Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212193 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 10:00 - pre 39 meseci
Kako nemaju !

Au , pa ti nisi pratio temu od pocetka .

Darko je pre par stranica objasnio koja sve vrsta ugovora postiji , ja sam dodao i kategoriju koju je on preskocio , Precutni ugovor !

Pogledaj , vreti se par stranica unazad i videces da Svi oni imaju po zakonu Validne ugovore !

Darko je lepo naveo da postoji i Usmeni igovor itd . Procitaj njegov post da ne ponavljam sta je napisao .

Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ajde ako ima ugovor o delu, za to se placaju doprinosi, ali o kakvom ugovoru mi govorimo kad nekom iz USA odradjujes sljaku za 50$?

Izgleda da opet imas problem sa necitanjem zakona?
Ti verovatno ugovor definioses kao komad papira, koji potpisete ti i jos neko, pa nosite kod notara?
Ali zakon ugovor definise totalno drugacije. Pogledaj clan 26. Zakona o obligacionim odnosima.
Ugovor je zakljucen trenutkom kad su se dve strane saglasile o detaljima.

Znaci, ne kad su dve strane dohvatile komad papira pa nadzvrljale potpise, pa odnele kod notara. Ugovor moze biti u elektronskoj formi, formi emaila. web aplikacije a moze i usmeno. Telefonski dogovor je ugovor.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 10:06 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
Da li frilenser moze da radi za domacu firmu ?


Ne, ne može. Frilenser ili slobodnjak radi za sebe, on drugoj firmi i svojim poslovnim partnerima isporučuje proizvode i usluge.

Citat:
buda01:
Ako moze, onda je sve reseno, radi direktno za nju kao frilenser.


Po hiljaditi put, slobodnjak radi za sebe, ne za druge. Zaposleni radi za poslodavca, praviš li razliku?

Citat:
buda01:
Ako ne moze, onda radi za inostranu expozituru te firme, kao sto frilenseri i rade za strance.


Frilenseri ne "rade" za strance, oni strancima isporučuju dobra i usluge. Po petnaestohiljaditi put. Nezavisni isporučilac usluga i zaposleni kod poslodavca su dve različite životinje.

Citat:
buda01:
Jedino ako postoji clan zakona koji kaze da ne moze da se radi frilensing za ino firme koje su povezane sa firmama u Srbiji.


Ne, ne postoji, što ne znači da je dozvoljeno. Evo, po šesnaesto hiljaditi put. Da li frilenser ugovara izradu sajta za neku stranu ili domaću firmu svejedno ili se zapošljava kod iste te firme? On može da zasnuje radni odnos u firmi koja je registrovana u Srbiji, ali onda više nije slobodnjak, frilenser nego zaposleni. Sa stranom ne može ni to. Koji sud je nadležan u slučaju spora iz radnih odnosa?

Citat:
buda01:
Uglavnom, verovatno postoji neka supljina u zakonu koja se moze exploitovati.


Baš bih voleo da vidim kako bi to izgledalo.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 10:55 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Miskim da pricamo o razlicitim stvarima.
Ja sam se osvrnuo na ideju trivijalnog ugovaranja posla sa rezidentom preko strane poslovnice, sto je ekspres crveni karton.


Naravno. I to je sasvim OK. Vise se isplati FL-u da sklopi posao direktno sa stranom firmom. Nema placanja posrednika.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 11:12 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Pravi "konstrukti" za legalno izbegavanje poreza koje rade profesionalci su mnogo komplikovaniji i nikad, ali NIKAD, ne pokusavaju drzave da lise j*banih doprinosa za radnike. To je bukvalno kao da si lisio invalida ishrane ili vanbracno dete izdrzavanja. Ne treba ti to u zivotu - jurice te, gonice te i s*bace te. Nema druge.

Mnogo si ti davno otisao iz Srbije.
Na prste mozes prebrojati firme koje placaju pun porez i doprinose na programerske plate. Taj model gde se placa na minimalac, a ostalo kao frilenser je veoma omiljen u Srbiji. Izmedju ostalih i u firmi premijerkinog brata. Ako ima clanova foruma koji su tamo radili/jos uvek rade oni mogu potvrditi da li sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 11:14 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
@Ivan Dimkovic
Da li frilenser moze da radi za domacu firmu ?
Ako moze, onda je sve reseno, radi direktno za nju kao frilenser.


Moze. Suludo bi bilo privilegovati inostrane firme u odnosu na domace.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 11:32 - pre 39 meseci
Citat:
Za poslodavca? Sve sto treba da se desi je da jedan radnik "frilenser" propeva odakle mu stizu pare i za koga zapravo radi. Dalje je rutina.

Deluje kao da dovodis u pitanje legalnost ugovora o delu?
Da, na to sam mislio kad sam rekao da ugovor o delu treba da bude skuplji od radnog odnosa inace sve ode u k...c.
Do sada je uvek bilo tako i nije bilo nikakve potrebe da se pokrece masinerija tuzioci-advokati-sudije.
Jednostavno, ako je neko toliko lud da koristi skuplji oblik oporezivanja, onda ga pustis da koristi i zadovoljan on, zadovoljna drzava.

Dokazivanje nije ni blizu toliko lako kako tebi izgleda. Uzmimo naprimer neki estradni izvodjac koga kafana angazuje da peva subotom uvece. Meni je logicno je da ga angazuje po ugovoru o delu iz vise razloga. A tebi, ili nekom sudiji je mozda logicno da bude u radnom odnosu. Drzava na sebe preuzima ogroman teret dokazivanja koji je ugovor odelu fiktivan, a koji pravi. Posto to nikako nije moguce valjano uraditi, izazvace se opsti haos i javasluk u ekonomiji. Da li uopste postoji barem jedan primer pozitivnog iskustva neke drzave u kojoj je ugovor o delu jeftiniji od radnog odnosa?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 11:37 - pre 39 meseci
Nekad, kad rad preko internata ("pružanje usluga") nije postojao, jedini oblik honorarnog angažovanja pojedinca je bio "Ugovor o delu".

Tu je sve bilo jasno i čisto.
To je bio način da domaća firma prebaci pare legalno, sa svog računa na žiro-račun pojedinca.
Naravno da je domaća firma, ako se neko honorarno angažuje u Srbiji, zakonodavac nije ni mogao da pretpostavi drugačije.
Obrati pažnju i na naziv bankarskog računa: "žiro račun".

U prvo vreme, na "ugovor o delu" plaćao se samo porez. Ovo je jako bitno!
Tako je firma koja plaća pojedinca bila dužna da obračuna porez i uplati ga državi, a preostali deo iznosa uplati pojedincu.

Onda je država primetila da sve više i više ljudi radi preko ugovora o delu. Opa !!! Prve naznake FREELANCIN-ga!!!
Takođe, država je primetila da mnoge firme IZBEGAVAJU DA ZAPOSLE LJUDE, nego ih redovno isplaćuju preko ugovora o delu!!!
Opa Đurđo, domaći frilensing dobija krila!

I onda je donet zakon da kod ugovora o delu, mora da se obračunaju i doprinosi! Nema više "labavo".
Tako je firmama postalo neisplativo da angažuju pojedinca na ugovor o delu.



Naravno, svet se menja, učlanili smo se u taj internet, počeli da radimo preko njega.
Zakonodavac naravno, spor i trom, pojma nema šta ga je snašlo.

Država je glupa, ali pri tom alava i bahata, može da radi šta joj se hoće.
Nema veze što nema odgovarajuće pravne regulative - zahvata onoliko koliko joj treba.

Da je neko u vlasti imao dva grama mozga (kao što nije) odavno bi pripremio i usvojio zakone šta i kako kad radiš i zarađuješ preko interneta.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.162.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 11:53 - pre 39 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
buda01:
Da li frilenser moze da radi za domacu firmu ?


Ne, ne može. Frilenser ili slobodnjak radi za sebe, on drugoj firmi i svojim poslovnim partnerima isporučuje proizvode i usluge.

Citat:
buda01:
Ako moze, onda je sve reseno, radi direktno za nju kao frilenser.


Po hiljaditi put, slobodnjak radi za sebe, ne za druge. Zaposleni radi za poslodavca, praviš li razliku?

Citat:
buda01:
Ako ne moze, onda radi za inostranu expozituru te firme, kao sto frilenseri i rade za strance.


Frilenseri ne "rade" za strance, oni strancima isporučuju dobra i usluge. Po petnaestohiljaditi put. Nezavisni isporučilac usluga i zaposleni kod poslodavca su dve različite životinje.

Citat:
buda01:
Jedino ako postoji clan zakona koji kaze da ne moze da se radi frilensing za ino firme koje su povezane sa firmama u Srbiji.


Ne, ne postoji, što ne znači da je dozvoljeno. Evo, po šesnaesto hiljaditi put. Da li frilenser ugovara izradu sajta za neku stranu ili domaću firmu svejedno ili se zapošljava kod iste te firme? On može da zasnuje radni odnos u firmi koja je registrovana u Srbiji, ali onda više nije slobodnjak, frilenser nego zaposleni. Sa stranom ne može ni to. Koji sud je nadležan u slučaju spora iz radnih odnosa?

Citat:
buda01:
Uglavnom, verovatno postoji neka supljina u zakonu koja se moze exploitovati.


Baš bih voleo da vidim kako bi to izgledalo.

Dobro, zameni u svemu ovome sto sam rekao "radi za firmu" sa "radi za sebe i drugoj firmi isporucuje usluge".
Valjda je jasno da sam na to mislio.
NARAVNO DA FRILENSER NE RADI U/ZA FIRMU KOJOJ ISPORUCUJE USLUGE, VEC ZA SEBE !!!

Ajd sad ponovo analiziraj ove stavke, uzevsi u obzir zamenjenu frazu.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.162.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 11:59 - pre 39 meseci
Jel sam dobro razumeo, ako osoba A radi IT "frilensing", tj da budemo precizni za ove cistunce, radi za sebe i pruza uslugu:
- za domacu firmu, onda mu treba ugovor
- za stranu firmu, ne treba mu ugovor

Tj, ima li ikakve razlike u "frilensingu" u zavisnosti od toga da li pruza uslugu domacoj ili stranoj firmi ?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 12:04 - pre 39 meseci
Pa vidi, domaća firma ne može tek tako da pare sa svog računa prebaci na račun pojedinca.
Mora, dakle, da ima neki finanasijski dokument kojim se takva transakcija dokumentuje, pravda.

Pomenti dokument je "Ugovor o delu", zakonom propisan i definisan. I kad se taj ugovor sklopi, onda po njemu mora i da se uplate porez i doprinosi.

Sasvim drugo je pitanje kako Ge-Ge firma iz belog sveta uplaćuje pare na nečiji račun.
To se našu državu ne tiče, neka o tome razmišlja domicilna država i njeni poreznici.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-25-130.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 12:07 - pre 39 meseci
buda:"Tj, ima li ikakve razlike u "frilensingu" u zavisnosti od toga da li pruza uslugu domacoj ili stranoj firmi ?"

Naravno da ima. Domaca firma mora da pravda uplate, strana ne polaze racuna Srbiji.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 12:07 - pre 39 meseci
Citat:
ademare:
Za sada pod FL u Srbiji se Ne podrazumevaju Svi radnici koji imaju ugovor o delu , vec samo oni koji ostvaruju prihode iz Inostranstva i to preko Interneta !

Cela ova prica je o njima , oni protestvuju itd .


Oni nisu 20 godina placali Nikakve poreze i doprinose i drzava se dosetila da pocne da naplacuje i da im utvrdi po zakonu koji se nije sprovodio i poreske obaveze od nekog preseka , kada je odluka doneta za 5 proslih godina !

Nisu mogli za duze od 5 godina zbog zakona , inace bi isli u " dubinu " beskonacno ;)


Ajde da citiram samog sebe da ne bih prepisivao .

Ljudi ovde diskutuju , a da ne znaju ni ocemu se radi , sve im se pomesalo !
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
79.101.120.*



+10256 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 12:30 - pre 39 meseci
Država plaća "Partizan" milionima, "Partizan" plaća Belivuku platu od 5.000 € i službeni auto, a onda ta ista država juri freelencere za neki procenat doprinosa.

Jadno, rodžaci, jadno.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 12:41 - pre 39 meseci
Citat:
Java Beograd:

Da je neko u vlasti imao dva grama mozga (kao što nije) odavno bi pripremio i usvojio zakone šta i kako kad radiš i zarađuješ preko interneta.


Nisam siguran koliko je pametno praviti poseban zakon za svaki kanal komunikacije. Jer ih ima previse i u buducnosti ce ih biti jos vise. Neki na primer rade kao telefonska podrska, nemaju nista sa internetom. Drugi mogu na primer da prevode tako sto materijale razmenjuju postom, na papiru. Ne mora cak ni postom, moze prijatelj/clan porodice da mi donosi i odnosi materijale. Ako mi je narucilac blizu, pa uspostavimo direktnu wifi liniju bez povezivanja sa internetom, onda to nije rad preko interneta, je li tako?
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 13:21 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
Jel sam dobro razumeo, ako osoba A radi IT "frilensing", tj da budemo precizni za ove cistunce, radi za sebe i pruza uslugu:
- za domacu firmu, onda mu treba ugovor
- za stranu firmu, ne treba mu ugovor

Tj, ima li ikakve razlike u "frilensingu" u zavisnosti od toga da li pruza uslugu domacoj ili stranoj firmi ?


Ne mogu da verujem da je neko postavio to pitanje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 13:48 - pre 39 meseci
Citat:
ademare:
Za sada pod FL u Srbiji se ne podrazumevaju Svi radnici koji imaju ugovor o delu , vec samo oni koji ostvaruju prihode iz Inostranstva i to preko Interneta !

Da li postoji clan zakona u kom to pise? Ne postoji.
Znaci, komsija koji je dosao sa motornom testerom da mi isece drva za ogrev je podjednako frilenser kao i neko ko je nasao nacina da uradi neki drugi posao bez dolazenja.

Citat:
kada je odluka doneta za 5 proslih godina !

O kojoj odluci je rec, daj link? Ili, ne postoji odluka?

Citat:
Nisu mogli za duze od 5 godina zbog zakona , inace bi isli u " dubinu " beskonacno

Vec zamisljam odbranu Velje Nevolje na sudu:
"Ja vec godinama ubijam i kasapim ljude, a vi stesad done.li odluku da to retroaktivno kaznjavate?!
Srecom pa nemozete duze od X godina,za koliko krivicna dela zastarevaju,inace bi isli "u dubinu" beskonacno.
Zar ne bi bilo fer da se i njemu sudi samo za period nakon sto je drzava donela odluku da ga uhapsi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 13:54 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
Jel sam dobro razumeo, ako osoba A radi IT "frilensing", tj da budemo precizni za ove cistunce, radi za sebe i pruza uslugu:
- za domacu firmu, onda mu treba ugovor
- za stranu firmu, ne treba mu ugovor

Tj, ima li ikakve razlike u "frilensingu" u zavisnosti od toga da li pruza uslugu domacoj ili stranoj firmi ?

Mislim da u oba slucaja firma obavezno cuva ugovor, a frilenser ako zeli cuva svoj primerak, a obicno ne zeli.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 14:20 - pre 39 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
ademare:
Za sada pod FL u Srbiji se ne podrazumevaju Svi radnici koji imaju ugovor o delu , vec samo oni koji ostvaruju prihode iz Inostranstva i to preko Interneta !

Da li postoji clan zakona u kom to pise? Ne postoji.
Znaci, komsija koji je dosao sa motornom testerom da mi isece drva za ogrev je podjednako frilenser kao i neko ko je nasao nacina da uradi neki drugi posao bez dolazenja.

Citat:
kada je odluka doneta za 5 proslih godina !

O kojoj odluci je rec, daj link? Ili, ne postoji odluka?

Citat:
Nisu mogli za duze od 5 godina zbog zakona , inace bi isli u " dubinu " beskonacno ;)

Vec zamisljam odbranu Velje Nevolje na sudu:
"Ja vec godinama ubijam i kasapim ljude, a vi stesad done.li odluku da to retroaktivno kaznjavate?!
Srecom pa nemozete duze od X godina,za koliko krivicna dela zastarevaju,inace bi isli "u dubinu" beskonacno.
Zar ne bi bilo fer da se i njemu sudi samo za period nakon sto je drzava donela odluku da ga uhapsi :D


Ja pisem o cinjenicama sa ulice , ne o Fantazijama !

Udruzenje radnika preko interneta je zvanicni naziv organizacije koja je pregovarala sa Vladom i ministrom, PU itd.

Taj sto sece drva motornom testerom je obican radnik na crno .

Ovi su Neobicni radnici na crno jer su primali novac iz inostranstva na svoje bankarske racune . Zato ih je PU Provalila !

Tog sto sece drva , ajde nam objasni ko ce njega i kako da natera da plati bilo kakav Porez ?


Neko je doneo odluku . PU je pod ingerencijom ministarstva finansija . Mogu da pretpostavim da je Ministar usmeno javio direktoru PU da zapocne primena postojeceg zakona . Ali to je samo nagadjanje .

Za zakon koji postoji 17 godina , ne treba ti Nikakva nova zakonska odluka da zakon pocne da se primenjuje !

PU je objavila prosle godine javni poziv , ali ne Testerasima drva , vec ovim sto rade preko internata da se sami prijave u lokalnu PU i plate poreze i doprinose itd.


5 godina je vreme zastarevanja za poreske prekrsaje !

Znaci ako PU ne pokrene postupak u vezi neke Poreske utaje u roku od 5 godina , to je zasterelo i nenaplativo . Kao da nije ni postojalo . To bi trebalo da bude jasno i nema nikakve veze ni sa kakvim Veljom !

Komunalni racuni zastarevaju za 1 godinu .

Neka krivicna dela nikada ne zasteravaju !

Nije sve isto i nije svugde izvesni Velja !
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.161.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 14:21 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Cuj, sto komplikovati sve to onda? Peri treba neki lokalni Zika koji ce mu sredi sta treba - bas kao i tom privatnom obezbedjenju. Kakve nemacke, kakvi bakraci.


Ali ne komplikujem ja, Pera je pošten i radan čovek, da lokalni Žika može išta da mu sredi tražio bi da mu sredi posao, da radi i zarađuje, i ne bi mu padalo na pamet da izbegava plaćanje poreza, ako posle plaćanja poreza može da živi normalno, naime Peri se ne isplati da se bavi kriminalom, pa da zaglavi u zatvor te tamo provodi vreme, mislim da komplikuješ ti jer si želeo kristalno jasno da naslikaš kako je Pera u prekršaju, jer je odlučio da se imenuje frilenserom, i zaobiđe zakone.

Citat:
Ali onda pricamo o kriminalu. Sta onda koji q ima da mesamo drzavu i price u to?


Pa eto zato što ni država nije imuna na kriminal, moj predlog frilenserima je bio da kao uslov za pregovore traže smenu ministra finansija, bivšeg gradonačelnika šta li, Siniše Malog kao dokazanog lopova povratnika, koji zbog lopovskog obraza nije dao ostavku kad je uhvaćen u krađi, ali eto nisu prihvatili.

Citat:
Onda vazi jednostavno pravilo: "don't do the crime if you can't do the time" i uzivaj dok te ne uhvate. Plus, onda ti se otvara citav novi svet mogucnosti za zaradu, mnogo vecu nego pisanje koda za fiktivnog klijenta iz Nemacke. Mozes da "frilensujes" u trgovini narkoticima, belim robljem, da se bavis posredstvom u tokovima novca tj. reketiranju i zelenasenju i jos 1000 stvari.


Kao što rekoh prosečan frilenser je pošten čovek, da je hteo da se bavi kriminalom tog tipa koji navodiš bavio bi se odavno, međutim kad mu nije bilo ponuđeno ni da mota kablove, u stanju očaja je potezao za sajtovima frilencer.com i upwork.com i takvim poslovima koji se tamo nude.

Što se tiče država, ako je prosečna plata u državi A 1000, a pritom nema ni frilensera jer nikom nije zanimljiv takav jadan angažman, a u državi B 500, ako osoba iz države B frilensuje on line za poslodavca iz države A za 750, koliko ja vidim i poslodavac i frilenser su zadovoljni, (kad savladaju nadnicu za strah, u slučaju neisporučene usluge, ili neisporučene zarade, a zbog fizičke daljine) prvi prošao povoljnije, drugi iznad proseka. Jedino je u nevolji država A jer jedno radno mesto manje, jedan što plaća porez manje. (Ali zato ima jedan sajt više koji okuplja frilensere i organizuje poslove, i generiše zaradu, i plaća porez). Država B bi trebalo da zadovoljno trlja ruke, jer jedan socijalni slučaj manje, jedan što čvrstu valutu dovlači i podiže standard, čak i da ništa poreza ne plaća, frilenser iz države B je osvojio jedno radno mesto iz države A svojim sposobnostima, kome to može da smeta?

Znam da domaćica koja čvaka po kompjuter nije baš neka vizija budućnosti, ali uporedi sa domaćicom koja ne ume ni da uključi kompjuter, ova prva bar može da proveri vremensku prognozu za taj dan ako ništa drugo, i to je nešto.

Tvoj predlog državi B je da insistira na doslednom sprovođenju zakona, koji su doneti u drugačijim uslovima, i stvori opet 10.000 do 100.000 socijalnih slučajeva?

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere09.02.2021. u 15:41 - pre 39 meseci
Citat:
ademare:
Ja pisem o cinjenicama sa ulice , ne o Fantazijama !

Mislim da si u zabludi, pises upravo o fantazijama.
U glavama neinformisanih postoji fantazija da su frilenseri isto sto i radnici preko interneta.
A cinjenica je da frilensera ima nekoliko puta vise nego radnika preko interneta.

Citat:
Udruzenje radnika preko interneta je zvanicni naziv organizacije koja je pregovarala sa Vladom i ministrom, PU itd.

Eee, o tome pricam! Radnika preko interneta, a ne frilensera. Jer vecinu frilensera nije briga da li ce radnici preko interneta moratida plate porez. Njih to apsolutno ne dotice.

Citat:
Taj sto sece drva motornom testerom je obican....

... frilenser. I radnik preko interneta je isto obican frilenser (ti bi rekao pomalo neobican frilenser, ok i to mogu da prihvatim). Radnici preko interneta su samo jedna manjinska (ti bi rekao neobicna) grupa frilensera.

E, sad, ovde su pojedinci hiljadu puta objasnjavali da frilenseri nisu radnici, tj. da ne rade za one koji ih angazuju, ali ja se ne bih mesao, ostacu uzdrzan po tom pitanju
U svakom slucaju, ocigledno je da i najukljuceniji akteri imaju ogroman problem sa terminologijom kojom barataju.


Citat:
Za zakon koji postoji 17 godina , ne treba ti Nikakva nova zakonska odluka da zakon pocne da se primenjuje !

Pa to i ja kazem.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212193 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.