Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23114 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?24.12.2004. u 21:11 - pre 235 meseci
Nisi razumeo, nisam ni mislio da distribuiram source uz igru. Što više sada razmišljam o tome, sve mi se više čini da je tip u stvari mislio o open-source projektima ili tako nečemu. Ono što sam ja u stvari pitao bilo je: pošto se igra ne plaća, kako je moguće tužiti nekoga za nanesenu štetu ako je modifikuje i krene da je distribuira u modifikovanom stanju (takođe ne naplaćujući ništa)? Naravno, ne bih ja nikog tužio, samo me intetesuje koncept...

Moj plan je samo plan, nema garancije da ću ga ispuniti, ali ne vidim zašto ti smeta. Takođe, dobra ideja definitivno != dobra igra, jer da jeste svaki treći klinac iz moje ulice bi mogao da bude lead designer negde na zapadu. Ali isto tako bez dobre ideje nema dobre igre. (Pa makar ta ideja bila milion puta prežvakana i klonirana).
Citat:
NastyBoy:Kvalitet ne dolazi preko noci, ni u tehnologiji, ni u dizajnu - dobra ideja jeste neophodna za pochetak, ali dok se dodje do finalnog projekta nedostatak (ili posedovanje) iskustva ce odluchiti koliko ce inicijalna ideja proci neosakacena.
Hm, tehničke veštine koje su timu na raspolaganju definitivno diktiraju aspekte dizajna... tako jeste i kod mene, znam šta ne mogu pa i ne pokušavam... ali u na gameplay value i konceptualni dizajn (koji je doduše daleko najzanemareniji dizajn u poslednje vreme) se nikako neće odraziti moje znanje ili neznanje Direct3Da. Ionako ne nameravam da napravim igru koja će pokušati da osvoji igrače tehničkim karakteristikama, jer nema šanse da ja sam uradim koliko i 3d coding & design team od 30 ljudi.... (o čemu smo već govorili na ovoj temi, etc, etc...)
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?24.12.2004. u 22:09 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Ono što sam ja u stvari pitao bilo je: pošto se igra ne plaća, kako je moguće tužiti nekoga za nanesenu štetu ako je modifikuje i krene da je distribuira u modifikovanom stanju (takođe ne naplaćujući ništa)? Naravno, ne bih ja nikog tužio, samo me intetesuje koncept...

Jednostavno odeš kod advokata specijalizovanog za IP slučajeve, objasniš problem i on ti predloži postupak. Mada svuda trebaš da imaš kintu da bi uopšte počeo proces... Uglavnom cimanje i bacanje para ako pokušavaš da zaštitiš freeware. Mada čak i da to uradiš, zbog DMCA i sličnih zakona u USA sudovima bi imao sigurno ishod u tvoju korist.

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?24.12.2004. u 22:28 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: manje debilne od jedine strane alternative

Indie Postmortem: Chronic Logic's Gish
http://www.gamasutra.com/features/20041213/austin_01.shtm
Citat:
Leeches. The more common term for someone downloading software for free is a software pirate, but I think that gives actual pirates a bad name. At least the original pirates had to have some courage and skill. It is frustrating to see more people leech off your game than actually buy it, with people even writing to us for tech support when their stolen keycode doesn't work with the newest patch. There are plenty of justifications that people state for this, but the fact is that these leeches are a big part of why games aren't very good anymore. Companies who arguably aimed at the hardcore market ended up going out of business (like Looking Glass Software), because too many hardcore gamers are "too smart" to actually pay for something. So we end up with games aimed at the Wal-Mart crowd, with pretty graphics and movie licenses. Hopefully, there's some way this can change in the future.


 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?24.12.2004. u 23:07 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Ako distribuiram igru kao freeware

Mislim da je bolje ići sa shareware-om gde prva 1/3 igre dostupna svima za igranje i služi kao demo, a za preostale 2/3 treba da se plati. Kada izdaš freeware ti možeš da pratiš samo kako se igra downloaduje i na osnovu toga bi imao pogrešnu sliku o uspešnosti onoga što si napravio. Sa shareware-om, dobio bi podatak koliko se igra downloaduje, kome je interesantna, a dobio bi i podatak koliko je tvoja igra stvarno interesantna za kupce. Tj. ako se dosta downloaduje, a slabo kupuje to znači da si "promašio cilj", pa bi znao da trebaš malo da popraviš "gađanje" za sledeći put. ;) Takođe upoznao bi se i sa prodajom igara, shareware sajtovima, troškovima istih, što bi ti kod sledeće igre pomoglo, jer ne bi morao po prvi put da učiš. Da ne spominjem koliko bi ti nastavak te igre, ili sledeća igra bila bolja, brže napravljena, bolje reklamirana, itd. ako od prve zaradiš neki novac. ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+112 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?25.12.2004. u 11:44 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic:
Ovo kao da je opis jedne igre koja je pravljena u Srbiji, nažalost nikada nije završena...

http://web.archive.org/web/20001011012413/http://www.3rdworld.cc/


Da, secam se kada sam u jednom od hrvatskih game magazina(PC PLAY?) citao o ovoj igrici i pomislio: KONACNO :) Ali nazalost moracemo jos da cekamo...

Citat:
Dark Icarus:
ali samo hoću da ukažem na to da su još pre 15 godina izmišljeni svi žanrovi, sve ideje, samo što su i najbolje među njima pale u zaborav


Pa moglo bi se otprilike tako reci ALI... :)
Imam ideju za jednu avanturu, koja u stvari i ne bi bila samo klasicna avantura, i mislim da se tako nesto jos nije pojavilo, ali nemam sad vremena da pisem o cemu je rec (napisacu kad uhvatim malo vremena). Igrica bi u osnovi bila p&c avantura, ali zbog tog specificnog dela koji imam na umu verovatno bi bila zanimnljiva samo uskom krugu ljudi tako da i ako nekad realizujem tu ideju igru bih pustio kao freeware.

Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?26.12.2004. u 19:01 - pre 235 meseci
Citat:
Ako distribuiram igru kao freeware, da li to znači da se odričem svih prava na nju kao na intelektualnu svojinu i da svako može da je reverse engineeruje koliko hoće i da pravi nove igre na osnovu nje?

Naravno da ne.Ako je nešto freeware, to samo znači da je besplatno, ali je još uvek tvoje intelektualno vlasništvo.Dakle, ti i za freeware možeš da postavljaš razne uslove, recimo možeš da tražiš da se ne sme ukloniti tvoj logo, potpis, ime autora, niti na bilo koji način razbijati softver (RE)...itd.Naravno, to ne znači da si bezbedan od RE-a, ali u svakom slučaju ako ti se isplati imaš pravo da tužiš počinitelja, i veoma veliku šansu da dobiješ proces.Što se tiče same ideje, opet nisam 100% siguran, ali mislim da za nju ne važe isti zakoni kao za gotov proizvod, jer se samo ideja ne može patentirati i mislim da si sasvim slobodan da koristiš nečiju ideju za igru.Dokaz su gomile klonova na tržištu, a niko nije popio tužbu.E sad, čini mi se da postoje određene stvari koje se možda i mogu zaštiti, odnosno neki featuri koje ti izmisliš, a integrisani su u gotov proizvod.Recimo možeš zaštiti naziv nekog oružija "superquatroray gun" :) ali ne i recimo upotrebu reči "health" (zdravlje).Isto tako, mislim da možeš da zaštitiš neku novu funkciju koju napraviš.Bilo kako bilo, nisam viđao da je neko tako nešto uradio za igru, kao što je recimo MS patentirao dvostruki klik mišem.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+112 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?26.12.2004. u 19:23 - pre 235 meseci
Citat:
Marko_L:
Dakle, ti i za freeware možeš da postavljaš razne uslove, recimo možeš da tražiš da se ne sme ukloniti tvoj logo, potpis, ime autora, niti na bilo koji način razbijati softver (RE)...itd.


offtopic:

Ovo za RE i nije bas lako zabraniti. Koliko ja znam svaka zemlja moze zakonom propisati u koje svrhe se moze koristiti RE i ti zakoni imaju prednost u odnosu na tvoju zabranu. Tako na primer drzava ili zajednica drzava (EU) moze da odredi kako se RE moze vrsiti u svrhe da bi se omogucila interoperabilnost dva razlicita softvera(tvoje igrice na primer i mrezne podrske od strane treceg lica).
Zbog toga su stvari oko RE jos uvek veoma mutne u pravnom pogledu.

Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?26.12.2004. u 19:41 - pre 235 meseci
Nisam mislio na RE u tom smislu koji si ti naveo, mada je sve to jako diskutabilno, već recimo da neko odradi RE i ubaci umesto tvog imena kao autora, nešto deseto.Mislim da su takve stvari u svakom pogledu zabranjene, naravno, ako ti tako hoćeš.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?26.12.2004. u 21:31 - pre 235 meseci
Citat:
Nothingman: i ako nekad realizujem tu ideju igru bih pustio kao freeware

Da se ne ponavljam:
http://www.elitesecurity.org/tema/83984/1#543988

Mislim da su neki pogrešno shvatili ono o FS/OSS što sam ja ranije pričao... Ideja je da se koristi FS/OSS da bi se razvila komercijalna igra, a ne da se koristi piratska verzija komercijalnog softvera da bi se razvio freeware... ;)

Mi pričamo stalno o "game industry", a ne o "game charity". ;)

Industry = Commercial production and sale of goods.
Charity = Benevolence or generosity toward others or toward humanity.

Citat:
Marko_L: Naravno, to ne znači da si bezbedan od RE-a

Mada ima i par pozitivnih propratnih efekata u vezi RE-a... Prvi i najvažniji, igra je završena!!! Drugi, igra vredi nešto čim se neko cima i radi RE... Ovaj drugi se može shvatiti i kao kompliment. U ovom drugom slučaju verovatno igra zarađuje dovoljno novca da je moguće finansirati pravnu zaštitu. :)

Branimir

 
Odgovor na temu

GoranBGD
Beograd

Član broj: 43147
Poruke: 4
*.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?27.12.2004. u 11:24 - pre 235 meseci
Situacija ce se definitivno popraviti u skorijoj buducnosti. U Beogradu trenutno postoje dva profesionalna tima koji prave komercijalne igre, sto znaci da postoji jezgro ljudi koji su vec stekli ozbiljna iskustva u razvoju igara. Novi ljudi ce se prikljucivati, znanje ce se siriti - ovo je mukotrpan i dugotrajan proces, ali je vazno da su se stvari pokrenule s mrtve tacke! Pojavice se i "treci igrac" - jedna game dev firma iz Slovenije koja je zainteresovana za ulaganja u Srbiju.

Mislim da je ovde za timove jedini moguc nacin pronalazak "angel investor-a" iz zemlje ili inostranstva koji zele da uloze svoj novac u nesto sto im moze doneti dobar profit. Slazem se da je najbitnije zavrsiti igru makar i neku najjednostavniju. To je jedini nacin da neko ko ima novca poveruje u to da sredstva koja bi eventualno ulozio nece biti bacena.
 
Odgovor na temu

cubicle
Beograd

Član broj: 39693
Poruke: 175
*.comtrade.co.yu.

Sajt: www.tvojstomatolog.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?27.12.2004. u 13:33 - pre 235 meseci
A koje su te dve ekipe?
Mislim, znam za GameYUs, a ko su drugi?
Najdetaljnije i najaktuelnije stomatološke informacije na:
http://www.tvojstomatolog.com
http://forum.tvojstomatolog.com
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.vdial.verat.net.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?27.12.2004. u 16:39 - pre 235 meseci
Citat:
GoranBGD: Situacija ce se definitivno popraviti u skorijoj buducnosti. U Beogradu trenutno postoje dva profesionalna tima koji prave komercijalne igre, sto znaci da postoji jezgro ljudi koji su vec stekli ozbiljna iskustva u razvoju igara. Novi ljudi ce se prikljucivati, znanje ce se siriti.


He, he, he...
Profesionalan != radi za pare.
Postoji jezgro ljudi == true.
Ozbiljno iskustvo = brojzavrsenihigara * p (gde je p faktor profesionalnog odnosa)..

Zakljucak: malo ovde ima ozbiljnih ljudi.
"Angel investor" se valjda na zapadu zove budala :)
Zavrsetak igde ne garantuje povratak ulozenih para, daleko od toga.
itd...

Ovo lici na onaj srpski fazon: imam tezgu a ti imas robu, aj' da delimo pola-pola...
 
Odgovor na temu

GoranBGD
Beograd

Član broj: 43147
Poruke: 4
*.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?27.12.2004. u 17:46 - pre 235 meseci

Citat:
tosa:Profesionalan != radi za pare.


Profesionalan == obavlja posao za koji obrazovan, i prima odgovarajucu novcanu nadoknadu za svoj rad

Citat:
tosa: Ozbiljno iskustvo = brojzavrsenihigara * p (gde je p faktor profesionalnog odnosa)..


Ozbiljno iskustvo == visegodisnji profesionalni rad u odredjenoj oblasti

Citat:
tosa:"Angel investor" se valjda na zapadu zove budala :)


Da li to znaci da ti primas platu od budale?

Citat:
tosa:Zavrsetak igre ne garantuje povratak ulozenih para, daleko od toga.


Slazem se da zavrsetak igre ne garantuje povratak ulozenih para, ali ako tim "profesionalno" obavi svoj posao sanse za to su ogromne.

Citat:
tosa:Ovo lici na onaj srpski fazon: imam tezgu a ti imas robu, aj' da delimo pola-pola...


Hm... to bi znacilo da je Bill Gates pravi srbin jer upravo je ovo pojednostavljena definicija "Sinergije"
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?27.12.2004. u 20:32 - pre 235 meseci
@cubicle





[Ovu poruku je menjao jamon dana 29.01.2005. u 12:36 GMT+1]
jmn.
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.mobtel.com.



+112 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?28.12.2004. u 01:08 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic:
Mislim da je bolje ici sa shareware-om gde prva 1/3 igre dostupna svima za igranje i služi kao demo, a za preostale 2/3 treba da se plati. Kada izdaš freeware ti možeš da pratiš samo kako se igra downloaduje i na osnovu toga bi imao pogrešnu sliku o uspešnosti onoga što si napravio. Sa shareware-om, dobio bi podatak koliko se igra downloaduje, kome je interesantna, a dobio bi i podatak koliko je tvoja igra stvarno interesantna za kupce. Tj. ako se dosta downloaduje, a slabo kupuje to znaèi da si "promašio cilj", pa bi znao da trebaš malo da popraviš "gaðanje" za sledeæi put. ;) Takoðe upoznao bi se i sa prodajom igara, shareware sajtovima, troškovima istih, što bi ti kod sledeæe igre pomoglo, jer ne bi morao po prvi put da uèiš. Da ne spominjem koliko bi ti nastavak te igre, ili sledeæa igra bila bolja, brže napravljena, bolje reklamirana, itd. ako od prve zaradiš neki novac. ;)


Ovo je vrsta igrice koju nikako ne bih zeleo da naplacujem upravo zbog populacije kojoj bi bila namenjena. Do ideje sam dosao pre nekih tri-cetiri godine u razgovoru sa drugom i nisam siguran da nesto slicno vec postoji. Naime, pored game & graphics programminga mene mnogo interesuje i low-level programiranje(narocito sam se tim bavio dok sam bio mladji ;)
Tako sam pomislio da bi bilo dobro da na neki nacin povezem ove dve oblasti svog interesovanja.
Igrica koju imam u planu bi bila u osnovi p&c avantura. Konkretno, pokusao bih sto vise da klonujem The Longest Journey engine (vec imam neke uspehe na tom planu). Pricha bi bila vezana za computer underground scenu, white hat & black hat "hackere", i slicno.
Ono sto je interesantno je da nameravam da igrica bude potencijalno edukativnog karaktera.
Kroz igru bi se mogle nauciti do detalja stvari kako racunar funkcionise, osnovi operativnih sistema, detalji vezani za nacine kako se moze zaobici ili narusiti sigurnost operativnih sistema. Da bih ovo postigao koristio bih vec postojecu literaturu dostupnu na netu, plus tekstove koje bih napisao sam ili bi ih napisali ljudi koji budu ukljuceni u razvoj igrice.
Znam da ovo sto sada pricam deluje malo uopsteno, ali evo kako sam zamislio da realizujem neke od detalja.
Igrica bi imala dva osnovna moda. Prvi je klasicna p&c avantura, a drugi bi se starovao
kada lik iz igrice sedne za racunar(konzolu). Tada bi se pred njim pojavilo nesto slicno shell-u operativnog sistema, ili nesto kao norton commander iz vremena DOS-a. Tu bi mogao da radi klasicne stvari za takva okruzenja.Na primer da pokrene jednostavan tekst editor, u njega bi zatim ukucao ASM code(u mom pseudo-assembly jeziku ciju bi dokumentaciju mogao pokupiti tokom igrice) i potom ga iskompajlirao(asemblovao). Naravno, da bi mogao napisati neki koristan code bilo bi potrebno da kroz igricu sazna detalje vezane za mashinu u koju mora da provali, da pronadje rupu u sistemu i slicno.
Problemi u igrici bi se mogli resiti na dva nacina (i njihovom kombinacijom):
1)u klasicnom p&c fazonu, resavanjem raznih avanturistickih problema igrac bi mogao recimo da dodje do vec gotovog exploita za odredjenu masinu, ili da "nagovori" nekog NPC-a iz igre da uradi sav posao umesto njega tako sto bi mu uradio neku kontra-uslugu i slicno...
2) u pravom "hakerskom" duhu :) - citajuci dokumentaciju koja bi se mogla pokupiti kroz igru, igrac bi sam pokusao da pronadje bug-ove za odredjenu masinu, napise sopstvene exploite i provali u sistem. Zamislite samo kakve ovo potencijale otvara za razne logicke zavrzlame.

Kao sto vec rekoh, plan mi je da se u igri moze naci mnogo korisnih informacija. Na primer igrac moze u biblioteci pokupiti knjigu o nekoj specificnoj temi i po potrebi uci u inventar i citati je. Knjige naravno ne bih mogao sam da pisem, ali bih zamolio autore besplatnih knjiga(i clanaka) na netu da mi dozvole da u igrici iskoristim delove istih koji su po meni interesantni. Ono u sta sam siguran je da bi mi Rendal Hajd (pisac Art of assembly) sigurno dozvolio da koristim delove njegove knjige u jednom ovakvom projektu, a sigurno ima jos mnogo takvih cool likova koji bi mi dali dozvolu :)

Zaboravih da kazem da bi igrica kada udje u shell mode stvarno radila emulaciju odredjenih hipotetickih procesora. Naime to i jeste osnovna caka cele igrice. Ja sam vec ranije radio neke emulatore hipotetickih racunara, ali bih ovaj deo engine-a napisao modularno, tako da se u igru mogu stalno ugradjivati novi "procesori" i sistemi od strane zainteresovanih ljudi po pricipu modula. Takodje i source code bi bio slobodan tako da svako moze da ga doradjuje.

Vrlo tesko mi je sada napisati sta sam sve zamislio, ali eto to je neka osnova.
Onaj koga ne interesuju ovakve stvari bi igricu mogao da predje kao cistu p&c cyberpunk avanturu, ostali mogu da kombinuju, ili da pokusaju da provale u sve moguce sisteme i td.
Posto je ovo veoma ambiciozan projekat, veoma je diskutabilno kada ce i da li ce ikada zaziveti. Najveci problem predstavlja sto sam zbog faxa veoma ogranicen sa slobodnim vremenom, a i ono malo kad ga uhvatim nije mi do programiranja :)

Citat:

Mislim da su neki pogrešno shvatili ono o FS/OSS što sam ja ranije prièao... Ideja je da se koristi FS/OSS da bi se razvila komercijalna igra, a ne da se koristi piratska verzija komercijalnog softvera da bi se razvio freeware... ;)

Ne razumem sta si ovim hteo da kazes. Ja uopste nisam pominjao FS/OSS i komercijalni softver.

Citat:

Mi pricamo stalno o "game industry", a ne o "game charity". ;)
Industry = Commercial production and sale of goods.
Charity = Benevolence or generosity toward others or toward humanity.


Ups...onda sam promasio topic :) Ovo bi definitivno bio game charity ;)

Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?28.12.2004. u 05:14 - pre 235 meseci
Citat:
Nothingman: Vrlo tesko mi je sada napisati sta sam sve zamislio, ali eto to je neka osnova.

Zvuči interesantno. Ako izbaciš deo sa pseudo asemblerom, možda bi mogla da prođe i kao komercijalna igra. ;)

Citat:
Nothingman: Ne razumem sta si ovim hteo da kazes. Ja uopste nisam pominjao FS/OSS i komercijalni softver.

Nisam mislio na tebe. Ranije smo spominjali FS/OSS u ovoj ili nekoj drugoj temi, ali sa istim učesnicima...

Citat:
Nothingman: Ups...onda sam promasio topic :) Ovo bi definitivno bio game charity ;)

Nije offtopic, ono što sam hteo da kažem je da se industrija igara ne pravi freeware igrama.

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?28.12.2004. u 05:33 - pre 235 meseci
Citat:
GoranBGD: Ozbiljno iskustvo == visegodisnji profesionalni rad u odredjenoj oblasti

Hoćeš da kažeš da neko ko je plaćen da radi na igrama i posle 10 godina rada nema nijednu zavšenu igru to je "ozbiljno iskustvo"?

Možda, ali "ozbiljno iskustvo" iz "kako da ne završi igru". ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

cubicle
Beograd

Član broj: 39693
Poruke: 175
*.comtrade.co.yu.

Sajt: www.tvojstomatolog.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?28.12.2004. u 08:27 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: Zvuči interesantno. Ako izbaciš deo sa pseudo asemblerom, možda bi mogla da prođe i kao komercijalna igra. ;)


Deo sa pseudo asemblerom nije loš, ali ne znam kako bi prošao. Nešto tako je postojalo nekada davno, ali ne verujem da je postiglo neki komercijalni uspeh (čini mi se da je bilo aktuelno još davne 1988-89, iako sajt postoji od 1995), zvalo se King of the Hill i podrazumevalo je virtuelnu masinu, sa njenim (pseudo) asemblerom (19 instrukcija ako se dobro sećam) i takmičenja u kojima je cilj bio da tvoj kod zaustavi izvršenje bilo kog drugog koda na toj mašini, a da sam ne bude zaustavljen (valjda sam lepo sročio rečenicu :) ). Sajt postoji još uvek, ali nisam siguran da takmičenje kao takvo postoji (http://www.koth.org/).

Možda sam se i nalupao, ali mislim da mnogo detaljnije (i tačnije) ipak piše na sajtu.

Citat:
jamon:Tesla studios

http://www.teslastudios.com/


Stvarno ne znam ništa o ljudima, ali na njihovom sajtu stoji:
"Tesla Studios is a video game developer located in South Eastern Europe, working on a 3rd person shooter/action title for Microsoft Xbox® and PC platforms.
That's all we can tell you for now. Keep coming back and as things develop we'll let you know, but for now it's sshhhhh....top secret!"
a to mi ne deluje previše "profesionalno".
Možda grešim dušu, ali već sutra mogu da postavim sajt iste sadržine koji će mene predstaviti kao "profesionalni game development tim", pa da se i o meni pričaju legende...
Najdetaljnije i najaktuelnije stomatološke informacije na:
http://www.tvojstomatolog.com
http://forum.tvojstomatolog.com
 
Odgovor na temu

jamon
jamon

Član broj: 40481
Poruke: 41
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?28.12.2004. u 08:47 - pre 235 meseci
@cubicle

Sasvim je logicno da dok firma razvija projekat u pocetku ne siri informacije o istom...(zbog cuvanja ideja,poslovnih tajni, eventualno vec predefinisanih ugovora)


Jamon





[Ovu poruku je menjao jamon dana 29.01.2005. u 12:41 GMT+1]
jmn.
 
Odgovor na temu

cubicle
Beograd

Član broj: 39693
Poruke: 175
*.comtrade.co.yu.

Sajt: www.tvojstomatolog.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?28.12.2004. u 09:18 - pre 235 meseci
Citat:
jamon:Sasvim je logicno da dok firma razvija projekat u pocetku ne siri informacije o istom...(zbog cuvanja ideja,poslovnih tajni, eventualno vec predefinisanih ugovora)


Ma to je u redu, samo nisam čuo vaš glas. Doduše, svi koji su nešto pravili su radili po principu: "Pera pravi igru, evo screenshotova i site i ugovor i šta god..." i otprilike možeš da vidiš šta je to i koliko je ozbiljno. Nisam imao nameru da bilo koga vređam.

Citat:
jamon:Da li firma postolji? mozes da proveris... sirok ti net...
... ili jednostavno tvoje je da li ces da verujes ili ne. ;)


Našao:
"TeslaLab Interactive, doing business as Tesla Studios, is a video game developer located in Serbia and Montenegro. The company was founded by a group of passionate individuals whose goal is to build the first video game development company in Serbia that will develop successful Xbox and PC entertainment product for the worldwide markets. Tesla Studios is a member of the Xbox Registered Developer Program. To ensure its success the company has licensed the latest RenderWare software technology from Criterion, an Electronic Arts company. "

Dakle, firma postoji. A zašto se telefoni navedeni na sajtu vode na fizička lica, to je već pitanje za odgovarajuću instituciju... ;)

Drago mi je da si mi odgovorio jer stvarno želim uspeh svima koji rade nešto u game dev industriji kod nas.
Samo napred momci. Želim vam puno sreće.

BTW, puno sreće i Gameyus-u u njihom pohodu. I Paprikarima (naravno), koji jesu mali, ali su odabrani i odabrali su drugačiji pristup od upravo pomenutih. ;)


Najdetaljnije i najaktuelnije stomatološke informacije na:
http://www.tvojstomatolog.com
http://forum.tvojstomatolog.com
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23114 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.