Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

[es] :: Advocacy :: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 24682 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 08:05 - pre 177 meseci
Da, to sto je rekao odnosi se na Kernel.

Windows ima mnogo veci potencijal medju obicnim korisnicima
da bude "bloated", ali postoje izvesni dokazi da i ne mora bas biti tako :)

Meni kod Windowsa najvise "smeta" sto je kod zatvoren i sto ne mogu
da zavirim kako nesto tacno radi ako me zanima, sto u Linux-u mogu.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 08:27 - pre 177 meseci
@component

Pa sta to ima bloated u kernel-u, gcc-u i bash-u :) Naravno da ima bloated distro-a i po meni jedan od njih je Sabayon cini mi se, ono cudo jeste bazirano na gentoo ali je toliko nakrcano svakakvim app-ovima da ti se smuci. A cini mi se da smo poodavno bas na ovu temu pricali kako je Mandrivin kernel - bloated, da joj po default-u kernel toliko nakrcan svim i svacim (pa i stvarima kojima realno ne bi trebalo)...

A sto se Windows-a tice, pa recimo seca li se neko (ne znam da li je to jos uvek tako - ne pratim) kako su notebook-ovi sa preinstaliranim windows-om dolazili sa svakakvim trial software-ima i popup-ovima pa ti je desktop po default-u bloated! Kao da gledas neki tezak flash sajt sa gomilom banera :)

Sto se tice bloat-ovanja kernela evo utiska jos jednog:

Sinoc sam iskompajlirao 2.6.32-rc1 i iako sam smanjio direktorijum koji sadrzi module sa 32MB na 20MB, kernel image mi se povecao za 100KB i sada iznosi 2MB. A sto je najgore neke stvari sam poskidao iz kernel image-a ??? Cinjenica jeste da kernel tree raste kao kvasac iz verzije u verziju ali ja ne primecujem neku razliku sto se brzine tice...

A najvecu razliku koju sam primetio iz sadasnjeg i prethodnog kernel-a jeste podrska i optimizacija za Atom familiju procesora, tako da vlasnici mini desktop racunara i netbook-ova vise ne moraju da skidaju patch-ovan kernel koji je optimizovan za Atom procesore...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 10:14 - pre 177 meseci
Citat:

Meni kod Windowsa najvise "smeta" sto je kod zatvoren i sto ne mogu
da zavirim kako nesto tacno radi ako me zanima, sto u Linux-u mogu.


http://www.google.com/search?h...kernel+wrk+1.2&btnG=Search

:-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.118.*



+2790 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 12:24 - pre 177 meseci
Pa, dobro, zna li neko da li takav 3ACPAH Linux kernel ima bolje ili lošije performanse od Windows kernela? Ja celo vreme pitam čiji je veći, Linusov ili Bilijev, po pitanju performansi, ali ne dobijam odgovor.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 12:44 - pre 177 meseci
Pa zavisi - kako zelis da meris performanse kernela?

Neko bi mogao da uradi sinteticke testove iz user-spacea, recimo koliko niti je moguce kreirati u sekundi, vreme potrebno za preuzimanje / pustanje mutex-a, itd...

Medjutim to mora biti uradjeno tako da se porede babe i babe, i zabe i zabe - sto nije bas tako lak posao jer se ti kerneli sustinski razlikuju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 13:19 - pre 177 meseci
Ako hocete iskreno bas me briga za windows-ov kernel i koji je brzi... Mene jedino interesuje buducnost Linuxa, a da li ce Windows jednog dana ili sutra vec postati ultrafast najsigurniji os na svetu, heh, pa kako da kazem, i don't give a ****...

Po meni se ne potrebno dize prasina oko ovoga i Linus je trebao da zna kada je davao ovakvu izjavu kakvu ce to prasinu podici, nesto slicno Shuttleworth-u kada je skoro izjavio da je developement Linuxa nesto sto se ne moze objasniti "curicama" - podrugljivo misleci na one koji se non stop zale kako Linuxu nesto nedostaje i kako bi mogao biti mnogo bolji a niti znaju zasto niti imaju blage veze "How Linux tick"... Odmah je dobio otvoreno pismo od feministkinja, lol ;-)

Kao sto rekoh vec u prethodnom postu kernel zaista postaje sve veci i veci iz verzije u verziju, i boohoohoo sto to nije onakav kernel kakav je Linus zamislio - trenutno je stanje ovakvo i ja ne bih rekao da je alarmantno. Pa zamislite kako bi sila koda koja cepa in and out kroz kernel tree haos napravila da tu medju developerima vlada anarhija koji onako ne planski samo ljuste i upload-uju svakav kod koji im padne na pamet. Ej ajde da dodam GPU reset on hang onako bezveze posle feature freeze-a, e pa nece moci bato, svaki nov feature mora proci dok je proposal window otvoren, posle toga mozes samo da peglas vec postojeci kod u slucaju neke regresije ili bug-a... Inace bi se vrlo lako dogadjalo da dan pre release-a naleti neki widespread critical bug.


I najveci haos gde trenutno vlada (medju xorg developerima) sada se uvodi neki red, predlozen je striktni razvojni plan u stage-ovima (jbt kad krenem ovako ne znam kako se kaze na srpskom :( ) pa bi to trebalo da donese redovnije verzije xorg-a - kada se zakaze release date to je to a ne kao sad u sred rc-a izbacuju MPX Input pa ga onda vracaju nazad isto tako stihijski...
make love - !war
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.197.*



+7 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 13:23 - pre 177 meseci
Citat:
Po meni se ne potrebno dize prasina oko ovoga i Linus je trebao da zna kada je davao ovakvu izjavu kakvu ce to prasinu podici, nesto slicno Shuttleworth-u kada je skoro izjavio da je developement Linuxa nesto sto se ne moze objasniti "curicama" - podrugljivo misleci na one koji se non stop zale kako Linuxu nesto nedostaje i kako bi mogao biti mnogo bolji a niti znaju zasto niti imaju blage veze "How Linux tick"... Odmah je dobio otvoreno pismo od feministkinja, lol ;-)


Čekaj, pa jel' si ti zaboravio kako taj gmaz izgleda?

Mr. Burns (The Simpsons) iz mlađih dana - original.



I majka njegova se premišlja dal' treba voleti ili ne....
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 13:31 - pre 177 meseci
Covece, ti imas nekih ozbiljnih problema.
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.197.*



+7 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 13:57 - pre 177 meseci
Da. Prehlađen sam.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 14:05 - pre 177 meseci
Sa izrazenim simptomima fetisa prema Linusovim fotkama :)
Zaebana neka prehlada. Takve tipove "prehlade" uglavnom vidjam u ICD-10 F kategoriji ;)
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.197.*



+7 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 14:43 - pre 177 meseci
De, ti kao da si se verio sa njim...
Nema razloga da te išta pogađa.

Opušteno...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.118.*



+2790 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 20:11 - pre 177 meseci
Citat:
combuster: Odmah je dobio otvoreno pismo od feministkinja, lol ;-)


Ma, ko yebe feminstkinje. Apsolutno mi je nejasno što im iko pridaje značaj. Je li njemu nešto falilo zbog toga?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.118.*



+2790 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 20:12 - pre 177 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa zavisi - kako zelis da meris performanse kernela?


Na real world aplikacijama koje postoje u verziji za oba OS-a.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 20:43 - pre 177 meseci
Heh, feministkinje se hvalile da rade na developingu ubuntu-a i da to nije lepo od njega :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 20:52 - pre 177 meseci
Ma to je malo škakljivo: performanse aplikacije ne zavise samo od kernela i teško je svesti dva OS-a na zajednički imenilac- ima tu još štošta: različite su biblioteke, drugi filesystem itd.
Evo npr. mysql na Win i UNIX.
Ili npr, kada bi se mikrokernel konceptualno poredio sa monolitnim kernelom. Jeste sporiji, ali zato i stabilniji...
Ipak, najlakše je performanse kernela porediti sa prethodnim verzijama istorodnog kernela.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.118.*



+2790 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 21:07 - pre 177 meseci
Ljude zanima šta da uzmu za njihove aplikacije. Linux based OS ili Windows.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 22:02 - pre 177 meseci
Pa ako je u pitajnu neka tacno odredjena samo jedna aplikacija, ili nekoliko,
lako je odabrati - ali vecinu obicnih korisnika zadovoljava "allaround" OS na
kome ce lepo da radi sve od igle do lokomotive. A to bas nije lako postici.

Windows ima taj enterteinment smek - fensi igre, drajveri za svakog zivog
audio - video kineza na trzistu, next-next..... finish... virus... reinstall... finish...
..next... Assassin's Creed... next-next... hijack log... finish.. reinstall... Crysis...


... i tako, bitno je da se ljudi zabavljaju, a to ljidi vole.

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'28.09.2009. u 22:11 - pre 177 meseci
Pa sta smo mi drugaciji?

make menuconfig, make modules, make bzImage, make modules_install, nano /boot/grub/menu.lst, cat /var/log/Xorg.0.log, nano /etc/X11/xinit/xinitrc, git clone, git pull, make clean, reboot :)

A izbor OS-a zbog aplikacija zavisi od toga sta neko preferira i cime se bavi, da li koristi iskljucivo oss itd... Kernel manje-vise ne igra tu neku ulogu :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'29.09.2009. u 10:06 - pre 177 meseci
Citat:
Pa sta smo mi drugaciji?


srdjan@Zverko:/usr/src/linux-headers-2.6.31-11$ sudo apt-get install wesnoth
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following extra packages will be installed:
libboost-iostreams1.38.0 libboost-regex1.38.0 libmikmod2 libsdl-mixer1.2
libsdl-net1.2 libsdl-ttf2.0-0 libsmpeg0 ttf-dejavu ttf-dejavu-extra
wesnoth-aoi wesnoth-core wesnoth-data wesnoth-did wesnoth-ei wesnoth-httt
wesnoth-l wesnoth-low wesnoth-music wesnoth-nr wesnoth-sof wesnoth-sotbe
wesnoth-thot wesnoth-trow wesnoth-tsg wesnoth-ttb wesnoth-utbs
The following NEW packages will be installed:
libboost-iostreams1.38.0 libboost-regex1.38.0 libmikmod2 libsdl-mixer1.2
libsdl-net1.2 libsdl-ttf2.0-0 libsmpeg0 ttf-dejavu ttf-dejavu-extra wesnoth
wesnoth-aoi wesnoth-core wesnoth-data wesnoth-did wesnoth-ei wesnoth-httt
wesnoth-l wesnoth-low wesnoth-music wesnoth-nr wesnoth-sof wesnoth-sotbe
wesnoth-thot wesnoth-trow wesnoth-tsg wesnoth-ttb wesnoth-utbs
0 upgraded, 27 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 230MB of archives.
After this operation, 325MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]? y

Nemam pojma, ali ovo odavno nisam igrao :D
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
79.101.130.*



+1 Profil

icon Re: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'01.10.2009. u 19:43 - pre 177 meseci
@Ivan Dimkovic

U pravu si za pokojni NovelNetWare, potpuno sam zaboravio na to.

U pogledu ostalog, nema potrebe da repliciram, moj banzai nastup je vec popravio kvalitet tvoje diskusije za jedno cetiri klase. A i inace, sve se svodi na to da neko voli da igra 3D igrice, a neko voli da kompajlira kernel. :D

Ajd' u zdravlju ostajte i jedni i drugi i treci.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linus calls Linux kernel 'bloated and huge'

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 24682 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.