Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina

[es] :: Linux :: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 16170 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
..2600:fd80:d57:47b3:dea9:f3a3



+7169 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 07:37 - pre 23 meseci
Evo primera kako WSL2 moze olaksati zivot i kako on ima unikatne prednosti:

1. Prednosti Linuxa

- Brzi fajl sistemi kada se radi o masi malih fajlova, sto se jako dobro vidi sa ogromnim projektima koji koriste Git
- Ogromna baza razvijenog (i mahom otvorenog) naucnog softvera gde niko i ne koristi Windows uopste (neki projekti imaju Windows podrsku, ali sigurno imaju Linux podrsku)
- Softverski repozitorijumi distro vendora, koji omogucuju vrlo laku instalaciju i odrzavanje softverskih paketa
- Pristup najnovijim kompajlerima i ostalim "vrucim" CS temama, opet - iz razloga kao i za drugi naucni softver
- Visedecenijska baza *Nix/POSIX alatki za razvoj softvera i administraciju (shellovi, editori, alatke i skriptovi za bukvalno bilo kakav shell kung fu...)

2. Prednosti Windows-a

- MS razvojni alati (ko razvija za Windows okruzenje)
- MS Office desktop aplikacije koje su naprednije od web verzija
- Kompletna podrska za najnoviji hardver (laptopi, ... )
- Profesionalni 3rd party softer isto razvijan decenijama (Adobe, Autodesk, ...)
- I dalje dominantna platforma za gaming (van konzola) a samim tim i razvoj igara

WSL2 u Win11 omogucava da imate #1 i #2 u isto vreme, kao da je u pitanju jedan OS (a ne 2 virtuelne masine pod hipervizorom) i to sa komplet hardverskom akceleracijom (3D, CUDA, ...) u oba OS-a.

Dodatne integracije koje WSL2 pruza omogucavaju >prijatan< rad (bukvalno kao jedan desktop) - dakle, zadrzavate prednosti Windowsa i Linuxa, bez da morate da birate u koji OS se bootovati.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 08:38 - pre 23 meseci
Citat:
Panta_:
Citat:
Pedeset godina linux, tj. gnu, tj. šta već zajednica pokušava preko WINE-a da progura Windows aplikacije, ali slabo to išlo, a onda došao Nutela, koknuo WSL2 i nema šta ne radi od Linux programa pod Windowsom.

I sve to za 99,99$. :) :) :)

I normalno da je Linux talibanija poput Nedeljka ogorčena zbog toga.

Zašto da bude ogorčen kada i oni najuporniji Linux pljuvači sada koriste Linux, pa makar i na ovaj način. Uvalio vam ga Indijac samo tako. Uspeo čovek za kratko vreme ono što "Linux talibanija" već decenijama pokušava. Što bi rekao Duško D. "ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se".

Pa o tome i pričam. Microsoft očitao lekciju Linuxašima i preuzeo stvar u svoje ruke. Doduše, ne rade oni to zbog ljubavi, već zbog Azure platforme, ali eto u međuvremenu i mi smrtnici da imamo neku vajdu od toga.

Koliko vidim, uz malo budženja, opušteno može da se namesti da krajnji korisnik klikne na prečicu na desktopu i da mu učita Linuxov program (koji se vrti pod WSL2 i Ubuntu na primer) i radi na desktopu normalno, bez uopšte da zna (a i što bi ga interesovalo) da je to nativni Linuxov program. A današnji moderni procesori i grafičke kao i 3500 dinara za dodatnih 8GB RAM-a omogućavaju da to radi bez ikakvog kočenja.

Dakle, dobio si najbolje od oba sveta.

To je pokušavano sa WINE-om, ali nije masovno zaživelo u onoj meri da to radi pouzdano sa skupim Windows programima koje firme koriste.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 08:56 - pre 23 meseci
1. Da li na WSL2 imaš performanse fajl sistema kao na originalu?

2. Šta bi sa prednostima Linux-a koje sam nabrojao?

Osim toga, još neke prednosti Linux-a su

9. Bolja komercijalna podrška.

Postoji konkurencija pružaoca podrške za debian. Jednostavno, za to su neophodni pristup sorsevima i odgovarajući resursi i to je razlog zašto za zastvoreni softver podršku pruža isključivo proizvođač. Takođe, ako je nekome glavni izvor prihoda podrška, a ne licenciranje, onda će se verovatno više potruditi oko kvaliteta podrške.

10. Bolja lokalizacija na raznim nivoima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 12:28 - pre 23 meseci
Citat:
bachi: Dakle, dobio si najbolje od oba sveta.

Da li? Nabrojao sam niz prednosti Linux-a koje na taj način ne dobijaš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 12:35 - pre 23 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Evo.

Sta treba da se desi?

BTW, umesto te skriptice, postoji naredba time

$ time ./a.out
Created
Erased

real 0m5.728s
user 0m4.115s
sys 0m1.597s

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 13:23 - pre 23 meseci
Citat:
madcama:
Suština je da velika većina korisnika računara ni ne zna da koji OS koristi. Pogotovo ne koju verziju. Njih samo zanima da im se ne menja program na koji su navikli. Ako može ni da se ne menja verzija, jer postoji opasnost da je u novijoj promenjen izgled ili ne daj Bože pozicija Save ikonica.

A ti kao obozavas kada ti UI/UX dizajneri menjaju interfejs svaki dan? Uzivas u tome?! :->

Treba praviti razliku izmedju OS i UI. Ono sto obican krajnji korisnik vidi je UI, a to je samo onaj "povrsinski" deo OS. Korisinka zaista ga ne zanima sta trci ispod haube. Stavise, u ovom suludom modernom svetu u kome zivimo cak ni mnogi IT strucnjaci nisu u stanju da ti odmah odgovore da li je OS na serveru na kome trenutno nesto rade native/host OS na nekom baremetal hardveru ili je u pitanju VM koji trci na nekom hipervizoru. Stavise, to ih uopste i ne zanima ako im vrsi posao, ako ne primete "stucanje" ili pad performansi i ako na tome rade samo ono sto spada u njihovu najuzu specijalnost za koju su eksperti i nista vise (sto je slucaj u 99% standardnih velikih IT kompanija).

Da ne govorimo o tome da vise niko normalan ne razmislja o drajverima za ovo ili ono sokocalo (o cemu smo lupali glavu pre 30 godina, kad se samo setim), o nekakvih 5-6 modova za diskove koje ukljucjujes i iskljucujes po savetu dobijenom na nekom forumu, vec bi ako ikako moze da ima OS koji instalira i zaboravi na njega. Isto vazi i za telefone. Apple je po mom misljenju u tome najvise poodmakao. Pazi - stigne ti novi MacBook ili iPhone, ti se lognes na iCloud i on ti podesi sve od A do Š kako si imao na staroj masini, uz vecinu aplikacija, skracenica i ostalih podesavanja. Cak i ikonice na desktopu zadrze iste koordinate. Barem sam to primetio na telefonu, ne znam da li je tako na MacBook-u, nikada ga nisam koristio (niti to zelim, ako bas ne moram).

Na drugoj strani, meni stigne novi laptop sa Windowsom, nasa IT sluzba mi sve to namesti, ali znam unapred da me ceka min 2-3 dana da instaliram dodatne stvari, plus da namestim neke stvari koje sam zaboravio i kako sam ih originalno namestio - pocev od iskljucivanja touchpad-a kada je u USB-u ustekan klasican miš (za to uvek guglam da nadjem savet, jer zaboravim), kako da me laptop ne isece sa WiFi kada zakljucam sesiju sa <Ctrl><Alt><Del> - Lock - i za to uvek moram da guglam) ... pa do banalnih stvari u pojedinim aplikacijama, poput iskljucivanja "smart quotes" u Wordu (sto mi smeta zbog prirode dokumenata koje pisem, gde taj naizgled pisljivi "smart quotes" moze da napravi prilicnu glavobolju s velikim posledicama musterijama kojima se takav dokument isporucuje ... duga prica). Cini mi se da Mac, kada ga registrujes na iCloud-u, pamti sva ta podesavanja ... barem po onome sto sam cuo od kolega koji imaju Mekove.

Naravno, sada ce neki perfekcionisti traziti dlaku u jajetu, pa ce reci: ni na Mac-u nije bolje i navesce kontraprimere. Znam, znam, znaaam ... nije savrseno, cinjenica je! Ali opet, sve to je na Apple-ovim uredjajima reseno mnogo bolje i to je nesto sto Linux, a bogami ni Windows, verovatno jos dugo, dugo vremena nece imati, cak in u rudimentarnoj formi.

A kada je u pitanju UI - pa cuj, ni IT-profesionalci ne vole kada im dodje neka nova verzija, pa im izmucka ikonice i promeni kombinacije tastera za precice ... pa zamisli da tebi jednog dana neko kaze: vise nije Ctrl-C / Ctrl-V, vec Ctrl-RightShift-LeftAlt-F1 i Ctrl-LeftShift-RightAlt-F12 ... priznaj da bi pozeleo da tog dokonog UI/UX dizajnera koji je to promenio odvalis od batina, jer ti samo stvara frustracije.

I nemoj samo da mi neko sada kaze kako je sve u "radu na sebi" (mrsshhhh s tim newage pro***avanjima) i u "usvajanju novih navika" (usvajaj ti kerove s ulice ako bas hoces nesto da usvajas, ja necu nista, hvala lepo) jer to "usvajanje" traje, a dok ti steknes nove navike i na tom putu se saplices zbog tih promena - posao trpi, jer ne mozes da budes produktivan kao ranije. Znaci, to ne pogadja samo non-IT ljude, vec cak i IT-profesionalce. A pogadja i firme u celini.

Dakle - navike i produktivnost su tesno povezane jedne s drugima ... bas zato firmama ide u racun da imaju neko resenje koje nece previse ugroziti produktivnost rada, kako bi direktori dobili lepe bonuse ... sve je na kraju u parama ... :-)


[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 16.04.2022. u 14:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 15:22 - pre 23 meseci
Citat:
Pazi - stigne ti novi MacBook ili iPhone, ti se lognes na iCloud i on ti podesi sve od A do Š kako si imao na staroj masini, uz vecinu aplikacija, skracenica i ostalih podesavanja. Cak i ikonice na desktopu zadrze iste koordinate. Barem sam to primetio na telefonu, ne znam da li je tako na MacBook-u, nikada ga nisam koristio (niti to zelim, ako bas ne moram).

Na drugoj strani, meni stigne novi laptop sa Windowsom, nasa IT sluzba mi sve to namesti, ali znam unapred da me ceka min 2-3 dana da instaliram dodatne stvari, plus da namestim neke stvari koje sam zaboravio i kako sam ih originalno namestio

Pazi, stigne ti nov računar, prebaciš disk sa starog i vozi, bez da sa bilo kim deliš podatke.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 17:18 - pre 23 meseci
Pazi, racunar je laptop, disk je cip koji se nalazi na istoj ploci gde i procesor i memorija. Sve je zalemljeno. Ne mozes nista da zamenis.

Skoro svi biznis laptop racunari su ovakvi. Ispod tastature oko 1/3 do 1/2 prostora je plocica na kojoj je SVE, ostatak je baterija. Tako mogu da budu lagani, tanki i da iole traje baterija.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 18:39 - pre 23 meseci
Bas tako ... i tu ima veoma malo delova koji mogu da se menjaju.

A ima tu i jos jedan momenat ... u zapadnim (i boljim srpskim) firmama biznis-laptopovi i biznis-telefoni su vlasnistvo firme i ti ih duzis ... bas kao sto si nekada u JNA duzio sve od carapa do puske. I vracao to kada se skidas. Tako je to isto i sa sluzbenom opremom koju dobijes od firme. Sem toga, ta oprema je pod garancijom i tu nema srafcigera. Cak i za softver (OS i apps) instaliran na tim laptopovima i telefonima postoje pravila igre - sta smes, sta ne smes itd. (npr. ne smes da instaliras piratizovani softver za koji ti treba placena licenca ... open-source mozes ... itd.). I to potpisujes kao aneks ugovora o radu.

Na kraju, tu je i problem bezbednosti. Nekada su skoro sve firme dopustale zaposlenima da na posao donose svoje licne kompove, dok su za rad kod kuce samo govorili da instaliras odgovarajuci VPN klijent (Checkpoint, Anyconnect, Symantec, Pulse ... itd.), ponekad i neki token (npr. RSA SecurID) i to je to. Sada to skoro uopste vise ne moze - svima koji rade od kuce daju preinstaliran laptop, sa odgovarajucim VPN klijentom, instaliranim SSL sertifikatom i unapred podesenim, personalizovanim tokenom.

Izuzetak su kontratori, kao i male startup kompanije - tu je stepen kaubojstine veci, jer je i IT u tim firmama organizovan ad-hoc-apa-trapa ... a radni procesi cesto nisu tako strogi. Ali u velikim korporacijama, kao i startapima nakon IPO, stvari su drugacije ...
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 18:43 - pre 23 meseci
Citat:
Pazi, racunar je laptop, disk je cip koji se nalazi na istoj ploci gde i procesor i memorija. Sve je zalemljeno. Ne mozes nista da zamenis.

Znam, zato i kažem koliko je jednostavnije sa Linuksom i laptopovima sa izmenjivim komponentama.

Druga stvar, ovaj backup na iCloud sa podešavanjima koji @B3R1 pominje, je ništa drugo nego backup Home direktorijuma. Za linux konkretno ne postoji neki integrisani cloud servis, ranije je Ubuntu imao nešto slično, ali ima nekih koji nude Linux client, npr. Dropbox, pCloud, itd. Ili jednostavno ručni backup pa se otpremi negde online. Ja konkretno imam neki Bash skript sa dve funkcije, backup and restore, ništa posebno, veoma brzo i jednostavno.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 19:47 - pre 23 meseci
U svim varijantama koriscenja kompa, poslovnom, slobodno-umetnickom, licnom, cloud je danas super vazan faktor.

Ono iCloud, OneDrive olaksava zivot, a GitHub nije samo dev alatka, mislim da ga mogu koristiti svi od 7-100 godina. Ima tu jos gomile proizvoda, koja su postala ili ce postati deo svakodnevnog zivota.

Mislim da prosecni pripadnici generacije rodjene posle 2000-te, slabo i sve ce slabije kapirati file system, sta je config, exe, bat, ps... Bila je prica za polaznike nekog kursa na nekom USA koledzu, gde se profesorka sokirala, jer niko od studenata nije mogao da nadje fajl za vezbe na kompu ili mrezi..

Evo na Steam-u (jos jedan cloud proizvod) i ako se retko igram, reko ajde da pokrenem igricu sa cheat parametrima, prc, nisam nasao exe, uspeo preko steam lib-a. Nisam trazio exe, ako ga u opste i ima.
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.sbb.rs.



+184 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 21:16 - pre 23 meseci
Da. Cluod je baš u fazonu "think not".
I sve tako dok nam moždana kora ne postane moždana kugla.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a213:2600:fd80:1065:78d..



+7169 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina16.04.2022. u 23:07 - pre 23 meseci
Pa i ne bas, zato sto sad umesto da "komandujes" memorijskom alokacijom jednog racunara kroz config.sys i autoexec.bat, sada u nekoj teraform skripti dizes celu infrastrukturu i bavis se stvarima kao sto su minimizacija latencije, balansiranje opterecenja, ....

Posao je i dalje isti - pravis stvari koje rade, samo sto je skala drugacija - nije vise unutar jedne kutije, vec sa visestrukim grupama kutija sirom planete.

Izazovi su novi i zahtevaju jos vecu paznju - mnogo gore.i nepredvidljive latencije, konkurentnost, visoka cena sinhronizacije i sl.

Nekada davno, tvoj najveci problem je bio HDD, koji ume da zaglavi i da dovede do timeout-a I/O operacija. Tvoj asinhroni pristup problemu ti je mozda zadao dosta muke kako bi svaki API, svaki zahtev, bio robustan, imao definisan time-out i sta se desava ako se to prekoraci.

Cloud? U, HDD je za to walk-in-the-park - imas siutacija da citava zona moze privremeno da pune, rentiran hw more da crkne, tvoj servis zahteva druge servise sirom planete koji mogu biti overload-ovani, nestali, hakovani - u bilo kom momentu. Tvoj kod mora biti izuzetno robustan na sve to i resavanje svega toga je drasticno komplikovanije nego problemi u lokalu.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 06:32 - pre 23 meseci
Citat:
dejanet: Bila je prica za polaznike nekog kursa na nekom USA koledzu, gde se profesorka sokirala, jer niko od studenata nije mogao da nadje fajl za vezbe na kompu ili mrezi..

Takvih priča ima koliko hoćeš, kada profesor ne ume da okači tako da bude dostupno ili ne objasni kako treba kako je dostupno i onda se šokiraju. Od njegove kuće iz njegovog kabineta radi, jer je tamo namešteno šta treba.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 07:15 - pre 23 meseci
Citat:
component:
Ne. Linux neće "da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi". Bar ne za desktop računare. Za mobilne uređaje i servere je odavno glavni.
Sve dok radiš emulaciju (ili nešto tipa WINE) da bi pokretao Windows aplikacije, nema puno smisla koristiti Linux.

Nisam čitao celu temu pa ne zamerite što se vraćam na početak.

Mnogo godina unazad imam Linux na računaru kao drugi sistem, ali nisam neki naročito napredan korisnik.
Da, moj Odgovor na temu je "da, Linux je sve bliži Windowsu, ali daleko je još od toga da ga zameni na desktop računarima". Tako za desktop Linux zapravo ostaje privilegija jedne grupe ljudi koju ću nazvati Linux sekta.

U suštini sve je logično - pare su u pitanju! Za Windows je razvijano mnogo aplikacija koje mogu da se naplate. Kod Linuxa se malo toga plaća pa se i ne razvija istom brzinom.
Drugo, za mene je bitnije to što se večito namučim oko hardwarea.Te ne mogu da uteram zvučnu te štampač itd... Imam drugara koji je verovatno jedan od najškolovanijih Linuxaša u Srbiji pa sam ga ranije davio i pomagao mi je poprilično. Google je sa LInuxom meni postao najbolji drug. Na kraju ne uspeva da se ravnopravno nosi sa mnogim stvarima, recimo sa visoko kvalitetnim snimanjem muzike, grafiku i da ne pominjem. Večito se oko nečega saplićem u Linuxu i onda se ponovo vratim Windowsu.

Najzad, bez obzira koji ste nivo korisnika u Linuxu često moraš nešto da radiš iz terminala što nama starijima koji smo odrasli na DOS-u i nije posebno teško, ali postane zamorno. Sve u svemu Linux je od početka kaskao za običnim korisnicima, ali se zato uvukao u profi sisteme, naročito u digitalnu tehnologiju.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 07:33 - pre 23 meseci
Citat:
Nedeljko: Takvih priča ima koliko hoćeš, kada profesor ne ume da okači tako da bude dostupno ili ne objasni kako treba kako je dostupno i onda se šokiraju. Od njegove kuće iz njegovog kabineta radi, jer je tamo namešteno šta treba.

Mislim da je bio ovaj tekst.
Title : FILE NOT FOUND
https://www.theverge.com/22684...tory-structure-education-gen-z

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa i ne bas, zato sto sad umesto da "komandujes" memorijskom alokacijom jednog racunara kroz config.sys i autoexec.bat, sada u nekoj teraform skripti dizes celu infrastrukturu i bavis se stvarima kao sto su minimizacija latencije, balansiranje opterecenja, ...

Uhh, svet se puno promenio za devove a ovo je bas veliko(AWS, Azure...)

Evo bas implementiram jednu AWS Lambda funkciju i ima dosta ogranicenja. Npr. latence u okviru istog regiona su znacajne ako poredimo local(private network). Latence prema pristupu fajlovima(S3 sporiji,EFS brzi), pristupu db-u(RDS) su takve da ne mozes da radis implementaciju na isti nacin, kao ranije. Onda razlike izmedjju warn/cold start itd..

EDIT: Sve vreme sam mislio da je naslov teme KALI Linux postaje sve blizi Windows korisnicima :), a ono dali spojeno :(

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 17.04.2022. u 09:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 08:47 - pre 23 meseci
Ako ti je RDS u istom regionu spor, izvivni, ali nesto si do sad radio kako ne treba. :) Nije RDS u istom regionu nesto znacajno sporiji nego da imas RDBMS na drugoj masini u istoj mrezi, posebno ne ako imas neki multi-master config. Cuo sam da su ljudi (uspesno) testirali varijante "aplikacija na AWS-u, MySQL u Oracle cloud".

Verovatno ti je problem lambda....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 08:50 - pre 23 meseci
Citat:
Sava: Nisam čitao celu temu pa ne zamerite što se vraćam na početak.

Da, moj Odgovor na temu je "da, Linux je sve bliži Windowsu, ali daleko je još od toga da ga zameni na desktop računarima". Tako za desktop Linux zapravo ostaje privilegija jedne grupe ljudi koju ću nazvati Linux sekta.

Drugo, za mene je bitnije to što se večito namučim oko hardwarea.Te ne mogu da uteram zvučnu te štampač itd...

recimo sa visoko kvalitetnim snimanjem muzike, grafiku i da ne pominjem.
Bolje što nisi čitao celu temu jer osim par poruka, sve ostale nemaju veze sa temom. ;) Od pitanja moze li linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi se došlo do nekih varijacija koje će ta većina ljudi da koristi otprilike u 0,0001% slučajeva, mada to zanima one koji su napisali. Kao da neko pita koji jezik je najbolje da uči da bi se lakše sporazumevao sa svetom a neko predloži (bilo koji) programerski jezik.

Tvoje mišljenje da je linux daleko od toga da zameni windows na desktop računarima bi bilo tačnije da si napisao da je tvoje poznavanje linuxa daleko od poznavanja windowsa.

Dobro znam o čemu se radi, ja sam više od decenije tako razmišljao i onda sam rešio da ozbiljno probam, danima sam pokušavao da nađem alternativne programe i kako sam koji nalazio, tako sam više vremena provodio na linuxu. Prekidač je bio zamena za uTorrent jer sam u to vreme 24/7 skidao/delio svašta pa mi je bilo bitno da to radi. Onda sam našao program koji je ne zamena nego san snova u poređenju sa uTorrentom i mogao sam više vremena da provodim u traženju ostalog. Danas koristim linux, zadržao sam par windows programa preko wine mada su oni nešto što uopšte i ne spada u popularne programe. Recimo foobar2000, EAC ili ImgBurn ... postoji bezbroj alternativa za ove programe jednostavne namene ali ja hoću njih. ;)
Naravno, postoje programi kojih nema ili nemaju adekvatne zamene ili ih retko koristim i mrzi me da nađem i naučim dobre zamene.

U svakom slučaju uvek imam instaliran windows ako ništa a ono zbog jedne igrice koju igram. ;)

Što se drajvera tiče, tu imam još manje problema jer linux uglavnom 100% ima rešenje. Naravno, bila je potrebna priprema pa sam batalio nvidia ili ati grafičke (jer ne igram ozbilje igrice i ne koristim zahtevne programe) i odavno koristim intel integrušu. Meni je plafon reprodukcija 4k filmova na monitoru a to lako radi. Za štampač je ponekad potrebno da se aktivira neki servis koji iz nekog razloga pukne i slično, štampači koje imam su standardni i to radi iz prve. Uglavnom sve radi pa i bolje nego windows. Recimo imao sam priliku da na laptopu ne mogu da instaliram nešto za windows jer nije prepoznao wireless karticu a tu negde nisam imao kabl. Onda lepo startujem neki live linux koji prepozna karticu, skinem drajvere za windows pa onda instaliram i nastavim. Uglavnom, linux mi sve odradi dok za windows najčešće moraju neki drajveri da se dodaju.

Viskokvalitetno snimanje muzike? Kakav problem? Osim ako ne snimaš neke mnogokanalne zapise u posebnom obliku koji na svetu koriste još trojica pa nije rešeno u linuxu. ;)

Ja sam na početku rekao da neću terminal, neću kompajliranje bilo čega, oću klik-klik-klik i tako i radim. Tačnije, otvorim terminal kada radim apdejt ili kada nešto odatle lakše uradim, brže mi je nego da otvaram neki od programa za to i da uradim isto ali sporije. Jedino što je gui ali za nešto što traje do minut mi ne smeta.

Ono najbitnije, pre par decenija tadašnja linux sekta nije htela da pomaže početnicima. Bilo je ono ... jeste, ja sam se mučio da naučim a ti hoćeš na gotovo, nema, idi pa traži rešenje. Sada se lako nađe pomoć a i internet je drugačiji. Meni je na linuxu sve nekako prirodnije, valjda navika, a i deluje mi da sve radi brže tj tečnije. A moj hardver uglavnom kaska.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 09:28 - pre 23 meseci
Citat:
nkrgovic: Nije RDS u istom regionu nesto znacajno sporiji nego da imas RDBMS na drugoj masini u istoj mrezi...

To "malo sporiji" kada pomnozis sa N transakcija dobijes ozbiljnu razliku u vremenu. Nemas "private network" performanse.

Lambda radi sync izmedju dva sistema, rezultat smestam na RDS, koji je dostupan spolja. Nije drasticna razlika, ali dovoljna da sam kod vece kolicine podataka morao optimizujem kod tako da imam manje db roundtripova ali batch chunks veci, puno kesiranja data. Mislim ok, muka naterala da kod bude optimalniji...

Drugo iskustvo, moj private "pilot", 2 AWS lambde i S3 storage. Prva L radi indeksiranje sadrzaja i smesta index files na S3, druga Lambda radi search po keywords nad tom index bazom. Plus lock ne postoji na S3.

Dude ovo nema sanse da bude produkcija NIKAD, dok na bilo kojoj bare metals + private mrezi "brije".
Trebalo bi da je bolje sa EFS (aws file ssytem), ali mislim da lock tamo fali, nisam probao, ali..
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina17.04.2022. u 09:54 - pre 23 meseci
Citat:
calexx: Bolje što nisi čitao celu temu jer osim par poruka, sve ostale nemaju veze sa temom. ;) Od pitanja moze li linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi se došlo do nekih varijacija koje će ta većina ljudi da koristi otprilike u 0,0001% slučajeva, mada to zanima one koji su napisali. Kao da neko pita koji jezik je najbolje da uči da bi se lakše sporazumevao sa svetom a neko predloži (bilo koji) programerski jezik.


Pa dozvoli da se baš ne bih složio s tobom. Mislim da je diskusija o tome "može li Linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za većinu ljudi" bilo više nego dovoljno na mnogim formima, pa i na samom Elitesecurity.org forumu. Sve su to velikim delom bile prizemne i "vrlo ostrašćene" diskusije na granici "incidenta" za jednu ili drugu stranu (moje mišljenje, možda preterano ali želim da naglasim suštinu), sada to zbilja nije tako i to pre svega, mislim zahvaljujući vrhunskim programerima koji su razvijali Linux, a koje je MS Windows (Microsoft) privoleo (čitaj: dobro platio) da pređu na njihovu stranu. Od svega ispalo je nešto zaista dobro. Da ilustrujem, zinuo sam "kao pegla" na IT Akademiji 2017 godine, kada sam shvatio koliko opcija je već tada imao ugrađenih MS Windows u podršci Linuxa - pre svega originalnih "Unix Shell" ("Bash") komandi u PowerShell-u, i koliko je nebitno bilo da se koriste jedne ili druge, a to je, mislim, bio početak ovoga o čemu se sada priča.

U ovoj diskusiji, do sada, moglo se štošta naučiti novo (npr. za mene, novost "WSL2"), a mislim da je sve ovo jedan nov kvalitet (niko više - bar ne pametan, ne osporava kvalitet Linuxa i u pojedinim Desktop aplikacijama i neke prednosti istog) koji ranije nismo imali, pa istu ne bih na ovaj način nipodaštavao.
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 16170 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.