Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drey otpustio 60 radnika mailom

[es] :: Vodič za posao :: Drey otpustio 60 radnika mailom

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 132488 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nemnesic
nemnesic
Software Developer
Vranje Florida

Član broj: 44355
Poruke: 802
*.hsd1.il.comcast.net.



+64 Profil

icon Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 03:54 - pre 119 meseci
http://en.startit.rs/dont-come...yees-of-drey-swiss-it-company/

Da li je moguce?

Neka vas cuju:
https://plus.google.com/u/0/+Dreyltd/posts
https://twitter.com/DreyCorporation
https://www.facebook.com/DreyCorporation
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 07:45 - pre 119 meseci
Da, čuo sam ovo juče. Jako neprijatna situacija.

- Voleo bih da čujem neku insajd informaciju, od nekog ko je tamo radio. Ili bar iz druge ruke. Da li je moguće da se ništa nije "osećalo". Neki projekti su valjda bili u toku, ili šta već.

- Mislim da sam pročitao neki komentar na vest, na B92, kako se radi o namernoj likvdaciji - stečaju, sa namerom da se već koliko za mesec dana registruje nova firma i zaposli neznamnija, neki ne mali procenat istih ljudi. Ali, kažem, ovo sam pročitao kao komentar na vest.

- Da li se ovim načinom: likvidacija firme, a ne otpuštanje, zapravo izbegava plaćanje otpremnine onima koji dobijaju otkaz ?

- Takođe, nije mi jasno, kako to "e-mailom u nedelju uveče". Verujem da br 50% ljudi nije pročitalo e-mail. Posebno, ako je na mail korporativnog domena.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 07:51 - pre 119 meseci
Evo, vidim, danas je vest na Blicovoj naslovnoj strani.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 12:41 - pre 119 meseci
Citat:
Java Beograd: Da, čuo sam ovo juče. Jako neprijatna situacija.
- Mislim da sam pročitao neki komentar na vest, na B92, kako se radi o namernoj likvdaciji - stečaju, sa namerom da se već koliko za mesec dana registruje nova firma i zaposli neznamnija, neki ne mali procenat istih ljudi. Ali, kažem, ovo sam pročitao kao komentar na vest.
- Da li se ovim načinom: likvidacija firme, a ne otpuštanje, zapravo izbegava plaćanje otpremnine onima koji dobijaju otkaz ?
- Takođe, nije mi jasno, kako to "e-mailom u nedelju uveče". Verujem da br 50% ljudi nije pročitalo e-mail. Posebno, ako je na mail korporativnog domena.


To da li je namerna likivdacija, videce se uskoro, ali i da jeste, nije nemoguca.

Ne vredi mnogo pricati o likvidaciji, jer ovo pocinje kao likvidacija a moja pretpostavka je da ce preci u stecaj kad radnici podnesu svoje zahteve za otpremninama i kad likvidacioni upravnik vidi da su ti zahtevi veci od efektive firme. U slucaju likvidacije firma mora da plati sve ostvarene prihode zaposlenih, sto ukljucuje i otpremninu kao funkciju minulog rada, u slucaju stecaja ide se na odredjivanje prioriteta pri cemu su otpremnine veoma nisko.
Ono sto firm ne mora je da ih drzi na platnom spisku jos dva meseca koliki je otkazni rok jer stupanjem u likvidaciju/stecaj dolazi do automatskog prestanka radnog odnosa. Koliko ce radnici dobiti od otpremnina zavisice onda od stecajnog upravnika i njegovih odluka. Sa obzirom na njihovu delatnost i prekid saradnje sa svajcarcima ne ocekujem da ce upravnik uvesti firmu u reorganizaciju i ocekujem da ce rasprodati imovinu (kompove, stolove, itd) i zajedno sa trenutnom lovom na racunu namiriti deo otpremnina.

Ovakve stvari se desavaju stalno, jedino sto se obicno dese sa malo vise takta, i malo boljom komunikacijom. Zasto su bas resili da zakljucaju kapiju i nikog ne puste unutra, to je predmet nagadjanja sada. Mozda se boje odmazde radnika, mozda hoce na miru da prodju kroz sve kompove da ih wipuju pre likvidacije radi zastite IPOa. Mozda i sama oprema nije efektiva Dreja vec je u zakupu, pa zele da sprece otudjenje, itd. Moze samo da se nagadja.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

nemanjac
webdev

Član broj: 317245
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: dogusivfcenter.wordpress...


+252 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 12:54 - pre 119 meseci
Ja sam pre par godina cuo za njih preko prijatelja. On je radio za ovu svajcarsku firmu pre nego sto su otvorili kancelariju u Srbiji. Koliko se secam vlasnici Drey-a su srpskog porekla.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 13:12 - pre 119 meseci
Zabaviste za decu udbasa...

Bila firma, skrljali firmu..naci ce nesto novo, nabavice tata nesto za inostranstvo...ili ce otvoriti drugi sef..
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 13:41 - pre 119 meseci
Bas da je bilo zabaviste za decu udbasa, ne verujem. Zapravo, vec mesecima se po blogovima hvali Drej kao uber-poslodavac, plate ovakve, uslovi onakvi, babu da prodas da se zaposlis. A sad price o izneverenosti, kako ce sad nekom da veruju, kako ovo, kako ono. Dva ekstremna polozaja emotivnog klatna, i niko u tome ne vidi nikakav problem.

Hoce to kad se previse sniva a premalo zna i kad se ljudi istripuju da je posao zabaviste gde ides da izblejis u cool drustvu i napravis nesto kreativno a neko ti daje pare, i taj odnos je bogami veoma prisutan u IT sferi u Srbiji zbog deficita kvalitetnog kadra, HR maheri su provalili da ta spika i ego-stroking prolazi kod zaposlenih i loze ih na kub. U realnosti dobijes Drej i surovu realizaciju da posao nije zabaviste vec mesto koje je neko napravio parama koje nisu tvoje da bi sebi zaradio pare, a da si ti tu instrument, precizni vesti i dobro placeni instrument, ali samo instrument. Od svih mogucih industrija, sw development je najmanje vezan skupom efektivom, najveci troskovi su ljudski resursi, i najjednostavniji nacin da zavrsis tu pricu je ovaj sa naglom likvidacijom, narocito ako proizvodis IPO za drugoga i ako si rpesusio sa kesom. Job security je na nivou postojanosti martovskog snega ali iz nekog razloga niko to tako ne dozivljava. Dok se ne desi ovako nesto.

Ja slabo marim za ovo, i ne placem mnogo za njima, deficit je i dalje prisutan, ja sam siguran da su iskusni likovi iz te ekipe vec na novim poslovima, ili u fazama pregovora i da ce svih 60 naci posao. Deo spike ce sigurno biti i "mi nismo kao Drej, nama mozes da verujes, majke mi" i to ce opet da prodje. Na kraju, mozda nece biti tako cool kao Drej, ali i to je deo odrastanja.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 13:58 - pre 119 meseci
Citat:
mmix:Mozda se boje odmazde radnika, mozda hoce na miru da prodju kroz sve kompove da ih wipuju pre likvidacije radi zastite IPOa. Mozda i sama oprema nije efektiva Dreja vec je u zakupu, pa zele da sprece otudjenje, itd.
Meni je ovo bas palo na pamet, samo sto sam ja gledao na to iz suprotnog ugla :) Ja sam ocekivao da s obzirom da je bio vikend, da su mnogi imali firmine laptopove kod sebe pa sam se pitao zbog cega su zakljucali kapiju i ostavili sav firmin IP kod radnika. Naravno, kapiram da postoji varijanta gde zaposleni ne rade na laptopovima ili ih ne nose kuci sa sve kodom, ali moje neko skromno iskustvo iz tih "Cool" firmi je da cesto ne bude tako.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 14:22 - pre 119 meseci
Jedan kolega mi je pričao slično svoje iskustvo sa velikom znamenitom njemačkom industrijskom kompanijom.
Jedan dan, oko 3 popodne, ne znam koliko desetina prilično kvalifikovanih zaposlenih (sa 5, 10, 15+ ... godina u toj firmi) samo na internom mailu dobilo obavještenje o otkazu, i da pokupe svoje stvari do kraja radnog vremena.

Ja sam, sa svoje strane, dok sam radio po ugovoru kod jedne druge kompanije, gledao kako to izgleda kad se unapred počne pričati o redukovanju broja zaposlenih i sličnim planovima: bukvalno se čitava firma blokira, ljudi ništa ne rade, samo idu okolo, pričaju, filizofiraju, računaju neki svoj znoj i preračunavaju to u evre, spekulišu, nagađaju, izmišljaju, tračaju... Sve u svemu - radni učinak = 0 do daljneg.
Povr' svega toga oni koji i nisu bili predviđeni za otkaze počnu da paniče (ili jednostavno ne žele da budu u nekoj neizvjesnoj poziciji), pa traže druga zaposlenja i sami napuštaju firmu.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 14:23 - pre 119 meseci
Ne zna se da li je gore to što preko noći dobiješ pedalu ili kao ja što 11 godina slušam kako mi se firma gasi samo što nije.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 17:50 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.:
Jedan kolega mi je pričao slično svoje iskustvo sa velikom znamenitom njemačkom industrijskom kompanijom.
Jedan dan, oko 3 popodne, ne znam koliko desetina prilično kvalifikovanih zaposlenih (sa 5, 10, 15+ ... godina u toj firmi) samo na internom mailu dobilo obavještenje o otkazu, i da pokupe svoje stvari do kraja radnog vremena.


U mojoj bivšoj firmi ovo se dešavalo u više navrata (dođeš ujutru i ne možeš da se uloguješ na mašinu hehe). Ali bitna razlika u odnosu na Drey je u tome što su otpušteni dobijali dosta lepe otpremnine (3 ili 5 mesečnih plata, ne sećam se više).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 18:07 - pre 119 meseci
Pa generalno, da nije likvidacija vec downsizing, ne bi mogli da izbegnu punu otpremninu za otpustene i slucaj bi se sve na taj. Ako se ne varam minimum otpremnine je tri meseca, a ako imas vise od 9 godina staza, ide na gore.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

nemanjac
webdev

Član broj: 317245
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: dogusivfcenter.wordpress...


+252 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 20:36 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.:
Ja sam, sa svoje strane, dok sam radio po ugovoru kod jedne druge kompanije, gledao kako to izgleda kad se unapred počne pričati o redukovanju broja zaposlenih i sličnim planovima: bukvalno se čitava firma blokira, ljudi ništa ne rade, samo idu okolo, pričaju, filizofiraju, računaju neki svoj znoj i preračunavaju to u evre, spekulišu, nagađaju, izmišljaju, tračaju... Sve u svemu - radni učinak = 0 do daljneg.
Povr' svega toga oni koji i nisu bili predviđeni za otkaze počnu da paniče (ili jednostavno ne žele da budu u nekoj neizvjesnoj poziciji), pa traže druga zaposlenja i sami napuštaju firmu.

Ovo je aposlutno tacno, ali sva krivica za pad produktivnosti lezi na upravnom kadru, ne na radnicima.

Potpuno je logicno da ce zaposleni nakon proizvoljne najave o otpustanju ili likvidaciji poceti da traze drugi posao i da gledaju da otaljaju stari. Nece valjda da se prave autisticnim i ignorisu realnost.

Gledao sam bas takvu situaciju u firmi velikog renomea kao sto je MetLife. Najave 6 meseci u napred da seku 50% zaposlenih, a menadzerski kadar stavi prst u uvo. Naravno desio se pad produktivnosti i zalaganja, pojavila se interna lobiranja, tajni spiskovi, glasine, svi traze novi posao, bas cudno.

Uspesni menadzeri to urade na bolji i efektiniji nacin po samu kompaniju i radnike, pritom ne mislim na otpustanje svih radnika u nedelju uvece mailom.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 21:39 - pre 119 meseci
Citat:
nemanjac: Potpuno je logicno da ce zaposleni nakon proizvoljne najave o otpustanju ili likvidaciji poceti da traze drugi posao i da gledaju da otaljaju stari. Nece valjda da se prave autisticnim i ignorisu realnost.

Jedina bitna realnost za njihov rad je da su oni plaćeni da rade svoj posao korektno, do zadnjeg dana u kompaniji.
A to što oni izaberu da ga otaljavaju - to nije "logičnost", nego njihov lični izbor i pokazatelj njihovog ličnog odnosa prema radu i preuzetim (i plaćenim) obavezama.

Da li bi tebi bilo logično da firma onda počne da otaljava sa isplatom zarada?
Ako radnici otaljavaju posao pola godine zar nije logično da budu plaćeni onako kako i rade?
 
Odgovor na temu

nemanjac
webdev

Član broj: 317245
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: dogusivfcenter.wordpress...


+252 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 22:08 - pre 119 meseci
Treba da razlikujes diskretne i kontinualne pojave. Prvo je kada nema plate, drugo je kada kvalitet rada opada.
Ljudi nisu programi koji binarno reguju, ljude opisuje sociologija i psihologija, programe matematika. Nema niceg cudnog da produktivnost opada u situaciji haoticne najave otkaza.

Da firme pocivaju na licnom odnosu radnika prema poslu onda ne bi bilo potrebe za profilima kao sto su direktori, menadzeri, sefovi, pojavama kao sto su bonusi na platu, team bilding dogadjaji, penali na platu itd.

Iz mog licnog iskustva, u takvim situacijama (najavljenog masovnog otpustanja) radni ucinak nije 0, vec opada za odredjen procenat. Imao sam prilike da tome prisustvujem u dve vrlo respektabilne kompanije. Procenat pada produktiviteta u situaciji agresivnog downsizinga zavisi od upravljackog kadra i njihove sposobnosti da upravljaju firmom, ne od radnika.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 22:17 - pre 119 meseci
Prema trenutno vazecem zakonu o stecaju, u slucaju stecaja svi zaposleni dobijaju otkaze bez ikakve otpremnine.

Takodje, u normalnim uslovima zakon ostavlja poslodavcima mogucnost da isplate otpremnine prakticno samo ako to zeli, ako ne moze radniku da ponudi aneks ugovora o radu po kom mu je plata od sutra jednaka minimalcu, ili da mi je radno mesto od sutra u npr. Medvedji. Ko ne potpise aneks u roku od 7 dana, leti napolje bez otpremnine.

U slobodno vreme sam detaljno proucavao privatizaciju u Srbiji, pa znam za foru kada strani poslodavac otpusti sve radnike, a onda od drzave uzme subvenciju za zaposljavanje radnika od 4.000 EUR-10.000 EUR po novozaposlenom. Ta mogucnost nije ostavljena domacim vec iskljucivoi stranim investitorima. Mozda je neko samo nasao nacina da stavi pola miliona EUR u dzep?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 22:30 - pre 119 meseci
Citat:
nemanjac: Treba da razlikujes diskretne i kontinualne pojave. Prvo je kada nema plate, drugo je kada kvalitet rada opada.

Zašto da nema plate? Može li plate da ima, a da kvantitet plate opada u skladu sa opadanjem kvaliteta rada.
Je li to logično?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 22:33 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.:
Jedina bitna realnost za njihov rad je da su oni plaćeni da rade svoj posao korektno, do zadnjeg dana u kompaniji.
A to što oni izaberu da ga otaljavaju - to nije "logičnost", nego njihov lični izbor i pokazatelj njihovog ličnog odnosa prema radu i preuzetim (i plaćenim) obavezama.

To je mozda tako ako radis kao fizikalac na gradilistu gde mozes da iskljucis mozak i podmetnes kicmu. Kod umnog rada, postoje 2 problema (sa kojima se i ja sam cesto susrecem bez obzira sto radim direktno za sebe, a ne za nekog gazdu prema kojem zanemarujem obaveze). To su koncentracija i motivacija. Koncentraciju gubis zbog najmanjih sitnica, pocevsi od toga da ti prozuji komarac pored uveta pa na dalje, a motivaciju gubis kod nekih malo konstantnijih uticaja koji nisu bas po tvojoj volji. Znaci, sedis, radis, hoces posteno da odradis preuzetu obavezu, ali ti je produktivnost prepolovljena. Mislim da je ovde rec o tome, a ne o situaciji da je neko iz inata izabrao da bude neproduktivan.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

nemanjac
webdev

Član broj: 317245
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: dogusivfcenter.wordpress...


+252 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 22:50 - pre 119 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
nemanjac: Treba da razlikujes diskretne i kontinualne pojave. Prvo je kada nema plate, drugo je kada kvalitet rada opada.

Zašto da nema plate? Može li plate da ima, a da kvantitet plate opada u skladu sa opadanjem kvaliteta rada.
Je li to logično?

Tom tematikom, odnos plate/produktivnosti, sem logike vlada teorija menadzmenta i rukovodjenja firmom. Tom tematikom vladaju i zakoni.
Sto se mene tice nemam nista protiv da rukovodilac putem regulisanja plate cini svoj posao uspesnijim dok je u okviru zakona.

Moja replika tebi je isla na sugestiju da su radnici krivi ako firma nije produktivna, odnosno opada produktivnost. Krivi su rukovodioci.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom11.06.2014. u 22:58 - pre 119 meseci
Citat:
mmix:
To da li je namerna likivdacija, videce se uskoro, ali i da jeste, nije nemoguca.

Ne vredi mnogo pricati o likvidaciji, jer ovo pocinje kao likvidacija a moja pretpostavka je da ce preci u stecaj kad radnici podnesu svoje zahteve za otpremninama...


Svaka likvidacija je namerna, ne postoje druge.

Kod likvidacije nema otpremnina.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Drey otpustio 60 radnika mailom

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 132488 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.