Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1113073 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

four team

Član broj: 319189
Poruke: 3
*.60-188.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.11.2013. u 17:34 - pre 127 meseci
Hvala na odgovorima!Vencali smo se sad u novembru,pre desetak dana su poslata dokumenta vencani list.....Koliko se treba cekati za B vizu ili sta vec?Sta posle toga sledi?Jezik ne znam mada kupio diskove knjigu i krenuo s ucenjem.Kako do posla?U Srbiji sam radio grejanje znam i autogeno zavarivanje,ali nemam nikakvu diplomu,sertifikat u vezi toga.Jel potrebno ili...?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2013. u 09:31 - pre 127 meseci
Gde ste se vencali, i gde ste poslali dokumenta.
Od ovog gore i zavisi koliko ces da cekas.
Posle toga ti sledi ucenje jezika i trazenje posla.
Lepo je sto si kupio knjigu, ali bolje idi na neki kurs.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2013. u 13:46 - pre 127 meseci
Mene na ovu temu o Emigraciji u Švajcarskoj čudi što ljudi koji su ovde ne pričaju kako je ovde.

Kao prvo, možda i najvažnije je da posla stvarno ima za ko hoće da radi. Naravno uslov je dobro poznavanje jezika.
Ako je neko mlad i želi da radi, ima skoro svuda otvorena vrata. Bilo koji poso da bira (skoro) može da ga nađe. Neznam možda izgleda meni ovako, pošto sam došo iz zemlje gde posla nema, i čim se pojavi jedno radno mesto, 100 njih pošalju CV, i nikako da dobiješ poso. Odnosno ide se preko preporuke.

Drugo ako se štedi, za neku godinu, možeš sebi da kupiš stan. I to veoma povoljno, sa oporezivanjem prihoda na kraju godine. Dođe rata u 90% slučaja manja nego da bi plaćao kiriju. Dosta puta rata je i pola manja od kirije. Pogotovo sa kamatom u ovih zadnjih godina.

Infrastruktura odlučna. Ništa ne kasni, sve na vreme.

Korupcija? - Ravna nuli.

Provod ima za svakog i svašta, pogotovo kraj nedelje. Ama bilo šta. Osim mora možda... Nije potrebna Srbija uopšte, pogotovo NE da se provede odmor tamo 2 nedelje.


Možda sve ovo izgleda glupo. Ili se meni čini samo da je sve ovako, jer sam relativno malo ovde.
Može slobodno neko nešto da me demantuje. Ali ovo je više blizu realnosti nego mašta o nekoj idealnoj žemlji.
 
Odgovor na temu

four team

Član broj: 319189
Poruke: 3
*.60-188.cust.bluewin.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2013. u 14:06 - pre 127 meseci
Citat:
elmagico:
Gde ste se vencali, i gde ste poslali dokumenta.
Od ovog gore i zavisi koliko ces da cekas.
Posle toga ti sledi ucenje jezika i trazenje posla.
Lepo je sto si kupio knjigu, ali bolje idi na neki kurs.

Vencali se ovde u CH a dokumenta poslata valjda u emigraciono ne znam tacno supruga trenutno nije tu.A za kurs se treba sam prijaviti ili te salje opstina?Hvala!
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2013. u 15:06 - pre 127 meseci
@miki

Brate kako se ti nalupa to je strahota...

Moja zena koja je ovde skolu zavrsila jedva je nasla posao, zato sto VD kanton ubise francuzi i portugalci koji rade za minimalce. Posao i stanovi se samo preko veze dobijaju..

Za godinu da ustedis da kupis stan? Pa jedino ako ti je plata 20000 franaka i nemas poreza nista, pa da zaradis za 20% ucesca samo. Jedino ako je stan negde u pm gde nema ni puta, e tad mozes ustedit za godinu dana ucesce.

Korupcija ravna nuli? - da da kako da ne

Jedino za infrastrukturu i provod si u pravu.

Mada i infstraktura nije nesto sto se tice zgrada i kuca...
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2013. u 15:31 - pre 127 meseci
Volim ovakve odgovore iz Srbije da citam.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2013. u 16:06 - pre 127 meseci
Stanove je teško da dobiješ. Pogotovo Ovde Cirih i okolina. Mislim da iznajmiš.

Za poso... to je relativno. Ali ako se potrudiš, možeš veoma lako da ga neđeš, mislim neki čisto da ne sediš kući. Ako imaš završenu dobru školu (posle zavisi dosta šta) i znaš jezik, veruj mi da ćeš da ga nađeš.

Za kupovinu stanova možeš. Ako štediš nekoliko godina (naravno ne za godinu dana!), možeš da skupiš tih 20%, imaš dobra primanja i logično je da imaš mogućnosti da ti banka odobri kredit za kupiš stan.
A sad ako misliš baš u Cirihu, ili Ženevi pogotovo. Normalno da je nemoguće. Tamo su obični stanovi (4 sobe stan za familiju) preko milion CHF.

Posle po tvojim komentarima, vidim da se nisi znašo ovde.
Tvoj problem.
To ne znači za ostale, koji su došli ili bi došli da se snađu.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.11.2013. u 10:24 - pre 127 meseci
Okej, nisi jos ni dosao ni stan nasao a ti pricas kako je ovde. Polako, kad pocnes placati racune videces kako je. Pogotovu ako uzmemo u obzir da si samac, da imas permin B, ubice te sa porezom.


Daleko od toga da je lose ovde, al nije raj na zemlji kako ti pricas.

U prevodu, radis i imas za neki normalan zivot ljudski. Znaci da mozes da platis sve racune bez problema, da mozes da kupis sve u prodavnicama, da mozes da odes na odmor negde, da mozes da kupis sebi bolje auto. O stanovima se masta posle nekih 10 godina stednje.

U mojoj okolini je stan 4,5 soban 800.000+

Znaci 160.000 plus 7,5% od cene da platis odmah u kesu, da bi mogao da dobijes stan na kredit.

Nikom nije problem rata za stan nego ucesce.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.11.2013. u 15:54 - pre 127 meseci
Porezi moraju da se plaćaju.
Dođe mi isto dal ja plaćam porez sa mojom B vizom ili sa C.
Samo što meni prvo porez odbiju odma od plate, pa tek posle ide obračunjavanje. Steuererklärung i ja mogu isto da radim sad od januara do marta.

To oko stana da ne komentarišem dalje. Sve zavisi. Pogotovo ako dvoje rade, i trude se (vrlo retko po meni, koliko razvoda ima, pogotovo kod naših). Može da se skupi učešće za krov nad glavom.

Da, ja mislim da je u Švajcarskoj Raj.
I mislim da sam uradio pametnu stvar što sam došo. Tebi ako se ne sviđa vrati se u Srbiji, pošto stalno kukaš nešto.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.11.2013. u 20:33 - pre 127 meseci
Citat:
four team:
Citat:
elmagico:
Gde ste se vencali, i gde ste poslali dokumenta.
Od ovog gore i zavisi koliko ces da cekas.
Posle toga ti sledi ucenje jezika i trazenje posla.
Lepo je sto si kupio knjigu, ali bolje idi na neki kurs.

Vencali se ovde u CH a dokumenta poslata valjda u emigraciono ne znam tacno supruga trenutno nije tu.A za kurs se treba sam prijaviti ili te salje opstina?Hvala!


Kakve bre opstina, sam moras da ides na kurs, i sam ga placas, ranije je to bilo da ti oni plate nesto, toga vise nema bar koliko ja znam. Zovi i pitaj te sto si im dokumenta dao zasto jos cekas i koliko treba da cekas, oni ce da ti daju odgovor
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.11.2013. u 21:46 - pre 127 meseci
miki se opet koprca. Neprocenjivo.

[Ovu poruku je menjao Braksi dana 23.11.2013. u 10:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Braksi dana 23.11.2013. u 10:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dip0.t-ipconnect.de.



+11 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.11.2013. u 10:56 - pre 127 meseci
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...-u-Svajcarskoj-na-4200-franaka
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.11.2013. u 11:07 - pre 127 meseci
Bruto plata da ne bude zabune :)

Denner znam provereno da radnici nemaju vise od 3000 neto, cisto sumnjam da im je ovo bruto. Ali zato ih radnici pokradose, bar ovde kod mene u Rivieri.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.193-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.11.2013. u 17:47 - pre 127 meseci
Citat:



65% protiv, nije proslo

http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=24&nav_id=781228
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.11.2013. u 12:33 - pre 127 meseci
@Miki

ako hoces ajde molim te napravi racunicu za ovo sto pricas, da vidimo koliko to treba da se zaradjuje da bi se kupio stan/nekretnina.
Odmah da kazem da me neko pogresno ne razume, o CH imam najlepse moguce misljenje i nemam ni jednu rec protiv, cak i ono sto me nekad iznervira kad se smirim shvatim koliko je to ustvari dobro. Ne tece ni ovde med i mleko, ali za one koji ovde zive i koji nece da rade, za sve ostale je ovde raj na zemlji.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2013. u 07:04 - pre 127 meseci
Ko je makar malo pametan i disciplinovan moze relativno brzo da ustedi za stan/kucu, tj. za tih 20% ucesca. Jos ako se uplacuje u 3 Säule, moze da se ne samo stedi, vec i porez smanji...

Pametan... -> Nazalost, vecina nasih ljudi (95%) se zadovolji nekim glupavim poslom na bausteli ili nekoj fabrici, platom od oko 4'000CHF i takvi mogu da zaborave da sami zarade za stan! I taman posla da uloze pare u skolovanje, pa da im se vecina posle podsmeva.

Disciplinovan... -> Takodje se dosta nasih ljudi razbacuje sa parama, ne moze nista da ustedi: krediti, lizinzi, auta, visespratnice u Srbiji, Dubai... Kad zelis da kupis stan, moras takvih stvari da se odreknes, bar za to vreme dok stedis... Ali to je za mnoge nemoguca misija...
 
Odgovor na temu

bojanak
Bojana Karic
srbija

Član broj: 319381
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2013. u 12:08 - pre 127 meseci
Cao svima. Zelela bih i ja da vam se pridruzim i postavim nekoliko pitanja. Moj suprug i deca su dobili Madjarski pasos. Ja sam takodje podnela zahtev i ocekujem ga za nekoliko meseci. Zeleli bi da odemo iz Srbije u Svajcarsku. Sada cu biti surovo iskrena. Nemamo nikakve kvalifikacije. Zivimo ovde u srbiji od danas do sutra i bavimo se svercom. Skupili smo neke pare i zelimo da odemo odavde. Ne trazimo nista veliko, trazimo obicne poslove. Deca su nam velika a mi smo relativno mladi i mozemo da radimo i fizicke poslove. Moramo da odemo odavde posto nam je cerka izuzetan student fizike a sin nam je srednja skola i mi ne mozemo ovde vise da zaradimo toliko koliko je potrebno da bi se oni iskolovali. Zanima me misljenje vas koji dugo zivite tamo, dali mi imamo sanse bez kvalifikacija da se snadjemo tamo i zivimo samo normalan zivot i skolujemo decu. Zaboravila sam da napisem da ne govorimo ni jedan jezik sem srpskog. Koliko bi nam vremena trbalo da savladamo jezik? Znaci, mi nemamo nikoga i nista, samo volju i zelju da radimo i od plate zivimo skromno i normalno. Hvala unapred.



 
Odgovor na temu

keepgoing
Earth

Član broj: 311442
Poruke: 127

Sajt: nemam.rs


+33 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2013. u 18:45 - pre 127 meseci
@bojanak
Najlogicnije bi bilo da pre svega naucite jezik: Ucenja Jezika.
- bar ja odatle pocinjem.

A na ostala pitanja neka odgovore iskusni.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2013. u 19:42 - pre 127 meseci
Zdravo,

ovo u vezi stana što me je pitao elmagico, nebi sad da ulazim u detalje. Koliko može da se uštedi, šta - kako, plata i to... To je mnogo relativno i lično,
Ali mogu samo da potvrdim to što je rekao igor-ch.
Cela priča se svodi na tome. Odnosno da ne ponavljam isto. To je što sam ja video ovde u CH, za ovo kratko vreme što sam ovde.
Posle ko želi da kupi stan u grad Zürich ili u Ženevi, još gore, naravno da su šanse veoma male. Odnosno treba relativno puno para za tih 20% učešća i plata da bi plaćao ratu i izdržavanje stana. Ako želiš stan u neki manji grad ili u daljoj periferiji, naravno da je moguće.

Ovde ima nekoliko njih, što rade u IT i misle da su superškolovani, specializovani i da drugi nisu ništa.
E pa nije. Jednostavno taj poso nije za svakog. Nisu svi isti da sede samo za računarom i da se bave time. Nekog to jednostavno ne zanima.
Ja sam lično upoznao nekoliko tih u IT branši. To su po meni ljudi koji neznaju baš puno da se snađu realni svet, pa se bace u taj zatvoreni krug informatike, i to od malena i takvi ostanu i kad odrastu.
Ne želim sad nikog da uvredim, ali to je moje mišljenje. Jer možda jednostavno ne volim taj poso.


@bojanak
to što si ti navela, u kakvoj si situaciji, je klasičan primer jedne srpske porodice. Ništa čudno svi mi volimo nešto lepše i bolje za sebe. Kao JA.
Videćeš ako pročitaš od starta ovu temu, da neki ljudi ne vole i osmeravaju da dođeš ovde u Švajcarskoj. Tako je bio slučaj i samnom.
Imaš ti i tvoja porodica privilegiju da imate EU pasoš i "možete" da radite ovamo u CH.
ALI da knjižica vam znači do negde ili možda jednostavno ništa.
Ako neznate jezik osim srpskog, kako misliš da nađeš stan, da radiš, da pričaš sa ljudima... itd...?
Ako neznaš nikog kod koga ćeš da dođeš ovamo?
Ako nemate poso ovamo, kako će te da se izdržavate, kad budete potrošili sve pare koje imate?

Ovo stanje i pitanje sve sama znaš bolje od mene. Ti tražiš pomoć na ovom forumu (ili sad ćeš da mi kažeš samo informacije kao i svi). Ali mogu samo da ti kažem da si došla na pogrešno mesto. Informacije sve su ovde napisane, a pomoći ovde nema nikakve.

Moj savet vam je samo da dobro naučite jezik pre nego što dođete i navarno relativno "puno" para za početak. Ako baš želite da se preselite ovde i snađete.
Veruj mi. To što ti želiš je itekako MOGUĆE.

Sve ovo pričam iz ličnog iskustva.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2013. u 20:07 - pre 127 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
Ja sam lično upoznao nekoliko tih u IT branši. To su po meni ljudi koji neznaju baš puno da se snađu realni svet, pa se bace u taj zatvoreni krug informatike, i to od malena i takvi ostanu i kad odrastu.


Ma da, mi iz IT smo zombiji koji ne znaju sta ih ceka kad izadju na vrata, pa zato ni ne izlazimo. Zato verovatno mene placaju toliko koliko me placaju i salju me na sastanke po Londonu, Amsterdamu, Frankfurtu, Dubaiju i Njujorku jer ne znam da se snadjem u realnom svetu. A tamo sve nerealno pa me zato tamo salju...

Verovatno sam zato i te skole (zvane Univerzitet) zavrsio jer nisam znao da se snadjem u realnom svetu. Da, IT nije za svakoga i tu mogu da se slozim, zato sto moras da imas mnogo strpljenja i mnogo obrazovanja da bi u IT svetu postao neko i nesto. A jos ako znas 5 jezika i na internetu si jos od vremena kada World Wide Web nije ni postojao, onda ti je uspeh zagarantovan. Ali mozda sam takav bio jos od malena...

Miki, Miki... sta reci...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1113073 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.