Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212244 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 14:42 - pre 39 meseci
Evo pre neki dan Motaci kablova U Nisu , u Juri i Kcerka firmi dobili otkaze SMS -om ?!

U stvari oni su imali ugovore o delu na odredjeni vremenski period . Kada je taj period zavrsen nisu dobili nove ugovore ?

Osim SMS -a u prostorijama su dobili i papir .

I kako su sada oni zasticeni ?

Zar oni nisu bili neka vrsta FL ? Imali su ugovor 3 meseca na primer , nema tu ni odmora niti bilo cega drugog .

Gde im je sigurnost ? A placali poreze i doprinose ?
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 14:53 - pre 39 meseci
Citat:
ademare: Evo pre neki dan Motaci kablova U Nisu , u Juri i Kcerka firmi dobili otkaze SMS -om ?!

U stvari oni su imali ugovore o delu na odredjeni vremenski period . Kada je taj period zavrsen nisu dobili nove ugovore ?

Osim SMS -a u prostorijama su dobili i papir .

I kako su sada oni zasticeni ?

Zar oni nisu bili neka vrsta FL ? Imali su ugovor 3 meseca na primer , nema tu ni odmora niti bilo cega drugog .

Gde im je sigurnost ? A placali poreze i doprinose ?


Ako su imali ugovore na 3 meseca, koja su istekla, na zalost, to je legalno.

Ne oni nisu FL, nisu samozaposleni i nisu preduzetnici, niti mogu da budu verovatno, zbo cene sredstava potrebnih za rad.

Ako jednoga otpuste kao tehnoloski visak tokom ta tri meseca, aplicira se pravilo za pricu o tehnoloskom visku.

E sada posto je ovo Srbija, a firma je vezana sa "strukturama" tu su mozda i pravila "savitljiva".

Za deficitarnu radnu snagu, tesko da vazi ovo gore sto si naveo.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.177.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 14:54 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Citat:
buda01:
Dobro, ja se zaposlim kod svog poslodavca kao frilenser, i sta cemo onda ?
Sve ostane isto, samo dobijam bruto na ruke.


Netaco, tacno je samo da dobijas bruto na ruke.

On moze u bilo kom trenutku da te otpusti ili zameni, bez opravdanja, bez "tehnoloskog viska".

On moze da ti smanjuje ili povecava broj radnih sati tokom nedelje po zelji.

Nemas placeni godisnji odmr.

Nemas nikakve benefite.

Sam placas svoju opremu ( sto, racunar, sve ), obuku, literaturu sve

U slucaju da nema posla za tebe, dobijas odgovor: nemamo posla sada, cujemo se sledece nedelje ili meseca.

I u tom slucaju.... nema para.


Problem je sto mnogi stalno zaposleni ne znaju svoja prava pa im je sve "isto"

Ako ti recimo daju otkaz zato sto nema posla za tebe

Ti postajes "tehnoloski visak"

A na to radno mesto mogu da zaposle nekoga... za 6 meseci.

U IT-u nista od ovoga sto si naveo nije tacno, posto je manjak kadra.
Tj, za ovih par stvari koje na prvi pogled jesu tacne, lako se dogovoris sa firmom kod koje "frilansujes" da ti omoguci sve sto zelis.
To bi omogucilo da se ionako dobro placeni IT-evci zaposle kao frilenseri i da imaju jos vece plate, na stetu drzave i drustva.

Btw, i ja sam u ITu i veoma dobro poznajem situaciju.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 14:56 - pre 39 meseci
Citat:
buda01
To bi omogucilo da se ionako dobro placeni IT-evci zaposle kao frilenseri i da imaju jos vece plate, na stetu drzave i drustva.


Jedinu stetu bi imale outsourcing firme i njihovi vlasnici, niko vise.

Znas ti frelenseri moraju negde da stanuju, kupe hranu, opremu, mozda imaju decu itd. I sve to ima cenu.

Naravno oni bi, kao sto smo videli trosili i te kako novac u Srbiji.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.177.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 14:58 - pre 39 meseci
Cek, a porez i doprinosi, sta ce drzava ?
Jel da sve ove opste stvari placaju samo motaci kablova, jer jadnici ne mogu da rade ko frilenseri.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.177.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 15:00 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Citat:
buda01
To bi omogucilo da se ionako dobro placeni IT-evci zaposle kao frilenseri i da imaju jos vece plate, na stetu drzave i drustva.

Znas ti frelenseri moraju negde da stanuju, kupe hranu, opremu, mozda imaju decu itd. I sve to ima cenu.

Naravno oni bi, kao sto smo videli trosili i te kako novac u Srbiji.

Ovo je jedan od glupljih razloga koji se uvek provlaci u ovakvim temama.
Pa to isto vazi i za sve ostale. I za motace kablova i za Miskovica, jel to znaci da i njima treba ukinuti poreze i doprinose.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 15:45 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
Cek, a porez i doprinosi, sta ce drzava ?
Jel da sve ove opste stvari placaju samo motaci kablova, jer jadnici ne mogu da rade ko frilenseri.


Tacno, zbog prirode i cene sredstava za rad ne mogu da budu freelanceri.

Kako je to reseno u drugim drzavama imas ovde: https://www.b92.net/biz/vesti/...0&dd=19&nav_id=1750043, ako oni nisu propali zbog ovoga, nece ni Srbija.

Citat:
buda01:
Citat:
ssi:
Citat:
buda01
To bi omogucilo da se ionako dobro placeni IT-evci zaposle kao frilenseri i da imaju jos vece plate, na stetu drzave i drustva.

Znas ti frelenseri moraju negde da stanuju, kupe hranu, opremu, mozda imaju decu itd. I sve to ima cenu.

Naravno oni bi, kao sto smo videli trosili i te kako novac u Srbiji.

Ovo je jedan od glupljih razloga koji se uvek provlaci u ovakvim temama.
Pa to isto vazi i za sve ostale. I za motace kablova i za Miskovica, jel to znaci da i njima treba ukinuti poreze i doprinose.


Niko ne trazi ukidanje poreza i doprinosa. Smanji pracenje tablodnih/smecoidnih medija.

Opet, nisam freelencer, ali svakako podrzavam te ljude. I ne ne mislim da sam magarac jer sam kao stalno zaposleni
placao sve doprinose i poreze ( znaci bez - da freelancerima crkne krava, drzava duradi nesto itd.)

Potpuno mi je jasna razlika izmedju FL i stalno zaposlenog.

Sa druge strane, kao stalno zaposleni duzan si da poznajes bar osnove radnoga prava.


[Ovu poruku je menjao ssi dana 07.02.2021. u 16:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 16:00 - pre 39 meseci
Java

Sve si u pravu, ali to uopšte nije tema. Proguglaj malo, pa vidi kako se finansiraju penzije u Srbiji. Fond je zamišljen tako da sadašnji zaposleni uplaćuju u fond, a od tih sredstava se sadašnjim penzionerima plaćaju penzije. U nekim boljim vremenima, taj fond je mogao nešto i da uštedi, pa se na taj deo i može odnositi ona teza da je "fond propao". Međutim, taj deo je uvek manje ili više učestvovao sa desetak posto, mrzi me da tražim tačne brojke, ali se lako mogu naći. Ovde se prosto radi o tome da gospoda neće da plaća.

dejanet

Ne znam da li se fondovi za PIO i zdravstvo delom finansiraju i iz prihoda od pdv-a i akciza, ali to nije argument za ovu diskusiju. Ako dakle, tekuće uplate nisu dovoljne, onda da frilensere oslobodimo plaćanja poreza i doprinosa. Genijalno.

ssi

Kao što rekoh, sledi novih hiljadu strana smaranja. Veći je stručnjak od svih nas ovde zajedno iz mnogo razloga. Jedan od bitnijih razloga je i taj što je objektivan, nepristrasan, jasan i što je u pomenutom intervjuu sve lepo objasnio nama koji nismo stručnjaci. Ne razumem šta bi značilo da nije neutralan, ali razumem šta hoćeš da kažeš. Ti misliš kao i većina frilensera da je država neko strano telo, da su to nekakvi drumski razbojnici koji pljačkaju koga stignu, pa otimaju koliko mogu kome stignu i kako stignu. Vidi ovaj, kako da ti to kažem, sutra će se lopovi i ubice udružiti i tražiti da se dekriminalizuje pljačka i ubistvo. Onda ćeš ti doći i reći kako Pera nije neutralan, jer se ne slaže sa njima. Smehotres. Test samostalnosti je neophodan iz razloga koji su ovde hiljadu puta nabrajani. Ako ti nisi u stanju da razlikuješ nezavisnog isporučioca usluga i zaposlenog, onda je to samo tvoj problem.

O da, veoma je teško uvesti progresivno oporezivanje, jer se tu radi o dubokim sistemskim promenama. Međutim, ovde je zanimljiva jedna stvar. Progresivnim oporezivanjem, frilenseri bi generalno plaćali mnogo više. Na njihovu žalost, oni toga nisu svesni. Nešto kao kada bi se buržuji sa petnaest nekretnina i deset skupih kolica udružili i tražili da postanu korisnici socijalne pomoći. Pa ono može, ali onda sistem socijalne zaštite gubi smisao, jer nije zamišljen da plaća skupa leteovanja i garderobu, nego najosnovnije potrebe. Ako te baš zanima, ja sam prvi za progresivno oporezivanje.

Bugarska, Makedonija i Bosna frilenserima ne nude ništa i oni su toga svesni.

Jeste, u pravu si. Tebi nije održao lekciju jer ti nisi u stanju da je shvatiš.

Ne, ovo nema nikakve veze sa vlasnicima autsorsing biznisa. To što ja kao biznismen sa sto evra u džepu nisam u stanju da konkurišem audiju u proizvodnji automobila je samo moj lični problem.

Našli su posao direktno? Vau! Joše jednom, vau vau. Koje to "ove" jako boli?

Zaposleni ne rizikuje ništa. Bravo, bravo majstore još jednom. Imaju ugovor i prava, ovo nisam znao. Čisto da znaš, ta prava ne proističu samo iz ugovora, nego i iz zakona. Pod jedan. Pod dva, oni su fizička lica, ljudi i u tom smislu imaju pravo na rad, to je izvor njihovih prava. Dakle, imaju prava, ali ne učestvuju u dobiti firme i tu je mala kvaka koju ti ne razumeš. Da donesemo zakon da se dobit firme ravnopravno deli među zaposlenima, može? Zašto bi onda bilo koji investitor ulagao u biznis? Genijalno.

Da, oni su samozaposleni i to ih ni na koji način ne oslobađa obaveze plaćanja poreza i doprinosa.

Na kraju da ti odgovorim na poslednje pitanje. Sve je jasno, svima osim tebi.

Citat:
ssi:
Sa druge strane, kao stalno zaposleni duzan si da poznajes bar osnove radnoga prava.


Reče čovek i ostade živ, a sam ne zna gde bije.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.164.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 16:45 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Citat:
buda01:
Cek, a porez i doprinosi, sta ce drzava ?
Jel da sve ove opste stvari placaju samo motaci kablova, jer jadnici ne mogu da rade ko frilenseri.


Tacno, zbog prirode i cene sredstava za rad ne mogu da budu freelanceri.

Znaci, oni posto zbog prirode svog posla ne mogu da budu frilenseri, treba od svoje crkavice da odvajaju pun iznos poreza i doprinosa, a IT frilenseri koji ubijaju hiljade E, treba da placaju skoro nista drzavi ?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 16:55 - pre 39 meseci
Pa to je sasvim logično, šta ti nije jasno?
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 17:09 - pre 39 meseci
Citat:
buda01

Znaci, oni posto zbog prirode svog posla ne mogu da budu frilenseri, treba od svoje crkavice da odvajaju pun iznos poreza i doprinosa

Nije to zbog prirode posla nego zbog prirodne nesposobnosti.
Takvi će i dalje živeti od socijalne pomoći
a terapija se ogleda i u tome što se socijalna pomoć naziva budžetski "posao".
I dalje će apliciranje za takvu vrstu pomoći biti odgovarajuća članska karta koja će se deliti na stranačkim promocijama.

Takvi (budžetski "zaposleni") ionako ne doprinose budžetu nego je iznos poreza i doprinosa koji im se "odbija" od plate
samo fiktivna brojka na parčetu papira.
Jer kako misliš da iz kese uzmeš 10 jabuka pa onda "daješ" 2 jabuke?
Nema tu davanja nego je uzeto 8 jabuka.

Sa druge strane frilanseri prave novac ("make money") i dovlače u Beograd.

Ko god je ljubomoran na frilansere
treba da skine budžetski povodac i predje u frilansere
te nek zgrće milione.


 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 17:13 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
Citat:
ssi:
Citat:
buda01:
Cek, a porez i doprinosi, sta ce drzava ?
Jel da sve ove opste stvari placaju samo motaci kablova, jer jadnici ne mogu da rade ko frilenseri.


Tacno, zbog prirode i cene sredstava za rad ne mogu da budu freelanceri.

Znaci, oni posto zbog prirode svog posla ne mogu da budu frilenseri, treba od svoje crkavice da odvajaju pun iznos poreza i doprinosa, a IT frilenseri koji ubijaju hiljade E, treba da placaju skoro nista drzavi ?


Opet mesas stvari. Zaposleni su jedno, FL drugo. Razlika je ogromna.

Znaci IT-jevci treba da imaju valike plate samo zato sto su deficitarna radna snaga i zato stos su vlasnici sredstava za proizvodnju !?!??!?!?


Drzava duradi nesto, da plate 80% porez da im svede te mega plate na max 400e !
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 17:21 - pre 39 meseci
Citat:
Al Imam: Ko god je ljubomoran na frilansere
treba da skine budžetski povodac i predje u frilansere
te nek zgrće milione.


Ja sam uradio obrnuto i podržavam frilensere.

*Kockari naravno nisu frilenseri.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:4ce9:b0e..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 17:22 - pre 39 meseci
Citat:
ssi
Potpuno mi je jasna razlika izmedju FL i stalno zaposlenog.
Sa druge strane, kao stalno zaposleni duzan si da poznajes bar osnove radnoga prava.


Cek, pa zar nisi duzan da poznajes osnove zakona koji regulise tvoj rad bilo da si freelancer ili zaposleni ili vlasnik+direktor "one man show" DOO firme?

Meni je prosto neverovatno da se neko mrtav ladan poziva na "nemanje obaveze da plati porez" iako je ostvario prihod od rada radeci iz zemlje u kojoj je rezident i ocigledno nije verska organizacija. WTF?

Ako je to deo neke kampanje, ok... stagod, ali brate nemoj da se zezamo. To niko ozbiljan ne moze da kaze.

Problem sa "Freelancerima" koji ne placaju poreze je taj sto nisu homogena grupa + ovi sto su najbucniji nisu nuzno ni iz iste ekipe.

Imas:

1. Freelancere koji zaista jesu izlozeni poteskocama zbog malih i neredovnih prihoda i kojima zapravo treba reforma
2. Freelancere koji jednostavno ne bi da placaju poreze i doprinose, a mogli bi
3. Freelancere koji vec placaju sve, ali eto - ako podrze ove gore, mozda se i njima posreci da placaju manje

Te 3 grupe su vrlo razlicite i samo ova prva nema puno izbora. Ovoj prvoj grupi nisu ni potrebni SF argumenti, vec mogu da se drze standarda zivota, neadekvatne pokrivenosti zdravstvenim i sl.

Ove druge dve su verovatno skandaloznije... a vrlo verovatno imaju i vise sredstava i megafona da budu glasnije.

Ne treba ih mesati uopste. Prvima svakako treba pomoci, kao i ostalim gradjanima u slicnoj situaciji (ideja da budes odran od doprinosa na minimalcu je meni licno degutantna, ti ljudi imaju najmanje sloboda i mogucnosti i svaki dinar im pravi veliku razliku u zivotu) - ali za ostale koji komotno imaju prihoda a nece da placaju poreze i doprinose... za njih vec postoji metoda.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.164.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 20:33 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Citat:
buda01:
Citat:
ssi:
Citat:
buda01:
Cek, a porez i doprinosi, sta ce drzava ?
Jel da sve ove opste stvari placaju samo motaci kablova, jer jadnici ne mogu da rade ko frilenseri.


Tacno, zbog prirode i cene sredstava za rad ne mogu da budu freelanceri.

Znaci, oni posto zbog prirode svog posla ne mogu da budu frilenseri, treba od svoje crkavice da odvajaju pun iznos poreza i doprinosa, a IT frilenseri koji ubijaju hiljade E, treba da placaju skoro nista drzavi ?


Opet mesas stvari. Zaposleni su jedno, FL drugo. Razlika je ogromna.

Znaci IT-jevci treba da imaju valike plate samo zato sto su deficitarna radna snaga i zato stos su vlasnici sredstava za proizvodnju !?!??!?!?


Drzava duradi nesto, da plate 80% porez da im svede te mega plate na max 400e !

Dobro, i sta onda sprecava sve IT-evce da postanu frilenseri i da primaju bruto platu (koja je uzgred u iljadama E) ?
Evo, ja bih bas voleo tako da radim, imao bih mnoooogo bolja primanja.
Ionako su troskovi u IT-u smesni, cuj sto i kompjuter, to senior zaradi za par dana.

A sirotinja nek finansira drzavu (puteve, bolnice, skole itd).
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.164.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 20:35 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Imas:

1. Freelancere koji zaista jesu izlozeni poteskocama zbog malih i neredovnih prihoda i kojima zapravo treba reforma
2. Freelancere koji jednostavno ne bi da placaju poreze i doprinose, a mogli bi
3. Freelancere koji vec placaju sve, ali eto - ako podrze ove gore, mozda se i njima posreci da placaju manje

Tako je, samo prva grupa zasluzuje neke olaksice.
To ce valjda da ubace u novi zakon, ako ima pameti.


[Ovu poruku je menjao buda01 dana 07.02.2021. u 21:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 20:48 - pre 39 meseci
Citat:
buda01: Dobro, i sta onda sprecava sve IT-evce da postanu frilenseri i da primaju bruto platu (koja je uzgred u iljadama E) ?
Evo, ja bih bas voleo tako da radim.


Samo napred, nije da ne mozes. Naravno postojece benefite neces moci da zadrsis, pogotovo ako si navikao da radis u vecoj firmi.
Imas recimo toptal ako si bas dobar. Ili kreni po linked-inu.

U stavri, napipis sta znas... moze i PP pa cemo da vidimo.

Citat:
buda01: Tako je, samo prva grupa zasluzuje neke olaksice.
To ce valjda da ubace u novi zakon, ako ima pameti.


Ne u odnosu na tebe sve tri grupe zasluzuju olaksice.

Citat:
Ivan Dimkovic: Cek, pa zar nisi duzan da poznajes osnove zakona koji regulise tvoj rad bilo da si freelancer ili zaposleni ili vlasnik+direktor "one man show" DOO firme?

Meni je prosto neverovatno da se neko mrtav ladan poziva na "nemanje obaveze da plati porez" iako je ostvario prihod od rada radeci iz zemlje u kojoj je rezident i ocigledno nije verska organizacija. WTF?

Ako je to deo neke kampanje, ok... stagod, ali brate nemoj da se zezamo. To niko ozbiljan ne moze da kaze.

Problem sa "Freelancerima" koji ne placaju poreze je taj sto nisu homogena grupa + ovi sto su najbucniji nisu nuzno ni iz iste ekipe.

Imas:

1. Freelancere koji zaista jesu izlozeni poteskocama zbog malih i neredovnih prihoda i kojima zapravo treba reforma
2. Freelancere koji jednostavno ne bi da placaju poreze i doprinose, a mogli bi
3. Freelancere koji vec placaju sve, ali eto - ako podrze ove gore, mozda se i njima posreci da placaju manje

Te 3 grupe su vrlo razlicite i samo ova prva nema puno izbora. Ovoj prvoj grupi nisu ni potrebni SF argumenti, vec mogu da se drze standarda zivota, neadekvatne pokrivenosti zdravstvenim i sl.

Ove druge dve su verovatno skandaloznije... a vrlo verovatno imaju i vise sredstava i megafona da budu glasnije.

Ne treba ih mesati uopste. Prvima svakako treba pomoci, kao i ostalim gradjanima u slicnoj situaciji (ideja da budes odran od doprinosa na minimalcu je meni licno degutantna, ti ljudi imaju najmanje sloboda i mogucnosti i svaki dinar im pravi veliku razliku u zivotu) - ali za ostale koji komotno imaju prihoda a nece da placaju poreze i doprinose... za njih vec postoji metoda.


Ne niko ne trazi da bude oslobodjen poreza, to je misljenje izvuceno iz vesti, diskusija i raznih tabloida. grupa pod 2. ne postoji.

1. Freelancere koji zaista jesu izlozeni poteskocama zbog malih i neredovnih prihoda i kojima zapravo treba reforma

Ovo je tacno, njih ima najvise. U FL su usli zato sto nisu imali alternativu ili je alternativa bila motanje kablova i gutanje kancerogenih gasova.

2. Freelancere koji jednostavno ne bi da placaju poreze i doprinose, a mogli bi

Ovi ne postoje - tj. postoje u drzavnim i paradrzavnim medijima i tabloidima.

3. Freelancere koji vec placaju sve, ali eto - ako podrze ove gore, mozda se i njima posreci da placaju manje

Oni imaju problem - postoji nesto sto se zove test samostalnosti podlozan slobodnom tumacenju inspektora.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 21:04 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
U FL su usli zato sto nisu imali alternativu ili je alternativa bila motanje kablova i gutanje kancerogenih gasova.


Ne razumem, postali su frilenseri zato što nisu mogli da rade ništa drugo, a nisu želeli da motaju kablove? Pa ovo je genijalno. Genijalno. Pa svako od nas radi ono što najbolje zna. Evo, ja radim to što radim zato što nisam vlasnik palate i jahte. Da li to znači da bi trebalo da budem oslobođen poreza? Lopov krade zato što ne želi da ustane ujutru rano i da radi. Da ga oslobodimo krivične odgovornosti, zato što on nije za kičmatrans, a školu nema? Ne ne, priznajem da ne verujem sopstvenim očima.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.177.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 22:26 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Citat:
buda01: Dobro, i sta onda sprecava sve IT-evce da postanu frilenseri i da primaju bruto platu (koja je uzgred u iljadama E) ?
Evo, ja bih bas voleo tako da radim.


Samo napred, nije da ne mozes. Naravno postojece benefite neces moci da zadrsis, pogotovo ako si navikao da radis u vecoj firmi.
Imas recimo toptal ako si bas dobar. Ili kreni po linked-inu.

U stavri, napipis sta znas... moze i PP pa cemo da vidimo.

Mislio sam da ostanem u postojecoj firmi, samo formalno sklopimo dogovor o frilenserskom aranzmanu.
Sve ostaje isto, samo umesto da dajem 50% drzavi od bruto, ja to sebi u dzep.
Evo kupicu sebi kompjutor, sto i stolicu, radicu od kuce.
A oni i ne moraju da me placaju u redovnim razmacima, dogovorimo se da mi placaju jednom u 2 meseca na Paypal, sve je kao kod "pravog" frilensera.
Radnicka prava mi ne trebaju, penziono nicht, zdravstveno nein.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:1411:735..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 22:49 - pre 39 meseci
Citat:
ssi
Ovi ne postoje - tj. postoje u drzavnim i paradrzavnim medijima i tabloidima.


Mislim da je misliti da takvi postoje samo u medijima jako naivno. I uopste kakve ovo veze sa medijima ima? Na ovom forumu, na ovoj temi si imao bas te stavove "znas kad cu da im placam", sta - to su neki za*banti imaginarni?

Eno pa Bane nije imao pojma 100+ strana da zakon, zamisli, predvidja da placas porez i ako frilensujes... a Bane inteligentna persona, decko u struci duze od mene svakako - iznenadio se jbg. Zamisli tek kako je sa nekima koji su manje iskusni.

Porez? Sta? Ja mislio da za to treba da me pozovu prvo...

Siva ekonomija je problem dobrog dela privrede, i sad ce neko da kaze da ne postoje ljudi kojima je izuzetno lako da ne plate porez.

OK, mozda. U tom slucaju Srbija nema problem koji imaju visoko ravijene zemlje. Evo bas ovde gde zivim pre 10 godina su se naostrili bili Nemci da jure bas freelancere koji nisu placali doprinose.

Mozes misliti... Nemci :-)

Naravno, samo budale misle da su Nemci operisani od korupcije ako se moze (hahaha), ali sad jos treba da verujem da su u Srbiji ne samo operisani od te korupcije nego ih bre... uopste i nema, osim u medijima???

Zasto mi je tesko da u to poverujem?

Citat:
ssi
Oni imaju problem - postoji nesto sto se zove test samostalnosti podlozan slobodnom tumacenju inspektora.


Ako zaradujes 5K EUR mesecno i padas test samostalnosti ti treba da budes zaposlen kod toga sto ti daje posao.

Zato sto de-facto jesi zaposlen kod njega.

Ljudi koji imaju vise klijenata i koji stvarno rade samostalan posao nece imati problema nikakvih sa testom samostalnosti.

Jedino prikriveno zaposleni hoce. U tom slucaju, za one koji su u finansijskoj nevolji - #1 treba naci resenje (ako je domaci poslodavac, vrlo verovatno kroz zaposljavanje) a oni koji imaju dovoljne i vece prihode... e pa bato, ako imaju jednog klijenta za koga de-facto rade puno radno vreme, taj klijent ce biti prinudjen da ih zaposli.

Neki ljudi ne kapiraju da se izbegavanjem toga cini jako losa usluga svim radnicima. Siguran sam da ljudi >ne zele< drustvo zvano "gig economy" gde nema zaposlenja, radi se na minut, nema odmora, bolovanja i gde si samo "partner XYZ123456" koji moze biti zamenjen "partnerom XYZ123457" u roku od sekund od strane nekog Amazona, Ubera, Telekoma, supermarketa, hotela, ....

"Gig Economy" radi samo za mali % ljudi koji su u velikoj potraznji (a i za njih to traje taman koliko i ta potraznja). Za sve ostale je to cist horor sa "nalogodavcem" koji ima drasticno vecu pregovaracku snagu od njih.

A, da, dobro je i velikom biznisu... cuj, ne moras da imas zaposlene, nego armiju "partnera", "konsultanata", "frilensera"... ne placas doprinose, ne placas osiguranje (tvoje, za njih), ne zanima te bolovanje, nemaju odmore, mozes da ih otkacis svakog sekunda i tresu im se gace od toga, sta ce ti HR, sta ce ti "titranje zaposlenom", neke karijere, napredovanje qr, pal... jok bato, imas armiju majmuna na taster koji su zamenljivi sa upitom u bazu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212244 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.