Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23129 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
195.252.80.*

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 10:22 - pre 235 meseci
Hvala kolegi koji me je spomenuo... Ipak se cuje za Paprikare.

Ja sam jedan od Paprikara (onaj iz QA sto "zakera").
Prvu nasu igru (a kako stoji za sad, i ostale) radi jedan covek, zove se Dule i jede burek kao i svi mi. Jos uvek smo "zeleni", tako da ne mozemo da govorimo o nekom uspehu. Uostalom, videcemo gde cemo biti posle godinu dana.

Iza celog projetka stoji iskljucivo entuzijazam. Igra je uradjena u slobodno vreme, razvoj je trajao malo duze (10-ak meseci).

Inace, lepo je razmisljati o pravljenju extra/meg, 3D Pixel Shader 3.x igrica i sanjati o nekom finom naslovu koji ce da napravi bum u gamedev industriji. Realnost je ta da su ti projekti unapred osudjeni na propast. Da bi zapoceo takav projekat, treba da okupis ljude (najteze, jer srbi su svi "pozitivno" naelektrisani, pa se odbijaju) i treba da nadjes nekog ko ce da te finansira. U tom slucaju, gubis identitet nad onim sto radis i postajes obican uposljenik. Dobra strana je, ako pukne projekat, nisi izgubio svoje pare.

Ono sto smo mi (Paprikari) odlucili je prilaz Shareware trzistu igrica. Situacija je sarena i sve vise ima novih naslova, tako da je konkurencija prilicno ostra. Mislim da je to jedino podrucje gde moze manja grupica ljudi (2-3 coveka) da ucini nesto, izbori se za ime i na kraju napravi novac.

Voleo bih da cujem sta je ko napravio, koliko mu dobro ide prodaja (ovo je obicno tajna i ne zeli svako da prica o tome), na kojim projektima radi i sl.
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
212.62.46.*

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 10:46 - pre 235 meseci
Citat:
ppavlovic:
Voleo bih da cujem sta je ko napravio, koliko mu dobro ide prodaja (ovo je obicno tajna i ne zeli svako da prica o tome), na kojim projektima radi i sl.

Pozdrav svima.

Ja sam uradio par malih igrica, sto iz zabave sto za pare (screenshotovi i trial na www.00-01.com). Sto se tice ovog drugog nisam se bas obogatio. Trenutno sam se skroz prebacio na razvoj aplikacija za mobilne uredjaje (citaj Symbian OS). Mislim da tu ima potencijala jer je trziste jos nezasicno. Takodje je i velika prednost sto je vreme razvoja znatno smanjeno u odnosu na PC.

Pozdrav,
Franticnick.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 18:01 - pre 235 meseci
E, nije fer, ote mi Sawyera iz usta . Koliko se sećam Roller Coaster Tycoon je bio druga najprodavanija igra 2000. godine, iza Simsa ili tako nešto?

Citat:
borivoje: mislim da si celu ovu pricu shvatio malo previse licno, izvinjavam se zbog toga, znaci mozda mi je ton pogresan ili nesto...
Hm, kada ti tri različite osobe u 5 dana kažu da imaju utisak da preterano peniš na forumu vreme je da se zabrineš. Nisam ništa shvatio lično, možda sam malo osetljiv na nedostatak domaće gamedev industrije...

Citat:
borivoje: design document ne mozes da pravis samo na osnovu tvoje ideje, nego - i - na osnovu interesne grupe, mogucih finansijskih ocekivanja i slicnih parametara...
Pa i ne baš. Početna ideja i osnovne karakteristike igre čine <1% DDoca, a daleko su najbitnije za plasman igre. Žanr i ciljna grupa do not make a Design Document. Jes', baš će istraživanje tržišta i profiliranje interesnih grupa da utiče na moju to-hit tabelu sa 15. strane DDoca ili na moju skicu StarCruisera ili na boju ogrtača glavnog lika ili na moj programming pipeline (moj Design document je ujedno i programerski document )

I opet se mi opsedamo istraživanjem tržišta. Samo na brzinu da izlistam 3 razloga zašto me ne interesuje da istražujem tržište u Srbiji.
a) izem ti tržište
b) izem ti istraživače
c) izem ti Srbiju

OK, a sada ozbiljno, osim ako ne možeš da unajmiš marketinšku agenciju da ti odradi profajling stanovništva nema svrhe da govorimo o ovome. Ispada da je jedini razlog što igre propadaju to što njihova ideja nije odgovarala tržištu. Ha! Ti se plašiš da će igra propasti zato što nisi na početku odabrao dobru ideju ili zato što ideju nisi prilagodio tržištu? E pa ako je to tvoja najveća briga, a za sve ostalo (tehnički kvalitet igre, gameplay, replay value itd.) misliš da će proći dobro, onda, prijatelju, nemaš nikakvih problema.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 05:59 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: I opet se mi opsedamo istraživanjem tržišta. Samo na brzinu da izlistam 3 razloga zašto me ne interesuje da istražujem tržište u Srbiji.
a) izem ti tržište
b) izem ti istraživače
c) izem ti Srbiju

Kada sam ja pričao o lokalnom tržištu rekao sam da bi bilo super da postoji... Jer bi bilo lakše naučiti da plivaš u zapišanom bazenu (Srpsko tržište) nego u okeanu sa ajkulama (USA tržište). ;) Nikada nisam rekao da treba raditi ekskluzivno za domaće tržište. Ono što pričam je da treba bar to što se napravi za strano ponuditi i na domaćem. Znači potpuno ista igra, samo "ćirilizovana" sa manjom cenom i recimo distribucija za početak preko:
http://www.ips.co.yu/
http://www.extreme.co.yu/
http://www.plato.co.yu/
i sličnih prodavnica...

Postoje neke ideje koje bi bile interesantne u Srbiji koje bi možda trebalo realizovati posle probne prodaje lokalizovanih igara u Srbiji (naravno samo u slučaju da je uspešna). Npr. po meni to bi bile kartaške igre Tablić, Lorum, onda fudbalski-košarkaški-odbojkaški-navedi_popularan_sport_ovde menadžer Srpske lige, Balkanski Ratovi (turn-based strategy ili RTS), Otpisani, Jelena Karleuša Hair Styler (po ugledu na http://www.mobygames.com/game/sheet/p,3/gameId,9978/ :), neka igra koja je rađena po popularnom TV kvizu, pa neke obrazovne igre koje odgovaraju domaćem školskom sistemu po ugledu na http://www.jumpstart.com/, Baš Čelik (npr. point&click avantura), itd. Naravno za ove igre gde je potrebna licenca napraviš prototip pa tražiš licencu i finansiranje, ako ne dobiješ ne bakćeš se time. Ja sam krajem 1998 hteo da pravim klon Hugo-a za jednu domaću TV stanicu (http://www.ite.dk/?content=jungleTV.htm), bio sam u pregovorima sa jednom marketinškom firmom koja se bavi i izradom TV programa, ali s***** iz 1999 nas je omelo, posle je uleteo neki drugi dil i ideja nikada nije realizovana... U svakom slučaju ako se niko ne bavi ovim, eto ideje za biznis...

Ovo što se tiče istraživanja, verovatno je lakše doći do boljeg istraživanja u USA, jer se to radi već godinama, ali to takođe košta dosta.

Evo platiš "samo" $3K pa čitaš. ;)
https://www1907.dulles19-verio...me_report/Online_Game_toc.html

Ali kada provedeš ceo život u Srbiji, možeš da razmisliš kakvu igru nikada nisi igrao, možeš da pitaš drugare kakve igre im nedostaju, šta bi voleli da igraju, itd. Nije baš da ti je potrebno neko stručno istraživanje za tržište koje je prezasićeno igrama koje lokalno stanovništvo ne razume.

Primera radi South Park nema ništa posebno u tehnologiji izrade što ne bi moglo da se uradi u bilo gde u svetu za USA tržište, pa ipak je nastalo u USA jer ono što je glavni sadržaj South Park-a, humor nije moglo da se napravi bilo gde. Oni verovatno nisu ni istraživali tržište nego su odradili čisto ono što su oni mislili da je cool. Napravili prvu epizodu, ponudili TV stanici, oni dovukli ljude da odgledaju i kada su dobili pozitivnu ocenu počeli su sa masovnom proizvodnjom... Onda Pokemon, nastao u Japanu, postao super popularan tamo pa ga neko uvezao za USA tržište, pa je postao popularan i ovde (mada ja još uvek ne kapiram zbog čega :). Takođe u Japanu ima dosta igara koje nikada ne izađu van granica Japana jer su previše lokalnog karaktera ili dosta igara sa zapada ne odlaze u Japan, zato što nisu interesantne na tom tržištu... Ameri imaju "WTF?!" izraz na licu kada gledaju "Ko to tamo peva" ili "Maratonce", dok se mi valjamo od smeha... Zbog tih razlika koje postoje, postoji i neiskorišćen prostor na domaćem tržištu. Naravno to tržište igara je zaostalo, uništeno piraterijom, itd., ali ne treba ga zapostavljati, jer će kad-tad ti problemi biti rešeni. Do tada treba zauzeti poziciju, jer kada neki izdavač sa zapada primeti da postoji potencijal na tom tržištu, oni će doći i kupiće postojećeg izdavača-proizvođača. Neće oni doći i pokušavati da stvore tržište...

Branimir

 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.vdial.verat.net.



+6 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 11:37 - pre 235 meseci
Ali ljudi, čemu služi kukanje nad sudbinom naše gaming industrije. Tako je kako je, a niko od vas ovde, koliko vidim, neće to promeniti.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 11:41 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: Ja sam krajem 1998 hteo da pravim klon Hugo-a za jednu domaću TV stanicu (http://www.ite.dk/?content=jungleTV.htm), bio sam u pregovorima sa jednom marketinškom firmom koja se bavi i izradom TV programa, ali s***** iz 1999 nas je omelo, posle je uleteo neki drugi dil i ideja nikada nije realizovana...


Učinjeno, ima čak dva, "Tajni agent Izzi" i "Bunga Banga Re", uglavnom na Pinku, ali vidim da su i neke druge stanice kupile prava. Klinci se ovde lože više nego na Huga.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 15:27 - pre 235 meseci
Citat:
tomkeus: Tako je kako je, a niko od vas ovde, koliko vidim, neće to promeniti.
>:( E sad me smrtno uvredi... :) Ma jok, samo se šalim.
Daj mi godinu i po da te demantujem.

Citat:
bkaradzicAli kada provedeš ceo život u Srbiji, možeš da razmisliš kakvu igru nikada nisi igrao, možeš da pitaš drugare kakve igre im nedostaju, šta bi voleli da igraju, itd. Nije baš da ti je potrebno neko stručno istraživanje za tržište koje je prezasićeno igrama koje lokalno stanovništvo ne razume.
Ideja nikad dosta. Postoje mnoge, shall we say, interesne grupe igrača, u Srbiji a i šire, koje su uvek bile i uvek će biti gladne za određenim tipovima igara. Sada se forsiraju neke drugačije interesne grupe nego ranije. Sada sledi jedna kratka nestručna analiza situacije, a vi me ispravite ako grešim. Na kraju ima čak i korisnih predloga :)

Daklem, u poslednje vreme izdavači favorizuju interesnu grupu od muške omladine od 13-19 godina (fps-i, laki, sa detaljnom minimapom, linearni do bola da ne možeš da se izgubiš sve i da hoćeš, bez krvi zarad političke korektnosti, poželjno WW2 okruženje, jeftina patriotska postavka). Alternativa su Sci-Fi+horor FPSi koji obavezno imaju za temu vanzemaljsku invaziju i/ili genetsku manipulaciju i besramno koriste nedostatak osvetljenja kao jedini preostali element postizanja atmosfere.

Takođe, celokupno PC FRP tržište cilja na igrače do recimo 25. godine koji se još lože na milion puta ižvakanu priču o herojskim delima, zaverama, elfovima, magiji, i neizbežnom artefaktu koji se mora naći da bi se spasao svet od ovoga ili onoga. Da mi je neko pre pet godina pričao da će praviti Fallout 3, ali da isti neće moći da nađe izdavača, valjao bih se po podu od smeha.

Zašto sve ovo pričam? Zato što sada konačno ide konstruktivan predlog sa moje strane: listam interesne grupe koje po mom mišljenju odavno nisu zadovoljene i toliko su očajne da će se baciti na prvu dobru igru koja im ispunjava potrebe. (Ovo će borivoja posebno interesovati).
a) Apokalipsa. www.the-underdogs.org ima posebnu temu "apokalipsa sada". Zašto? Zato što su ove igre razvile kultni status jer je dobra apokaliptična atmosfera iz nekog razloga izuzetno jak magnet za relativno mali, ali fanatičan deo populacije.

b) Svemirske strategije. Posle Master of Orion 2, niko nije napravio dobru svemirsku strategiju. Sve svemirske strategije danas ili idu u taktičku realtime varijantu (Homeworld) ili preteruju sa mikromenadžmentom (MOO3, Space Empires) do te mere da igra postaje mučenje. Činjenica je da su ovi igrači toliko očajni da će sledeća dobra svemirska strategija, na nivou ogromnih imperija u galaksiji, koja neće preterivati sa mikromenadžmentom, i koja će doneti recimo funkcionalan interfejs, pobrati ogroman tiraž. E, na ovu scenu ja ciljam sa svojom budućom igrom.

c) Otvorene igre. Takođe poznate kao freelancer igre. Ko se još seća Elite ili HardWara? Možda će rimejk Pirata da otvori ovo tržište, ali čisto sumnjam. Treba doneti samo malo svežih novina u koncept (čak i Elita postaje repetitivna i dosadna posle nekog vremena)

d) Dobre stare izometrijske arkade, a la Diablo (ma da, to je FRP, kako da ne), Chaos Engine, Crusader: No Remorse. Ma šta ljudi mislili, bitmap grafika nije mrtva (hej, ako je dovoljno dobra za jedan Civ III ili Blitzkrieg, dovoljno je dobra i za mene!). Uz dobro isplaniran prerendering mogu se napraviti ultrabrze zabavne igre koje su idealne za shareware tržište. I na ovom planu imam aspiracija.

e) Hoćete ideju? Dajte ljudima da sakate nešto, gladni su toga. Bar deset ljudi mi je pričalo o tome koliko im je bilo slasno da u novom Warhammeru 40k vide krv, lomljenje kičme mutilaciju pešadinaca od strane robota. (EA nas je definitivno odvikao od krvi). Evo predloga. Napravite 100 animacionih setova za glavnog lika, od čega neka 80 setova budu grozni načini da lik umre i da ubije. Čerečenje udova, čupanje srca, sečenje ruku i glave, umiranje uz vriske i u agoniji, po mogućnosti uz neku dobru horor priču tipa Yog Sottoth.... Pa još usput ubacite jednostavan i intuitivni kontrolni interfejs tipa "strelice i još jedno dugme pride" kao u Sensible World of Soccer.... Garantujem, pazite, garantujem da bi se prodavalo kao alva.

f) Badguy igre. Ko se još nije veselio roštiljajući pobunjenički ološ zelenim laserima iz TIE Fightera? Ko se nije veselio namamljujući hrabre vitezove u svoje mračne hodnike u Dungeon Keeperu? Suočite se sa tim da ljudi iz Srbije, a i šire, obožavaju da glume negativce. Ne govorim o tamo nekom mafijaškom fićfiriću iz GTA:Vice City ili o frojdovskim promašajima kao što je Hitman. Jok, brate. Omogućite igraču da bude The Bad Ass, da bude vaš tipičan galaktički despot, sa sajber-povezom preko oka i mehaničkom nogom koju je izgubio masakrirajući nevino stanovništvo. Omogućite mu da bude the Prince of Darkness (ko ne bi igrao igru u kojoj igrač u ulozi Lucifera otvara kapije pakla?), novi Darth Vader, novi Overmind. Postoji toliko hiljada mračnih misfits-a, posebno u Zapadnoj kulturi, koji će vam zahvaljivati do neba za svaku priliku da ižive svoje "zle" porive.

g) Sportovi budućnosti. Posle najezde filmova slične tematike 1999-2001. (npr. rimejk Rolerbola, pa zatim Future Sports, etc.) pomislio sam da će krenuti slične igre. Alas, nisam bio u pravu. Ovde ima ogromnog potencijala i za zabavu i za eksperimentisanje. I što je najlepše, ne morate da plaćate licence za imena igrača. Speedball 2 i dalje igram na svom kompjuteru.

Hm, za sada je dosta, imam toga još ali biću srećan ako pročitate i ovaj post do kraja... Izvinjavam se što je post dugačak, ali mislim da sam konačno dao konkretan predlog na pitanje iz naslova teme (šta sad?).

Jasno je da EA ne bi takao većinu predloženih igara ni mašicama od 3 metra, ali jedna od prednosti malih timova koji ciljaju na shareware distribuciju jeste da ih ne sputava sindrom gigantskih razvojnih timova koji neće da ispljunu pare za projekat osim ako zamisao nije odobrena od strane horde advokata koji testiraju političku korektnost igre.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 15:36 - pre 235 meseci
Citat:
tomkeus: Ali ljudi, čemu služi kukanje nad sudbinom naše gaming industrije.

Ko kuka? Nemoj da generalizuješ, svako ima ime i prezime ovde, i citiraj deo koji se odnosi na kukanje...
Citat:
tomkeus: Tako je kako je, a niko od vas ovde, koliko vidim, neće to promeniti.

Ako si ti depresivan ne znači da su i drugi... Zato STFU i ne širi defetizam ovde.

Branimir

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 16:01 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: e) Hoćete ideju? Dajte ljudima da sakate nešto, gladni su toga. Bar deset ljudi mi je pričalo o tome koliko im je bilo slasno da u novom Warhammeru 40k vide krv, lomljenje kičme mutilaciju pešadinaca od strane robota. (EA nas je definitivno odvikao od krvi). Evo predloga. Napravite 100 animacionih setova za glavnog lika, od čega neka 80 setova budu grozni načini da lik umre i da ubije. Čerečenje udova, čupanje srca, sečenje ruku i glave, umiranje uz vriske i u agoniji, po mogućnosti uz neku dobru horor priču tipa Yog Sottoth.... Pa još usput ubacite jednostavan i intuitivni kontrolni interfejs tipa "strelice i još jedno dugme pride" kao u Sensible World of Soccer.... Garantujem, pazite, garantujem da bi se prodavalo kao alva.


Hmm, ti si student medicine, koliko se sećam sa neke druge teme? Javlja mi se da ćeš postati hirurg...

Pa što onda ne rešiti stvar na pravi način: napraviti 3D ANATOMSKI ENGINE za likove u igri ! :-) Realnost pre svega... može da se napravi i forenzička igra (ili deo igre) u dva igrača: lik kojim upravlja prvi igrač izvrši zločin na neki od dostupnih načina (sa sve realističnim vizuelnim efektima u slow motion-u ), a drugi igrač istraži tragove i treba da napravi što tačniju rekonstrukciju... aktuelno prethodnih nedelja u Srbiji ... Eto, tu bi možda čak bilo zanimljivije biti na strani zakona... A i neke igre koje raspiruju "sindrom supermena" bi mogle postati poučne za život, ljudi bi znali da su neke stvari opasnije (i mučnije) nego što izgledaju u filmovima i igrama, a mogle bi da sadrže i elemente edukacije u prvoj pomoći i samopomoći (umesto debilnih crvenih flašica za nadoknađivanje hitpointa).
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 16:37 - pre 235 meseci
Ma kakav hirurg, za to bi mi trebalo 2 metra visine i debeli živci, što ja nemam.

Priznajem, medicinari jesu morbidni, ali baš zato nisam brbljao o stvarima koje se meni lično sviđaju već o objektivnim stvarima... ne pljujem ja džaba po igrama već 10 godina, ima nas još mnogo... Ali garantujem da baš ovde, u Srbiji, sve te morbidne teme sigurno imaju veći potencijal nego na moral-values-brainwashed Zapadu. Jasno mi je da su moji predlozi malo... hm... brutalni... ali to je upravo ona rupa koja nedostaje i koju bi trebalo popuniti.

Što se tiče predloga o forenzičkom softveru, činjenica je da bi se moglo nešto napraviti, ali uz ogroman rad velikog broja ljudi. Pa još treba da izađe dobar interaktivni 3d cd atlas ljudskog tela, a potražnja za tim je ogromna. Možda kada bi se sastavilo 3 profi tima koji su radili na 3d pucačinama, i kada bi im neko odvrnuo slavinu sa novcem, i ubacio 20 elitnih doktora kao tehničke konsultante, pa kada bi svi redom rmbali jedno 5 godina... možda bismo dobili dobar proizvod koji bi se lako eksportovao i u medicinski edukativni softver i u igre. Ali zašto učiniti uslugu celom čovečanstvu kada umesto toga možeš da napraviš još jedan "originalni" FPS? Sa još boljom fizikom i više poligona! Jeeeee!

Ali, za ideju, svaka ti čast. Seća li se neko igre Vera Cruz sa C64?

Citat:
A i neke igre koje raspiruju "sindrom supermena" bi mogle postati poučne za život, ljudi bi znali da su neke stvari opasnije (i mučnije) nego što izgledaju u filmovima i igrama, a mogle bi da sadrže i elemente edukacije u prvoj pomoći i samopomoći (umesto debilnih crvenih flašica za nadoknađivanje hitpointa).
I ne zaboravi pakovanja prve pomoći sa crvenim krstićem raštrkane svuda po Normandiji koje glavni lik koristi za 0.22 mikrosekunde i potpuno zaleči pet metaka koje je popio direktno u vugla pet sekundi pre toga...

I mislim da si nabasao na nešto mnogo ozbiljno. Nije ni čudo što Amerikanci idealizuju ratove (pogotovo WW2) kada im (uz izuzetak Hanks/Spielberg produkcije) niko ne prikazuje kako je to stvarno bilo: prosuta creva, amputirani udovi, uglavnom pogineš pre nego što vidiš neprijatelja.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+112 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 17:59 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus:
Evo predloga. Napravite 100 animacionih setova za glavnog lika, od čega neka 80 setova budu grozni načini da lik umre i da ubije. Čerečenje udova, čupanje srca, sečenje ruku i glave, umiranje uz vriske i u agoniji


Ovo si napisao prisecajuci se Fallout-a, priznaj ;)
Citat:

c) Otvorene igre. Takođe poznate kao freelancer igre. Ko se još seća Elite ili HardWara? Možda će rimejk Pirata da otvori ovo tržište, ali čisto sumnjam. Treba doneti samo malo svežih novina u koncept (čak i Elita postaje repetitivna i dosadna posle nekog vremena)


Jesi li igrao X:Beyond the frontier? Odlicna igra, u duhu Elite i Frontiera+dobra grafika...

E sad zasto sam ja citirao bas ova dva dela tvog posta?
Zato sto je meni san (tesko ostvarljiv) da napravim igricu koja ce da kombinuje ova dva zanra. Zamisli ono letis svemirom u freelance stilu, spustis se na planetu ili stanicu a onda se prebacujes u Fallout mod :)
To je moja vizija savrsene igrice, i od kada sam prvi put zaigrao Elite (mnooogo davno) cekam da se tako nesto pojavi...

p.s. RPG rulzzzzz!
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 18:10 - pre 235 meseci
a evo i zainteresovanog borivoja, da dopuni ovaj icarusov rafal ideja...

ako smo jos uvek svi slozni oko toga da nemamo ni jedan veliki i iskusan tim, mislim da je strategija preveliki zalogaj, previse faktora utice na igrivost, a ponavljati ispravke u krug dok ne doteras do toga da moze da se igra bi moglo da se otegne u beskonacnost.. slican problem mislim i sa "otvorenom" igrom.. mislim ionako danas napraviti takvu igru a da nije massive multiplayer tesko da bi bilo osvezenje.. a opet massive multiplayer napraviti... pa previse tehnicki komplikovano.

ali zato ideja o izometrijskoj pucacini sa prerenderovanom grafikom, mozda cak i realtime renderovanom, ali fiksni pogled, fisno polje gledanja - uklanja brdo tehnickih problema, a drasticno smanjuje i hardware-sku zahtevnost (sto daje pocetnickoj ekipi malo slobode za eskiviranje teskih optimizacija i propuste u dizajnu algoritama). a o zaraznosti da ne pricam, samo sto bih na ovaj tvoj spisak dodao hitove kao sto su alien breed i cannon fodder - prava stvar, relativno prosta za napraviti a sudeci prema navedenim naslovima jako "prolazna". a kao bonus mozes da ubacis i sakacenje, cisto da zagarantujes uspeh
kB
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 18:11 - pre 235 meseci
Citat:
salec: Učinjeno, ima čak dva, "Tajni agent Izzi" i "Bunga Banga Re", uglavnom na Pinku, ali vidim da su i neke druge stanice kupile prava. Klinci se ovde lože više nego na Huga.

Lepo. Nego da li možeš da postuješ ovde ko to proizvodi? Pokušavam da napravim listu domaćih firmi koje na neki način imaju vezu sa industrijom igara. Takođe ako još neko zna još neke prodavnice koje nude legalne igre neka mi pošalje PP ili postuje ovde.

Ovo što kažeš da se klinci lože više na te domaće igre ide u prilog onome što sam pričao ranije o kultorološkim razlikama...

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 18:15 - pre 235 meseci
Citat:
Nothingman: Zato sto je meni san (tesko ostvarljiv) da napravim igricu koja ce da kombinuje ova dva zanra. Zamisli ono letis svemirom u freelance stilu, spustis se na planetu ili stanicu a onda se prebacujes u Fallout mod :)
To je moja vizija savrsene igrice, i od kada sam prvi put zaigrao Elite (mnooogo davno) cekam da se tako nesto pojavi...

Ovo kao da je opis jedne igre koja je pravljena u Srbiji, nažalost nikada nije završena...

http://web.archive.org/web/20001011012413/http://www.3rdworld.cc/

Branimir

 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 22:22 - pre 235 meseci
Citat:
Nothingman: Jesi li igrao X:Beyond the frontier? Odlicna igra, u duhu Elite i Frontiera+dobra grafika...
Bjež' od mene! Jes', da je instaliram pa da padnem godinu... to bi ti hteo...

Citat:
Nothingman:E sad zasto sam ja citirao bas ova dva dela tvog posta?
Zato sto je meni san (tesko ostvarljiv) da napravim igricu koja ce da kombinuje ova dva zanra. Zamisli ono letis svemirom u freelance stilu, spustis se na planetu ili stanicu a onda se prebacujes u Fallout mod
Parallax, C64 (Znam da smaram sa Komodorom, ali samo hoću da ukažem na to da su još pre 15 godina izmišljeni svi žanrovi, sve ideje, samo što su i najbolje među njima pale u zaborav).
btw, dobra ideja, mislim da ću je ukrasti. Mwuahahahaha....

@borivoje
Mislim da strategija nije preveliki zalogaj, naprotiv. Pogotovo ova svemirska strategija koju ja pravim. Veći problem mi je da je odradim sa tehničke strane nego da isprogramiram gameplay i da je izbalansiram.

Uostalom, evo ti moje linije razmišljanja, koja je, koliko vidim, jedini način da se lone wolf iz Srbije ubaci na game dev scenu:

a) napraviti igru sa mojim grafičkim i sound engineom i elementarnom mrežnom podrškom
b) distribuirati igru kao freeware
c) u ovoj fazi, ako bude ispala onoliko dobra koliko planiram, igra bi mogla malo razdrmati domaću scenu i privući pažnju kolega game developer wannabe-a, koje bih angažovao da mi pomognu sa tehničkim aspektom igre
d) u saradnji sa ovim programerima, napraviti tehnički bolji sequel igre, koristeći feedback igrača prve verzije kao izvor novih ideja.
e) ovaj doterani, našminkani, balansirani nastavak igre distribuirati kao shareware u ime celog programerskog tima.

I voila... korak po korak, eto mene na game developer sceni.
Dodaj još i "f) kupiti ferari i penzionisati se" i eto...
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 22:34 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzicOvo što kažeš da se klinci lože više na te domaće igre ide u prilog onome što sam pričao ranije o kultorološkim razlikama...
Iskreno, klinci se lože na domaće igre zato što su marginalno manje debilne od jedine strane alternative, Huga (moj trogodišnji sestrić mi se ispovedao kako je Hugo ružan i kako mu zadaje noćne more). 3D rendering i programiranje su odrađeni besprekorno, ali su 2d crtež i animacija na granici između potpunog promašaja i blage katastrofe. Obe igre pravi Fun Factory.

Ako hoćete da vidite kako to treba da se radi, okrenite Noru Foru svakim danom na HRTu oko 14-15h. Igre su mnogo jednostavnije, čine samo deo jedne šire emisije, crtež je (recimo) dosledan i simpatičan, a sveukupna atmosfera je sjajna. Plus, tehnički aspekt emisije je odličan. Svih pola sata emisije je animirano, dakle nema igranih glumaca, još se animira u realtime-u, čak imaju i dobar sistem za primitivni lipsync. Dok se kod nas emisija sastoji od Mrcine Mande, kompjutera na njegovom stolu zarad prikazivanja slika, i tipa koji stoji iza kulisa i falširano sinhronizuje Izija.

btw šteta za 3rd World... izgledala je kao igra sa dobrom vizijom.

Ih, ja se opet raspričao. Sad ću malo da ćutim.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

joejoe

Član broj: 9240
Poruke: 52
195.178.58.*



+96 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 23:04 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: .... Pa još usput ubacite jednostavan i intuitivni kontrolni interfejs tipa "strelice i još jedno dugme pride" kao u Sensible World of Soccer....


Ah, lepo je znati da ima ljudi koji znaju sta valja :)
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?23.12.2004. u 23:44 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Hugo ružan i kako mu zadaje noćne more

Jeste Hugo ružan, i sećam se da je imao i odvratan glas na HRT-u...

Citat:
Dark Icarus: emisija sastoji od Mrcine Mande

Taj je još živ? :)

Sva sreća da sam bio dete 70-80-ih i odrastao gledajući Branka Kockicu, a ne Mandu... :)

Evo nekih brojki (avanture), čisto onako informativno:

Total Sales for Jan/Feb 2004 as Compiled by PC Data
http://www.justadventure.com/a...ng/Feb04/Sales_JanFeb2004.shtm

Total Sales for 2003 as Compiled by PC Data
http://www.justadventure.com/a...ng/March2004/Dec03ret_gam.shtm

Sales for 2001 as Compiled by PC Data
http://www.agdinteractive.com/pub-03.php

Branimir

 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?24.12.2004. u 18:27 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: Taj je još živ? :)Sva sreća da sam bio dete 70-80-ih i odrastao gledajući Branka Kockicu, a ne Mandu... :)

Jašta je nego živ... najsmešniji mi je bio kada je došao u emisiju sa ovol'kom šljivom na oku... i onda je rekao "dočekao me je Hektor u zasedi".... hektor je negativac u toj igri koju je on vodio... Hehehe.... užas koga sve puštaju da priča deci... Inače moja sestra je mala gostovala kod njega u emisiji pre 5 godina or so, u sklopu baletske trupe, kaže da čim se kamere ugase krene da se dere na decu... užas...
A da ne bi bilo skroz offtopic... pade mi na pamet još jedno pitanjce... Ako distribuiram igru kao freeware, da li to znači da se odričem svih prava na nju kao na intelektualnu svojinu i da svako može da je reverse engineeruje koliko hoće i da pravi nove igre na osnovu nje? To mi ne zvuči logično ali jedan fon-ovac sa kojim sam pričao je insistirao na tome.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?24.12.2004. u 20:12 - pre 235 meseci
Citat:
Uostalom, evo ti moje linije razmišljanja, koja je, koliko vidim, jedini način da se lone wolf iz Srbije ubaci na game dev scenu:

a) napraviti igru sa mojim grafičkim i sound engineom i elementarnom mrežnom podrškom
b) distribuirati igru kao freeware
c) u ovoj fazi, ako bude ispala onoliko dobra koliko planiram, igra bi mogla malo razdrmati domaću scenu i privući pažnju kolega game developer wannabe-a, koje bih angažovao da mi pomognu sa tehničkim aspektom igre
d) u saradnji sa ovim programerima, napraviti tehnički bolji sequel igre, koristeći feedback igrača prve verzije kao izvor novih ideja.
e) ovaj doterani, našminkani, balansirani nastavak igre distribuirati kao shareware u ime celog programerskog tima.

I voila... korak po korak, eto mene na game developer sceni.
Dodaj još i "f) kupiti ferari i penzionisati se" i eto...


Lepo je biti ambiziozan, ali cesh nauchiti da u game-industriji ne valja sanjariti i praviti planove u nedogled.
Pusti faze, planove i "petoljetke" projekte. Ako se pochinje, zhanr nije bitan. Nije bitna ni tehnologija, ni fancy engine.
Bitno je, shto je par hiljada puta vec pomenuto, da se ZAVRSHI igra. Kvalitet ne dolazi preko noci, ni u tehnologiji, ni u dizajnu - dobra ideja jeste neophodna za pochetak, ali dok se dodje do finalnog projekta nedostatak (ili posedovanje) iskustva ce odluchiti koliko ce inicijalna ideja proci neosakacena.

Game-design, kao prva instanca, nije nimalo jednostavan zadatak koliko se to mozhda na prvi pogled chini - dobra ideja != dobra igra. Imati dobar dizajn zahteva dosta rada na psihologiji ciljne potroshachke grupe. Dobar primer je najpopularniji segment shareware igara - puzzle/logic games. Iza svake stoji relativno dobra (jednostavna) ideja, ali samo iza najboljih stoji mnogo sati provedenih u brushenju ideje i prilagodjavanju ciljnoj potroshachkoj grupi. Ovakav uspeh ne dolazi preko noci, vec nakon dugog procesa sticanja iskustva i upoznavanja sa trzhishtem.

Citat:
Ako distribuiram igru kao freeware, da li to znači da se odričem svih prava na nju kao na intelektualnu svojinu i da svako može da je reverse engineeruje koliko hoće i da pravi nove igre na osnovu nje? To mi ne zvuči logično ali jedan fon-ovac sa kojim sam pričao je insistirao na tome.


Apsolutno ne. Postoje razne verzije licenci koje, vishe ili manje, odobravaju "igranje" sa source-kodom. Na temu licenci je vec bilo mnogo priche, npr. na C/C++ forumu na ES-u.
To shto ti je igra freeware ne znachi da automatski morash da distribuirash i source-kod uz binary. Pa chak i ako distribuirash source, dovoljno je staviti jedno (c) u hederu, uz napomenu da nije dozvoljeno distribuirati izmenjeni kod, pa da budesh so-so siguran. Opet, kad jednom dodjesh do deleme oko licenci, pogledaj shta su ljudi na ES-u vec napisali na tu temu. :)
Od reverse-ingeneering-a ne mozhesh da se zashtitish, kao ni od kradje ideja, ali to ne treba da te brine
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23129 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.