Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

makro za automatsko popunjavanje subforme

[es] :: Access :: makro za automatsko popunjavanje subforme

[ Pregleda: 1967 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

najda202

Član broj: 194863
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon makro za automatsko popunjavanje subforme25.11.2010. u 03:36 - pre 163 meseci
hteo bih da ugradim dugme na formu otpremnice1 i da tu bude makro koji ce prema IDKlijenta da mi automatski popuni subformu prema predhodnom zapisu za tog klijenta.
Zapis bih ja kasnije menjao ukoliko je to potrebno ali mi je bitno da makro upise zadnju promenjenu subformu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

najda202

Član broj: 194863
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: makro za automatsko popunjavanje subforme25.11.2010. u 16:06 - pre 163 meseci
Izgleda da nisam dobro objasnio sta mi treba ili mozda ne postoji resenje za ono sto mene interesuje.(pocetnik sam i pokusavam da naucim kako se radi u accessu).Imam tridesetak klijenta ili radnji koje imaju svakodnevne porucbine koje veoma retko menjaju (jedan do dva puta mesecno i kada ih promene one ostaju nadalje iste do sledece promene - obicno minimum dve nedelje).Svaka radnja ima razlicitu porucbinu i zato mi je bitno da se na osnovu " IDKlijenta " popunjavaju zapisi u subformi - jer oni su
veoma retko promenjivi.Ako ne moze pomocu makroa da se ovo resi da li je moguce na neki drugi nacin ?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: makro za automatsko popunjavanje subforme25.11.2010. u 18:16 - pre 163 meseci
Verovatno moze i pomocu makroa, ali na ovom forumu uglavnom ide VBA programiranje.

Pred[postavljam da imas tabele Narudzbe (KlijentID, NarudzbaID) i StavkeNarudzbe (NaredbID, StavkaRB, Artikl, Kolicina).
On sto hoces je da za zadatog klijenta (KlijentID), nadjes nejgovu poslednju narudzbinu i to ponudis kao pocetnu vrednos za novu porudzbinu, pa da se posle menja ako treba.

Predpostavlajm da su ti aplikacija i baza odvojene, u dva razlicita fajla. Ako nisu, odmah to uradi i linkuj tabele sa podacima na aplikaciju.


Makroi ili VBA kod, nema veze, moglo bi mozda ovako:

Nacin 1:
Kreiraj dve pomocne tabele, lokalne, u aplikaciji, zovu se TempNarudzbe i TempStavkeNarudzbe.
Temp tabele treba da imaju identicnu strukturu kao Narudzbe i StavkeNarudzbi.
One ti sluze da u njih prepises podatke iz poslednje narudzbe za zadatog klijenta.
Onda tvoju formu i subformu vezes za te temp tabele. Ovako nekako ide algoritam:

1. Isprazni temp tabele
2. Kopiraj poslednju narudzbu za zadatog klijenta u temp tabele
3. Otvori formu/podformu koje su vezane na temp tabele
4. korisnik promeni sta treba da se promeni, ko nesto treba
5. klikni dugme "Sacuvaj Narudzbu" => prepisi iz temp tabela TempNarudzbe i TempStavkeNarudzbe podatke u 'glavne' tabele Narudzbe i StavkeNarudzbi.

Kako bi ovo konkretno izgledalo, zavisi od toga kako su konkretno napravljene tvoje tabele. Vazno je znati kako ti se generisu primarni kljucevi za tabele Narudzbe i StavkeNarudzbi. Programski kod se razlikuje za autonumber i za nesto sto nije autonumber. Zatim, vazno je znati koliko aplikacija odjednom radi sa podacima, jedna ili vise. I tako dalje. Uglanom, dobio si algoritam, pa se snalazi.

Moglo bi da se resii bez lokalnih tabela, ali je malo osetljivije, ima da se resi nekoliko suptilnih problema koji se ne vide na prvi pogled, pa ne preporucujem, pogotovo za pocetnike.

 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: makro za automatsko popunjavanje subforme

[ Pregleda: 1967 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.