Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111025 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.09.2013. u 19:07 - pre 128 meseci
ono sto ja znam da bi na teritoriji EU bili oslobodni pdv za izvozne fakture !

Dakle Slovenija bi im oprostila PDV sto je jako velika stvar.

Sto se tice CH pravilo je vecine zemlja sveta da se duzi boravak mora prijaviti i pravdati. E sad...

Dalje, oni dok su u CH moraju negde ziveti, a da bi iznajmili stan verovatno ce im trebati neka boravisna dozvola za kontraktne poslove stop rece Sunny neka vrsta detasmana..
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.09.2013. u 19:09 - pre 128 meseci
samo da kazem da sam ja ovo razradjivao nesto sa Norveskom i da tamo treba dobiti dozvolu ukoliko se posao obavlja na teritoriji Norveske. Slicno je i za SAD. I to je bilo ono tipa, za koga radis, koji posao, da nije manja cena od njihove i dr...

Znaci nije samo ajd...

To mozda izgleda nekom ko gleda sa strane ili radniku koji radi za takvu firmu, ali vlasnik firme ima tu da obavi nesto papirologije - to Simonidu zanima.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.09.2013. u 19:32 - pre 128 meseci
Citat:
simonida13:

Znaci ta firma bi bila cista formalnost za ulazak i rad u CH jer sa srpskim pasosem se ne moze nista i nigde, nego da kao ta nasa firma i firma u CH sklope ugovor o radu i da mi taj posao odradjujemo ili nemamo pravo na to
Hvala ako neko moze da pomogne


samo jos jedna stvar. nije to vama nikakav ulazak u CH. Vi nemate prava da dobijete rezidencu u CH jer detasmani su na oko godinu dana, evo bas znam jednog coveka koji je tako odveo radnike u Rusiju i svi su dobili kontrakt na 5 godina, a detasman tek na godinu. Ali oni sa tim ne mogu da napuste firmu koja ih je dovela za kontrakt i da rade u Rusiji.

Slicno: mozete vi raditi u CH i 10 godina tako, ali necet dobiti niti L vizu ! To vam dakle nije nacin da udjete u CH ako hocete trajno da se nastanite kao rezidenti, pa da idete do drzavljanstva.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 08:02 - pre 128 meseci
Citat:
Discovery CH:
Pozdrav forumaši,ako se ja razvedem sa svojom ženom ovde u Srbiji i onda venčam sa nekom ženom za papire u CH,i kad prođe potrebno vreme da za dobijanje papira posle 5 ili više godinai ja se razvedem od te CH žene,interesuje me da li ja mogu posle da napravim papire svojoj ženi ako se zna da smo već bili u braku pre švajcarskog braka.Malo je komplikovano pitanje ali sam čuo svašta pa hoću da proverim ako neko zna.Hvala


ukratko mozes, bez problema
 
Odgovor na temu

Discovery CH
srb
srb
Srbija

Član broj: 317241
Poruke: 14
94.228.229.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 08:02 - pre 128 meseci
Pozdrav ljudi,da li neko zzna da mi kaže da li mogu ponovo da se venčam sa svojom ženom posle fiktivnog braka i posle ja njoj napravim papire???????
Discovery CH
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 08:07 - pre 128 meseci
Citat:
simonida13:
Pozdrav
Hvala svima na informacijama u vezi SLO firme.
Jos samo jedno konkretno pitanje ako neko zna odg
Meni ne treba ta firma da bih zaposljavala ljude na minimalac i sebi komplikovala zivot (iako je vec komplikovan), interesuje me da li npr mozemo da radimo u nekom restoranu kao kuvar, konobar ili bilo sta kao vlasnici te SLO firme. Ne bih to na gradilista i tome slicno.
Znaci ta firma bi bila cista formalnost za ulazak i rad u CH jer sa srpskim pasosem se ne moze nista i nigde, nego da kao ta nasa firma i firma u CH sklope ugovor o radu i da mi taj posao odradjujemo ili nemamo pravo na to
Hvala ako neko moze da pomogne


Koliko tebi zvuci logicno da neki restoran u CH zaposli firmu da mu kuva, pere, ili posluzuje, a ne coveka. Ti i dalje mesas pravno i fizicko lice. Znam ja da ti zelis u CH i da gledas sve kombinacije, ali niko ovde nije lud da ti prica sta mozes a sta nemozes,bez razloga.

Ja sam jedno 100x ponovio ali ajde i jos jednom, trenutno jedini ulazak u CH sa ljude sa pasosima van EU i EU+ je brak. Naravno tu ne spadaju izuzetno talentovani i pametni ljudi koji su potrebno nekim gigantima tipa Novartis, Google, itd. Oni mogu da srede papire svima.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 08:10 - pre 128 meseci
Citat:
Discovery CH:
Pozdrav ljudi,da li neko zzna da mi kaže da li mogu ponovo da se venčam sa svojom ženom posle fiktivnog braka i posle ja njoj napravim papire???????



odgovorio sam ti vec, mozes, bez problema
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 09:48 - pre 128 meseci
Citat:
elmagico:

Koliko tebi zvuci logicno da neki restoran u CH zaposli firmu da mu kuva, pere, ili posluzuje, a ne coveka. Ti i dalje mesas pravno i fizicko lice. Znam ja da ti zelis u CH i da gledas sve kombinacije, ali niko ovde nije lud da ti prica sta mozes a sta nemozes,bez razloga.


ej, ajde da ne vracamo pricu stalno u krug da i ovo ne postane jedno beskrajno prepucavanje kao sto radite ti i miki...

Vec smo utvrdili da je firma njena ili njenog muza i da se u njihovom slucaju poklapa pravno i fizicko lice posto je to njihov porodicni biznis.

Sad treba videti kako mogu fakticki da rade za nekog u CH i sta im treba od papira. Ako CH firma moze da angazuje stranu firmu da joj asfaltira puteve, busi tunel i postavlja dalekovode, ne vidim zasto ne bi mogla i kuvara ?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 10:02 - pre 128 meseci
Zato sto to niad ne radi. Kuvara zaposli direktno.

Asvaltiranje puta je posao od datuma do datuma, konkretan projekat. Kad zavrsi posao, podizvodjac se vraca u svoju zemlju. Takvi poslovi se rade kod izgradnje objekata, puteva, instalacije opreme i sl.

Kod poslova koji nisu ad hoc, to se ne radi.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 10:05 - pre 128 meseci
znam, ali nije nemoguce. A ona je kuvara onako spomenula, mozda bi cistili, mozda, mozda... bilo sta...
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 13:29 - pre 128 meseci
Ja mislim da je jasno kao dan da na taj nacin ne mozete sebi nista u CH da obezbedite. I da uspe to o cemu razglabate na nekoliko strana vec to nije neko resenje. Radicete godinu dana, neka bude i par godina ali taj boravak vam nece ulaziti u racunicu za pasos. Tako da i posle tih par godina na istom ste, ne znate gde cete i sta cete. Ako vam je cilj da odete, radite i vratite se onda u redu. Na papiru stvari deluju u redu ali ako se logika pogleda za tako individualne poslove to nema veze s vezom.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 13:38 - pre 128 meseci
to je tacno i to treba imati u vidu.

Medjutim kad se jednom nadju tamo, pocinje malo drukcija matematika sigurno da ce im sanse porasti da se upisu u rezidente. Uvek se nesto iscacka.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 14:38 - pre 128 meseci
@emmy

CH nije zemlja u kojoj se nesto iscacka ili ne iscacka, vec zemlja sa zakonima. Jedno je kad ides sam pa juris nekog da ti pravi papire, pa ti nesto uleti ili ne. A drugo je kad neko pokusava da zajebe sistem.
Sunny ti je objasnio razliku izmedju kuvara i ostalih poslova.
Ako pricamo o teoriji moguceg i nemoguceg onda ok, sve je moguce.

Ja sam rekao da je bolje da trosi vreme, novac i zivce na drugi nacin a ne na ovaj.

Ali ajde da ti opet pojasnim.

Restoran XYZ uzme firmu iz SLO ABC sa 2 kuvara (ona i muz). Predpostavljam da treba i nesto da im placa za to sto rade kod njih u restoranu, to zvanicno treba da bude dosta nize nego sto moze da se nadje na CH trzistu. Sto bi to neko radio, kad resto para mora da im da u kesu, njega da uzme pare sa racuna i njima plati na crno kosta isto nesto, treba da ima knjigovodstvo sasvim drugacije koje ce da svakog meseca obracunava i isplacuje nekoj firmi u SLO na racun neki iznos. Oni isto trebaju da dodju do tog novca u kesu tj za pravnog da ga prebace na fizicko, znaci i oni moraju tu nesto da plate, pored knjigovodstva i svega sto i oni moraju da imaju u SLO, jer su im potrebni obracuni zarada, DDV ili PDV, itd. Sta mislis koliki su troskovi svega toga. I gde to sve vodi. Oni nemogu da dobiju papire, niko nece toliko da se cima ni zakoga, jedino ako imaju neku familiju pa oni hoce to da rade za njih, ali veruj mi to ti nece ni najblizi uraditi jer mu je mnogo jednostavnije da mu radis na crno ili da ti salje neki novac svaki mesec nego da se toliko aka oko tebe. Kad odluci toliko da se cima mnogo je bolje da im nadje nekog za pravljenje papira.

Neznam da li ti je sada jasno. Nezna zasto ljudi jednostavno ne shvate da je u CH jako tesko doci i da je jedini nacin sad trenutno "brak". Oni koji mogu da srede papire na drugi nacin oni su to uradili i nevise ovde na forumu, i ne postavljaju 100x isto pitanje.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 14:40 - pre 128 meseci
a da se nadovezem, gde ce da zive u tom periodu dok rade. Stan da iznajme na osnovu takvih ugovora je jako tesko, drugo firme koje izdaju stanove drugim firmama, to naplacuju drugacije. Prosle su godine kad smo mi za njih izmisljali toplu vodu i kad su oni sve tolerisali, kad su davali penzije za slab vid i polomljenu ruku
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 15:33 - pre 128 meseci
Citat:
elmagico:


Restoran XYZ uzme firmu iz SLO ABC sa 2 kuvara (ona i muz). Predpostavljam da treba i nesto da im placa za to sto rade kod njih u restoranu, to zvanicno treba da bude dosta nize nego sto moze da se nadje na CH trzistu. Sto bi to neko radio, kad resto para mora da im da u kesu, njega da uzme pare sa racuna i njima plati na crno kosta isto nesto, treba da ima knjigovodstvo sasvim drugacije koje ce da svakog meseca obracunava i isplacuje nekoj firmi u SLO na racun neki iznos. Oni isto trebaju da dodju do tog novca u kesu tj za pravnog da ga prebace na fizicko, znaci i oni moraju tu nesto da plate, pored knjigovodstva i svega sto i oni moraju da imaju u SLO, jer su im potrebni obracuni zarada, DDV ili PDV, itd. Sta mislis koliki su troskovi svega toga. I gde to sve vodi. Oni nemogu da dobiju papire, niko nece toliko da se cima ni zakoga, jedino ako imaju neku familiju pa oni hoce to da rade za njih, ali veruj mi to ti nece ni najblizi uraditi jer mu je mnogo jednostavnije da mu radis na crno ili da ti salje neki novac svaki mesec nego da se toliko aka oko tebe. Kad odluci toliko da se cima mnogo je bolje da im nadje nekog za pravljenje papira.




ma to smo mi covece vec utvrdili i nemoj da se vracas 300 puta na jednu te istu stvar. To su sve tvoje pretpostavke i nagadjanja, a ovde je potrebno konkretno reci coveku:

- kakva je regulativa u CH
- sta da ocekuje sa administartivne strane u CH

i zato sam rekao dajte ljudi neki link ako vec znate situaciju. A kako ce se njegov posao odvijati to je vec njegova stvar kao i svakog preduzetnika.
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 15:34 - pre 128 meseci
100% off topic. Mogu samo da kažem „hvala“ srpskom seljaku. To o čemu piše elmagico je tako tipično za srpskog seljaka, a prva emigracija je bila od te sorte. Umesto da budu zahvalni što im je neko gledao kroz prste iz sažaljenja što dolaze „iza“ gvozdene zavese i „represivnog“ Titovog režima, oni su se hvalili svojom „umešnošću“ da „prevare“ „glupe“ Švajcarce. Tako smo i došli do svega ovoga. Mada još uvek, bar Šiptarima sa Kosova, daju invalidsku penziju za sve i svašta, ali verovatno neće ni njima još dugo.

To me je podsetilo i na jednog seljaka koji se hvalio kako je sulundarom punio džakove sa paprikom, spolja velika kao opanak, a unutra sitnež i smeće. Naravno, uspelo mu je jedanput, a sledeći put kada je došao na pijacu u Novom Pazaru, muslimani su mu rekli da ne može džakirana paprika, već da je istrese da mogu da proberu. Ono što je neverovatno (ljudska glupost me uvek sablazni, šokira i ostavi bez teksta) jeste što, dok priča o tome kako ih je „zavrnuo“ jedan jedini put, sav sija od sreće i ponosa na svoju „pamet“.

@ simonida13
Kada bih mogao, kao tvoj muž, da nađem nekog pretka, iz odgovorajuće vremenske austrougarske epohe, već bih uveliko učio mađarski jezik i deo para koje vas dvoje imate uložio u put za Budimpeštu gde bih podneo zahtev za pasoš. Mislim da šema sa vašim „poznanikom“ ima da se završi tako što ćete ostati bez novca i bez poznanika. Neka tvoj muž povadi sve izvode iz matičnih knjiga koje vode do tog pretka i neka krene da uči jezik. Dok ga nauči doći će i maj 2014. Strpljen-spašen.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 15:47 - pre 128 meseci
Citat:
svarogiperun: 100% off topic. Mogu samo da kažem „hvala“ srpskom seljaku.


Moras se najpre odluciti sta je u tvojoj percepciji CH.

Jel to neka uredjena i normalna drzava ili pak drzava koju moze da zjb nepismeni seljak sa balkana ?
 
Odgovor na temu

majorce
Beograd

Član broj: 316964
Poruke: 12
37.19.108.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 18:28 - pre 128 meseci
A šta će to da se desi u maju 2014??
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.09.2013. u 20:18 - pre 128 meseci
Ne mogu da nađem, ali čini mi se da je neko napisao da će posle maja 2014. i Mađari moći da rade u Švajcarskoj.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 08:42 - pre 128 meseci
@emmy

Evo ti linkovi pa citaj, kad procitas sve ti se javi.

http://www.admin.ch
http://www.admin.ch/bundesrecht/00566/
http://www.gesetze.ch/

Pozdrav

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111025 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.