Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111147 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.11.2013. u 07:57 - pre 127 meseci
Citat:
zlocesti_bn: Ako bih dobio bolovanje od mesec dana, 8 dana pre isteka otkaznog roka, da li bi mi se produzio otkazni rok ili ne? Firma se vodi u kantonu Valais, ako je to bitno.

Zavisi ko je dao otkaz: ako si ti dao - NE. Ako si dobio otkaz - DA (cak sta vise, dovoljno je da i jedan dan budes bolestan i otkazni rok se produzava za mesec dana).


Citat:
bosss: Postovani forumasi jedan pozdrav za sve.
Naime supruga mi ima Madjarski pasos pa ona moze bez problema da se nastani i trazi posao u CH pa me zanima da li ja na spajanje porodice mogu bez problema dobiti radnu i boravisnu dozvolu ? Da li je mozda potrebno da supruga ima posao pa da prilozi prosek plate i velicinu stana gde bi bili nas 4oro (2 male dece i nas dvoje). Ja imam Srpski pasos. Zna li neko kolika je potrebna plata supruge da bi mogla dovesti supruznika na spajanje porodice.

- Na osnovu spajanja porodice mozes da dobijes radnu/boravisnu dozvolu (B).
- Minimalna bruto plata koja supruga mora da ima zavisi od vise faktora (npr. kirija za stan, kanton ...), ali licno mislim da ne sme da bude manja od 3500 chf. Neka me neko ispravi ako gresim...
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.11.2013. u 12:02 - pre 127 meseci
Citat:
detlic_pera:
svasta se ovde moze procitati.

NE racuna se svaki boravak u te godine za C boravisnu dozvolu, odnsno drzavljanstvo posle.
Studeti koji dolaze u Svajcarsku POTPISUJU izjavu da ce nakon okoncanje studija prekinuti svoj boravk u Svajcarskoj!!! Kako onda moze taj boravak koji sam po sebi, od samog pocetka nije boravak u smislu imigracije -na osnovu cega je i garantovana viza, da se racuna jednog dana kao boravak za 'ostanak' u zemlji!?

Gleda se osnov po kome osoba boravi i uslovi pod kojima je TAJ boravak tad odobren. U slucaju studenata, njima boravak nije dat da bi se domogli C vize vec diplome i onda da napuste CH.


Kao prvo ja sam pitao lepo nisam lupnuo nesto bez veze. Taj informator sto sam procitao je zapravo tekst sa ovih linkova koji je neko postavio samo je lose preveden pa mi je zato bilo nejasno. I kao drugo MOGUCE je ostati u Svajcarskoj posle studija, a to sto si napisao u vezi izjave upravu si i poznato mi je to.
 
Odgovor na temu

leemon
limun leemon
srbija
gsp
sr srbija

Član broj: 308692
Poruke: 4
212.200.182.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.11.2013. u 20:59 - pre 127 meseci
Pomaze bog dobri ljudi. Ja se registrovah na ovom forumu pre bezmalo godinu dana, tada mi bejahu potrebne neke informacije vezane za boravak (odlazak) i rad u drzavi Svajcarskoj. Pazljivim citanjem dosta obimnog teksta pronasao sam vecinu odgovora na moja pitanja u tom trenutku. Od tada pa do danas ovaj forum posecivao nisam. Sada se javila potreba za pitanjima novim, no citajuci propusteno u predhodnih kao sto rekoh godinu dana, odgovore ne nadjoh. Ali pre nekih pitanja, moram nesto drugo reci. Unapred se izvinjavam svima, nemam nameru nikoga da uvredim, mozda ja kao neko ko je sveukupno ovde treci put, nemam prava a jos manje kadar nisam kojekoga kritikovati, ali cu ako dozvolite izneti svoj stav o zbivanjima na forumu. U delu koji se odnosi od pre godinu dana pa unazad bilo je 90% korisnih informacija (saveta, solucija, stagod), spram 10% praznog hoda koji je neizbezan (u koji spada i ova moja beseda) ma gde i ma o cemu se radilo, pa makar to bilo i funkcionisanje drzave Svajcarske. Dok period od poslednjih godinu dana u nazad, barem se meni cini da je situacija skoro pa dijametralno suprotna. Svakako da i tu ima informacija zlata vrednih i neosporan je TRUD svih ljudi koji cine da ova stvar zivi, s napomenom bez ikakvog interesa, volonterski. Ali, budimo ljudi, ovakvi medjuljudski (NE) odnosi, nelice , nepristaju ozbiljnim ljudima. Da ne govorimo o tome da ja kako uspevam da razaznam vecina clanova je sto se kaze na zelenoj grani tj. vec je u obecanoj zemlji sa nekim statusom i na svojim nogama. Ja se jos jednom izvinjavam sto sam bio malo direktniji, nista lose ne mislim, sve je dobronamerno.
Po pitanju dolaska tj. sredjivanja statusa u Svajcarskoj, ja spadam u grupu sa radikalnijim prisupom po pitanju braka, te sam tako hteo iscrpeti sve druge i najmanje solucije barem one meni poznate za dobijanje papira, nazalost jos uvek bezuspesno. Tako sam sve blizi (izgleda za mene neizbeznoj) opciji BRAK.
Povodom toga jedno od pitanja bi se odnosilo na mogucnost sklapanja braka u Svajcarskoj ili u Srbiji, tj. sta bi bile prednosti jedne od opcija, posebno kada jedan od supruznika koji je nosilac CH-papira vise vremena provodi u Srbiji nego u Svajcarskoj, sta onda biva i kako dobiti papire po pitanju spajanja porodice u toj situaciji, slicno pitanje je neko vec postavio ali tada na njega odgovora bilo nije, vec samo komentar da je to bolje uciniti u Srbiji?. Unapred hvala na izdvojenom vremenu za citanje ove poruke.
 
Odgovor na temu

grga21
Basel

Član broj: 222057
Poruke: 16



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.11.2013. u 00:24 - pre 127 meseci
Evo da se i ja javim. U Svajcarskoj (Basel) sam od pocetka 2013. godine. B vizu sam dobio u martu ove godine na osnovu spajanja porodice (brak) i od tada pokusavam pronaci posao ali jos uvek bezuspesno. Shvatam da je neznanje jezika najveca prepreka, ali od aprila idem redovno na kurs i sada sam na nivou B1. Inace imam zavrsen IT faks kod nas, po zavrsetku faksa radio kao profesor u jednoj gimnaziji kod nas. Pokusao sam svoju diplomu da nostrifikujem ovde ali nisam uspeo. Slao sam X prijava za posao u IT struci i uglavnom bih dobijao odgovor da je neophodno odlicno poznavanje Nemackog. A za one poslove na engleskom nisam nikad dobijao odgovor mozda zato sto mi je znanje engleskog na srednjem nivou... Takodje sam slao prijave i za najobicnije poslove i ni tu nisam uspeo nista. Isao sam u tempore biroe ali nisu me jos nikako pozvali. Znam da ne treba gubiti nadu ali vec polako postajem depresivan. Takodje sam razocaran u nase ljude ovde tj one koje poznajem, mislim da bi mi pre pomogao neki Turcin ili Tamilac nego ovi nasi... Uglavnom necu odustati i pokleknuti i znam da cu na kraju uspeti, samo do tada dan ko godina...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.11.2013. u 17:25 - pre 127 meseci
Citat:
leemon:
Pomaze bog dobri ljudi. Ja se registrovah na ovom forumu pre bezmalo godinu dana, tada mi bejahu potrebne neke informacije vezane za boravak (odlazak) i rad u drzavi Svajcarskoj. Pazljivim citanjem dosta obimnog teksta pronasao sam vecinu odgovora na moja pitanja u tom trenutku. Od tada pa do danas ovaj forum posecivao nisam. Sada se javila potreba za pitanjima novim, no citajuci propusteno u predhodnih kao sto rekoh godinu dana, odgovore ne nadjoh. Ali pre nekih pitanja, moram nesto drugo reci. Unapred se izvinjavam svima, nemam nameru nikoga da uvredim, mozda ja kao neko ko je sveukupno ovde treci put, nemam prava a jos manje kadar nisam kojekoga kritikovati, ali cu ako dozvolite izneti svoj stav o zbivanjima na forumu. U delu koji se odnosi od pre godinu dana pa unazad bilo je 90% korisnih informacija (saveta, solucija, stagod), spram 10% praznog hoda koji je neizbezan (u koji spada i ova moja beseda) ma gde i ma o cemu se radilo, pa makar to bilo i funkcionisanje drzave Svajcarske. Dok period od poslednjih godinu dana u nazad, barem se meni cini da je situacija skoro pa dijametralno suprotna. Svakako da i tu ima informacija zlata vrednih i neosporan je TRUD svih ljudi koji cine da ova stvar zivi, s napomenom bez ikakvog interesa, volonterski. Ali, budimo ljudi, ovakvi medjuljudski (NE) odnosi, nelice , nepristaju ozbiljnim ljudima. Da ne govorimo o tome da ja kako uspevam da razaznam vecina clanova je sto se kaze na zelenoj grani tj. vec je u obecanoj zemlji sa nekim statusom i na svojim nogama. Ja se jos jednom izvinjavam sto sam bio malo direktniji, nista lose ne mislim, sve je dobronamerno.
Po pitanju dolaska tj. sredjivanja statusa u Svajcarskoj, ja spadam u grupu sa radikalnijim prisupom po pitanju braka, te sam tako hteo iscrpeti sve druge i najmanje solucije barem one meni poznate za dobijanje papira, nazalost jos uvek bezuspesno. Tako sam sve blizi (izgleda za mene neizbeznoj) opciji BRAK.
Povodom toga jedno od pitanja bi se odnosilo na mogucnost sklapanja braka u Svajcarskoj ili u Srbiji, tj. sta bi bile prednosti jedne od opcija, posebno kada jedan od supruznika koji je nosilac CH-papira vise vremena provodi u Srbiji nego u Svajcarskoj, sta onda biva i kako dobiti papire po pitanju spajanja porodice u toj situaciji, slicno pitanje je neko vec postavio ali tada na njega odgovora bilo nije, vec samo komentar da je to bolje uciniti u Srbiji?. Unapred hvala na izdvojenom vremenu za citanje ove poruke.


Sve ima svoje prednosti i mane, ali moras malo bolje da definises svoj status i status osobe koja ti pravi papire, sta znaci provodi vreme malo vise u SRB nego u CH. Jel u penziji, na osnovu cega provodi vreme u SRB, itd. Ako neces ovde onda mozes na PP.
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.11.2013. u 19:26 - pre 127 meseci
Pozdrav svima! Pre nekoliko dana sam se registrovao na forum ali već duže pratim dešavanja na istom. Utisci su da se može dosta toga saznati i naučiti od nekih članova. Kako nisam našao tačnu (ili potpunu) informaciju o prijavljivanju u Svajcarskoj - želim da postavim pitanje. Naime, ja sam mađarski državljanin pa me interesuje procedura prijavljivanja i vađenja lične karte (B dozvola) po dolasku u tu obećanu zemlju. Znači, odlazim tamo, u Cirih, negde sredinom 2014. godine kada budu ukinute postojeće kvote za EU državljane. Tamo me, recimo, čeka ugovor o radu na neodređeno. E sad... da bih dobio boravišnu dozvolu (B ili CE zbog EU pasoša, nebitno) treba da se registrujem a za to mi treba: pasoš, ugovor o radu na 12 meseci ili na neodređeno, dve slike za pasoš, neka potvrda o zdravstvenom osiguranju i ugovor o zakupu stana. Ispravite me molim vas ako sam nešto pogrešio. Problem je ugovor o zakupu stana. Osoba koja treba da me dočeka ne može da me prijavi kod sebe. Znamo svi naše ljude. Prvobitno je obećavala kako smeštaj nije problem jer će mi pomoći...treba samo da nekako sredim papire... da vidim za posao a za smeštaj nema brige - čeka me soba. Čak je nudila da me negde zaposli na crno što sam ja odbio. Verovatno je mislila da nikada neću biti u prilici da dođem pa je obećavala sve i svašta. U svakom slučaju ta osoba nije poslodavac koji mi pravi ugovor. Znači nije mi jasno kako ja da priložim ugovor o zakupu stana kad ne mogu iznajmiti stan bez dokaza o primanjima? Može li neko to da mi pojasni? Može li neka druga potvrda o prebivalištu... dokaz iz hostela, hotela... ? Izvinjavam se ako sam udavio. Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.11.2013. u 10:23 - pre 127 meseci
@ Sanjač
ovo mogu ja sve detaljno da ti obnjasnim, pošto sam relativno svež ovamo u CH.

Ovako:
- ti si mađarski državljanin, tako da možeš ovamo slobodno da radiš bez ikakvih problema. Ama BAŠ IKAKVIH, ne slušaj gluposti koje stalno pišu po ovom forumu, u vezi toga
- ne znam što čekaš da dođeš ovamo, jedino ako nemaš nekih ličnih problema, pa odkažeš sve sledeće godine na leto
- sa mađarskim pasošem jedino je problem dobijanje B vize, jer ima oko 2000 slobodnih B viza za EU8 do maja. Ali to ne predstavlja nikakav problem da se zaposliš
- znam dosta njih sa EU8 pasošem i rade normalno. L vizu dobijaju svi iz EU25 koliko im je radni ugovor (do godinu dana). Ali ovde uglavnom svi daju na neodređeno odma, jedino ako se ne zaposliš u neki Temporar. Moj prijatelj radi sa Slovenskim Pasošem, imao je stalni ugovor u startu kao ja, ali nije mogao da dobije B vizu, pa su mu dali L vizu na godinu dana, i tako je produžava svake godine. Sledeći put kad mu istekne u Avgustu, daćemu B vizu.
- ja imam italijanski pasoš, i kad sam otišao u opštini, predao sam za B vizu, imaš formular koji ispuniš. Naravno trebaš da imaš dve najbitnije stvari: poso za stalno, i adresu (naravno i EU pasoš). Za adresu, nebitno dal bila adresa kod prijatelja ili imaš ugovor o stanovanju (kao moj slučaj)
- problem jeste adresa, znam jednog albanca i italiana isto ovamo, nisu mogli da se prijave, jer kod prijatelja imaju veoma mali stan, i opština im ne dozvoljava još neko da im se ubaci u adresi
- to o adresi je mnogo bitno ovde u CH, koliko sam svatio. Kad menjaš adresu i sve te j***de. Znaj samo da ako promeniš adresu i živiš ovde imaš fore 14 dana da se registruješ u opštini ili ako iznajmiš stan, moraš da kažeš u opštini da si tu.
- Imaš fore do 90 dana da se prijaviš i izvadiš L vizu ako ne radiš, ako imaš ugovor o stanu. Naravno ako si kod prijatelja, niko nezna da si tu, i ne preporučujem ti da se registruješ ovde u CH, dok ne počneš da radiš (a kod prijatelja si) samo bi plaćao zdravstveno osiguranje.
- da može hotel za adresu, ali skupo košta, bolje da iznajmiš sobu
- zadnja stvar bitna, i nemoj da zaboraviš kad dođeš, obavezno traže rodni list, ili kako oni kažu Geburtschein. Bez njega je nemoguće da se prijaviš. Zašto-ne znam.

To su sve samo tehničke stvari. Najbitnije je da znaš jezik da bi našao dobar poso.
Najbolje je poso da se nađe u struci, sve ostalo... bolje da ne govorim dalje oko toga.
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
89.143.246.*

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.11.2013. u 16:24 - pre 127 meseci
Citat:
grga21:
Evo da se i ja javim. U Svajcarskoj (Basel) sam od pocetka 2013. godine. B vizu sam dobio u martu ove godine na osnovu spajanja porodice (brak) i od tada pokusavam pronaci posao ali jos uvek bezuspesno. Shvatam da je neznanje jezika najveca prepreka, ali od aprila idem redovno na kurs i sada sam na nivou B1. Inace imam zavrsen IT faks kod nas, po zavrsetku faksa radio kao profesor u jednoj gimnaziji kod nas. Pokusao sam svoju diplomu da nostrifikujem ovde ali nisam uspeo. Slao sam X prijava za posao u IT struci i uglavnom bih dobijao odgovor da je neophodno odlicno poznavanje Nemackog. A za one poslove na engleskom nisam nikad dobijao odgovor mozda zato sto mi je znanje engleskog na srednjem nivou... Takodje sam slao prijave i za najobicnije poslove i ni tu nisam uspeo nista. Isao sam u tempore biroe ali nisu me jos nikako pozvali. Znam da ne treba gubiti nadu ali vec polako postajem depresivan. Takodje sam razocaran u nase ljude ovde tj one koje poznajem, mislim da bi mi pre pomogao neki Turcin ili Tamilac nego ovi nasi... Uglavnom necu odustati i pokleknuti i znam da cu na kraju uspeti, samo do tada dan ko godina...



Imas li iskustva u IT industriji?
Ja iz prica kolega znam da senior developer (5+ godina iskustva) bez problema nadje posao u IT struci u CH.
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.11.2013. u 19:43 - pre 127 meseci
Hvala na odgovoru Miki.

Još nešto:

1. Znači mogu da iznajmim sobu bez potvrde o primanjima?
2. Nisam shvatio ovo u vezi rodnog lista. Misliš rodni list iz Srbije?
 
Odgovor na temu

leemon
limun leemon
srbija
gsp
sr srbija

Član broj: 308692
Poruke: 4
212.200.182.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.11.2013. u 22:50 - pre 127 meseci
elmagico @ 06.11.2013. 17:25 ] @
Citat:

Sve ima svoje prednosti i mane, ali moras malo bolje da definises svoj status i status osobe koja ti pravi papire, sta znaci provodi vreme malo vise u SRB nego u CH. Jel u penziji, na osnovu cega provodi vreme u SRB, itd. Ako neces ovde onda mozes na PP.


Dobio sam dve ponude, ako se to moze tako nazvati. U prvoj zena tvrdi da je u penziji koju je prevremeno dobila tj. nasledila od pokojnog supruga (sto mi je sumnjivo, cini mi se da ta opcija u CH ne postoji da supruznik nasledi penziju) inace ona ima C ausvajs i u Svajcarskoj provodi jako malo vremena samo koliko je neophodno da joj ne ukinu vizu, ima fiktivno iznajmljen stan (prijavu) preko poznanika. Druga ponuda se odnosi na osobu koja vec duze ima CH pasos, i vec vise godina nema skoro nikakvog dodira sa Svajcarskom tj. stalno je u srbiji. Ja imam samo spski pasos. Ima li smisla onda ulaziti u takve kombinacije. Moram da napomenem da se radi iskljucivo o intersnom dogovoru nikakve emocije ili sta slicno, sto je svakako losija varijanta od realnog zajednickog zivota dva normalna bica. Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.193-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 08:22 - pre 127 meseci
Koji vid/modalitet zdravstvenog osiguranja I koje osiguranje preporucujete?
 
Odgovor na temu

Miloskinjo
nema
nema

Član broj: 316892
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 09:27 - pre 127 meseci
Jel istina da ce Svajcarska u Junu doneti odluku za ogranicenje rada za sve clanice EU,po toj odluci sve clanice ce moci da rade u toj zemlji samo na godinu dana max i to je to,jel zna neko nesto o tome...pozzzz
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 09:43 - pre 127 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Koji vid/modalitet zdravstvenog osiguranja I koje osiguranje preporucujete?



Najbolje i najjeftinije, haha. U zavisnosti koliko potrebe imas za lekarom, ako nemas onda idi na neko srednjeg kvaliteta, ako imas onda idi na neka najskuplja da kasnije nebi imao problema kod isplata. Izbegavaj najjeftinija jer sa njima svim na kraju imaju problema.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 09:45 - pre 127 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Koji vid/modalitet zdravstvenog osiguranja I koje osiguranje preporucujete?



U zavisnosti od potrebe za lekarom. najjeftinija izbegavaj, ako nemas potrebe za doktorom onda uzmi vecu fransizu da bi ti bili manji mesecni troskovi. ako imas potrebe za doktorom onda ides na manju fransizu ali cete rata biti mesecna veca. mislim da na www.comparis.ch imas uporedjivanje osiguranja
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.193-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 10:21 - pre 127 meseci
Citat:
elmagico:Najbolje i najjeftinije, haha. U zavisnosti koliko potrebe imas za lekarom, ako nemas onda idi na neko srednjeg kvaliteta, ako imas onda idi na neka najskuplja da kasnije nebi imao problema kod isplata. Izbegavaj najjeftinija jer sa njima svim na kraju imaju problema.


Pozdrav

Hvala na odgovoru. Pitao sam za modalitet, posto sam i sam svestan da jefino nije i kvalitetno. Bio sam na coparisu, a i na https://www.ch.ch/en/health-insurance/ .
Pominje se vise opcija, poput
"Versicherung mit ordentlicher Franchise und wählbaren Franchisen", "HMO", "Hausarzt"
CHF 300, CHF 500, CHF 1000, CHF 1500, CHF 2000, CHF 2500
Unfalldeckung
i sl.

Jednostavno, sta je predlog da se uzme, na primer lecenje samo u lokalnoj bolnici, kucni lekar, telefonske konsultacije, zajednicke sobe u bolnici, osiguranje u inostranstvu, visina fransize, osiguravajuca kuca, ukljucivanje troskova oftamologa, duzina ugovora, mogucnost kasnije promene ugovora i prelaska kod drugog osiguravaca, dodatni ugovori,...
Normalno, posle, prema savetima, dubini dzepa, potrebama, zdravsvenom stanju i mestu stanovanja, svako bira sta mu odgovara.

Znaci, kako ste se vi odlucili i sta ste odlucili, sta je bilo presudno.

Inace nisam pristalica minimalnog placanja za svoje zdravlje. Radije cu stedeti na autu i odeci, letovanju, nego na zdravlju. Imam 90 dana da se odlucim, pa sam poceo da se raspitujem.

Sve najbolje
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.193-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 10:36 - pre 127 meseci
Citat:
Miloskinjo:
Jel istina da ce Svajcarska u Junu doneti odluku za ogranicenje rada za sve clanice EU,po toj odluci sve clanice ce moci da rade u toj zemlji samo na godinu dana max i to je to,jel zna neko nesto o tome...pozzzz


Ako mislimo na isto, onda je doslo do nerazumevanja.

1. maja 2012. je vec ogranicen broj dozvola za drzavljane nove EU (HU, SLO, PL, CZ,...) na godinu dana. Ove godine je produzeno trajanje na jos godinu dana.
1. juna ove godine je uvedeno isto ogranicenje za stare EU zemlje (DE, I, F, A,...). To traje do 1. juna 2014. sa tim da ce se najverovatnije produziti na jos godinu dana.

Ogranicenje se odnosi na broj izdatih B i C viza, dok L (uglavnom na godinu dana) i G (prekogranicne nisu pogodjene ovom odlukom.

Dakle, 01.06. ce verovatno biti PRODUZENO ogranicenje dolaska radnika iz STARE EU na godinu dana. Umesto B viza ce im se izdavati L vize na 1 goinu.

To su informacije koje imam.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 10:42 - pre 127 meseci
Citat:
leemon:
elmagico @ 06.11.2013. 17:25 ] @
Citat:

Sve ima svoje prednosti i mane, ali moras malo bolje da definises svoj status i status osobe koja ti pravi papire, sta znaci provodi vreme malo vise u SRB nego u CH. Jel u penziji, na osnovu cega provodi vreme u SRB, itd. Ako neces ovde onda mozes na PP.


Dobio sam dve ponude, ako se to moze tako nazvati. U prvoj zena tvrdi da je u penziji koju je prevremeno dobila tj. nasledila od pokojnog supruga (sto mi je sumnjivo, cini mi se da ta opcija u CH ne postoji da supruznik nasledi penziju) inace ona ima C ausvajs i u Svajcarskoj provodi jako malo vremena samo koliko je neophodno da joj ne ukinu vizu, ima fiktivno iznajmljen stan (prijavu) preko poznanika. Druga ponuda se odnosi na osobu koja vec duze ima CH pasos, i vec vise godina nema skoro nikakvog dodira sa Svajcarskom tj. stalno je u srbiji. Ja imam samo spski pasos. Ima li smisla onda ulaziti u takve kombinacije. Moram da napomenem da se radi iskljucivo o intersnom dogovoru nikakve emocije ili sta slicno, sto je svakako losija varijanta od realnog zajednickog zivota dva normalna bica. Unapred hvala.



1.Opcija
Postoji ta mogucnost da nasledi penziju. Znaci i ona je fiktivno u CH. Ona da bi tebi pravila papire mora da ima dovoljna primanja i dovoljno veliki stan. Naravno tu bi doslo u pitanje i ta njena penzija, ako bi se udala za tebe. Neznam kakvu penziju ima. Nisam siguran da je ona spremna da sve to uradi zarad 30-50k CHF. Moras ovu opciju dobro da razradis i da vidis sve detalje

2.Opcija
Ova opcija je donekle bolja, iz razloga sto bi ti pre dobio C vizu i pasos, ali isto tako i da osoba mora da ima primanja i stan u CH, ili da vi to sve uradite u SRB i da ti cekas da dobijes pasos i da onda sam ides u CH
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 10:46 - pre 127 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Citat:
Miloskinjo:
Jel istina da ce Svajcarska u Junu doneti odluku za ogranicenje rada za sve clanice EU,po toj odluci sve clanice ce moci da rade u toj zemlji samo na godinu dana max i to je to,jel zna neko nesto o tome...pozzzz


Ako mislimo na isto, onda je doslo do nerazumevanja.

1. maja 2012. je vec ogranicen broj dozvola za drzavljane nove EU (HU, SLO, PL, CZ,...) na godinu dana. Ove godine je produzeno trajanje na jos godinu dana.
1. juna ove godine je uvedeno isto ogranicenje za stare EU zemlje (DE, I, F, A,...). To traje do 1. juna 2014. sa tim da ce se najverovatnije produziti na jos godinu dana.

Ogranicenje se odnosi na broj izdatih B i C viza, dok L (uglavnom na godinu dana) i G (prekogranicne nisu pogodjene ovom odlukom.

Dakle, 01.06. ce verovatno biti PRODUZENO ogranicenje dolaska radnika iz STARE EU na godinu dana. Umesto B viza ce im se izdavati L vize na 1 goinu.

To su informacije koje imam.



Koliko ja znam ne postoji mogućnost da kvote ostanu i posle 01.06.2014.
Citat:
The Agreement on the Free Movement of Persons (“AFMP”) contains a safeguard clause which allows Switzerland, for up to twelve years after the AFMP’s entry into force (i.e. until 31 May 2014), unilaterally to reintroduce authorization quotas. In order to invoke the safeguard clause, the number of newly-issued work and residence permits issued over a period of one year must exceed by 10% the average of the past three years.

Link: http://www.lexology.com/librar...94-220f-4a77-a7ba-6c222d04200c

[Ovu poruku je menjao Sanjač dana 08.11.2013. u 12:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 10:48 - pre 127 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Citat:
elmagico:Najbolje i najjeftinije, haha. U zavisnosti koliko potrebe imas za lekarom, ako nemas onda idi na neko srednjeg kvaliteta, ako imas onda idi na neka najskuplja da kasnije nebi imao problema kod isplata. Izbegavaj najjeftinija jer sa njima svim na kraju imaju problema.


Pozdrav

Hvala na odgovoru. Pitao sam za modalitet, posto sam i sam svestan da jefino nije i kvalitetno. Bio sam na coparisu, a i na https://www.ch.ch/en/health-insurance/ .
Pominje se vise opcija, poput
"Versicherung mit ordentlicher Franchise und wählbaren Franchisen", "HMO", "Hausarzt"
CHF 300, CHF 500, CHF 1000, CHF 1500, CHF 2000, CHF 2500
Unfalldeckung
i sl.

Jednostavno, sta je predlog da se uzme, na primer lecenje samo u lokalnoj bolnici, kucni lekar, telefonske konsultacije, zajednicke sobe u bolnici, osiguranje u inostranstvu, visina fransize, osiguravajuca kuca, ukljucivanje troskova oftamologa, duzina ugovora, mogucnost kasnije promene ugovora i prelaska kod drugog osiguravaca, dodatni ugovori,...
Normalno, posle, prema savetima, dubini dzepa, potrebama, zdravsvenom stanju i mestu stanovanja, svako bira sta mu odgovara.

Znaci, kako ste se vi odlucili i sta ste odlucili, sta je bilo presudno.

Inace nisam pristalica minimalnog placanja za svoje zdravlje. Radije cu stedeti na autu i odeci, letovanju, nego na zdravlju. Imam 90 dana da se odlucim, pa sam poceo da se raspitujem.

Sve najbolje



Moj predlog fransiza 2500 i sve ostale opcije. Naravno ovo se isto razlikuje od osiguranja do osiguranja. Moj predlog Sympany (OKK), CSS, Visana, itd. Ovo ti kazem onako ukratko da sad ne ulazim u objasnjavanje svake stavke ponaosob. npr. Svako mora da ima kucnog doktora, jer je on prva instanca za dalje, osiguranje u inostranstvu, da li planiras da putuje u slucaju da da, onda ti treba, zajednicke sobe u bolnici, to je klasicna prevara, naplacuju ljudima 1. klassu (sam u sobi) i onda se posle 3-7 dana pozovu na klauzulu i vrate te u sobu sa drugim ljudima, to nemoj da te plasi sobe i bolnice su full, max 2-3 pacijenta ali svako ima svoju pregradu tj kao mini sobu.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.11.2013. u 11:09 - pre 127 meseci
@ Sanjač
Citat:
Sanjač: Hvala na odgovoru Miki.

Još nešto:

1. Znači mogu da iznajmim sobu bez potvrde o primanjima?
2. Nisam shvatio ovo u vezi rodnog lista. Misliš rodni list iz Srbije?

1. Znači možeš. Nalazi na netu sobu gde možeš da je nađeš, ako nemaš već kod koga da ideš. Ovde niko ti neće pomoći da je nađeš. Ja sam isto pitao na ovom forumu pre nego što sam hteo da pređem ovde u CH. Sam to trebaš da pojuriš, ima dosta sajta po netu, pa traži.
2. Nemože rodni list iz Srbije, već iz Mađarske jer si njihov državljanin. Isti je maltene, ko sprski. Naravno mora da bude internacionalni. Zašto ovo traže, pri prijavljivanju, još mi nije jasno. Najverovatnije da nebi bile neke veće malverzacije i da putem tvojih roditelja, gde piše na rodnom listu, shvate da si ti: taj, taj.


Citat:
SunnyBoy:
1. juna ove godine je uvedeno isto ogranicenje za stare EU zemlje (DE, I, F, A,...). To traje do 1. juna 2014. sa tim da ce se najverovatnije produziti na jos godinu dana.

Ogranicenje se odnosi na broj izdatih B i C viza, dok L (uglavnom na godinu dana) i G (prekogranicne nisu pogodjene ovom odlukom.

Dakle, 01.06. ce verovatno biti PRODUZENO ogranicenje dolaska radnika iz STARE EU na godinu dana. Umesto B viza ce im se izdavati L vize na 1 goinu.

To su informacije koje imam.


Te informacije koje imaš su lažne.
Bilo bi bolje, ako neznaš da ih ne deliš na forumu i zbunjuješ ljude.
Posle juna, nije moguće nikakvo više ograničenje, ni za EU8 ni za EU17, za izdavanje B vize.
Ako trebamo u detalje za EU17 skoro da nikad nisu ni bile upotrebljene klauzole. A protokol je potpisan davne 2002 godine. Klauzola skoro nikad nije korišćena, osim ove zadnje godine, od juna 2013 do 2014. I to što su, za nekoliko hiljada bile izdate više B vize u proseku od zadnje 3 godine. Prosek u zadnje 3 godine je bio oko 50000 izdatih B viza. Sad je blokiran za ovu godinu za 53500 B viza, rapodeljen na 4 kvartala u godini. Ovi iz EU8 imaju pravo na oko 2000 izdavanja B vize u ovoj godini... Pa nije ni čudno što nemogu svi sa mađarskim pasošem da dobiju B vizu.
Za EU8 (Mađarska, Poljska i ceo taj istočni blok), više su korišćene te klauzole, zato što na odsnosu stanovništa previše naseljavale ovu malu zemlju.

Koje sad spominješ ograničavanje C vize?? To je jedan drugi proces koji uopšte nije vezan sa ovom temom.

Za izdavanje L vize za celu EU25 nema nikakvih problema, niti za zapošljavanje.


Citat:
Miloskinjo: Jel istina da ce Svajcarska u Junu doneti odluku za ogranicenje rada za sve clanice EU,po toj odluci sve clanice ce moci da rade u toj zemlji samo na godinu dana max i to je to,jel zna neko nesto o tome...pozzzz


Ne, to nije istina. Lažu drugi. ko što vidiš, pogotovo na ovom forumu. Elmagico i ta lepa kompanija.
Ograničenje kretanja radne snage, nije tako jednostavan i brz proces. Za sada nema ništa novo vezano oko toga, niti šta piše po novinama u CH, ili neka politička akcija u vezi toga. Osim možda SVP. Sad su lepa i zlatna vremena ovde u Švajcarskoj.
Ograničenje može da se uvede, jedino kad će biti problem oko zapošljenosti, unutar CH, ekonomskih ili socijalnih većih problema.
Za sada nema ništa na vidiku.
Ko može da dođe i snađe se, dobrodošo je.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111147 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.