Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111086 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 12:22 - pre 129 meseci
danas potvrdjena informacija u praksi

firma iz Srb radi na CH trzistu sa svojim radnicima (sve legalno) trazeno je samo da se plati dodatna polisa osiguranja za radnike. U pitanju je instalacija hladjenja i grejanja na jednom proizvodnom objektu.

Da se neki prevoznici i polu pismeni nebi hvalali za detalje da navedem:

Pored ovoga potrebno je bilo priloziti:

Ugovor o sklopljenjom poslu sa CH firmom
Rezervaciju smestaja
Rezervaciju prevoza (povratne karte)
Potvrdu o unosenju potrebnog alata u CH
Naravno da se plate sve potrebne takse i prevodi

Toliko o tome. (Naravno nikog ne zanima koliko su placeni radnici u SRB i niko nije postavio uslov da moraju da budu placeni sa minimalnom iz CH)

@simonida13

Ovo vam je mozda i odgovor na pitanje, sta vi dobijate otvaranjem firme u SLO. Mozete kao firma da konkurisete i da radite u CH. Ali vam to ne donosi boravisne papire ili bilo sta sto ima veze sa CH vama licno.

Ako ste udati za CH drzavljanina posle 3 godine imate pravo na C vizu i imate pravo da aplicirate za pasos. (proces cekanja na pasos je min 2 godine, to stoji u zvanicnom formularu)



 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 12:26 - pre 129 meseci
Ovo je zanimljivo pitanje. Dakle firma u SLO je dakle firma iz EU i ona moze da radi u CH. Ustvari svaka firma moze da izvozi svoje usluge u CH.

Medjutim vi pitate da li vi mozete da reg firmu u SLO i onda sa njom radite u CH, ako su radovi vezani bas za CH ? To bi trebalo proveriti jer jedno je izvoziti robu ili uslugu u CH, a drugo je raditi u CH jer onda vas sigurno kaci ona kvaka o rezidenci posto morate prijaviti boravak u CH !

Bilo bi dobro da neko ovo istrazi. Ja se secam da su nase firme jos za vreme nesvrstanih kad bi radile nesto u inostranstvu vukle stotine radnika u Irak Libiju ali se secam i da su svi oni vadili neke dozvole od tih zemalja.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 12:29 - pre 129 meseci
ok vidim da je elmagico odgovorio 2 min pre nego sam postavio pitanje.

Ali sta je sa dozvolama za radnike ? Npr ako su radovi duze od 6 meseci ili cak ako radniciom atreba i viza za CH ?
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 12:35 - pre 129 meseci
Hvala svima
Opet da ponovim
juce sam dosla do te informacije
Srbin u SLO ima neku kao pravnu firmu i za 3000e za mene i muza moze da napravi radne i boravisne papire u SLO ali da bude firma reg na nase ime
Pocetni kapital oni navodno ulazu a on je 7000e i predlaze da ostanemo za pocetak u SLO i da tamo radimo...
Ali izmedju ostalog tvrdi da mozemo raditi u zemljama EU kao i u CH jer se pojavljujemo kao firma koja sve obaveze placa u SLO a ne kao pojedinci iz Srbije
Kaze da je 100% legalno i da je dosta nasih ljudi na tu foru otislo iz Srbije
A da, ako kao takva firma uspemo da radimo dve godine u CH mozemo napraviti CH papire
S obzirom na situaciju u Srbiji i SLO mi dodje kao resenje za pocetak
Ako ista znate, molim za pomoc da ne natrcimo na neku prevaru
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 12:36 - pre 129 meseci
daj neki ch link za ovu vest.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 12:53 - pre 129 meseci
Ljudi stanite malo.

Prvo to je moguće samo u teoriji. A u praksi kad ste kao firma, morate da bi radili prvo sve uslove da uspunite koje vam traže, a nisu mali.
Posle morate da imate sigurnu kombinaciju ko će da vas zaposli... Znam pojedine koji su došli ovamo rade sa italijanske firme u CH (građevinci).
Nije istina da ne pitaju za koliko će te da radite tu na terenu dok ste u Švajcarskoj. Može i da bude ali ako slučajno upadnu kontrole... Čak šta više firma koja nudi poso vašoj "firmi" je odgovorna za radnike koliko plaćate u toj vašoj "firmi". Ako se radi ispod minimalca tu su velike kazne, jer se stvara takozvani Dumping.
Ovo je sve bilo napisano pre po detaljima zakona. Čisto da se ne šire laži ovamo na forumu.

Drugo nije istina da se C viza uzima posle 3 godina, braka (udaje) ili bilo čega. To je proces integracije u ovoj zemlji. Posle može da se zatraži, i posle godinu dana, ako je neko dobro integriran i naravno kanton odobri.

Jedno što ovde niko ne uzima u obzir, je to što ko da neznaju koliko je sve ovo skupo da se izvede.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 13:22 - pre 129 meseci
Ja ne znam sto uopste trosite vreme i novac na takvu pricu koja samo komplikuje celu stvar u nebesa i ima 100 razloga da propadne,cemu glavom kroz zid na silu? Ima toliko jednostavnijih opcija,brak,jurite EU pasos kad imate uslove itd.
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 13:28 - pre 129 meseci
Citat:
simonida13:
Hvala svima
Opet da ponovim
juce sam dosla do te informacije
Srbin u SLO ima neku kao pravnu firmu i za 3000e za mene i muza moze da napravi radne i boravisne papire u SLO ali da bude firma reg na nase ime
Pocetni kapital oni navodno ulazu a on je 7000e i predlaze da ostanemo za pocetak u SLO i da tamo radimo...
Ali izmedju ostalog tvrdi da mozemo raditi u zemljama EU kao i u CH jer se pojavljujemo kao firma koja sve obaveze placa u SLO a ne kao pojedinci iz Srbije
Kaze da je 100% legalno i da je dosta nasih ljudi na tu foru otislo iz Srbije
A da, ako kao takva firma uspemo da radimo dve godine u CH mozemo napraviti CH papire
S obzirom na situaciju u Srbiji i SLO mi dodje kao resenje za pocetak
Ako ista znate, molim za pomoc da ne natrcimo na neku prevaru


Ako ste strpiljivi kao i prijatelj koga sam naveo imacete realne sanse da udjete u CH kasnije. Ja mislim da je to za pocetak dobro ali bez SLO pasosa ne bih se previse nadao ulasku u CH. Dobro se raspitajte i kod jos nekoga. Sigurno da ima nekih precica ali je pitanje koliko je to realno izvodljivo iz ove pozicije sada posto vam je cilj sto pre tamo da odete.
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 13:34 - pre 129 meseci
Hvala svima
Ako neko ima neki kontakt od nekog imigracionog advokata u Svajcarskoj moze na pp
Jos jednom veliko hvala svima
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 13:45 - pre 129 meseci
kako mislis da ljudi jure brak sa svajcarcem kad su vec vencani ?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 14:31 - pre 129 meseci
Citat:
simonida13:
Hvala svima
Opet da ponovim
juce sam dosla do te informacije
Srbin u SLO ima neku kao pravnu firmu i za 3000e za mene i muza moze da napravi radne i boravisne papire u SLO ali da bude firma reg na nase ime
Pocetni kapital oni navodno ulazu a on je 7000e i predlaze da ostanemo za pocetak u SLO i da tamo radimo...
Ali izmedju ostalog tvrdi da mozemo raditi u zemljama EU kao i u CH jer se pojavljujemo kao firma koja sve obaveze placa u SLO a ne kao pojedinci iz Srbije
Kaze da je 100% legalno i da je dosta nasih ljudi na tu foru otislo iz Srbije
A da, ako kao takva firma uspemo da radimo dve godine u CH mozemo napraviti CH papire
S obzirom na situaciju u Srbiji i SLO mi dodje kao resenje za pocetak
Ako ista znate, molim za pomoc da ne natrcimo na neku prevaru


Morate da razlikujete pravno i fizicko lice. Vi ako otvorite firmu u SLO mozete da radite bilo gde gde dobijete posao pa i u CH. Ali vi radite kao zaposleni u firmi iz SLO, a na teritoriji CH. Sve doprinose i vi i firma placate u SLO a ne u CH.

Neznam zasto komplikujete sve.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 14:34 - pre 129 meseci
Jos jednom za sve.

Firma iz Srbije moze da radi u EU, i u CH. I moze da placa svoje radnike koliko hoce.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 14:39 - pre 129 meseci
milina znaci, cim nadjes poslodavca u CH javis tvojima u Srbiji da ti registruju firmu i krenes da fakturises.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 16:03 - pre 129 meseci
@emmy

ti izgleda ovo ne razumes. Da li ti je potrebno objasnjenje ili ces uspeti sam da shvatis.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.09.2013. u 17:15 - pre 129 meseci
razumem ja sta si ti rekao, ali da bih ti verovao moraces da prosledis neki konkretan link. Ne mogu ti samo ovako verovati na rec.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.09.2013. u 07:40 - pre 128 meseci
@emmy

nemoras da mi verujes, to je tvoj izbor. Neznam za sta hoces link. Da firma iz Srbije moze da sklopi posao sa firmom u CH ili EU.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.09.2013. u 07:56 - pre 128 meseci
Moja iskustva:

I firma iz SRB moze da radi u EU - radnici ne dobijaju direktno radne vize vec rade preko detasmana, koji obezbedjuje firma. Detasman traje 9 meseci i moguce ga je produziti. Ako konkretan projekat - posao traje manje, onda i viza vezana za detasman krace traje i ne moze se preneti na drugi posao. Na primer, ako se radi na izgradnji jednog objekta, samo tu moze da se radi. Za drugi projekat se obezbedjuje drugi detasman. Plate se primaju u SRB, tamo se placaju i porezi. To je informacija koju sam dobio direktno od ljudi koji su sa mnom radili i na taj nacin stigli u DE, kao i od vlasnika firme koja je tako stigla.

Drugo, u CH sam stigao kao radnik jedne firme podizvodjaca koja nije placala CH minimalac od oko 22€, vec manje, oko 15€. Deo radnika se pobunio, u sve su se upleli sindikat, inspekcije i mediji i firma je ekspresno zatvorena. Izvodjac radova je blokirao sav zaradjeni novac i imenovan je stecajni upravnik od strane kantonalnog suda.

Sada radim u toj firmi izvodjacu. Preuzeli su nas, jer po zakonu iz januara su oni garant za nase plate i duzni su da nas placaju sledeca tri meseca, ako ostanemo bez posla. Pa kad vec svakako placaju, da onda bar radimo.

U razgovoru sa radnicima koji rade oko nas (iz A, DE, IT, HU) znam da su oni placeni 7-15€ na sat, kako ko. Iako nas stalno obilaze inspekcije, oni i dalje tako rade.

Po recima inspektora koji nas redovno obilazi, strana firma ne moze da trazi npr. L vizu za svoje radni vec samo da registruje radnike. To su radnici koji su zaposleni u drugoj drzavi, a ne u CH, tu su samo na terenu. Medjutim, isto tako je rekao da kanton bas nesto i ne haje za taj propis, vec izdaje radne dozvole L tipa i radnicima stranih firmi.

Dakle, sada radim za DE firmu na poslovima u CH, dobio sam papir da sam registrovan (ne vizu) i primam platu na nivou minimalno propisane za taj posao u CH (u ugovoru je jasno naznaceno kolika mi je plata, a koliki je dodatak do propisane minimalne satnice).

To su moja iskustva, pa ko mi veruje, veruje, ko ne, ne mora.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.09.2013. u 08:13 - pre 128 meseci
verujem ti sunny boy zato sto znam da je uvek trebao neki papir, e sad treba videti samo koje papire firma treba da sredi da izdejstvuje detasman za radnika. Kako se pise detasman ?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.09.2013. u 08:32 - pre 128 meseci
Nisam radio ni preko detasmana ni sredjivao papire, ne znam tacnu proceduru.
Sve informacije treba da potrazis u ambasadi u kojoj ces traziti detasman. Ali pre toga treba tvoja firma i firma koja tvojoj firmi daje posao da sklope ugovor i sa tim ugovorom da se trazi detasman za radnike.

PS: Znam da ne moze da se veruje svemu na rec, ali oni koji daju odgovore daju ih dobronamerno i trose svoje vreme da pomognu. Nije korektno traziti da trose jos svog vremena da vam pomognu i dokazu svoje tvrdnje/iskustva.Ukoliko znaju gde se nalaze pojedini zakoni i dodatne informacije, OK, neka stave link. Nisu obavezni ni da bilo sta napisu. Zato, kada dobijete neku informaciju, potrudite se da sami proverite verodostojnost, to je za vase dobro. To vama treba.
 
Odgovor na temu

svarogiperun

Član broj: 241415
Poruke: 22
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.09.2013. u 09:41 - pre 128 meseci
Citat:
Emmy:
Kako se pise detasman ?



Le détachement est une notion juridique qui désigne la situation d'un salarié que son employeur met à disposition d'une autre entreprise sans lien juridique avec la sienne.

Intra-company transfer
In an intra-company transfer, a company transfers an item, or employee to work temporarily in a different office, often in another country.

Elmagico sigurno zna kako se to zove na nemačkom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111086 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.