Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

[es] :: Advocacy :: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24614 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 14:20 - pre 177 meseci
Citat:
VladimirCDT
Ivane, po tebi je definicija "obicnog korisnika": korisnik koji preferira Windows.
Ako je tako, onda nema smisla voditi raspravu Windows vs. Linux i ukljucivati "obicne korisnike" u pricu, jer je onda po definiciji Windows bolje resenje. Da onda batalimo tu pricu...


Ja sam lepo rekao - 80% korisnika PC racunara su "obicni korisnici" - fakat da oni koriste Windows a ne Linux ne govori o tome da oni "preferiraju Windows" vec da im Windows radi posao - eksperiment sa netboocima je pokazao da im Linux >ne radi< posao cak i kada im se tutne po manjoj ceni - tako da otpada ona prica o tome da je komplikovano instalirati itd itd.

Nisam ja kriv sto 80+% korisnika koji jesu "prosecni korisnici" jer spadaju u onaj statisticki prosek jesu onakvi kakvi jesu.

Citat:
Nedeljko
Koje si to diferencijalne jednacine morao da resis da bi ti Linux proradio? Okaci ih ovde, pa da vidimo. Mozda ti Linux proradi od toga.


Mislim da je to sa "diferencijalnim jednacinama" bila analogija - ja sam uspeo da zbudzim xorg.conf i da doinstaliram neke kernel module kako bih imao dual-display izlaz na toj Atom masinici ali cisto sumnjam da bi obican korisnik to mogao.

U Windowsu, mozes misliti - to radi bez ikakvih problema.

Ili ona epizoda gde Firefox toolbar "izlece" iz svog asset space-a pod KDE-om u Ubuntu-u dok ne doinstaliras neke pakete i jos pritom moras da iskonfigurises UI u KDE-u... zamisli "obicnog korisnika" kad ti se zali da mu Firefox ne izgleda kako treba i dugmici iskacu sa toolbara - da mu ti kazes "a ne ne, treba ti GTKxyz123 i moras da podesis KDE ovako i onako"


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 14:23 - pre 177 meseci
Cekaj bre, odakle skidas programe i drajvere za Windows? Sve ti dodje samom instalacijom Windowsa? Neko je vec rekao, mnogo si pisao, a nista nisi rekao.

Primetio sam da kada pljuju po linuxu, onda obavezno uzmu distro koji im najmanje odgovara, pa rokaju po njemu.. To je kao kada bi ja rekao da hocu Win XP SP3 da radi na mom laptopu out-of-box. I da kenjam po MS i Windowsu i ko zna cemu jos, jer jbt, ja nemam instaliran drajver za wireless i modem, a trebam da ga skinem sa neta.. Odakle mi bre net? LOL, ROFL ili kako god.

Uz ovaj laptop [lenovo n500] ne ide OS niti ide disk sa drajverima za bilo koj OS. Win 7 i Ubuntu 9.04 rade out-of-box [Windows 7 skine neke update za drajvere po instalaciji sistema, ali nebitno racunam da rade outofbox]
Drajveri za Linux su u proseku ~10x manji od istih za Windows, tako da i ako ih tu uporedimo Windows opet gubi.

Zamisli da ja hocu ekstra juzer frendli sistem, zatim instaliram Gentoo i pocnem da kenjam kako je sve crno i samo bela slova, ne znam komande, moram da googlam. Poserem se na linux i kazem: Linux sux, Windows rulz i toliko. Dodjem i prosipam ovde isto to s*****.

Vazi, ali neki drugi put. Ovo jeste advokasi, ali ga ponekada smorite sa tom pricom.

EDIT: Ovo sam poceo jutros pre ispita da pisem, pa sam otisao... Sada sam nastavio i postovao, ali izmedju postoji mnogo postova koji nisu vezani sa ovim, jbg :P
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 14:39 - pre 177 meseci
[offtopic]
Citat:
bojan_bozovic: @VladimirCDT

kako je meni komp bio ruter sa Vistom onda, a nisam trazio nikakva dodatna uputstva sem onoga sto je u Windows helpu, preko WLAN doduse?

Pazi, to je bilo pre nekoliko godina. Detaljno je konfiguracija izgledala ovako:
Kablovski modem, preko usb kabla na njega je prikacena nova masina sa Win XP SPx.
Crossover kablom je stara masina prikacena na mreznu kartu nove masine. Stara radi pod Win 2k SPy.

Sada da me pitas sta sam onda morao da setujem u admin settings, nemam pojma, samo se secam da su bile neke dozvole... Ali nije to bila poenta te price, vec kao primer da za nesto sto se tice Windowsa, ipak nije uvek lako naci objasnjenje i pomoc. I tu imas da se oznojis i jos posle nadjes neko shugavo resenje koje podrazumeva davanje admin privilegija (security issue) itd.
[/offtopic]
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 14:45 - pre 177 meseci
Pazi, za bilo sta lakse je pogledati MSDN i Technet nego koristiti man/info stranice i HOWTO fajlove u Linuxu koji mogu da budu i zastareli iz ko zna koliko stare verzije! Puno programa u GNU userlandu ima zastarelu dokumentaciju.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 14:54 - pre 177 meseci
Pa zasto li se meni onda mandb update-uje na redovnoj bazi ??? Trose mi bandwith samo garant...

Jel mozes da navedes jedan?
make love - !war
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:03 - pre 177 meseci
[offtopic]
@bojan_bozovic
Sto se MSDN-a tice, tu je nenadj*biv po pitanju Win API-a. Sto se tice nekih korisnickih problema, pravo da ti kazem ume da bude zamorna pretraga knowledge base-a da bi se iskopao pravi clanak koji ti moze pomoci. Sa druge strane, ja do sada nisam imao u mom iskustvu problema da iskopam resenje koje se tice Linuxa generalno, ili ma koje poznatije distribucije. Bilo kao kucni korisnik, bilo kao developer. Ali dobro, mogu da prihvatim da je vecina ljudi mozda imala drugacija iskustva.

Takodje, istina je da po pitanju dokumentacije, mnoge OSS aplikacije ili frameworks imaju vrlo neurednu, ili nekompletnu ili zastarelu dokumentaciju. Ali to vec nema veze sa samim Linuxom, niti sa major Linux distribucijama, pa ni major desktop okruzenjima.

Generalno, zarad dobre diskusije i boljeg razumevanja, ne bi smeli da brkamo razne OSS projekte i aplikacije, sa samim OS-om, pa i desktop okruzenjima za Linux.
[/offtopic]

Sto se samog problema tice koji je Linus naveo, a koji otvara ovu temu, mislim da ce resenje upravo tog problema doneti istovremeno resenje i glavnog problema koji se tice upotrebne vrednosti Linuxa kod sirokih narodnih masa. Odnosno, sama instalacija i update sistema ce biti jos laksi.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:03 - pre 177 meseci
@combuster
Nemam linux instaliran ali za ceo GNU projekt man stranice su zastarele, je se koristi Texinfo http://www.gnu.org/software/texinfo/ ali ni info dokumentacija cesto nije dobra, a nikako ne moze da se uporedi sa windows dokumentacijom. Ja sam siguran da ces naci ako potrazis i zastarelu dokumentaciju u info formatu.
 
Odgovor na temu

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:04 - pre 177 meseci
Za onaj Intel 536EP ovo bi trebalo da radi:
http://linmodems.technion.ac.i...P-2.56.76.0_2007_10_05.tar.bz2

Skripta za instalaciju bi trebala da radi na svim popularnijim distroima, pa srećno :)

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:42 - pre 177 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic
Cekaj bre, odakle skidas programe i drajvere za Windows? Sve ti dodje samom instalacijom Windowsa? Neko je vec rekao, mnogo si pisao, a nista nisi rekao.


Ovaj... pravo da ti kazem, Windows Update obicno nadje sve drajvere, ako vec nisu bili na samom disku.

Cak i da ih ne nadje, google search "XYZ driver windows x" i uz 2-3 klika si na "setup.exe" koji ga instalira automatski.

Ona agonija sa Intel-om samo pokazuje kako nekad Linux "instalacija" pocne da se pretvara u pakao. Elem, mozete izguglati za IEGD instalaciju pod Linuxom pa vidite.

Doduse, Linux omogucava sa tim prckanjem da se stvari nekad i prisile da rade - ako Windows drajver ne radi nesto, skoro je pa nemoguce uraditi bilo sta osim kontaktirati firmu koja pravi hardver... Medjutim problem je sto, za moj ukus bar, to "budzenje" u Linuxu jako cesto dodje kao obaveza.

Onda onaj Firefox problem na KDE-u koji sam bio nasiroko dokumentovao (i resio zahvlaljujuci pomoci ovde) - nemojte mi reci da to nije posledica "kupusa" - dajte, molim vas, mislim super je sto vi imate Gnome, KDE, GTK, QT i jos zilion kojekakvih UI framework-a - ali mene kao korisnika to apsolutno ne zanima, i ne svidja mi se ideja da moram da budzim i doinstaliram rucno nekakve "pakete" zato sto Firefox ne radi po defaultu kako treba pod KDE okruzenjem u Ubuntu instalaciji.

Citat:
Primetio sam da kada pljuju po linuxu, onda obavezno uzmu distro koji im najmanje odgovara, pa rokaju po njemu..


Iskreno da ti kazem, osim Ubuntu-a nisam skoro koristio nesto drugo - ti zaista mislis da ja imam pojma kakvi sve distroi postoje i da trazim onaj koji mi bas ne odgovara? Svasta - obicno pitam Nero Linux kolegu sta valja, on mi kaze - i ja to instaliram.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:46 - pre 177 meseci
Jbg, imao si tu nesrecu da isprobavas linux na platformi koja je najslabije od svih podrzana i to u najgore moguce vreme... Za razliku od tebe Srdjan sasvim lepo tera na svom Lenovo S10 (GM950) i Ubuntu Netbook Remix i Arch Linux...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:48 - pre 177 meseci
Da, to je GMA950 - cipset iz 2005-te godine (945G/GM/GSE). Ej 4+ godine star... mislim bilo bi malo cudno da nije podrzan posle 4 godine.

Ja ipak pricam o necemu iz 2008-me.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 15:59 - pre 177 meseci
Pa intel je tu napravio zezanciju, pricali smo o tome, Tungsten je izgleda mi imao preca posla nego da razvija drajver za poulsbo chipset (znas i sam da se oni zezaju sa virtualizacijom), sada kada je Intel preuzeo stvar u svoje ruke situacija se tu mnogo poboljsala, koliko je meni poznato sada linux na tom chipset-u radi kako treba...

Probaj da poteras Linux na Arrandale-u cim izadje ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.209.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 16:02 - pre 177 meseci
@combuster

Krenuo sam da instaliram ovaj modem na desktop mašini po uputstvu koje si mi dao.
Najpre sam kucao (kao root)

make clean

ovo je prošlo bez problema. Zatim sam kucao:

make intel536ep

izbacuje mi neke error kodove. Evo slike. Pomagajte:


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 16:17 - pre 177 meseci
Da, ne vredi, intel je napustio razvoj drajvera za ovaj modem jos poodavno i distribucije su preuzele tu odgovornost na sebe, slackware naravno nema prekompajlirani drajver za ovaj modem i to je to... Nesto cisto sumnjam da ga mozes poterati na slack-u, reci mi koju verziju kernel-a imas?

Onaj drajver sto ti je dao mr_pingvin takodje ne radi od 2.6.24...

Sta je sa hsf-om jesi li probao?
make love - !war
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
93.86.1.*



+43 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 16:19 - pre 177 meseci
Toliko o linuxu :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 16:24 - pre 177 meseci
Jeste, na Visti me zezala TV kartica sa BT878 chip-om dok je na linuxu radila sasvim normalno - toliko o Windows-u :)

omg :(
make love - !war
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 16:30 - pre 177 meseci
Sta ste ocekivali, da Intel odrzava drajvere za deset godina stari hardver?

Ako je bas neophodan taj modem, moze da se proba distribucija sa starijim kernelom, jer to ipak nije server.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 16:37 - pre 177 meseci
Pa ne, najnoviji drajver potice iz 2003-ce... 6 godina kasnije pojedini distro-i pokusavaju da ga prilagode najnovijem kernelu i u tome uspevaju, nazalost slackware nije medju tim distroima...

A da udje u kernel - ne moze...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 17:04 - pre 177 meseci
@Dimke, moj post se odnosio na to, kako za windows postoje drajveri i ne moraju da se skidaju sa neta. Dok kod linuxa moras da ih skines. Tako je neko rekao na nekoj prethodnoj strani. Samo sam rekao da to nije tacno i toliko o tome.

Kazes windows update nadje sve drajvere, jeste ali kada imas internet. O tome smo pricali. On je okrivio linux, jer mu je neko rekao da u synaptic otkuca nesto skine i instalira drajver za modem, a kaze nema pristup internetu. Isto vazi i za windows, kada nemas drajver ti nemas drajver i tu je tacka, da li ces ti da pozajmis od drugara disk, skines sa neta [sa nekog n-tog racunara] ili ga sam napises [lol] je tvoja stvar. Nije to problem linuxa, niti bolja strana windowsa, ali covek je to svalio to na linux sux.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.106.*



+2789 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 17:36 - pre 177 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da je to sa "diferencijalnim jednacinama" bila analogija - ja sam uspeo da zbudzim xorg.conf i da doinstaliram neke kernel module kako bih imao dual-display izlaz na toj Atom masinici ali cisto sumnjam da bi obican korisnik to mogao.


Ah, tako, diferencijalne jednačine su bile iz editovanja xorg.conf-a. Dobro, to sam pitao. Vidiš, ja prvo nisam siguran da više od 1% korisnika koristi dual-display, koliko god to na Windows-u jednostavno bilo. To su ipak specifični zahtevi. Drugo, ja na Windows-u nisam uspeo da rešim neke mnogo primenljivije diferencijalne jednačine - da na bivšem lapotopu poteram internet preko mrežnog kabla na poslu. Sa druge strane, tadašnja Mandriva je obavila posao sa jednim običnim next->next->finish, a sledeća verzija out of the box. Svojevremeno sam na tadašnjem poslu imao štampač HP LaserJet 1100, koji je iz Windows-a 2000 non stop brljavio sa bilo čime štampanim u *TeX paketima. Isti fajlovi su na istom računaru i istom štampaču bili potpuno korektno štampani kada sistem podignem sa tadašneg Knoppix CD-a.

Citat:
Ivan Dimkovic: Ja nemam nikakav problem sa definicijom "obicnog korisnika" - obicni korisnici su onih 80+% korisnika koji kupuju racunare.


Mislim da imaš vrlo ozbiljan problem sa definicijom. Neka je PC neki skup sa 1,000,000,00 članova. Na koliko načina se može izabrati podskup skupa PC tako da ima bar 800,000,000 elemenata? Razmisli malo i uvidećeš da je ovaj problem u ovom kontekstu u kome diskutuješ vrlo praktičan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24614 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.