Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SOFTWARE PATENTS

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: SOFTWARE PATENTS

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25750 | Odgovora: 170 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 18:44 - pre 249 meseci
Citat:
XTeam:
Citat:
Cybernoid II:
Citat:
XTeam: Jedno je princip, a drugo konkretan sklop koji obavlja funkciju.

U ovom slučaju sam kod koji implementira određeni algoritam.
Šta bi bilo sa .rm , .wmv, .aac da je Fraunhofer patentirao "psihoakustički način kompresije zvuka sa gubitkom, metodom odbacivanja podataka koje su van praga ljudske audio percepcije", umesto konkretnog mp3 algoritma?


E, e, e bas to! uze mi rec iz usta, tacno se o tome i radi. Potrefio si u sam cenatr, sjajan primer, svak cast! :-))

Tacno zbog toga sto si spomenuo se izgleda i dize cela guzva....


Hehe - bas si potrefio u moju profesiju, a to ti nije bilo pametno... elem, svi MP3/AAC patenti su generalni i nemaju nikakvu referencu na MP3/AAC u tekstu, vec na generalni princip :) Upravo suprotno od onoga sto si ti do sad mislo.

Prvo, Fraunhofer je u tzv. "patent pool-u" kompanija koje licenciraju AAC patente (pored Dolby Labsa, AT&T-a, Sony-ja i Nokia-e)...

Drugo, broj patenata koji kace mp3, aac a verovatno WMA (i Vorbis bar jedan) je trocifren, a kompanije koje su vlasnici patenata su: AT&T, Dolby, Sony, Nokia, FhG IIS, Thomson Multimedia, Telefunken, ENST, NEC, Lucent, itd..

http://www.mp3licensing.com/patents/index.html

Digital coding process, Digital adaptive transformation coding method, Process for the detecting of errors in the transmission of frequency-coded digital signals, Digital encoding process, Process for reducing frequency interlacing during acoustic or optical signal transmission and/or recording, Method for reducing data in the transmission and/or storage of digital signals of several dependent channels, Process for reducing data in the transmission and/or storage of digital signals of several interdependent channels, Audio signal transmission method using a variable masking threshold

Eto za pocetak - AAC ima oko 100 generalnih patenata, MP3 dvadesetak, a audio coding patenata ima na stotine by the way, ni jedan od njih se ne odnosi na neki standard ponaosob, vec se standardi formiraju posle patentnih aplikacija (just for the record)

Recimo ovaj patent:

US 5.637.938 (Johnston Et Al.) - "Rate Loop Processor for Perceptual Audio Encoder/Decoder" kaci: MP3, AAC i AT&T/Lucent PAC standarde.

US 5.357.594 (Edler Et Al) - ovaj patent patentira esencijalni mehanizam (adaptivna duzina MDCT prozora u zavisnosti od promene amplitude signala) koji se koristi u MP3/AAC/WMA/PAC i, koliko god im bilo tesko da priznaju, Vorbis codecima :)

And soo on... :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

XTeam
Novi Sad

Član broj: 10525
Poruke: 249
*.neobee.net



+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 19:17 - pre 249 meseci
Citat:
Ne, ali je motor sa unutrasnjim sagorevanjem koji radi na derivat nafte zvani benzin najverovatnije bio patentiran.

Mislim ipak da nije, kada sam ja podnosio moju pat. prijavu za "zasunski razvodni mehanizam" precesljao sam poprilicno celu tematiku (zapravo pat. advokat he, he)


Why all this fury about software patents?

If Haydn had patented "a symphony, characterised by that sound is produced [ in extended sonata form ]", Mozart would have been in trouble.

Unlike copyright, patents can block independent creations. Software patents can render software copyright useless. One copyrighted work can be covered by hundreds of patents of which the author doesn't even know but for whose infringement he and his users can be sued. Some of these patents may be impossible to work around, because they are broad or because they are part of communication standards.

Evidence from economic studies shows that software patents have lead to a decrease in R&D spending.

Advances in software are advances in abstraction. While traditional patents were for concrete and physical inventions, software patents cover ideas. Instead of patenting a specific mousetrap, you patent any "means of trapping mammals" or "means of trapping data in an emulated environment". The fact that the universal logic device called "computer" is used for this does not constitute a limitation. When software is patentable, anything is patentable.

In most countries, software has, like mathematics and other abstract subject matter, been explicitely considered to be outside the scope of patentable inventions. However these rules were broken one or another way. The patent system has gone out of control. A closed community of patent lawyers is creating, breaking and rewriting its own rules without much supervision from the outside.

 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 19:18 - pre 249 meseci
"The coding technique effectively fools the ear by eliminating the less essential parts of a music file. For example, if two notes are very similar, or if a high and low tone occur at exactly the same time, the brain perceives only one of them; so the mp3 algorithm selects the more important signal and discards the other. "

Je suviše širok pojam.

Mislio sam na minimalan potreban nivo kompleksnosti opisa i detalja tehničke realizacije prilikom podnošenja ideje da bi bila priznata kao patenat.

S druge strane suviše kompleksne ideje se obično razbiju i prijave kao nekoliko vezanih patenata (da se napakosti konkurenciji ; ) ).

Nisam upoznat sa svim detaljima patenata koje drži Fraunhoferov institut ali je pominjan kao referenca za granicu između generalne ideje i detalja realizacije.

A što se tiče roka trajanja patenta softverska industrija ne može da se poredi sa automobilskom i farmaceutskom.




#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 19:46 - pre 249 meseci
Citat:
Cybernoid II:
"The coding technique effectively fools the ear by eliminating the less essential parts of a music file. For example, if two notes are very similar, or if a high and low tone occur at exactly the same time, the brain perceives only one of them; so the mp3 algorithm selects the more important signal and discards the other. "

Je suviše širok pojam.

Mislio sam na minimalan potreban nivo kompleksnosti opisa i detalja tehničke realizacije prilikom podnošenja ideje da bi bila priznata kao patenat.


Naravno, tako se i ne formira patent - recimo MP3 mozemo da predstavimo preko sledecih izuma koji mogu biti patenti (i jesu zapravo)

1. Metod i uredjaj za adaptivnu MDCT transformaciju ulsed promene amplitude signala

2. Metod i uredjaj za kodiranje vise audio signala baziran na dvostrukoj alokacionoj petlji ciji se prvi prolaz kontrolise dozvoljenim stepenom kompresije a drugi prolaz se kontrolse psihoakustickim pragom maskiranja

3. Metod i uredjaj za kodiranje i transmisiju informacije iz 2. baziran na minimiziranju entropije i adaptivnom grupisanju frekventnih pojaseva.

4. Metod kodiranja i psihoakusticki model za kompresiju stereo signala metodom sume i razlike (M/S coding)

5. Metod za odredjivanje tonalnosti audio signala (ja znam za bar 5-6)

Ovih 5 izuma zaista postoje i imaju svoje patente (neki su cak predstavljeni kroz nekoliko patenata) - AAC ima oko 100 ovakvih patenata.

Citat:

Nisam upoznat sa svim detaljima patenata koje drži Fraunhoferov institut ali je pominjan kao referenca za granicu između generalne ideje i detalja realizacije.


Brandenburgovi i Johnstonovi patenti (nekih 50% patenata u MP3 i AAC koderima) su registrovani u USA, EU, JP, Koreji, Singapuru, Brazilu, itd.. - noviji (za SBR - mp3Pro/aacPlus) su registrovani i u Jugoslaviji! Sto znaci da nisu bas na "granici" jer su bez problema patentirani u svim tim zemljama. Video sam analizu jednog MP3 patenta na nekom sajtu na pocetku i mogu samo da kazem da je odokativna i da je debelo obojena ideologijom :) Sto se mene tice, a smatram da imam dovoljno znanja u signal procesing polju - inovacije su sasvim kvalifikovne za patent...


Citat:

A što se tiče roka trajanja patenta softverska industrija ne može da se poredi sa automobilskom i farmaceutskom.


A zasto?




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 27.10.2003. u 21:48 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

XTeam
Novi Sad

Član broj: 10525
Poruke: 249
*.neobee.net



+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 19:48 - pre 249 meseci
Citat:
Šta bi bilo sa .rm , .wmv, .aac da je Fraunhofer patentirao "psihoakustički način kompresije zvuka sa gubitkom, metodom odbacivanja podataka koje su van praga ljudske audio percepcije", umesto konkretnog mp3 algoritma?

Ivane, CybernoidII hoce da ukaze na problem ukoliko bi se dozvolila prevelika sirina prilikom patentnih prijava. Nemoj da se kacimo bukvalno za svaku rec.

Na mnogim sajtovima sam nasao slicna poredjenja. Radi se o tome sto su evropski pat. propisi mnogo strozi nego USA.
A zasto aspirin nije prosao u Nemackoj? A zasto je prosao u Americi...
 
Odgovor na temu

XTeam
Novi Sad

Član broj: 10525
Poruke: 249
*.neobee.net



+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 19:52 - pre 249 meseci
To sto si spomenuo se zove "Prethodno stanje tehnike" i deo je uvoda u patentnu prijavu. Od toga u velikoj meri zavisi da li ce patent biti prihvacen ili ne. Shodno tome koliki je stepen unapredjenja nove tehnike u odnosu na predstojecu. I mora da bude veoma, veoma konkretno. Barem u Evropi.
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 19:59 - pre 249 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sto znaci da nisu bas na "granici" jer su bez problema patentirani u svim tim zemljama.

Pomilje se u smislu da postavlja granicu, a ne da li je na granici ili ne. (Presedan u nekom smislu)

Citat:

A što se tiče roka trajanja patenta softverska industrija ne može da se poredi sa automobilskom i farmaceutskom.
A zasto?


Ulaganja, vreme proizvodnje, cena proizvodnje, nematerijalnost proizvoda, rok praktične upotrebe.

Za nekih 20 godina kada poraste moć skladištenja podataka na uređajima i propusna moć interneta, ljudi će se pre opredeljivati za audio kompresiju bez gubitaka nego mp3 i slične.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 20:41 - pre 249 meseci
Citat:
Cybernoid II:
Za nekih 20 godina kada poraste mo? skladi?tenja podataka na ure?ajima i propusna mo? interneta, ljudi ?e se pre opredeljivati za audio kompresiju bez gubitaka nego mp3 i sli?ne.
Pa mp3 patent je star vise od 10 godina. I sta da im je eksluzivno pravo vazilo samo 2 godine? Pronalazaci ne bi zaradili ni kinte jer tada kucni kompjuteri nisu imali snagu da bi mp3 bio ovako rasprostranjen. Dobro, mp3 patenti nemaju veze sa softverskim patentima ali ovo bi se isto moglo preneti i na neki kompleksan algoritam.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 20:51 - pre 249 meseci
Citat:
XTeam:
Industrije ostvaruju profit proizvodnjom i prodajom leka (npr) a ne prodajom patentnih prava, tako da ti nije dobra konstatacija "da ne mogu da da patentiraju lekovi se nebi ni otkrili"....
Pa neki lekovi bi se sigurno kasnije otkrili jer ipak nece firma da ulozi milione dolara da bi se otkrio neki lek da bi posle kinezi to pravili za neke sitne pare i preoteli im sav profit. Znaci ja treba da ulozim milione da bi posle svi to koristili sto sam ja otkrio?

Citat:
Od para koje kompanije dobiju proizvodnjom i prodajom se dalje investira u istrazivanja, a ne od prodaje pat. prava.
Pa previse kompanija bi propalo tako jer bi se nasle druge kompanije koje bi iskoristile njihov izum i srozale bi cenu.

Citat:
Medjutim mi ovde pricamo o sirinii koju pokusavaju da zahvate "software patents".
Slazem se. Ali mislim da treba da postoje samo treba spreciti moguce zloupotrebe. Recimo koriscenjem anti-monopolskih zakona ili preciznijim definisanjem softverskih patenata.

Citat:
Zamisli da neko proba da patentira operativni sistem. Ne neki pojedinacan, nego globalno, niko ne bi mogao da pravi niti jedan drugi OS.
Pa meni se cini da je nesto tako i bilo patentirano pre vise od 50 godina pa je ekskluzivno prvo odavno isteklo.

Citat:
Neki likovi su probali da poture patent za skrol bar.
Pa da li im je uspelo?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 21:08 - pre 249 meseci
Hajdn i da je patentirao simfoniju Mocart bi mogao da je koristi jer bi tada proslo 20 godina. Mada mislim da je analogija losa jer ne pruzaju softversi patento bas toliko slobodu i to je jedna od paranoja boraca protiv patenata.
Citat:

Niko nije zastitio ni onda 3 ili cetri ili slicno srafa za montiranj tocka na glavcinu.
Otkud znas? Pa obicna spajalica je bila patentirana.

Citat:
Ima oko nas puno tog sto je u public-domain-u a ne da je pod patentom.
Pa ima ali dost toga je u PD jer su istekla eksluzivna prava patentatora.

Citat:
Takodje nisam siguran ni za Dunlop, i druge kompanije "Good Year", "Bridgestone", "Michelin" postoje odavno, mozda su samo imalipatentiranu posebnu verziju gume?
Pa ne nego su ili sacekale 20 godina (sto je opet dosta davno) ili su licencirale nacin proizvodnje kod Dunlopa.

Citat:
Nazalost, ne postoji mehanizam da ukoliko neko ima nesto patentirano to mora da licencira drugima.
Pa onda mozda treba uvesti i taj mehanizam ili smanjiti broj godina na eksluzivno pravo...
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 21:16 - pre 249 meseci
Citat:
srki:
Pa mp3 patent je star vise od 10 godina. I sta da im je eksluzivno pravo vazilo samo 2 godine? Pronalazaci ne bi zaradili ni kinte jer tada kucni kompjuteri nisu imali snagu da bi mp3 bio ovako rasprostranjen. Dobro, mp3 patenti nemaju veze sa softverskim patentima ali ovo bi se isto moglo preneti i na neki kompleksan algoritam.


Zaradjivali bi prodajom sopstvenih programa umesto da uzimaju pare od drugih, i posle dve godine izbace upgrade, nove opcije nova verzija.
Isto kao Id Software. Doom,Quake,Quke2 engine su bili licencirani pa su kasnije objavljeni kao open source.

Source vs algoritam. Realizacija vs ideja.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 21:26 - pre 249 meseci
Citat:
Cybernoid II
Za nekih 20 godina kada poraste moć skladištenja podataka na uređajima i propusna moć interneta, ljudi će se pre opredeljivati za audio kompresiju bez gubitaka nego mp3 i slične.


Osnovni MP3 patenti su podneseni 1989-te godine a dobili su grant 1992-ge godine, dakle pre 11 godina. Sto se koriscenja audio kompresije bez gubitaka tice, to nije skroz tacno - je poenta kompresije je prvenstveno transmisija a ne skladistenje (ovo se kasnije uglavilo kao jako lepa i profitabilna primena) - elem, budi siguran da ces se sa kompresijom druziti jos dugo dugo - sve dok je provajderu jeftinije da prenese 1 TB umesto 10 TB.

HDTV od 1920x1280x32bitx60 FPS + 96 kHz 24-bit 6-kanalni audio bi zahtevao skoro 600 MB (megabajta) u sekundi za raw prenos - sto je 4.8 Gb/s po korisniku - koliko god linkovi napredovali, tesko da ce neko biti voljan da steramuje par hiljada kanala kroz svoj terabajtni backbone kada tih istih par hiljada kanala ce moze da prodje kroz jedan 1 gbps link koristeci H.264 (AVC) + HE AAC. No ovo je off topic.

Citat:

Zaradjivali bi prodajom sopstvenih programa umesto da uzimaju pare od drugih, i posle dve godine izbace upgrade, nove opcije nova verzija.
Isto kao Id Software. Doom,Quake,Quke2 engine su bili licencirani pa su kasnije objavljeni kao open source.


A zasto ti teras nekog da tako posluje? Niko tebe ne bije po usima da patentiras nesto i da ne trazis pare, ili da to uopste ne patentiras nego samo objavis recimo naucni rad i to postane prior art? Da li shvatas u cemu je poenta - nisu patenti ti koji nekome ogranicavaju slobodu - mislim da je upravo obrnuto.

Ako neko objavi softver sa znacajnom inovacijom kao GPL, (i eventualno prenese bratatom copyright prava) - onog momenta kad taj softver postane javan za logovima na serveru, ne postoji nacin da neko to iskoristi da dobije patent - tj. neko to moze da pokusa, ali se vrlo lako dokazuje prior-art. Dakle, sa legalne strane je FSF pokret na istom.

Sa druge strane, kao sto rekoh - forsirana zabrana zastite softverskih inovacija je upravo ogranicavanje prava onih koji zahtevaju isti tretman kao, recimo, farmakolozi, hemicari i sl..


Citat:

Hajdn i da je patentirao simfoniju Mocart bi mogao da je koristi jer bi tada proslo 20 godina. Mada mislim da je analogija losa jer ne pruzaju softversi patento bas toliko slobodu i to je jedna od paranoja boraca protiv patenata.


Pritom simfonija ne moze da se patentira jer je umetnicko delo - mada danas copyright moze i do 99 godina da traje u USA, pa bi se Mozzart omastio dobro.. tj, i ne bi jer bi RIAA uzela 98% profita :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 21:59 - pre 249 meseci
Citat:
A zasto ti teras nekog da tako posluje? Niko tebe ne bije po usima da patentiras nesto i da ne trazis pare, ili da to uopste ne patentiras nego samo objavis recimo naucni rad i to postane prior art? Da li shvatas u cemu je poenta - nisu patenti ti koji nekome ogranicavaju slobodu - mislim da je upravo obrnuto.


Ja sam ZA patente, i ako smislim nešto novo i revolucionarno, hoću da to bude zaštićeno i da mi se plati za to.

Šta je tačna definicija software-a?
Šta je tačna definicija software patenta?
Šta je opšta ideja, a šta je realizacija?

Poenta je u tome da patent treba da bude kompletno uputstvo kako radi, a ne samo opis šta taj patent radi.

Ako neko patentira samo opštu ideju on time ima monopol na sve moguće realizacije.

Mislim da je scroll bar jeste patentiran

Attribute-enhanced scroll bar system and method, US patent number 5479600



[Ovu poruku je menjao Cybernoid II dana 28.10.2003. u 00:08 GMT]
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 22:00 - pre 249 meseci
Citat:
XTeam:
Industrije ostvaruju profit proizvodnjom i prodajom leka (npr) a ne prodajom patentnih prava, tako da ti nije dobra konstatacija "da ne mogu da da patentiraju lekovi se nebi ni otkrili"....


Hehe - da, vec vidim kompaniju XYZ Farmaceuticals, Inc. koja ulozi $100 miliona kredita od investitora u novu vakcinu protiv, recimo, hepatitisa C... osvoji tehnologiju i krene da proizvodi lek, kako proces proizvodnje leka mora biti javno dostupan FDA (u USA), neko se lepo dokopa formule, i krene da stancuje lek za vrlo male pare.

Eticki, ovo je sasvim opravdano - lek treba da bude besplatan i dostupan svima. Ali... zbog toga firma XYZ Farmaceuticals ide u bankrot, investitori polude jer su izgubili $100 M i vise nikad ne zele da ulazu u razvoj lekova, i time se cini udar zdravstvenoj idustriji - koliko je to dobro, mozda bi trebalo uraditi cost/benefit analizu.

Ili, jos gore, odluce da tehnoloski proces drze kao trade secret u nekoj trecoj zemlji, i zbog toga za 20 godina nemaju nikakvu obavezu da drustvu ostave tehnoloski proces, i civilazcija ostaje uskracena za vakcinu protiv hepatitisa jer je autor bas odlucio da je zakopa sa sobom u grobu - i to pravo mu niko ne moze oduzeti.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 22:06 - pre 249 meseci
Citat:
Ja sam ZA patente, i ako smislim nešto novo i revolucionarno, hoću da to bude zaštićeno i da mi se plati za to.

Šta je tačna definicija software-a?
Šta je tačna definicija software patenta?
Šta je opšta ideja, a šta je realizacija?


Da budem iskren, ni ja ne znam sta je to "softverski" patent.

Ja sam za to da svaki "uredjaj" koji se moze patentirati, a koji se takodje moze softverski implementirati bude sasvim validan kandidat za patent.

Dakle, napredni metod kesiranja baze podataka koji je recimo... optimizovan nekom neuronskom mrezom, ukoliko je to stvarno inovacija i ako nema prior art je po meni sasvim dobar kandidat za patent.

Citat:

Šta je opšta ideja, a šta je realizacija?


Elem - imas patent koji opisuje pronalazak / uredjaj - tj. slovo na papiru

I imas implementaciju, tj. realizaciju - znaci "real world" device, apparatus ili binarni softverski kod - koji su "implementacija" patenta.

"Opsta ideja" se ne moze patentirati, potrebno je da nesto bude inovacija i da ima naucnu vrednost i dovoljan nivo kompleksnosti da bi bilo patentabilno :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 22:10 - pre 249 meseci
Citat:
Cybernoid II:
Zaradjivali bi prodajom sopstvenih programa umesto da uzimaju pare od drugih, i posle dve godine izbace upgrade, nove opcije nova verzija.
Pa neki istrazivacki institut mozda nece da se bavi prodajom programa nego samo istrazivanjem. I kako on da se finansira? Postoje razni nacini a najbolji nacin je da patentira algoritam.

Citat:
Source vs algoritam. Realizacija vs ideja.
Pa cekaj ja sada ne radim godinu dana da bih razmisljao kako moze da se kontrolise fuzija i zbog toga sto nemam para da kupim akcelerator cestica i da probam da realizujem ideju ne mogu nista da zaradim? Ne zele svi da se bave pravljenjem programa i njegovom prodajom nego neko hoce da se bavi inovacijama i da smislja nove algoritme i da samo od toga zivi. Ako ne bi bilo patenata pa dosta istrazivanja se ne bi ni desila jer ne bi bila isplativa. Hoces da kazes da je logicnije patentirati spajalicu od nekog algoritma?

Pa gomila stvari koje svakodnevno koristimo su patentirane. Hemijska olovka, tastatura, telefon itd. Ali sada nema niko eksluzivno pravo na njih a opet patenti omoguce da sve bude open source a ne neka firma da cuva tajnu 100 godina kao sto Coca-Cola cuva formulu za proizvodjnu pica. E a da su patentirali tu formulu oni bi zaradili u prvih 20 godina a posle bi to bilo dostupno covecanstvu. Isto tako je i sa lekom. Da nema patenata pa onda bi firme ljubomorno cuvale i nacin da se proizvede neki lek sto nije dobro. Mnogi algoritmi ne bi bili dostupni jer pronalazaci cuvali to kao tajnu jer ne mogu samo patentiranjem i licenciranjem da zarade nego samo prodajom gotovog proizvoda.
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 22:45 - pre 249 meseci
Citat:
srki:
Pa cekaj ja sada ne radim godinu dana da bih razmisljao kako moze da se kontrolise fuzija i zbog toga sto nemam para da kupim akcelerator cestica i da probam da realizujem ideju ne mogu nista da zaradim? Ne zele svi da se bave pravljenjem programa i njegovom prodajom nego neko hoce da se bavi inovacijama i da smislja nove algoritme i da samo od toga zivi. Ako ne bi bilo patenata pa dosta istrazivanja se ne bi ni desila jer ne bi bila isplativa. Hoces da kazes da je logicnije patentirati spajalicu od nekog algoritma?

Pa gomila stvari koje svakodnevno koristimo su patentirane. Hemijska olovka, tastatura, telefon itd. Ali sada nema niko eksluzivno pravo na njih a opet patenti omoguce da sve bude open source a ne neka firma da cuva tajnu 100 godina kao sto Coca-Cola cuva formulu za proizvodjnu pica. E a da su patentirali tu formulu oni bi zaradili u prvih 20 godina a posle bi to bilo dostupno covecanstvu. Isto tako je i sa lekom. Da nema patenata pa onda bi firme ljubomorno cuvale i nacin da se proizvede neki lek sto nije dobro. Mnogi algoritmi ne bi bili dostupni jer pronalazaci cuvali to kao tajnu jer ne mogu samo patentiranjem i licenciranjem da zarade nego samo prodajom gotovog proizvoda.


Ne ne ne.

Ako smisliš način kontrolisanja fuzije moraš da to potkrepiš detaljima ,formulama, šemom uređaja, parametrima procesa itd.

Coca cola nije "gaziran sok karamel boje osvežavajućeg ukusa", nego konkretan recept+sastojci za spravljanje tog napitka.
(Neki u šali kažu da neobljavljeni sastojci nisu sasvim legalni i da su štetni po zdravlje i da je to glavni razlog tajnosti)


#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 22:57 - pre 249 meseci
Citat:
Cybernoid II:
Ne ne ne.

Ako smisli? na?in kontrolisanja fuzije mora? da to potkrepi? detaljima ,formulama, ?emom ure?aja, parametrima procesa itd.
Pa to je ok, ali koliko ja znam to vazi i za softverske patente. U cemu je razlika izmedju hemijskih formula i algoritma? Zasto bi samo implementacija algoritma trebalo da bude patentirana? Pa nekoga ne zanima da se bavi pravljenjem programa i treba da zaradi sto je smislio novu ideju isto kao kada neko smisli formulu za proizvodnju leka pa moze da zaradi i bez toga da proizvodi taj lek.

Citat:
Coca cola nije patentirala "gaziran sok karamel boje osve?avaju?eg ukusa", nego konkretan recept+sastojke za spravljanje tog napitka.
Ne, Coca-cola taj recept drzi kao tajnu i nije ga patentirala. Eto i tu je prednost patenata za covecanstvo. Patenti ti omoguvcavaju da otvoris source i da zaradis a ne da cuvas implementaciju pa da otvoris source tek kada napravis novi 3d engine. A ne verujem da neko moze opisno nesto da patentira. Ne mogu ja sada da odem i patentiram nesto ako ne znam algoritam. Algoritam ima istu vrednost i kao taj recept+sastojci i zato bi trebalo da moze da bude patentiran. Ne verujem da neko moze da patentira "pretraga fajlova na hard disku" ali moze da patentira tacno odredjeni algoritam. Fora je sto neki se sada bore zbog toga protiv softverskih patenata a taj isti problem postoji odavno i u mnogim drugim patentima.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 23:09 - pre 249 meseci
Citat:

Coca cola nije "gaziran sok karamel boje osvežavajućeg ukusa", nego konkretan recept+sastojci za spravljanje tog napitka.
(Neki u šali kažu da neobljavljeni sastojci nisu sasvim legalni i da su štetni po zdravlje i da je to glavni razlog tajnosti)


Elem... koka kola je nekad sadrzala neke supstance koje su tada bile legalne ali su podjednako stetne za zdravlje kao i danas - danas te supstance vise nisu legalne za slobodnu upotrebu i sigurno ne postoje u koka koli, u to sam siguran :)

Hemijski sastav koka kole je lako proveriti spektroskopijom koja ce ti sasvim elpo izlistati svaki hemijski element i procenat zastupljenosti istog u jedinici kolicine doticnog preprzenog secera sa kofeinom u soda vodi.

Srki ti je rekao da koka kola nije patentirana, bas da bi ostala "closed source" :) Mada ima vrlo slicnih aproksimacija, ali vidis - koka kola tesko da nekog moze da tuzi, jer ako ja potrefim bas njihovu tehnologiju, oni bi morali da dokazu da sam ukrao njihovu ideju fizicki, a ne jednostavno da me optuze za patent infringement :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: SOFTWARE PATENTS27.10.2003. u 23:17 - pre 249 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Hemijski sastav koka kole je lako proveriti spektroskopijom koja ce ti sasvim elpo izlistati svaki hemijski element i procenat zastupljenosti istog
Pa da, ali opet ne znas koje molekule prave ti elementi. Zato i jeste closed source. Moguce je da i dalje koriste nelegalne supstance. Nekada su koristili kokain. Zato se valjda i zove Coca-Cola.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: SOFTWARE PATENTS

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25750 | Odgovora: 170 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.