Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Školska mreža...

[es] :: SOHO Networking :: Školska mreža...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11101 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nnidza
Nikola Nikolic
profesor
Jagodina

Član broj: 35336
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 15:00 - pre 149 meseci
@chief_kg
Nema raloga za ovaj poslednji komentar. Nisam siguran da li radiš ili si radio u školi ali evo samo ukratko par problema zbog kojih nema mnogo promena...
1. Domare mrzi da uzmu bušilicu u ruke ili nisu u školi
2. Para nema. Umesto od dva kompjutera da praviš jedan, ovde je slučaj da od jednog praviš dva...
3. Škole su dobile donaciju u vidu 15 Acer stanica i jednog dell servera. Potencijale trebam da iskoristim.
Grupe su do sada bile u opticaju i pokazale su se nedovoljno dobrim. Do kojih tančina sam to radio neću ni da komentarišem. Zabrane pristupa c disku, preusmeravanje čuvanja dokumenata, read only pristup C disku,..., nadzor, shareovanje foldera servera... Ali kad na tuđem času đak namerno deset puta za redom restartuje sistem dok konačno ne padne teško je trčati i servisirati sve pojedinačno. Nemogu da ti opišem koliko tona opreme imam u đubretu zbog nesavesnih profesora koji ulaze u te kabinete. Na Dell-u sam postavio i kreirao image fajlove, skinuo i podesio shareovanje drajvera za brzu i laku reinstalaciju sistema preko mreže sve preko WDS. Centralizovano upravljanje se pokazalo veoma uspešnim na 20etak računara na kojima je domen pa se nadam da će barem upola tako biti i na ostalim. Moj posao je da predajem a ne da budem serviser koji će da otključava flasheve na kompovima, skida kablove sa CD, DVD uređaja jer đaci lepe žvake unutar njih. nema cd-a nema flash samo mreža a oni šifre ne umeju da nađu tako da...
4. Gledam što je moguće manje da menjam a da napravim funkcionalnu mrežu. Gledam da računovodstvo odvojim od kabineta u sasvim drugu mrežu, baš kao i medijateku. Ne želim da od direktora dobijem pitanje "Jel si ti to namestio nešto pa mi učenici diraju shareovane foldere, itd" Svi đački kabineti su stvar za sebe.
5. Znam da je ovo komplikovano ali hoću da budem profesor a ne potrčko sa torbom, šrafcigerima. nekako živim u zabludi da će mi posao biti lakši. Nisam profesor koji skrsti ruke i čeka da mu prođe čas. Hvala Bogu ima nas takvih, ali onih drugih ima više.
6. Učenja se ne plašim. Sve to mi je poprilično interesantno samo što sam verovatno pre AD, DC i slinih stvari trebao malo više da obratim pažnju na hardver. Kada sam došao u školu mreža nije postojala. Sve ono što vidiš napravljeno je u prethodne 4 godine. Bila su dva kabineta u kojima je u svakom kompu bio modem ali ne i mrežna kartica. Dobar deo je imao i TV kartice...

E sad HVALA ti za objašnjenje, sve gledam, sve čitam i sve ću uzeti u obzir!!! Naročito sliku i zamerku u vezi grešaka!!!!
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 15:26 - pre 149 meseci
off topic

U vezion onoga što je Nikola Krzalic rekao:
Citat:
Inace, imao sam priliku da implementiram slicnu windows mrezu u jednoj skoli. TOPLO ti preporucujem da pre nego sto mreza pocne da se koristi intenzivno sa profesorima popricas o tome kako sve funkcionise. Ja sam to iz nekog razloga propustio i doslo je do toga da su profesori dali svim ucenicima administratorske privilegije na domenu, pa je svaki pojam bezbednosti na mrezi nestao.


Mislim da profesorima nikako ne treba dati admin ovlašćenja. Treba ih spustiti na niži nivo, po mogućstvu.
Često puta kada profesor izađe sa nastave, učenici umeju da čačkaju što ne treba(profesorov računar) i prave haos po mreži.
Da ne ponavljam više puta viđene scenarije onesposobljavanja mreže ili kabineta.

on topic
Već ste zaključili da je greška autora teme, što je silnim svičevima i ruterima pokučavao da kontroliše mrežu
tj da hardverom krije jedan deo od drugog dela mreže.

Ono što mene zanima je da li ruter (navedeni Pirelli), koji služi da čitavu mrežu poveže sa spoljašnošću (internet),
ima kapacitet da je i opsluži? Laičko pitanje.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
212.178.240.*



+10 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 18:30 - pre 149 meseci
@zivanicd

Da, naravno da razumem sve to. ;)
Moje pitanje sam namerno tako postavio da bismo nastavili konstruktivnu diskusiju sve u cilju što boljeg razumevanja tematike.

@za sve

U svom prvom postu sam napisao da sa jeftinom opremom to nikada neće postići. Evo zašto. Na slici mu je Kabinet 4 izdvojen od ostatka mreže sa TP-Link-om TL-WR340G. To je najjeftiniji bežični ruter na našem tržištu i on NIKADA NEĆE PROPUSTITI NIKAKAV SAOBRAĆAJ INICIRAN SA WAN STRANE NA LAN STRANU. TO MU JE POSAO I VALJANO ĆE GA RADITI. Možete postaviti kakve hoćete statičke rute ali kada paketi počnu da stižu na njegov WAN interfejs svi do jednoga će biti odbijeni. Za ono što pokretač teme želi potrebna mu je, kao što rekoh, malo kvalitetnija oprema. Kvalitetnija oprema ima i više mogućnosti, a jedna od njih će biti baš to da ruter filtrira saobraćaj obostrano a ne samo sa jedne strane. Jedno od rešenja je i da sve mrežne uređaje osim ADSL rutera zameni jednim kvalitetnijim upravljivim svičem i kreiranjem četiri VLAN-a.

@zivanicd

U primeru o kojem govorimo te dve statičke rute treba dodati na ADSL ruteru a ne na ruterima ispred Kabineta 2 i Kabineta 4.

Kada neko iz Kabineta 2 npr. pinguje IP adresu 192.168.4.14 ti paketi će, naravno biti upućeni na Default Gateway tog opsega. WAN port tog rutera se nalazi u opsegu 192.168.1.0/24 i stoga on ne može znati gde je 192.168.4.14. Statička ruta na tom ruteru mu neće pomoći. Pošto ne zna gde se nalazi pomenuta IP adresa on će pakete uputiti svom Gefault Gateway-u, tj. na 192.168.1.1. Na tom ruteru treba postaviti statičku rutu koja će pakete poslati na 192.168.1.4. Tek ako taj ruter može zaista da rutira pakene, a ne samo da NAT-uje mrežu paketi će stići do 192.168.4.14.

P.S. Možda pokretaču teme nisam pomogao sa ¨trebalo bi uraditi to i to...¨ ali osećao sam potrebu da razjasnimo neke osnovne stvari zbog čega sam na široko pisao (kao i uvek).
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 18:47 - pre 149 meseci
Citat:
Statička ruta na tom ruteru mu neće pomoći. Pošto ne zna gde se nalazi pomenuta IP adresa on će pakete uputiti svom Gefault Gateway-u, tj. na 192.168.1.1. Na tom ruteru treba postaviti statičku rutu koja će pakete poslati na 192.168.1.4. Tek ako taj ruter može zaista da rutira pakene, a ne samo da NAT-uje mrežu paketi će stići do 192.168.4.14.

Zasto mislis da mu s. ruta na tom ruteru nece pomoci a na ADSL hoce? Ako mu je s. ruta za 192.168.4.0/24 na recimo 192.168.1.3 (ne znam da li je obelezena adresa tog rutera tamo na dijagramu) zasto bi slao default gateway-u a ne 192.168.1.3? U slucaju da nije PAT-ovana mreza, zasto bi ADSL ruter mogao sa s. rutom da dodje do nje a ovaj drugi ruter ne bi?:/
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

chief_kg
mile milojkovic
tunguzija

Član broj: 118060
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 22:09 - pre 149 meseci
Druze, prvo topologija ti ne ide od ruke, drugo konfigurisanje svih tih uredjaja ocaj, ko zna kako planiras server da konfigurises to predpostavljam da ti je jos komplikovanije, i nemas pojma sta te ceka, a imas jedan cilj da dajes privilegije i dozvole, moja preporuka kao i sto ti je napisao citizenx stavi jedan subnet tu lepo AD i u njega OU za sektore i preko GPO kontrolises sve i kraj price. Mislim nije kraj price ali ovo sto ti hoces ne pije vodu, ustvari pije ali to je kao kad uzmes kofu od 10l i pijes vodu iz nje a ne iz case... )))
srdjan predojevic
 
Odgovor na temu

nnidza
Nikola Nikolic
profesor
Jagodina

Član broj: 35336
Poruke: 42
178.79.27.*



+2 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 22:57 - pre 149 meseci
Srećom server je jako lepo konfigurisan. Sve radi kako treba, i više nego dobro. ;-)

Ima puno korisnih saveta tako da možda već sutra probam. Dva su puta:
1. Srediti ako je moguće mrežu podešavanjem routa na ruterima bilo onom ADSL-u, bilo na ona dva u kabinetima. Parola probaj pa vidi da li i šta od ovog radi. SLika koju sam poslao je trebala samo da predstavi raspored računara ali ne i njihovu konfiguraciju. Hvala na ispravkama, u praksi je to već popravljeno i zapisano na papiru.
2. Druga varijanta je uklanjanje rutera i postavljanje na njihovo mesto kvalitetnijih switcheva, prebacivanje saobraćaja na ADSL ruter ili kvalitetniji ruter ispred ADSL-a.

Bitno je da znam gde da tražim. Stao sam nedelju dana i bez uspeha tražio rešenja po forumima.
Javim rezultate prethodnih saveta.
Pozz svima
P.S. Da znaš da pijem mnogo vode, priprema za sutrašnju slavu ;-)
 
Odgovor na temu

chief_kg
mile milojkovic
tunguzija

Član broj: 118060
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Školska mreža...26.01.2012. u 23:26 - pre 149 meseci
Udri domacu vrucu i srecno
srdjan predojevic
 
Odgovor na temu

nnidza
Nikola Nikolic
profesor
Jagodina

Član broj: 35336
Poruke: 42
178.79.28.*



+2 Profil

icon Re: Školska mreža...30.01.2012. u 18:14 - pre 148 meseci
Podesio sam Wan i Route u kabinetu broj dva na sledeći način:





Da li potrebno da aktiviram ili deaktiviram "Use DHCP routes" i "Enable multicat routing". Da li trebam da unosim nešto za metric?

ADSL Pirelli ruter tada vidi ali ne može i da pinguje Ruter. Probao sam sa više raličitih računara koji su u mreži 192.168.1.0/24.
Ovako izgleda prikaz mreže na ADSL ruteru.



Gde na ADSL ruteru da postavim statičke rute jer su one prisutne i kod Lan Bridge-a, PVC internet, PVC Managment. Pokušao sam kod Lan Bridge-a ali uzalud pingovanje nije bilo moguće. Iskreno ovaj ADSL ruter mi je izgledao poprilično komplikovano tako da je možda i tu problem. Ruter u četvrtom kabinetu sam konfigurisao slično kao i ovaj u drugom ali iako je konektovan nije vidljiv u prikazu Pirelli-a. Zapravo vidi se kada se iscrtaju mape računara ali oba rutera (kabinet1, kabinet2) imaju oznaku za prekid mreže (crveni krstić)

 
Odgovor na temu

yellow pinky
Niš

Član broj: 28354
Poruke: 193
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Školska mreža...30.01.2012. u 20:32 - pre 148 meseci
Citat:
nnidza
Gde na ADSL ruteru da postavim statičke rute jer su one prisutne i kod Lan Bridge-a, PVC internet, PVC Managment.


Ako je Pirelli u pitanju onda
Advanced - > Routing pa tu definiši putanju do određene mreže i ip adresu rutera preko koga se može doći do nje.
 
Odgovor na temu

nnidza
Nikola Nikolic
profesor
Jagodina

Član broj: 35336
Poruke: 42
178.79.28.*



+2 Profil

icon Re: Školska mreža...30.01.2012. u 21:37 - pre 148 meseci
Izvini upravo si mi rekao da trebam da definišem rutu i za:
mrezu: 192.168.2.0 i za ruter 192.168.2.1?

Dakle trebam da upišem u static route dva sloga:
192.168.2.0 255.255.255.0 192.168.1.2
192.168.2.1 255.255.255.0 192.168.1.2
ili sam pogrešno razumeo...
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: Školska mreža...30.01.2012. u 21:54 - pre 148 meseci
@pajaja
Citat:
pajaja: Zasto mislis da mu s. ruta na tom ruteru nece pomoci a na ADSL hoce?
Ja sam bio ubeđen da kod tih jeftinih rutera statička ruta nema uticaja preko WAN porta, odnosno ako se odredišna IP adresa nalazi sa WAN strane ruter neće gledati u tabelu već će pakete poslati svom mrežnom izlazu. Ako se odredišna IP adresa nalazi sa LAN strane rutera onda će on pogledati u tabelu i pakete poslati na taj izlaz koji je deo LAN-a (ako je neko shvatio šta sam hteo da kažem).

Nekad davno kada sam radio neko umrežavanje zahtev je bio gotovo isti (ruter ka Internetu sa LAN-om 1, plus dva rutera u lokalu, neki ogranci LAN 2 i LAN 3). Klijentima sa LAN-a 2 je trebalo omogućiti pristup LAN-u 1 i LAN-u 3 ali ne i obrnuto. Klijenti na LAN-u 2 su bili iza nekog D-Linka i sa rutama na D-Linku nikako nisam uspevao da dobacim do LAN-a 3. Kada sam rutu stavio na ruter ka Internetu radilo je. Pošto sam ipak hteo da saobraćaj između LAN-a 2 i LAN-a 3 ne ide preko glavnog rutera umesto D-Linka sam stavio Linksys i bio oduševljen jer me pri pravljenju statičke rute pitao da li se ta mreža nalazi sa LAN ili WAN strane rutera. Pošto odstranjeni D-Link nije imao takvo podešavanje ja sam shvatio da će se statičke rute primenjivati samo ako je izlaz do te mreže sa LAN strane rutera. I gle, sa Linksysom je proradilo što je još više potvrdilo moje razmišljanje.

Eto, tako živeh u ubeđenju pet godina. Ovom temom sam bio podstaknut da za vikend sve ovo simuliram i uvideh svoju zabludu. Napravih u kući tri LAN-a (jedan manje no što pokretač teme i ima na poslu) i isprobavao sam sa tri različita rutera da sa LAN-a 2 (Kabinet 2) dobacim do LAN-a 4 (Kabinet 4). Naravno, ispred Kabineta 4 nisam stavio neki TP-Link već PC sa Win XP-om i na njemu omogućio rutiranje da bi paketi zaista i stigli u Kabinet 4. Kao što rekoh, ispred Kabineta 2 sam menjao tri rutera i svi do jednog su sa statičkim rutama na njima i dobacivali do Kabineta 4. Naravno, učinak je bio isti i kada sam rute postavljao na ADSL ruteru što sam ja smatrao i jedino mogućim.

Zašto mi to onda nije uspelo, ne znam. Jedino objašnjenje je da sam grešio u konfigurisanju onog drugog rutera i da se postavljanje Linksysa samo poklopilo sa momentom kada sam taj drugi ruter konačno podesio kako treba (vrlo je moguće da sam u iščekivanju Linksysa čeprkao po tom drugom ruteru).

Hvala strpljivima koju su ovo ipak pročitali. Nadam se da je pomoglo nekom.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: Školska mreža...30.01.2012. u 22:53 - pre 148 meseci
@nnidza

Ako na Asusu postavljaš rutu ka Kabinetu 4 onda za Interface stavi WAN jer će do tražene mreže doći preko svog WAN interfejsa a ne preko LAN interfejsa. Za Metric stavi 1. Ruteri obično neće dozvoliti pravljenje rute bez tog podatka. Očito je na tom Asusu drugačije.

A najvažnije od svega je ono što sam potencirao u svoja prva dva posta. Sve zainteresovane molim opet za malo pažnje. Kada sve statičke rute budu dobro konfigurisane šta će se desiti kada paketi sa Asusa budu usmereni ka Kabinetu 4, tj. na IP adresu 192.168.1.4, a to je ruter TP-Link TL-WR430G? Pravljenje statičkih ruta je u ovom slučaju potreban ali ne i dovoljan uslov za ulazak u Kabinet 4. Paketi će stići na ulaz u Kabinet 4 ali tu ih čeka najjeftiniji bežični ruter na Svetu i on je napravljen da ne propušta ni jednu konekciju koja je inicirana sa njegove spoljne strane. Dakle, paketi će od strane tog rutera biti odbačeni i nije ga briga da li stižu sa Interneta, iz Kabineta 1 ili iz Kabineta 2 uz pomoć statičke rute. Pa, ljudi, to mu je i posao između ostalog. Na IP adresi 192.168.1.4 mora stajati neki ruter koji će propuštati pakete obostrano. Pošto je budžet nikakav izbor je mršav. Tu treba stajati neka kanta od računara koja će da radi to rutiranje, neki jeftiniji ruter kod kojeg se može režim prebaciti sa Gateway na Router, npr. Linksys WRT54G ili postaviti neki jeftini MikroTik. Konačno, lično mislim da bi sve te rutere trebalo zameniti sa jednim upravljivim svičem i konfigurisanjem četiri VLAN-a. Mislim da bi MikroTik bio najjeftinije rešenje.
 
Odgovor na temu

yellow pinky
Niš

Član broj: 28354
Poruke: 193
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Školska mreža...30.01.2012. u 22:58 - pre 148 meseci
Citat:
nnidza: Izvini upravo si mi rekao da trebam da definišem rutu i za:
mrezu: 192.168.2.0 i za ruter 192.168.2.1?


Ako je recimo mreža povezana kao na slici, gde je WAN port levog rutera (sa adresom 192.168.1.2) putem switcha povezan sa Pirelli ruterom (čija je adresa 192.168.1.1) , da bi Pirelli znao kome da šalje paket za IP adrese u rasponu (ako je subnet maska 255.255.255.0) 192.168.4.1 - 192.168.4.255, na Pirelli ruteru je potrebno uneti statičku rutu

Advanced -> Routing -> New Route

Ostaviti LAN Bridge kao prvu opciju , Destination: 192.168.4.0 , Netmask: 255.255.255.0, Gateway: 192.168.1.2 .
Naravno pod uslovom da na ovom drugom ruter nije uključen NAT .


Mada ipak mislim da je ovoj mreži potreban malo veći redizajn ali to se teško može odraditi na daljinu :).
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

chief_kg
mile milojkovic
tunguzija

Član broj: 118060
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 01:17 - pre 148 meseci
Nadam se da sam ti malo priblizio sa ovim IP adresama oko subneta i adresiranja, koristice ti za ubuduce inace i dalje stojim iza toga da tvoja topologija ne pije vodu, pozdrav...


srdjan predojevic
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nnidza
Nikola Nikolic
profesor
Jagodina

Član broj: 35336
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 11:48 - pre 148 meseci
Dan2:

- Dodelio sam WAN adrese ruterima u kabinetu 2 i kabinetu 4, redom
192.168.1.2 i 192.168.1.4, sub 255.255.255.0
- Lan adrese rutera su redom 192.168.2.1 i 192.168.4.1, sub 255.255.255.0 gate 192.168.1.2 i 192.168.1.4
- Kofigurisao sam rute na ADSL ruteru kao što je pomenuto u prethodnom postu.
Dakle:
Lan Bridge, 192.168.2.0 sub 255.255.255 gate 192.168.1.2 i
Lan Bridge, 192.168.4.0 sub 255.255.255 gate 192.168.1.4
- Na Asusovom ruteru (KABINET2) sam uključio firewall i potom opcije Respond Ping Request from WAN, Enable Web Access from WAN. Ovo poslednje će mi verovatno omogućiti pristup kozoli rutera preko WAN porta (probaću posle)



Epilog prethodne priče je da mogu da pingujem sa bilo kog računara mreže 192.168.1.0 računare i ruter mreže 192.168.2.0. Samim tim pristupio sam serveru i domenu.
DAKLE RADI! \0/

Zbog zauzetosti kabineta nisam stigao da ista podešavanja uradim i u kabinetu broj 4 mada pingujem ruter tj njegov WAN i LAN!!! Ako ne uspem da podesim TP-LINK koji se u njemu nalazi da radi kako treba zameniću ga istim ASUS-ovim ruterom koji imam u rezervi!!!

Javiću sutra kako će proći ali mislim da neće biti većih problema...


 
Odgovor na temu

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 15:43 - pre 148 meseci
Evo još jednog predloga. Da se na servere u učionicama stave po 2 mrežne ako ih već nemaju, jedna za računare u učionici a druga za školsku mrežu. Ostali računari po kancelarijama neka dobiju IP sa DHCP na ADSL ruteru. Ovako bi svi mogli da dele resurse bez bojazni da će im učenici nešto brljati, jer će po defaultu biti odsečeni od ostatka mreže. Isčupati sve CD drajvove, isklučiti usb potrove preko registry, zbraniti restartovanje/isključivanje i upis na HDD, napravit network drive na serveru gde mogu da snimaju radove pa nek se češu :)
 
Odgovor na temu

citizenx
System & Network Administrator
United States of America

Član broj: 270900
Poruke: 443



+68 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 16:40 - pre 148 meseci
ne mora usb portove da iskljucuje preko registry-ija. Moze da ih disable-uje u bios-u. obavezno stavi bios password, i obavezno nek imaju minimalna korisnicka ovlascenja kako ne bi mogli da instaliraju, ili modifikuju bilo sta.
 
Odgovor na temu

nnidza
Nikola Nikolic
profesor
Jagodina

Član broj: 35336
Poruke: 42
178.79.28.*



+2 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 19:14 - pre 148 meseci
Kao što rekoh svi đački kabineti idu u domen.

Tamo ću već da sredim prava pristupa, kontrolu pristupa USB-u, cd-u (mada ću verovatno fizički da ih odvojim sa napajanja odnosno ploče) u kabinetima u kojima rade kolege bez poverenja. Usb preko biosa naravno... Žalosna stvar je da sam danas po prvi put posle 6 meseci ušao u dva kabineta i zatekao sledeće (Od 16 računara na 8 su odvaljena vratanca ili pokidane gumice cd uređaja, ukradene su dve memorije, i fizički demolirano jedno kućište. Skinute su i bačene prednje maske ovog kućišta a vratanca sa cd uređaja su zabijena 1cm unutar njegove kutije?!

Dobra stvar je da mreža nije dirana mada ću u narednom periodu sigurno nabaviti ormariće i u njih postaviti mrežnu opremu. Servere će verovatno da postavim u susednu pripremnu prostoriju. To ništa neće da menja značajno mrežu i traži samo par metara duže kablove. Pošto se nadam da će ovaj post nekom možda i koristiti daću i plan prostorija kabineta pa ako neko želi i to da savetuje, kritikuje samo napred. Sve koristi baš kao što je i meni. AKo dođem do nekog kapitala prićaćemo o boljim rešenjima, zameni postojećih rutera kvalitetnijokm opremom itd...

Hvala svima puno, rešili ste mi problem kom nisam smeo da priđem nekoliko meseci!!!
Pozz do sutra... do konačnog obračuna sa mrežom ;-)

 
Odgovor na temu

alasalas
Wien

Član broj: 272923
Poruke: 110
*.a1.net.



+28 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 19:31 - pre 148 meseci
Citat:
Tamo ću već da sredim prava pristupa, kontrolu pristupa USB-u, cd-u (mada ću verovatno fizički da ih odvojim sa napajanja odnosno ploče) u kabinetima u kojima rade kolege bez poverenja. Usb preko biosa naravno...


Ma, ne moras fizicki da ih odvajas. Samo ih disable-uj preko GPO (najjednostavnije i najbrze), stavi pass na BIOS i miran si.
There is no place like 127.0.0.1
No keyboard found, press any key to continue
 
Odgovor na temu

citizenx
System & Network Administrator
United States of America

Član broj: 270900
Poruke: 443



+68 Profil

icon Re: Školska mreža...31.01.2012. u 20:19 - pre 148 meseci
reci mi kako si ucio administriranje win servera 2008, jel imas neki sertifikat?
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Školska mreža...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11101 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.