Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37694 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

iboris

Član broj: 33303
Poruke: 21
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!27.08.2011. u 20:56 - pre 154 meseci
Rešio sam da pazarim "ozbiljan" foto aparat i u fokusu su mi Nikon 5100D i Canon EOS 600D. Namena foto-aparata je amatersko "fotkanje" bitnih trenutaka, odmora i svečanosti.

Nijedan od gore navedena dva aparata nisam čak ni video uživo, tako da ne mogu da sudim o ergonomiji, utisku... ali ono što sam upoređivao jesu karakteristike, mogućnosti... Moram reći da sam do sada uglavnom imao ultrazoom Olympuse i da sam se nekako navikao na taj UZ, a navedena dva aparata su siromašna po tom pitanju. Dobro, sa odgovarajućim objektivom i to može da se reši.

Koji od ova 2 aparata ima bolje noćno snimanje, pošto mi je to sa svim aparatima do sada bila "bolna tačka"?

Ceo dan danas čitam postove po forumu, ali nisam naišao na odgovor koji mi treba. Bio bih veoma zahvalan ako bi mi neko od profesionalaca ovde na forumu pomogao u izboru. Sledeće nedelje idem u London, pa ako neko ima info da tamo može eventualno jeftinije da se prođe (povraćaj PDV-a) - bio bih veoma zahvalan za bilo kakvu informaciju.

Još da naglasim - nije mi toliko hitno da kupim i ne bih hteo da potrošim više od 800-900 EUR.

Pozdrav,
Boris


[Ovu poruku je menjao iboris dana 27.08.2011. u 22:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!27.08.2011. u 22:08 - pre 154 meseci
Imas na vrhu u top temama kompletan prikaz d5100, kao i jedan kraci prikaz Canona 600d. Ako je po tradiciji, onda bi uskoro trebao da dodje i kompletan prikaz tog aparata.

Elem, …. 600d je svakako bolji aparat nego sto je to d5100, ali kako si pomenuo trecu soluciju i okvirnu cifru, namecu mi se dve pristojne kombinacije.

Canon 550d + 18-55IS , da resto para stavis pod jastuk dok ne skupis jos malo za 55-250IS i time na duzi rok pokrijes jedan fin raspon.
Druga opcija je da uzmes Canon 550d + Tamron SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF), ... naravno, ovo u slucaju da te ne zanima zoom podrucje.

Kakve su cene napolju, i kako ide sa povracajem poreza kada je u pitanju VB, ne bih znao ... ali uzmi ove opcije u obzir prilikom vaganja.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

iboris

Član broj: 33303
Poruke: 21
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 03:18 - pre 154 meseci
Hvala na brzom odgovoru .

Da li "downgrade" na 550D koji predlažeš opravdava razliku u ceni od stotinjak eur u odnosu na 600d? U tom slučaju je cena 550D i 5100D ista... Koji izabrati između ova 2 aparata? U čemu je glavna razlika među njima?

Što se tiče objektiva, svidele su mi se karakteristike Tamron AF 18-270 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD, s tim što mu je cena "jaka". Da li si imao iskustva sa ovim objektivom?
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 08:48 - pre 154 meseci
Kada sam predlagao 550d, upravo sam i mislio na prebacivanje razlike u ceni, (izmedju njega i 600d) na objektiv.

Procitaj prikaz 600d, dosta toga ti je receno, malo je veci, ima obrtni ekran i podrsku za wireless blic … tako da, to su ti neke osnovne razlike.
550d bi opet, po mom misljenju bio bolji izbor nego sto je d5100 … ali opet imas i o tome dosta da procitas u vise nego odlicnom testu

Sto se tice Tamrona 18-270 mm, nisam imao prilike da ga vidim … i sve sto sam procitao o njemu, jeste neka vrsta reklamnog ili informativnog stiva, tako da nema svrhe da ti prenosim takve utiske.

PS
Slobodno citaj testove koje pise Dragan (storm48 ), to nisu placene reklame aparata vec pravi testovi.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 09:05 - pre 154 meseci
Citat:
iboris: ... svidele su mi se karakteristike Tamron AF 18-270 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD, s tim što mu je cena "jaka".


SVI objektivi ovako velikog raspona su UVEK i SAMO kompromisna resenja, namenjena populaciji kojoj je najmanje bitan vrhunski "zapis" i koji jednim staklom resavaju sve "situacije" (uglavnom nezahtevni turisti i sl...)

Tu nije izuzetak ni ovaj Tamron (fizika je jednostavno neumoljiva), tako da je u svakom slucaju mnogo bolja kombinacija koju je Zoran "preporucio" (18-55IS + 55-250IS uz bilo koje od dva navedena tela) od jednog kakvo-god-da-je all-round resenja.

Pozz

p.s. i, kao sto Zoran rece, verujem da ce uskoro izaci Draganov test za 600D, pa ces i sam moci najbolje da prosudis da li taj, neki drugi Canon (550d), ili Nikon d5100.

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 10:56 - pre 154 meseci
Po karakteristikama Nikon d5100 ispada bolji http://snapsort.com/compare/Canon-600d-vs-Nikon-D5100
Mada ako bi se poredile slike to već ne bi mogao da kažem ništa, verujem da je razlika minimalna, ako se uopšte da primetiti.

Ja imam d3100 sa 18-55 VR objektivom (pazario za 450e) i aparat mi služi za casual slikanja dešavanja (izlasci, izleti, putovanja i tako to). Vukljanje 2 ili više objektiva za mene je apsolutno neprihvatljivo, i sam aparat sa kit objektivom je veliki (u odnosu na kompakte) i često mi zafali ta praktičnost koju sam imao sa kompaktom koliko god to zvučalo neobično. Jer ja nisam bazario dSLR da bi bio fotograf nego za casual slikanje boljeg kvaliteta. Znači nema vukljanja objektiva, bliceva, postolja i ostalih zezancija. Što se tiče objektiva, meni više nego perfektno odgovara 18-55 jer zadovoljava sve moje potrebe, najčešće slikam na 18mm, ponekad nešto ubližam na 50 ali to je uglavnom to. Pet godina sam imao kompakta sa 6x zumom (to je otprilike kao 18-105) i toliki zum nisam koristio više od 5 puta, jedino kad se naložiš pa kreneš na ulicu pa tako počneš da zumiraš koješta i to ti posle par dana dosadi a onda posle moraš da vukljaš sa sobom glomaznu skalameriju. Znači ako ti je primarna svrha casual slikanje onda pazari 18-55 jer je odličan objektiv, ako ipak želiš malo veći zum onda uzmi 18-105 (nikako kombinacije više objektiva), svaki zum preko 6x (105mm) je ili za profi upotrebu ili za "igrala se deca". Eventualno možeš da pazariš all-round objektiv 16-85 i ja bi tako nešto prosto obožavao ali kad se uzme u obzir da je 3x skuplji od 18-55 (i glomazniji) onda se zna izbor. Kit objektiv je bagatela jeftin a sve preko toga papreno košta i samo imaj na umu da je kit 18-55 više nego dovoljan za casual slikanja, ne obraćaj pažnju na ložače po forumima koji će ti preporučivati tuce kojekakve opreme koju ćeš da vukljaš sa sobom i da na nekoj proslavi, dok se svi zezaju, ti glumiš freaka koji iz ranca vadi i menja objektive, kači eksterni blic i podešava da se odbija od taj i taj zid (ako je noćno slikanje) ili šrafi kojekakve filtere (ako je dnevno slikanje) a posle 5 minuta setuje parametre. Em propustiš sve bitno što se dešava em si čudak u društvu (zamisli sediš sa društvom, svi se slikaju sa nekim pikavcima od aparata a ti vadiš skalameriju, samo će ljudi da kažu "pazi ga ovaj", na jednom splavu mi je prišlo obezbeđenje da mi kaže da ne slikam "to i to", a na ulazu u klubove si sumnjiv jer deluje ko da u torbi nosiš 2kg eksloziva).


[Ovu poruku je menjao S A J A dana 28.08.2011. u 12:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 11:34 - pre 154 meseci
Taj sajt predstavlja skup nebuloza. Način na koji oni porede specifikacije i vrednuju ih, prevazilazi Monti Pajtonovce u najboljim godinama, ali zaista!

Posebno je zabavan deo koji ocenjuje kvalitet senzora i prisustvo autofokusa prilikom snimanja videa. Čak dve stavke pohvaljuju "AF" u video modu na D5100 (kao da nije dovoljna jedna), iako njime možeš samo oči da isteraš...

Broj raspoloživih objektiva je isto smehotresna kategorija, jer je faktičko stanje potpuno, ali potpuno drugačije.

Nemojte ljudi da linkujete više taj snapsort, činite medveđu uslugu pokretačima tema.

BTW, za "casual" fotkanje je bolje kupiti kompakt ili nešto klase Panasonic GF. Kupiti DSLR, a nemati volje za prihvatanjem kompromisa koji oni vuku sa sobom (menjanje objektiva) je po meni čisto bacanje para. Drugačije rečeno, ako DSLR smatraš teretom, on nije za tebe. Prostije ne može.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 11:35 - pre 154 meseci
@ SAJA

dSLR je prvenstveno SISTEM, koji podrazumeva posedovanje vise objektiva razlicitih namena.

Onima kojima je tesko da vukljaju ranac, torbu i da menjaju objektive u skladu sa okolnostima i potrebama, i koji se stide svog aparata .... za njih je predvidjen kompakt aparat, kao sto je Canon s95.

Ovo za filtere ne bih ni da komentarisem ...

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 12:14 - pre 154 meseci
Kao prvo, nigde nije zapisano niti je Bog zapovedio da je dSLR sistem i da podrazmeva menjanje objektiva i vukljanje opreme. Znači nemojte ljude da ložite kojekakvim predrasudama ovo je za ovo a ono je za ono. dSLR može da se koristi i u casual fotografisanju, upravo onako kako ga ja korstim, a to je da imam veću kodntrolu nad slikanjem u odnosu na kompakt i da imam bolje slike u odnosu na kompakt ali pritom da ne dopustim da mi slikanje postane glavna preokupacija kad negde odem. Kad se ode negde onda je PRIMARNI cilj druženje i provod a ne baktanje sa aparatom i tegljanje tuceta opreme. Ko se bavi profesionalnim slikanjem onda neka nosi takav teret ali pošto se ovde priča o casual slikanju onda tako stvari treba i da se objasne. A ne da se na forufu nađu profi fotograf i foto freak koji će ljudima da objašnjavaju šta je to dSLR sistem i kako mora da kupi 5 objektiva, svaki za različitu situaciju. Svako ima pravo da smisli SVOJ sistem i da postavi stvari onako kako njemu odgovaraju. Za casual slikanje je dovoljan 18-55 kit i iza te konstatacije ide tačka bez obzira na bilo šta. To što ja nemam više objektiva niti imam u planu da ih koristim ne znači da sam prekršio Božji koncept o dSLR svetu već da mi je to dovoljno. Koliko sam video u ponudi objektiva svaka moja dalja nadogradnja sistema 18-55 em me košta papreno em mi pravi brojne komplikacije (u vidu tegljanja opreme) a ne dobija se skoro pa ništa posebno. Zum retko koristim tako da mi preko 55 ne treba. Eventualno bi mogao da poboljšam noćne performanse sa nekim 35mm 1.8 ali to ni na kraj pameti neću uraditi jer ja slikam na 18mm i 35mm ne bi mogao nikako pametno da iskoristim a i nema VR! (wtf?). Da kupujem eksterni blic koji će mi povećati gabarite aparata za duplo i pritom da se mislim da li da ga okrenem na ovaj ili onaj zid, pa da razbijam glavu šta ako je plafon previše visoko ili su zidovi zelene boje, to stvarno sebi ne želim da priuštim jer nisam mazohista. Ovde se radi o casual slikanju i prvashodno se treba usresrediti da se čoveku predloži sistem koji će i novcem i kasnijim trudom (cimanjem) zadovoljiti i opravdati casual slikanje.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 12:24 - pre 154 meseci
Nemam ja nameru da Te ni u šta ubeđujem. Banalizuješ problematiku i navodiš čitaoce na pogrešne zaključke. Uživaj i fotografiši kako god se Tebi sviđa, ali nemoj dezinformisati druge. Postoji 15 boljih rešenja od kupovine DSLR-a koji će glumiti "idiota". DSLR nije za svakoga i nenamenskom kupovinom ljudi sebi čine medveđu uslugu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 12:34 - pre 154 meseci
Citat:
S A J A: Kao prvo, nigde nije zapisano niti je Bog zapovedio da je dSLR sistem i da podrazmeva menjanje objektiva i vukljanje opreme. Znači nemojte ljude da ložite kojekakvim predrasudama ovo je za ovo a ono je za ono. dSLR može da se koristi i u casual fotografisanju, upravo onako kako ga ja korstim,....


Covek je postavio pitanje, i mislim da je dobio sasvim korektan odgovor.

To sto ti ne mislis da je dslr sistem, je tvoje pravo ... kao i da taj aparat koristis u skladu sa svojim znanjem i potrebama.

Meni mozes dati stap za pecanje od 5000 evra, tretiracu ga isto kao i onaj od 20 ... ili sto bi rekao moj prijatelj, lula sluzi pametnom da razmisli a budali da nesto strpa u usta.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 18:41 - pre 154 meseci
iboris:

Tamron AF 18-270 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD i 600D je kombinacija koja će ti biti najpribližnija onom što si navikao sa kompakt ultrazoom aparatima (sve u jednom, veliki raspon zuma, dobar video režim...). Ipak, cena je drastična ali ćeš svakako primetiti da je to mnogo bolje od kompakta. Opet, neke karakteristike će biti lošije od kompakta, ili drugačije a ne onako kako si navikao. Očekuj da će te nečim oduševiti a nečim baš i neće.

Sve što treba da uradiš, to je da na netu pogledaš razne prikaze ponajpre tog tamrona. U prikazima ćeš videti jedne te iste primedbe na loše svetlosne karakteristike i lošu oštrinu, ali dovoljno je da pogledaš fotke i videćeš da su te primedbe uglavnom od strane zakerala i imaju smisla samo onima koji se greškom zalete na takav objektiv za neku profi primenu. Kada pogledaš fotke napravljene tim objektivom znaćeš da li je to to što želiš.

Mora ti biti jasno, da kad uzmeš takav objektiv od njega ne možeš očekivati sjajne karakteristike, ali ako ti je bitno da imaš turističko-porodični objektiv za sve prilike, to je to. Ako ipak hoćeš kvalitet, ne ginu ti dva-tri skupa objektiva kako bi imao pokriveno uglavnom sve što ti treba.

Razlika između 550D i 600D se uglavnom svodi na pokretni ekran. Meni je to na primer sasvim dovoljno opravdanje razlike u ceni između njih.

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!28.08.2011. u 23:19 - pre 154 meseci
Meni su na 600D mnogo bitniji argument malo veće dimenzije (bolje leži u ruci i mnogo je bolje obložen teksturiranom gumom) i wireless blic, na primer.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 00:27 - pre 154 meseci
VEličina je stvar ukusa :) a bežični blic se uvek da napraviti ako zatreba (a baš će amateru da zatreba). Pokretni ekran je nešto drugo.

Mislim, sjajno je što sve to ima, a meni je dovoljan pokretni ekran.

 
Odgovor na temu

iboris

Član broj: 33303
Poruke: 21
*.adsl-a-12.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 05:35 - pre 154 meseci
Citat:
StORM48: Meni su na 600D mnogo bitniji argument malo veće dimenzije (bolje leži u ruci i mnogo je bolje obložen teksturiranom gumom) i wireless blic, na primer. ;)

Pozdrav


Koja je svrha wireless blica? Kako uopšte izgleda blic koji se bežično veže za telo?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 07:34 - pre 154 meseci
Ne stoji on na telu fotoaparata nego na nekom stativu pored, namešten tačno tamo odakle ti treba svetlo. I obično nije jedan, nego ih ima više raspoređenih prema potrebi.

Al to je već priča o studijskoj upotrebi, što je po pravilu daleko od svakog foto-amatera.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 08:26 - pre 154 meseci
Citat:
iboris: Koja je svrha wireless blica? Kako uopšte izgleda blic koji se bežično veže za telo?


To je klasičan blic samo ga otkačiš od foto aparata i staviš negde (ili držiš u ruci podalje od aparata) tako da svetlo na objekat pada pod različitim uglom u odnosu na aparat. Na primer, možeš da ga staviš i negde u ćošak sobe pa da se svetlo odbije o zidove gde se dobije bolja osvetljenost nego kad se koristi blic koji direktno napred "bije". Možeš i da ga uveliš nekome da ga drži dok ti slikaš, mogućnosti su neograničene, sve zavisi koliko si kreativan. Sledeći korak je da pazariš nekoliko bežičnih bliceva koje bi rasporedio po prostoriji a dalje u kupovini slede strobovi, difuzori i ostale "sprave" za osvetljenje. Evo video nekog lika koji je venčanje snimao tako što je postavio gomilu strobova http://www.youtube.com/watch?v=pfZbYtLfHqQ. Kul fora samo košta para a i cimanje je žešće.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 10:13 - pre 154 meseci
često imam utisak da su na ovom forumu blicomrsci :D jedan mali bežični blic je daleko od studijske upotrebe, za koju je potrebno bar 3-4 i pritom se napajaju na 220V što znači da nikako nisu mali i bežični...

o tome šta bežični blic može da pruži, najbolje ćeš se informisati na sajtu www.strobist.com
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 11:13 - pre 154 meseci
^Tako je!
A pritom, E-TTL wireless baš početnicima omogućava da se zabavljaju sa kreativnom rasvetom, jer je za svaku drugu varijantu nepotrebno imati wireless okidače, koji zahtevaju dosta više iskustva, višak baterija u džepu i potpuno manuelni rad.

Inače sam i ja primetio da neki ljudi mrze bliceve. Interesantno je, međutim, da se najčešće radi o ljudima koji blic povezuju sa "drk u glavu" tehnikom, jer drugu nisu videli/probali. A blicem se može svašta. Blicevima - još više.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 11:30 - pre 154 meseci
Jedno je izbegavati blic a drugo je blic mrzeti. Po meni blic treba izbegavati kad god je to moguće jer je prirodno svetlo najbolje, tj. daje najrealnije slike. Čak i preko dana ako mi zatreba da koristim fill blic opet mi se ne sviđa kako je ispalo jel se vidi da je objekat "nekako drugačije" osvetljen i to ne deluje baš prirodno. Onda moraš softverski da koriguješ što oduzima vreme itd. Ako ćemo baš da preterujemo, za dan je bolje uzeti one panele (ne znam sad kako se zovu) koji odbijaju prirodno svetlo u pravcu koji želimo.

Što se tiče noćnih snimaka tu je blic često neophodan ali da upropasti sliku to je evidentno i neosporno. Nema šanse da lepo osvetliš glavni objekat i pozadinu korišćenjem blica (pogotovo za spontana slikanja).
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37694 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.