Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?

[es] :: Matematika :: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7623 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.3.156

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?10.11.2010. u 01:50 - pre 162 meseci
Evo na šta mislim: u Srbiji postoje tri knjige koje pokrivaju više-manje cijelu teoretsku fiziku, a to su Fizika I, Fizika II i Fizika III od autora Vučić i Ivanović (mada drugi i treći dio nisam nikada vidio ni u originalu ni u kopiji).

Analogno ovim trima knjigama, u Sjedinjenim Državama postoji knjiga (ili niz knjiga) pod imenom David Halliday, Robert Resnick and Jearl Walker - Fundamentals of Physics (extended edition) koja ukupno ima, čini mi se, preko 1200 stranica.

U Rusiji ima isto tako niz knjiga koji pokriva teoretsku fiziku sa težeg i ozbiljnijeg matematičkog pristupa od autora Landau, Lifshitz, Berestetskii i Pitaevskii, a to su:

1. Mechanics
2. The Classical Theory of Fields
3. Quantum Mechanics: Non-Relativistic Theory
4. Quantum Electrodynamics
5. Statistical Physics, Part 1.
6. Fluid Mechanics
7. Theory of Elasticity
8. Electrodynamics of Continuous Media
9. Statistical Physics, Part 2.
10. Physical Kinetics


Interesuje me postoji li za matematiku ovakva knjga ili grupa knjiga koji bi pokrili matematiku od osnova (logike, skupova...) pa nadalje, bilo od domaćeg, bilo od stranog autora? Ili barem za neke od glavnih oblasti matematike?
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?12.11.2010. u 14:15 - pre 162 meseci
Te Ivanoviceve knjige nemaju veze sa teorijskom fizikom i lose su. Mozes ih naci po fakultetskim bibliotekama. Ivanovic je napisao i Kvantnu od 1100 strana koja je isto tako ocajna.
 
Odgovor na temu

atomant
Beograd

Član broj: 47540
Poruke: 263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?12.11.2010. u 14:25 - pre 162 meseci
Ovo za kvantnu mogu da potvrdim.
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough. A. Einstein
 
Odgovor na temu

malada
mladen i
beograd

Član broj: 29411
Poruke: 238
*.ptt.rs.



+1 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?12.11.2010. u 18:59 - pre 162 meseci
Postoji enciklopedia Larousse (valjda se tako pise). Daleko od toga da pokriva citavu matematiku, ali moze da pokrije, recimo, osnove matematike za tehnicke fakultete.
Reko mi tvoj brat da studiras za programatora!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?12.11.2010. u 19:42 - pre 162 meseci
Citat:
malada: Postoji enciklopedia Larousse (valjda se tako pise). Daleko od toga da pokriva citavu matematiku, ali moze da pokrije, recimo, osnove matematike za tehnicke fakultete.


Imam ovu enciklopediju. Ona je vise za srednju skolu nego za fakultet!
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.3.156

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?18.11.2010. u 01:15 - pre 162 meseci
Citat:
petarm: Te Ivanoviceve knjige nemaju veze sa teorijskom fizikom i lose su. Mozes ih naci po fakultetskim bibliotekama. Ivanovic je napisao i Kvantnu od 1100 strana koja je isto tako ocajna.


Citat:
petarm: Imam ovu enciklopediju. Ona je vise za srednju skolu nego za fakultet!


Bolje i to savladati nego ništa. Usput, ako je tako kao što kažeš, onda je/su Halliday, Resnick, Walker još gora/gore od njih.

Sad sam gledao na Internetu šta ima u vezi toga "Larousse"... Izgleda da i ako ima nešto o matematici, poglavlja su kratka i sažeta. Ili je to nešto slično onoj seriji For dummies...?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 18.11.2010. u 02:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?18.11.2010. u 01:29 - pre 162 meseci
Kvalitet knjige se ne meri nivoom na kome se materija obrađuje. Na svakom nivou se knjiga može napisati dobro ili loše. Druga je stvar šta kome treba. Sa druge strane, loše knjige (kao što kažu da su Ivanovićeve) je štetno čitati. Tada ne važi pravilo "bolje išta nego ništa".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.3.156

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?18.11.2010. u 01:50 - pre 162 meseci
Zašto su te knjige loše? Usput, ja ih znam pod neformalnim imenom "Vučić", dakle po imenu prvog autora.

Vidio sam nakratko jednom još jednu knjigu od nekog, tada jugoslovenskog autora, koja je pokrivala isto tako mehaniku, kao i "Vučić" I, samo što je matematički aparat bio mnogo obimniji i detaljniji. Cijela knjiga je izgledala starija od "Vučića". Znam sigurno da je moj profesor fizike predavao po njoj, jer je ono što je on govorio i pisao po tabli bilo skoro identično onome što piše u knjizi, i to ne samo po redoslijedu izvođenja formula nego i po dijelovima rečenica. Zna li možda iko o kojoj je knjizi riječ?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?18.11.2010. u 15:46 - pre 162 meseci
Ja sam nekad isao u Matematicku gimnaziju u Tuzli. Mislim da je su knjige iz fizike bile od Dimica. Valjda je to zagrebacki autor, pa je manje poznat na ovom sajtu. Zbirke su bile Varicak (Zagreb) i Saharov, tadasnji SSSR. Prof. Ahmet Colic, nesto ga bas nisam voleo, nije me bog zna sta naucio, mada je bilo momaka i devojaka koji su bili jaki iz fizike.

Matematika se ucila po bratstvu i jedinstvu, knjige su bile iz Beograda, Sarajeva i poneka iz Zagreba. Prof. Radivoje Djurkovic. Bio je dobar covek i pedagog, naucio nas da razmisljamo. Nazalos, umro je pre neku godinu. Otprilike jednom u dve-tri generacije imao po nekog ucenika ko bi osvojio medalju na saveznom takmicenju. Ne zlatnu, to su osvajale uglavnom beogradska i ponekad sarajevska mat. gimnazija, oni su vazdan bili najbolji. A mi odmah do njih sa ponekom bronzom i kad nas krene, i srebrnom bogami.

 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?19.11.2010. u 00:17 - pre 162 meseci
petarm: "Te Ivanoviceve knjige nemaju veze sa teorijskom fizikom I lose su..."

I je konjukcija, tako da:
- Ako te knjige nemaju veze sa teoretskom fizikom nebitno je jesu li dobre ili loše,
- Ako te knjige imaju veze sa teoretskom fizikom onda je bitno jesu li dobre ili loše????

Pošto tvrdiš da "te Ivanovićeve knige nemaju veze sa fizikom I da su loše",
objasni sa čim imaju veze (religijom, matematikom, astronomijom, medicinom, biologijom, hemijom...) I zašto su loše?

 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
213.244.228.*



+33 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?20.11.2010. u 16:57 - pre 162 meseci
Citat:
miki069
Pošto tvrdiš da "te Ivanovićeve knige nemaju veze sa fizikom I da su loše",
objasni sa čim imaju veze (religijom, matematikom, astronomijom, medicinom, biologijom, hemijom...) I zašto su loše?


Nisam napisao da nemaju veze s fizikom. Ipak nemaju veze s teorijskom fizikom. Nisi me dobro citirao. "Fizika I", "Fizika II" i "Fizika III" se mogu koristiti kao opsti kursevi fizike na prve 2 godine studija, ali se ne koriste ni u Novom Sadu ni u Beogradu. Mehanika se npr. u Novom Sadu radi po Zizicu i Searsu, a u Beogradu po Krpicu. Knjige su sture i imaju gresaka.

Napisao je Ivanovic i dve teorijske knjige "O teoriji relativnosti" iz cijih se pojedinih delova moze spremati marksizam i "Kvantna mehanika" gde autor cesto uzima da su dva operatora jednaka cak i kad nemaju iste domene.

Ivanovica treba pohvaliti za prevode. Prevodio je Landau-a!
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.3.156

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 02:02 - pre 162 meseci
Znači, premalo "matematiziranja" ima u njima?

Je li problem u tome što su Fizike zasnovane na Newtonovoj mehanici (poznata i kao vektorska mehanika), a ne na analitičkoj mehanici (čija su dva pristupa Lagrangeova i Hamiltonova mehanika)?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 21.11.2010. u 03:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jovanmal
Jovan Malešević
Sistem administrator
BL, Republika Srpska

Član broj: 6106
Poruke: 204
*.broadband.blic.net.

Sajt: flashofobvious.blogspot.c..


+2 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 11:24 - pre 162 meseci
Za matematiku:

Boris Apsen: Repetitorij više matematike I-IV
..blinding flash of the obvious..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 14:55 - pre 162 meseci
Gde nađe tu katastrofu da preporučuješ!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jovanmal
Jovan Malešević
Sistem administrator
BL, Republika Srpska

Član broj: 6106
Poruke: 204
*.broadband.blic.net.

Sajt: flashofobvious.blogspot.c..


+2 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 15:24 - pre 162 meseci
Meni je bio odličan - na plastičan način objašnjava svaku oblast. Znam još masu ljudi koji su njega koristili za spremanje ispita. Uz svaki Repetitorij ide i odgovarajuća zbirka.
..blinding flash of the obvious..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 15:49 - pre 162 meseci
A da li bi znao da izračunaš ?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

jovanmal
Jovan Malešević
Sistem administrator
BL, Republika Srpska

Član broj: 6106
Poruke: 204
*.broadband.blic.net.

Sajt: flashofobvious.blogspot.c..


+2 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 16:27 - pre 162 meseci
2-sin(1)-sin(2) - približno 0,2492.

Šta sad - ti kontrolišeš da li čovjek koji je polagao matematiku spremajući je iz Apsena zna da izračuna određeni integral.

Možeš da se složiš ili ne složiš sa mojim komentarom, kao i da obrazložiš zašto je to tako. Način na koji ti iznosiš svoje mišljenje ide do granica bezobrazluka i takvi komentari nisu dobrodošli na Forumu.
..blinding flash of the obvious..
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.3.156

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 18:07 - pre 162 meseci
Već se raspravljalo o Apsenu na temi "Najbolja zbirka iz matematike" ili tako nekako.

Usput, ako ko ima .pdf-ove Fizika i Apsena, neka ih postavlja ovdje, jer ko bi na to polagao autorsko pravo?!!
 
Odgovor na temu

Markonio
Beograd, Srbija

Član broj: 267416
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 19:31 - pre 162 meseci
Za neki sveobuhvatni pregled bih preporučio "Encyclopedic Dictionary of Mathematics: Second Edition", four volumes, Mathematical Society of Japan, Kiyosi Itô (poslednje peto izdanje iz 2000. godine)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?21.11.2010. u 21:15 - pre 162 meseci
Citat:
jovanmal:
Možeš da se složiš ili ne složiš sa mojim komentarom, kao i da obrazložiš zašto je to tako.

Evo, ni ja se ne slažem. Zašto se ne slažem upravo sam obrazložio u prethodnoj temi, da ova ne odluta previše.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Postoje li neke sveobuhvatne knjige iz matematike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7623 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.