Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111329 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 08:47 - pre 128 meseci
http://live-in-switzerland.com/e/faq/c-permit.html

pogledajte i ovaj link
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 09:28 - pre 128 meseci
Od vise od 100 strana ove opsirne teme 80% su nebitne gluposti,ponavljana pitanja,rasprave,nabedjivanje i prepucavanja,ovde admin komotno moze da izvuce 10 strana korisnih poruka a ostalo da pobrise.....dajte majku mu pisite nesto zanimljivo za procitati,troskove,gde sta kupujete,elmagico je obecao listu namirnica paralelno CH-Nemacka,koji gradovi su najbolji,ili bolji od drugih,koji su losiji i po cemu i za sta,dajte neke malo lepse teme i interesantnije za procitati a ne stalno da se vrtimo oko dosadnih razmirica
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.



+583 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 10:17 - pre 128 meseci
Do sada nije ni bilo interesantno predstavljanje CH, jer nije bilo moguce doci sa srpskim pasosem, pa su sve rasprave isle da su sto puta morali isto da odgovaraju da je brak jedina opcija u 98%. Kako raste broj HU drzavljanstva na forumu, bilo bi lepo da oni koji zive u CH malo je konkretnije predstave, i uporede sa Nemackom npr.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 10:27 - pre 128 meseci
Citat:
majorce:
A šta će to da se desi u maju 2014??


Istice zastitna klauzula za trziste rada, radnicima iz nove EU (bez HR, BG i RO) ce biti omoguceno zaposljavanje bez kvota i automatsko dobijanje radnih dozvola.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 12:01 - pre 128 meseci
Citat:
Nemanja:
Do sada nije ni bilo interesantno predstavljanje CH, jer nije bilo moguce doci sa srpskim pasosem, pa su sve rasprave isle da su sto puta morali isto da odgovaraju da je brak jedina opcija u 98%. Kako raste broj HU drzavljanstva na forumu, bilo bi lepo da oni koji zive u CH malo je konkretnije predstave, i uporede sa Nemackom npr.



Slazem se Nemanja,ali kao sto si rekao veliki je broj ljudi raznih profila sa HU pasosem koji ce moci od sledece godine da traze posao u Svajcarskoj pa bi bilo korisno cuti neke konkretnije stvari i da ostavimo po strani rasprave,ako neko ima jos neke grupe,linkove,forume gde se moze do dobrih informacija neka pise
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 14:07 - pre 128 meseci
Jel ima neko listu klasifikacije medicinskih zvanja za Svajcarsku,posto vidim da je kod njih drugacije a ne razumem cemu je ekvivalent ovo FaGe,FaBe,AGS,MPA itd,dakle koji nazivi su ekvivalent za pflegehelfer,krankenschwester,radiologietechnologer itd......najprostije,bolnicar,asistent,sestra/tehnicar i te fore
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 18:11 - pre 128 meseci
https://www.bz-gs.ch/grundbild...-gesundheit-und-soziales-ags-1

Delijo, da li ovo može da pomogne?
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 18:36 - pre 128 meseci
Mogu samo da kažem da može i sada slobodno da rade, radnici sa EU8 pasošem (mađari) kao i ostali EU17.
Jedina razlika je što za dobijanje B vize skoro nemoguće jer je kvota ograničena na 2000 izdavanja, podeljena u kvatalima od 3 meseca u ovoj godini. (do maja 2014).
Za izdavanje L vize, nema limit za celu grupu EU25.
Inače zapošljenje je sasvim moguće i prosto, ako počnete da radite imate 90 dana roka da legalizujete svoj boravak u CH, kao i svaki EU17 državljanin.
Ovo znam jer sam upoznao par slovaka, i jednog slovenca, koji slobodno rade ko svi drugi, samo što imaju L vizu.

To nije moguće za EU 2 (bugari i rumuni), njima je odma potrebna radna i boravična viza, gde kanton odlučuje pojedinačni slučaj.
Inače ko što je milion puta ponavljano, šanse su dobre je su kvote za B vizu oko 1000, i za L oko 7000 (do maja 2014)

Video sam i protokol koji se priprema za HR državljane, i ako prođe (sa ili bez referenduma), sličan je ko što je bio za EU 8, pa EU2.
Prva im je godina, kad se usvoji protokol, kako se sećam, za HR državljane, izdavanja 50 B viza, pa posle naravno svake godine je veća kvota.

Ne želim da zbunjujem puno, ali to je kako stvari stoje za sada.
Pitanje je samo da se sve ovo ne promeni, i kako će dalje da idu stvari, ovde u Švajcarskoj.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 18:49 - pre 128 meseci
Citat:
stojanovicmiki
Ne želim da zbunjujem puno, ali to je kako stvari stoje za sada.
Pitanje je samo da se sve ovo ne promeni, i kako će dalje da idu stvari, ovde u Švajcarskoj.


predvidjas neke promene ?
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 19:11 - pre 128 meseci
Promene za sada je teško po meni, dok je cela EU ujedinjena.
CH kad prigovara sa EU, mora da prigovara sa svim 28 članica, dovoljno je samo jedna članica da stavi VETO i ceo dogovor ode u vodu.
Zato i sumnjam da će Hrvatskim državljanima da se zabrani rad u Švajcarskoj.

Problem će biti kad u CH prođu ova zlatna vemena, poveća se nezaposlenost, ili jednostavno reći, kad bude bila "kriza" u ovoj zemlji.
Tek tada će se preuzeti nešto protiv slobode zapošljavanja, i ta klauzola postoji u protokolu, koji je podpisan sa obadve strane (CH i EU)

Pitanje je koliko će ova pesma da traje.
Imaju nekoliko razne politčke stranke koje su protiv nekontrolisane radne imigracije, prenaseljenje ove male zemlje... itd.
Ali za sad je tako, i bolje je da se dođe dok ne bude suviše kasno.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 19:36 - pre 128 meseci
Citat:
svarogiperun:
https://www.bz-gs.ch/grundbild...-gesundheit-und-soziales-ags-1

Delijo, da li ovo može da pomogne?



bas malopre sam i ja guglovao taj link i na njemu se koliko toliko moze makar opis zanimanja naci ali su sva slicna kao jaje jajetu da bih sam doneo zakljucak sta je tacno sta:)
 
Odgovor na temu

Ludak neki

Član broj: 284136
Poruke: 24
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+14 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.09.2013. u 22:54 - pre 128 meseci
Citat:
stojanovicmiki:


Video sam i protokol koji se priprema za HR državljane, i ako prođe (sa ili bez referenduma), sličan je ko što je bio za EU 8, pa EU2.
Prva im je godina, kad se usvoji protokol, kako se sećam, za HR državljane, izdavanja 50 B viza, pa posle naravno svake godine je veća kvota.

.


Ako sam dobro razumeo 50 hr drzavljana do 01.07.2014. mogu dobiti B vizu,a posle toga ce se kvota povecavati? Imas li neki link ka toj vesti ili neki crvsci dokaz za tu tvrdnju?

Jos jednu stvar nisam razumeo,kaze da CH mora da pregovara sa svima pa ako neko stavi veto na zaposlenje u njihovoj zemlji nista od dogovora tj kvota,a posto si nemci vec uveli zabranu od 5 godina znaci da je to vec palo u vodu. Ili sam nesto propustio?
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.



+583 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.09.2013. u 07:27 - pre 128 meseci
Medjusobni reciprocitet EU-Ch, ne EU-Cro.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.09.2013. u 08:04 - pre 128 meseci
Razgovori su davno zavrseni izmedju CH i EU. Trziste rada je odavno otvoreno, sa tim da svaka zemlja moze svoje trziste da stiti u slucaju poremecaja (naglog povecanja imigranata) u periodu do 2 godine. CH je ativirala taj clan.
Osim toga, u slucaju novoprimljenih EU drzava, postoji prelazni period, koji jos nije istekao za RO, i BG, a za HR je te poceo.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.09.2013. u 09:49 - pre 128 meseci

Za ostale:
protokol se još sprema za HR državljane, sad ima samo nacrt (koji je najverovatnije definitivni), i sličan je ko za ostale EU zemlje koje su počele/završile prelazni period za slobodu kretanja radne snage.
Sledeća runda pregovora je u novembru.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 19.12.2013. u 15:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.09.2013. u 11:45 - pre 128 meseci
Hoću jednom da kažem jedno
konstantno mi se javljaju na PP svi koji:

- žele da nađu poso pa me pitaju kako? odgovor: Ja nisam služba za zapošljavanje
- kako da nađu snajku da im srede papire? odgovor: Ja nisam taj koji treba da juri to, trebate sami, što moram da se cimam oko vas
- imam mađarski ili bugarski pasoš, kako do vize i zapošljenja? o ovome je dugo pisano i nema razloga da me kontaktirate za to, i puno informacija na netu
- treba mi advokat radi sređivanja papira znaš nekog? ne znam nikog, i nikad nisam koristio usluge advokata ovde
- POMOGNIMI, POMOGNIMI, POMOGNIMI !! : ja nisam ovde nikom da pomažem, a i zašto bi se cimao oko vas, samo kažem što znam i pišem na forumu, više od toga neću ništa. Meni ovde niko nije pomogo niti pomaže. Ne lažem ko pojedini ovamo. Još ko ste vi meni da bi se cimao ovde na terenu u Švajcarskoj? Pomoć se daje najbližim ljudima. Pre nego da nekom učinim bilo koju uslugu, pitam se lepo dal bi TI meni pomogo.

Zato molim da svi sa takvim vrstama pitanja da mi se ne javljaju!
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.09.2013. u 18:50 - pre 128 meseci
ovaj elmagico i miki su neki strasno uobrazeni tipovi !
 
Odgovor na temu

Shonky

Član broj: 317808
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.09.2013. u 22:47 - pre 128 meseci
Znaci stvari stoje ovako.Oni koji su uspeli da uzmu madajrski pasos mogu od 01.01.2014 da se dosele u svajcarsku,npr ako spikaju nemacki onda u neki nemacki kanton u Swiss,pa onda sa licnom kartom da se prijave na arbeitsamt(ili ti u agenciju za zaposljavanje) i na osnovu svoje diplome da traze posao? Imao neko neka slicna iskustva da opise malo ?
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.09.2013. u 07:41 - pre 128 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
Hoću jednom da kažem jedno
konstantno mi se javljaju na PP svi koji:

- žele da nađu poso pa me pitaju kako? odgovor: Ja nisam služba za zapošljavanje
- kako da nađu snajku da im srede papire? odgovor: Ja nisam taj koji treba da juri to, trebate sami, što moram da se cimam oko vas
- imam mađarski ili bugarski pasoš, kako do vize i zapošljenja? o ovome je dugo pisano i nema razloga da me kontaktirate za to, i puno informacija na netu
- treba mi advokat radi sređivanja papira znaš nekog? ne znam nikog, i nikad nisam koristio usluge advokata ovde
- POMOGNIMI, POMOGNIMI, POMOGNIMI !! : ja nisam ovde nikom da pomažem, a i zašto bi se cimao oko vas, samo kažem što znam i pišem na forumu, više od toga neću ništa. Meni ovde niko nije pomogo niti pomaže. Ne lažem ko pojedini ovamo. Još ko ste vi meni da bi se cimao ovde na terenu u Švajcarskoj? Pomoć se daje najbližim ljudima. Pre nego da nekom učinim bilo koju uslugu, pitam se lepo dal bi TI meni pomogo.

Zato molim da svi sa takvim vrstama pitanja da mi se ne javljaju!



A za sta si to ovde na forumu frajeru? Jel tebe neko tera da budes ovde? glumis nekog nadr*anog opasnog lika koji je kao uspesan i pametan,tebe treba banovati sa ovog foruma kao trola jer 90% tvojih poruka je napadanje clnaova na ovoj temi "sve je vec napisano,citajte" , "nemojte vise ovo da pitate opisano je",sta si bre ti? vlasnik sajta? kome ces ti da odredjujes sta ce i koliko puta da pita? ako ti se ne svidja ti nemoj citati,napusti forum,pravo svakog clana je da pita 1367 puta istu stvar ako hoce a da li ce neko odgovoriti ili nece njegova stvar,kome si ti ovde pomogao osim sto se stalno istresas sa kompleksima i napadas ljude? gde si ti uopste,sta radis? pametujes o Svajcarskoj iz Italije? ja molim ljude da ovog clana zaobidju u sirokom luku jer je decko izuzetno nevaspitan i bezobrazan i samo leci komplekse ovde,dovoljno je procitati njegove poruke da ti sve bude jasno,pukao mi je film vise od vas savetodavaca,od mene dosta,ti i tebi slicni treba da budete na ignore,jes' ti ces nekome da pomognes ovde sve se nadam,prvo pomozi sebi i nauci da se ponasas kad te vec onaj koji je trebao nije tome naucio
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.09.2013. u 07:52 - pre 128 meseci
Postavio sam pitanje pre nekog vremena na temi Emigracija u Svajcarsku o mogucnosti dolaska i pojedinci me napadose u stilu "sta to pitas,ima sve na temi napisano" bla bla i ja rekoh ajd mozda su ljudi u pravu,sednem i procitam svih 104 strane u zadnja 4 dana i ok je,saznao sam skoro sve o Svajcarskoj i vizama ali nista o onome sto sam vec pitao,neko je mozda u 5 poruka pomenuo zdravstvene radnike i u jos 5 poruka madjarski pasos ali nista posebno i precizno da bi mi dao odgovor,valjda ko god se novi pojavi po deafultu krene dranje na njega da cita temu bez obzira sta je pisao,elem nije mi zao sto sam je citao iako nisam nasao odgovor na moja pitanja,zato cu probati preko privatnih poruka.

Zelim u skorije vreme da emigriram i trazim najbolji nacin i najbolju opciju,van Srbije nemam nikoga tako da otisao u Japan,Englesku ili Svajcarsku svejedno mi je moracu sve sam,pomoc nemam nikakvu. Ono sto ja imam kao predispozicije su:

-srednja medicinska skola opsti smer
-visa medicinska skola radioloski smer
-govorim engleski odlicno,malo madjarski,nemacki i norveski B1 nivo oba
-do nove godine dobijam madjarski pasos

O vizama necu pitati nista jer sam sve procitao,o nostrifikacijama diploma takodje,nisam naivan i ne postavljam glupa pitanja i nemam nerealna ocekivanja tipa "jel mogu ja odmah direktor da budem,koliko ce to para biti,avioni,kamioni,dolazim sutra" nego realno misljenje osobe koja zivi tamo.

O Svajcarskoj nikada nisam ranije ni razmisljao jer sam znao da je nemoguce otici ali prosto zelim da proverim koliko madjarski pasos menja stvar,ja sam svejedno orijentisan da odem u Austriju ili mozda Nemacku i da radim u zdravstvu,jer je mnogo lakse otici i naci posao u struci ali cisto zelim da znam kako stoji stvar sa Svajcarskom i zdravstvenim radnicima. Znam da svi zivi imaju vecu prednost nego ja,i nemci i francuzi i italijani,em znaju jezik,em imaju bolju skolu,em papire,sa te strane sam uvek mislio da mi svejedno ni sa EU pasosem na terenu nemamo mnogo sanse.

Opet mozda da se ode da se radi u A ili DE pa posle par godina kad se extra nauci jezik,stekne njihovo radno iskustvo mozda bi se lakse moglo parirati njima na svajcarskom trzistu rada.

Ali i treca stvar je tu,mi zdr.radnici odavde i u A i u DE svejedno pocinjemo da radimo samo kao bolnicari dok ne nostrifikujemo diplomu pa tek onda napredujemo u profesiji i po smerovima,zato kapiram da mi sa tim poslom u Svajcarskoj i ne bi imali neku konkurenciju jer to su poslovi koje niko nece da radi,toga fali i po A i DE i svim zemljama,tako da i oni sami nemaju toga a kamoli da njihovi idu u CH to da rade. Zato sam mislio da to moze biti ulaz isto kao sto je taj smer bolnicara ulaz mnogim nasima u A i DE,prihvatis ono sto niko nece da radi pa kad se uvalis krenes da napredujes. Mozda je tako nesto moguce i u CH.

Nama su tamo konkurencija ipak nemacke sestre,tehnicari,doktori i ostali koji dolaze ali ne i bolnicari koji su najnizi nivo. Zasto sam kontao da uz rad bolnicara 1-2god i usput nostrifikaciju covek mozda i sredi papire,stekne iskustvo,odradi nostrifikaciju pa izvrsi i on upgrade za sestru/tehnicara bez da odmah to pokusava iz Srbije sto je nemoguce.

Za svaku sugestiju i savet,zahvaljujem
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111329 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.