Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde početi "živeti život"?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Gde početi "živeti život"?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 107852 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 19:44 - pre 174 meseci
OK, hvala ti na podršci i detaljnim odgovorima.
Najpre me zanima šta misliš uopšte o tim agencijama. Ima li tu pomoći li to funkcioniše po sistemu prevare (uzmu novac i onda ćao)?
Pročitao sam na zvaničnom sajtu danas, da poslodavac može da odustane od tebe kao kandidata, i ako si stigao tamo preko njega kroz taj njihov program naseljavanja u Češkoj, pa zato odmah pada sumnja na agencije.
Ne kažem da je Češka jedina opcija koja me interesuje, nego sam pratio od početka teme postove pa je predložena kao opcija, mada mi se sviđa priča o Češkoj što sam do sada čuo.
Nije mi jasan deo gde pominješ agencije i "kilavu decu" pa kažeš "Drugim recima bolje je odavde sam steci znanje i ici postupno pa ako nista ne napravis-nikoga i ne mozes kriviti".
Šta je po tebi ispravan put? Sam se snalaziti ili tražiti agencije i poslodavce putem neta, poznanstva tamo...?!
Svako dobro ti želim!
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.karneval.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 20:42 - pre 174 meseci
Laki koliko sam ja shvatio ti imas zenu i dete. Uz sve to nemas struku sa kojom bi mogao odmah da pocnes da doprinosis malo vecu platu. Nepoznavanjem jezika tvoja zena isto tako ima slabe sanse da pocne da radi. Iz prica drugih koji su ovde sa decom to kao i svugde kosta osetnu kolicinu para vi sa jednom platom ne biste uspeli da ostvarite kakav takav kvalitet zivota. Ajde da probamo da preracunamo.

Dvosoban stan na periferiji 350e
Hrana za troje 300e (kupovina na akcijama i stednja)
Transport 50e
Vanredni troskovi 50e

Ovo je minimum minimuma bez uracunate skole i odece, obuce i hemikalija za kucu. Dodas jos 100e npr na to posto ti dete raste. To je sve zajedno oko 900e ili ti cela jedna vrlo pristojna Ceska plata (za Ceske vrednosti). Inace vecina Ceha nema preko 600e. Ja ti ne predlazem ovakvu avanturu. Mozda ako zena ovde ima posao pa da ti ides dok ne vidis da li moze da prodje pa onda posle oni da dodju. Ali racunaj da ti je to godinu dana a porodicu ces vidjati mozda svakih tri meseca, povratna karta je oko 6.000din autobusom.

Za nas ispod 30 bez kuceta i maceta sa devojkama ovo je cool i lepo iskustvo ali porodica je nesto drugo.

Naravno ako se ipak odlucis ja ti zelim sve najbolje i slobodno dalje pitaj pa cemo da smislimo kako mozes da se snadjes :)

Firma koja je radila zaposljavanja za Cesku je bila BeoPosao, oni su sad BioPosao :P
http://www.manpowerteam.rs/ je firma sa kojom su saradjivali. Tipicna kapitalisticka firma gledaju da te zavrnu na svakom koraku i sebi stave koju kintu vise u dzep. Ja sam preko njih dosao pa znam sta pricam. Bilo je i nekih poslova tipa elektricara, zavarivaca i slicno ali se ne secam tacno posto sam gledao samo IT poslove.

Srecno!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?23.12.2009. u 20:57 - pre 174 meseci
Ako je razlog emigracije cisto ekonomski, a koliko vidim - jeste, nemojte se fokusirati na samo jednu zemlju - vec napravite listu zemalja koje vam odgovaraju po tome koliko ste kompromisa sa vasim zeljama spremni da napravite.

Ako nemate neke specijane zahteve - onda lepo u listu strpajte Kanadu, Australiju, Novi Zeland, USA, UK, Nemacku, Austriju, Svajcarsku, Holandiju, Cesku, Slovacku, ... pa udrite po slanju CV-a. Mozete probati i lokalnu varijantu, preko firmi koje su specijalizovane za nalazenje posla - ali imajte u vidu da time nesto dobijate (ne morate putovati) ali i gubite fleksibilnost, kao i izbor mogucih poslova.

Jos bolja varijanta je da odete turisticki u nekoliko EU zemalja na prolece, i da na licu mesta radite intervjue za posao. To je kud i kamo uspesnije jer je lakse poslodavcu da odradi intervju. Jedina stvar je da razlog putovanja nikako ne pominjete na granici, jer je zabranjeno koristiti turisticku posetu za nalazenje posla - bar na papiru. Ako posao dobijete, vratite se u Srbiju da zavrsite ulaznu vizu i ako vas neko nesto pita odakle ste nasli posao - recite "na internetu".

Kao sto ljudi rekose, Ceska jeste dobar kandidat, jer imaju nedostatak radne snage, pa je radnu dozvolu moguce dobiti lakse.

Potencijalan problem za rad EU zemljama za one koji nisu inzenjeri/programeri/menadzeri i sl .. je taj sto neke support pozicije nije tesko popuniti lokalnom ili EU radnom snagom, a oni imaju prioritet u odnosu na ne-EU zemlje. Sredjivanje radne/boravisne dozvole ce vam zapravo biti najveci pocetni problem, jer poslodavac mora da nadje nacin da bas vas zaposli.

Tu su u prednosti zemlje koje imaju manjak radne snage (mada i one moraju da igraju po pravilima)

Dalje zemlje, tipa Kanada/Australija imaju sasvim drugaciji sistem imigracije, i za njih se moze traziti useljenicka viza - ali one obicno imaju sisteme poena, kao i cekanje koje moze biti dugo.

--

Jos jedan komenatar vezan za ljude koji bi cisto ekonomski da migriraju - dobro se preracunajte pre nego sto se odlucite; ovo vazi za ljude koji primaju prosecne ili nize plate - troskovi zivota i sl.. mogu biti znacajni, i treba sve lepo staviti na papir i videti da li takav potez uopste ima smisla. Lako je doneti odluku ako ste ekspert za nesto, i nudi vam se odlican posao - medjutim za varijantu "trbuhom za kruhom" ipak treba malo detaljnije proracunati stvari, kako bi se izbegla razocarenja raznih vrsta.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 03:54 - pre 174 meseci
Citat:
Šta je po tebi ispravan put? Sam se snalaziti ili tražiti agencije i poslodavce putem neta, poznanstva tamo...?!


I jedno i drugo.A kada dodje do momenta kada trebas izvuci novac iz dzepa-tu dolazi ono sto sam ranije pricao"sam svoj majstor-dobar majstor".

Bilo kako bilo-gledas uvek da ustedis,bez obzira sta ti drugi pricali,ubedjivali"kako smo mi najeftiniji,najbolji,sa najvecim brojem referenci itd"."Para vrti tamo gde burgija nece".

U zakljucku da ne duzim mnogo i da ne "Cedim suv sundjer" najbolje je imati nesto svoje za pocetak,u smislu medijske prezentacije.

1.Zasto ne iskoristiti prednost besplatnog MULTIMEDIJALNOG ISKRENOG oglasavanja U SLICI I RECI na Internetu tipa "youtube.com","facebook",pa onda recimo ostali ceski sajtovi(govorim u globalu,moze biti bilo koja druga zemlja za koju se odlucis).

2.Dakle prvo napravi "kucu na Internetu" pa onda kreni trbuhom za kruhom.Neka Internet radi za tebe.Napravi nesto svoje,POKAZI PUTEM YOUTUBE.COM i slicnih servisa SVOJE VESTINE bez potrebe da ides u Ceskoj ili gde vec zelis do poslodavaca da bi ti on na kraju rekao"pa razmislicemo" i u tom fazonu,a tebi ide tamo 400-500 evra mesecnih rashoda.Ne.

Napravi ti opet kazem"kucu na Internetu" gde te svi ljudi mogu videti i to GRATIS gde ne placas nista nikome a ljudi te vide(poslodavci).Uradi to na Engleskom ili plati eventualno prevod te svoje buduce licne prezentacije na Ceskom ili ostalim jezicima zemalja gde zelis putovati.Prosto,jednostavno i upamtljivo.Prvi utisak je tu najbitniji.Moze se kasnije desiti da se od tih prezentacija poslodavci sami otimaju o tebi,i da "te licitiraju" ne za 1000 evra plate vec onoliko "koliko trazis!".Ne salim se.To je moc Interneta.

Vidi ovaj primer:

http://www.youtube.com/watch?v=JwAFbkQEOgw

To je na temu tvoje profesije koju si spomenuo"elektroinstalater" i slicno.

Ovaj video prilog od strane obicnog majstora za elektroinstalacije je videlo vec preko 20000+ljudi.Zamisli da tako nesto tvoj prilog ljudi vide,bilo gde na ovoj planeti.Kolike ce ti sanse tada za posao biti i koliko ce ti brzo poslodavci zavrsiti radnu dozvolu,vize i ostale papire?

Mozes li to nesto slicno snimiti sebe licno samog i prezentovati SVOJE VESTINE svim buducim poslodavcima?Da te lepo vide,upamte i zapamte?Kosta.Da par desetina evra kod lokalnog fotografa/montazera zavisi u kom si mestu.

DA.I obavezno stavi naslov video prezentacije na jeziku zemlje u kojoj zelis raditi/otici.NAjbolje dva odvojena videa.JEdan video na engleskom sa titlom-opisom videa na engleskom jeziku i drugi zaseban isti takav video na jeziku zemlje gde zelis se zaposliti-u ovom slucaju na ceskom jeziku.

Naslov videa treba da bude u bliskoj korelaciji sa poslom koji znas da radis i vestinama koje poznajes,tipa"elektroninstalacije u vasem domu,postavka elektroinstalacija" i slicno na tom pravilu.U opisu videa stavis sve detaljno sto nudis.Sam youtube.com otkako je u vlasnistvu google-a je prava marketinska i to potpuno besplatna masina za licno besplatno prezentovanje, u nekim slucajevima bolja i od licnog sajta.

E sad plata.Pa dace ti oni platu i vise nego mislis da mozes dobiti.Sacekas par meseci nakon jedno 1000-2000 pregleda svog buduceg videa na youtube.com i slicnim servisima(lupam youtube.com ali moze biti bilo koji drugi servis za besplatan"broadcasting" odnosno multimedijalno predstavljanje svetu) i dobices mnogo mnogo mnogo vise od jedne prosecne plate recimo u Ceskoj ili gde vec ides.Jer ziva rec i ziva slika nije isto sto i 10-ak recenica u pismenom zahtevu za posao.Da bi dobio posao bilo gde moras biti ispred ostalih.I pokazati buducim poslodavcima da SI BAS TAJ COVEK KOJI NJIMA TREBA.Kasnije ako imas viziju i talenat i organizacione sposobnosti mozes napredovati u poslu tako visoko da neces sam sebe moci prepoznati gde si stigao.

Uspeh u zivotu=karakter osobe.Jesi li ti karakter osobe za uspeh,ne za posao?Radni entuzijazam i zelja za uspehom je zarazna stvar.Ako to poslodavac uoci kod tebe putem navedenih nacina medijskih prezentacija-mislim da ces imati jako jako lepu poslovnu i finansijsku buducnost.Zato kreni razmisljati ODMAH ne posle o svemu gore recenom.





[Ovu poruku je menjao kozbi dana 24.12.2009. u 06:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kozbi dana 24.12.2009. u 06:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 06:28 - pre 174 meseci
Puno vam hvala svima na podršci i savetima!
 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 07:46 - pre 174 meseci
Vezano za ovu temu, ako neko ima da predloži neku vrstu stručnog usavršavanja koja je njemu pomogla i tome slično neka kaže.
Gledam ovu priču oko Božidara Adžije što je pomenuta. Pitanje je koliko je priznat taj papir jer ipak je reč o neformalnom obrazovanju kad se krene sa tim u razgovor dalje. Svakako da je u prvom planu steći znanje.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.att.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 08:46 - pre 174 meseci
Laki kljucno je ono cime ti zelis da se bavis u inostranstvu.

Kada to odlucis onda mozemo dalje da te savetujemo.
Postoje trikovi za sve samo moras da znas sta hoces.
 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 09:46 - pre 174 meseci
Ja bih voleo da radim sa računarima tj sa računarskim mrežama. Imam literaturu za CISCO i Microsoft sertifikate koju čitam u večernjim satima, i polagao bih nešto od toga u nekoj budućnosti. U nedostatku posla, radim šta ima pa tako moj rođak se bavi uvođenjeme električnih instalacija, pa sam sa njim jedno vreme malo radio. Pošto sam završio elektro struku, usmerio bih se i u pravcu električara jer vidim da se zanati svugde traže, ali nemam nekog iskustva.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 10:41 - pre 174 meseci
Citat:
Ja bih voleo da radim sa računarima tj sa računarskim mrežama. Imam literaturu za CISCO i Microsoft sertifikate koju čitam u večernjim satima, i polagao bih nešto od toga u nekoj budućnosti.


Citat:
Pošto sam završio elektro struku, usmerio bih se i u pravcu električara jer vidim da se zanati svugde traže, ali nemam nekog iskustva.



Da ne duzim mnogo,zelim pomoci ali izgleda da nasi ljudi misle da se kancelarijski poslovi tipa"Cisco" i "Microsoft" dobijaju vrlo lako "ako znas to i to".TAman "zalegnes" negde kada ono"otkaz" ,"premestaj" i tako to.

Prvo i osnovno KOMPANIJE SE IZMESTAJU.Jedan od najpoznatijijih proizvodjaca kompjutera"Dell" je iz Irske gde je bio prisutan vise od decenije izmestio kompletnu fabriku u Poljskoj.Pogadjajte zbog cega.Tako da ma koliko radis i zaista je lepo raditi kao IT strucnjak za "mreze" "softver" itd po meni NAJSIGURNIJI SU ZANATI.SAMO ZANATI I NISTA VISE.

Upoznaju te i zavole te ljudi,ides i po firmama a nakon zvanicnog posla radis i privatno(u Holandiji cak i Albanci koji su na crno ne rade ispod 15-20 evra sat/klasicne molerske ili 25-50 evra sat/vodoinstalaterske radove,licno video i radio sa njima dok sam tamo boravio).Za Cesku ne znam tacno kolike su dnevnice "manuelnih majstorskih poslova" ali bi moj najiskreniji savet bio"Mani se IT-ja,mani se kompjutera,zanat zanat i samo zanat".

Evo ti jedan primer ovoga sto pricam.Vidi:

http://www.hauzmajstor.rs/

Vidi ovo u detaljima,onako natenane,uz kaficu i koka kolu(moze i nesto drugo,nebitno):

http://www.portal-srbija.com/u...drzavanje-objekata/hauzmajstor

Ovo dole DOBRO DOBRO PROCITAJ I ODSTAMPAJ-trebace ti:

http://www.komonsens.com/novosti_rustler_hauzmajstor.php

"RUSTLER, jedna od najstarijih i respektabilnijih austrijskih kompanija kupila je kontrolni paket srpskog preduzeća HAUZMAJSTOR.

“Zajedno imamo iskustvo od 80+1 godinu”! izjavio Piter Zipper, Direktor RUSTLERA za Centralnu Evropu.

Zajednički u regionalni razvoj HAUZMAJSTOR-a na prostoru jugoistočne Evrope.

"HAUZMAJSTOR preduzece za tehničko odrzavanje objekata osnovano 2004. godine u kratkom roku je steklo vodeću ulogu na tržistu Beograda. HAUZMAJSTOR uslužuje nekoliko hiljada referentnih klijenata koji imaju najviše zahteve u pogledu standarda tehničkog održavanja. Medju najvažnijim klijentima HAUZMAJSTORA nalaze se brojne banke, restorani, ambasade kao i mnostvo rezidencijalnih i poslovnih objekata u Beogradu."

To preduzeca HAUZMAJSTOR (koga su osnovali 3 coveka 2004-e godine je prodat za sedmocifreni broj evra Austrijancima vec nakon godinu dana rada)obucava ljude i nakon zavrsene obuke ih salje direktno na teren.Oni primaju toliko koliko prime,a radni sat firmi KOJU KUPAC/KLIJENT placa je ne manje od 1000(hiljadu) dinara /radni sat.

Ne bih da neko ovo protumaci kao bilo kakvu reklamu vec samo i samo kao ilustraciju i podstrek za svoje buduce ambicije i vizije ma koje delatnosti one bile.

Na primeru hauzmajstora mozes izvuci pouku a to je da recimo postanes VODECI IZVODJAC ELEKTROINSTALACIONIH RADOVA U CESKOJ ili gde vec zelis ici za struku za kojoj si se skolovao odnosno imas iskustva ili jos bolje reci VOLIS TO DA RADIS!.

Firma kao firma ako posluje pozitivno cak i sa jednim ili par zaposlenih se moze prodati vrlo brzo a ako si dovoljno umesan i razumes se u vodjenje preduzeca mozes stici do milionske sume kao na gore primeru,a primera ima sijaset,mozda jos jedno 50-ak za koje nemam previse vremena za predstavljanje kako bih nekom objasnio pravilo"bolje najsiromasniji gazda nego li najbolje placeni radnik".







 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.att.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 10:49 - pre 174 meseci
Pa mogu da ti kazem da ces lakse naci posao u IT nego kao elektricar, i to su uglavnom poslovi u velikim firmama gde je poslovni jezik engleski pa ti ceski nece ni trebati (ukoliko govorimo o Ceskoj). IBM u Brnu ima oko 3.000 zaposlenih raznih profila a dobar deo toga su Windows timovi. AT&T ima oko 400 zaposlenih trenutno i plan je da se to duplira do kraja 2010, ovde ti treba Cisco znanje.

Ja ti predlazem ili jedno ili drugo i juris da vezbas. Kako nisi iz NS ili BG (koliko sam shvatio) predlazem da ucis sam i da onda polazes sertifikate pa cemo da te spojimo sa firmama koje zaposljavaju i za jedne i za druge zavisi kako se odlucis.

E sad sto se tice para, prvi nivo u AT&T ima oko 700e neto ali se uglavnom radi u 3 smene pa nabacis 900e. Mora se priznati i nije neka cifra. Na drugom nivou mozes ocekivati ~900e + 3 smene i izadje na oko 1200e sto je vec pristojno. Jos je AT&T ne tako blizu centra pa moze i nesto jeftinije da se nadje veci stan u trenutku kada odlucis da dovedes i porodicu.

Ja ti predlazem sledeci program
1. Prestanes da citas u vecernjim satima to Cisco i Microsoft, prelomis i odlucis se za jedno ili drugo.
2. Svaki slobodan trenutak posvetis ucenju i vezbanju onoga za sta si se odlucio.
3. Za oko 6 meseci bi mogao da ladno prodjes na prvi nivo, za godinu dana na drugi ako se stvarno potrudis.
4. Javis se za kontakte kome da se javis da ti srede intervju i da posaljes CV.
4.1. CV ce morati da ima neko iskustvo, nasminkacemo :)
5. Dobijes posao
6. Dodjes u Brno i nemoj da pijes pivo i nije neko ovaj grad je poznatiji po vinu.


Edit: Eto Kozbi i ja se nesto i ne slazemo ali gledamo iz razlicitih uglova. U svakom slucaju srecno i samo hrabro.
 
Odgovor na temu

lakii066

Član broj: 231068
Poruke: 60
91.191.17.*



+1 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 10:57 - pre 174 meseci
Ljudi stvarno ne znam šta da vam kažem! Po meni obojica pravilno razmišljate i imate pravo na takvo svoje mišljenje!
Nisma očekivao toliko informacija i nuđenje pomoći. Hvala Vam!
Smo još da pitam oko tih nivoa vezano za IT, šta uglavnom obuhvata prvi a šta drugi nivo?

Još nešto da dodam. Čitajući Vaše linkove pročitao sam da Češka nije samo zemlja piva nego i lepih žena. Ko šiša pivo tu su žene, naravno ako moju ostavim kod kuće bar godinu dana he he!
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 13:47 - pre 174 meseci
Citat:
Još nešto da dodam. Čitajući Vaše linkove pročitao sam da Češka nije samo zemlja piva nego i lepih žena. Ko šiša pivo tu su žene, naravno ako moju ostavim kod kuće bar godinu dana he he!


*Zaradi pare pa je posalji na plasticnu operaciju kod plasticnih hirurga i eto tebi jos vece srece.JEdnim potezom tri muve.Samo ne znam koliko su velike.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 19:52 - pre 174 meseci
Postoje tri vrste ljudi

1. zivi
2. mrtvi
3. imigranti
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?24.12.2009. u 21:27 - pre 174 meseci
Cetvrta vrsta ljudi bi po meni bili oni koji su srecni.Uistinu srecni.
GDe god bili i sta god radili.

Nije bitno gde si i sta radis.Bitno je da li si srecan.Nema tih para koje mogu kupiti pravu iskrenu srecu.Cak i da ih imas.I kao imigrant i kao domaci.

Stoga mu imigracija tu dodje kao odskocna daska-pa sad ko uziva u skokovima u vodi,odnosno zivotu u imigraciji-samo napred.Ko ne-barem zna pokusao je i nije mu zao jer je bogatiji za jedno iskustvo vise.

Tu ne racunam mesece/godine/decenije zivota u inostranstvu.ALi kada se malo bolje promislim-covek se uci dok je ziv.Bilo u svojoj rodjenoj zemlji ili drugoj.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.att.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?25.12.2009. u 05:43 - pre 174 meseci
Beltrammi, saosecam se ali mislim da ne mora da bude bas tako kriticno :)

Mada jeste vrlo specificno, osecaj stajanja ispred imigracionog u 7 ujutro te podseti na cekanje za mleko, vize, upis na fax.... (dodaj sta hoces)

Kozbi ja znam neke ljude koji su u Srbiji savrseno srecni, nesto sljakaju i svaki vikend tipa pecanje i njih nista ne brine. Isto tako znam ljude koji pored svega sto imaju (a imaju puno) nisu srecni. To je pitanje filozofije i nema veze sa emigracijom.
 
Odgovor na temu

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
91.148.67.*



+17 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?25.12.2009. u 13:39 - pre 174 meseci
Evo da se pridodam i ja diskusiji - naime, radim kao programer vec neke 3 godine(prvo nesto PHP, pa onda neke 2 godine C++, Qt), zavrsio sam Matematicki(do juna nadam se i master), takodje u junu zavrsavam vojsku, i namerio sam da idem negde preko.
Do sad su mi glavne dve opcije bile Engleska(imam sestru tamo) i Spanija(znam jezik, i svidja mi se). E sad, posto nemam nikakav jasan plan za odlazak u ove dve zemlje, i posto sam i ranije cuo da u Ceskoj nije lose, i da se mnogo lakse odlazi, sad ste me zaintrigirali.

Branko, vidim da si ti ITjevac, i da si otisho tamo, pa bih te zamolio da mi das neki savet, gde da trazim posao, sta je trazeno tamo(koje tehnologije), itd.. ?
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.karneval.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?25.12.2009. u 15:17 - pre 174 meseci
Posto je jasno da znas engleski i znas spanski, mislim da ne treba da razmisljas o odlasku u Cesku.

Sa masterom ako ti priznaju u UK trebalo bi da imas dovoljno poena, ipak za to moras da pogledas u temi za UK.
Spanija ima dosta visoku nezaposlenost ali posto si ti visoko obrazovani strucnjak kapiram da bi i tamo mogao da trazis posao. Monster svugde ima svoje ispostave pa probaj preko njihovog sajta. Mozda i sa nekom recruiting agencijom da se okusas mada ponavljam ja nisam bas nesto preterano zadovoljan radom ove moje.

Ceska nije jako zapad ali je zapadnije od nas. Ocekujem da mi za 10-15 godina budemo u slicnoj situaciji nisu oni nista posebno. E sad UK je potpuno druga prica, dok je Spanija puna sunca :)
 
Odgovor na temu

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
91.148.67.*



+17 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?25.12.2009. u 15:50 - pre 174 meseci
Gledao sam za UK, tamo bi mi, recimo, bilo problem to - sta sam radi u zadnjih 12 meseci. Sta da im kazem, bio sam u vojsci? :)
Ali, sve i da nakupim dovoljno poena, mislim da mi to i dalje ne garantuje dobijanje tier1 vize.. nisam uspeo da nadjem nekog ko je otishao sa tier1, pa da ga malo bolje ispitam sta i kako..

Uglavnom, ja sam skontao Cesku kao mogucnost, zato sto mi se cini da su mi mnogo vece sanse da odem tamo, nego u pomenute dve zemlje. Kada bih znao da cu da uspem da odem u neku od ove dve zemlje, ne bi se mnogo razmisljao..
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?25.12.2009. u 17:09 - pre 174 meseci
Engleska je ocajna zemlja.Osim Londona nemas drugo sta ni videti.18 meseci sam ziveo u severoistocnom(da kazemo koliko toliko sigurnom) delu Londona.Proputovao jug Engleske,centralnu Englesku i bio malo do Welsa(zapadna republika Velike Britanije).

Zakljucak-vrlo vrlo skupo.2-3 sata dnevno sam gubio sam u transportu.Ostali gradovi koji su manji moze se lepo sa mnogo manje stresa ziveti ali su plate i do 3-4 puta manje tako da ti ostane manje nego li Ceskoj kad odbijes troskove zivota,hranu(koja je uzasna i vestacka,prirodna izadje minimum 500-600 evra mesecno po osobi).

STo se tice Spanije dok sam radio u GRcokoj kao barmen(1995-1997-a godina) imao sam prilike u otvorenim celovecernjim razgovorima sa par Spanaca a i dok sam radio u Londonu sa par osoba iz grada Sevilje(jugoistok Spanije) da su plate uzasno male ali su zato svi mnogo srecniji nego li u Engleskoj.

Sredjivanje RADNIH dozvola za nas SRbe je naucna fantastika za Spaniju.Za Englesku maybe.Ali sve je to tako trnovito da je moj savet da odes turisticki,prezalis 500-600 evra i dodjes opet u Srbiji.Pa kada legnes u krevet pred spavanje pun utisaka kazes sebi" sad znam sta mi treba".

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Gde početi "živeti život"?25.12.2009. u 17:32 - pre 174 meseci
Ja znam par ljudi jako srecnih u UK (London) - to je prilicno individualna stvar, sta kome treba i sta ko zeli...

Zato i rekoh da je najvece pitanje za nekog ko zeli da emigrira - sta zeli od zivota i cega je spreman da se odrekne zarad toga. Neko ce biti srecan svuda, a nekom bas treba nesto posebno cega nema svuda. Razgovor sa poznanicima koji vec zive tamo i te kako pomaze, a najbolja varijanta je i pre svega otici turisticki, cisto da se vidi o cemu se tacno radi.

Sto se Spanije tice, ako se nekome bas svidja Spanija moze emigrirati u neku drugu zemlju Sengenskog sporazuma (osim Danske) i tamo raditi neko vreme dok ne dobije stalnu dozvolu boravka (tj. dozvolu nastanjivanja) - sa tim pravom ima pravo da se preseli u Spaniju (jos od 2006-te godine) - hell, i ja bih mogao da se preselim tamo nesto se sad mislim na ovu hladnocu i kisu :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Gde početi "živeti život"?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 107852 | Odgovora: 379 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.