Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Biblioteka - baza podataka!

[es] :: Access :: Biblioteka - baza podataka!

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 46472 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!03.10.2008. u 12:02 - pre 189 meseci
Evo prepravio sam formu za unos knjiga. Imam tu jedan mali problem. Naime, kada kliknem na dugme "Unesi poziciju" otvara mi se novi prozor i namestio sam da mi se automatski unosi SifraIzdanja. To radi lepo. To sam odradio tako što sam na događaj OnClick dodao sledeću liniju koda:
Code:
Forms!frmSkladisniProstor.SifraIzdanja = Me.SifraIzdanja

Međutim kada sam pokušao da napravim da mi se automatski unese i RedniBrojPrimerka uneo sam ispod ove linije istu liniju samo sa probenjenim poljima ali mi prijavljuje grešku. Kako da napravim da mi se unosi automatski i ovo polje?

 
Odgovor na temu

drzga
Igor Majk
Programer ERICSSON kućnih centrala
Mostar

Član broj: 15410
Poruke: 25
85.94.112.*

ICQ: 107146568


Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!03.10.2008. u 14:31 - pre 189 meseci
Jesi li probao ovo sto sam ti postavio NIJE U LISTI da se rijesis onih dugmica oko combobox-ova, fazon je da ti ovaj cod upise novi podatak ali ne zatvara ti trenutnu formu, a ako hoces posaljem ti i cod da ti izbaci poruku "nn nije u listi" i ponudi ti da li zelis editirat ti kazes yes i on ti otvori formu za unos te nakon njenog zatvaranja uradi refresh
I=U/R
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!03.10.2008. u 14:51 - pre 189 meseci
Naravno, posalji mi, ali nemam vremena da implementiram to u model sad posto najkasnije za deset dana treba da napravim kompletan model da bih ga odbramio. Kod cu implementirati u doradjenoj verziji koju cu uraditi kad odbranim ovaj zavrsni rad..
Upravo za ovo sam pitao na pocetku teme i da sam tad imao ovaj kod implementirao bih ga, ovako posalji mi pa neka saceka novu verziju..Txnks
 
Odgovor na temu

drzga
Igor Majk
Programer ERICSSON kućnih centrala
Mostar

Član broj: 15410
Poruke: 25
85.94.112.*

ICQ: 107146568


Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!03.10.2008. u 15:07 - pre 189 meseci
Postavio sam ga na tvoju formu frmUnosOsnovnihPodatakaOCitaocu na combo sifrazanimanje pod event "on not in list"
I=U/R
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.209.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!04.10.2008. u 20:06 - pre 189 meseci
Upravo sam pogledao ovo što si mi poslao ovaj kod i ovo je super stvar sigurno ću ugraditi ovo u kod ali sad nemam vremena. Hvala još jednom, probaću da proanaliziram kod jer ga ne razumem u potpunosti..
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!09.10.2008. u 10:04 - pre 189 meseci
Dodao sam na formi frmUnosOsnovnihPodatakaOCitaocu podformu koja prikazuje sve članarine koje je uplatio određeni čitalac.
Prepravio sam i formu za iznajmljivanje knjiga a takođe i tabelu iznajmljivanje knjiga. Nju sam podelio na dva dela tj. neke atribute iz tabele sam izneo u drugu tabelu i izmestio neka polja su u zaglavlju da ih ne bi unosili više puta ako iznajmljujemo više knjiga odjednom.
Imam nekoliko problema koje ne mogu da rešim i ukoliko neko može da mi pomogne bio bih mu zahvlan.

1. Kada na glavnoj formi kliknem na izdavanje knjige otvori mi se forma i ako želim da prepravim određeni slog (ukoliko sam umesto hari poter 2 pogrešno upisao hari poter 3) pritisnem Pretraga izdavanja... otvori mi se prozor sa poljima za pretragu. Pored svakog sam stavio malo dugme koje poništava određeno polje. To je stavljeno zbog situacije koja može da nastupi kada popunimo sva četiti polja za pretragu i predomislimo se i nećemo da pretražujemo po jednom od njih. Ukoliko pritisnemo dugme Poništi izbrisaće se sve u ova četiti polja i moraćemo da unosimo ponovo tri polja. Zato umesto da pritisnemo Poništi pritisnemo x pored polja i poništi se samo željeno polje. Problem je što ova forma ne radi pretragu kako valja.

2. Na istoj formi kada pritisnem dugme Prikaži on mi na formi prikazuje odgovarajući slog koji sam pretražio i to slog čija je sifraizdavanja iz izabranog sloga (klikom na odgovarajući slog na podformi polja sifraizdavanja i sifraiznajmljivanja se popunjavaju u polja pored dugmeta Prikaži). Probao sam da izmenim ovaj kod da mi prikazuje ne po polju sifraizdavanja već po polju sifraiznajmljivanja ali mi pravi neku grešku. Naravno polja pored dugmeta prikaži neće biti vidljiva.


Može li neko da mi pomogne da ovo proradi..
Baš mi je bitnno..

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!09.10.2008. u 21:54 - pre 189 meseci
Moze li neko da pomogne?



 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!10.10.2008. u 05:06 - pre 189 meseci
Mislim da ti dugmići pored Text Box-ova ne trebaju i da je dobar način onaj sa: ... If Not IsNull.... sa kojim si počeo. Pogledaj primer koji je ostavio Trtko pre jedno godinu ipo. http://www.elitesecurity.org/t258894-0#1561403
 
Odgovor na temu

dsivic

Član broj: 188446
Poruke: 105



+2 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!21.10.2008. u 15:01 - pre 188 meseci
Imam jedno pitanje.

Zar nije bilo bolje sastaviti tabele: Autor, Biblioteka, Radnik, Citalac u jednu tabelu i u nju dodati kolone (Da/Ne): citalac, radnik, autor,....

jer manje je formulara i tabela naravno.
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.208.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!25.10.2008. u 16:33 - pre 188 meseci
Najpre izvinjavam se što se nisam dugo javljao, puno sam radio. Evo u prilogu baze podataka. Pregledajte pa dajte komentare, bio bih zahvalan.

Citat:
dsivic: Imam jedno pitanje.

Zar nije bilo bolje sastaviti tabele: Autor, Biblioteka, Radnik, Citalac u jednu tabelu i u nju dodati kolone (Da/Ne): citalac, radnik, autor,....

jer manje je formulara i tabela naravno.



Koliko kontam, razmisljas na objektno orijentisam nacin, ali ovo je relacijska baza. Na pocetku sam i ja tako razmisljao.. Nista ne gubimo ako radnika i citaoca stavimo u razlicite tabele..Sta vise dobijamo..Zamisli da u biblioteci imam 10 000 citalaca i 10 bibliotekara. Ukoliko treba da napravim izvestaj o svim radnicima onda moram da napravim i query tj. upit sa uslovom where radnik=yes koji ce morati da prodje kroz 10 010 slogova sto bi potrajalo..
Drugo, ove dve tabele nemaju isti broj atributa tj. polja ..Sta tek reci za tabelu biblioteka koja nema ni jedno zajednicko polje sa dva pomenuta entiteta..
Ne vidim problem ako imamo vise tabela..
Uzmi neku literaturu koja govori o teoriji baza podataka i probaj da shvatis zasto se ne stavlja ovako kako si ti zamislio..Ima dosta literature na tu temu i na srpskom jeziku..Sta vise probaj da napravis neku tabelu po ovoj zamisli i isprobaj kako to funkcionise..
Pored toga bi trebalo da imas problema sa definisanjem kljuceva a javljala bi ti se redundansa ukoliko bi napravio jednu veliku tabelu ili vise velikih tabela..U svakom slucaju predlazem da otvoris novu temu i da se tu ukljuce ostali clanovi koji su kompetentni da diskutuju o ovoj temi..

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.208.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!26.10.2008. u 19:08 - pre 188 meseci
Može li neko da mi pomogne da napravim upit za deset najaktivnijih čitaoca. Probao sam ali nešto ne ide. Upit bi sadržao ime, prezime i broj iznajmljivanje čitaoca. Najaktivniji je čitalac koji ima najviše redova u tabeli "IznajmljeneKnjige". Da ne postujem sliku, imate relacije i tabele u bazi koju sam uploadovao u postu iznad.
 
Odgovor na temu

dsivic

Član broj: 188446
Poruke: 105



+2 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!26.10.2008. u 19:22 - pre 188 meseci
Code:

SELECT 
Citalac.RedniBrojCitaoca, 
Citalac.Ime, Citalac.Prezime, 
Count(IznajmljeneKnjige.SifraIznajmljivanja) AS CountOfSifraIznajmljivanja
FROM 
Citalac 
INNER JOIN (IzdavanjeKnjige INNER JOIN IznajmljeneKnjige ON IzdavanjeKnjige.SifraIzdavanja = IznajmljeneKnjige.SifraIzdavanja) 
ON Citalac.RedniBrojCitaoca = IzdavanjeKnjige.RedniBrojCitaoca
GROUP BY Citalac.RedniBrojCitaoca, Citalac.Ime, Citalac.Prezime
ORDER BY Count(IznajmljeneKnjige.SifraIznajmljivanja) DESC;



Jedino sto ne znam u accessu ima li nekakav nacin limitiranja

[Ovu poruku je menjao dsivic dana 27.10.2008. u 10:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!27.10.2008. u 04:55 - pre 188 meseci
Citat:
dsivic:Jedino sto me znam u accessu ima li nekakav nacin limitiranja


Ima. Koristi klauzule TOP n i TOP n PERCENT.
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.209.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!27.10.2008. u 15:22 - pre 188 meseci
Citat:
Getsbi: Ima. Koristi klauzule TOP n i TOP n PERCENT.


Pretpostavljam da je potrebno da stavim naredbu TOP 3 iza SELECT naredbe. Kada tako uradim opet mi daje isti broj čitaoca..Gde grešim?
 
Odgovor na temu

dsivic

Član broj: 188446
Poruke: 105



+2 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!27.10.2008. u 16:38 - pre 188 meseci
Code:

SELECT 
top 2 
Citalac.RedniBrojCitaoca, 
Citalac.Ime, 
Citalac.Prezime, 
Count(IznajmljeneKnjige.SifraIznajmljivanja) AS CountOfSifraIznajmljivanja
FROM 
(Citalac INNER JOIN IzdavanjeKnjige ON Citalac.RedniBrojCitaoca = IzdavanjeKnjige.RedniBrojCitaoca) 
INNER JOIN IznajmljeneKnjige ON IzdavanjeKnjige.SifraIzdavanja = IznajmljeneKnjige.SifraIzdavanja
GROUP BY Citalac.RedniBrojCitaoca, Citalac.Ime, Citalac.Prezime
ORDER BY Count(IznajmljeneKnjige.SifraIznajmljivanja) DESC;


Kod mene ovako radi.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!27.10.2008. u 20:24 - pre 188 meseci
Prvo prebrojis ko je koliko knjiga uzeo, poredjas po velicini od veceg ka manjem i uzmes prvih 10 po tom redosledu
Code:

SELECT   TOP 10 izdavanjeknjige.rednibrojcitaoca, 
                COUNT(iznajmljeneknjige.sifraiznajmljivanja)  AS countofsifraiznajmljivanja 
FROM     izdavanjeknjige 
         INNER JOIN iznajmljeneknjige 
           ON izdavanjeknjige.sifraizdavanja = iznajmljeneknjige.sifraizdavanja 
GROUP BY izdavanjeknjige.rednibrojcitaoca 
ORDER BY COUNT(iznajmljeneknjige.sifraiznajmljivanja) DESC; 

Odavde sad mozes da ides dalje i da dodas ime, prezime i slicno. dsivic ti je dao lep kveri.
Unesi malo vise podataka, bice lakse da se probaju stvari.

Ovde ima jedna zanimljiva primedba: sta ako imas vise ljudi koji zadovoljavaju kriterijum. Neka trazimo TOP 5, da se lakse pise:

Ime BrojKnjiga
Pera 20
Laza 20
Mika 15
Steva 17
Zorica 17
Milica 17

Pera i Laza su uzeli po 20 knjiga, Mika 15. To je 3 citaoca. Treba nam jos 2. E kako sad da odaberemo kad Steva, Zorica i Milica svi imaju po 17 knjiga?
Problem nije u kveriju, problem je u pitanju. Ovakva pitanja moraju da se definisu bolje. Kad ti neko trazi ovako nesto, postavi mu kontra pitanje. I bices miran sledece dve nedelje :-)

Ali, ako ti kaze na primer: Pokazi prvih deset, pa ako deseta pozicija ima konkurente sa istim brojem uzetih knjiga, prikazi i njih, onda se kveri komplikuje, posebno u Accessu :-)

A mogu da kazu: daj mi 10 najvecih prebrojavanja i pokazi sve ljude koji su uzeli toliko knjiga. Onda bi spisak koji sam dao bio duzi, jer imamo samo vrednosti 20,15,17.

Eto ti materijala za vezbanje i mozganje :-)
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!30.10.2008. u 11:25 - pre 188 meseci
Imam nekoliko problema, pa molim iskusnije korisnike da pomognu ako mogu. Evo i pitanja:

1. Kako da napravim da mi dugme izaberi knjigu bude nedostupno ukoliko se datum izdavanja (iz tabele "IznajmljeneKnjige" ne poklapa sa trenutnim datumom? Ovo se nalazi na formi frmIznajmljivanjeKnjige.

2. Šta treba da stavim na događaj OnCurrent da bi omogućio enable/disable dugmeta "Unesi oštećenja"?
Ovo se nalazi na formi frmIznajmljivanjeKnjige.

3. Mogu li preko DAO recordset da proverim da li je za određeni primerak uneta pozicija knjige. Na primer da unesem kod za dugme "unesi poziciju" na formi frmKnjiga, da stavim if naredbu koja ispituje da li u tabeli "skladisniprostor" postoji slog koji u poljima "sifraizdanja" i "rednibrojprimerka" ima vrednosti kao primerak koji smo uneli na formi frmKnjiga. Ukoliko u tabeli "skladisniprostor" postoji takav slog onda bi obezbedio poruku da knjiga već ima unetu poziciju, u suprotnom bi otvorio formu frmSkladisniProstor.

4. Na formi frmIzvestaji imam jedno skriveno polje cboMesec i ono postaje vidljivo kada izaberemo "Izveštaj o prihodima od članarina", zatim "Mesečni prihodi". Kako da napravim ovaj kombo box da biram ili upisujem vrednosti januar, februar, mart,... a da u imam i drugo polje 1,2,3,...? Onda bi mogao da u parametarskom upitu stavim uslov:
WHERE month(clanarina.datumuplate)=[forms]![frmIzvestaji]![cboMesec]

Pretpostavljam da ima ljudi koji ovo zna da uradi, ja ću onda proanalizirati ovaj primer i probati da primenim u drugim delovima aplikacije gde mi je potrebno.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!30.10.2008. u 16:03 - pre 188 meseci
Ako ti je ovo skolski zadatak ili diplomski rad, dovoljno je dobar ovakav kakav je. Nema potrebe da dalje komplikujes.

Ako je profesionalni rad, onda aplikacija nije bas najbolje zamisljena. Pomoglo bi ako bi dao kartu procesa da bi dosao do bolje slike o tome sta to program treba da radi u odredjenim situacijama. Iz toga mozes da vidis da li si dobro zamislio aplikaciju.

Na primer, za ong ko radi u biblioteci moze biti potrebno sledece:
- unos novokupljenih knjiga u bazu
- zavodjenje u bazu podataka da je korisnik prilikom jedne posete uzoe N knjiga
- prijem knjiga kad se vrate (tu bi dosla provera ostevecenja?)
- pregled istorije korisnika
- pronalazenje onih koji su zakasnili sa vracanjem
- naplata kazne
- pronalazenje onih koji duguju nocvac jer nisu platili kaznu (knjigu su mozda vratili a mozda i nisu)

A za clana biblioteke, moze biti potrebno sledece::
- pretrazivanje naslova koje biblioteka ima
- rezervisanje zeljenih naslova
- pregled liste cekanja, gde je stigla knjiga koju sam narucio, ali je trenutno kod nekog drugog
- pregeld stanja - sta imam i kada treba to da vratim, imam li neplacenih kazni

Sve ovo mzoe tvoja baza da podrzi. A aplikacija ili aplikacije? E to je druga prica. Treba ti plan ali i neka ideja kako se grade Access aplikacije

Ne valja samo da sedns i da iskucas forme i dugmice na osnovu ideje koju imas u glavi. Projektovanje baze je jedna stavr, a projektovanje aplikacije ili sistema je nesto drugo. Jedno se na drugo naslanja, ali nije isto. Cele tema se bavila bazom podataka i to si odlicno obavio. Programiranje je malo razlicito od toga, pogotovo u Accessu. Mozda nova tema, cisto da bude lakse da se prati?

:-)
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!31.10.2008. u 16:21 - pre 188 meseci
Ovo je završni rad za sticanje bachelor diplome, nije profesionalni rad. Ovo su neke od poslednjih izmena koje planiram da uradim na modelu pre nego što branim završni rad. Super bi bilo ako bi mi neko od vas pomogao ovo da napravim jer sam na primer viđao da je moguće izvršiti SQL upit iz VBA. Ono što mene muči je dobro poznati princip kako naci pravu informaciju u moru svakojakih, za ovo rešenje nebitnih stvari. Drugačije rečeno nemam vremena da pročitam dvesta stranica u knjizi koje pišu o ovome jer sam deficitaran sa vremenom. Ukoliko mi neko pomogne da rešim ovo ja bih proanalizirao tu stvar i za kraće vreme bi skontao i onda bih primenio u ostalim delovima aplikacije gde mi je potrebno.

@Zidar
Verovatno si u pravu kada kažeš da nisam dobro osmislio aplikaciju, ali ja sam položio predmet baze podataka kao i predmet informacioni sistemi. Ne znam da li ima literature koja detaljnije objašnjava postupke koji se moraju poštovati pri pravljenju aplikacije. Ovo pravljenje baze (i aplikacije) je za mene prvo i ujedno ogromno iskustvo jer ranije nisam radio neku konkretnu stvar već je to bila samo teorija. Međutim sad sam uvideo zašto ljudi kažu da su teorija i praksa dve različite stvari.

Očekujem vašu pomoć oko gore navedenih problema. Unapred hvala.

 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Biblioteka - baza podataka!31.10.2008. u 18:07 - pre 188 meseci
Uradio si odlican posao sto se tice anlize i modela baze podataka. Za nivo diplomskog rada, aplikacija je absolutno bez greske. Tvoja poslednja pitanja se odnose na finese programiranja u Accessu, sto verovatno nije bila tema rada. Zato kazem da ne diras vise, rad je odlican. Nece ti niko zameriti ako nisi dugme ucinio nevidljivim. To je nebitno u celoj slici. Kako s eizvrsava SQL upit iz Accessa, to je vec ozbiljnija stvar i lepo je znati. iako, opet ponavlajm, to je usko vezano za Access, u drugim programskim okruzenjima to moze i drugacije.

Moze ovako:

sub Dugme_OnClick()

Dim strSQL AS String
Dim db as DAO.database

strSQL = "SELECT Naslov FROM Knjige WHERE ID = 315"

set db = currentdb

db.Exceute strsql

set db = nothing

end sub

Verujem da si vec uocio postupak:
1) definises neki SQL izraz (moze i UPDATE/DELETE/INSERT)
2) otvoris konekciju na bazu iz programa (set db=currentdb)
3) posaljes strSQL na izvrsavanje

U praksi, stos je da se sagradi strSQL. strSQL se obicno gradi na osnovu necega sto pokupis sa forme. To nije uvek najlakse, ali steci ces iskustvo vremenom.
Moras na primer da vodis racuna kad gradis WHERE za kolone koje su text tipa. WHERE Oznaka = 'ABC205' niej isto sto i WHERE OZnaka = ABC205 nedostaju znakovi navoda u drugom slucaju i kveri nece proci.

Nemam vremena vise sada. Pledaj u TOP tememe korisne linkove, naci ces nesto sto nije knjiga od 500 strana. Imas tamo i 'tehnike programiranaj' gde je lepo objasnjeno kako se na primer radi sa rekordsetima.

Srecno
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Biblioteka - baza podataka!

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 46472 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.