Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

15.4" vs. 17" - prednosti i mane?

[es] :: Laptopovi :: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13399 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?20.07.2008. u 23:19 - pre 190 meseci
Uskoro kupujem laptop. Odlučio sam se za Acer zbog odnos cena/performanse. E sad, ne mogu nikako da se odlučim da li da uzmem od 15.4" ili 17". Laptop će mi biti zamena za desktop računar, odnosno koristiću samo njega dok sam na studijama.

Koje su prednosti i mane jednog, a koje drugog? Vaši utisci, saveti i mišljenja bi mi pomogla da se odlučim. Hvala.
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?20.07.2008. u 23:56 - pre 190 meseci
Za tu namenu 17 definitivno.17 jesu iskljucivo nekakve desktop replacement masine, svakako nisu nesto sto je ugodno vucarati stalno sa sobom a posto ce on biti prilicno statican kao sto si rekao seljakanje od nekoliko puta godisnje ti nece biti problem spram toga koliko ces dobiti na udobnosti u radu.

Nisi naveo koju klasu laptopova trazis (procesor memorija graf karta) ali generalno nemoj tako ishitreno da se vezujes za odredjenu marku, bolje specificiraj sta konkretno zelis od laptopa pa onda to sto zamislis trazi po svim poznatijim brandovima po vecem broju prodavnica.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?21.07.2008. u 03:00 - pre 190 meseci
Jesi u pravu, međutim, nisam siguran koliko će on biti statičan. Upisao sam Računarski fakultet i ne znam da li ću ga tamo stalno nositi, možda samo povremeno. Još uvek nemam predstavu kako će to izgledati i da li će mi biti potreban u početku. Moraću na njihovom forumu da otvorim temu u vezi ovih pitanja.

Što se tiče izbora laptopa - to će mi biti jedini računar u stanu tako da želim nešto malo jače. Od procesora dolazi u obzir samo Intel Core 2 Duo, memorija minimum od 2GB, hard disk minimum 160GB. Grafička karta, hm, stvarno ne znam, nisam neki Gamer, ali voleo bih da imam mogućnost igranja nekih aktuelnih naslova. Kod Acer-a sam ovakve konfiguracija viđao u rasponu od 800€ do 1.000€, dok kod ostalih nisam našao ništa do ovog iznosa, ili bar nisam detaljno tražio.

Dakle, svaki iznos do 1.000€ (+/- 50€ nije bitno) mi odgovara. Svaka preporuka je dobrodošla.
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

eric.cantona
student

Član broj: 169780
Poruke: 346
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?21.07.2008. u 06:58 - pre 190 meseci
verovatno ti neće mnogo trebati na faxu jer imaju oni svoje računare, a i na prvoj godini se ni ne radi mnogo na računarima, tj radi se najmanje od svih ostalih, uglavnom su to neke matematike i gluposti, a za to ti je dovoljan računar kategorije kalkulator :)
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?21.07.2008. u 08:22 - pre 190 meseci
Citat:
Aleksandar Ilić: Jesi u pravu, međutim, nisam siguran koliko će on biti statičan. Upisao sam Računarski fakultet i ne znam da li ću ga tamo stalno nositi, možda samo povremeno. Još uvek nemam predstavu kako će to izgledati i da li će mi biti potreban u početku. Moraću na njihovom forumu da otvorim temu u vezi ovih pitanja.

Što se tiče izbora laptopa - to će mi biti jedini računar u stanu tako da želim nešto malo jače. Od procesora dolazi u obzir samo Intel Core 2 Duo, memorija minimum od 2GB, hard disk minimum 160GB. Grafička karta, hm, stvarno ne znam, nisam neki Gamer, ali voleo bih da imam mogućnost igranja nekih aktuelnih naslova. Kod Acer-a sam ovakve konfiguracija viđao u rasponu od 800€ do 1.000€, dok kod ostalih nisam našao ništa do ovog iznosa, ili bar nisam detaljno tražio.

Dakle, svaki iznos do 1.000€ (+/- 50€ nije bitno) mi odgovara. Svaka preporuka je dobrodošla.


Prvo u svakom slucaju pitaj njih tamo da li ti je laptop na faxu potreban, ja iskreno sumnjam ali za svaki slucaj se dobro informisi.Pa sad ako nije onda uzmi 17 ako jeste 15.4.

Sto se samog izbora laptopa tice evo samo primera radi (ako bi bila u pitanju 17 masina) http://www.pcberza.rs/laptop/detail.php?id=42090 Iskreno acer bih uzimao samo ako bi razlika u ceni unutar klase bila bas velika a ja bio dekintiran u tom trenutku, u svim ostalim bih ga zaobisao.

Na kraj krajeva pogledaj i sam http://www.pcberza.rs/laptop/ izaberi c2d sa leve strane pa se setaj po proizvodjacima.Pored HP-a sasvim ok izbor ti je i toshiba i ta dva generalno nisu bas mnogo skupi, od ostalih dell lenovo i sony ali oni vec umeju da kostaju.U svakom slucaju imas prilican izbor i jos jedna napomena ako nadjes laptop koji ima samo 1Gb a sve ostalo ti je OK nemoj ga odmah odbiti zbog toga jer je dodavanje jos 1Gb em veoma jednostavno em isto tako i jeftino, konkretno dodas jos oko 16 do 18 e na cenu i to ti je to.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?21.07.2008. u 14:31 - pre 190 meseci
Mojih 5 para:

Nikako 17"!
Toliko su nezgrapni i teški da ga ne možeš opušteno ni po kući koristiti. Zauzima pola stola, kreveta, kauča, težak ko tuč itd..
Kao DTR za povremeno nošenje, 15,4" MAX.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 02:07 - pre 190 meseci
Sužio sam izbor na samo dva modela. Oba su Toshiba-ina. Hvala pri3rak što mi otvori oči.
Dakle, ako bih uzeo 15-icu, to bi bio Satellite A300-15(A,B,C ili D). Prva dva su tu oko 1.000€, a za ova druga dva ne znam. Ako ne bude velika razlika onda će izbor pasti na „veće” slovo.
Što se tiče 17-ke, onda Satellite P300-133.

Šta mislite o izboru? Ne znam, jednostavno mi se mnogo sviđa ova serija, mnogo su ubavi. A i specifikacije su izvanredne.
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 08:47 - pre 190 meseci
1.Nema na cemu.
2.Ako se ja nisam prevario cena Satellite P300-133 je nekih 630e (sa pcberze) sto je stvarno vrlo povoljno pod uslovom da je istinito.U tom slucaju taj laptop je zicer imajuci u vidu cenu.
3.Ponovicu jos jednom pitaj njih tamo da li igde na fakultetu postoji zahtev da moras imati laptop pored sebe tokom nastave.Ja cisto sumnjam al ne bi se tu pravio pametan svakako neko sa raf-a to zna bolje.Ako ti nije potreban na nastavi 17 je po meni bolji izbor jer ti daje vise komocije u radu imajuci u vidu da ga neces seljakati i da ce prakticno skoro svo vreme provesti ne jednom mestu.Skoro sam imao prilike da radim sa jednom 17 masinom i nije mi ostavila utisak neke preterane nezgrapnosti, cak nije bila ni posebno teska.No imaj u vidu da to sto bttp i ja iznosimo jesu licne impresije, ta smatram da ti je pametno da odes do prodavnice i prosto probas tu 17masinu ukoliko pocnes da razmisljas o njoj kao o varijanti za kupovinu.Gledaj kako ti lezi, da li ti je tezak i generalno kako se ti osecas u radu sa tim racunarom, i nemoj da se nesto ustrucavas prodavcu i jeste posao da tetoi (potencijalnog) kupca te nije bitno da li ces ga kupiti ili ne.
4. Ostale sam imao problem da nadjem, na oficijelnom site-u se vec vrte novi modeli sa 305 oznakama te ako ti nije problem baci specifikacije.
 
Odgovor na temu

eee
Miroljub Radovanovic

Član broj: 3965
Poruke: 220
80.93.255.*

Sajt: www.linkedin.com/in/mirol..


+1 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 09:06 - pre 190 meseci
Iz mog iskustva ja bih isao na 15.4, cak i na 14. Ja volim da imam vise prostora po vertikali nego po horizontali (vise koda mozes da sagledas odjednom) a 17'' laptopovi su samo siri od 15.4'' (i zanemarljivo visi). Jedini dobitak, po meni, je mozda ta numericka tastatura. Doduse, mozes i komotnije da radis sa dva prozora otvorena na 17 u odnosu na 15.4. Jedno vreme (godinu dana) sam radio (kodirao) i na 15.4 i na 14 uporedo i kad budem kupovao sledeci to ce biti 14. Ali ne 14 wide screen. Najbolje je da odes do radnje, uporedis oba i odlucis koji ti vise odgovara. Uostalom, ti ces sedeti ispred njega sledecih par godina.

Samo da dodam, kad sam kupovao moj laptop, prvo sam hteo 17. Medjutim kad sam otisao u radnju i video ih jedan do drugog (15.4 vs 17) u sekundi sam odustao, i to bas zbog te "sirine". A sad eto, da imam ovo iskustvo, isao bi i na 14.
 
Odgovor na temu

eric.cantona
student

Član broj: 169780
Poruke: 346
79.101.183.*



+1 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 10:51 - pre 190 meseci
A300-15B je odličan računar, jedino mu je to glossy kućište malo onako kič i lako se izmasti otiscima prstiju i koječega još
imam sličan računar sa istim procesorom i grafičkom i mogu ti reći da izuva. preporuka svakako
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 12:47 - pre 190 meseci
Citat:
pri3rak: Ako se ja nisam prevario cena Satellite P300-133 je nekih 630e (sa pcberze) sto je stvarno vrlo povoljno pod uslovom da je istinito.
Mislim da cena nije tačna. Mnogo malo para za tu konfiguraciju, više bih rekao da je ispravna ona od 1.100€.

Citat:
pri3rak: Ostale sam imao problem da nadjem, na oficijelnom site-u se vec vrte novi modeli sa 305 oznakama te ako ti nije problem baci specifikacije.
Evo svih specifikacija:
Satellite A300-15A, Satellite A300-15B, Satellite A300-15C, Satellite A300-15D, Satellite P300-133.

Citat:
eee: Samo da dodam, kad sam kupovao moj laptop, prvo sam hteo 17. Medjutim kad sam otisao u radnju i video ih jedan do drugog (15.4 vs 17) u sekundi sam odustao, i to bas zbog te "sirine". A sad eto, da imam ovo iskustvo, isao bi i na 14.
Mislim da će ovako biti i u mom slučaju. Više naginjem ka 17" zbog udobnosti u radi, ali mislim da ću se odlučiti za 15-icu, jer možda ću kasnije uzeti i neki Desktop PC samo za stan i tada bi mi 17-ka bila prevelika za nošenje.

Citat:
eric.cantona: A300-15B je odličan računar, jedino mu je to glossy kućište malo onako kič i lako se izmasti otiscima prstiju i koječega još. imam sličan računar sa istim procesorom i grafičkom i mogu ti reći da izuva. preporuka svakako
Prvo sam se dvoumio između Pro A300-15V i Pro A300-15W, ali sam odustao jer mi se A300 serija više sviđa na izgled.
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

eric.cantona
student

Član broj: 169780
Poruke: 346
79.101.183.*



+1 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 14:04 - pre 190 meseci
ja sam se odlučio upravo za Pro A300-15V pored tog A300-15B, upravo zbog izgleda. jeste da ima giga manje, ali ima 3 godine garanciju i dolazi vista biznis uz njega
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 14:21 - pre 190 meseci
Je l' može fotka? Na netu sam našao različite slike za isti model pa ne znam koja je ispravna.

Izmena: U stvari, ne treba. Setio sam se da pogledam na zvaničnom sajtu. :)

Izmena 2: Sad se setih još nešto, postoji li u Beogradu ili Nišu neka radnja gde su izloženi svi ovi modeli (A300, Pro A300 i P300)? Može na PP.
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

andre2000
Aleš Jindra
Beograd

Član broj: 62983
Poruke: 474



+97 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 14:37 - pre 190 meseci
Ja sam u poslednjih nekoliko meseci pazario par Toshiba Satellite Pro U300 serije, ekstra su dobri, lagani (2 kg), i sve rade kao desktop mašine, Core2Duo procesori na 2+ GHz, 2 GB RAM-a, 250 GB disk, Vista Business Premium... imaju 13' wide monitore, i sasvim su dovoljni za svakodnevni višesatni rad. Sad im je cena oko 850 - 900 ojra, definitivno moja preporuka.

[Ovu poruku je menjao andre2000 dana 22.07.2008. u 15:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

andre2000
Aleš Jindra
Beograd

Član broj: 62983
Poruke: 474



+97 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 14:40 - pre 190 meseci
Da pitam, kad smo već na temi: Vide li neko kod nas Toshiba Satellite Pro P300 seriju? Gledao sam svuda, nisam je našao.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 14:49 - pre 190 meseci
U slucaju potencijalne kupovine novog DT racunara onda izmedju ova dva 15.4 i 17 15.4 definitivno.E sad ima mali diskurs.Ako ti imas ili ako ces sigurno imati DT racunar mislim da ti je i 15.4 previse, evo ja vec za sebe razmisljam o 13 racunaru jer su daleko zgodniji za nosakanje.Tu vec treba sebi da preciziras gde ces laptop koristiti.Da li ce to biti iskljucivo zatvorena mesta gde ces imati pristup nekom stekeru, ili pak neka prevozna sredstva gde to nece biti slucaj.U ovom drugom slucaju treba da razmisljas u pravcu ULV procesora i malko jacih baterija, u prvom to nije ni bitno.Sto se izbora izmedju onh 15.4 racunara tice ja bih izabrao najjeftiniji.Za namenu koju mu jedan student racunarstva moze dati i on je iskren da budem predimenzionisan ali vidim da volis da volis da imas mocnie masine.Ako pogledas razlike izmedju onih racunara, kao i to da ti on nece primarno sluziti kao neki multimedia storage system nego kao racunar kojim ces zavrsavati obaveze oko faxa ne vidim zato bi placao vece diskove, a isto tako ni zasto bi placao razliku izmedju procesora kada ce se ona tebi za namene koje mu realno mozes pruziti vise meriti na akademskom nego prakticnom nivou.Sto se prodavnica tice, njih po BG ima sa izlozenim laptopovima ali sad bas da ima ovih 5 izlozenih cisto sumnjam.Uzmi sebi svedi izbor na nekoliko pa nadji radnju koja ih ima i idi da ih pogledas bez obzira jesu li izlozeni ili ne.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 16:45 - pre 190 meseci
Citat:
andre2000: Ja sam u poslednjih nekoliko meseci pazario par Toshiba Satellite Pro U300 serije, ekstra su dobri, lagani (2 kg), i sve rade kao desktop mašine, Core2Duo procesori na 2+ GHz, 2 GB RAM-a, 250 GB disk, Vista Business Premium... imaju 13' wide monitore, i sasvim su dovoljni za svakodnevni višesatni rad. Sad im je cena oko 850 - 900 ojra, definitivno moja preporuka.
Gledao sam i njih, tačnije običnu U400 seriju, ali to je više za ljudi koji se često kreću, a kod mene neće to biti slučaj. Možda kasnije kada mi stvarno bude potreban. Hvala u svakom slučaju.

Citat:
andre2000: Da pitam, kad smo već na temi: Vide li neko kod nas Toshiba Satellite Pro P300 seriju? Gledao sam svuda, nisam je našao.
Našao sam samo Pro U300-15B, skoro 900€.

Citat:
pri3rak: Sto se izbora izmedju onh 15.4 racunara tice ja bih izabrao najjeftiniji.Za namenu koju mu jedan student racunarstva moze dati i on je iskren da budem predimenzionisan ali vidim da volis da volis da imas mocnie masine.Ako pogledas razlike izmedju onih racunara, kao i to da ti on nece primarno sluziti kao neki multimedia storage system nego kao racunar kojim ces zavrsavati obaveze oko faxa ne vidim zato bi placao vece diskove, a isto tako ni zasto bi placao razliku izmedju procesora kada ce se ona tebi za namene koje mu realno mozes pruziti vise meriti na akademskom nego prakticnom nivou.
Pucam na jače konfiguracije, jer ću taj laptop koristiti duže vreme i na to gledam kao na dugoročnu investiciju (3+ godine). I ako bih uzimao „veće” slovo, to bi bilo samo zbog boljeg procesora. Problem oko storage-a ću lako rešiti sa eksternim hardom, tipa WD MyBook.

Ovaj, pročitao sam negde da je Intel krenuo s Centrino 2 tehnologiju. Da li će Toshiba ugrađivati takve procesore u ove serije o kojima diskutujemo? I kada se očekuju ukoliko da?
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.204.224.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 17:23 - pre 190 meseci
Nemojte izgubiti veoma bitnu (barem meni) stavku, a to je ukupna rezolucija ekrana. Trenutno imam laptop sa (samo!) 1440x900 i eksterni ekran 1920x1200, ali uskoro, ako prihodi dozvole, stize laptop sam native WUXGA rezolucijom 1920x1200. Mozda nije toliko bitno za office (tj. nije uopste bitno) ali je itekako bitno kada se programira, radi korisnicki interfejs, pa je potrebno sto vise elemenata ISTOVREMENO na ekranu i gde nikakva skrolovanja ne rade posao... A te visoke rezolucije NE postoje na 14" i 15" ekranima, vec samo na 17" i vecim (ima neki HP sa 20" ekranom, za prezentacije)
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 17:44 - pre 190 meseci
ne znam koji ces da uzmes ali meni je i 15 zolla tesko tako da skontaj sta i kako najbolje bi ti bilo da probas.
A druga stvar koju bi ti preporucio da uzmes laptop sa doking station prikljuckom. DOking station ne moras odmah uzeti ali uzmi prikljucak jer ne moze se to nadograditi.
I onda ce ti biti puno bolje...
Ja sam uzeo Dell za manje od 1000 eura i mraka je masina a sad acer ili asus sta vec zelis ne znam...
ali dokings station prikljucak uzmi obaveznooooo.... sigurno se neces pokajati...
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?22.07.2008. u 18:24 - pre 190 meseci
Monitor smatram jednim od najvaznjih elemenata konfiguracije.

Kvalitetniji (herci + tehnologija izrade) i veci (inchi) monitor ti obezbedjuje prijatniji dugotrajan rad, a o potrebama za prostorom modernih razvojnih okruzenjima da i ne govorim; ona prosto jedu ekran sa dokabilnim panelima.

Laptop sa manjim (<=15) monitorom bih uzeo jedino ako bi mi sluzio kao sekundarni, tek da negde na terenu zavrsim nesto na kratko. Za dugotrajan rad ili kao zamenu za desktop uzeo bih iskljucivo >=17 monitor.

 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: 15.4" vs. 17" - prednosti i mane?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13399 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.