Citat:
Glavni princip rada Windows programa sastoji se u ideologiji "all-in-one"
"sve u jednom" (Svaki proizvodjac programa stavlja u program sve sto je potrebno za izvrsavanje i pokretanje)
princip se zove "Windows-way"
Vidim, bez uvrede, da si mlad i neiskusan - ili, ako nisi, to bar tako izgleda iz tvojih poruka.
Da podjemo od pocetka - ideologija vecine Windows programa... pardon, Windows programi nemaju ideologiju vec svrhu postojanja - a svrha postojanja je da autorima donesu novac kako bi platili racune i razvijali nove proizvode - dok je ideologija Linux aplikacija drugacija. Kad se slozimo oko toga, mozemo preci na drugi deo objasnjenja sveta nekim ljudima ovde.
Drugi deo je - proizvodjaci aplikacija ne zavise samo od svoje volje - zavise i od volje svojih musterija i njihovih preferencijala. Mnoge aplikacije se prodaju pre svega kao OEM (tu su razni imaging programi, programi za cd/dvd authoring, kucnu montazu i sl... manje vise sve sto se bundluje uz odredjeni hardver) - OEMi su vrlo nezgodne zverke, hoce sto vise stvari za njihove hardverske kutije koje ti prodaju, za sto manje pare - po mogucnosti za dolar-dva po kopiji softvera . Ako im ti to ne dostavis, naci ce se neko drugi ko hoce - i tebi ode account koji ti donosi plate za dosta tvojih radnika.
U takvom stanju stvari - end-user softverska industrija mora da zadovolji potrebe i OEM-a, a i da odrzi svoju poziciju na trzistu - zasto softver dolazi sa mnogo opcija, aplikacija i sl.... U protivnom, kao sto rekoh, neko ce uraditi to sto ti neces "iz ubedjenja" - a onda gubis account i na duze staze propadas. U biznisu nema ubedjenja.
Tako to ide - zahvaljujuci tome imamo i jeftine racunare a i dovoljno kvalitetan softver koji moze obicnim korisnicima pruziti ugodjaj DJ-a, video montazera, kompozitora i sl... za par stotina dolara.
Da se svet rukovodi tim stvarima koje GNU/Linuxovci serviraju ovde - i dalje bi smo kucali u nekom Vi-ju i gledali CGA ekran uz Lynx - i, kao krajem 80-tih, gledali u racunarske casopise koji su prezentovali neki 3D/Graficki softver na radnim stanicama koje kostaju desetine hiljada dolara. Ogromna kolicina Linux zealota su studenti ili istrazivacki radnici, pa ih to i ne dotice - jer ih ne tangira ko je njima platio skupe igracke ;-)
Citat:
Ideologija UNIX/Linux-jedna komponenta jednog programa mora da izvrsava samo jedan zadatak ali ga izvrsava dobro.("UNIX-way")
Programi pod Linux-om mogu se uporediti sa slaganjem LEGO kocka.Recimo program za proveru pravopisa moze da radi u isto vreme kao tekst editor
ili email klijent...
Vidim da volis da Linux/GNU i UNIX trpas u isti kos, sto je takodje notorna greska - nije moguce porediti neki HP-UK/SUN Solaris/IBM AIX enterprise development - profesionalnih aplikacija, sa nekakvim free-style Linux/GNU developmentom. Retki su Linux/GNU projekti koji su zaista kvalitetni (npr. Apache, Firefox do neke mere) - na jedan takav projekat dolazi 1000000 polu-dovrsenih polufabrikata, alpha verzija, development verzija, "proof of concept" i sl... vecina Linux/GNU softvera koji ces naci na sourceforge-u su nedovrseni, sa bagovima, bez ikakve podrske i sl..
Nazivati
TO dobrim je smesno. Vecina tog softvera je cisto gubljenje vremena, gde se od korisnika ocekuje da izigrava dodatni development, support i QA.
Takodje, softver iste klase kao UNIX softver, na Windowsu - dakle profesionalni softver uske-namene je identicno kvalitetan i ima istu "filozofiju" kao isti takav softver na Unixu ili Macu - npr. Maya, AutoDesk, Matlab, Oracle, Photoshop i sl...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey