Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

[es] :: Advocacy :: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 24615 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 22:43 - pre 177 meseci
Ne - one time bug na community maintained distrou je izuzetak koje potvrdjuje pravilo :) Linux sukZ i nije user-friendly...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 23:22 - pre 177 meseci
Pa svima je jasan Dimke, on se uhvati za jednu stvar i tera, tera, tera, tera, tera, tera... i oni koji nikada nisu dosli na ES Advocacy je znaju... i tera... tera.. :P
Manipulant :) Manite vi njega :P
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 23:30 - pre 177 meseci
Pa ovo sa IEGD-om je relativno novo, ono sa Firefoxom je matorije.

Bilo kako bilo, svaki put kada se latim Linuxa u roku od dan-dva dodje do nekog sizifovskog problema :)

Citat:
component
Nikako mi nije jasno šta je to Dimkovic našao da mu se ne sviđa kod Firefoxa i Ubuntua?!? Imam Ubuntu, imam Firefox rade savršeno. Probao sam KDE na Ubuntuu i Firefox i dalje radi savršeno?!? U čemu je stvar sa tvojim sistemom?


Hm, koliko se secam, Firefox po defaultu nije renderovao UI assete kako treba, bookmarks toolbar je "iskakao" iz frejma i nije se video ceo tekst na dugmicima, itd... Neko ovde mi je pomogao tako sto sam apt-get-ovao neke GTK komponente i nesto ispodesavao u KDE podesavanjima.

Jebem li ga - niko nista nije rekao da sam uradio pogresno.

Mozda je razlog bio sto sam odmah izabrao KDE, tj. da se uopste nisam logovao u GNOME - kada se GNOME digne, valjda se instaliraju ti paketi.. sta znam.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 23:45 - pre 177 meseci
To je u svakom slucaju greska bila do Ubuntu-a/Kubuntu-a (zaboravio sam sta si koristio), ako nije bio u pitanju bug onda je to moralo biti razreseno kako valja sa dep-ovima...

Sto se IEGD-a tice, trebalo bi da je sada sve ok... Tako mi je receno makar ;-)

Mada znas i sam da to nije rock solid argument - ako bi tako uzimali snapshot-ove os-a i donosili zakljucke o njima onda bi ja trebalo da popljujem W7 zbog pucanja IE-a - ali znam ja bolje od toga pa to ne radim :) Bolji je od Viste i to se vidi odmah na prvu loptu (manja hw zahtevnost i cini mi se da me na prvu loptu nije mnogo smarao sa UAC-om)... :) Izgleda da je W7 skontao da ne treba da pita da li sam to ja za kompom sve dok ne treba da primeni nesto sto je potencijalno opasno po integritet samog sistema...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'23.09.2009. u 23:51 - pre 177 meseci
Jbt, al peglaju Karmic, 87 updates malopre, sace BETA za 6-7 dana,
Dimke ja mislim da Pokemon zasluzuje jedan test na tim tvojim Hight-Tech
problematicnim hibridnim platformama, dve graficke, skazi kontroleri, HDMI i tako to,
zanima me jel Ubuntu 9.10 dorast'o konacno tome ili ce opet da bude epic fail
na tvojim high_end_ment_to_scrue_with_ubuntu masinama :)


 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 00:20 - pre 177 meseci
Evo ga Dimke, timemachine: http://www.elitesecurity.org/p2113512

Znaci radilo se o Kubuntu 8.10 Ipak, je on instalirao Kubuntu, a sada nas jos ubedjuje da je instalirao Ubuntu :)

Ne postoji Ubuntu sa KDE-om niti Kubuntu sa Gnome-om. Ako odaberes KDE graficko okruzenje, onda je to Kubuntu, a ako izaberes Gnome onda je Ubuntu.
Da razjasnimo to.

Kazem ja ^^ manipulant :D

Evo nasao sam kako je to odprilike izgledalo, cisto da se vidi da ne izmislja [i ovog puta :D]

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 00:27 - pre 177 meseci
ma KDE 4, ko to jos koristi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.106.*



+2789 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 02:28 - pre 177 meseci
Pa, ja koristim KDE 4. Ne znam kako da se na openSUSE-u šiftujem na KDE 3, a GNOME ne želim.

Još mi niko ne odgovori u vezi performansi - čiji je veći, Linusov ili Bilijev?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 02:51 - pre 177 meseci
Nisam siguran, ali mislim da vec pri instalaciji imas i opciju za KDE 3.5.x

Ako nema, onda ga verovatno ima u repo-ima, a ako nema ni to, onda lepo sknes
source za KDE 3.5.10 pa polako :) http://techbase.kde.org/Getting_Started/Build/Stable_Version

PS: Koja ti je tacno verzija KDE cetvorke i kako radi? Jel koristis neke GTK aplikacije i kako one rade?
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 08:12 - pre 177 meseci
Linux je "bloated and huge" i nije za koirisnike koji nisu super advanced. Nije userfriendly, stalno puca, mora da se podešava. Čak ni najkorišćeniji OpenSource browser ima problema u Linuxu.

Dobro...

Kao što rekoh meni Firefox odlično radi u linuxu (i u Windowsu ako ćemo tako). Ali ako nekome neki program ne radi dobro, ne znači da je problem do OS-a (ili ne samo do OS-a).

Gle Microsoftov proizvod Windows ima problema sa Microsoftovim proizvodom Internet Explorerom. Najkorišćenijim browserom na svetu. Koji je deo samog OS-a:



Ili najkorišćeniji office paket na svetu ne radi dobro u najzastupljenijem OS-u na svetu:


Ili sam Explorer?!?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 08:26 - pre 177 meseci
Pa ja sam pricao da je meni bez ikakvog error-a ili notification-a IE na novoj novcijatoj jos nije izasla na internet W7-mici pukla dva puta u roku od 5 minuta i to sve posle update-a... A nije ni crack-ovana vec skinuta sa MS sajta. Ali sam napomenuo vec, tupavo bi bilo reci sad u globalu - e on sukz big time zbog toga, ok desilo se, jos je cak i prerelease, ono give peace a chance :)

Linux nije i ne moze biti bloated, u ovom slucaju je Linus mislio na kernel i stvarno ce biti zeznut za odrzavanje ukoliko proporcionalno sa novim feature-ima ne budu se slivali i novi linux kernel hakeri. A sto se samog linuxa tice ja mislim da konfiguracija tipa:

kernel+core utils+awesome ili dwm iii xmonad ne moze se nazvati bloated, user unfriendly maybe - ali ako hocete da je lagano za upotrebu tu je uvek kde ili gnome.
make love - !war
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 10:06 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, ja koristim KDE 4. Ne znam kako da se na openSUSE-u šiftujem na KDE 3, a GNOME ne želim.

Ako ti je vec instaliran KDE 3.5.x, onda je dovoljno da se:
1. izlogujes;
2. na log in ekranu izaberes vrstu sesije (donji levi ugao). Tu su ti izlistana desktop okruzenja koja si instalirao
3. ulogujes se opet.

Mislim da tu negde mozes odmah i da mu kazes da zelis da ti to okruzenje bude podrazumevano za datog korisnika.

Ukoliko nisi instalirao KDE 3.5.x onda pre svih ovih operacija, meti instalacioni DVD u citac, idi u Yast, pronadji KDE 3.5 desktop enviroment, naredi mu da ga instalira. Posle instalacije odradi gore navedene korake. Pis of kejk. :) Indzoj jor Linuks.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'24.09.2009. u 14:12 - pre 177 meseci
^ Pa ja se ranije secam da je na instalacionom medijumu dolazila
i 3 i 4 verzija, ali odavno ne koristim suse pa ne znam jel mozda
na ovim najnovijim izbacen KDE 3. U svakom slucaju postoji kod (paketi ustvari)
i moze se instalirati, bilo iz yasta, bilo da ga sam iskompajlira po uputstvu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.102.*



+2789 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 06:58 - pre 177 meseci
Ma, naravno da je izbačen. Nego, da pitam treći i poslednji put, posle čega neću više dosađivati. Da li postoje merenja performansi po pitanju čiji je veći, Linusov ili Bilijev (kada je već Linusov opao za 12%)?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 07:25 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko: Ma, naravno da je izbačen.






 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 09:03 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko: Ma, naravno da je izbačen. Nego, da pitam treći i poslednji put, posle čega neću više dosađivati. Da li postoje merenja performansi po pitanju čiji je veći, Linusov ili Bilijev (kada je već Linusov opao za 12%)?

A bre, Nedjo, u 11.1 nije izbacen. Mozda ce biti izbacen iz 11.2, ali taj jos uvek nije zvanicno izasao. Evo ja kuci imam 11.1 i koristim KDE 3.5.bla bla

Sto se tice Linusa i Bilija, stvarno ne znam, jer nijedan nisam drzao u ruci. :)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 09:23 - pre 177 meseci
Ako im ga na ES-u ne izmerimo, nigde ga nece izmeriti :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 09:43 - pre 177 meseci
Heh, mozemo ovde da se nagadjamo do nakosutra, ako smo vec poceli temu oko bloat-a:

1. U kernel se non stop trpaju novi drajveri dok se stari odrzavaju
2. Izmedju point release-ova se doda u proseku 500K linija koda

Cak sta vise mislim da ovo uopste ne utice na responsivnost kernela. Distroi vecinu (preko 90%) drajvera komapjlira kao module tako da kernel image ostaje relativno mali. Kompresija kernel image-a (pa i prelazak sa gzip-a na lzma) ne utice takodje na brzinu, mozda koja milisekunda prilikom boot procesa.

Naravno da je kernel bloat-ovan - ali nista od svega toga po meni nije nebitno. Imati 3D akcelerisani drajver na nivou samog kernela nije bre mala stvar. Zasto bih se ja mucio sa framebuffer drajverom i izracunavanjem vga mode-a bzvz... Lepo boot-ujes u init 3 sa native rezolucijom za svoj monitor a ne neku bedacku da ti font izbije oci :)

Mogu da optimizujem kernel na vise nacina, izbacivanjem nepotrebnih modula, tweak-ovanjem preemptive modela (preemptive,voluntary ili none), frekvenciju timer-a, odabirom familije procesora i slicno...

Po meni radi super i neka samo nastave, koliko god bloat-a postavili uvek se moze pametnim setovanjem kernela i odabirom sta treba da ide u kernel image a sta kao modul lepo nasetovati masina.
make love - !war
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 13:31 - pre 177 meseci
@combuster

Citat:
Heh, mozemo ovde da se nagadjamo do nakosutra, ako smo vec poceli temu oko bloat-a:

1. U kernel se non stop trpaju novi drajveri dok se stari odrzavaju
2. Izmedju point release-ova se doda u proseku 500K linija koda


A jeli to normalno? Da su linux developeri napravili stabilan API/ABI za drajvere, istima ne bi ni bilo potrebno toliko održavanja (ne može u kodu da se pojavi bag sam od sebe pa da drajver ne radi više).

Citat:
Naravno da je kernel bloat-ovan - ali nista od svega toga po meni nije nebitno. Imati 3D akcelerisani drajver na nivou samog kernela nije bre mala stvar. Zasto bih se ja mucio sa framebuffer drajverom i izracunavanjem vga mode-a bzvz... Lepo boot-ujes u init 3 sa native rezolucijom za svoj monitor a ne neku bedacku da ti font izbije oci :)


A da li je taj drajver na nivou kernela vredan svog vremena utrosenog na kodiranje i debagovanje samo zarad integracije nečega sto je mogao framebuffer u sam drajver? Linuxovci se tako i ponašaju zato sto imaju neograničenu radnu snagu i vreme za takve prepravke.

Citat:
Mogu da optimizujem kernel na vise nacina, izbacivanjem nepotrebnih modula, tweak-ovanjem preemptive modela (preemptive,voluntary ili none), frekvenciju timer-a, odabirom familije procesora i slicno...

Po meni radi super i neka samo nastave, koliko god bloat-a postavili uvek se moze pametnim setovanjem kernela i odabirom sta treba da ide u kernel image a sta kao modul lepo nasetovati masina.


Ako ti imas vremena da podešavaš sistem i kompajliraš custom kernel, ja nemam, a ni vecina ljudi koji kompjuter koriste.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'25.09.2009. u 13:53 - pre 177 meseci
Citat:

A jeli to normalno? Da su linux developeri napravili stabilan API/ABI za drajvere, istima ne bi ni bilo potrebno toliko održavanja (ne može u kodu da se pojavi bag sam od sebe pa da drajver ne radi više).


U cemu je razlika izmedju odrzavanja drajvera u userspace-u i odrzavanja drajvera u kernelu? Kernel je laksi za odrzavanje i Linus bi odahnuo malo ali zato bi se mi korisnici zivi pojeli cekajuci da se OEM's smiluju da ispisu drajvere kako valja (ako bi ih i pisali uopste)

Citat:

A da li je taj drajver na nivou kernela vredan svog vremena utrosenog na kodiranje i debagovanje samo zarad integracije nečega sto je mogao framebuffer u sam drajver? Linuxovci se tako i ponašaju zato sto imaju neograničenu radnu snagu i vreme za takve prepravke.


Ocigledno framebuffer drajver ne moze isto sto i 3d akcelerisani drajver :)

Citat:

Ako ti imas vremena da podešavaš sistem i kompajliraš custom kernel, ja nemam, a ni vecina ljudi koji kompjuter koriste.


Ako nemas sat vremena jednom u dva meseca onda ne znam sta da ti kazem, nadam se da te dobro placaju po satu ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 24615 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.