Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde početi "živeti život"?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Gde početi "živeti život"?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 107471 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mery69

Član broj: 244409
Poruke: 1
79.101.193.*



Profil

icon Gde početi "živeti život"?20.12.2009. u 11:56 - pre 173 meseci
Kako poceti?!
Znam samo da smo u opstem haosu.
Verovatno imam isti problem kao i vecina u Srbiji mojih godina pa i maladjih.Udala sam se ove godine(ponekad se pitam da li mi je sve to i trebalo u 40.godini/suprug ima 39;mesovit brak). Nema potrebe da pricam sta zeli svaki mladi par,...,al u ovoj zemlji tesko.
Da ne kukam vise!!!!!!!
Zeleli bi smo van zemlje u nekoj zemlji u kojoj bi ostali za stalno ili makar radili neko vremo (dok jos mozemo).Al pitanjeje kuda sada nakon sto su nam ukinuli vize i navodno skorasnje kandidature u EU.

Bila bi Vam jako zahvalna ako bi mi neko uputio bilo kakav savet.
Unapred hvala svima



[Ovu poruku je menjao mery69 dana 21.12.2009. u 14:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.karneval.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?20.12.2009. u 13:56 - pre 173 meseci
Ukinuli su turisticke vize, i dalje moras da trazis radnu vizu.

Sta znate da radite, tj koje su vam struke?

Sve zavisi od toga gde mozete da se uklopite.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?21.12.2009. u 04:51 - pre 173 meseci
Prvi MOJ izbor i savet ali ne uzimati nista "zdravo za gotovo" osim dobre i iskrene volje da se pomogne jeste -CESKA ili SLOVACKA.

Jezik vrlo slican(ima na Internetu kurseva gde je omoguceno ucenje i savladavanje vec za par nedelja),plata u Pragu ili Brnu oko 800-1000 evra,rashodi najvise 500 evra i to na dobroj lokaciji.

Skoro je bila reportaza na TV-u jednog bracnog para oko 40-ak godina iz Beograda koji su u Slovackoj 7 i po godina.Vec posle 5 godina boravka dobili su Slovacko drzavljanstvo i odmah na krediti kupili stan u Bratislavi.
Sve sa otplatom im izadje mnogo manje godina otplate nego li da su isti takav kupili u Beogradu i jos im ostane nakon kredita i troskova za normalan zivot.Dobili su tamo dvoje dece.
Pitam se u kojoj to zemlji EU mozes nakon 4-5 godina dobiti drzavljanstvo i kupiti stan?I da ti jos ostane od plate nesto za normalan zivot?

http://blog.udarnik.net/2009/0...-nasao-posao-u-ceskoj-vi-kraj/

Molba za radnu dozvolu se jako brzo realizuje i po meni Ceska najlakse daje radne dozvole ostalim ne-EU stanovnicima.Vidi sa Ceskom Ambasadom u Beogradu na njihovom sajtu.

Ako te ne mrzi da ucis HOLANDSKI jezik(ima na Internetu takodje kurseva koliko ti dusa zeli -googlas pa nadjes) takodje dobijas Holandsko drzavljanstvo vec posle 5 godina stalnog boravka tamo bez obzira bila u braku ili ne sa nekim,sto je po meni od presudne vaznosti kasnije,isto kao u Slovackoj.Ako si u braku sa Holandskim drzavljaninom mozes zatraziti drzavljanstvo vec posle 3 stalne godine boravka,uz cist kriminalni dosije tamo:

Evo jednog zvanicnog sajta Holandske vlade za sve one koji zele doci u Holandiju da:
-rade
-borave
-studiraju
-dobiju Holandsko drzavljanstvo(ovo je izgleda najzanimljivije):

http://www.ind.nl/EN/verblijfwijzer/

Evo kako se postaje Holandski drzavljanin za one koji tek treba da dodju u Holandiju i za one koji su vec tamo ali nemaju drzavljanstvo a ne znaju kada i kako ga dobiti(sve u skladu za Holandskim zakonom):

http://www.ind.nl/EN/verblijfw...re=Obtaining+Dutch+nationality



Plate su im dobre,a HOLANDIJA nudi po meni jedina u EU odbitak poreza od plate na ime toga sto niste EU drzavljani.To se zove 30% odbitka poreza,sto u prevodu znaci da ako ti je plata tamo recimo 3000 evra bruto da si Holandjanin(ka) na ruke dobijas samo 58% te sume,ali kao Non-EU radnik dobijas blizu 85% te sume.Sistem je proveren.Evo prikaza odbitka poreza od bruto plate.I jos nesto-sve plate u EU se izrazavaju BRUTO.Ako hoces da znas koliko ti je NETO koristi ovaj dole dijagram.
Cene plate su date na godisnjem nivou-podeli to sa 12(meseci) i znas koliko ti ostaje.To je za Holandiju.Ostale zemlje su tu negde.Tako da oprez svima kada vidite negde platu u oglasima tipa"3000 euros a month" to mu dodje na ruke cisto oko 1700-1800 evra najvise.

http://www.belastingdienst.nl/...e_taxpayers-29.html#P324_36147

Kao jedan od najboljih sajtova(istina na engleskom ali nista strasno,sve je pisano jednostavnim recnikom ili plati prevodioca u krajnjem slucaju) bih preporucio sledeci sajt gde sam stekao puno online prijatelja iz Holandije,SVedske i Svajcarske na osnovu cijih izjava LICNO i pisem sve ovo:

http://www.expatica.com/

Evo za HOlandiju.

http://forum.expatica.com/Netherlands-f207.html


TO je forum svih ljudi stranaca koji su bez obzira na nacionalnost nalaze,rade i putuju kroz Holandiju.

Evo za Nemacku:

http://forum.expatica.com/Germany-f206.html

I na kraju evo nesto i za Belgiju:

http://forum.expatica.com/Belgium-f204.html


Ostale zemlje-ne znam jer mi se ne javljaju na moja pitanja iz ovih zemalja iz navedenih foruma.


-

Jedno jako lepo mesto gde se mogu "pokupiti" utisci nasih ljudi u inostranstvu,svi strahovi,"golgote","cemer i jad" ali i zasluzeni uspeh je rubrika u jednom nasem domacem listu"moj zivot u Inostranstvu":

http://www.politika.rs/rubrike...Prvi-stan-u-Amsterdamu.sr.html

Konkretno je tu naveden iskren prikaz naseg zemljaka koji je vec posle par godina rada u Amsterdamu KUPIO STAN NA SVOJE IME!.Legalno,radno,iskreno.

Evo i za ostale zemlje pa ko ima vremena neka cita.Feljtoni su vrlo vrlo iskreni i svrsishodni svakome ko se zeli otisnuti put"Kolumba" u "lepoj Evropi koja samo nas ceka i nikoga drugoga":

http://www.politika.rs/rubrike...stranstvu/Gasterbajter.sr.html

Ovo je za Nemacku.Vidi na kraju feljtona dole ostale povezane clanke za tu zemlju.

Nadam se dam malo malcice probio led.Sve ostalo je :
1.Karakter osobe koja putuje.
2.MATEMATIKA TROSKOVA I PRIHODA.Vrlo bitna stavka.2a-Koliko hrane mesecno ovde pojedete-potrosite.2b-Vidi cene na Internetu hipermarketa pa uporedite.2c-Iznos za zakup stana/kuce + osiguranje+racuni.
3.Porez od BRUTO plate-koliko ostaje neto plata.
4.OBAVEZNO OBAVEZNO OBAVEZNO ostaviti novac negde u banci "kao da ga nema" za naredna 2-3 meseca zivota iako radite ili imate posao.Nikad se ne zna sta sutra donosi.To kazem iz iskustva jer sam i ja ziveo u EU.Taman kada mislis da sve ide po loju-cvrc,ostanes bez posla,racuni dodju a ti sve u medjuvremenu potrosis misleci da ces posao "raditi za stalno i tako to super ide".

Poz.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?21.12.2009. u 05:25 - pre 173 meseci
E sad sto se tice posla.

To Vas verovatno interesuje pre odlaska.

Evo linka jednog od najpopularnijih sajtova za trazenje posla u Holandiji:

http://jobsearch.monsterboard....x?cy=nl&lid=184&re=130

Da bi videla koja je cena rada i plata u svakoj koloni sa desne strane postoji slicica"novcanice".Klik na tu slicicu zelene novcanice ili zadrzi mis preko nje i dobijas iznos sume.

Vecina poslova koje se potrazuje je za osobe koje znaju holandski jezik ili pak eventualno engleski.

Po meni najlakse je ako vec znate engleski i pocinjete uciti jezik zemlje u kojoj zelite otici jeste predstaviti sebe na youtube.com

Sanse za pronalazak zaposlenja se mnogo mnogo uvecavaju ako imate svoju prezentaciju na navedenom servisu:

http://www.youtube.com/watch?v...layList&p=DF1BAAC56B7CC29D

Nauci nesto o Internet marketingu i o tome kako da te buduci poslodavac zemlje u koju zelis otici primeti bez potrebe odlaska tamo.

Dakle:
1.Jezik.Znas ili ne znas?Engleski?JEzik zemlje u kojoj zelis raditi.POcni uciti sada,ne kada stignes tamo.
2.Novac na raspolaganju.Po meni sve ispod 3000-4000 evra je bespotrebno razmisljati o odlasku.Da uzmes kredit sama ili od rodbine,roditelja i slicno ne znam da li se isplati.Sa 3000-4000 evra mozas ovde startovati neku mini radnju ili mini preduzece,konkretno za nerazvijena podrucja(citaj jug i istok Srbije).
3.Resenost.Nije isto sedeti u toploj sobi i citati savete i raditi vec za 10-ak dana po 10-11 sati u prljavoj kuhininji negde u nekom zabacenom Nemackom gradicu,a kada izadjete nakon izgubljenih par sati u javnom transportu najzad dodjete do kuce,legnete u svoj krevet i misli Vam se vrate gde ste bili kako ste tamo ziveli pre nego ste dosli tu gde jeste i sta imate od svega toga osim kakve takve finansijske buducnosti.
4.Psihicko zdravlje.Vecina nasih ljudi koji krenu da rade nisu svesni ovoga.Psihicko zdravlje se moze pogorsati vrlo vrlo brzo usled svega gore prethodno navedenog.Osobe slabe volje mogu posrnuti u alkoholizam i ostale otrove ili pak tesku depresiju,sto u najblazem slucaju resavaju prekomernim konzumiranjem njihove jeftine i otrovne hrane od cega im bude kasnije jos gore.

Kada dobijete odgovore na sva prethodna pitanja javite se i kazite"Da spreman(a) sam".
Poz.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?21.12.2009. u 14:52 - pre 173 meseci
Evo kako doci do stana u Holandiji kao Srbin bez EU ili Holandskog pasosa.Kada se malo bolje razmislim da nemam porodicnih obaveza ovde u Srbiji vec sutradan bih otisao tamo,naravno sa par hiljade evra ne strani za crne dane i dobrom voljom da ispucam tu svoju radnu energiju umesto da se oslanjam na nase poslodavce kojim je isplata posteno zaradjene plate teza od odlaska u WC.(izvinjavam se na vulgarnosti ali ne znam za drugi izraz koji moze zameniti odnos domacih poslodavaca u odnosu na pogled Holandskih poslodavaca bez obzira na nacionalnost i rasu radnika zaposljenih tamo):

"Za naše ljude koji nemaju EU pasoš (holandski ili bilo koje druge države EU ili nisu oženjeni/udani za nekog ko je EU državljan) važno je da znaju da mogu da dobiju kredit u iznosu od 125% od cene nekretnine, ali moraju ići preko posebnih agencija koje to sređuju"


"Ovih 125% je od 90% kupovne cene stana (npr. stan od 100.000 eura x 90% = 90.000 eura x 125% = 112.500 eura). Uzima se tih dodatnih 10% od vrednosti stana zato što to pokriva i dodatne troškove „kost en koper“ (u šta spada 6% poreza državi, 1% provizija banci, 2-3% provizije makeraaru (ovo je opciono)).


Te agencije u Amsterdamu su "expat-mortages" i "eurohoff:

Evo dole njihovih zvanicnih Internet prezentacija-nije reklama vec samo dato u informativne svrhe koji nasim ljudima moze ustedeti i vremena i zivaca:

http://www.expat-mortgages.nl/

http://www.hotfrog.nl/Companies/Eurohoff-B-V

Treba napomenuti da oni vas lično ništa ne koštaju.

Sigurno se pitate koji je njihov interes? E pa oni dobijaju proviziju od 1% od uzetog kredita od banke kod koje uzmete kredit, ali vi tih 1% plaćate svejedno i da idete direktno u banku.
Tako da vam je moj savet koristite te agencije za hipoteke i obavezno se sastanite sa 2-3 takve agencije da bi saznali sve cake i trikove."

"Kod beležnika (notara) važno je da mu napomenete da upiše ugovor da ste vi kupac u katastru (zemljišne knjige) da ne bi prodavac 2 ili više puta prodao isti stan. Ova opcija nije obavezna ali ja bi to svima preporučio jer iako je ovo zapad i ovde se dešavaju prevare kao i kod nas. To vas košta dodatnih 200 eura, ali vas štiti od svega."

"Pre same primopredaje ključeva i prebacivanja novca idete u inspekciju stana da li je sve onako kako ste se dogovorili i onda idete kod beležnika da potpišete finalni kupo-prodajni ugovor i da potpišete kredit s bankom."

ETo nadam se sam sada malo iz citata o clanku dole otvorio oci svima onima koji zele nesto od svog zivota a ne znaju kako,gde i sta.

HOlandija je predivna zemlja.Ziveo sam tamo 2 i po godina ali sam se vratio u Srbiji zbog obaveza prema roditeljima i nepreboljenoj seti za svoj rodni kraj i zivot koji sam navikao ovde u Srbiji.Preporucujem za nase ljude vise severni deo Holandije jer ljudi su tamo mnogo vise druzeljubivi i prijemciviji nego li ovi u centralnoj i zapadnoj Holandiji ali opet to treba uzeti kao moj licni stav i moje licno iskustvo.

Evo jednog jako jako dobrog sajta za upoznavanje-sto je po meni jedini i ispravan nacin za dobijanje Holandske radne dozvole koja se sredjuje preko bracnog druga ili pak ugovora o zajednickom zivotu.Drugim recima Vas Holandski partner(ako nemate odavde svog partnera) Vam moze umesto braka potpisati ugovor o zajednickom zivotu ali ne sam brak.To Vam sredjuje sam buduci partner,ako ga(je) sarmirate ili po meni budete to sto jeste,pa sad ko zalomi zalomi,ko ne- zalomice.Prosto.

http://www.relatieplanet.nl/

Clanarina im ide oko 24 evra mesecno,dakle nisu jeftini ali sam ja preko tog sajta nasao devojku 2005-e godine koja mi je sredila papire tek tako nakon par meseci ISKRENOG DRUZENJA.Treba znati i Holandski,Holandjani jako cene ako znate njihov jezik pa makar i par reci ili recenica.

Sve ostalo-koje kude Srbijo.Zelim svima puno srece u pronalazenju svog zivotnog puta ali gde god da odete"Nijedno Sunce Vas nece grijati kao sto Vas ovde grije".Upamtite to dobro.Poz.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.karneval.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?21.12.2009. u 17:26 - pre 173 meseci
Citat:
kozbi: Prvi MOJ izbor i savet ali ne uzimati nista "zdravo za gotovo" osim dobre i iskrene volje da se pomogne jeste -CESKA ili SLOVACKA.

Jezik vrlo slican(ima na Internetu kurseva gde je omoguceno ucenje i savladavanje vec za par nedelja),plata u Pragu ili Brnu oko 800-1000 evra,rashodi najvise 500 evra i to na dobroj lokaciji.

Molba za radnu dozvolu se jako brzo realizuje i po meni Ceska najlakse daje radne dozvole ostalim ne-EU stanovnicima.Vidi sa Ceskom Ambasadom u Beogradu na njihovom sajtu.



Nadam se dam malo malcice probio led.Sve ostalo je :
1.Karakter osobe koja putuje.
2.MATEMATIKA TROSKOVA I PRIHODA.Vrlo bitna stavka.2a-Koliko hrane mesecno ovde pojedete-potrosite.2b-Vidi cene na Internetu hipermarketa pa uporedite.2c-Iznos za zakup stana/kuce + osiguranje+racuni.
3.Porez od BRUTO plate-koliko ostaje neto plata.
4.OBAVEZNO OBAVEZNO OBAVEZNO ostaviti novac negde u banci "kao da ga nema" za naredna 2-3 meseca zivota iako radite ili imate posao.Nikad se ne zna sta sutra donosi.To kazem iz iskustva jer sam i ja ziveo u EU.Taman kada mislis da sve ide po loju-cvrc,ostanes bez posla,racuni dodju a ti sve u medjuvremenu potrosis misleci da ces posao "raditi za stalno i tako to super ide".

Poz.


Jezik jeste slican ali ne treba se zanositi da je bas tako lako nauciti ga. Isto tako treba uracunati i vreme koje je potrebno za odlazak na kurs koji isto tako i kosta. Radnu dozvolu sam ja u Ceskoj dobio za dva meseca, vizu za jos toliko.

Plata je generalno tu oko 900 eura na ovoj krizi za nove radnike, moze se dobiti i 1.000 ali tesko preko toga u startu. Naravno govorim o velikim internacionalnim firmama koje primaju dosta ljudi.

Karakter je bitan, u gradu se lako potrosi 30+ eura ako ne pijete pivo.

Stan je od 200-250 za deljeni do 400 neka bolja garsonjera. Klopa u rangu 200e mesecno. Mesecna za prevoz 20e. I uvek treba uracunati dodatno nesto, carape, gace, neki duks, morate i o tome misliti. To je za vas same, e sad ako vodite i partnera, naopako jos i decu cene skacu poprilicno, veci stan vise hrane, zabaviste i tako to.

U pregovorima trazite platu neto u krunama, zato sto oni vole malo da zabrljaju na racunanju kursa.

Sto Kozbi rece, valja imati u steku da se prezivi neko vreme. Ali to je za svugde pravilo ne samo inostranstvo.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?21.12.2009. u 23:53 - pre 173 meseci
Prvi put cujem da je motiv odlaska u imigraciju slican jezik ! Mislim ako se spremas da zivis u inostr. i radis tamo decenijama naucices ti i finski.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 04:20 - pre 173 meseci
Citat:
Mislim ako se spremas da zivis u inostr. i radis tamo decenijama naucices ti i finski.


Kada?Kada radis 10-11 sati dnevno(ne mislite da svi koji odu tamo ce raditi 8 sati,nema sanse,kao doseljenici radicete sat dva uvek duze) i dodjes kuci nakon sat i po vremena izgubljenih u javnom transportu jer naci PREBIVALISTE blizu radnog mesta da se ide onako"pesaka" kao kod nas je ravno naucnoj fantastici a da cene mesecne zakupnine tog prebivalista nije skoro 80% plate.ZATO moras traziti prebivaliste KOJE JE JEFTINO ali to "JEFTINO" znaci u prevodu 45-60 minuta putovanja kako autobusom/metrom ili autom i to u jednom pravcu.Cisto da razgranicimo neke teorije i ubedjenja.Moze se desiti da neko ima "ludju od najludju srecu" i ne mora putovati dugo jer je nasao smestaj na "par stotina metra" od svog radnog mesta ali to je po meni iz mog ugla gledano jedan u 200 slucajeva.Ostalih 199 slucajeva PUTUJU i PUTUJU svakog dana u proseku 45-60 minuta od kuce do posla.Cinjenica,ne pretpostavka.

E sad mnozi ovako:

1.Kalendarska nedelja ima 7 dana x 24 sata=168 sata.

2.Radna nedelja ima =5x8 sata=40 sata.Kao stranac-doseljenik(gastrabajter) to ide oko 50-55 radnih sati i to ako se ne radi subotom.

3.168 sati-55 sati=113 sati.

4.Vreme provedeno u transportu=sat i po dnevno(u najboljem slucaju) x 5 radna dana=7 i po,cirka 8 sata.

5.113-8 sata=105 sata.

6.Od tih 105 sati koje dobijes slobodnih moras spavati po jedno 7-8 sati dnevno.Dakle 7 dana x 8 sata=56 sata.

7.105-56 sata=49 sata.

Od tih 49 sata CISTO slobodnih u realnosti,svakog dana racunaj jos sat dva na spremanje hrane,odlaska u hipermarket(ne klasican shoping)
=7x2=14 sata
8.Ostaje ti za ucenje jezika=35 sati nedeljno ili 4x35=140 sati mesecno.

To vazi sve ako ne izlazis nigde,ne druzis se,ne gledas Tv,facebook,pretrazujes Internet i ostale medije za hipnotisanje zdravih misli.

Da i to vazi ako sam ucis.Ako ne ucis sam moras platiti nekoga zar ne?A ako i platis nekoga za ucenje jezika pored svih rashoda koliko ti ostaje?I para ustedjenih i slobodnog vremena?Hvala.

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 09:07 - pre 173 meseci
Citat:
Branko Santo
Plata je generalno tu oko 900 eura na ovoj krizi za nove radnike, moze se dobiti i 1.000 ali tesko preko toga u startu. Naravno govorim o velikim internacionalnim firmama koje primaju dosta ljudi.
Karakter je bitan, u gradu se lako potrosi 30+ eura ako ne pijete pivo.
Stan je od 200-250 za deljeni do 400 neka bolja garsonjera. Klopa u rangu 200e mesecno. Mesecna za prevoz 20e. I uvek treba uracunati dodatno nesto, carape, gace, neki duks, morate i o tome misliti. To je za vas same, e sad ako vodite i partnera, naopako jos i decu cene skacu poprilicno, veci stan vise hrane, zabaviste i tako to.

Što bi se neko selio u inostranstvo kad sve ovo ima u Beogradu?
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 09:10 - pre 173 meseci
900e u startu i prijavljenim penzionim i zdravstvenim na celu sumu nema. Radi se o profilu posla koga u Beogradu nema a da se placa toliko (support, administracija i slicno).


To je 86000 dinara, sto je za Beograd u tom segmentu SF...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 10:14 - pre 173 meseci
"Naravno govorim o velikim internacionalnim firmama koje primaju dosta ljudi."

U ovakvim firmama i u Beogradu 900 eur nije nikakav bauk...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 10:21 - pre 173 meseci
Takvih firmi u Beogradu nema :P

Ovde u Sofiji samo jedan firma u Business Park-u ima 800 zaposlenih sa tolikom i vecom platom. Daj jednu firmu u Beogradu gde je prosek plata 900e a da ima vise od 500 zaposlenih i da je u IT-u. :)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.karneval.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 10:32 - pre 173 meseci
Citat:
ventura: Što bi se neko selio u inostranstvo kad sve ovo ima u Beogradu?


Zato sto neko, u ovom slucaju ja, nije iz Beograda.
Zato sto je Beograd skuplji od Brna u kojem sam sad.
Zato sto je u Beogradu saobracaj katastrofa, dok je ovde sasvim pristojno.
Iako nisam znao da su Cesi toliko opusteni, manjak stresa.
Niko ne pokusava da me zgazi kada prelazim pesacki (nije samo slucaj Beograda nego generalno u Srbiji).

CV sa par godinu u AT&T ili IBM nije isto sto i par godina u Sezamu ili Veratu.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 13:06 - pre 173 meseci
Bravo BRanko.Mislim da je sada malo malcice jasnije zasto CEska ili Slovacka.Eventualno Holandija i po meni nista drugo od EU.Moje licno misljenje i stav.Nikada ne uzimati za cinjenicu ili putokaz da mora tako biti.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?22.12.2009. u 13:09 - pre 173 meseci
Na domacim forumima sam procitao dosta iskustva nasih ljudi koji su radili u Ceskoj za pocetak jer se vize i radne dozvole dobijaju najlakse od svih EU drzava i SA TIM REFERENCAMA IZ CESKE dobili 3000+evra posao u Holandiji vec nakon 6-12 meseci rada u Ceskoj.Prvo skoci pa kazi hop.Da bi presao 7 milja prvo nacini 10 koraka.A za to je Ceska ili Slovacka oaza za nas Srbe,sto u pogledu jezika sto u pogledu Ceske putne infrastrukture sto u mentalitetu koji je dosta slican nasem.
 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 06:39 - pre 173 meseci
Može li mi neko malo pojasniti ovu priču za Češku. Video sam da i oni nude neku "zelenu kartu" na 3 godine, i da ima više kategorija oko mogućnosti dobijanja zelene karte u zavisnosti od škole, radnog iskustva...
Da li se treba negde prijaviti za tu zelenu kartu, ili treba predati zahtev u ambasadu, pa oni po svom nahođenju odlučuju?
Video sam da postoji i mogućnost da se prijaviš u nekakvu bazu podataka gde poslodavci mogu videti tvoj CV i po oblastima u Češkoj. Da li je uopšte moguće dobiti posao na takav način kod poslodavca bez znanja češkog jezika? Zanima me da li se ta zelena karta uglavnom dobija ako te neki poslodavac kontaktira i ponudi posao?
Šta je sa porodicom, da li može recimo ići sa mnom (supruga i dete) ako meni odobre odlazak?
Eto otprilike nešto sam pročitao ako može neko detaljnije da mi sklopi te informacije, bio bih zahvalan.
Voleo bih da odem u Češku sa porodicom da živim.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 12:14 - pre 173 meseci
Evo mozda ovo pomogne.Odnosno ako i ovo dole ne pomogne ne znam sta da kazem.Da te neko zaposli ako ni malo Engleskog ne znas(uci ga sada,ne kada stignes tamo) niti sa znanjem Ceskog jezika,onako samo sa srpskim"Ja sam iz Srbije,ne znam niti Engleski,niti Ceski ali zato volim da radim bilo sta,daj sto das..." je naucna fantastika:

http://www.expats.cz/prague/jobs.php?cat=11#results

Ima tu za sve delatnosti.

Mozda i ovo pomogne:

http://www.czech.cz/en?i=4

Sve u svemu,bez alata nema zanata,bez muke nema nauke.

Sve ostalo su price za nasedanje gde god da se ode.

Da sam ja na mestu bilo kog mladjeg potencijalnog emigranta iz Srbije za Cesku ili Slovacku prvo sto bih uradio to je da zavrsim specijalisticke kurseve u nekim od nasih centara za strucno osposobljavanje(recimo Bozidar Adzija u Beogradu ili Novom sadu ali imate ih puno,jer ne zelim nikoga reklamirati).Cena kursa za deficitarna zanimanja je negde oko 22.000-25.000 dinara ali opet kazem ovo je samo indikativno i ne treba uzeti kao fisno(uci zanate tipa moleraj,varioc,i sto se najvise trazi-vodoinstalater,viljuskar,stolar i ostali rucni zanati-mani se misli da cete naci posao u kancelariji tek tako jer svi traze te poslove,ali niko nece u EU da zasuce rukave i uradi neke od kucnih poslova).

Posle 2-3 meseca predjenog kursa,diplomiranja ako se moze tako nazvati ucite uporedo i Engleski ili jos bolje Ceski(nije tezak,stvar navike,ako startujes kao prvi jezik pre Engleskog onda je jako tesko,ako vec znas neki strani jezik pored srpskog ide kao po loju,jer mozak se navikne na takve stvari samo mu treba vremena).DOk ste u Ceskoj ucite Holandski ako Vam treba dobra plata od jedno 2500-3500+evra nakon dobijanja referenci iz firmi u Ceskoj i to je to.

Srecno!

 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 12:31 - pre 173 meseci
Hvala na odgovoru.
Nije sve stvar engleskog jezika. Možda ja i znam engleski, nije sve u nepoznavanju jezika. Treba čuti od drugih i između redova. Kladim se da ti ja dam knjigu za neki ispit, ti naučiš i kažeš nisam položio pa se pitaš kako! Pa zato što nisi čuo cake, i specifičnosti koje ne pišu u knjizi nego se čuju od drugih. U tome je poenta. Nije lako dobiti realnu sliku čitanjem formalnih i službenih stranica. Da je tako ne bi po forumima ljudi tražili informacije.
OK, pročitaću linkove koje si ostavio. Hvala.
Što se tiče rada i poslova, pa to je svugdje jasno, da je danas bolje imati zanat i znanje u rukama nego fakultet. Kod nas vlada stereotip "samo da moje dete završi fakultet to je bitno", i misle da je ovde još uvek SFRJ!
Šta misliš kako prolaze ljudi koji su dobri električari, da li je traženo zanimanje?
Šta misliš o tim specijalističkim kursevima kod nas da li se nešto nauči i da li te u Češkoj hoće bez iskustva nakon takvih kurseva? Konkretno ja bih se bacio u električare, imam završenu Višu elektrotehničku školu, ali bolje da sam za vreme provedeno na studijama pekao negde zanat.
 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 12:39 - pre 173 meseci
Bilo bi dobro kad bih našao neki oglas za električara pa da vidim šta se i kako traži. Inače završio sam Višu elektrotehničku školu, smer Automatika ali pošto tog posla skoro da i nema, nisam u tom smeru nigde ni radio. Bavim se pomalo servisiranjem računara (radio u jednom sevisu godinu dana) onako kući, imam nekih mušterija. Inače radim neke obične poslove da se preživi za koje ti u suštini i ne treba škola. Zainteresovan sam i za neke specijalističke kurseve oko računara, ali opet sve zavisi koliko para imaš, a i od potrebe. Džaba sve to stisneš se pozajmiš novac kad nemaš kod nas gde da stekneš dobru praksu. Ne mislim samo na Beograd i NS, ne žive svi u njima.

[Ovu poruku je menjao lakii066 dana 23.12.2009. u 13:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 15:16 - pre 173 meseci
Citat:
Bilo bi dobro kad bih našao neki oglas za električara pa da vidim šta se i kako traži


Sad se setih nesto.
Ne znam za Cesku jer tamo nisam boravio previse,bio sam vise u prolazu nego li nesto za duzi posao.Sto se tice posla-googlaj malo po terminu"Relocation agencies in Czech republic".

To su agencije koje te "dovode" u Prag ili druge razvijene gradove Ceske.Provizija ide tek po prvoj primljenoj plati.Da ne lupam mnogo-"od mnogo babica=kilavo dete".Drugim recima bolje je odavde sam steci znanje i ici postupno pa ako nista ne napravis-nikoga i ne mozes kriviti.U svakom slucaju-davljenik se i za slamku hvata(Sve zavisi koliko je "velika" ta slamka)

http://www.expats.cz/prague/directory/relocation/0/


Evo malo pomoci konkretno za poslove elektricara i slicnih profesija u Ceskoj:

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=6278


Vrlo bitna adresa-putokaz za buduce "Ceske pecalbare":

http://www.imigracecz.org/index.php?lang=hr&article=more



 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Gde početi "živeti život"?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 107471 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.