Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bog i fizika - sukob ili sklad ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Bog i fizika - sukob ili sklad ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 18841 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?07.02.2013. u 14:11 - pre 136 meseci
Izrazi (ili termi) su u tom primeru "F", "m", "a" i "ma", a "F=ma" nije izraz, nego formula. Termin "izraz" sam upotrebio jer ga ti koristiš, a to je ovde najmanje bitno.

Uopšte nije bitno kako ćeš da označavaš promenljive. Bitno je da ni "xy", ni "ma" nisu nikakve grupe, već izrazi. Grupa je neprazan skup snabdeven binarnom operacijom sa određenim osobinama, a u tim izrazima niti ima skupa, ni binarne opercije.

Suština sa PT je da to što se radi o realnim brojevima, pa neka bude i pozitivnim (koji se mogu dobiti primenom PT) nikako nije dovojno za njenu primenu u nekom kontekstu. Bitno je da u tom kontekstu budu zadovoljene aksiome euklidske geometrije.

A što se primene CGT tiče, evo ti nečega sa vikipedije:

http://en.wikipedia.org/wiki/C...imit_theorem#Real_applications.

Većina slučajnih veličina u prirodi ima približno normalnu raspodelu, što se objašnjava upravo pomoću CGT (postojanje velikog broja uticaja na tu veličinu).

A iz zakona kvantne mehanike (koji govore o verovatnoćama događaja) se pomoću CGT izvode determinističke makroskopske aproksimacije (jer su disperzije slučajnih veličina male).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?07.02.2013. u 14:57 - pre 136 meseci
Ti nisi trebao bežati sa časova pa bi čuo da je sa "F=ma izražena sila kao proizvod mase i ubrzanja". A tvoje definicije koje ti pokušavaš da nametneš možeš slobodno da zadržiš za sebe.


Citat:
Nedeljko:

Bitno je da ni "xy", ni "ma" nisu nikakve grupe, već izrazi.

Pričaš bez veze. Ako sam više puta naglasio da o tome govorim u kontekstu grupe ionda se podrazumeva da su m,a elementi skupa te grupe a operacija (recimo * koja je izostavljena što je uobičajeno u matematici) je operacije te grupe.

Osim toga nije to moj problem već problem što matematičari uobičajeno pišu "u kontekstu" pa se "iz konteksta vidi šta je šta". Ja sam se samo priklonio većinskom načinu pisanja.

Da je zaista tako možeš pogledati Tvrdjenje 5.16 iz knjige "Predavanja iz matematičke logike i algebre" od Gradimira Vojvodića:
Citat:
Neka je (G,*) grupa. Tada su tačne sledeće formule:
1. x*a = y*a => x = y
2. a*x = a*y => x = y
3. (a-1)-1 = a
4. (a*b)-1 = b-1*a-1

Dakle nigde nije definisan ni skup ni operacija *. I sad ti nagadjaj da li a,b,x i y pripadaju skupu te grupe.

Tražiš problem tamo gde ga nema. Nemoj mene prozivati za ono što matematičari poslovično rade.

A što se primene CGT tiče, to na vikipedia nije nikakva primena van matematike već baš na matematičke problema. Tu se pominje slučajno lutanje i bacanje novčića. Mislim, ko još zgubidani na tome?

Imaš li ti nešto konkretno iz stvarne prakse neke oblasti ljudske delatnosti (van matematike)?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?07.02.2013. u 15:16 - pre 136 meseci
To nisu moje definicije, već se u logici tačno zna šta je izraz, šta formula, šta dokaz itd.

http://en.wikipedia.org/wiki/Expression_%28mathematics%29

No, pustimo terminološke rasprave. Napisao si
Citat:
Primerom, izraz za silu F=ma je u fizici uspostavljanje kvantitativnih odnosa izmedju tri fizičke veličine, sile, mase i ubrzanja. U matematici to je grupa i kao takva nam ne govori ništa o kontekstu tih simbola.

što veze sa vezom nema. Ni izraz ni formula nisu grupe. To što se na svakom nepraznom skupu može uvesti binarna operacija sa grupnim svojstvima ne znači da je krastavac grupa.

U citatu iz knjige je skup nosač grupe , a binarna operacija . Nigde u literaturi nećeš naći grupu F=ma ili xy=z.

A što se primene CGT tiče, ne čitaš pažljivo. Nisam čuo da u matematici postoji npr. električni šum.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?07.02.2013. u 17:21 - pre 136 meseci
To što pišeš je samo tvoje nametanje defincija koje si usvojio. Ovde je kontekst fizička veličina a ne matematička definicija. Link koji si dao odnosi se na definiciju izraza u matematici. To nije nikakva univerzalna definicija.

Dakle F=ma jeste izraz.


Proizvod ma je definisan na grupi jer ja tako definišem neku grupu sa nosačem R\{0} i na to imam puno pravo. Napred sam naveo da je ta operacija definisana tako da ispunjava potrebne uslove da bi se dobila grupa i tu nema više šta da se cepidlači.


No kad si se osvrnu na primer iz knjige, G jeste nosač grupe i to nije problem. Problem je što nije dato jesu li a,b,x i y elementi nosača G. To je nešto što mora da se usvoji iz konteksta. Pa kad drugi imaju pravo na to imam i ja. To pravo si i ti iskoristio upravo time što si prihvatio da je G nosač a * binarna operacija. Nisi osporio da su a,b,x i y elementi nosača. Dakle, radiš ono isto što i drugi (usvajaš iz konteksta) ali kad to neko drugi uradi tada ne valja samo valja ono što ti podrazumevaš.

Ja mogu da ti navedem još takvih (nedoslednih) primera iz matematičke literature, samo kaži da te zanima.


A što se primene CGT tiče, ti još nisi naveo konkretan primer upotrebe CTG u praksi. Pošli smo od kladionica za koju si tvrdio da koriste CGT. Ja tvrdim da kladionice koriste obične proseke. Kladionice su oduvek koristile proseke i pre nego što je CGT formulisana.

Dakle, ako kladionice koriste CGT baš me zanima kako? Tj. kako su koristile CGT u vreme dok još nije definisana (a to je, bar prema vikipedia, pre nekih 1 vek).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?07.02.2013. u 21:41 - pre 136 meseci
Fizička veličina tek nije izraz. Fizička veličina je fizički pojam i priroda obiluje njima, dok su izraze ljudi izmislili, tj. nema ih u prirodi.

ma nije nikakva definicija operacije ni na jednom domenu.

A što se knjige tiče, zaista ne piše šta su a, b, x i y (mada je jasno iz konteksta), ali svakako ne piše da oni jesu nešto što nisu, kao što ti činiš.

I na kraju, po pitanju CGT, ne samo da si glup i neobrazovan, već i bezobrazan, pa ti ne vredi više davati linkove. Niko ne tvrdi da su kladionice glavni ili ikakvi korisnici CGT. Međutim, CGT je na primer osnova Monte-Karlo metode, koja ima široku primenu. Govori ti sa kolikom verovatnoćom dobijaš grešku veću od neke veličine. Takođe, ona objašnjava zašto mnoge slučajne veličine u prirodi imaju normalnu raposelu (veliki broj donekle nezavisnih činilaca utiču na tu veličinu). Zatim omogućava pravljenje makroskopskih aproksimacija teorija mikrosveta itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.vectro.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 00:19 - pre 136 meseci
Niko nije napisao da je fizička veličina izraz osim što ti pokušavaš da iskonstruišeš.

To što pišaš da sam "glup i neobrazovan" ne govori ništa o meni već o tebi i tvojoj kulturi. To je čak i u sukobu sa pravilnikom foruma a ti se zalažeš za neka pravila ali pravila kršiš na svakom koraku. Ako sam glup, kakav je bezobrazluk da veličinu koja je popila mozak celog sveta pitam da mi nešto objasni? Neznanje nije bezobrazluk, zar ne? Eto, ja bih rado da primenim CGT na nešto korisno.

Ako ne možeš racionalno da vodiš diskusiju nemoj se ni upuštati. Po svemu sudeći "pena ti je udarila na usta". Zagadio si mnoge tema pa si i ovu zagadio. Ništa novo od tebe. Možeš ti bubati i prepisivati sa vikipedie koliko hoćeš ali ćeš večito ostati isfrustriran.

Monte-Karlo metoda je matematička metoda pa je opet CGT primenjena u matematici. Ako treba da ti opišem slikovito uzmi na primer tablicu množenja. To svi koriste u svakodnevnim situacijama. Pa čak i kladionice. Na sasvim drugoj stranio je CGT koja ima samo simboličnu primenu.

Da CGT ima neku posebnu primenu prvo bi je ti primenio u svakodnevnom poslu jer si matematičar. Tada bi rekao "evo CGT koristim za ovo i ovo!". No kako to nije slučaj ostaje ti samo jalovo i isprazno teoretisanje na forumima.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 01:09 - pre 136 meseci
Ne, ti ne pitaš ništa da ti se objasni, jer se to radi drugačije (a sigurno ne nezivanjem onoga koga pitaš svakakvim imenima), već na vrlo drzak način prosipaš pamet ovde. Koliko god da ti puta kažem gde se CGT primenjuje, ti ćeš se praviti da to nisi ni počitao. To je čist bezobrazluk.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 02:00 - pre 136 meseci
Sve što napišeš i može se pobijati ja ću pobijati. Na tebi je da napišeš da se ne može pobijati. Kad navedeš primer primene CGT kao što su to, na primer, proseci koje koriste kladionice poverovaću ti (ako ne može da se pobije).

A što ti to doživljavaš kao drskost je tvoja lična impresija i tvoj problem. Niko te ne prisiljava da pišeš, ja najmanje.
 
Odgovor na temu

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 02:32 - pre 136 meseci
Neznam PT? Lol, rofl Samo pt ne znaci nista! Mozda tebi u tvojoj glavi ima neko
specijalno, veoma posebno znacenje dok kad je matematika u pitanju to moze
da bude skracenica za Pitagorinu teoremu. A reci nekom 21 veku da nezna pitagorinu
teoremu to je toliko glupo da se ne moze ni opisati recima.
Ali da koliko vidim volis da mistifikujes, nalazis skracenice na vikipediji i frljas ovde sa
njima kao da je to sad neka novina

CGT piffffff!

CGT-Combinatorial Game Theory.

Eto, toliko o tvom mistifikovanju skracenica.

I sta sad? Nista, jaka stvar, svako koga to iole interesuje moze da nauci.

Ti si sine pokazao ko si u vise navrata si uhvacen u neznanju, a onda si besneo
i izazivao zakljucavanje tema da niko ne vidi tvoju bruku.
Ej, pratio sam sta radis, pa to je jadno, stvari o kojima si na jednoj temi lupao
ko otvoren prozor, posle nekog vremena je neki clan postavio jedno pitanje
u vezi toga, ti si otisao na tu temu i poceo da se frljas raznim izrazima, pa si
mu na kraju dao jedan jadni primer na kome si verovatno vezbao jer te je bilo
sramota sto neznas tako obicne stvari. (Oh da mogu dati link teme ako treba)
Ej bre, mnogo jadno, vidis neku temo pa odma trcis na google i wiki, nabubas 2-3
stvari pa onda dodjes da pametujes, da bi se prepucavao i da bi trolovao.
Kako ne shvatas da si provaljen?
Ignore: Nedeljko!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 10:13 - pre 136 meseci
Kobasa,

izvini, a koje su tvoje kompetencije za procenjivanje bilo čijeg znanja? Trolčina si samo takva. Besan si na ceo svet zbog svoje sopstvene nesposobnosti i svi su ti krivi za tvoju situaciju.

Ko se bruka sa neznanjem, to mogu da procene oni koji nešto znaju, a ne ti.

I da, ja nisam napisao da ne znaš PT, već da ne razumeš nijednu matematičku teoremu, pa samim tim ne razumeš ni PT. Ako je to za tebe skup konvencija kao pravila šaha, sve si rekao.


bigkandor


Skoro sve što napišeš se može oboriti, a ono što ja napišem se pravišda nisi pročitao, mada svi ostali mogu da vide šta piše. Šta je to nego bezobrazluk?

Ako ti ceo svet gledaš kroz kladionice, to je tvoj lični problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 11:06 - pre 136 meseci
Znati == Razumeti

Kompetencija? A zbog cega si ti utripovao da si ti kompetentan da nekom lepis
epitete i eitikete i da pritom vredjas svakog cije se misljenje razlikuje od tvog u svakoj temi?
Otkud ti znas kakve su necije kompetencije?

Mene licno ne vredja nista, sta god da mi napises mene bas briga, ali ima ovde i drugih a koji
se ne slazu sa tobom, koje pokusavas da uplasis svojim "znanjem".

Ja ovde ne pisem da bih impresionirao nekog iskompleksiranog lika koji je utripovao da je
veliki matematicar, vec pisem narodskim jezikom da ostali razumeju sta sam hteo kazati
a ne frljam se nekim engleskim izrazima kao sto to radis ti (izgleda da te niko nije
obavestio da je to izaslo iz mode) smatrajuci da ces time povecati znacaj napisanog.

Ignore: Nedeljko!
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 11:25 - pre 136 meseci
Citat:
Nedeljko:

Skoro sve što napišeš se može oboriti

Kako da ne, kad napišem da je skup realnih brojeva bez nule sa (uobičajenom) operacijom množenja (u matematičkom smislu) grupa ti si "stručnjak" koji će to oboriti.

Ti to nazivaš bezobrazlukom. Ok, ja glupošću nazivam kad neko ne može da sagleda da je izraz slika koju naslika umetnik jer umetnik slikom izražava svoja osećanja ili svoja vidjenja sveta. Takodje je glupost kad neko ne može da shavi da je izraz muzičko delo kojim muzičar izražava svoje impresije, itd.


Citat:
Nedeljko:

Ako ti ceo svet gledaš kroz kladionice, to je tvoj lični problem.

U komentaru sa prve strane ove teme si upravo ti naveo da
Citat:
Nedeljko:

ako neko treba da se dokazuje sa primenom CGT, onda su to upravo organizatori

Odnosi se na organitatore u kladionicama. Pa te pitam kako oni (organizatori kladjenja) primenjuju CGT?

Uzmi na primer meč Barselona-Getafe koji se igra u nedelju. Kladionice daju kvotu 1.25 na 3+ golova. Barselona je u poslednje dve godine na 83.87% utakmica imala 3+ golova na utakmici. Getafe je imao 3+ golova u 56.67% utakmica. U proseku to je 70.27% utakmica odigrano sa 3+ golova kad je reč o utakmicama ta dva kluba u španskoj prvoj ligi. Ako to pomnožimo sa kvotom dobije se 1.25 * (83.87 + 56.67) / 2 = 87.8375% a što je za više od 12% margina kojom kladionica sebi obezbedjuje profit. Još će kvote biti smanjene kad "krene navala" kako neko reče.

Ja tvrdim da kladionice koriste te najprostije proseke, da su proseke koristile u vreme kada još nije bila formulisana CGT i da te jednostavne proseke koriste samo zato što su se pokazali U PRAKSI ISPLATIVIM a ne "zato radi zbog CGT".


E sad, budi najs i fini, pa nam lepo izvedi račun (i kao vrstan matematičar dokaži) kako to kladionice primenjuju CGT kao što ti tvrdiš!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 13:03 - pre 136 meseci
Izvini Kobasa, a koje ja to engleske izraze koristim?

Ne bigkandor, nije problem u tome da je skup realnih brojeva bez nule grupa u odnosu na množenje, nego razne tvoje izjave tipa "CGT nema primenu van matematike" (mada sam napisao neke od njih, pa svrati do oftamologa), zatim da je izraz "F=ma" (da preskočimo nebitnu terminološku raspravu) grupa u matematici (mada nema ni skupa ni operacije ni od korova, a mogu se uvesti svakakve), zatim da se PT može primeniti na dužinu dijagonale sobe zato što je to pozitivan realan broj (naravno da može, ali razlog nije taj), zatim da sam ja uveo terminologiju koje ima i na vikipediji i da ne nabrajam dalje.

Ako baš hoćeš, ograničenja u formuli F=ma su , pa domen na koji se ona inače odnosi u odnosu operaciju na koju se formula odnosi nije grupa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 14:16 - pre 136 meseci
Citat:
bigkandor: E sad, budi najs i fini, pa nam lepo izvedi račun (i kao vrstan matematičar dokaži) kako to kladionice primenjuju CGT kao što ti tvrdiš!

Opet vadiš stvari iz konteksta. Tamo se vidi da je izjava
Citat:
Nedeljko:

ako neko treba da se dokazuje sa primenom CGT, onda su to upravo organizatori

odnosila na ovu glupost
Citat:
bigkandor:

A ako misliš da CGT ima bilo kakav značaj van matematike, odi u kladionicu i pokaži im kako se uzima lova.

Dakle, ako neka od dveju strana (igrač i organizator) treba da pokaže kako se primenjuje CGT, onda prva treba da bude ona strana koja zadaje pravila, a ne ona druga.

Znači, uopšte nije poenta u kladionicama, već u tvom zahtevu da se igrač tamo dokazuje sa CGT.

A neke od primena CGT van matematike sam već naveo i neću da ponavljam dok bar njih ne pročitaš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 14:18 - pre 136 meseci
Citat:
Nedeljko:

mada nema ni skupa ni operacije ni od korova, a mogu se uvesti svakakve

Ne uvode se svakakve već one koje se vide iz konteksta baš onako kako si i ti video u onoj teoremi gde ne stoji šta je šta.

Citat:
Nedeljko:

zatim da se PT može primeniti na dužinu dijagonale sobe zato što je to pozitivan realan broj (naravno da može, ali razlog nije taj)

A ko je i gde napisao da je razlog "taj" osim što ti tendenciozno namećeš takav stav?


Citat:
Nedeljko:

Ako baš hoćeš, ograničenja u formuli F=ma su F,m,a >= 0, pa domen na koji se ona inače odnosi u odnosu operaciju na koju se formula odnosi nije grupa.

Već sam ti napomenuo da nisi trebao bežati sa časova. Ali nikad nije kasno da se obidje učionica fizike i čas negativnog ubrazanja. Na animiranom dijagramu ćeš uočiti negativno ubrzanje. Negativna vrednost intenziteta sile znači da sila deluje u suprotnom smeru. Dobro, masa je nenegativna ali to nije od posebnog značaja jer F i a zahtevaju proširenje domena na negativne brojeve.


A sad da vidimo tvoj dokaz da se CGT primenjuje u kladionicama.

Ili ne možeš da navedeš takav dokaz?

Ne, ne možeš jer to nije slučaj sa kladionicama i CGT!
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 14:27 - pre 136 meseci
Moj zahtev se upravo odnosi na ovu glupost:
Citat:
Nedeljko:

ako neko treba da se dokazuje sa primenom CGT, onda su to upravo organizatori

Pa hajde, da vidimo kako to organizatori primenjuju CGT.

A što se tiče tih primena koje si naveo "van matematike" za iste znam i na to sam ti već odgovorio da to nisu nikakve primene van matematike.

De ti to pokaži u svakodnevnoj praksi. Mene to zanima - praksa, praksa, praksa.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 15:21 - pre 136 meseci
U odnosu na igrače da. Pre treba da pokaže onaj ko organizuje, nego onaj ko igra, a ti nastavi da troluješ po svom običaju.

U svakodnevnoj praksi se koristi... ne vredi jer ni ono prethodno nisi pročitao. A kladionica je pre čista matematika, nego ono što sam navodio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 16:01 - pre 136 meseci
Citat:
Nedeljko:

Pre treba da pokaže onaj ko organizuje, nego onaj ko igra

Upravo to i tražim. A ti nastavi da spinuješ i troluješ po običaju.

Napišeš primer primene CGT očigledno ovako kako sam ja naveo upotrenu proseka. I tada niko neće da ti ništa zameri. A primena teorema u teoretisanju nije nikakva praktična primena.

Posebno CGT nije u praksi upotrebljiva nizašta jer je to samo jedno načelno tvrdjenje.
 
Odgovor na temu

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 16:32 - pre 136 meseci
Tu je tema, tu su tvoje poruke, moraces sam da ih pregledas. Nemam nameru da te citiram
jer pomenute poruke smatram beznacajnom toplom vodom.

I kao sto sam vec kazao uopste me vise ne zanima sta ces da pises.

Ja u upozoravam one koji bi da se ukljuce u temu sa kim ce imati posla,
da znaju unapred i da ignorisu takve pojave.
Ignore: Nedeljko!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Bog i fizika - sukob ili sklad ?08.02.2013. u 16:41 - pre 136 meseci
Monte Karlo metoda se koristi u raznim naukama za statističku obradu podataka, kao i u statističkim zavodima. Takođe, to što se njome objašnjavaju razne prirodne pojave (ukljulujući biooške) nije primena van matematike.

Ja na znam šta je tebi praktična primena, ali svet bi svakako bolje funkcionisao bez kladionica, a sa naukom, nego obrnuto.

Ma, da, sve je to "teoretisanje".

Takođe mi nije jasno na šta misliš pod "načelnim tvrđenjem". CGT je isto toliko precizno formulisana i dokazana koliko i da je

.

Jedina razlika je u tome što je CGT klasa teorema, pri čemu se primerci i dalje otkrivaju. Međutim, svaka od njih je precizno formulisana i dokazana koliko i svaka druga matematička teorema.

A rasprava je počela oko konkretne primene CGT u obrazloženju zašto kvantna mehanika predviđa približno determinističke makroskopske zakone (utoliko približnije što su ti sistemi veći). Taj račun sam napisao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Bog i fizika - sukob ili sklad ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 18841 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.