OO metodologije su se pojavile i rasirile znatno kasnije od strukturnih, kao rezultat mana ovih potonjih, ali bih da izbegnem rasprave tipa "jeste-nije-jeste-nije"...Ima dosta radova koji se bave istorijom. Ako je bas zapelo, pokusacu da nadjem nesto.
Strukturne i OO metodologije mozda mogu da se kombinuju u teoriji ili kao mentalni eksperiment, ali ja zaista nisam video da to neko radi u stvarnom zivotu, niti sam nasao nesto o tome. Jako bih voleo da to malo elaboriras, mozda i sa primerima iz prakse. Tvorci raznih OO metodologija su uvek na krv i noz izmedju sebe, cak i na samu pomisao kombinovanja srodnih metodologija, a kamoli necega sto je u osnovi razlicito. Svako misli da je bas njegov (cisti i neizmenjeni) metod najbolji :)
Od mnogobrojnih OO metodologija od pre 7-8 godina, tri su se ipak ujedinile (firma Rational je zaposlila njihove tvorce i dala im dovoljno novca da prevazidju svoje sujete). To su Grady Booch, Ivar Jacobson i Jim Rumbaugh, poznatiji kao tri amigosa. Tako je (i tada) nastao UML. Prva specifikacija je, dakle, stara manje od 10 godina (tacnije 8). Pogledaj
http://www.omg.org/uml. Mojne da pominjes 70-te.
Analiza, ako pretenduje da bude uspesna, ne bi trebalo da se bavi modelovanjem, vec jednostavno opisom delica realnog sveta koji je od interesa za softver koji se pise. Kazu da je cak je i termin Objektno Orijentisana Analiza kovanica, kako bi sve zvucalo "naucnije", impresionirao se zbunjeni korisnik i uzelo malo vise para. To sam nedavno cuo od Roberta Martina, jednog dedice koji se bavi tim stvarima (
http://www.objectmentor.com/). U analizi se ne ulazi u to kako ce nesto da se implementira, kako ce nesto da se transformise ili kako ce timovi da se podele. Dovoljno je da se business process opise tek toliko da bi se napravio model. Nema klasa, nema objekata, nema funkcija. Business Analysts (oni koji rade analizu) cesto nemaju pojma o programskim jezicima i po struci mogu da budu recimo ekonomisti.
Ni u jednom trenutku nisam mislio na odrzavanje. To je prica za sebe. Korisnikovi zahtevi se cesto menjaju u toku samog projekta, kada je jos daleko od zavrsetka. Nema te strukturne metodologije koja to moze da izdrzi, a da ne probije budzet i rokove.
Citat:
Kada govorimo o dizajnu treba reći da se OOD-om formiraju objekti (sa spostvenim stanjima)...
OOD-om se opisuju klase, a ne objekti. Objekti su instance klasa. Moj bato.
Evo par linkova:
http://www.aosd.net - Aspect Oriented Software Development. Ovo je nesto novo, nagovestaj onoga sto dolazi.
http://www.extremeprogramming.org
http://www.xprogramming.org - Extreme Programming (XP)
http://www.agilealliance.org/articles/index - XP je samo jedna od tzv. Agilnih metodologija. Ovo je sajt sa malo vise informacija o tome. Obratite paznju na Agile Manifesto.
http://members.aol.com/acockburn/ - sajt jednog od tvoraca novih metodologija. Nije profesor, ali ima malo vise iskustva iz realnog zivota :)
http://www.rational.com - RUP. Teska artiljerija i perjanica OO metodologija. Malo je teze snaci se na sajtu, ali vredi. Alati su im grozni. Mrzim Clear Case, a moram da radim sa njim.
Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio. Ponekad volim da se pravim pametan. I nema persiranja.
A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing.