Pozdrav za sve
 
Odgovor na temu

gmarkoni
Marko Grozdanovic
arch.
Perth

Član broj: 302309
Poruke: 45
*.dyn.iinet.net.au.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.08.2013. u 13:56 - pre 130 meseci
Iznos je negde oko 25000 dolara....prosledicu ti mail koji sam dobio od vlade Western Australije:

Hello

Thank you for your email.
The funds required to cover settlement and living costs must be liquid and evidence of these funds may be requested at any stage of the assessment process.
The approximate amounts required to cover settlement and three months living expenses are as follows:
$20-25,000 for main applicant
$5,000 for each additional applicant
We hope this information has been helpful to you.

Meni doduse nisu trazili dokaz da taj novac i imam (naravno da ga nisam imao), samo navedes odakle ce da dodje taj novac (auto, personal savings, family support...)
 
Odgovor na temu

geoskrba
Geo Škrba
Beograd
Beograd
Beograd

Član broj: 316175
Poruke: 10
*.customer.blic.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland09.08.2013. u 06:14 - pre 130 meseci
Citat:
gmarkoni: Iznos je negde oko 25000 dolara....prosledicu ti mail koji sam dobio od vlade Western Australije:

Hello

Thank you for your email.
The funds required to cover settlement and living costs must be liquid and evidence of these funds may be requested at any stage of the assessment process.
The approximate amounts required to cover settlement and three months living expenses are as follows:
$20-25,000 for main applicant
$5,000 for each additional applicant
We hope this information has been helpful to you.

Meni doduse nisu trazili dokaz da taj novac i imam (naravno da ga nisam imao), samo navedes odakle ce da dodje taj novac (auto, personal savings, family support...)




Lele, ja kontao 100 dolara za svaki dan, pa izracunao da to dodje 9000 dolar. Ako budu trazili bas 25 000, posudice se negde :-) . No IELTS 7 jurim, nisam nikako izlazio, ali spremam se preko IELTS materijala, i nije nimalo naivno taj ispit. Nadam se da cu biti spreman do kraja godine. Gmarkoni hvala ti puno. Ako zelis da se cujemo preko fb, moj email je [email protected] . Pa mi posalji email sa svojim fb nalogom.
Srdačan pozdrav i hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

knyazs
Planeta Zemlja

Član broj: 137225
Poruke: 412



+27 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland09.08.2013. u 09:36 - pre 130 meseci
Citat:
tommy2525:
Hvala na odgovoru knyazs. Nisam konkurisao za posao jer sam hteo prvo da proverim da li uopste vredi pokusavati pre nego sto se dobije viza. A ako se dobije skilled migration viza jel mora da se ide u AUS pa da se licno trazi posao ili moze odavde da se trazi?


Ne znam iz ličnog iskustva ali par ljudi mi je reklo da je dosta teže ako konkurišeš za posao van AUS. Svi jednostavno hoće da te vide i malo upoznaju pre nego ti ponude posao. Naravno, ništa te ne košta da probaš - kad dobiješ vizu uvek imaš neki rok za koji moraš da dođeš u AUS (za skilled je to 11 meseci) tako da je to i više nego dovoljno vremena da već počneš slati aplikacije pre samog dolaska pa ćeš videti kakav je odziv.
 
Odgovor na temu

knyazs
Planeta Zemlja

Član broj: 137225
Poruke: 412



+27 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland09.08.2013. u 09:43 - pre 130 meseci
Citat:
gmarkoni:
Thank you for your email.
The funds required to cover settlement and living costs must be liquid and evidence of these funds may be requested at any stage of the assessment process.
The approximate amounts required to cover settlement and three months living expenses are as follows:
$20-25,000 for main applicant
$5,000 for each additional applicant
We hope this information has been helpful to you.

Meni doduse nisu trazili dokaz da taj novac i imam (naravno da ga nisam imao), samo navedes odakle ce da dodje taj novac (auto, personal savings, family support...)


Al naduvavaju cene, to je strašno! Pa žena i ja trenutno živimo od plate koja je mnogo manja nego tih $10,000.00 na mesec: plaćamo stan, troškove, prevoz, hranimo se sasvim solidno čak mnogo kvalitetnije nego u Sloveniji gde smo bili pre, priuštimo sebi parče garderobe svaki mesec i uvek nam ostane para. Pored svega toga, mi živimo u Sydney-u (uži centar) koji je sigurno skuplji od Western Australije.

Tako da ne brini, nije život u Australiji toliko skup - malo se stisneš na početku dok ne središ posao i dok ne stekneš AUS iskustvo, onda sve ide lakše: i promena posla i veća plata.
 
Odgovor na temu

gmarkoni
Marko Grozdanovic
arch.
Perth

Član broj: 302309
Poruke: 45
*.dyn.iinet.net.au.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland09.08.2013. u 10:05 - pre 130 meseci
Naravno, 25000 dolara za 3 meseca je ludost, ali koliko se ja secam jos od ranije, sve australijske drzave traze otprilike taj iznos...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1123208 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.