Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212249 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-25-130.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 22:57 - pre 39 meseci
Ivan:"Ljudi koji imaju vise klijenata i koji stvarno rade samostalan posao nece imati problema nikakvih sa testom samostalnosti. "

A kako ce oni znati da imas vise klijenata? Kako ce uopste znati da imas i jednog klijenta? Frilensovanje se radi bez papira.
Jedini trag koji imaju je da ti je negde stigla uplata od John Doeta.
Nego kako ide sa uplatama na pay pal? Ili Patreon?
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 22:58 - pre 39 meseci
Citat:
buda01: Mislio sam da ostanem u postojecoj firmi, samo formalno sklopimo dogovor o frilenserskom aranzmanu.
Sve ostaje isto, samo umesto da dajem 50% drzavi od bruto, ja to sebi u dzep.


Ne, to nije moguce. To nikada nije ni bilo moguce. Bilo je moguce raditi preko agencije ranije. Ali ni tada nije bilo isto.
Za te ljude nisu vazila ista prava kao za stalnog zaposlenog, bez obzira na eventualne "usmene" dogovore.

Znas u slucaju sudskog spora, usmeni dogovori... ne postoje.

Citat:
buda01
Evo kupicu sebi kompjutor, sto i stolicu, radicu od kuce.


Da kupices sebi opremu, tacno.

Da moraces da imas prostoriju za rad, tacno.

Moraces tako zbog situacije sa kovid-om, kasnije idi u co-working space ili nesto slicno.

Da moraces da imas knjigovodju.

Da moraces da se bavis papirologijom.

Citat:
buda01:  A oni i ne moraju da me placaju u redovnim razmacima, dogovorimo se da mi placaju jednom u 2 meseca na Paypal, sve je kao kod "pravog" frilensera.


Stvar ugovora - dogovora.

A mogu i bilo kada da ti kazu da nema posla za tebe, bilo kada, moze cak i SMS-om, kao da radis u Juri.

Citat:
buda01:  Sve ostaje isto, samo umesto da dajem 50% drzavi od bruto, ja to sebi u dzep.


Tako je. Ti si poslodavac samome sebi. Narucioci posla ce postati tvoji.. poslovni partneri.

Nema godisnjih odmora, nema team buildinga, mozda nema pauze za rucak/kafu sa kolegama itd.

Nema bleasavih igrarija sa umisljenim HR managerom i tako tih gluparija.

Ali... zaradices znatno vise.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 23:14 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
ssi
Ovi ne postoje - tj. postoje u drzavnim i paradrzavnim medijima i tabloidima.


Mislim da je misliti da takvi postoje samo u medijima jako naivno. I uopste kakve ovo veze sa medijima ima...


Ne postoji organizovana grupa ili udruzenje, ovde su: https://uri.rs/


Citat:
Ivan Dimkovic:
Ljudi koji imaju vise klijenata i koji stvarno rade samostalan posao nece imati problema nikakvih sa testom samostalnosti.


Ne to nije tacno. Vec su imali problema. Zbog stanja u Srbiji u zivot im je unet izuzetno visok stepen nesigurnosti.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Neki ljudi ne kapiraju da se izbegavanjem toga cini jako losa usluga svim radnicima. Siguran sam da ljudi >ne zele< drustvo zvano "gig economy" gde nema zaposlenja, radi se na minut, nema odmora, bolovanja i gde si samo "partner XYZ123456" koji moze biti zamenjen "partnerom XYZ123457" u roku od sekund od strane nekog Amazona, Ubera, Telekoma, supermarketa, hotela, ....

"Gig Economy" radi samo za mali % ljudi koji su u velikoj potraznji (a i za njih to traje taman koliko i ta potraznja). Za sve ostale je to cist horor sa "nalogodavcem" koji ima drasticno vecu pregovaracku snagu od njih.

A, da, dobro je i velikom biznisu... cuj, ne moras da imas zaposlene, nego armiju "partnera", "konsultanata", "frilensera"... ne placas doprinose, ne placas osiguranje (tvoje, za njih), ne zanima te bolovanje, nemaju odmore, mozes da ih otkacis svakog sekunda i tresu im se gace od toga, sta ce ti HR, sta ce ti "titranje zaposlenom", neke karijere, napredovanje qr, pal... jok bato, imas armiju majmuna na taster koji su zamenljivi sa upitom u bazu.


Apsolutno se slazem sa navedenim.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-25-130.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 23:22 - pre 39 meseci
Sa time da u Srbiji otkazni rok ne postoji. Ovo je vec "Gig" economy, pominjanje toga u kontekstu frilensera je spinovanje.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
87.116.177.*



+16 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.02.2021. u 23:32 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Citat:
buda01: Mislio sam da ostanem u postojecoj firmi, samo formalno sklopimo dogovor o frilenserskom aranzmanu.
Sve ostaje isto, samo umesto da dajem 50% drzavi od bruto, ja to sebi u dzep.


Ne, to nije moguce. To nikada nije ni bilo moguce. Bilo je moguce raditi preko agencije ranije. Ali ni tada nije bilo isto.
Za te ljude nisu vazila ista prava kao za stalnog zaposlenog, bez obzira na eventualne "usmene" dogovore.

Znas u slucaju sudskog spora, usmeni dogovori... ne postoje.

Cek, sta ako frilenser radi par meseci/godina za istog klijenta ?

Citat:

Citat:
buda01
Evo kupicu sebi kompjutor, sto i stolicu, radicu od kuce.


Da kupices sebi opremu, tacno.

Da moraces da imas prostoriju za rad, tacno.

Moraces tako zbog situacije sa kovid-om, kasnije idi u co-working space ili nesto slicno.

Da moraces da imas knjigovodju.

Da moraces da se bavis papirologijom.

Zasto da imam knjigovodju, ako sam frilenser.
Zasto da idem u co-working space, ako hocu da radim od kuce, kao sto vec i radim godinu dana zbog Covida.

Citat:

Citat:
buda01:  A oni i ne moraju da me placaju u redovnim razmacima, dogovorimo se da mi placaju jednom u 2 meseca na Paypal, sve je kao kod "pravog" frilensera.


Stvar ugovora - dogovora.

A mogu i bilo kada da ti kazu da nema posla za tebe, bilo kada, moze cak i SMS-om, kao da radis u Juri.

S obzirom na potraznju u IT-u, to je skoro nemoguce.

Citat:

Citat:
buda01:  Sve ostaje isto, samo umesto da dajem 50% drzavi od bruto, ja to sebi u dzep.


Tako je. Ti si poslodavac samome sebi. Narucioci posla ce postati tvoji.. poslovni partneri.

Nema godisnjih odmora, nema team buildinga, mozda nema pauze za rucak/kafu sa kolegama itd.

Nema bleasavih igrarija sa umisljenim HR managerom i tako tih gluparija.

Ali... zaradices znatno vise.

Ja se dogovorim sa mojom firmom da imam 25 dana neplacenog (tj godisnjeg odmora) i da to uracunaju u satnicu.
Team buildinzi mi ne trebaju, pauze pravim kad ja hocu, bitno da odradim posao, kao sto i sada radim.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 00:02 - pre 39 meseci
@buda01

Koliko puta treba prezvakati sve navedeno. Ne nemozes da budes zaposleni i FL kod istog poslodavca.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 00:15 - pre 39 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Frilensovanje se radi bez papira.


Eto, drzava zapravo treba da plati svakom od njih hebeni kurs organizacije posla.

Znas, bio sam ja frilenser pre par godina. Sve radjeno preko ugovora. Svaki ugovor, svaka faktura, sve pohranjeno i dokumentovano.

Ekstra vreme? Apsolutno zanemarljivo posto je obim administrativnog posla bio mali. Da je bio veci, ocigledno bih unajmio nekog za to.

Kakvo crno radjenje bez papira? Sta, ti ugovoris projekat sa klijentom i tek tako - na lepe okice, on tebi $KINTU ti njemu neki kod... WTF?

Nista o tome sta se prodaje, sta tacno to sto se prodaje treba da radi, kakve zahteve da zadovolji, kako ce se smatrati prihvatljivim tj. uradjenim poslom i metod provere, rokovi, nacini zalbe, komercijalni uslovi (ne samo cena, nego i pitanje poreza ako postoji - npr. PDV/VAT, witholding-tax i sl.), legalni dodaci (poverljivost, licence/prava, odgovornost, nadlezni sudovi ili arbitraza), autorizovani potpisi sa datumom i mestom kako bi se znalo da je ugovor sklopljen?

Kako taj "kupac" pravda isplacivanje para bez da su dobili fakturu od tebe (neki insistiraju da prvo tebi posalju adekvatni nalog za kupovinu (PO)?

Nista? Sa kim to jbt poslujes? Sa mafijom? Tajnim sluzbama? Sta se desava ako se ne slazete oko toga da li je posao uradjen? Kako uopste znas sta je posao uopste? Kome ces da se zalis i kako - sudu nekom mozda? Kako ce sud da zna sta je trebalo da se uradi kad nema ugovora?

Ako je kupac u EU, da me *bes mora postojati neki trag zbog PDV-a (VAT-a) koga >ti< ovog puta ne placas (medjunarodni izvoz), ali ce oni morati isto tako svojoj poreskoj da objasne sta se desava (medjunarodni UVOZ).

Sta, na lepe oci isto tako kazu "ma to je ovaj mali frilenser iz Srbije, ima tu 20-30 hiljada EUR sto smo kupili prosle godine, sitnica neka" a drzava (njihova) slegne ramenima i kaze, sta nas boli ona stvar za par hiljada EUR poreza za koji ne znamo da li treba da se plati ili ne.

I tako odu praznih ruku :-))))

--

Mislim ako je TO stvarno taj problematicni "frilensing" - onda mislim da je problem na sasvim drugom mestu i da je drzava najmanji problem koji ce da imaju.

Ej. jbt, bez papira pisati softver u 2021.

OK, ajde - vazi, pisao si bez papira. Opet nije problem da rekonstruises papire zato sto si razmenjivao mail-ove, kod, racuni raznih klijenata su drugaciji.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 00:22 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Eto, drzava zapravo treba da plati svakom od njih hebeni kurs organizacije posla.

Znas, bio sam ja frilenser pre par godina. Sve radjeno preko ugovora. Svaki ugovor, svaka faktura, sve pohranjeno i dokumentovano.

Ekstra vreme? Apsolutno zanemarljivo posto je obim administrativnog posla bio mali. Da je bio veci, ocigledno bih unajmio nekog za to.

Kakvo crno radjenje bez papira? Sta, ti ugovoris projekat sa klijentom i tek tako - na lepe okice, on tebi $KINTU ti njemu neki kod... WTF?

Nista o tome sta se prodaje, sta tacno to sto se prodaje treba da radi, kakve zahteve da zadovolji, kako ce se smatrati prihvatljivim tj. uradjenim poslom i metod provere, rokovi, nacini zalbe, komercijalni uslovi (ne samo cena, nego i pitanje poreza ako postoji - npr. PDV/VAT, witholding-tax i sl.), legalni dodaci (poverljivost, licence/prava, odgovornost, nadlezni sudovi ili arbitraza), autorizovani potpisi sa datumom i mestom kako bi se znalo da je ugovor sklopljen?

Kako taj "kupac" pravda isplacivanje para bez da su dobili fakturu od tebe (neki insistiraju da prvo tebi posalju adekvatni nalog za kupovinu (PO)?

Nista? Sa kim to jbt poslujes? Sa mafijom? Tajnim sluzbama? Sta se desava ako se ne slazete oko toga da li je posao uradjen? Kako uopste znas sta je posao uopste? Kome ces da se zalis i kako - sudu nekom mozda? Kako ce sud da zna sta je trebalo da se uradi kad nema ugovora?

Ako je kupac u EU, da me *bes mora postojati neki trag zbog PDV-a (VAT-a) koga >ti< ovog puta ne placas (medjunarodni izvoz), ali ce oni morati isto tako svojoj poreskoj da objasne sta se desava (medjunarodni UVOZ).

Sta, na lepe oci isto tako kazu "ma to je ovaj mali frilenser iz Srbije, ima tu 20-30 hiljada EUR sto smo kupili prosle godine, sitnica neka" a drzava (njihova) slegne ramenima i kaze, sta nas boli ona stvar za par hiljada EUR poreza za koji ne znamo da li treba da se plati ili ne.

I tako odu praznih ruku :-))))

--

Mislim ako je TO stvarno taj problematicni "frilensing" - onda mislim da je problem na sasvim drugom mestu i da je drzava najmanji problem koji ce da imaju.

Ej. jbt, bez papira pisati softver u 2021.

OK, ajde - vazi, pisao si bez papira. Opet nije problem da rekonstruises papire zato sto si razmenjivao mail-ove, kod, racuni raznih klijenata su drugaciji.


Sta mislis kako rade preko toptal ? Jeste, za svaki posao prave ugovor i angazuju advokate i ostalo. Ide faktura i to je to.

Freelanceri u Srbiji nemaju nikakvu pravnu zaštitu. 100% baš nikakvu.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 00:27 - pre 39 meseci
Citat:

Tako je. Ti si poslodavac samome sebi. Narucioci posla ce postati tvoji.. poslovni partneri.

Nema godisnjih odmora, nema team buildinga, mozda nema pauze za rucak/kafu sa kolegama itd.

Nema bleasavih igrarija sa umisljenim HR managerom i tako tih gluparija.

Ali... zaradices znatno vise.


Odlicno! U tome jeste car preduzetnistva, imas sve slobode ovog sveta (naravno i sve ostalo).

Medjutim ako je lista poslovnih partnera 1 (jedan) i taj poslovni partner po svim karakteristikama izgleda kao poslodavac, onda...

Ako zivis u nekoj od zemalja gde se na "gig economy" ne gleda blagonaklono, u sta spadaju, sta znam, UK, FR, NL, DE, ..., Srbija - onda ces morati da prihvatis (kao sto i ja moram da prihvatim) da postoje i drugi interesi koji su, u ovom slucaju, veci od mojih ili tvojih interesa da radimo kako hocemo.

Zapravo, vecina razvijenih zemalja imaju identican stav po ovom pitanju.

Izuzetak je... Kalifornija, recimo. Ali Kalifornija ima JAKO DOBAR RAZLOG za to (https://www.nytimes.com/2020/1...ifornia-uber-lyft-prop-22.html) - "gig economy" >dobitnici< tj. razni Uberi, Lyft-ovi, DoorDash-evi i sl. su u Kaliforniji. Bio bi sumanut signal da Kalifornija posalje signal tim firmama da im je poslovni model nezeljen tamo - zamisli horor da odluce da odu :-)

Sa druge strane, vecina drugih zemalja nema "gig economy" svetske gigante na svojoj teritoriji, pa da se prave blesavi zato sto profitiraju od umanjivanja tudjih prava i za to su spremni da bace u vodu lokalce.

Tu je situacija daleko cistija - u vecini tih zemalja je to cisto obespravljivanje radnika. Mozda ti ili ja mozemo da biramo uslove kako radimo, ali vecina "gig economy" poslova NISU takvi, vec se radi o raznim uslugama prevoza, dostave, "malog" programiranja, negde cak i terenske tehnicke podrske a, uskoro, jos bog te pita koliko slicnih aktivnosti sa niskim barijerama za ulazak i podjednako niskom jacinom radnika u odnosu na "partnera" koji mu daje "gig".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 00:39 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Odlicno! U tome jeste car preduzetnistva, imas sve slobode ovog sveta (naravno i sve ostalo).

Medjutim ako je lista poslovnih partnera 1 (jedan) i taj poslovni partner po svim karakteristikama izgleda kao poslodavac, onda...


Da i ne. Ako jeste u istoj drzavi odgovor je da. Ako nije, ogovor je ne ili mozda negde izmedju. I naravno tu upada i rec poreskog inspektora...

Zaboravio sam da te pitam, a sta znaci to 1 (jedan) ? Jedan dnevno, mesecno, godisnje ?

( mislim ja sam malo specifican, pa nemam taj problem, ali me interesuje )

Citat:
Ivan Dimkovic
Tu je situacija daleko cistija - u vecini tih zemalja je to cisto obespravljivanje radnika. Mozda ti ili ja mozemo da biramo uslove kako radimo, ali vecina "gig economy" poslova NISU takvi, vec se radi o raznim uslugama prevoza, dostave, "malog" programiranja, negde cak i terenske tehnicke podrske a, uskoro, jos bog te pita koliko slicnih aktivnosti sa niskim barijerama za ulazak i podjednako niskom jacinom radnika u odnosu na "partnera" koji mu daje "gig".


Slazem se sa tim.



[Ovu poruku je menjao ssi dana 08.02.2021. u 01:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 08:28 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
@buda01

Koliko puta treba prezvakati sve navedeno. Ne nemozes da budes zaposleni i FL kod istog poslodavca.



Zaista, koliko puta bi trebalo prežvakati sve navedeno? To nema veze sa poslodavcem, nego sa tobom. Ne možeš istoj osobi biti i brat i tata. Dakle, pošto je frilenser samozaposlen, nema poslodavca, već je samom sebi poslodavac. "Poslodavac" u ovom slučaju nije poslodavac, već poslovni partner. Dobro, znam da ćeš nastaviti da trošiš tastaturu u prazno, jer ništa smisleno do sada nisi rekao.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 08:59 - pre 39 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Sa time da u Srbiji otkazni rok ne postoji. Ovo je vec "Gig" economy, pominjanje toga u kontekstu frilensera je spinovanje.


Opet nisi čitao zakon, pročitaj malo temeljnije da bi ti neke stvari bile jasnije. Da, pominjanje otkaza frilenseru je bzvz, jer on ne može da dobije otkaz, on može da ne sklopi poslovni ugovor.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Ivan:"Ljudi koji imaju vise klijenata i koji stvarno rade samostalan posao nece imati problema nikakvih sa testom samostalnosti. "

A kako ce oni znati da imas vise klijenata? Kako ce uopste znati da imas i jednog klijenta? Frilensovanje se radi bez papira.
Jedini trag koji imaju je da ti je negde stigla uplata od John Doeta.
Nego kako ide sa uplatama na pay pal? Ili Patreon?


Verovatno tako što imaju zakonsko pravo da pročešljaju tvoje papire. Već sam pisao o tome, pa da se ponovim. Ako ti svakog jutra dolaziš u poslovne prostorije kompanije "Pera pecivo" i ostaješ u njima do kasnih popodnevnih sati, ako ne izdaješ račune za usluge koje si im pružio, nego ti dva puta mesečno uplate na račun određenu sumu, ako u radu ne koristiš sopstveni kropjuktor nego firmin itakodaljeitomeslično, ti onda definitivno nisi nikakav frilenser, nego zaposleni. Da, ovo smo do sada prežvakali milijardu puta, ali ajmo još jedno stotinak strana, zabavno je.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 10:38 - pre 39 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ajde ako ima ugovor o delu, za to se placaju doprinosi, ali o kakvom ugovoru mi govorimo kad nekom iz USA odradjujes sljaku za 50$?

Izgleda da opet imas problem sa necitanjem zakona?
Ti verovatno ugovor definioses kao komad papira, koji potpisete ti i jos neko, pa nosite kod notara?
Ali zakon ugovor definise totalno drugacije. Pogledaj clan 26. Zakona o obligacionim odnosima.
Ugovor je zakljucen trenutkom kad su se dve strane saglasile o detaljima.

Znaci, ne kad su dve strane dohvatile komad papira pa nadzvrljale potpise, pa odnele kod notara. Ugovor moze biti u elektronskoj formi, formi emaila. web aplikacije a moze i usmeno. Telefonski dogovor je ugovor.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 10:43 - pre 39 meseci
Citat:
ademare:
Zasto mene Niko ne pita hocu li da placam PIO doprinos ? Vec da taj iznos dobijem na ruke kao Vecu platu ?

Dobro poslodavac je iz Srbije , ali ne mora da bude . Moze i on da se registruje na neko ostrvo , o tome je bilo pola teme .

Zakon uopste ne diskriminise domace poslodavce/ugovarace u odnosu na inostrane. Sve sto se dozvoli stranim kompanijama, bice dozvoljeno i domacim.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 10:48 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Oni su samozaposleni, ti nisi.

To se lako da promeniti. Ja ne vidim zasto bi bilo koja firma imala zaposlene, ako je jeftinije angazovati samozaposlene.

Citat:
Ti mozes lako da nadjes posao, oni bas i ne mogu.

Sugerises da su frilenseri nesposobni/neznalice?! Odakle ti to i cemu vredjanje?

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 11:01 - pre 39 meseci
Citat:
B3R1:
Znaci, bez 15 godina radnog staza upisanog u "citabe" (radnu knjizicu, odnosno bazu ZSO) ne mozes da ostvaris pravo na penziju u Srbiji, niti status penzionera. Tacka. To isto pravilo, recimo, kaci i mene licno. Ja sam nakon 5 godina radnog staza napustio Srbiju i te godine verovatno mogu da bacim u vetar ... za razliku od npr. holandskih, nemackih, danskih itd. penzija, gde dobijas kakvu-takvu crkavicu cak i ako imas svega par meseci radnog staza kod njih. Ali posto ionako veci deo radnog veka nisam proveo u Srbiji to me ne dotice direktno.

Dotice te, samo nisi informisan.
Penzioni sistem funkcionise sasvim normalno na medjunarodnom nivou. Nekad je bilo radis u 16 drzava, imas 16 penzija. Danas se sve objedinjuje. U penziju ides u poslednjoj drzavi, a ovo sve ranije ti se sabira. Jedan savet za tebe, gledaj da odes u penziju u Svajcarskoj/Norveskoj/Luksemburgu, te drzave imaju visoke minimalne penzije, a ovih 15 godina ces sabrati po svim drzavama sve sto si imao.


Citat:
Kada bi drzava rekla: morate da platite doprinose, ali dobicete 5 priznatih i upisanih godina staza u radnim knjizicama sa sve pecatima - verujem da bi ljudi pristali cak i na to. Ali ljudi nece. S pravom!

Prvo, drug Tito je umro, radne knjizice vise ne postoje. Postoji informacioni sistem sa serverom na kom pise sve sto treba da pise. E, sad, ako IT frilenseri ne veruju IT infrastrukturi nego insistiraju na pecatu, onda mi ostali tek treba da se zabrinemo...

Drugo, od koga potice ta fix ideja da ce frilenserima biti naplaceni doprinosi a da i uplaceni novac nece biti evidentiran kao staz?!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 11:13 - pre 39 meseci
Citat:
buda01:
Dobro, ja se zaposlim kod svog poslodavca kao frilenser, i sta cemo onda ?
Sve ostane isto, samo dobijam bruto na ruke.

Mislim da se previse radujes.
Trenutno u slucaju 100.000 bruto troska za poslodavca i radnik i frilenser dobijaju gotovo identican iznos, oko 55.000.
Kada se ovo usvoji, poslodavac ce moci oko 20-ak hiljada da stavi u dzep ako radnika otpusti pa ga angazuje kao frilensera.
Zato bi trebalo ispraviti pogresan naziv teme. Tema treba da ima naziv:
Pokret uništimo zaposlene
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 11:16 - pre 39 meseci
Citat:
ademare:
FL su rekli sta zele . Da placaju samo od nekog datuma, na primer od kada su uzeli Payoneer .

I da svo placanje , neka ga zovu Porez , doprinos svejedno bude 16 % .

Mislim da se oni ne bi bunili ni ako porez bude 300%, samo da se primenjuje od datuma od kad su uzeli payoneer.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8097



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 11:16 - pre 39 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ajde ako ima ugovor o delu, za to se placaju doprinosi, ali o kakvom ugovoru mi govorimo kad nekom iz USA odradjujes sljaku za 50$?

Izgleda da opet imas problem sa necitanjem zakona?
Ti verovatno ugovor definioses kao komad papira, koji potpisete ti i jos neko, pa nosite kod notara?
Ali zakon ugovor definise totalno drugacije. Pogledaj clan 26. Zakona o obligacionim odnosima.
Ugovor je zakljucen trenutkom kad su se dve strane saglasile o detaljima.

Znaci, ne kad su dve strane dohvatile komad papira pa nadzvrljale potpise, pa odnele kod notara. Ugovor moze biti u elektronskoj formi, formi emaila. web aplikacije a moze i usmeno. Telefonski dogovor je ugovor.



Osim nabrojanih postoji i Precutni dogovor - ugovor !

Kada dve strane ne izgovore ni rec , a ugovor postoji !

Svaki dan kada Branimire udjes u samoposlugu i nesto kupis . Niko ne mora ni rec da progovori , cak ni dobar dan !

Stavis stvari u kolica , kasirka ti pruzi racun , platis ! I sklopili ste ugovor , a da niste ni rec prozborili ! Mozete da caskate ali nije obavezno .

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
109.245.225.*



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.02.2021. u 11:42 - pre 39 meseci
Citat:
ssi:
Ne, to nije moguce. To nikada nije ni bilo moguce. Bilo je moguce raditi preko agencije ranije.

Ugovor o delu je moguc, bio je moguc i bice. Ukoliko postane jeftiniji od radnog odnosa, cenim da ce zaposleni postepeno da izumiru kao kategorija angazovanja i oporezivanja. Ugovor o delu treba da bude skuplji od radnog odnosa, inace sve ode u k...c


Citat:
Znas u slucaju sudskog spora, usmeni dogovori... ne postoje.

Odakle ti to? Usmeni dogovor je vrsta ugovora i potpuno je pravno validan. Mozda si hteo da kazes da je malo teze dokaziv od pisanog, ali to je neki deseti par opanaka.

Citat:
Da moraces da imas knjigovodju.

Odakle ti ovo?! Mislim da minimum 99% frilensera nema knjigovodju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212249 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.