Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi

[es] :: Advocacy :: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31149 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RF MasterX
RS

Član broj: 258871
Poruke: 197

Sajt: www


+16 Profil

icon MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi26.01.2011. u 20:34 - pre 161 meseci
Kao sto naslov teme kaze.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi26.01.2011. u 22:04 - pre 161 meseci
Njet.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi26.01.2011. u 22:36 - pre 161 meseci
Malo detaljnije?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi26.01.2011. u 23:12 - pre 161 meseci
Ako posmatram iz ugla korisnika onda mi je smaranje da svako malo apdejtujem verzije .NET da bi mi neka aplikacija radila. Šta me se tiče što je programerima olakšan rad, standardizovane procedure itd. Zanima me samo finalni proizvod i koje obaveze meni nameće. Ne zanima me šta je ispod haube već koliko brzo ide i da što manje troši (računarskih resusa naravno). Ako mi je .NET uslov da izračuna par integrala sa prve godine studija onda mi je Mathematica 2 pod DOS-om sasvim dovoljna a kanta od računara koja radi pod DOS-om može da se nadje po djubrištu samo malo dezinfikovati. Što bih bacao novac na skupe dual-pentium računare? Kao korisnik nemam interesa.

Ako posmatram iz ugla programera onda se neke stvari pojednostavljuju ali sve se na tome i završava. Digne mi se kosa na glavi kad vidim da aplikacija koja obradjuje par statističkih podataka i crta nekoliko linija zauzima 20MB ???. E sad, neko će reći šta za tako male aplikacije koristiš .NET uzmi DOS i reši problem. Naravno pod DOS-om to je aplikacija od oko 60KB. Ali caka je u tome što klijent baš hoće .NET jer je čuo da je to "strava". Jeste strava da se prestraviš. Tu su i neka praktiča pitanja transfera preko interneta.

Kad bi .NET bio sastavni deo OS onda bi se lakše disalo. Ovako ...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi26.01.2011. u 23:41 - pre 161 meseci
.net se ne koristiti cesto za male utility programe, vec za robusne win/web aplikacije, gde standardizacija i definisan okvir(framework), igraju veliku pozitivnu ulogu u skracivanju vremena, cene, standardizaciju i citljivost code-a a najvaznije dovode do mogucnosti lakseg outsource-inga, promene programerske firme po potrebi, znaci generalno olaksava upravljanje projektom izrade npr. nekog is-a..

Ovo vazi i za javu , kao i u kombinaciji sa nekim framework-om u zavisnosti od potrebe..

Tako da cemo tesko naci neki erp ili bankarski is koji je pisan npr. u c++, ali takodje obrnuto za codec,driver ili core deo server-a itd..

U stvari, .net i java su cesto pobednici u cost-benefit analizi za brdo it projekata koji se pojave na trzistu..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 00:22 - pre 161 meseci
Citat:
kandorus: Ako posmatram iz ugla korisnika onda mi je smaranje da svako malo apdejtujem verzije .NET da bi mi neka aplikacija radila.


Ako posmatraš iz ugla korisnika, onda koristiš ono čega ima na tržištu.

Citat:
kandorus: Šta me se tiče što je programerima olakšan rad, standardizovane procedure itd. Zanima me samo finalni proizvod i koje obaveze meni nameće. Ne zanima me šta je ispod haube već koliko brzo ide i da što manje troši (računarskih resusa naravno). Ako mi je .NET uslov da izračuna par integrala sa prve godine studija onda mi je Mathematica 2 pod DOS-om sasvim dovoljna a kanta od računara koja radi pod DOS-om može da se nadje po djubrištu samo malo dezinfikovati. Što bih bacao novac na skupe dual-pentium računare? Kao korisnik nemam interesa.


Onda lepo plati da se svaka aplikacija napiše specijalno za tebe onako kako ti hoćeš. Odmah će ti se razjasniti interesi.

Citat:
kandorus: Ali caka je u tome što klijent baš hoće .NET jer je čuo da je to "strava".


Klijent to hoće samo u slučaju da mu je bitan API radi dodavanja nekih stvari, ako je softver takve vrste, jer je lakše naći Java/.NET programera nego C/C++ programera. Nikakva paljevina na stravu nije u pitanju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 07:39 - pre 161 meseci
Citat:
kandorus: Kad bi .NET bio sastavni deo OS onda bi se lakše disalo. Ovako ...

I jeste, a mislim da se moze i update-ovati kroz windows update.
Naravno, Razlicita verzija Windows-a ima razlicitu verziju framwork-a iz jednostavnog razloga sto tada nije bilo novijeg.
Windows 7 npr. ima 3.5 i postoji samo jedan update (uslovno receno, jer nije update stare vec dodavanje nove verzije) - 4.0.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 08:09 - pre 161 meseci
Prvo, ne koriste svi Windows 7 a drugo svaki "update" korisnik može da doživi kao maltretiranje jer tada korisnik opslužuje računar umesto da bude obratno.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 08:23 - pre 161 meseci
.NET se sada itekako koristi za male utility aplikacije, zapravo je sada i bice ubuduce jedini efikasan nacin da prosiris funkcionalnost PowerShell (zapravo CLR je)

Prvo sto morate da odluzite je sta napadate, CLR ili .NET framework? AKo ih i napadate oba trebalo bi da ih napadate odvojeno.


Sto se tice memorije ne znam sta bih ti rekao, .NET je napravljen da mu se aplikacioni domen siri po potrebi i skuplja ako je neophodno. Klasicnom "task manager" dijagnostikom ti ne mozes da vidis koliko je veliko zauzece heapa, niti je to merilo bilo cega. I mene nervira c++ aplikacija koja zauzima 300+MB u memoriji (chrome.exe) ali da li neko dize frku oko toga? Ne? Zasto ne? Zato sto danasnje masine imaju1, 2, 4+ Gb memorije. Koga je briga za to sem tebe? Imas malo luditsko posmatranje sveta, kompjuteri su malo uznapredovali i pojeftinili od doba DOSa, zasto bi CLR stalno koristio skupe global alloc operacije kad ima svoj managed heap?

A sto se tice updatea, ja mislim da ti jedini to dozivljavas kao maltretiranje :) ne donosi update samo nove frameworke, donosi i fixeve za ceo OS. Java ima svoj updater koji malo malo donese novu verziju, vc++ aplikacije sada skoro svaka u deployentu dolazi sa svojim side-by-side c++ runtime-om, itd, itd. Doba DOSa je gotovo odavno.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 08:31 - pre 161 meseci
Citat:
kandorus: Prvo, ne koriste svi Windows 7 a drugo svaki "update" korisnik može da doživi kao maltretiranje jer tada korisnik opslužuje računar umesto da bude obratno.


Ne znam stvarno sta je problem sa updateom. Ja se ne secam kada sam poslednji put morao da radim update .neta, a i kada sam ga radio sve radi sam.
Kao i bilo koji drugi apdejt, ne secam se da sam bilo sta morao da opsluzujem, bilo da se radi o win ili linuksu. Celo "opsluzivanje" se svodi na jedan klik.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 09:09 - pre 161 meseci
Objektivno, najveća mana mu je što moraš da instaliraš Windows da bi ga koristio. Prilično veliki i skup runtime, ako mene pitate.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 09:17 - pre 161 meseci
Za kandorusa:
http://www.joelonsoftware.com/items/2007/09/18.html
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 09:32 - pre 161 meseci
Citat:
kandorus: Prvo, ne koriste svi Windows 7 a drugo svaki "update" korisnik može da doživi kao maltretiranje jer tada korisnik opslužuje računar umesto da bude obratno.

Naveo sam 7 kao primer zato sto za njega znam tacno koju verziju ima. Nisam ni rekao da ga svi imaju (niti da trebaju).
Korisnik moze i disanje da dozivi kao maltretiranje.

@Jablan, good one
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 09:48 - pre 161 meseci
Citat:
mmix
Sto se tice memorije ne znam sta bih ti rekao

Drugi znaju šta bi radili s novcem koji se baca na besmisleno proširenje memorije. E sad, tu treba uzeti u obzir i cenu aplikacije pa izabrati ono što je jeftinije. Mora se priznati da u tom smislu vrlo često jeftinije dodje proširenje memorije nego optimizacija aplikacije na manju memoriju.

Citat:
mmix
A sto se tice updatea, ja mislim da ti jedini to dozivljavas kao maltretiranje :)

Oh, jeli? Neki opet smatraju da je malo morbidno zadovoljavati se reinstaliranjem programa osim možda ako je besposlen.

Nisu svi ljubitelji, obožavaoci, fanovi računara, informatike i programiranja. Ima naviklih da žive u prirodi i u skladu sa prirodom. Takvima su računari interesantni isto koliko lanjski sneg.


Citat:
3way
Celo "opsluzivanje" se svodi na jedan klik.

I tim klikom se dobije sajt na kome
sledećim klikom korisnik izabere šta traži
pa sledećim klikom potvrdi da daunloaduje
pa sledećim klikom izabere server za daunlodovanje
pa sledećim klikom pokrene instalaciju
pa sledećim klikom pokrene daunlodovanje paketa (jer ono prethodno je daunloader)
pa sledećim klikom potvrdi da pristaje na uslove korišćenja
pa sledećim klikom izbere folder
pa ...
 
Odgovor na temu

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 10:31 - pre 161 meseci
Citat:
kandorusDrugi znaju šta bi radili s novcem koji se baca na besmisleno proširenje memorije. E sad, tu treba uzeti u obzir i cenu aplikacije pa izabrati ono što je jeftinije. Mora se priznati da u tom smislu vrlo često jeftinije dodje proširenje memorije nego optimizacija aplikacije na manju memoriju.

:) Kojim novcem? Danas kada računar sa 3GB DDR3 memorije i dual core procesorom možeš kupiti po ceni osrednjeg mobilnog telefona od 200e, svaka dalja priča na tu temu gubi smisao.

Citat:

Nisu svi ljubitelji, obožavaoci, fanovi računara, informatike i programiranja. Ima naviklih da žive u prirodi i u skladu sa prirodom. Takvima su računari interesantni isto koliko lanjski sneg.

:) Hebiga i da bi vozio kola moraš da znaš da voziš. Nije baš računar za svakoga.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7173 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 10:32 - pre 161 meseci
.NET i Java su samo moderne reinkarnacije zla koje je zapoceo Visual Basic.

Te stvari sluze kako bi menadzeraj umisljao da ce da smanji troskove razvoja.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 10:41 - pre 161 meseci
Citat:
kandorus: I tim klikom se dobije sajt na kome
sledećim klikom korisnik izabere šta traži
pa sledećim klikom potvrdi da daunloaduje
pa sledećim klikom izabere server za daunlodovanje
pa sledećim klikom pokrene instalaciju
pa sledećim klikom pokrene daunlodovanje paketa (jer ono prethodno je daunloader)
pa sledećim klikom potvrdi da pristaje na uslove korišćenja
pa sledećim klikom izbere folder
pa ...


???

Windows moze i sam da se apdejtuje bez ikakve intervencije korisnika osim da resetuje racunar, a moze i da podseti korisnika da ima novih apdejtova, posle cega on klikne "Vazi", a sledeca poruka koju dobije je da je sve gotovo. Ubuntu takodje sam sve radi.
Vecina aplikacija takodje same skidaju svoje apdejtove pa se krpe.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 10:54 - pre 161 meseci
Jeste da je VB "shugav" ali se to ne bih rekao za Javu i C#.

Za vecinu LOB aplikacija C# je mnogo bolji izbor od npr. C-a ili C++:
- U vecini slucajeva ne moras da brines o oslobadjanju resursa.
- Kod je po defaultu uvek type safe osim ako namernim konstrukcijama bas hoces da cackas mecku.
- Vrlo mocan i cist API za široke potrebe out of the box (Npr. u odnosu na Win32 i MFC, nebo i zemlja).
- Mocni RAD alati.
- itd...

Ovo sve ubrzava i pojednostavljuje razvoj odredjenih aplikacija a samim tim smanjuje troskove.


 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 11:01 - pre 161 meseci
Citat:
dimkovic:.NET i Java su samo moderne reinkarnacije zla koje je zapoceo Visual Basic.

Nemam nista protiv, jedino ima onaj izvestaj u Financial Times-u (ne mogu da nadjem link) iz 2005(06)-lagacu, gde je 60% svih IT projekata neuspesno ili delimicno uspesno, a steta oko 800 milijardi dolara..

Kao sto neko rece apstrakcija i apstrakovanje, zajedno sa cetvorkama i peticama iz matisa, nisu svima data na rodjenju a jos manje kroz obrazovni sistem(narocito nas)..

Nesto ovoga je ublazeno kroz .net i javi..
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi27.01.2011. u 11:06 - pre 161 meseci
Citat:
574nk3
200e

Poslednje na šta bih ja lično bacio 200e je računar.

Citat:
574nk3
Nije baš računar za svakoga.

Šta znam. Ima izveštaja po kojima majmuni znaju da izaberu hranu iz menija na touč skrin ekranima. Pa kad su za majmune možda i nisu za ljude.

Citat:
3way
Windows moze i sam da se apdejtuje

Neko nešto radi iza ledja? Kako korisnik zna da je apdejt o kojem ne zna ništa u njegovom interesu? Kako korisnik zna da ga taj apdejt možda ne špijunira, traži lične podatke, itd? To znači da je korisnik blanko prihvatio sve uslove korišćenja pa čak i one koje nije. Jer kako neko zna da proizvodjač softvera nije zajedno sa apdejtom ubacio nove uslove korišćenja.

Hvala, ali ne hvala.


PS @dejanet
Kaže se apstrakcija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: MS DOTNET Prednosti i mane, misljenja, analize, dokazi

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31149 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.