Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drey otpustio 60 radnika mailom

[es] :: Vodič za posao :: Drey otpustio 60 radnika mailom

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 132332 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 18:45 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.

Kada to rade poslodavci onda su oni zlotvori, demoni, i šta ti ja znam.. A kad to isto uradi radnik, e onda je on pametan.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 19:45 - pre 119 meseci
pa s obzirom da je sve vise i vise poslodavaca u problemima, da, dodje mu na isto.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 20:27 - pre 119 meseci
Citat:
ventura:Kada to rade poslodavci onda su oni zlotvori, demoni, i šta ti ja znam.. A kad to isto uradi radnik, e onda je on pametan.

Radnik pošteno odradi svoj posao za platu, a ide tamo gde su bolji uslovi zato što je sam sebi broj 1 i briga ga za korporativni bulšit. Većina ne bi menjala firmu da imaju fer odnos i platu od koje mogu sebi da kupe stan, kola, odgaje decu, idu na letovanje, zimovanje, plate lekara i uštede za starost. Firma nije živo biće već sredstvo za pojedince da rade za novac. Za radnika se podrazumeva da će uvek ići tamo gde mu je bolje i budući poslodavac mu to neće uzeti za zlo. U normalnom civilizovanom svetu je čak poželjno da pojedinac čitav život radi na sebi, menja poslove, upoznaje nove kolege i slično.

Što se tiče poslodavca, može i on da radi šta hoće, samo što on često zavisi od svojih zaposlenih i ako bude loše postupao prema njima, napustiće ga i oni koji mu najviše doprinose, i zbog toga mu je u interesu da se ljudski odnosi prema radnicima. Ima 2 varijante - da zaposlene plaća tržišno da bi ih zadržao ili da stalno obučava nove ljude i ima uvek ponekog u rezervi ako mu radnici često odlaze jer nema da plati tržišnu cenu. A može i da zatvori firmu i zaposli se kod nekog. I to je za ljude.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 21:00 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.


Pa nije to baš tačno Odine.
Poslodavac (ozbiljan) nikad sebi ne treba da dopusti da mu se stvore ne znam kakvi problemi odlaskom jednog čovjeka, jer taj "nezamjenjivi" čak i da ima patološku želju da ostane u istoj firmi do kraja života, može da naleti na tramvaj ili mu meteor padne na glavu i šta onda?
I zato poslodavac može i treba da ima opcije u vidu više ljudi koji rade u istom sektoru ili timu.
Dok radnik nema nikakve opcije, jer ne može da radi u dvije firme, pa ako dobije otkaz u jednoj nije u frci šta će da jede sutra jer ima bekap.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 21:47 - pre 119 meseci
Citat:
Tyler Durden: Pa nije to baš tačno Odine.
Poslodavac (ozbiljan) nikad sebi ne treba da dopusti da mu se stvore ne znam kakvi problemi odlaskom jednog čovjeka, jer taj "nezamjenjivi" čak i da ima patološku želju da ostane u istoj firmi do kraja života, može da naleti na tramvaj ili mu meteor padne na glavu i šta onda?
I zato poslodavac može i treba da ima opcije u vidu više ljudi koji rade u istom sektoru ili timu.
Dok radnik nema nikakve opcije, jer ne može da radi u dvije firme, pa ako dobije otkaz u jednoj nije u frci šta će da jede sutra jer ima bekap.

Ozbiljan čovjek nikad sebi ne treba da dozvoli da se nađe u takvom nekom škripcu da ne može da uzme pauzu od rada na par mjeseci i ode na more.
Takođe, ozbiljan čovjek sebi nikad ne treba da dozvoli da ako danas izgubi posao da sutra ne zna od čega će platiti račune, može firma da bankrotira, padne meteor na firmu, gazdu pregazi tramvaj, sin narkoman upadne u dugove, odluči gazda da zatvori firmi i ode na Bahame...
I zato radnik treba da ima opcije u vidu više firmi u kojima može da radi.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 22:22 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Kakve tacno ima veze sa poslodavcem to sto neko nece praviti pauzu izmedju zaposlenja? Ugovor propisuje otkazni rok kojeg se uvek pridrzavam, a to sto cu ja praviti pauzu ili ne je licno moja stvar i ne dotice nikog drugog, ni bivseg ni buduceg poslodavca.

Nisam ozbiljan ako ne uzmem pauzu izmedju poslova i odem na more? WTF? Sta ako radim kontrakte na 3-6 meseci? Moram i onda da uzmem pauzu da bi bi "ozbiljan"?
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 23:06 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
Tyler Durden: Pa nije to baš tačno Odine.
Poslodavac (ozbiljan) nikad sebi ne treba da dopusti da mu se stvore ne znam kakvi problemi odlaskom jednog čovjeka, jer taj "nezamjenjivi" čak i da ima patološku želju da ostane u istoj firmi do kraja života, može da naleti na tramvaj ili mu meteor padne na glavu i šta onda?
I zato poslodavac može i treba da ima opcije u vidu više ljudi koji rade u istom sektoru ili timu.
Dok radnik nema nikakve opcije, jer ne može da radi u dvije firme, pa ako dobije otkaz u jednoj nije u frci šta će da jede sutra jer ima bekap.

Ozbiljan čovjek nikad sebi ne treba da dozvoli da se nađe u takvom nekom škripcu da ne može da uzme pauzu od rada na par mjeseci i ode na more.
Takođe, ozbiljan čovjek sebi nikad ne treba da dozvoli da ako danas izgubi posao da sutra ne zna od čega će platiti račune, može firma da bankrotira, padne meteor na firmu, gazdu pregazi tramvaj, sin narkoman upadne u dugove, odluči gazda da zatvori firmi i ode na Bahame...
I zato radnik treba da ima opcije u vidu više firmi u kojima može da radi.


Gle Odine, znam da si pametan čovjek i da sigurno jako dobro vidiš razliku između pozicije poslodavca koji može da zaposli deset ljudi na istoj poziciji na kojoj sam ja i da ga boli uvo kad sutra odem, i pozicije mene koji mogu da radim u tačno jednoj firmi u jednom trenutku u vremenu i kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.

Stvarno nema smisla da o tome diskutujemo.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 23:08 - pre 119 meseci
@DaliborP
Tvoj komentar na moj (polucinični) komentar nema nikakve veze sa onim što stoji u mom komentaru.
Pročitaj malo pažljive još jednom.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 23:19 - pre 119 meseci
Citat:
Tyler Durden: Gle Odine, znam da si pametan čovjek i da sigurno jako dobro vidiš razliku između pozicije poslodavca koji može da zaposli deset ljudi na istoj poziciji na kojoj sam ja i da ga boli uvo kad sutra odem, i pozicije mene koji mogu da radim u tačno jednoj firmi u jednom trenutku u vremenu i kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.

Stvarno nema smisla da o tome diskutujemo.

Ima jedna arapska poslovica:

"Kad jaje padne na kamen - teško jajetu.
Kad kamen padne na jaje - teško jajetu."


mmix ti je rekao na prethodnoj strani:

Citat:
Pa pazi, sve je to funkcija pregovaracke pozicije. Neko je ima, neko nema. Taj koji nema se zaposli u martu i ne ide na more do septembra kad prodje zakonski rok od 6 meseci.


To što neko nema pregovaračku poziciju, ili je lično u zaguljenoj situaciji ne može nikako biti odgovornost čovjeka koga prvi put u životu vidi na intervjuu za posao na koga se sam dobrovoljno javio. Tako, pošto taj čovjek koga prvi put vidi u životu nema ništa sa njegovom ličnom problematičnim situacijom ili njegovom potrebom za odmorom koja je nastala u nekom ranijem periodu prije nego je ovog novog poslodavca vidio prvi put u životu - to taj čovjek nema ama baš nikakvih obaveza (van onih zakonom propisanih) da mu po tom pitanju izlazi ili ne izlazi u susret.

Citat:
kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.

Ali je to ipak tvoj problem. To što je tvoj problem tebi veći, nego nekom drugi njegov - nije nikakav razlog da se on bavi tvojim problemom.
Evo npr. i meni je mnogo veći problem da ja sam sebi kupim kuću, nego što bi bio Bilu Gejtsu da mi je on kupi. Je'l to onda znači da bi on trebao da mi kupi kuću?
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 04:52 - pre 119 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.

Kada to rade poslodavci onda su oni zlotvori, demoni, i šta ti ja znam.. A kad to isto uradi radnik, e onda je on pametan.

Nije to, nego pitanje pozicije jaceg. A poslodavci su u "jacoj" poziciji.

Kada bude bilo vise poslodavaca nego radnika, onda ces biti u pravu.

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 08:10 - pre 119 meseci
@Odin

evo još jednom da pojasnim ono što govorim, mada mislim da je prilično jasno. Ja nisam uopšte rekao da je to bilo čiji problem osim moj, niti da se taj poslodavac mora nešto posebno brinuti oko mog "problema". Ja samo ističem da ja i bilo koji poslodavac nismo na istom nivou "nezgodancije" kad mu ja kao neki faktor odem (jer on ima puno više mehanizama i mogućnosti da taj svoj problem ublaži) i ja kad dobijem otkaz (jer imam realno veći problem zato što nemam toliko opcija da isti ublažim).

Mogu samo da ponovim kako poslodavac može da ima bar po dvije osobe na istim zadacima i pozicijama i time ima mnogo manji problem ako mu neko ode (a ako mu je to kritičan dio poslovanja, može da drži koliko hoće radnika na istom mjestu, zavisi samo od njegove procjene).
Dok ja mogu da radim samo u jednoj firmi i kad dobijem otkaz iz kog god razloga imam mnogo veći problem.

Stvarno ne znam kako drugačije da objasnim ili da li je dovoljno jasno o čemu pričam...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 09:11 - pre 119 meseci
Citat:
BluesRocker:
Radnik pošteno odradi svoj posao za platu...


Vidi se da ovde malo ljudi ima predstavu šta to znači imati radnike i koliko to zapravo glavobolje može da donese. Priča o dobrim radnicima i zlim poslodavcima je krajnje smešna za svakoga ko je u toj tematici. Loših, zlih i neodgovornih ljudi ima na obe strane. Često se dešava da su radnici neodgovorni, da ponekad ne dođu na posao (smisle neki razlog), hvataju krivine kad god mogu, traljavo rade posao tako da neko iza njih mora sve da proverava i ispravlja greške, neljubazni sa mušterijama/klijentima, rade alkoholisani (starije generacije) ili neispavani (mlađe generacije), kad odlaze iz firme to uopšte i ne najave nego se samo ne pojave na poslu itd... Loši radnici mogu itekako da nagrde firmu bez obzira koliko se ovde predstavlja da su nebitni i mali. Naravno, nisu svi radnici takvi, u pitanju je jedan manji procenat, isto tako ni svi vlasnici nisu loši. Prema tome, iskazivanje neke poente gde se radnici predstavljaju kao zlato a poslodavci kao sotone je krajnje bezveze. Jasno je da u međusobnim odnosima kombinacija dobrog radnika i zlog poslodavca postoji, ali mi nije jasno kako se u pričama o odnosima između radnika i poslodavca gotovo uvek uzme takva kombinacija.

Citat:
Tyler Durden:
Gle Odine, znam da si pametan čovjek i da sigurno jako dobro vidiš razliku između pozicije poslodavca koji može da zaposli deset ljudi na istoj poziciji na kojoj sam ja i da ga boli uvo kad sutra odem, i pozicije mene koji mogu da radim u tačno jednoj firmi u jednom trenutku u vremenu i kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.
Stvarno nema smisla da o tome diskutujemo.


Pozicija radnika i poslodavca uopšte ne treba na taj način da se poredi. Radnik treba da radi i za to prima platu. A poslodavac nema odnos samo prema radniku nego mora da vodi posao i da zaradi novac koji posle daje radniku. Tu dolazimo do druge uobičajne teze kad su u pitanju poslodavci: oni se uglavnom predstavljaju kao ljudi kojima pada novac sa neba, većinu zadržavaju za sebe jer su previše bahati a mali deo novca daju radnicima, jedva koliko mogu da prežive. Ovo uopšte nije reprezentativan primer poslodavca, većina njih grca u problemima i sve teže nalazi način da zaradi novac (privreda koja je stala, kupci koji ne plaćaju, država koja pritiska nametima...). Ko ne veruje, neka otvori svoju firmu i neka proba da radi pa će posle par meseci videti kako stoje stvari.

Prvo i osnovno, ljudi treba da odluče da li hoće komunizam ili kapitalizam. Ne tvrdim da je nešto od ta dva bolje od ovog drugog ali prvi korak je da se izabere.
Kad se izabere onda treba tako i organizovati stvari. Pretpostavimo da smo izabrali kapitalizam. U tom slučaju, privatna firma i poslodavac ne treba da bude opterećen nikakvim socijalnim aspektima za radnike. Dakle radnici rade, primaju platu, poslodavac može da otpusti bilo koga ako mu radnik ne odgovara/ne treba, isto kao što i radnik može da ode od poslodavca iz istih razloga, ništa otpremnine, ništa bilo kakvi dugi bakrači... Dakle radiš ili ne radiš.
Radnik koji je ostao bez posla automatski ulazi u socijalni program koji vodi država. Dakle država na sebe preuzima socijalnu ulogu, a ne da je nameće poslodavcima pa da moraju da plaćaju nekakve otpremnine i druge stvari koje su zaostavština iz komunizma (minuli rad, regres, topli obrok...). Postoji samo plata, ona je onoliko koliko je dogovoreno sa poslodavcem i to je to.
Treba uspostaviti redovne i rigorozne inspekcije koje proveravaju poslodavce u vezi svih stvari vezano za rad i radnike: rad na crno, uplaćivanje poreza i doprinosa, radno vreme, odmori i sve drugo što treba proveravati kako bi se sprečilo izrabljivanje i drugi oblici nefer odnosa. Nije dovoljno samo napisati zakon.

 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 10:07 - pre 119 meseci
Iako si replicirao meni, i ja se cak i u najvecoj mjeri slazem sa onime sto si napisao, tvoj odgovor nema toliko veze sa onim o cemu ja pricam. Odnosno otisao je potpuno u sirinu.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 10:46 - pre 119 meseci
Citat:
S A J A:Vidi se da ovde malo ljudi ima predstavu šta to znači imati radnike i koliko to zapravo glavobolje može da donese. Priča o dobrim radnicima i zlim poslodavcima je krajnje smešna za svakoga ko je u toj tematici. Loših, zlih i neodgovornih ljudi ima na obe strane. Često se dešava da su radnici neodgovorni, da ponekad ne dođu na posao (smisle neki razlog), hvataju krivine kad god mogu, traljavo rade posao tako da neko iza njih mora sve da proverava i ispravlja greške, neljubazni sa mušterijama/klijentima, rade alkoholisani (starije generacije) ili neispavani (mlađe generacije), kad odlaze iz firme to uopšte i ne najave nego se samo ne pojave na poslu itd... Loši radnici mogu itekako da nagrde firmu bez obzira koliko se ovde predstavlja da su nebitni i mali. Naravno, nisu svi radnici takvi, u pitanju je jedan manji procenat, isto tako ni svi vlasnici nisu loši. Prema tome, iskazivanje neke poente gde se radnici predstavljaju kao zlato a poslodavci kao sotone je krajnje bezveze. Jasno je da u međusobnim odnosima kombinacija dobrog radnika i zlog poslodavca postoji, ali mi nije jasno kako se u pričama o odnosima između radnika i poslodavca gotovo uvek uzme takva kombinacija.

Ja sam samo komentarisao to što neki napadaju radnike zbog menjanja firmi, a nisam pomenuo ko je dobar a ko loš jer nemam 5 godina da tako gledam svet.

To za loše radnike bih ti objasnio na primeru iz škole. Imali smo nastavnika koji dođe na čas, ispriča nam gradivo, ispituje, i svi su morali dobro da znaju i zbog tog imali 4 ili 5, a svi su bili maksimalno disciplinovani. Iz drugog predmeta je došla nastavnica koja je bila previše mekana i nije mogla da dođe do reči od žamora, tako da niko nije slušao šta priča i niko nije ništa naučio na času. Naravoučenije - menadžment nije prosta stvar i firma ne treba da zavisi od dobre volje radnika da li će doći (trezan) na posao već je kontinuirani niz ulaza i izlaza koji dovodi do željenog efekta.

Slažem se za otpremnine i ostale komunističke gluposti. Poslodavcu i radniku niko ne brani da stave ugovor o radu šta god se dogovore, pa i otpremnine, ali ne bi smele da budu obavezne.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 12:08 - pre 119 meseci
Citat:
BluesRocker: Slažem se za otpremnine i ostale komunističke gluposti. Poslodavcu i radniku niko ne brani da stave ugovor o radu šta god se dogovore, pa i otpremnine, ali ne bi smele da budu obavezne.

Slazem se, ali pre svega da se radi po zakonu, a ako ti ne odgovara zakon onda ili deluj u pravcu promene istog, ili idi i posluj tamo gde je zakon bolji. Ovako imamo komediju od drzave, na papiru radnike koji su medju najzasticenijima u svetu, a u praksi radnike koji su najnezasticeniji. Za kresenje zakona bi trebalo da se ide u zatvor, ili u najblazoj varijanti da se naplacuju drakonske novcane kazne. Mogu ja (bilo kao poslodavac, bilo kao zaposleni) da se ne slazem sa zakonskim resenjima, da ih smatram losim i da imam razne ideje kako iste treba ukinuti/promeniti, ali nemam nikakvo pravo da primenjujem neka svoja pravila, vec bih mogao da mrzim zakon ali da ga se doslovno pridrzavam.

Kao moderator ovog foruma, svaku inicijativu za promenu zakona pozdravljam, ali pozivanje na krsenje vazecih zakona cu da brisem, taman da ga primetim i "izmedju redova".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

djordje1979
Đorđe Trifunović
Beograd

Član broj: 31540
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: djordje1979


+92 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 12:10 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.:
Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.

Ispostuju 2 meseca otkaznog roka, kolko i pise u ugovoru. Obe strane su to potpisale pri zasnivanju radnog odnosa. Nema nista da ih boli. Sve po PS-u.
Ja ni o kakvoj nepravdi nisam pricao, oklen ti to?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 15:09 - pre 119 meseci
Citat:
Tyler Durden: Mogu samo da ponovim kako poslodavac može da ima bar po dvije osobe na istim zadacima i pozicijama i time ima mnogo manji problem ako mu neko ode (a ako mu je to kritičan dio poslovanja, može da drži koliko hoće radnika na istom mjestu, zavisi samo od njegove procjene).

Mogu i ja da kažem i potvrdim iz ličnog iskustva kako malo koji poslodavac ima toliki luksuz da na jedno radno mjesto upošljava više od jednog radnika, pri čemu su drugi, treći i ostali apsolutno redudantni, i služe samo kao buffer u slučaju da onaj jedan potrebni da iznenadni otkaz.
Budi siguran da to sebi neće priuštiti ni Apple, a kamoli neka mala firmica u Srbiji koja se bori od prvog do prvog da joj ne blokiraju račun.

Problem je posebno izražen kada si ključan dio nekog dužeg projekta ili posla, kada si silom prilika uvezan sa drugim ljudima van firme (mušterija, druge firme sa kojim sarađujete), kada su velike količine bitnih informacija raspoređene 40% u tvom mailboxu, 50% u tvojoj glavi i 10% u ostatku firme.

Naravno, ako neka firma zapošljava 25 nosača džakova i jedan napusti firmu, vjerovatno će i 24 istovarivača do daljneg završavati posao bez problema.
No, ne treba biti neozbiljan, pa očekivati da nosač džakova u Srbiji ima standard nosača džakova u Švedskoj.
Sa tim se treba pomiriti da se to sigurno neće desiti za života današnjih nosača džakova i sa tim jednostavno treba računati, a ne tući glavom u zid.
I nije to nikakva posljedica postavke "zli poslodavci vs radnici razmazivi po hljebu", nego su razlozi poprilično i širi i dublji, u svakom slučaju van granica ove teme.

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 15:32 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.: Mogu i ja da kažem i potvrdim iz ličnog iskustva kako malo koji poslodavac ima toliki luksuz da na jedno radno mjesto upošljava više od jednog radnika, pri čemu su drugi, treći i ostali apsolutno redudantni, i služe samo kao buffer u slučaju da onaj jedan potrebni da iznenadni otkaz.

Zasnivati biznis na jednom radniku nije bas preporucljivo, zato sto i bez otkaza taj jedan nekad mora na godisnji odmor, nekad mora na bolovanje, znaci ako si posao organizovao sa jednim, onda mozes da funkcionises bez njega 3 nedelje neprekidno. Bolje je zaposliti dvojicu za manje sati / manju platu, osim ako nisi vec planirao da plata bude minimalac. Znaci, ili siris posao na vise od 40 sati nedeljno pa angazujes dvojicu, ili ako ne mozes onda otpustis i tog jednog pa menjas delatnost.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 16:35 - pre 119 meseci
Citat:
pctel: Zasnivati biznis na jednom radniku nije bas preporucljivo, zato sto i bez otkaza taj jedan nekad mora na godisnji odmor, nekad mora na bolovanje, znaci ako si posao organizovao sa jednim, onda mozes da funkcionises bez njega 3 nedelje neprekidno. Bolje je zaposliti dvojicu za manje sati / manju platu, osim ako nisi vec planirao da plata bude minimalac. Znaci, ili siris posao na vise od 40 sati nedeljno pa angazujes dvojicu, ili ako ne mozes onda otpustis i tog jednog pa menjas delatnost.


Zasnivati radni odnos "na crno" i za minimalac nije baš preporučljivo, zato što mozeš bez najave ostati i bez posla i bez plate, a možeš i ako odeš na godišnji odmor, ili na bolovanje, znači ako si se zaposlio "na crno", onda ne možeš da funkcionišeš normalno. Bolje je zaposliti se regularno za manje sati i veću platu, osim ako nisi već planirao da radiš za minimalac. Znači, ili se zaposli regularno na maximum 40 sati nedeljno, a ako ne možeš, onda batali tu svoju struku i mijenjaj djelatnost.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom14.06.2014. u 18:06 - pre 119 meseci
Citat:
Mogu i ja da kažem i potvrdim iz ličnog iskustva kako malo koji poslodavac ima toliki luksuz da na jedno radno mjesto upošljava više od jednog radnika, pri čemu su drugi, treći i ostali apsolutno redudantni, i služe samo kao buffer u slučaju da onaj jedan potrebni da iznenadni otkaz.
Budi siguran da to sebi neće priuštiti ni Apple, a kamoli neka mala firmica u Srbiji koja se bori od prvog do prvog da joj ne blokiraju račun.

Problem je posebno izražen kada si ključan dio nekog dužeg projekta ili posla, kada si silom prilika uvezan sa drugim ljudima van firme (mušterija, druge firme sa kojim sarađujete), kada su velike količine bitnih informacija raspoređene 40% u tvom mailboxu, 50% u tvojoj glavi i 10% u ostatku firme.


Naravno da ne treba da ima klonove (ili armiju klonova) za svako mjesto, nego da ima posao organizovan i zamisljen tako da jedna grupa ljudi efikasno pokriva vise stvari, pa kad jedan iz grupe nije tu iz kog god razloga, posao ne trpi. Pa daj, ovo su osnovne stvari i vise nego jasne same po sebi, ne znam zasto moramo oko ovoga da raspravljamo :(

Znam i ja iz licnog iskustva nekoliko primjera kada su odlazili "nezamjenjivi" ljudi, cak i oni koji su od pocetka do kraja zamislili sistem, pa se bukvalno to nije osjetilo ni 2% kasnije u praksi.
Spominjes Apple... jeste, bas ce da se raspadnu kad im sutra neki tim lider ode, a da ne pricamo o nekom obicnom programeru, da ne kazem sljakeru.

Ja ne kazem da je opustencija za bilo kog poslodavca kad mu ode dobar kadar. Samo pokusavam da objasnim kako nije jednako zeznuto za poslodavca kad izgubi dobar kadar, i za radnika kad izgubi posao. Nije cak ni priblizno.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Drey otpustio 60 radnika mailom

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 132332 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.