Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drey otpustio 60 radnika mailom

[es] :: Vodič za posao :: Drey otpustio 60 radnika mailom

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 132329 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 18:28 - pre 119 meseci
Sve se to dogovara sa poslodavcem, ima i opcija da ranije dobijes pun odmor a da ti se to odbije od poslednje plate ako odes ranije, itd.

nazad na temu,
citao sam danas u 24h stampanom izdanju izjave novog likvidacionog upravnika. Firma je zakljucana zbog zastite IPOa, a inspekcija rada mu je nalozila da zaposlenima izda resenje o otkazu, u skladu sa zakonom tako da ce jedan po jedan dobijati svoje stvari i resenja. kao razlog za zatvaranje je "los poslovni rezultat firme, kao i kvalitet isporucenih proizvoda".
1/3 osoblja su HR, marketing, pravnici i administrativci, oni su u stvari najvise i stradali jer njihova zanimanja nisu deficitarna.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 18:41 - pre 119 meseci
Citat:
ventura: Cenim da to sigurno ostavlja odličan utisak :)


A u čemu je problem?
Ako dođem u firmu u martu, mogu da se pozdravim sa morem do sljedeće godine, jer bože moj, stvarno je nedopustivo da odem u fukken augustu deset dana na odmor?
Valjda odličan utisak ostavlja poslodavac kojem toliko gori pod nogama i ima u planu da te zajaše sljedećih godinu dana tako da ni odmor ne možeš da dobiješ...

Citat:
Sve se to dogovara sa poslodavcem, ima i opcija da ranije dobijes pun odmor a da ti se to odbije od poslednje plate ako odes ranije, itd.


A ne ne, vidiš da se ništa ne dogovara, jer si odma neradnik kod venture i ostavljaš loš utisak. Ima da ćutiš i prihvatiš sve uslove klimanjem glavom.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 18:51 - pre 119 meseci
Pa pazi, sve je to funkcija pregovaracke pozicije. Neko je ima, neko nema. Taj koji nema se zaposli u martu i ne ide na more do septembra kad prodje zakonski rok od 6 meseci.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 19:10 - pre 119 meseci
pa naravno
onaj koji nema leba da jede, radice i 3 godine bez odmora ako treba. i njemu je to 100x bolje od toga da ne radi nista i bude gladan
ali nemojmo da se pravimo kako su ti "poslodavci" kul i do dzadza i san snova...

a zakonsko ogranicenje mozes da okacis macku o rep, jer ce te ventura-style poslodavac i tada gledati popreko ako zatrazis odmor. to je onaj stil "radi se do pet, ali ocekujemo od radnika da izlaze u sedam"....
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 19:58 - pre 119 meseci
6 meseci je prvo zaposlenje ili ako ima prekid duži od 30 dana.
Ko ne traži ono što mu pripada sigurno neće dobiti.

Citat:

1) Sticanje prava na godišnji odmor

Član 68

Zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa ovim zakonom.
Zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada.
Pod neprekidnim radom smatra se i vreme privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju i odsustva sa rada uz naknadu zarade.
Zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor, niti mu se to pravo može uskratiti.
...

3) Godišnji odmor u slučaju prestanka radnog odnosa

Član 71

Poslodavac je dužan da zaposlenom u slučaju prestanka radnog odnosa izda potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora.

4) Srazmerni deo godišnjeg odmora

Član 72

Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmeran deo) za mesec dana rada u kalendarskoj godini:

1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je prvi put zasnovao radni odnos nema šest meseci neprekidnog rada;

2) ako u kalendarskoj godini nije stekao pravo na godišnji odmor zbog prekida radnog odnosa u smislu člana 68 stav 2 ovog zakona.


Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 20:37 - pre 119 meseci
Ti zakoni se pisu samo za javni sektor jer jedino javni sektor moze da ispuni ono sto je sam zacrtao, a ni to ne bi mogao da se ne napaja iz budzeta ili je pak monopolista na trzistu sto mu dodje na isto.

Privatni sektor je horor i za radnike i za poslodavce, ne samo u Srbiji vec svugde i po EU uveliko.



 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 21:20 - pre 119 meseci
Mislim da je (novi) poslodavac u obavezi da ima tu potvrdu izdatu od strane starog. Secam se ja sam jednom davno presao od jednog poslodavca kod drugog i drugi me bas iscimao za tu potvrdu. Posto sam ja zasnovao radni odnos 01.08. bez ijednog dana pauze, predlagao sam poslodavcu da mi da pravo na 8-9 dana godisnjeg odmora koliko mi po zakonu pripada. Ali ne, poslodavac je insistrirao da donesem tu potvrdu, ili izjavu da sam istu od starog poslodavca trazio, a da je on odbio da mi izda. Stari poslodavac je bio malo lenj oko te potvrde, ali kada sam mu saopstio da sam primoran da dam tu izjavu, pristao je da izda potvrdu, jer ko zna kakve bi probleme izjava mogla napraviti kada na nju jednog dana naidje inspekcija rada. I tako, dobih ja svih 21 dan za 5 meseci rada u toku te godine, a da ih uopste nisam trazio. Inace, ventura, ako nisi znao, dodatni dani godisnjeg odmora su odlicna stimulacija za zaposlene, ja sam se uvek vise radovao kada mi poslodavac da dodatni dan godisnjeg odmora po osnovu izuzetnih doprinosa uspehu kompanije, nego da mi da npr. 20 EUR, a poslodavac nista ne gubi, jer dok sam na odmoru posao se skuplja na mom stolu i ja svakako moram da ga uradim kada se vratim.
Citat:
Braksi: Privatni sektor je horor i za radnike i za poslodavce, ne samo u Srbiji vec svugde i po EU uveliko.

Mozda to zavisi od drzave do drzave. Svi sa kojima sam ja pricao su stava da se kod njih u EU mnogo vodi racuna o pravima radnika i da nema pojava na koje smo navikli kod kriminogenih srpskih privrednika (zakidanje godisnjeg odmora, neplaceni prekovremeni rad, neuplacivanje doprinosa i slicno). Kad pogledas oglase tamo cesto vidis da je naveden podatak o broju dana godisnjeg odmora veci od zakonom propisanog, koji kandidati gledaju isto toliko pazljivo koliko i visinu plate.Godisnji odmor deluje kao nebitna stavka jedino onom ko ne radi od ko zna kad, pa je prakticno upravo koristio trocifren broj dana odmora. Onom ko danas radi kod jednog poslodavca a dvoumi se da li da sutra pocne kod drugog, podatak o godisnjem odmoru je jako bitan, narocito ako je isti poslednji put imao prosle godine i oseca da ga stize umor.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 21:38 - pre 119 meseci
po meni, privatni sektor u Evropi nema vise nikakave sanse da se oporavi.

Politicari su neodgovorni, bogati ljudi vise ne investiraju, mladi nemaju ideja i iskustva da u sve komplikovanijem svetu zapocnu nesto. Istina, tu i tamo neko iskoci sa nekom idejom, ali posla je sve manje. Evo bas sad sam gledao emisiju nasi u Svedskoj i kaze jedan nas da je Geteborg imao 4 brodogradilista, a sada ni jedno ! (Primer)

Vuci ce se on tako jos dosta dugo kao neka prebijena macka, ali nikada vise nece biti jak kao nekada. Vec sada imamo dve klase u EU klasu drzavne jasle i klasu pomozi Boze privatni sektor. I imamo mlade koji nista ne stvaraju... Zive kod roditelja ili rentiraju stan od pokojne prababe ili studiraju do besvesti...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 22:06 - pre 119 meseci
ljudi se masovno otpustaju jer uskoro pocinju da se primenjuju subvencije za zaposljavanje pa firme to hoce da iskoriste!
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 22:14 - pre 119 meseci
Od olakšica nema ništa. Da bi se ostvarile olakšice za novog zaposlenog on/a mora da bude prijavljen kod Nacionalne službe za zapošljavanje minimum 6 meseci (3 meseca za pripravnika).
Pri čemu se gleda i broj zaposlenih na 31.3.

Od onoga "da se legalizuju radnici koji rade na crno" nema ništa zato što ogromna većina tih radnika nije prijavljena na birou ili se nisu redovno javljali pa su ih obrisali.


Pozdrav.


JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 22:42 - pre 119 meseci
@gosha
Kako znas koji su uslovi, kad uredba niti je doneta, niti se zasigurno zna da li ce biti?

Ono na sta ja tipujem su specijalni uslovi saradnje sa stranim investitorima. Njima drzava daje pare kao blesava a ne uslovljava ih kojekakvim glupostima da radnik mora da provede koliko vec dana/meseci na birou. Za domace firme i investitore nema takvih subvencija.

Ili vi mislite da su u pitanju samo ona najavljena umanjenja doprinosa za nove zaposlene?

[Ovu poruku je menjao pctel dana 12.06.2014. u 23:52 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 23:09 - pre 119 meseci
Ja sam mislio na povraćaje dela poreza i doprinosa na zarade.
Zakoni su doneti i počinju da se primenjuju od 1.7. Minimalni povraćaj poreza i doprinosa je 65% ako se ispune uslovi.

http://www.parlament.gov.rs/up...ir/pdf/zakoni/2014/1620-14.pdf
http://www.parlament.gov.rs/up...ir/pdf/zakoni/2014/1612-14.pdf

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom12.06.2014. u 23:48 - pre 119 meseci
gosha@ pa uzece te sa biroa!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 00:16 - pre 119 meseci
Citat:
Tyler Durden:
A u čemu je problem?
Ako dođem u firmu u martu, mogu da se pozdravim sa morem do sljedeće godine, jer bože moj, stvarno je nedopustivo da odem u fukken augustu deset dana na odmor?

Nije problem da odeš posle 5-6 meseci, ali posle par nedelja jeste.

Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

I onda se zaposliš i onda opet posle 2 nedelje tražiš odmor? Od čega?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 07:46 - pre 119 meseci
Nije poenta da trazis posle dve nedelje. Bitno ti je da uzmes uverenje o tome koliko si iskoristio od odmora da bi preneo ono sto ti je ostalo. Da li ces iskoristiti ranije ili kasnije zavisi kako se dogovoris sa novim poslodavcem.
Sa stanovista godisnjeg odmora, ne odgovara ti da pauziras izmedju dva posla jer ako je pauza veca od mesec dana, ne mozes preneti godisnji odmor.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 07:48 - pre 119 meseci
Citat:
cika dacha:
gosha@ pa uzece te sa biroa!


U ovoj izmeni zakona je stavljeno, da se subvencije mogu koristiti samo ako se ukupan broj zaposlenih povećao u odnosu na broj koji je bio 31.Marta (a tada se pojavila ova ideja).
Znači, ako neko posle 31.Marta otpusti i zaposli radnike, ništa neće postići jer se gleda broj zaposlenih.

Naravno, uvek ostaje likvidacija pa ponovno osnivanje firme. Na taj način se i otpremnina izbegava. To sve pokazuje da nije moguće zakonom urediti stvari koje po samoj svojoj prirodi nisu prirodne. Prvo otpremnine koje su loše rešene (ne treba ih ukinuti nego bolje osmisliti da budu u duhu savremenog vremena i prilika) i drugo modelu subvencionisanja kako bi se postigao nekakav rast (uzmemo pare iz budžeta u koji svi uplaćuju da bi platili određenim kategorijama i očekujemo da se u tom perpetummobile presipanju iz šupljeg u prazno generiše nekakav privredni rast).

Što se tiče odmora iz prethodne firme, po meni bi to trebalo da bude stvar dogovora između radnika i poslodavca. Ako bi ja nekoga zaposlio u maju, i dođe leto, sigurno bi mu dao odmor jer je po meni logično da neko leti ima odmor, nebitno od broja dana koliko je radio. To sve jedino pod uslovom da sam zadovoljan tim radnikom i da sam primetio želju i volju za radom i poštovanje posla, firme i kolega. Sa druge strane, ako bi neko došao i prvog dana mahao sa nekim papirima i pozivao se na neka svoja prava, taj verujem da se ne bi dugo tu zadržao. Dakle sve je u korektnom odnosu i sve se može dogovoriti. Sve što dobiješ moraš i da zaslužiš, ne mora to da bude neki poseban rad, samo ostavi utisak normalne osobe i sve se može dogovoriti. Naravno, nisu svi korektni i na obe strane ima loših ljudi. Ako se vi zaposlite u firmi gde vlasnici nisu korektni prema vama, najbolje bi bilo da potražite drugo mesto umesto da silom pokušavate sebi da "ostvarujete prava", to nikako ne može na dobro da izađe kako god da se okrene.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 08:39 - pre 119 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Tyler Durden:
A u čemu je problem?
Ako dođem u firmu u martu, mogu da se pozdravim sa morem do sljedeće godine, jer bože moj, stvarno je nedopustivo da odem u fukken augustu deset dana na odmor?

Nije problem da odeš posle 5-6 meseci, ali posle par nedelja jeste.

Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

I onda se zaposliš i onda opet posle 2 nedelje tražiš odmor? Od čega?


sve je to ok.
ako dobiješ otkaz vjerovatno nećeš za dva dana naći novi posao. možda si ionako bio na odmoru prije mjesec-dva..
ali ako prelaziš iz jedne firme u drugu i potrefi se baš tako neka situacija, mislim da je stvarno trulo da neko pravi problem zbog deset dana odmora, praktično jedne radne nedelje.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 09:19 - pre 119 meseci
Citat:
ventura: Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

Mozda je danas drugacije, ali kada sam se ja poslednji put zaposljavao, bila je normalna pojava da eventualni buduci poslodavac nadje nacina da kontaktira dobre radnike konkurentskih firmi i ponudi im da koliko sutra (ili kad istekne otkazni rok) pocnu da rade kod njega za, obicno vise novca, ali i za vise godisnjeg odmora, mogucnost placenog usavrsavanja i napredovanja i druge povoljnosti koje kod postojeceg poslodavca nema. Moj primer - posto ja nisam bio u fazonu da napustim tadasnjeg poslodavca, a izgleda da sam drugom bio bas potreban, dato mi je 2x veca plata i 2x vise godisnjeg odmora, sto nisam mogao da odbijem. A mislis da je bilo poslodavcu bilo meni odgovaralo da mi je rekao "idi ti odmori mesec-dva, pa onda dodji da radis"? Normalno je da ce radniku koga uzmes od drugog poslodavca i koji je poslednji put imao odmor pre godinu dana isti sigurno biti potreban pre nego sto odradi 6 meseci kod tebe. Uostalom, ti kao poslodavac uvek imas glavnu rec kada zaposleni moze na odmor - njegovo je da podnese zahtev, a tvoje da odgovoris da li moze ili ne moze i kada moze. A i tebi je valjda u interesu da imas zdravog i odmornog radnika a ne nekog ko se vuce kao mrcina i jedva funkcionise?

Trebalo bi da imas zdraviji odnos prema radu, vec smo polemisali o tome da je tvoj nacin rada da angazujes radnika 12 sati dnevno x 30 dana u mesecu, ali radnik nije kao procesor u kompjuteru, overklokujes ga pa ako strada nema veze, kupices drugi. Previse rada uz premalo odmora utice na imunitet, urusava psihicko i fizicko zdravlje i bez obzira na cinjenicu da ti imas saglasnost radnika da mu to uradis, na forumu ces naici na osudu, jer cemo posle tvoju bahatost ja i drugi poreski obveznici da finansiramo kroz lecenje onih kojima je neadekvatnim odnosom poslodavca izazvan neki zdravstveni problem. Zato drzava i donosi zakone kojima propisuje trajanje godisnjeg odmora i zabranjuje radniku da se dela istog dobrovoljno odrekne. Barem u ovo vreme tolikog viska radne snage (po cemu smo rekorderi u Evropi) nema potrebe da teras svoje radnike na overburn, kada ce se na svaki oglas za posao javiti trocifren broj kandidata?


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

djordje1979
Đorđe Trifunović
Beograd

Član broj: 31540
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: djordje1979


+92 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 16:32 - pre 119 meseci
Citat:
ventura:
Nije problem da odeš posle 5-6 meseci, ali posle par nedelja jeste.

Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

Nece.
Ljudi masovno menjaju firme bez dana pauze. Prelaze za vece pare. Prvo se nadje posao u novoj firmi pa tek onda da otkaz u staroj, i tu nema prostora za odmor izmedju poslova.
Ko npr danas promeni posao i mora da se slihta novom poslodavcu 5-6 meseci da radi bez odmora taj ne ode na more ove godine.
Nisu svi radnici na granici egzistencije pa da budu u fazonu "daj sta das samo da imam posao, necu ici na odmor nikad".
Kako ce ispasti zavisi od pregovarackih pozicija i sposobnosti obe strane.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drey otpustio 60 radnika mailom13.06.2014. u 17:47 - pre 119 meseci
Citat:
djordje1979: Nece.
Ljudi masovno menjaju firme bez dana pauze. Prelaze za vece pare. Prvo se nadje posao u novoj firmi pa tek onda da otkaz u staroj,

Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Drey otpustio 60 radnika mailom

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 132329 | Odgovora: 125 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.