Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Clash of the distro's - Time to sum up

[es] :: Advocacy :: Clash of the distro's - Time to sum up

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8233 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 22:50 - pre 174 meseci
Ok, veliki igraci na sceni su povukli svoje poteze, novembar je prosao, izasli su Ubuntu Karmic, Fedora 12, Mandriva, openSuSe, Mint, Gentoo 10, FreeBSD 8, vreme je da sumiramo utiske. Zasto ovo nije na Linux forumu? Pa zato sto na ovom thread-u vazi jedno pravilo - a to je da nema pravila :D Sala mala, doci ce do razlike u misljenjima garant pa mi sve ovo vise vuce na advocacy.

Primetio sam da ima dosta distro-hoppera kao i onih koji se drze svoje omiljene distribucije pa je red da se ispricamo malo, da vidimo gde smo i da razmenimo iskustva.

U zadnjih godinu dana mi se iskljucivo vrti Arch na masini - sto ne znaci da nisam imao prilike da probam nekoliko distroa u medjuvremenu. Koliko sam mogao da primetim rpm distroi i dalje pate od povremenih dep problema, ubuntu juri brzi boot time i patch-uje ko blesav dok postaje sve netolerantniji prema bilo kakvim tweak-ovima, Fedora inovira sa instaliranjem paketa bez root password-a, openSuSe kao i uvek povremeni dep break a dokumentacija mu poprilicno kasni na sajtu, da ne spominjem PackageKit za Fedoru i Mandrivu...

Vidim javlja se sve vise Linuxasha koji hvale do neba PCLOS, meni to koriscenje synaptic-a za instalaciju rpm-ova nesto smrdi, ali ljudi se kunu da to radi sve kako treba, kako je to trenutno najbolji distro, pa ajde rekoh da vidim i te argumente (posto istini za volju ga nisam instalirao ni isprobao nijednom).

Sa druge strane zasto koristim Arch a i samim tim ga preporucujem?

Pa rolling release mi omogucava da imam bleeding edge software na masini, za sve ovo vreme nijedan dep problem, pacman je package manager kakav jos do sada nisam video, brz je a vezuje mi kao dep samo minimum paketa da bi mi odredjeni software radio dok ostale toplo preporuci ali ne dira. Ne diriguje mi u samom startu ni DE ni bilo kakav software. Wiki mu je do bola dobar. To sto moze ovaj distro da istrpi ja jos nisam video, lomim mu namerno dep-ove, instaliram snapshot-ove xorg-a i jos gomile software-a iz source-a a on samo fercera. + sto developeri nisu lenja stoka pa i kada zameris nesto ili podneses neki bug report sve se to ispita u najkracem vremenskom roku i ispegla. O AUR-u sve najbolje, ja mislim da ne postoji neki software a da za njega nema pkgbuild skripta... A tera te da razmisljas i ukljucis se malo, nece bas sve samo od sebe da radi, zato kada ga nadesis kako treba - bilo koji problem da iskoci znaces tacno gde je uzrok.

Da je n00b friendly - pa i nije - ali daleko od toga da je nalik gentoo-u ili exherbo-u. Mislim - sve najbolje za ova dva distroa ali imam centralno grejanje pa ne moram da se grejem ruke na resetkicama na lap-u kroz koje ventilator gura vrelinu sa cpu-a ;-)

Eto, buduci da nisam distrohopper zanima me kako stoje stvari sa ostalim distroima...

make love - !war
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
77.46.172.*



+184 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:10 - pre 174 meseci
Evo ja cu reci rec dve o Mandrivi 2010.0 (One) Gnome.

Trenutno je koristim na test masini i maksimalno je mucim. Mnogo je brza od 2009.1 kako pri bootu tako i u toku rada. Instalacija kroz MCC ide kao blesava. Update radi na vreme (sto mi se cini nije bio ranije slucaj) em sto je na vreme, nego i brze ide provera i download i sve.

Multimedija na Mandrivi po meni ide korektno kao i pre, ali da budem iskren nisam je probao sa raznolikim formatima

Jedino sto sam nasao da mi ne radi kako treba, tj. kako je radilo u 2009.1 je web kamera. Tu Canyon kameru odmah prepozna ali za razliku od predhodnog izdanja ne radi video vec samo kao fotoaparat. Mozda treba da se nesto podesi, ali ponavljam pre sest meseci je to radilo 'iz kutije'.

Sve u svemu veliki kandidat da se nadje na 'glavnoj' masini cim se nadje vremena za backup.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:18 - pre 174 meseci
Reci mi jesu li uradili nesto povodom grafickog instalera, jel i dalje teraju package kit i da li ti izbacuje samo pakete za tvoju arhitekturu ili izbacuje kao pre i za i586 i x86_64 iako su repoi dobro podeseni?
make love - !war
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:25 - pre 174 meseci
Citat:
combuster
U zadnjih godinu dana mi se iskljucivo vrti Arch na masini - sto ne znaci da nisam imao prilike da probam nekoliko distroa u medjuvremenu. Koliko sam mogao da primetim rpm distroi i dalje pate od povremenih dep problema, ubuntu juri brzi boot time i patch-uje ko blesav dok postaje sve netolerantniji prema bilo kakvim tweak-ovima, Fedora inovira sa instaliranjem paketa bez root password-a, openSuSe kao i uvek povremeni dep break a dokumentacija mu poprilicno kasni na sajtu, da ne spominjem PackageKit za Fedoru i Mandrivu...

Vidim javlja se sve vise Linuxasha koji hvale do neba PCLOS, meni to koriscenje synaptic-a za instalaciju rpm-ova nesto smrdi, ali ljudi se kunu da to radi sve kako treba, kako je to trenutno najbolji distro, pa ajde rekoh da vidim i te argumente (posto istini za volju ga nisam instalirao ni isprobao nijednom).

Od tih svih silnih reinstaliranja i isprobavanja distribucija ovih i onih, jel stižete vi nešto korisno da uradite, ili je isprobavanje i igranje oko OS-a svrha vašeg korišćenja sama po sebi?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:32 - pre 174 meseci
E ventura, chill...

Ja da sam isprobao sve ove distroe ne bi ni pokrenuo ovu temu. Pa dok ne instaliras neki linux i ne popljujes ga ovde - bb...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:35 - pre 174 meseci
@ventura - evo ja cu priznati da prosto volim da se igram
instalacija i podesavanja, ono, opusta me to ;)


 
Odgovor na temu

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
93.86.85.*



+5 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:36 - pre 174 meseci
Hvala na pitanju al kod Ubuntu je sve dobro.. prvi smo i dalje, i tako.. dva dana nije bilo updatea jer je sve ispeglano, iz prve ruke informacija je da NEMA peglanja do 10.04 jer sve radi.. ajd uzdravlje.

P.S. Nemojte se mučiti.. evo sam prebacujem u bisere
 
Odgovor na temu

loonies
~

Član broj: 40927
Poruke: 248



+12 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:47 - pre 174 meseci
Kod caleta na masinu sam stavio Ubuntu. Uglavnom sljaka bez problema, matori se ne zali :) Samo s vremena na vreme kada dodjem uradim update.

Na serverima sam koristio CentOS najvise. Ide mi na zivce gomilu config datoteka i skriptova rastrkanih po sistemu, plus razlikuju se lokacije i config fajlovi na Debian-u i suse-u, tj od ova tri distroa svako tera svoju politiku u vezi toga.

Mogu reci da su zgodni dodatni Red Hat administrativni alati na CentOS-u, olaksavaju zivot.

Kako sam instalirao Arch na moju desktop masinu, nisam vise menjao distro :)

Jedini problem do sada kada su menjali RAID hook i nije bilo dokumentovano na wikiju. Inace ni jedan veci problem do sada sa software-om ili nekim config-om.

Lepota Arch-a:
- jednostavni config fajlovi
- minimalizam (KISS)
- pacman


Topla preporuka.



And all you touch and all you see
Is all your life will ever be
---Δ==

Neugodna istina - reaguj! | Linux is not Windows
 
Odgovor na temu

loonies
~

Član broj: 40927
Poruke: 248



+12 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up29.11.2009. u 23:54 - pre 174 meseci
@ventura

Da li si ti nekada probao nekoliko programa, recimo audio player-a?
Ili si se odmah prihvatio prvog sa liste Google: "audio player software"?
Ili si mozda zadovoljan onim koji dolazi (ako recimo dolazi) preinstaliran sa tvojim OS-om?
And all you touch and all you see
Is all your life will ever be
---Δ==

Neugodna istina - reaguj! | Linux is not Windows
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
93.86.17.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 00:28 - pre 174 meseci
Ja razumem da je nekom zanimljivo i da ga opusta probanje i configurisanje razlicitih linux distroa ali kada je rani pubertetlija tj nema ama bas nista pametno da radi :) (takav sam bio i ja).Ali da covek od 30 god smatra zabavnim drljanje po linux distribucijama ....treba da se zapita :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 00:42 - pre 174 meseci
Ljudi nije ovo sad fora da se prepucavamo jel instalacija distroa svakakvih svaki drugi dan pametno ili ne. Neko to radi iz hobija a zivi od necega sasvim drugo, umesto da igra igrice 5 sati dnevno mozda voli da instalira neki distro i da isproba jel ima nesto novo...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 00:49 - pre 174 meseci
@imenjak - E, vidis, ti si prebrzo ostario... ;)


 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
93.86.17.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 00:52 - pre 174 meseci
Nazalost jesam :)
a bila su to fina vremena igrati se sa linux distribucijama :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 01:04 - pre 174 meseci
Ma i ja sam nekad to tako drndao, dodje april i novembar i odmah padne reinstalacija 5 puta sa 5 razlicitih distroa. Evo nisam isprobao neki distro sem Karmic na jedan dan evo vec godinu dana. Niti me privlaci. Zato me je i zanimalo sta imaju drugi tuxovci da kazu na ovu temu jer bas i ne verujem onim review-ovima sa neta. Dok na review-u pljuju PCLOS ovde ga hvale i slicno + sto sa vremena na vreme vidim dobre komentare za distroe za koje sam nekad smatrao da su pure s*it.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 08:13 - pre 174 meseci
Bice obrisan svaki novi post koji bude u stilu venture i mitrovica.
Tema je vrlo jasna i nedvosmislena.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.adsl.eunet.rs.



+3 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 10:44 - pre 174 meseci
RHEL/CentOS 5. Vec je skoro 3 godine na 2.6.18 kernelu. Apsolutna kompatibilnost sa svim bin fajlovima vec 3 dine. Rade svi sistemi za virtualizaciju bez budzenja, sertifikovan za lotus paletu proizvoda, oracle paletu proizvoda, IBM tivoli paletu proizvoda itd itd... Postoji lista sertifikovanih servera sa kojim mi RHEL garantuje da ce sve da radi savrseno sa njihovim sw. Zadnjih 3 godine su izbacili 2-3 novine a sav ostali rad se svodio na ispravljanje svih mogucih i nemogucih gresaka.

Nije "bleeding edge" ali za ozbilne korisnike must have.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 10:56 - pre 174 meseci
LTS je nesto sto u takvim slucajevima presudjuje. Evo sad sam pricao sa nemysis-om i kaze da je doslo opet do ABI break-a na xserveru 1.7.2, nvidia jos nije izbacila patch-ovane drajvere. Ovo pocinje malo da boli i izgleda da je uvodjenje KMS-a u kernel bila najpametnija stvar koju su mogli da urade. Proprietary catalyst drajveri su stvar proslosti koliko vidim, vecina ljudi se okrece open source drajverima, nouveau bi trebalo da uleti u 2.6.33 (makar su ovi iz canonicala to najavili), gallium3d dolazi takodje ali recimo opet je DRM repo izasao iz mainline-a, kad ne bi nesto izmisljali ne bi zivi ostali.

Ispade da su intelovi gpu-ovi sa kojima je bilo toliko problema - sada najbolji izbor.
make love - !war
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.rcub.bg.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 13:32 - pre 174 meseci
Citat:
Reci mi jesu li uradili nesto povodom grafickog instalera, jel i dalje teraju package kit i da li ti izbacuje samo pakete za tvoju arhitekturu ili izbacuje kao pre i za i586 i x86_64 iako su repoi dobro podeseni?


Koliko ja vidim sad je samo za ovu kantu a sto se tice podesavanja repoa ja sam mu samo rekao da hocu sve repoe onda kada sam prvi put startovao rpmdrake.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 13:39 - pre 174 meseci
Ok, posto sam ranije imao bas gadne frke da ga namestim da mi drake pokazuje fajlove samo za moju arhitekturu i one koji nisu arch specific i to se provlacilo kroz dve verzije mandrive...
make love - !war
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.rcub.bg.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 14:11 - pre 174 meseci
Pazi mozda se jos uvek provlaci a ja ne znam gde da gledam. Bilo kako bilo u 2008.0 koji mi je jos uvek aktuelna kuci (mnogo toga ispodesavano i mnogo toga vapi za backupom) pise za koju arhikteturu je paket, dok u 2010.0 ne.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Clash of the distro's - Time to sum up

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8233 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.