Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23125 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.tehnicom.net.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?19.12.2004. u 02:17 - pre 235 meseci
iscitao sam danas celu temu "Zbog kojih razloga je domaća game dev industrija tako slaba", i gadno se smorio u procesu, ali sada mi je bar jasno koji su problemi sa nasom (prakticno nepostojecom) industrijom igara, pa evo ukratko za one koji nemaju zivaca:

1. piraterija
2. trziste
3. povrsnost

od ove tri tacke, o pirateriji nemam sta da dodam, to mora biti jasno svima koji se bave razvojem software-a. neupuceni nek se preorjentisu na druge teme koje se iskljucivo time bave.

dalje, trziste igara kod nas prakticno i ne postoji (bar ne legalno), a bez njega ovde nece postojati ni firme koje se bave razvojem igara (ne duze od par projekata).

i za kraj, povrsnost ili mentalni plicak. sveprisutan pa i kod ljudi koji se bave / bi zeleli da se bave razvojem igara u srbiji. ukratko, decji i hobisticki pristup razvoju igara nece dovesti do uspeha. mora biti jasno da se prvo odlucuje kome ces prodati igru i kako, pa je tek onda napraviti, u zavisnosti od toga. nikako obrnuto. isto kao i kod bilo kog drugog software-a.

e sad, ono sto sam hteo da kazem je: ako su ovo prepreke za razvoj domace industrije igara, sta mi mozemo da uradimo po tom pitanju? ko zeli nesto da uradi po tom pitanju? ako neko zeli da kuka, bolje neka se suzdrzi, nije interesantno.
kB
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?19.12.2004. u 16:00 - pre 235 meseci
Heh, šta raditi...
Ništa, zasukati rukave i napraviti igru, eto šta raditi. Ako napraviš dobru igru, naći će se već neko ko će je distribuirati. Uostalom, ko kaže da treba odmah početi komercijalno? Programiranje igara je specifično, zahteva neko iskustvo, trening, specijalizaciju (pa makar i hobističku specijalizaciju). Kako ja vidim, naš gamedev community mora da evoluira od kamenog doba, neće firma da nikne iz vedra neba. A ako stvarno ima nas npr. 20 koji hoćemo da pravimo igre, onda lepo umesto da se dogovaramo da pravimo komercijalnu igru zajedno treba da pečemo zanat i da napravimo svako po jednu omanju, freeware, shareware, štagod. Posle 3-4 takve igre, odrađene od početka do kraja, čovek može da se smatra game makerom. E onda bi mogla da krene koanglomeracija u veće timove. Postoji i alternativni put nastanka gamedev tima (skupi se 5-10 zrelih programera koji znaju da naprave dobar 3d engine, nađu dobrog dizajnera, nađu stranog distributera i voila), ali kod nas toga još ima malo (1 ili 2 tima...).

Naravno, bilo bi glupo da pričam o tome a da ne radim tako. Ja sam u onom "nezavisnom" stadijumu u kojem ću ostati još neko vreme, dok ne napravim 5-6 igara i dok ne izbrusim zanat.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
82.208.201.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?19.12.2004. u 18:16 - pre 235 meseci
Jeeeeeee!!! :)
Jos jedna serija zanimljivih postova. Izvinite ako vas moji postovi u ovakvim temama nerviraju. Samo recite i brisem ih.
 
Odgovor na temu

Sasha++
Podgorica

Član broj: 9068
Poruke: 47
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?19.12.2004. u 23:32 - pre 235 meseci
Citat:
ukratko, decji i hobisticki pristup razvoju igara nece dovesti do uspeha. mora biti jasno da se prvo odlucuje kome ces prodati igru i kako, pa je tek onda napraviti, u zavisnosti od toga. nikako obrnuto.


Ne bih se slozio sa ovim, upravo je to jedan od problema u game industriji, tj. zasto se ne pojavljuju igre koje su originalne i koje nisu samo jedna od kopija postojecih fps, rpg, rts ... njih kopiraju jer su 'proverene' i donose zaradu a direktore publishing kompanija zanima normalno samo novac, retko ulazu u neke revolucionarne igre, jer ne zele da eksperimentisu.

Svaki game developer je jednom poceo kao hobista, nije odma' uzeo i napravio igru i prodao je za milione. Kao sto je rekao Dark Icarus, prvo idu neki (besplatni) demoi ili manje igre, bar dok se ne stekne neko iskustvo i znanje, tek onda se pocinje nesto vece. Upravo iz reda tih hobistickih igara se mogu naci oni 'najoriginalniji' primeri, nastali kao rezultat kreativnosti i slobode autora :-)

pozdrav
S
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?20.12.2004. u 04:38 - pre 235 meseci
Citat:
Srki_82: Jeeeeeee!!! :)
Jos jedna serija zanimljivih postova. Izvinite ako vas moji postovi u ovakvim temama nerviraju. Samo recite i brisem ih.

Naravno! Ako ti se ne dopada neka tema, a ti je preskoči... :)

Citat:
Sasha++: Ne bih se slozio sa ovim, upravo je to jedan od problema u game industriji, tj. zasto se ne pojavljuju igre koje su originalne i koje nisu samo jedna od kopija postojecih fps, rpg, rts ...

Mislim da nisi shvatio... Ovo što borivoje kaže je da se pre pravljenja igre razmisli tačno za koga se pravi igra, ko spada u ciljnu grupu, kome će ta igra biti najzanimljivija, itd.

Ovo što nabrajaš, FPS, RPG, RTS, itd. su samo žanrovi. I svaka igra, bez obzira na to koliko je inovativna, verovatno će uleteti u neku od ovih kategorija:

http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_and_video_game_genres

Takođe ovakva kategorizacija ima smisla jer je potrošaču dovoljno reći koji je žanr pa da ga zainteresuješ za igru. Ako bi počeo da izmišljaš nešto van ovoga verovatno bi imao problema da objasniš nekome o čemu se radi. Takođe mešanje žanrova u smislu da nijedan žanr ne preovladava je opet loše, jer zbunjuje kupca. Razmisli malo kako se ti odlučuješ da kupiš neki film, igru, muziku, itd. Verovatno uvek izabereš žanr koji ti se najviše dopada...

Ako je inovacija način da se dođe do potrošača onda je to sasvim dobra ideja, ali ako će inovacija odbiti potrošača od kupovine igre onda je to promašaj. Zato treba voditi računa gde je ta granica između poznatog i inovacije. Po mom mišljenju najbolje je za početak klonirati nešto poznato, pa onda ispraviti nedostatke i na tu osnovu dodati nove mogućnosti...

Još jedna stvar ti što vole inovativne igre su obično vrlo probirljivi (snobovi ;). Pa ono što ti smatraš inovacijom oni ne smatraju. Takođe kada hoćeš da inoviraš oni te porede sa svim predhodnim inovatorima i praktično ti moraš njih da dostigneš ili nadmašiš da bi te prepoznali kao inovatora i da bi ti priznali inovaciju. ;)

I na kraju... Slažem se sa Dark Ikarus-ovim postom, tako da nema potrebe da sve to ponavljam. Jedino da napomenem da je svaka završena igra bez obzira na obim i kvalitet (pa makar bila najgrđi klon), bolja od bilo kakve grandiozne igre sa brilijantnom inovativnom idejom koja nije završena. Takođe onaj ko ima završene igre (opet ponavljam, pa makar bili najgrđi klonovi) ima mnogo više kredibiliteta od onoga ko nema završenu igru.

Branimir

 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?20.12.2004. u 09:41 - pre 235 meseci
Citat:
Sasha++:Svaki game developer je jednom poceo kao hobista, nije odma' uzeo i napravio igru i prodao je za milione. Kao sto je rekao Dark Icarus, prvo idu neki (besplatni) demoi ili manje igre, bar dok se ne stekne neko iskustvo i znanje, tek onda se pocinje nesto vece.


jeste svaki developer jeste krenuo tako, slazemo se. na taj nacin ces u 95% slucajeva samo potrositi vreme na nesto sto niko nece videti. znaci super je za jednog pojedinca da unapredjuje svoje vestine na taj nacin, ali to nije nacin da se razvije industrija.

ako hoces da razvijes industriju u srbiji, to neces uraditi pravljenjem besplatnih demoa i slicnog. industriju ces razviti tako sto ces naplatiti svoj rad. a prodavaces svoj rad tako sto skapiras sta je industrija i kako funcionise. ona ne funkcionise tako sto ljudi sede kuci i u slobodno vreme rade bez plate, da bi proizveli nesto sto ce da poklanjaju.

znaci samo da se razumemo: mi ovde hocemo da razvijemo game industriju u srbiji, ne da ucimo da programiramo.

i sad da ne bude da samo kenjam, evo sta se ja nadam ce bismo ovde mogli da postignemo: da definisemo strategiju na nastup na domacem trzistu, kao proizvodjaci. da smislimo kako upakovati ponudu tako da neko stvarno hoce da je plati. to ce zakotrljati tockove. sto se programiranja tice, ako ne znas naucices usput, sve sto ti treba je jedan iskusan na 4-5 manje iskusnih programera, a to sam siguran da mozes da nadjes.
kB
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?20.12.2004. u 11:34 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: Ovo što nabrajaš, FPS, RPG, RTS, itd. su samo žanrovi. I svaka igra, bez obzira na to koliko je inovativna, verovatno će uleteti u neku od ovih kategorija:


Pa ipak u poslednje vreme ima sve više "hibrida" ili modova igranja iste igre. Na taj način se (hopefully) proširuje ciljna grupa. No, to nije inovacija u užem smislu te reči (nema mešanja modova), a svaki segment ciljne grupe će analizirati samo ono što mu je interesantno (i verovatno biti nezadovoljan).

Citat:
borivoje: da smislimo kako upakovati ponudu tako da neko stvarno hoce da je plati.


Zavisi šta misliš pod "stvarno hoće da je plati". Ta rečenica može da se tumači kao "toliko je dobro da će da nas časte kao muziku na svadbi" ili "cena je toliko povoljna da niko ne može da opravda kupovinu piratskih kopija time što je cena značajan procenat njegovih redovnih primanja"

Vidi ovako, ja (ok, moja deca) sam već potrošač legalno kupljenih igara, ali to su neke truba zastarele igre iz Holandije i Nemačke koje tamo niko neće da kupi pa se ovde prodaju po cenama od ispod 300 do preko 600 dinara. Slobodno me flejmuj, ali više od toga ja ne bih mgao da izdržim, a dovoljno je niska cena da objektivno ne moram to isto da kupim kod pirata (ili, da ne bi raspirivali temu: "Šta radi ta policija, što ne hapsi pirate", da preformulišem: ...da ne moram da kopiram od nekog prijatelja). Nisam primetio da domaći obrazovni i korisni softver košta manje od 600 dinara. Ne kupujem ga (osim što sam nekad davno kupio oba "Morton Benson" rečnika), jer mi je skup, ali takođe iz principa ne koristim ni nelegalne kopije istog. To je 'lose-lose' situacija. Nisam ih oštetio, ali od toga oni imaju samo moralnu korist, ali i dalje ni pare zarade.

Poenta cele ove priče jeste da postoji prozor mogućnosti ako se ide na prihvatljivu cenu koja bi poduprla određeni moralni stav. Ako pirati zarade više od autora, onda to znači da autor nije dao fer cenu. Postoji cena koja je viša od ulične a koja zaustavlja ili drastično smanjuje uličnu prodaju. Cene moraju da budu fleksibilnije, da osećaju puls tržišta. Da kažem, postoje i neke druge stvari gde važi sličan princip ("ne budi tolika cicija"), a koje nisu vezane za IT i programe. Na primer, malo ljudi se danas šiša u kući i retko ko sam pere svoja kola. Nemojte se uvrediti zbog ovog poređenja sa radom niže kvalifikacije, radi se samo o ilustraciji principa ograničenosti dometa dampinga (piraterije).

Dakle, za domaće tržište, važno je razumeti da kompjutera ima mnogo više nego što statistike pokazuju, da su mnogi od njih veoma zastareli i da su njihovi vlasnici često na granici siromaštva. Svest o moralnosti kupovine legalnog softvera je slabo razvijena, ali postoji tendencija da se "učini ispravna stvar", koju treba postepeno osnaživati afirmacijom. Interesantne su ove akcije prodaje DVD-jeva preko novinskih kioska, mislim da bi to mogao da bude put: opciona kupovina domaće igre na CD-u uz opšte-kompjuterski ili magazin specijalizovan za igre, pa onda povremene akcije sniženja, izazivanje curenja vodice na usta najavama i obećanjima budućih nastavaka i proširenja, "samo u pretplati", "samo za registrovane korisnike"... itd. , naravno sve to posle afirmacije za koju se nadam da će uslediti.

Zaštita od kopiranja bi verovatno bila uspešnija ovde, za igre ograničene na naše tržište, jer igre za svetsko tržište imaju pažnju većeg broja ljudi spremnih da uklone zaštitu i one stižu piratima već razbijene. Takođe, lakše je policijskom akcijom ujuriti krakera ovde.
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?20.12.2004. u 22:01 - pre 235 meseci
Ala ste se uhvatili piraterije...

Fali inostrani finansijer koji će da vidi biznis plan, fali projekt manager koji će da inspiriše i fale programeri i ostali developeri koji imaju demo, entuzijazam i kojima neće biti ispod časti da rade za 400-500 EUR mesečno.

U prevodu, taj neko treba da uloži npr 50-100,000 EUR i da na kraju priče taj da namiriše novce za sebe u svemu tome posle min. godinu dana.

A to neće da se desi... ne zato što ću ja da kupim Half Life 2 na pijaci, nego zato što je ovo zemlja kakva jeste koja sutra može da popije sankcije, zato što ima relativno malo developera koji mogu da vrate pare, zato što je isplativije za programera da radi u banci (ovde je i dalje borba za preživljavanje), a za finansijera manje rizično da uloži pare u nešto drugo.

Moje lično mišljenje je da neko ko bi uložio toliki novac u gamedev poduhvat ovde, taj bi bio totalni retard.

Tako da se svodi na finansiranje sopstvenim vremenom i novcem, uz dužno poštovanje nekolicini (prsti jedne ruke?) timova koji su uspeli da pokažu strancima šta znaju, a to su opet neka ista imena koja su deo "scene" već godinama vodjeni entuzijazmom pre svega. :-/

/* Mada, lepo vam kaže bkaradžić... samo vozi, pravi klon Invadersa, mod za HL i sl. ako treba. Sad kad pogledam neke sorsove iz 1998-1999 :) razmišljam gde bi nam bio kraj da se tim tempom nastavilo do sad. */
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?20.12.2004. u 23:21 - pre 235 meseci
(hrrrrrk....)
U naslovu teme nema reči "piraterija" i zato vas ljudski molim da ne skrećemo opet na tu temu.
Citat:
borivoje:ako hoces da razvijes industriju u srbiji, to neces uraditi pravljenjem besplatnih demoa i slicnog. industriju ces razviti tako sto ces naplatiti svoj rad. a prodavaces svoj rad tako sto skapiras sta je industrija i kako funcionise. ona ne funkcionise tako sto ljudi sede kuci i u slobodno vreme rade bez plate, da bi proizveli nesto sto ce da poklanjaju.
Ne zvučiš baš logično. Prvo ti treba baza znanja. Ti bi napunio cubicles neobrazovanim klincima? Programerima baza (uz sve dužno poštovanje dotičnim kolegama)? Ako znaš koja api funkcija otvara registry ne znači da znaš da programiraš igre.

Baš da vidim da ti uspe taj projekat sa jednim učenim programerom na 5 neiskusnih :). Pa baš u tom kontekstu skačeš samom sebi u usta. Ako već razmatramo suvoparno mlaćenje para, a ti insistiraš da razmatramo, onda i razvojni tim treba da bude tipičan tim sa Zapada: gomila subspecijalista od kojih je svako zadužen za jednu facetu igre (baš da vidim da sa samo jednim iskusnim programerom napraviš 3d engine, AI, dobru fiziku, dobar skripter itd.), i neko vladajuće telo u sredini koje će pobrati pare.

I na kraju jedna primedba. "Lone wolf" pristup programiranju nema samo za cilj sticanje iskustva, već i obznanjivanje svog postojanja svetu, dobijanje feedback-a, opipavanje tržišnog pulsa... To što tebe interesuje isključivo finansijska strana to je lepo: napravi dobru igru i pare neće izostati, makar je pravio sam. Kapitalističko tržište će se bez izuzetka postarati da dobra freeware igra postane shareware posle 1 ili 2 modifikacije (Sven Bomwollen, Space Empires...) Ima na gomile primera kako i dan danas 1 čovek može da napravi sjajnu igru.

O problemu originalnosti takođe ne moramo da pričamo jer, kao što je već rečeno, šta god da napraviš vredi, pa makar to bio klon. Zašto? Zato što kod klona programer odradi ceo posao baš kao i za ultraoriginalnu igru; jedino što kod klona fali je originalan dizajn, a to uopšte ne spada u jurisdikciju programera.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 04:51 - pre 235 meseci
Citat:
salec: Nisam primetio da domaći obrazovni i korisni softver košta manje od 600 dinara.

Da li si ikada razmišljao o tome kakvi su troškovi izrade i izdavanja igre?

Ovo sam čuo par puta kao argument, ali izgleda da niko nije nikada malo više razmišljao o troškovima razvoja softvera nego se priča onako napamet...

Budžet za razvoj male igre (držim se minimalca i prosečne plate da brojke na kraju ne budu super-razočaravajuće):

Minimalna plata 5400 dinara
http://www.b92.net/info/vesti/...02&dd=03&nav_id=131759

Neto-zarada u Srbiji 14639 dinara
http://www.b92.net/info/vesti/...11&dd=19&nav_id=156139

Evo da pretpostavimo da su ovo današnje brojke:

1 USD = 59.0982 CSD
NETO minimalna zarada 5400 CSD
NETO prosečna zarada 14639 CSD

NETO minimalna zarada $91.37
Doprinosi i porezi $305.9
BRUTO minimalna zarada $397.27/mesec (tj. $2.29/h)

NETO prosečna zarada $247.7 USD
Doprinosi i porezi $829.25 USD
BRUTO prosečna zarada $1076.95 USD/mesec (tj. $6.21/h)

Napomena #1 (kako ja shvatam): minimalac je obavezan (doprinos zavisi od školske spreme), ostatak plate može da se plaća kao honorar, pa je porez 18.5%, a doprinosa nema. U tom slučaju kada plaćaš samo doprinos na minimalac ova prosečna NETO plata je značajno veća, ali pošto u nastavku koristim BRUTO brojke, to je nebitno...

Napomena #2: Čak i da programer ne plaća sebe i da radi čisto iz zabave, ove brojke iznad su konverzija vremena u novac.

Budžet za grafičara i muzičara recimo da je $800 za 5 dana posla ($400 svakome).

Recimo da se igra pravi 6 meseci ukupan budžet ne računam ostale troškove tipa marketing, kancelarija, struja, hardware, software, itd. je od $3183.62 do $7261.7. Recimo svi ti ostali troškovi su nepostojeći... Nemaš marketing, radiš kod kuće, koristiš FS/OSS i kompjuter koji već imaš. :)

Ako se igra prodaje po 600 CSD što je ~$10 USD onda:

$1 materijal CD i pakovanje
Recimo da snimaš 12 CD/h to je od $0.19 do $0.51 po CD-u.

Gotov CD spreman za prodaju košta znači $1.19 do $1.51 po kopiji. Recimo distributer (kolporter) zarađuje $3 po prodatoj kopiji. Porez na promet 18%, neka je $1.8 zbog lakšeg računanja. Troškovi proizvodnje, porez i distribucija je od $5.99 do $6.31.

Znači tebi ide zarada od $3.69 do $4.01.

Da bi otplatio budžet razvoja igre (deo koji pirati nemaju) trebaš da prodaš od 800 do 2000 kopija igre. Sve preko tog broja je zarada. Sada ako bi smanjivao cenu na $5 to znači da bi se porez proporcionalno smanjio, i da bi trgovačka marža bila manja, ali nisam siguran koliko bi nisko njihov deo bio. Takođe broj kopija koje trebaš da prodaš da bi ti se isplatio budžet za razvoj bi rastao... Naravno ovu istu igru treba distribuirati i preko interneta za strano i domaće tržište da bi se povećali prihodi.

Ono što hoću da kažem je da smanjivanje cene iako ima smisla za potrošača u Srbiji nema baš mnogo smisla za onoga ko pravi i izdaje igru u Srbiji. Postoji neki minimum i ja mislim da je to oko $10. U USA AAA igra košta od prilike koliko i 5x minimalna BRUTO satnica. Znači isto bi trebalo da važi za domaću igru u Srbiji. 5x minimalna BRUTO satnica je oko $10 tj 600 CSD. Takođe poređenje sa DVD filmovima koji se distribuiraju uz časopise je neumesno. To je definitivno način na koji se filmska industrija bori protiv piraterije i oni ne zarađuju baš ništa na prodaju tih DVD-ova. Svi ti filmovi se zaradili novac na bitnim tržištima. Takođe lakše je nekom filmskom studiju da se odrekne zarade u interesu uništavanja piraterije nego nekom malom izdavaču.

Evo još malo teorije o formiranju cene:
http://www.joelonsoftware.com/...es/CamelsandRubberDuckies.html

Kada bi imali neke statistike o prodaji igara u Srbiji mogli bi da proverimo koliko je realno prodati od 800 do 2000 kopija igre... Ili treba samo proveriti koliko se prodaju CD-ovi neke popularne folk pevačice/pevača pa uporediti sa ovim brojevima.

Radi poređenja ja imam neke brojke iz USA (oko 300M ljudi):

Beyond Good and Evil po mnogima originalna igra se od prošle godine do sada prodala u 87K primeraka (za PS2), 56K (za Xbox) i 44K (za GameCube). U prevodu katastrofa za igru koja je imala ogroman budžet i 5 godina razvoja:
http://www.gamerankings.com/ht....asp?q=beyond%20good%20%20evil

Poslednji nastavak igre iz serijala Grand Theft Auto: San Andreas samo u prva dva meseca se prodao u 3.6M primeraka (18 meseci od predhodnog nastavka):
http://www.gamerankings.com/htmlpages2/914983.asp?q=san%20andreas

Branimir

 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 08:54 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus:
Ti bi napunio cubicles neobrazovanim klincima? Programerima baza (uz sve dužno poštovanje dotičnim kolegama)? Ako znaš koja api funkcija otvara registry ne znači da znaš da programiraš igre.

Baš da vidim da ti uspe taj projekat sa jednim učenim programerom na 5 neiskusnih :).


ovo bih samo ispravio na jednim "iskusnim" i 5 "neiskusnih", ali voljnih da rade, i da, znam da tako moze da se uradi projekat. pod tim "neiskusnih" ne mislim na 5 spremacica kojima bih gurnuo tastaturu u ruke, vec 5 programera koji mozda nisu izgurali ni jednu kompletnu igru do kraja, ali jesu probali, i jesu programirali do sada. taj iskusni se jos zove i "lead programer", i zaduzen je da definise arhitekturu, interfejse i slicne stvari za koje treba doneti bitne iskusne odluke, ostali ili poznatiji jos i kao "junior developer"-i manje ucestvuju u arhitekturi, ali vise u crnackom poslu - level editor-i, ili razni podsistemi u zavisnosti od licnog iskustva i afiniteta i slicno.

a i kada bi imao tim od 5 super mega programera, pitanje je kojeg od tih bi ti naterao da pravi level editor recimo?

sto se tice price o 3d engine, ai, fizici i ostalom, samo bih jos napomenuo jednu stvar: mislim da je nerealno ocekivati da ces sa pocetnickim timom napraviti nesto tipa half life-a, i to od nule. realnije je napraviti manji projekat, mozda upravo kao neki mod necega, ili jednostavniji rimejk, gde ti ne treba previse nauke. tek posle toga, tim koji je prosao celu fazu (i koji sad vise nije 1 programer i pet wannabe-ja, vec svi pocinu da lice na "prave" game developere) mozes da razmisljas o necemu ozbiljnijem.

Citat:
Dark Icarus:
I na kraju jedna primedba. "Lone wolf" pristup programiranju nema samo za cilj sticanje iskustva, već i obznanjivanje svog postojanja svetu, dobijanje feedback-a, opipavanje tržišnog pulsa... To što tebe interesuje isključivo finansijska strana to je lepo: napravi dobru igru i pare neće izostati, makar je pravio sam.


"lone wolf" programiranje je neartikulisan poriv, ne strategija. takvo programiranje nece pokrenuti industriju. sto se tice iskljucivo finansijske strane, opet me nisi razumeo: da me interesuje cisto finansijska strana, bavio bih se dilovanjem benzina, a ne prepucavanjem sa vama ovde po forumu. mozda ja zelim da se bavim razvojem igara, ali u trenutnoj situaciji mislim da to nije realno. nije realno da cu da se odreknem plate i da sedim kuci i sam programiram za dushu. isto tako nije realno da cu imati snage posle redovnog posla da to radim u slobodno vreme, jer ga nemam.

a i ovo "napravi dobru igru" i nije bas tako jednostavno kao sto izgleda. sam nemas bas puno sanse. i doticni swen iz tvoje price siguran sam da nije prvu igru u zivotu napravio tu sa ovcicom, nego je negde radio, pokupio pamet pa tek onda odradio ovcicu.
kB
 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 09:02 - pre 235 meseci
Citat:
srdjandakic:
Tako da se svodi na finansiranje sopstvenim vremenom i novcem, uz dužno poštovanje nekolicini (prsti jedne ruke?) timova koji su uspeli da pokažu strancima šta znaju, a to su opet neka ista imena koja su deo "scene" već godinama vodjeni entuzijazmom pre svega. :-/


"sopstvenim vremenom i novcem" nece upaliti. u realnom zivotu, takvi projekti retko kad uspeju, jer je ljudima na koje treba da racunas da ce nesto raditi nekim tempom sve bitnije od tog posla. postaje mucenje, dok na kraju svi ne polude. jednostavno nije prirodno. entuzijazam mora da postoji, ali sam po sebi nije dovoljan.
kB
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 18:33 - pre 235 meseci
Citat:
borivoje: a i kada bi imao tim od 5 super mega programera, pitanje je kojeg od tih bi ti naterao da pravi level editor recimo?

"super mega programera" ne moraš da "teraš"...
Ovakve scene nastaju kada ljudi misle da su "super mega programeri", ali ne kada i stvarno jesu. To su tzv. "dečije bolesti" industrije... Zato je najbolje imati nešto konkretno završeno da bi se tačno znalo ko je "super mega", a ko ne.

Za razliku od ostalih programerskih zanimanja gde se iskustvo meri brojem godina provedenih radeći na softveru, u industriji igara to iskustvo se meri brojem završenih igara (ima i drugih parametara, ali ovo je najbitniji).

Takođe ono što sam ja pričao u vezi pravljenja igre ima upravo ovakve probleme u vidu. Pa se svodi na nešto što jedan čovek može da odradi, jer sa više ljudi, bez finansija (kako dobiti finansije bez iskustva?) i jasnog rasporeda (kako napraviti dobar raspored kada ne znaš proces?), dolazi do nesporazuma. Zato je najbolje da svako stekne uvid u proces (pravljenja i prodaje igre) sam, pa kada se udruži sa nekim da ne bude previše filozofiranja...

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 21:05 - pre 235 meseci
Citat:
borivoje: "sopstvenim vremenom i novcem" nece upaliti

Funkcioniše u USA, a zbog razlika u načinu života, količini rada na poslu, broju praznika, dužini godišnjeg odmora, itd. startovati ovako nešto u slobodno vreme je mnogo realističnije u Srbiji nego u USA.

A Pyrogon Postmortem
http://www.bookofhook.com/Arti...opment/APyrogonPostmortem.html

Starting a Game Company
http://www.bookofhook.com/Arti...ment/StartingaGameCompany.html

Mod as Gateway to Game Development
http://www.bookofhook.com/Arti...ModasGatewaytoGameDevelop.html

Branimir

 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.tehnicom.net.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 21:19 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: "super mega programera" ne moraš da "teraš"...
Ovakve scene nastaju kada ljudi misle da su "super mega programeri", ali ne kada i stvarno jesu. To su tzv. "dečije bolesti" industrije... Zato je najbolje imati nešto konkretno završeno da bi se tačno znalo ko je "super mega", a ko ne.


da, to je takodje istina, programeri cesto znaju da budu arogantni, mada ono sto sam hteo da kazem je da dobrog programera neces pridobiti za tim tako sto ces mu reci "prijatelju, imam jedno super mesto za tebe u timu: treba mi neko da dizajnira nivoe".

jednostavno ima zajebanog i ima manje zajebanog posla u igri, i nije imperativ da svaki clan tima ima po 10 godina radnog iskustva iza sebe (ili 10 gotovih igara kako hoces), pozeljno je da imas takvih ljudi ali daleko od to ga svi moraju da budu mega. pred vrhunski zajebanih delova aplikacije, kao sto su fizicki i graficki engine, ima i tona gluposti koje nisu toliko fancy ali moraju da se urade... meniji, installer, design nivoa, testiranje... na prvi pogled deluje kao glupost ali jede vremena isto kao i razvoj, a samo od sebe se nece uraditi.

a sto se tice pokusaja da napravis i prodas igru sam, mogu ti reci da jesam probao (aj videcu da dignem na i net neke stare strane sto sam pravio, pa cu javim), ali da je moj zakljucak da je strasno tesko izgurati to sam ovde. mislim, moras prvo da smislis neki nacin da na ovako malom i nerazvijenom trzistu, koje je pritom zaostalo i bez para, prodas igru. tu mora neka specijalna srbijanska strategija da se napravi, specijalna strategija za specijalne uslove...
kB
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?21.12.2004. u 22:43 - pre 235 meseci
Citat:
borivoje:dobrog programera neces pridobiti za tim tako sto ces mu reci "prijatelju, imam jedno super mesto za tebe u timu: treba mi neko da dizajnira nivoe".
Raščisti prvo sa osnovnim terminima. Programer ne dizajnira nivoe. Osim ako nije ujedno programer, dizajner i producent.

Citat:
borivoje:a sto se tice pokusaja da napravis i prodas igru sam, mogu ti reci da jesam probao (aj videcu da dignem na i net neke stare strane sto sam pravio, pa cu javim), ali da je moj zakljucak da je strasno tesko izgurati to sam ovde.
Opet ti. A kao lakše je početniku izgurati u SADu? Što se tiče nezavisnog game deva, isti su uslovi za rad i ovde i tamo. S tim što ovde svako treći ima Visual Studio Enterprise Edition (molim da opet ne krene piratski flejm, samo pričam činjenice).

Citat:
borivoje: mislim, moras prvo da smislis neki nacin da na ovako malom i nerazvijenom trzistu, koje je pritom zaostalo i bez para, prodas igru.
Ti hoćeš da radiš stvari naopakim redosledom. Ti hoćeš prvo da prodaš igru a onda da je praviš. Plan za igru treba napraviti, to je istina, ali taj plan se zove Design Document i nema nikakve direktne veze sa prodajnom strategijom. Ono što me pomalo nervira to je što bi svi da prave "neku igru". Pa valjda je primarno imati ideju tačno kakvu igru treba napraviti. Makar pravio klon tetrisa treba ti DDoc. Iz toga je lako izvući to što želiš: interesnu grupu, moguća finansijska očekivanja...

Citat:
borivoje:nije realno da cu da se odreknem plate i da sedim kuci i sam programiram za dushu. isto tako nije realno da cu imati snage posle redovnog posla da to radim u slobodno vreme, jer ga nemam.
Ne moraš da se odričeš ničega da bi pravio igre. Ako hoćeš da ti game dev bude jedini full-time posao, onda je trebalo da diplomiraš na game dev fakultetu. Koji kod nas ne postoje. Kako nisi diplomirao na istom, moraćeš da se snalaziš sa svojim poslom a da pravljenje igara prihvatiš kao sekundarno, dodatno zanimanje, dok se ne ubaciš u industriju.

Vidim da je ovo prešlo iz konstruktivnog razgovora u raspravu. Vrati se na kolosek. Pitao si kako možemo da dovedemo do razvoja game dev industrije u Srbiji. Ja sam rekao "pa da počnemo da pravimo individualno manje igre". Ti se ne slažeš s tim? U redu. Šta onda konkretno predlažeš da uradimo?
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 02:48 - pre 235 meseci
"lone wolf" primer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Roller_Coaster_Tycoon

Naravno treba imati u vidu da mu to nije bila prva igra:
http://www.mobygames.com/developer/sheet/view/developerId,788/

http://www.chrissawyer.com/faq3.htm
Citat:
What qualifications do you need to create games like RollerCoaster Tycoon?

Chris Sawyer has a degree in Computer Science and Microprocessor Systems, but creating great games comes mostly from experience rather than study. University or college can teach you how to program, but there's much, much more to game development than that. You need to be organized, methodical, determined, patient, reliable, and of course you need to understand what people enjoy. There are some computer game design / development courses available in UK universities nowadays, but there is still a lot they can't teach you.

Ovo što je bold zapamtiti! ;)

Citat:
borivoje: pred vrhunski zajebanih delova aplikacije, kao sto su fizicki i graficki engine, ima i tona gluposti koje nisu toliko fancy ali moraju da se urade... meniji, installer, design nivoa, testiranje...

Nisu gluposti... Sve što si nabrojao je interakcija sa igračem, tj. onaj deo što igrač vidi. Šta njega briga što si ti uradio neki super napredan algoritam za fiziku, ako je user interfejs đubre pa ga iznervira pre nego što startuje igru. Ili su nivoi retardirani, pa odustane od igranja igre pre nego što dođe do nivoa gde si ti uglavio tvoj fancy specijalni efekat.

Dizajn igre je najvažniji! Po mojoj filozofiji redosled važnosti je:

1. design
2. code
3. art
4. sound

A evo i objašnjenja... Ako je dizajn igre loš, bez obzira koliko je bilo koja od ostalih oblasti dobro urađena, igra ostaje loša igra. Možda loša igra sa odličnim kodom i odličnom grafikom (najbolji primer za ovaj slučaj je Enclave od Starbreeze-a). Ako je recimo igra sa lošim kodom, znači igra tokom igranja puca, engine nije baš najbrži, itd. bez obzira na to ti ćeš imati uglavnom dobar utisak o igri, mada odlična grafika neće popraviti loš utisak koji ostaje sa lošim kodom...

Što se tiče instalera, odvojiš par dana i napraviš automatizovani build proces koji svakog dana napravi build igre, zapakuje, itd. Ako hoćeš da budeš fancy napraviš nešto ovako: http://www.pragmaticprogrammer.com/pa/pa.html :D

Testiranje igre... Ako ti što prave igru ne uživaju u testiranju igre koju prave onda je to signal da postoji neki problem sa samom igrom... ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 08:29 - pre 235 meseci
Citat:
Dark Icarus: Ono što me pomalo nervira to je što bi svi da prave "neku igru". Pa valjda je primarno imati ideju tačno kakvu igru treba napraviti. Makar pravio klon tetrisa treba ti DDoc. Iz toga je lako izvući to što želiš: interesnu grupu, moguća finansijska očekivanja...


mislim da si celu ovu pricu shvatio malo previse licno, izvinjavam se zbog toga, znaci mozda mi je ton pogresan ili nesto... uglavnom, sto se ovoga tice, hocu da istaknem sledece: design document ne mozes da pravis samo na osnovu tvoje ideje, nego - i - na osnovu interesne grupe, mogucih finansijskih ocekivanja i slicnih parametara... to je znaci deo u kom se ne slazemo.

sto se tice onoga programer ne dizajnira nivoe... da zakljucimo taj deo price, hteo sam da kazem da ti za tim treba nekoliko ljudi koji imaju razlicite uloge, neko je programer, neko je umetnik, neko je dizajner nivoa ako hoces, i da u nasem scenariju, gde niko nije usko profilisan za neku od tih uloga, bi mogao dobro da prodjes i sa jedinim "pravim" game developerom, i nekoliko njih koji to jos nisu. zar ne?

sto se tice toga kako to da je lakse nekome ko je u SAD, lakse mu je tako sto proizvodi za americko trziste, ne za srpsko. e sad ako mislis da razvijas nasu industriju tako sto ces da razvijas samo za americko trziste, mozda moze i tako, mada mi je branimirova teza na tu temu delovala prilicno realno - da ti za dogorocniji uspeh treba lokalno trziste.

i za kraj stvarno je vreme za neki konstruktuvni predlog, jer ovo pocinje da lici na svadju, a mnogo emocija ce da nas skrene sa teme totalno... mislim na istoj smo strani.

moja vizija u ovom trenutku je sledeca: sakupiti mali tim (timove), u kom bi bilo bar par ljudi sa nekim regularnim iskustvom u razvoju igara, sastaviti neki protfolio, gde bi se slozilo nesto tipa nasi ljudi su radili na stvarima kao sto su to, to i to. onda se odluciti za jedan pocetni mali projekat gde bi tim(ovi) kao tim(ovi) imao prilike da se uhoda... u svakom slucaju morala bi da bude neka igra sa jakim lokalnim akcentom, nesto sto bi moglo stvarno da iskoci u srbiji, i da pripremi teren za dalje...

e sad problem je kako to plasirati, posto nisam siguran koliko bi bio uspesan u klasicnoj prodaji (CD izdanje), mislim da je za to mozda jos rano kod nas, odn. da treba neki alternativni business model... mozda ponuda extremno doteranog i lokalizovanog MODa za nesto pa ponuditi igraonicama, ili slicno, nemam pojma...

e sad ako neko ima ideje nek uskoci
kB
 
Odgovor na temu

borivoje

Član broj: 40011
Poruke: 11
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.improvedsoft.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 08:55 - pre 235 meseci
Citat:
bkaradzic: Nisu gluposti... Sve što si nabrojao je interakcija sa igračem, tj. onaj deo što igrač vidi. Šta njega briga što si ti uradio neki super napredan algoritam za fiziku, ako je user interfejs đubre pa ga iznervira pre nego što startuje igru. Ili su nivoi retardirani, pa odustane od igranja igre pre nego što dođe do nivoa gde si ti uglavio tvoj fancy specijalni efekat.


upravo, pogresan je termin bio, hteo sam da kazem da se igra ne sastoji samo iz "lepih" delova posla, nego da ima puno stvari koje i ne primetis kada su uradjene kako treba, ali da i njih mora neko da uradi.

a ovo nesretno testiranje je poseban problem, ne zato sto glavni programer ne voli da testira to sto je napravio, nego zato sto nema vremena da isproba punu instalaciju na pet operativnih sistema, na deset grafickih kartica, na pet razlicitih procesora... opet, sta ti vredi dobra igra ako se ispostavi da brljavi sa grafickom "xxx" ili ide prebrzo na novim racunarima?

a onu masinu za signalizaciju build statusa krecem odmah da instaliram :)
kB
 
Odgovor na temu

cubicle
Beograd

Član broj: 39693
Poruke: 175
*.comtrade.co.yu.

Sajt: www.tvojstomatolog.com


Profil

icon Re: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?22.12.2004. u 09:01 - pre 235 meseci
Ukoliko se i dalje pitate koliko je ljudi potrebno da se napravi lepa i kvalitetna igra, posetite www.paprikari.com, koji je vec pominjan na ovom forumu. Skinite trial i probajte - stvarno za svaku pohvalu. Mozda najrealnija fizika u takvom tipu igara i jako lepa grafika, a o originalnosti muzike da ne pricam...

A igru su radili: 1 developer, 1 graficar, 1 muzicar i 1 quality assurance (testing & zakeranje)... eto...
Najdetaljnije i najaktuelnije stomatološke informacije na:
http://www.tvojstomatolog.com
http://forum.tvojstomatolog.com
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: jasno je zasto je srpska game industrija slaba. sta sad?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23125 | Odgovora: 91 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.