Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi

[es] :: Advocacy :: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31199 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 20:05 - pre 161 meseci
Bachi, trazi .net4 zato sto .net 4 ima novi runtime (3.5, 3.0 i 2.0 dele isti runtime). Zato ti je to i rekao.
.net 4.0 runtime ima poboljsanja, izmedju ostalog u GC, JIT, exception propagation, itd. U principu sto ti kazes "programerske" stvari ali stvari koje morale da dobiju novi runtime jer bi pokvarile stare aplikacije. Na service packove si trebao da naviknes do sada, to je MS filozofija za SVE njihove proizvode. Nisi ti bas tolko naivan da se zbunis na service pack I btw, svi runtime-i za .NET (plus silverlight) su OPCIONI update-i, nece se instalirati sami od sebe.

Sto se tice multi-.NET procesa, treba da imas u vidu da su svi .NET asembliji shared. JIT ih kompajlira a windowsov loader zakucava na memorijsku poziciju. Kao i ostali sistemski shared DLLovi .NET asemby koji referenciraju dva aktivna procesa NECE biti ucitavan dvaput, samo ce se segment memorije s DLLom mapirati u novi proces. To vazi cak i za core runtime-a (mscor*.dll)

[Ovu poruku je menjao mmix dana 29.01.2011. u 21:28 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

serbolicious

Član broj: 258796
Poruke: 92
109.78.233.*



+47 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 20:35 - pre 161 meseci
cek, cek - nije mi bas sve jasno!

da li sam dobro razumeo da iako imamo .NET runtime 4.0 nama je nekad potreban 3.0? Ne postoji backward compatibility?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 20:47 - pre 161 meseci
mmix napisa:
> Nisi ti bas tolko naivan da se zbunis na service pack ;)

Nisam, to me ne zbunjuje, to mi jasno, čak i za smrdljivi office
compatibility pack za otvaranje novog formata na starim office-ima ima
čitava 2 servis peka, ali me buni koliko ja to verzija .neta moram da
imam. Po vašoj priči dovoljno je 3.5 i 4.0, što onda nudi i 2.0?

> Sto se tice multi-.NET procesa, treba da imas u vidu da su svi .NET
> asembliji shared. JIT ih kompajlira a windowsov loader zakucava na
> memorijsku poziciju. Kao i ostali sistemski shared DLLovi .NET asemby
> koji referenciraju dva aktivna procesa NECE biti ucitavan dvaput, samo
> ce se segment memorije s DLLom mapirati u novi proces. To vazi cak i
> za core runtime-a (mscor*.dll)

Sve sam te razumeo. :) Pojma nemam šta si napisao, ali
pretpostavljam da to u praksi znači da imao jedan .net program, ima da
ždere resurse isto kao i da imao pokrenuta na primer 4 programa, jer on
sve to učita u memoriju, a onda ti programi koriste taj isti deo
memorije? Ako je tako, taj deo onda i nije tako loš, ali opet ostaje
problem onog inicijalnog zauzeća resursa.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 20:49 - pre 161 meseci
Šta smatraš pod inicijalnim zauzećem resursa?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 20:55 - pre 161 meseci
dusans napisa:

> Šta smatraš pod inicijalnim zauzećem resursa?

To što prvi pokrenuti program pojede NN (ili NNN) MB RAMa.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 21:00 - pre 161 meseci
Citat:
bachi
Programeri su postali neobzirni prema korisnicima i umesto da oni program prilagođavaju nama, očekuju da se mi, kupovinom novog hardvera prilagođavamo njima, e, pa, neće moći. :)

Ovo mogu da potpišem. Zaista programeri treba da isporučuju aplikacije koje se izvršavaju bez uslovljavanja a ne da teraju klijente da jure po internetu i instaliraju kojekave update. Razvoj aplikacije u .NET okruženju može biti opravdan samo na izričit zahtev klijenta.

A zašto MS gura .NET? Pa ima interes da bude sveprisutan. Kad potpuno preovlada onda će ispostaviti račun.
 
Odgovor na temu

RF MasterX
RS

Član broj: 258871
Poruke: 197

Sajt: www


+16 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 21:04 - pre 161 meseci
Citat:
bachi: ali me buni koliko ja to verzija .neta moram da imam...


Pa ako hoces da ti svi .net programi rade treba da imas:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_.NET_Framework_versions

Ps: Verzije 1 i 2 mogu da rade i u starijim 'otpisanim' sistemima, npr. Win98,WinMe
mada ne verujem da ces ih ikad koristiti, to samo mi nostalgicari ponekad pokrenemo.

[Ovu poruku je menjao RF MasterX dana 29.01.2011. u 22:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 21:15 - pre 161 meseci
Bachi, taj komp je star ravno tri godine :)
A ni tada nije bio neki hi-end, osim sto je za to vreme imao prilicno rama.

Citat:
bachi: Po vašoj priči dovoljno je 3.5 i 4.0, što onda nudi i 2.0?

Pa, stvar stoji ovako..
.NET Framework se zapravo sastoji iz runtime-a i biblioteke klasa. E sad, 2.0 ima svoj runtime (i class library). 3.0 nema svoj runtime, koristi isti koji i 2.0 samo ima dodatne klase koje prosiruju class lib. Sa 3.5 je ista stvar. Zato je dovoljno instalirati 3.5 jer on sadrzi runtime od 2.0 i class lib. koji ukljucuje klase iz 2.0, 3.0 i 3.5.
4.0 ima nov runtime, kao sto je mmix rekao, i nov class library.

Citat:
bachi: Sve sam te razumeo. :) Pojma nemam šta si napisao, ali
pretpostavljam da to u praksi znači da imao jedan .net program, ima da
ždere resurse isto kao i da imao pokrenuta na primer 4 programa, jer on
sve to učita u memoriju, a onda ti programi koriste taj isti deo
memorije? Ako je tako, taj deo onda i nije tako loš, ali opet ostaje
problem onog inicijalnog zauzeća resursa.

Umm, ne, pogresno si razumeo.
Ono sto je hteo reci je da ako proces A.exe koristi x.dll, y.dll i z.dll; a B.exe koristi y.dll, z.dll i m.dll onda ce u mermoriju y.dll i z.dll biti ucitani samo jednom. Odnosno, svaki proces ucitava samo one dll-ove koji su mu potrebni. Ali kada su potrebni jos nekom, ne ucitavaju se ponovo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 22:12 - pre 161 meseci
Citat:
serbolicious: cek, cek - nije mi bas sve jasno!
da li sam dobro razumeo da iako imamo .NET runtime 4.0 nama je nekad potreban 3.0? Ne postoji backward compatibility?

Postoji, ali ima nekih izmena zbog kojih bi neke aplikacije mogle puci, mislim da je glavna zackoljica to sto je sad CAS deprecated i zamenjen sa novim security modelom. Da citiram sam MS (http://msdn.microsoft.com/en-au/library/ms171868.aspx):

"The .NET Framework 4 is highly compatible with applications that are built with earlier .NET Framework versions, except for some changes that were made to improve security, standards compliance, correctness, reliability, and performance."
Ranije to nije bio problem jer su 2, 3, 3.5 imali isti runtime, tako da se razlika izmedju verzija svodila na razlicite sastave FCLa, mogao si cak i da prvis ludorije tipa 3.5 aplikacija koja radi na .net.0 a DLLove koje koristi iz 3.5 . Nesrecna posledica nesrecnog verzioniranja, i meni izaziva migrenu, mogu misliti kako izgleda nekome van price.

U svakom slucaju verzije mogu da koegzistiraju, 3.5 i 4 na sistemu ce pokrenuti 99% svih .NET aplikacija danas i u skorom periodu buducnosti. Ono malo sto je ostalo na 1.1 runtime-u nije vredno spomena, kome to treba taj ce i znati kako da stavi 1.1 runtime.

Sto se tice "incijalnog otkidanja" resursa, on je jedan-po-procesu, i cini mise da je 16Mb u data bloku. TO je velicina jednog efemeral segmenta (mehanizam kojim CLR obezbedjuje space-time tradeoff). Taj semgent je na pocetku jedini alociran ali je ujedno i VIRTUELNI, nece zauzeti ni jedan jedini page fizicke memorije ako ga CLR ne alocira nekome. Za neke ce rasti a neke aplikacije (kao nas pi test) nece nikad iskoristiti vise od malog dela tog inicijalnog segmenta pa ce veci deo tog segmenta ostati ne-commitovan. U svakom slucaju procena je da na danasnjim sistemima 16mb virtuelne memorije po procesu nije problem, sve i da svaki proces commituje ceo segment (zaista alocira 16Mb managed memorije) u 1Gb staje 64 procesa.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi29.01.2011. u 22:24 - pre 161 meseci
Evo performance report za nasu csharp pi test aplikaciju. Iako je proces alocirao blok od 16Mb samo je 3Mb zaista u upotrebi unutar managed heap-a, ostalo je virtuelna memorija "na papiru"

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi30.01.2011. u 11:21 - pre 161 meseci
Evo koga interesuje malo vise detalja o tome kako izgleda .net memory footprint za pites aplikaciju, zakacen je commited mem report. Ceo commited deo managed heap-a je samo 124kb u private working setu. Najveci "trosadzija" je bio JIT sa svojim unmanaged bufferima od cirka 2Mb, ostalo su private working setovi ukljucenih DLLova.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi30.01.2011. u 22:54 - pre 161 meseci
Dakle taj VS2008 sa .NET 3.5 je zaista za posmatranje. Instaliran je po difoltu ali ipak je zblentao sam sebe. Iz poruke



se vidi da nemože da inicijalizuje SQL biblioteku. I sad traži da se reinstalira. To je poruka odmah nakon instalcije pa je i greška u instalacionoj proceduri.

Dalje, prijavljuje da je izabrano da se ne koristi MS Wireless Configuration Manager



što uopšte nije tačno jer je instalacija po difolu i ništa nije traženo za Wireless pa već konfigurisane komponente nije trebalo ni menjati. Barem tako zvuči logično. Ali logika i .njet ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi31.01.2011. u 07:16 - pre 161 meseci
Za pocetak vs nije isto sto i .net, isto kao sto java i eclipse nisu isto.

Za prvi problem deinstaliras "Microsoft SQL server VSS Writer" u control panelu ako ne koristis volume shadow copy (sto sumnjam da koristis). Ovo inace nije problem VSa vec instalacije SQL express servera na XPu (koji ide po difoltu uz vs2008+)
Za drugo, to nema nikakve veze ni sa .NETom ni sa VSom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi31.01.2011. u 18:15 - pre 161 meseci
Citat:
mmix
vs nije isto sto i .net

Bingo!

Citat:
mmix
Za prvi problem deinstaliras "Microsoft SQL server VSS Writer"

Kakva je to instalacija kad odmah mora da se deinstalira? Izbacivanjetako nepouzdanog softvera na tržište je neozbiljno pogotovo ako je reč o svetskom igraču broj 1.

Citat:
mmix
Za drugo, to nema nikakve veze ni sa .NETom ni sa VSom.

Kako nema kad je upravo instalacija proizvela taj problem. Uostalom u poruci upravo piše "During instalation" tako da nema sumnje da je instalacija uzrok nečega što uopšte nije traženo.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi31.01.2011. u 18:17 - pre 161 meseci
Nedeljko
Kad već pominješ Javu, da li u VS/.NET postoji pandan za Java BigInteger?
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi31.01.2011. u 23:51 - pre 161 meseci
Pokušao sam da napravim malu alikaciju (manje od 1000 linija) i dobio release 27MB. Isključivo VC++2008, konzolska aplikacija. Što je rasipanje, rasipanje je. Ali ko još brine za memoriju?

U tom smislu VC++2010 je napredniji jer sam tamo za aplikaciju od oko 3000 linija i uz korišćenje MFC dobio release od "svega" 20MB.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi01.02.2011. u 00:54 - pre 161 meseci
Nešto ti tu jako pogrešno radiš. Evo, baš sad gledam, poslednja aplikacija koju sam kompajlirao, preko 1.000 linija koda i dosta integrisane png grafike za elemente aplikacije (doduše, mahom ikonice veličine 1-2KB), ukupna veličina exe fajla 937KB. Kompajlirano u VB.NET 2008.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi01.02.2011. u 03:20 - pre 161 meseci
^Marko_L

Pa sigurno je nešto pogrešno. Pazi, to je VC++2008, grafički interfejs tek treba da se uradi. Program sortira do 1000 instanci klase koja nije memorijski zahtevna, sa malim brojem promenljivih i samo sa par funkcija članica. Nedostatak je što je alokacija memorije statička ali to nije posebno bitno za ovako malu aplikaciju. Sam exe fajl nije prevelik 178kB ali ovi ostali krpelji su ogromni. Nezgodno je klijentu reći, "ej instaliraj 3.5GB VS da bi to radilo". Sutra ću probati optimizaciju mada ne očekujem ništa od toga.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi01.02.2011. u 04:07 - pre 161 meseci
Ček, malo si nejasan ovde. Prvo pominješ release, što obično podrazumeva exe fajl i ostale prateće fajlove, pa onda pominješ memoriju, pa onda nekakve krpelje. šta je tačno veliko 27MB ? Zauzeće na hard disku ? Zauzeće RAM memorije kad pokreneš aplikaciju ? I kakve krpelje spominješ ? Ako si pravio aplikaciju na .NET platformi, onda ti za njeno pokretanje ne treba ništa osim .NET Frameworka, osim naravno ukoliko nisi koristio neke eksterne biblioteke ili svoje dodatne fajlove, što ne može biti problem .NET-a. Ako je zauzeće memorije u pitanju, opet može biti do loše optimizacije i to nema veze sa .NET-om kao platformom. Ti i u asembleru možeš da napraviš programče teško 2KB koje će da uzrupira svu dostupnu memoriju. Sam exe fajl takođe ne može biti toliko veliki osim ako nisi nešto embedovao u njega (slike, zvuk, razna dokumenta).

Tako da, ne znam šta pokušavaš da kažeš. Ja sam napravio gomilu .NET aplikacija i prosek veličine exe fajla je tu negde oko 1MB sa sve grafičkim elementima. Naravno radi se o nekim standardnim database aplikacijama. Zauzeće memorije je od oko 15MB u mirovanju, pa naviše, zavisi šta se otvara, ali evo izlistao sam nekoliko tabela u nekoliko različitih prozora iste aplikacije i zauzeće memorije ne prelazi 30MB, što je smešno s obzirom da je neki prosek na današnjim uobičajenim mašinama 2-4 GB. I što je najbitnije, radi bez ikakvih krpelja... samo .NET Framework 3.5 i to je to.

Znači tvoj klijent ne mora da instalira nikakvih 3.5GB bilo čega, već jednostavno da ima .NET Framework od 230MB, koji verovatno već ima, a ako nema možeš mu dostaviti uz instalaciju programa na CD-u ili flešu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

RF MasterX
RS

Član broj: 258871
Poruke: 197

Sajt: www


+16 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi01.02.2011. u 04:14 - pre 161 meseci
^kandorus
To je klasika .

Treba u opciji za konfigurisanje "Solution Configurations" da postavis na "Release",
potom odes na "Configuration Properties" pa na "General", tu imas opciju "Use of MFC" to postavi
na "Use MFC in a Static Library"(tako ces izbeci situaciju da ti program trazi za gomilu dll-ova ).
Kad si to uradio onda ides na "C/C++" pa na "General" tu je opcija "Debug information format"
to postavi na "Disabled", nakon toga ides na "Precompiled Headers" pa u opciji
"Create/Use of Precompiled Header" postavis na "Not Using Precompiled Headers".

Kad je to gotovo, onda ides na "Linker" pa na "General", tu je opcija "Enable Incremental Linking"
to postavis na "No (/INCREMENTAL:NO)" zatim na "Debugging" gde je opcija "Generate Debug Info"
to takodje postavis na "No".

I to bi ukratko bilo to, ima mnogo finesa oko podesavanja kompajlera i linkera ali mi je smor
da sad tome detaljno pisem, a u ostalom sve to imas lepo objasnjeno u MSDN help-u.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31199 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.