Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina

[es] :: Linux :: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 16168 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina23.04.2022. u 16:26 - pre 23 meseci
Citat:
Panto što tako komplikovano?
Download sa sajta, dupli klik na preuzeti deb fajl, upišeš šifru ako je potrebno i to je to.

Da, ako je postavljeno da instalira umesto da otvara kao arhivu. Mislim da je podrazumevano "open with archive manager". Drugo, da li je instaliran gdebi, ili kako se već zove, GUI za instalaciju DEB paketa. Ako jeste, onda je naravno lakše sa dvoklikom na preuzeti fajl gde se automatski instaliraju i zavisnosti, dok sa dpkg mora često i sudo apt install -f, ili jednostavno sa apt install file.deb gde instalira i zavisnosti. Treće, ne dodaju svi deb paketi automatski i repository, kao na primer Google Chrome, što otežava update, tj. mora ponovo da se instalira na pomenuti način "ručnim" preuzimanjem fajla.
 
Odgovor na temu

Tannoy

Član broj: 336333
Poruke: 23



+6 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina29.04.2022. u 09:37 - pre 23 meseci
Citat:
TheSpiridon:
Meni na primer na Mintu, koji je po meni savršen sistem, ne radi opcija dva ekrana. Dok evo, instalirao sam Debian i rade dva ekrana. Ali nešto neće virtual box da se instalira...

Ako misliš na live sistem, može se desiti da zabaguje i ne daje sliku na drugi ekran nakon podizanja live sistema (pa se pojavi treptanje ekrana velikom brzinom) ali su i to sredili u poslednjih par verzija. A što se tiče Minta koji je instaliran na hard disk to mora da radi. Koristim dual monitor konfiguraciju na Mintu i to fercera bez problema. Koju tačno verziju Minta ti koristiš ii koja ti je grafička karta?
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.178-41-180.t-com.sk.



+93 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina09.05.2022. u 09:12 - pre 22 meseci
Obiđe me tema :d
[rant on]

Naravno da Linux postaje sve bliži Windows korisnicima kada svaki OS/DE liči jedan na drugi, kao jaje jajetu. A sve je prilagođeno App generaciji, koja ne zna šta je direktorijum i gde se fajl nalazi . Kad mi neko kaže da je Windows bolji/stabilniji od drugog OS-a, ili da je bilo koji sistem A, bolji od sistema B, odmah mi je u glavi scena iz Maratnoca, kad Pavle opali Batu letvom preko leđa. Npr. danas imamo situaciju da je icon-only taskbar standardno okruženje za 99,9% novih sistema/distribucija. Iako se istovremeno guraju ultrawide monitori i 21:9 rezolucije, pa pola donjeg panela zvrji prazno. Čak i da nemam UW, koji će mi đavo 106 pinovanih ikona, kako bre da nađem ono što tražim u toj šumi. Daj mi polje na kom piše šta je šta. Sreća je da je bar u Linux okruženjima moguće (relativno lako) promeniti to.

Pogledaj ove stručnjake
https://www.youtube.com/watch?v=fTaEJOhFRoE
7 njih (u snimku, garant je još veća gomila radila na implementaciji) izmišljaju toplu vodu kako treba da izgleda start meni i prave nauku od toga. I nakon spiskane gomile novca, vremena i rada - dobili su milione nezadovoljnih korisnika, kao što se dešavalo i ranije (Win 8 pre svega). A niko nema 2 grama mozga da kaže - hej zašto ne bismo ponudili više opcija, kao što npr. KDE Plasma ima (desni klik -> show alternatives -> pa biraj Dashboard, Launcher ili Menu). I tako bismo imali opciju za ljude koji vole Win7, Win10 ili Win11 implementaciju. Svakako imamo više resursa od grupe "dokonih" linuksaša. Ali ne, oni su snimili video da pokažu kako oni brinu o korisničkim zahtevima. I još primaju platu za to.

Skoro sam kupio štampač (najjeftiniji inkjet) i nema šanse da ga nateram da štampa sa PC-a. Svake prestupne godine prođe. USB ili Wifi (nema LAN), 2 linux, 2 windows kante i džabe. Veća verovatnoća je da ću sa grebgreb srećkom dobiti nešto, nego da će dokument izaći iz štampača. Rešenje - instaliraj mobilnu aplikaciju i štampaj sa telefona. Radi skoro uvek. I tako kada otkucam dokument, prebacim ga na telefon i odštampam, brže je i manje se nerviram. Dok ga jednog dana ne izlupam i krenem da nosim USB i lokalnu kopirnicu. To je nama naša borba dala. Ali zato štampač može sam da poruči novi kertridž kad je postojeći pri kraju, a HP će ga isporičiti na kućnu adresu, za samo $xx,99 mesečno

Kada je reč o tome ko šta (treba da) koristi, nema mnogo smisla ubeđivati ljude da je jedno rešenje bolje od drugog. Za neka rešenja u okviru OS-a / DE-a je očigledno da su bolja od drugih, stvari kao što su windows snaping, overview/expose, clipboard, multiple desktops... nesumnjivo jesu korisne, ali to i dalje ne znači da su svima te opcije potrebne i da će ih ljudi koristiti. Neki i dalje kucaju sa 2 prsta.

Ono što jeste činjenica je, da će ljudi nastaviti da koriste ono na šta su navikli i nemaju želju da menjaju bilo šta. Što je problem. Ne samo kada je reč o PC-u, već o svemu ostalom. Ljudi su za 10 godina prešli sa mobilnih cigli na pametne telefone jer im olakšavaju svakodnevni život i posao. Ali zato za 20 godina korišćenja računara ne žele da promene ništa ili bar da vide kako im drugačije okruženje i organizovanje rada na računaru takođe može olakšati život ili posao.

Kada je reč o firmama, to je tek smejurija. Čak i u korporacijama. Uostalom, najveće korporacije na svetu (MS, Google, Apple...) istovremeno prave i najgluplja rešenja koja pokušavaju da predstave kao nešto revolucionarno. Čast izuzecima (naravno da u tolikim kompanijama ima i pametnih ljudi koji rade pametne stvari). Gledam klip kako uz pomoć Power Automate alata lik pravi workflow da iz Teams-a zakaže sastanak. Nakon 20 minuta, uz samo 4 klika i kucanje svih podataka kao za zakazivanje sastanka u Outlook-u, dobio je to što želi. Thunderbird već sto godina ima integrisan chat (gomila firmi i dalje ima svoje jabber servere) i pored njega events panel. Pa ako tokom razgovora sa kolegom želim da zakažem sastanak, samo kliknem na new event i unesem podatke, kao i inače. Svaka čast MS-u na inovativnosti i trošenju miliona na izmišljanju tople vode. Na stranu što su cela ta situacija i primer nekako jadni. Znam da PA ima mnogo više opcija, ali bar ga reklamirajte za ono što vredi. S tim što bi onda morali da priznate da manje ljudi koristi PA nego VBA u Excelu, tj. maskimalno 1% korisnika.

S strane sigurnosti, jasno je da svi (MS, Apple, Google) rade odličan posao, pa se njihovi sistemi nameću kao logičan izbor. Sa strane upotrebljivosti, to je diskutabilno. Ali kao što niko nikada nije otpušten jer je kupio Intel, tako niko neće biti otpušten kada kupi sve od MS-a. Koliko god da je đubre u pitanju. Treba da naprave novu kompaniju koja će se zvati Excel i distancirati od ostalih proizvoda firme. Ajde da kažem da su im poslovni/profi alati (BI, Dynamics, Visio...) na mestu, cloud im je dobar tu gde je, mada ništa od toga ne odskače značajno od konkurencije - zavisi od slučaja do slučaja. Ali ovo što rade sa home/office PC alatima, pa i enterprise verzijama - tu se više ne zna ko pije ko plaća.

Kažeš jeftinije i lakše je uzeti ceo paket od MS-a. Jeste, na papiru. Uz dobar office (W,E,PP) paket dobiješ Onenote koji je pre 10 godina možda bio i najbolji program za beleške, dok je sad prosek u najboljem slučaju. Još su ubili win32 verziju, pa ti ostaje tablet (regressive) varijanta. Dobiješ mejl, iako već imaš dobrog provajdera ili sam držiš svoje servere. Dobiješ OneDrive sa 1TB po korisniku. I 1-2TB Sharepoint prostora za zajedničke podatke. Pa kojoj firmi treba 1TB po korsniku, valjda svima trebaju terbajati zajedničkog prostora. Možeš ti i da platiš još SP prostora, ali košta ko sv. Petra kajgana. Pa ti iz MS kažu da zakupiš Azure prostor i tu proširiš SP. A servis ko svaki drugi cloud storage provider, ništa posebno ne nudi. Jedino što ima najgori administratorski portal koji sam video, treba da prođeš obuku za NASA-u da bi mogao da namestiš grupe i pristup kako želiš. Na Nextcloudu administrator može da bude svako ko je nekad napisao i poslao mejl, toliko je jednostavno. Posle 5 minuta ti je sve jasno. Onda kontaktiraš Tresorit, kao verovatno najbolji i najsigurniji cloud storage na tržištu, koji takođe ima slične planove, pa kada im kažeš da ti ne treba 1TB po korisniku, već nekoliko TB zajedničkog prostora, a za korisnike po 100-200GB, oni kažu nema problema, namestićemo sve. I kad kažeš da ti je MS druga opcija, daju ti popust u prvoj godini, istu cenu kao i MS. Ali to nije sve, uz MS dobiješ i Teams - najgori IM/RTC program na tržištu. Da sam vlasnik firme, pre bih izabrao običan Skype (posle svih MS gluposti) za poslovnu komunikaciju nego Teams ili Kaizalu, manje je zlo. Uveo bih centalu i lokale kao pre 40 godina, veća bi produktivnost bila, sa manjim troškovima.

S jedne strane, firme guraju "profi" softver i ne pitaju šta košta, a s druge, ako tražiš nešto što ti treba, dobiješ odgovor - eto ti free/FOSS programa, ne treba ti bolje. Nećemo da dopustimo gomilu različitih programa/sistema koje rade isto, smanjujemo potencijal za rupe i bušenje sistema/mreže. Pa tako imamo Paint.net/GIMP za obradu fotografija, dostupni svima. Tu je Paintshop Pro (Corel) za one koji prave dokumentaciju, dobija se na zahtev i plaća licenca. I naravno Adobe paket za ozbiljne marketinške poslove. Pa tom logikom ste mogli i svima dati samo Onlyoffice, ionako Word dokumenta izgledaju kao da su ih pravili osnovci. A onoj dvojici što rade sa 20 godinama starim Excel/VBA fajlovima platite licencu i ne dirajte ih. Ne može Linux, ali može Windows i Mac. Pa izgubi više vremena da podesiš 5% mac računara nego za 95% windows sistema. Pa ni MS office nije isti, ako može kolega da mi namesti da template/fajl bude kako treba. Namestim ti MS-DOS, pa tu kucaj formule kako znaš i umeš.

Verovatno je jedan od razloga zbog kog manje/nove firme uspevaju da naprave bolji proizvod od nekih korporacija to što nemaju takve procedure. I kad nađu alat koji im odgovara, prihvate ga i reše problem koji imaju. Sve u oblake ako može, Google ili Apple nalog za autorizaciju i vozi. U firmama/korporacijama i dalje zbog "sigurnosti i kontrole" drže svoje fajl servere. Pa kad treba da pristupiš podacima, to je patnja.
- Prekopirao sam podatke na Q:\ drajv
- Ja nemam Q:\
- Ja imam Q:\ ali ne vidim taj folder
- Kontaktiraj helpdesk da ti namesti Q:\
....
Pa izgubi pola dana da nađeš fajl koji ti treba i završiš posao za koji ti treba 10 minuta. Teraj sve to u Q. A za to vreme u nekoj firmi u kojoj nisu čuli za sigurnost IT infrastrukture, neko je u guglu ili dropboxu otvorio fajl, uradio šta treba i već sat vremena igra stoni fudbal. Ako već imaš svoje servere, pa drži neki normalan servis, je l' mora baš sve preko Windows Explorera. I kad promeniš lokaciju, vuče se kao prebijena mačka, jer ništa nemaš na lokalu (sinhronizovano)

Kada je reč o (ne)potrebnim i (ne)uspešnim migracijama velikih sistema, dva primera su mi uvek na umu - Daimler i Lidl. Tj. sve se (ne)može kad se hoće. Ne želimo da uzimamo nešto drugo kada to već imamo u MS paketu. I onda ujutru MS odluči da ubije Lync/SfB, i napravi nešto što nisi hteo. Ali ubediš sebe da je to bolje i si ti zapravo želeo da koristiš takav softver.

TL:DR

Ne kažem da pojedinci ili zaduženi ljudi u firmama treba stalno da isprobavaju nove stvari i opcije, testiraju, prelaze sa jednog softvera na drugi... ali ne bi bilo loše kada bi se povremeno zaintertesovali za svet oko sebe i videli kako mogu da olakšaju posao sebi ili svojim kolegama. Ne treba ići u ekstrem, pa gurati svaki program koji se pomene na HN-u ili redditu, ali ne treba ostatni ni u '98. Ne kažem ni da treba ignorisati sigurnost infrastrukture i podataka (upravo suprotno), ali čega sam se sve nagledao i naslušao (a firme i dalje posluju uspešno) čudim se što se planeta i dalje okreće.

[/rant off]

[Ovu poruku je menjao Space Beer dana 09.05.2022. u 10:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina10.05.2022. u 19:18 - pre 22 meseci
Debilni i njegovi derivati, odnosno ubuntu i klonovi su šnj linuks. Paradoksalno, najzastupljeniji su kod krajnjih korisnika. Arč i sjus rade fluidno i stabilno u odnosu na prethodno navedene. Ostaje mi da isprobam fedoru, gentoo i još neke nezavisne distribucije.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina12.05.2022. u 11:22 - pre 22 meseci
Glupo je uopšte što se nešto na dno ili vrh, tako da smanjuje vertikalu, koje je malo, a horizontala da zvriji prazna.

Razumem ja da tekst ide sleva udesno, ali zašto se onda monitori ne prave tako da vertikala bude veća od horizontale? Epl je to nekada radio za stono izdavaštvo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina12.05.2022. u 11:55 - pre 22 meseci
Moj monitor može da se okrene da bude uspravan ali mislim da sam to probao par puta da vidim kako izgleda i nikada nisam koristio. Od kako sam prešao na širok monitor, iskoristio sam tu širinu i u desnu vertikalu ubacio conky koji tu potroši ~2" a na levu još jedan panel gde sam ubacio ikone programa koje koristim, nešto slično kako je radio Ubuntu ali su ovde proste ikone. Jedino što je gore ostao jedan panel za start dugme i task manager, kao i sat i slčine informacije.

KDE tj Plazma može da se konfiguriše kako kome odgovara mada nije da nemaju lude ideje. Upravo pomenuti Launcher je ubijen jer su smislili novi oblik koji možda nekome ne odgovara ali se zato lako nađe Legacy varijanta koja je kao i ona stara. Windows ide putem stvaranja navika i onda nema promene, svima baš to odgovara ... jer nema mnogo alternativa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Dali Linux postaje sve vise blizi Windows korisnicina

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 16168 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.