Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37685 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 11:42 - pre 154 meseci
Da ne teramo mak na konac... IMA šansi (itekako), samo treba znati. Rad sa blicevima je umetnost za sebe. Prirodno svetlo jeste najbolje, ali to je utopija - prirodno svetlo na fotografijama skoro nikad nije verno preneseno, a često i nije najbolje, jer npr - u sred dana su senke ekstremno oštre. Kada su senke oštre, fotografija je drljava i tu pomaže jedino blic. Dalje, kada se teži prenošenju atmosfere (u klubovima/diskotekama npr), suprotno opštem mišljenju, upravo će blic dočarati tu atmosferu. Bez blica, fotografija će biti samo brljotina razmazanog svetla i slabe dinamike.

Za ideje: Strobist

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 12:04 - pre 154 meseci
Citat:
S A J A: Nema šanse da lepo osvetliš glavni objekat i pozadinu korišćenjem blica (pogotovo za spontana slikanja).


nema šanse kada je blic fiksiran na aparatu... a kod spontanih slikanja dosta znači kad nije povezan ni žicom ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 12:04 - pre 154 meseci
Saja, možda ne umeš dobro da koristiš blic pa ga zato izbegavaš? Tvoje viđenje korišćenja blica je prilično radikalno i u dobroj meri pogrešno.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 13:45 - pre 154 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Saja, možda ne umeš dobro da koristiš blic pa ga zato izbegavaš? Tvoje viđenje korišćenja blica je prilično radikalno i u dobroj meri pogrešno.


Dobro, pošto ovde imamo sve same profesionalce ajde da proverimo da li su profesionalci jaki na rečima ili na delima. Smislio sam dve situacije (iz realnog života), dva konkretna primera, jedan noćni i jedan dnevni pa da vidimo kako bi koji profesionalac odavde rešio problem. Tako ćete pomoći meni neukom početniku a verovatno i drugim početnicima koji ovo čitaju a sa druge strane možete da pokažete vaše umeće i time dignete svoj ego u nebesa (ako već nije tamo). Ipak je ovo forum gde treba prezentovati konkretne informacije umesto komentara tipa "ne umeš", "radikalno", "pogrešno" itd...

Situacija 1:

Imamo osobu (ili više osoba) koja je ispred aparata na 2 metra i imamo vrlo mračnu (klubsku) pozadinu koja je iza na 20 metara. Između ima ljudi i stolova. Pošto sam ja amater, ja bi slikao tu osobu blicem koji je na aparatu (znam, imati blic na aparatu je vrh blam pogotovo dok pričam sa vama ekspertima ali pretpostavimo da je takva situacija), možda bi malo smanjio jačinu blica, povećao bi iso na 3200, brzina bi bila oko 1/30 jer je scena statična (poziranje) mada ne previše jer iza ima ljudi koji đuskaju i hteo bih i njih da uhvatim da ne budu mutni, blenda 3.5 (imam kit objektiv, opet blam al šta ću), i evo probam da zamislim šta bi se desilo: zbog male brzine i visokog iso-a dobio bi prilično dosta pozadinskog svetla ali gde čuda i dalje bi osoba koju slikam biti svetlija u odnosu na pozadinu. So, molim vas pomozite meni neukome kako da promenim svoje radikalno korišćenje blica kako bi pravio bolje slike. Hoću da blic iskoristim na pravilan način i osvetlim ceo klub da se vidi šta se dešava iza.

Situacija 2:

Fill blic i slikanje preko sunčanog dana, podne je i velika je vrućina, sedimo u kafiću, slikam osobu na susednoj strani stola, mi smo u hladu a pozadina je sunčana. Ako slikam bez blica onda osoba bude previše mračna a ako slikam sa blicem (koji je opet na aparatu, uh, sorry) onda balans belog ne bude isti. Naime pozadina bude "sunčana" a osoba bude "ubledela". Šta da uradim da bi osoba ne bude ubledela nego da se uklopi sa pozadinom?


 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 14:18 - pre 154 meseci
Niko ti ovde nije rekao da blicem na aparatu moze da se uradi sve, vec su komentarisali tvoju izjavu da ne moze da se dobije prirodna fotka sto je netacno.
Prvi problem ces tesko da resis tako kako si zamislio.
Drugi je jednostavan, posto je kako kazes podne, temperatura svetla blica i sunca je vrlo priblizna tako da ce wb biti sasvim u redu. Da ne bude da cepidlacim, i da je situacija stvarno takva: stavis na flash CTO gel. Relativno se lako kace velcro trakama, mali su (tanki) tako da mozes da poneses dosta razlicitih iako ce ti trebati samo par njih ugalvnom. Eto nadam se da sam ti pomogao, iako nisam profesionalac :)
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 14:34 - pre 154 meseci
@S A J A
Tvoj arogantni stav je jedina prepreka novim saznanjima. Ne verujem da će iko želeti da Ti išta pokaže i dokaže, jer znanje nije besplatno - treba da se zasluži.

BTW, opisane situacije nisu ništa toliko specijalno - zahtevaju prakse, ali i manje sujete u pristupu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 14:43 - pre 154 meseci
Citat:
pajaja
Prvi problem ces tesko da resis tako kako si zamislio.


Pa zamislio sam da slikam osobu u noćnom klubu, mora da ima neko rešenje?

Citat:
pajaja
Drugi je jednostavan, posto je kako kazes podne, temperatura svetla blica i sunca je vrlo priblizna tako da ce wb biti sasvim u redu. Da ne bude da cepidlacim, i da je situacija stvarno takva: stavis na flash CTO gel. Relativno se lako kace velcro trakama, mali su (tanki) tako da mozes da poneses dosta razlicitih iako ce ti trebati samo par njih ugalvnom. Eto nadam se da sam ti pomogao, iako nisam profesionalac :)


E vidiš to za gel nisam znao, prvi put čujem, pogledaću na netu, mada ne verujem da ću koristiti.

Citat:
StORM48: @S A J A
Tvoj arogantni stav je jedina prepreka novim saznanjima. Ne verujem da će iko želeti da Ti išta pokaže i dokaže, jer znanje nije besplatno - treba da se zasluži.
BTW, opisane situacije nisu ništa toliko specijalno - zahtevaju prakse, ali i manje sujete u pristupu.


Jeli, znanje nije besplatno? A možda znanja i nema pa moraš da nađeš neki izgovor? Zar je moguće da nemaš odgovor na dve situacije za koje kažeš da nisu ništa specijalno? Ako već nećeš da odgovaraš (ili ne znaš) onda možeš postaviti neko pitanje, evo ja odmah odgovaram. Nemoguće da znaš baš sve, niko ne zna baš sve.

Backy: spojeni dupli postovi u jedan

[Ovu poruku je menjao Backy dana 29.08.2011. u 16:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 15:07 - pre 154 meseci
Bespotrebno se ljutis, umesto da prihvatis da tvoje potrebe, poznavanje teorije fotografije i nacin upotrebe, nisu isto sto i krajnje mogucnosti opreme o kojoj diskutujes.

Usao si u ovu temu sa nekoliko tvrdih stavova

1. Vapaj za stabilizacijom na prajmu od 35mm f1.8
2. Filteri su glupost (zastitni ili CPL ... nisam ukacio)
3. Blic je bzvz
4. Menjanje objektiva je bzvz

Na temi pre ove, napisao si

Citat:
Slikanje predmeta i objekata (građevina i lično) noću je nikakav problem, to može i moja baba da slika, pa prema tome to i ne smatram nekim izazovom u fotografiji. Mada, koliko vidim pod forumima kad god se spominje "noćna fotografija" uvek ljudi stavljaju slike nepomičnih objekata (predmeta, zgrada, mostova i slično) što može da uradi svaki početnik pa mi nije jasno čemu toliko hvalisanje.


Nemoj da se ljutis, ali ja mislim da ti ne razumes materiju o kojoj diskutujes, a pritom odbijas da razumes sta ti se govori.

E tu dolazimo do zasluga o kojima govori Storm.
Zasto bi ti on pojasnjavao ako ti po difoltu nisi spreman da prihvatis odgovor?

Uzmi neku knjigu o teoriji fotografije, procitaj ...

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 15:11 - pre 154 meseci
Citat:
S A J A: Jeli, znanje nije besplatno? A možda znanja i nema pa moraš da nađeš neki izgovor? Zar je moguće da nemaš odgovor na dve situacije za koje kažeš da nisu ništa specijalno? Ako već nećeš da odgovaraš (ili ne znaš) onda možeš postaviti neko pitanje, evo ja odmah odgovaram. Nemoguće da znaš baš sve, niko ne zna baš sve.

Jeli smo, hvala na pitanju. A znanje je relativno. U odnosu na nekoga ga i nema, a u odnosu na nekoga ga ima i odviše, sve zavisi od ugla posmatranja.

Žalim, ali kao što reče Zoran, nastup Ti je takav da nemam želje za diskusijom, a još manje da delim savete. Samo Ti uživaj očekujući da aparat sve radi sam.

U međuvremenu, pogledaj kako to rade neki članovi kojima blic nije smaranje:
http://www.indie-goes-tronic.com/en/galerija.html (klik na neku fotku, pa levo desno)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 15:42 - pre 154 meseci
Citat:
Zoran Rodic
Usao si u ovu temu sa nekoliko tvrdih stavova

1. Vapaj za stabilizacijom na prajmu od 35mm f1.8
2. Filteri su glupost (zastitni ili CPL ... nisam ukacio)
3. Blic je bzvz
4. Menjanje objektiva je bzvz


1. Objektiv koji si spomenuo je, po meni, najbolji za noćno slikanje. Kad već slikaš noću, onda bi valjalo da podesiš niže brzine kako bi više svetla ušlo i upravo tu dolazi do izražaja VR koji ti omogućava da iz ruke slikaš sa niskim brzinama. Ako sa VR mogu da slikam iz ruke na 1/10 ako nemam VR onda moram da podignem brzinu i samim tim obesmišljavam ceo taj objektiv. Naravno, ko slika sa stativom moja primedba ne važi.

2. Filteri nisu glupost ali su za profesionalne fotografe. Većina pitanja na forumu se odnosi na "casual" slikanje i po meni tu filterima nije mesto. I pošto znam da su mlađi ljudi po prirodi prženice i onda će ovde da pročitaju razne stvari, pokupovaće sve te zezancije, smoriće se posle par dana i to ima da im stoji na tavanu da skuplja prašinu. Video milion puta.

3. Blic nije bezveze i treba ga koristiti jedino ako nema drugog načina. Ne mogu da se setim ni jedne situacije u kojoj je bolji blic od prirodnog svetla osim kad nema dovoljno prirodnog svetla. Slikanje pod blicem je zahtevnije jer objekti neće biti ravnomerno osvetljeni a u kombinaciji sa prirodnim svetlom scena deluje manje prirodno. Naravno, opet govorim o "casual" slikanju a ne profesionalnom gde neko sat vremena namešta scenu kako bi napravio dobro veštačko svetlo. Ja slikam situacije koje ne mogu da "nameštam" scenu niti da odugovlačim sa podešavanjem. Kao i u svakom "casual" slikanju, imaš 10-ak sekundi da slikaš i to je to, život ide dalje.

4. Ovde je bila poenta da je dSLR upotrebljiv i bez menjanja objektiva i pored Božije zapovesti da nije. Ako mogu milioni korisnika da koriste compact foto aparate ili aparate na mobilnim telefonima i da pritom ne menjaju objektiv onda i dSLR aparat može da se koristi bez menjanja objektiva. Neko kaže "pa uzmi onda Canon S95", pa može i tako ali sa dSLR-om koji ima KIT objektiv možeš prilično bolje fotke da praviš nego sa S95, po danu ne toliko koliko noćne, bolja iso osetljivost, bolji blic, brža reakcija itd...

5. "Slikanje statičnih objekata noću je mnogo jednostavnije od slikanja noćnih dešavanja (igre, provoda, zezanja...)", da u ovo sam ubeđen i niko mi ne može promeniti mišljenje. Ako se vrh umeća noćne fotografije smatra slikanje nekog nepomičnog objekta tako što natakneš aparat na stativ i staviš da snima 20 sekundi onda mislim stvarno.
 
Odgovor na temu

grujicd
Dejan Grujic
Cogin
Beograd

Član broj: 24171
Poruke: 101
89.216.32.*

Sajt: www.cogin.com


+9 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 15:46 - pre 154 meseci
Meni je ova izjava problematična:

"Onima kojima je tesko da vukljaju ranac, torbu i da menjaju objektive u skladu sa okolnostima i potrebama, i koji se stide svog aparata .... za njih je predvidjen kompakt aparat, kao sto je Canon s95."

Na slične izjave sam nailazio i ranije. Ispada da DSLR + kit objektiv vodi mrtvu trku sa kompaktima? Možda set objektiva i bliceva diže mogućnosti DSLR-a na još viši nivo, ali to nikako ne znači da je kit varijanta slaba i da neće oduvati svaki kompakt po kvalitetu slike. A razlika između ranca sa par objektiva, blicem, stativom, itd. spram kit varijante je još i veća nego razlika između kita i kompakta kad se gleda težina i lakoća upotrebe.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 16:07 - pre 154 meseci
Ne, pogresno si razumeo napisano … a znaci upravo ono sto sam napisao.
Vrati se na pocetak teme i procitaj moj odgovor pokretacu teme. http://www.elitesecurity.org/p2936454

Prvi predlog je najeftiniji kit objektiv i njegov takodje cenovno pristupacni zoom ekvivalent, a drugi je samo jedan objektiv raspona 17-50.
Dakle, niko mu nije uvaljivao gomile objektiva, bliceve, filtere … vec je to proizaslo iz postova koje je napisao Sajo.


Mislim, otisli smo u totalni off

Sajo, dosao si da igras basket sa nama, poneo kosarkasku loptu … ali si je spustio u desni cosak u pokusaju da nogom izvedes korner. I sad se cudis sto te zacudjeno gledamo.

Zaista mislim da za pocetak procitas uputstvo koje dolazi sa aparatom, a posle njega neku od knjiga koje se bave teorijom fotografije.


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 16:10 - pre 154 meseci
Citat:
grujicd: Meni je ova izjava problematična:

"Onima kojima je tesko da vukljaju ranac, torbu i da menjaju objektive u skladu sa okolnostima i potrebama, i koji se stide svog aparata .... za njih je predvidjen kompakt aparat, kao sto je Canon s95."

Na slične izjave sam nailazio i ranije. Ispada da DSLR + kit objektiv vodi mrtvu trku sa kompaktima? Možda set objektiva i bliceva diže mogućnosti DSLR-a na još viši nivo, ali to nikako ne znači da je kit varijanta slaba i da neće oduvati svaki kompakt po kvalitetu slike. A razlika između ranca sa par objektiva, blicem, stativom, itd. spram kit varijante je još i veća nego razlika između kita i kompakta kad se gleda težina i lakoća upotrebe.


O bože, dobro je da se pojavio neko da bolje objasni ono što sam ja hteo da kažem. dSLR sa kit objektivom je prilično bolja varijanta od bilo kog kompakta a da ne moraš da tegljaš opremu sa sobom. Međutim, nekima je to kao da si ih uboo prstom u oko.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 16:11 - pre 154 meseci
@SAJA
•što se tiče "najboljeg" objektiva, on zavisi od željenog izgleda fotografije... 35mm f1.8 je pogodan jer je relativno širok u odnosu na 50mm f1.8 a nije mnogo skuplji pa ga to čini pogodnim za razne situacije, ali ne znači da je idealan.
•filteri koliko god izgledali suvišno su nezamenljivi za neke stvari (prvenstveno cpl i nd grad), te onaj ko ih kupuje zna zašto to radi i kada treba da ih koristi... ako neko ne zna zašto ih kupuje, normalno da neće znati kada ih koristi i skupljaće prašinu.
•što se tiče blica, ostaje mi samo da okačim fotke kao primere... to će biti u posebnoj temi. staviću link ovde ako bude potrebno.
•dslr je savršeno upotrebljiv sa kit objektivom ili nekim ultrazoomom, ali kada ljudi dođu na forum sa pitanjem "kako da mi fotka izgleda ovako" dobiju adekvatan odgovor... takođe, ultrazoom objektiv lako prestane da zadovoljava kada je npr oštrina ili otvor blende u pitanju a tada dslr ponovo postaje sistem sa izmenljivim objektivima.
•pokretne objekte je nemoguće slikati sa zadovoljavajućom oštrinom a bez svetla... osim ukoliko ti kriterijum zadovoljavajuće oštrine nije drastično nizak, što je uglavnom prihvatljivo samo kada je svrha fotografije samo uspomena.

@grujicd
nastavak na pretposlednju tačku prvog dela posta glasi:
sve je istina, medjutim u tom slučaju je najveća razlika izmedju kompakta i dslr-a u dubinskoj oštrini i brzini rada. kada se dslr koristi na način na koji se koristi kompakt, sve ostale prednosti padaju u vodu.

@svi učesnici u temi
molim vas da ne idemo dalje u off, ukoliko neko smatra da je nešto od ovoga posebno interesantno, može da otvori novu temu.
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 16:14 - pre 154 meseci
Citat:
Zoran Rodic
Sajo, dosao si da igras basket sa nama, poneo kosarkasku loptu … ali si je spustio u desni cosak u pokusaju da nogom izvedes korner. I sad se cudis sto te zacudjeno gledamo.

Zaista mislim da za pocetak procitas uputstvo koje dolazi sa aparatom, a posle njega neku od knjiga koje se bave teorijom fotografije.


Odgovorio sam ti na svih 5 tačaka koje si naveo i ovo je tvoj komentar na to? Basket i korner? Iju....

Citat:
Backy: @SAJA
•pokretne objekte je nemoguće slikati sa zadovoljavajućom oštrinom a bez svetla... osim ukoliko ti kriterijum zadovoljavajuće oštrine nije drastično nizak, što je uglavnom prihvatljivo samo kada je svrha fotografije samo uspomena.


A koja je druga svrha fotografije? Komercijalna upotreba? Hvalisanje? Takmičenja? Ovde se ne govori o profesionalnoj fotografiji.

Citat:
Backy:
@grujicd
nastavak na pretposlednju tačku prvog dela posta glasi:
sve je istina, medjutim u tom slučaju je najveća razlika izmedju kompakta i dslr-a u dubinskoj oštrini i brzini rada. kada se dslr koristi na način na koji se koristi kompakt, sve ostale prednosti padaju u vodu.



Ako ja kažem "dSLR je moguće koristiti bez menjanja objektiva" zašto to ljudi ovde razumeju kao "dSLR treba koristiti kao idijota"? Jel to neka deformacija koja proističe iz bavljenja fotografijom, bolje da to znam ranije, dok još nije kasno, ne bi da me to zahvati.

Backy: spojeni dupli postovi

[Ovu poruku je menjao Backy dana 29.08.2011. u 18:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 16:47 - pre 154 meseci
1. Fotografisanje staticnih objekata nocu uopste nije jednostavno. Ponekad je potrebno napraviti nekoliko fotografija razlicitih ekspozicija kako bi na kraju nastala fotografija sa ujednacenim osvetljenjem. Dovoljna je jedna svetiljka, svetleca reklama ili jace osvetljen prozor, da ti izbace celu fotografiju iz balansa.

2. Ne postoji prajm ispod 90mm a da ima stabilizaciju, a kada se pomenu svetlosno jaki objektivi, sa blendama f 1.2, 1.4, 1.8 ili 2.0, prvo sto bi logicno trebalo da ti padne na pamet jeste bokeh i igranje dubinskom ostrinom. Ako mislis da ces u diskoteci na f1.8 uslikati devojku i buljuk densera iza, i da sve to lici na nesto … grdno se varas.

3. Filtera ima raznih, ali imati jedan protektor na objektivu je jako korisna i OBAVEZNA stvar, koja ce stititi prednji element od ostecenja i ogrebotina. ND filter ce te obradovati na vodopadu, a CPL po suncanom danu. Ulaganje u dobar CPL je najbolje ulaganje koje mozes zamisliti.

4. Za blic stvano nemam sta da ti kazem … ali zamisli cemu tolika industrija, cemu Geri Fong, cemu toliki tutorijali, seminari … knjige. Imas na forumu sijaset fotografija koje je okacio Backy, a na kojima mozes videti korisnost blica … ili jos bolje, pretrazi poruke clana Kintec (aleksandar carevic) koji je ako se ne varam doktorirao fotografiju u nocnim klubovima.






Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

iboris

Član broj: 33303
Poruke: 21
94.230.183.*



+13 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 17:13 - pre 154 meseci
Drugari, hvala vam na interesantnim postovima i linkovima na tekstove / klipove o blicevima.

Sada mi se "UPALIO" drugačiji pogled na bliceve.

Nadam se da vam neće biti problem da mi u sklopu cele priče date argumente za ili protiv eksternog blica za Nikon 5100D i Canon EOS600 / EOS550.

Jedno me pitanje muči nakon svih ovih postova:

Koji od ova 2 navedena aparata ima bolje noćno snimanje, pošto mi je to sa svim aparatima do sada bila "bolna tačka"?

Naime, "malo" ste me "zbunili" pričama o noćnom snimanju i dobijanju dobrih fotografija. Ako ima neko od vas koji ste imali prilike da slikate noćne fotografije (uglavnom ljude koji se "nameštaju" za slikanje, ali i ljude u pokretu noću) i to sa navedena 2, odnosno 3 modela, interesuje me koji se fotoaparat u kombinaciji sa kakvim objektivom pokazao kao kvalitetniji?

Ovo mi je stvarno bitno i zbog ovoga najviše i menjam foto aparat, jer su mi do sada noćne fotografije uvek bile nekako loše...

Backy: spojeni dupli postovi]

[Ovu poruku je menjao Backy dana 29.08.2011. u 18:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 17:37 - pre 154 meseci
a cekaj, jel zelis misljenje sa CASUAL ili PROFESIONALNOG stanovista?






 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 17:38 - pre 154 meseci
@iboris

argumenti za eksterni blic:
+funkcionalnost blica u situacijama kada bi ugradjeni bio beskoristan
+mogućnost za učenje novih stvari
+mogućnost rafala sa blicem

argumenti protiv:
-cena
-težina i zapremina
-dodatne baterije

ukoliko želiš noćne fotografije bez blica, neminovno je da uzmeš i neki fiksni objektiv (prajm) velike blende kao npr. 50mm 1.8 ili 35mm 1.8 da bi razlika bila drastična. ukoliko planiraš da fotkaš sa blicem, objektiv je manje bitan za noćnu fotografiju.

@SAJA
svrha fotografije je pre svega da se vidi šta je na njoj, tako da ako je pokažeš nekome ko nije bio prisutan kada je nastala može da prepozna šta je šta bez objašnjavanja.
ako planiraš da na aparatu ne menjaš objektive i ne koristiš eksterni blic, onda korišćenje jeste identično kao kod kompakta sa manuelnim komandama. ako znaš neke specifičnosti, molim te da ih podeliš sa nama.
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!29.08.2011. u 18:14 - pre 154 meseci
Citat:
Backy:
ako planiraš da na aparatu ne menjaš objektive i ne koristiš eksterni blic, onda korišćenje jeste identično kao kod kompakta sa manuelnim komandama. ako znaš neke specifičnosti, molim te da ih podeliš sa nama.


Evo ovako:

Ja imam d3100 18-55VR i ajde da ga uporedimo sa Canonom S95, cena je otprilike tu negde. Znači u oba slučaja nema menjanja objektiva niti korišćenja eksternog blica.

1. Veći senzor daje bolju sliku, danju to nije toliko izraženo koliko noću. Kod mene je šum na 3200 iso sasvim prihvatljiv dok je kod S95 neupotrebljiv. Takođe veći senzor omogućava da se više piksela napakuje a da to pritom liči na nešto.

2. Bolji blic. Em je jači em je udaljeniji od objektiva, nije nešto preterano ali razlika se primeti.

3. Postizanje DOF efekta mnogo jednostavnije.

4. Brža reakcija aprata, kad stisneš da lika on slika, nema čekanja. Takođe je neuporedivo brže spreman za sledeću sliku neko kompakt, sa blicem takođe.

Citat:
iboris:

Koji od ova 2 navedena aparata ima bolje noćno snimanje, pošto mi je to sa svim aparatima do sada bila "bolna tačka"?

Naime, "malo" ste me "zbunili" pričama o noćnom snimanju i dobijanju dobrih fotografija. Ako ima neko od vas koji ste imali prilike da slikate noćne fotografije (uglavnom ljude koji se "nameštaju" za slikanje, ali i ljude u pokretu noću) i to sa navedena 2, odnosno 3 modela, interesuje me koji se fotoaparat u kombinaciji sa kakvim objektivom pokazao kao kvalitetniji?


Ja sam i prešao na dSLR da bi popravio performanse prilikom noćnog slikanja (a pritom ne mislim na slikanje građevina). Imam Nikona d3100 18-55VR i daću ti moje viđenje stvari, verujem da je sa tim aparatima koje spominješ ista situacija.

U klubovima ti je najkorisnija daljina 18mm jer ćeš uvek da imaš problem sa prostorom, ako treba da uhvatiš ženine nove cipele a pritom da se vidi i glava onda te ne može spasiti ništa osim 18mm, dakle ima da se zezneš ako pazariš noćne objektive 35mm ili ne_daj_bože 50mm. Znači staviš Manual mod, daljinu 18mm, blendu na 3.5, podesiš ISO na 3200 a brzinu šteluješ po potrebi, uglavnom meni za diskoteku odgovara 40. Ako su mirnije scene onda smanji na 20, ako je baš nešto brže onda diži na 60. Ako hoćeš da zamrzneš igračicu onda stavi 80, sve preko toga nema potrebe jer nećeš imati svetla. Bitno je da aparat dobro držiš, da ga zalepiš na lice kako se ne bi mrdao. U ovim slučajevima ti VR dosta koristi, pusti stručnjake koji tvrde kako je to nepotrebno. E sad, pošto si fiksirao sve parametre u Manual modu, onda moraš da se igraš sa jačinom blica. U početku će ti biti malo teže ali posle određenog perioda će ti se pojaviti "osećaj" koliko jako da podesiš blic i to je to. Obavezno posle slike pogledaj da li je oštra i histogram (da li je dovoljno osvetljena). Eksterni blic ti ne bi preporučio jer će da ti poveća veličinu aparata za duplo pa ćeš u ruci držati skalameriju. Ako eksterni blic budeš koristio nataknutog na aparat nećeš imati nikakve specijalne koristi u odnosu na ugrađeni a takođe možeš i da ga skineš sa aparata i levom rukom digneš gore-levo dok desnom rukom slikaš. Tako ćeš dobiti bolje svetlo mada ćeš malo bezveze da izgledaš.

Znači d3100 koji je najjeftiniji dSLR je prilično veliki napredak u odnosu na S95 a da ne spominjemo d5100. Da sam imao više para sigurno bi uzeo neku bolju mašinu ali sam prilično zadovoljan i sa d3100. A da, ima i HD video 1920x1080 sa 24 frejma pa ti vidi da li hoćeš da se kačiš sa mnom!

Backy: spojeni dupli postovi

[Ovu poruku je menjao Backy dana 29.08.2011. u 20:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kako izabrati ili Nikon 5100D Vs Canon EOS600 (možda i nešto drugo) ?!

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37685 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.