Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Clash of the distro's - Time to sum up

[es] :: Advocacy :: Clash of the distro's - Time to sum up

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8284 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 16:20 - pre 175 meseci
Meni je Ubuntu bio sasvim OK, tu i tamo bude po koja mana,
ali generlano mislim da je kvalitetan distro, i preporucujem ga
nekome ko ulazi u svet Linux-a, kao i Mint koji je jos laksi jer
dolazi sa preinstaliranim nekim stvarima koje 99% ljudi zeli da
ima pa je u tom smislu jos laksi.

Na Arch sam presao posto ipak zelim malo vise sam da se igram
oko OS-a, a Ubuntu nije da onemogucava to, ali ipak ne vidim poentu
zasto to raditi na Ubuntu-u, kada je Arch bolje resenje za to, iz vise razloga,
a uglavnom su navedeni gore.

Uglavnom ljudi skacu izmedju distribucija iz 2 razloga najvise - prvi
je sto im jedna bolje prepoznaje i podrzava hardver koji imaju, a drugi
razlog je neka jednostavnost upotrebe i broj problema na koje nailaze
radeci sa tim distro-om.

Svako treba da proba vise glavnih distribucija, malo se upozna sa osnovama
Linux-a, i onda sam odluci zasto odredjeni distro za njega ima prednost.

Naravno govorim o "obicnim" korisnicima (gde manje-vise svrstavam i sebe),
a ljudi koji su profesionalci i imaju dobro znanje iz ove oblasti - oni znaju sta
za odredjeni posao koji imaju pred sobom predstavlja najbolje resenje i jednostavno
to koriste, bez mnogo filozofije.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.142.*



+10 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 17:47 - pre 175 meseci
iskreno ja se nisam previse bavio ostalim distribucijama osim opensuse.
sta reci o 11.2..
deciji problemi(vec receni) jos uvek postoje ali topla preporuka svim pocetnicima.
primetno brza od predhodnih verzija.
u poslednje vreme sam jako sklon arch-u ali nikako da skrpim vremena da instaliram(kod kolege radi ko zmaj :D).
ubuntu......
mandriva nije losa isto preporuka pocetnicima.
uglavnom sam sklon KDE orjentisanim distroima.
Citat:
Uglavnom ljudi skacu izmedju distribucija iz 2 razloga najvise - prvi
je sto im jedna bolje prepoznaje i podrzava hardver koji imaju, a drugi
razlog je neka jednostavnost upotrebe i broj problema na koje nailaze
radeci sa tim distro-om.

bas tako opensuse i mandriva
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 18:53 - pre 175 meseci
Drago mi je sto si pomenuo KDE. Skoro sam isprobao 4.3.1 i mogu reci da radi ocajno. Covece konqueror, arora, rekonq, opera sve to radi traljavo, totalno nekompatibilno, blokira, smesno prikazuje neke sajtove (jedan od njih je i elitesecurity), imao sam probleme i sa qt-om (nemogucnost prebacivanja fokusa na textbox iz cista mira i slicno). Sa druge strane firefox i chomium/chrome rade extra ali su gtk aplikacije pa mi nema nesto smisla njih koristiti :D

Umesto sto menjaju ime u KDE Software Compilation trebalo bi da opravdaju necim promenu na 4.4 verziju...

Ali malo vise da porade na qt-webkit-u i qt-u i bice to ok... Inace ima poprilicne catchy fore koje su svakako + pri desktop upotrebi... O Kontactu da ne pricam koji je extra PIM software...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 19:04 - pre 175 meseci
- 90-tih je bilo popularno tzv. "rusenje sistema" (hahaha) - tj. re-instalacija kojekakvih Windows-a svako malo

Sada je popularno "menjanje distro-a" :)

Ocigledno da ima ljudi koji vole da se zezaju sa tim instalacijama i re-instalacijama OS-ova. Ja sam takva pitanja resio sa virtuelnim masinama - ako mi treba neki OS zbog ovoga ili onoga, samo napravim VM i to je to.

Ja sam se sa time zaludjivao sa svojih 14-16 godina - sta sve nisam testirao, od OS/2 Warp-a, Windows-a "Chicago", "Daytona", "Memphis" (ko se njega seca! nikad se nije pojavio kao retail), Slackware-a 3.x, RedHat-a 5.x, SuSE-a 6.4 i 7.x... eeee

Posle me je sve to smorilo, i sada samo zelim da mi sistem radi i da ga po mogucnosti instaliram samo jednom dok ne promenim komp.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 19:13 - pre 175 meseci
Pa distro hopperi u najvecem broju slucajeva jure poboljsanja performansi ili hardware-sku kompatibilnost tako da teranje distroa u VM ne zavrsava posao.

A ja sam, dok nisam nasao Detroit, terao DOS sest meseci dok nisam nabasao na CD. Niko zivi nije imao kopiju Windows-a u to vreme (makar u mom hood-u) :D

Uglavnom je lakse ovako razmeniti iskustva nego reinstalirati pet distroa radoznalosti radi ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
93.184.87.*



+42 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 19:23 - pre 175 meseci
Ja ću samo da pohvalim deka Debiana, koga ne menjam već duže vremena.
Jednostavno, nakon malo podešavanja, kod mene, na Desktopu, i na laptopu, sve radi bez problema, ko singerica.
I to radi toliko stabilno, da me ponekad uhvati neka blaga mučnina, i monotonija :-) (a onda se setim da su oni tu da služe meni, a ne ja njima. Vreme zezanja sa raznim distroima je za mene prošlost. Jednostavno našao sam distro koji mi u potpunosti odgovara; Za koji nemam niti jednu zamerku, tako da moj izbor je definitivno Debian Squeeze!
Probao sam skoro najnoviji ..buntu, i iskreno, sem brzine botovanja, on nema šta da traži kraj žilavog deka Debiana.
Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 19:29 - pre 175 meseci
Pa Squeeze nije obican dekica, to je dekica na steroidima, ti u stvari teras developement branch...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
93.184.87.*



+42 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 20:21 - pre 175 meseci
Citat:
combuster: Pa Squeeze nije obican dekica, to je dekica na steroidima, ti u stvari teras developement branch...

...ili ti, žilavi deka Debian, kao što i rekoh.

O Lenny-ju ne želim ni da pričam, koliko je to čudo stabilno. Ali ja eto uzeh da se zezam sa Squeeziem zbog novijih paketa, i ispostavilo se, u mom slučaju, da je to bio pravi potez.
A za zezanje bih pre izabrao Mintića nego Ubuntu.
Još nešto. Vidim da MladenIsaković uzdiže ovde PCLinuxOS do besvesti. Probao sam ga, i nisam nešto ekstra oduševljen. Iskreno pre bih terao na svojoj mašini Mintić, nego li PCLinuxOS.
Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up30.11.2009. u 22:49 - pre 175 meseci
Da budem iskren zbog njega sam i pokrenuo ovu temu :D Vidim uzdizu se neki "novi" (novi u mojoj knjizi) distroi pa rekoh buduci da su svi veci igraci izbacili svoje verzije da popricamo malo o tome...

Ja Debian preporucujem samo onima koji nemaju internet konekciju buduci da je to distro koji dolazi sa 5 DVD-jeva, skines kod nekog ko ima broadband i vozis, za one sa dial-up-om nema dostojne zamene za Debian po meni...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
93.184.87.*



+42 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 00:47 - pre 175 meseci
combuster, ma jok bre. Skineš cd iso i voziš. Ili net install verziju, pa prilikom instalacije ona povuče sa neta sve što treba od paketa. Kasnije, ko šta voli neka dodaje...
Debian & Win 7
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 00:50 - pre 175 meseci
Hehehe, naravno da ja koji imam broadband net sam ga instalirao preko net install-a, ali je debian kao sto rekoh idealan za one koji nemaju broadband konekciju upravo zbog cinjenice da im i ne treba ako imaju svih 5 dvd-jeva ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.adsl.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 07:05 - pre 174 meseci
hehehehhe Deka Debian

a sta je onda Slackware ? Pradeda ? :)

inace, vidim da ce Patrik morati ponovo da preskoci par brojeva u verziji Slackware-a
zbog svih ovih silnih distribucija koje izlaze 2 puta godisnje ... :)
Slackware 13 , zvanicna podrska za x86_64 , to je sve sto mi je trebalo :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 09:13 - pre 174 meseci
Da jbt konacno 64bit, a Slackware je najstarija ziva distribucija, znaci on bi bio... askundjer :) Nego mi reci sta je sa tim packet management-om na Slacky-ju, jel su nesto automatizovali? Jel istina da mozes na njemu da konfigurises pacman-a (buduci da su paketi u tar.gz-u) ili su nesto unapredili pkgtool, ja se secam da mi je trebao ceo jedan dan da pohranim dep-ove kada sam hteo da instaliram mythtv na slackware-u :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.uns.ac.rs.



+67 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 12:37 - pre 174 meseci
ne , nisu nista posebno unapredili pkgtool
mada imas slackbuilds ...
ne znam za pacman da li moze

paketi u slacku su tarbol arhiva sa strukturom direktorijuma i fajlova kakva treba da bude kad se paket instalira , installpkg samo iskopira fajlove iz arhive tamo gde treba i pokrene skriptu koja odradi dodatna podesavanja ako treba nesto ...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 12:47 - pre 174 meseci
Pa jel razresava sam dep-ove ili moras rucno? Pacman bi trebalo da moze zato sto po istom principu i arch radi sa paketima, tarball se raspakuje sa strukturom kakva je na / filesystem-u i to je to...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 13:29 - pre 174 meseci
Sumnjam da razresava sam - eventualno u README fajlu neke
instalacije ti jave bez cega nece da radi - pa ti svlaci sam :)

I moze li neki pametan razlog Slackware, ne Arch?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 13:36 - pre 174 meseci
Pa dobro, stvar navike, najveca razlika je izmedju SystemV (Slackware) i BSD (Arch) init stila, meni je iskreno lakse da upravljam servisima i modulima iz rc.conf-a mada ko zna kako i prckanje po /etc/init.d i /etc/rc0.d - rc6.d je skroz ok - mada simplicity ide na stranu rc.conf-a. Ali i arch vuce neke SysV fore tipa /etc/inittab, imamo runlevel-e i slicno. Samo sto zaista pacman je neverovatna prednost...

Sve je bolje od upstart-a :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.otpbanka.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 14:59 - pre 174 meseci
Jesam li ja nešto propustio??? Slackware init je BSD init style - bio oduvek, tako da nešto sumnjam da su ga sada menjali (no nikada se na zna, a najnoviju verziju, po prvi put nisam poželeo da stavim ni na virtualnu mašinu -pošto je to način kako probam razne distribucije, gledajući mane i prednosti), tako da ne mogu da garantujem za ovo što pričam. Inače, ono što sam probao od novajlija su Ubuntu 9.10- koji mi se po prvi put nije svideo (valjda sam imao prevelika očekivanja) i nekako je retro, dok Kubuntu po prvi put kod mene je dobio prioritet (što zbog novina kojih nema u Ubuntu-u, što zbog predobrog KDE 4.3.nešto koji zaista radi kako treba). PCLOS je dobaaaar. Još kada sam na njega nabacio KDE 4.3.3 (čini mi se da je to najnovija verzija KDE-a) i više nego dobar, definitvno dobja dva bambija (i šansu da bude kod moje žene na računaru). RHEL/CentOS 5.4 koliko god bio dobro rešenje za servere, malo mi štuca kod kućnih -desktop mašina. Moram dodati po prvi put. Primetio sam malo lošije prepoznavanje novog hardwarea samo to i ništa više, ali zato SuSE je na ovom dobio čistu desetku. Iznenađujuće je, bar za mene, da su posle jako dugo vremena učinili da radi lepo, brzo, i za sada stabilno (naravno SuSE). Fino utegnut, po prvi put mogu reći sve najbolje o njemu. Još ako ste apsolutni početnik, gotovo sve gore navedene distribucije (sem RHELA/CentOS-a) + Mint 8 koji još nije videla virtualna mašina kod mene, tako da ne mogu ništa reći o istoj, prosto ne može se odlučiti kojoj prvoj da priđe. Svaka na svoj način dobra.
Arch je priča za sebe. Moja druga ljubav (prva je bio Gentoo dok sam bio mlad, lud i veeeeeoooooma strpljiv). U Mandrivu sam jednostavno izgubio poverenje. Uvek kada je uzmem na početaku se oduševim, da bi posle prvog-drugog updatea sve počinjalo čudno da radi i da stavke koje su radile jednostavno prestaju. Jednostavno od Mandrake-a više nije to to...


[Ovu poruku je menjao vladared dana 01.12.2009. u 20:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 19:08 - pre 174 meseci
U pravu si, jeste BSD style ali me je zbunilo to sto cini mi se da sam vidjao skripte tipa S99 u Slacky-ju, moguce da je zbog kompatibilnosti sa System V:

Citat:

Since version 7.0, Slackware includes System V init compatibility. Many other Linux distributions make use of this style instead of the BSD style. Basically each runlevel is given a subdirectory for init scripts, whereas BSD style gives one init script to each runlevel.

The rc.sysvinit script will search for any System V init scripts you have in /etc/rc.d and run them, if the runlevel is appropriate. This is useful for certain commercial software packages that install System V init scripts and scripts for BSD style init.

make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Clash of the distro's - Time to sum up01.12.2009. u 21:33 - pre 174 meseci
Mint 2.2, Bianca, izasao februara 2007. Imam li ja nesto protiv da tu verziju, te distribucije koristim i danas? Ne. Mogu li? Ne, jer se u medjuvremenu promenilo mnogo toga a podrska za Mint Biancu vise ne postoji - http://www.linuxmint.com/oldreleases.php. I onda krenem da trazim novu distribuciju, SILOM PRILIKA, ne iz neke zaje....cije. Mislim da retko ko to cini jer ima previse vremena, ali se dogadja da te i nove verzije ISTE distribucije zezaju, pa prosto moras ako hoces da ti radi sav hardver i slicno tome.

Kao sto sam vec nekoliko puta pisao, ja sam isprobao bas mnogo i do dana danasnjeg jos nisam nasao distribuciju da bi sve radilo. Jedna distribucija proglasava sve DVD koje stavim u rezac punim i gotovo. Nikakvo obavestenje, poruka o cemu se radi, nista. Sta sad ja da radim, da glumim nekog "divelopera", da gnjuram po forumima danima ili da jednostavno za tih 5 minuta predjem na drugu distribuciju i tamo to rezanje odradim rutinski.

Ima sve vise racunara bez cd/dvd rezaca ali mnoge distribucije nece da krenu sa eksternog rezaca, preko USB konekcije a narezane su bas tim rezacem, bas preko USB konekcije. Dakle, njih ne mozes ni da probas, bez veze.

I tako redom. Osnovno pravilo kod Linuksa je da nema pravila. Svakome preporucujem da upozna nekoliko glavnih distribucija i da ima na racunaru bar dve, da se nadje zlu ne trebalo.

Meni je radna distribucija Mint 5, Elyssa xfce verzija a imam i par cistih Ubuntua na disku.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Clash of the distro's - Time to sum up

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8284 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.