Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846021 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.07.2014. u 22:00 - pre 119 meseci
Nije mi logicno to sto ti pises. Kako moze da bude da mora da izadje sad iz Norveske ako je bio samo 15 dana u Sengenu od zadnjih 180 dana?

Meni je najlogicnije da on uzme danasnji datum i izracuna koliko dana je bio u Sengenu u zadnjih 180 dana. Pa da se onda pomera dan po dan napred i vidi kako stoje stvari, tj vidi koliko jos moze da ostane. Jer kako ja razmisljam, to je to- ne ostati vise od 90 dana u zadnijh 180. Inace taj kalkulator na netu nisam koristila i ne znam. I samo vodi racuna, 180 dana nije od 01.02.2014 do 01.08.2014 jer neki meseci imaju i 31 dan. Znaci 180 dana nije 6 meseci.
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.07.2014. u 22:14 - pre 119 meseci
Evo ja sam nasla ovaj kalkulator i testirala ga, mislim da radi fino, ne znam da li je pominjan pre

http://ec.europa.eu/dgs/home-a...ng/schengen_calculator_en.html

U polje Date of entry/ control uneses kad je zadnji put usao u Norvesku, a onda dole redjas sve ulaz-izlaz, on ti sam izracuna na kraju u trecoj koloni koliko je dana to i na kraju ti tacno izbaci dokle mozes da ostanes.


 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.07.2014. u 13:21 - pre 119 meseci
Pominjan je i ostavljan taj kalkutor pre u vise navrata ali uvek je bolje direktno cuti od nekoga, hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 03:57 - pre 119 meseci
Citat:
chi-le:
ˇ@Gagita......koliko novca ces ponijeti zavisi od toga da li ces iznajmljivati stan,sobu ili ces biti kod nekoga, koliko ces hrane ponijeti itd. Mnogo toga je ukljuceno u odredjivanje konacne cifre.

A mene zanima da li je neko skoro aplicirao kao helsefagarbeider za sommerjob i da li je dobio dozvolu?

Ja jesam, na vise mesta, ali sam odbijen, iako imam sve potrebne dokumente..
Idem sada, 9. jula u No, da trazim posao , pa kada mi se posreci !
Imam 6 meseci fore (3 kao turista normalno i +3 jer cu produziti u policiji malo pre isteka prva 3- moze , jer imam autorizaciju).. pa sta bude !
Pozdrav
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
ti0115a400-2233.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 09:29 - pre 119 meseci
@Medaggz
Cekaj, predavao si u Udi za sommerjob pa si dobio odbijenicu ili si trazio ljetni posao pa nisi dobio ponudu? Pretpostavljam ovo drugo.
Srecno sa dolaskom ovdje. Do 15 augusta su ovdje odmori, tako da je tesko doci do posla u tom periodu. Al s obzirom da trebas jedan period adaptacije na norveski jezik, taman ce ti dobro doci ovaj period do 15og :). Srecno
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
ti0115a400-2233.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 09:32 - pre 119 meseci
Zna li neko da li se moze rezervisani datum leta mijenjati? Jel se nesto doplacuje il?
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 11:45 - pre 119 meseci
Mozes menjati uz doplatu i datum i ime na karti.(Norwegian)
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
ti0115a400-2233.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 12:16 - pre 119 meseci
Hvala puno.
 
Odgovor na temu

mialdu
Beograd

Član broj: 323205
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 14:16 - pre 119 meseci
Pozdrav svim forumašima!

Zahvaljujući postovima na ovom forumu krenula sam polako sa mrtve tačke. Dobila sam priznanje od Nokut-a (dok suprug još uvek čeka svoje ), uveliko učim norveški... i spremam se da na jesen idem tamo. Interesuje me da li ima nekog, ili poznaje nekog, ko bi nam izdao sobu od kraja septembra, kada nameravamo da dođemo?
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
ti0115a400-2233.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 15:52 - pre 119 meseci
Ja ne znam kako vi, ali mene izludjuju njihove seme za posao. Mislila sam da sam strpljiva osoba ali sada to vise ne mislim :)


@Mialdu.Cestitam na priznanju diplome, prvi korak ste prosli. Samo naprijed.
 
Odgovor na temu

mialdu
Beograd

Član broj: 323205
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 16:27 - pre 119 meseci
Hvala Chi-le!!!

Kad ti planiras da ides? Ima li jos nekog na forumu ko se polako sprema?
Sta mislite kakva je situacije za prehrambene tehnologe u njihovim fabrikama ribe, da li primaju strance za takve pozicije?

[Ovu poruku je menjao mialdu dana 06.07.2014. u 17:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Softwareutvikler
SamSvojMajstor

Član broj: 324086
Poruke: 8



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 23:00 - pre 119 meseci
Supruga i ja planiramo da se preselimo u Norvešku. Naš plan se sastoji od nekoliko faza i trajaće minimum 3 do 5 godina.
•Prva faza je da se ovde (u Srbiji) zaposlim u struci kao Java ili C# programer i da supruga završi osnovne studije.
•Druga faza je da supruga i ja krenemo sa ozbiljnim učenjem u nekoj od renomiranijih škola Norveškog jezika.
•Treća faza počinje sa mojih 3 godina radnog iskustva u struci, a završava se pronalaženjem adekvatnog posla (prvo ću probati online, preko Skypa ili šta već tada bude bilo aktuelno) takođe u struci a pomogućstvu u Oslu ili u nekom od većih gradova na jugu Norveške (nadam se da će ova faza da se otegne najkasnije do četvrte godine radnog iskustva).
•Četvrta faza se odnosi na moj odlazak u Norvešku i snalaženje (za komforniji smeštaj i štatijaznam) u prvih par meseci kako bih dočekao suprugu i ćerku u što boljim uslovima. Pod uslovom da imam potpisan ugovor sa firmom na minimum godinu dana, inače će početak ove faze morati da sačeka ovakav tip ugovora.
•U petoj fazi nam se odobrava spajanje porodice, oni dolaze kod mene, a supruga upisuje master studije...

Krajnji cilj je preseljenje za stalno i osnivanje jedne zdrave porodice u zdravoj državi kao i sticanje Norveškog državljanstva za celu porodicu. Zbog dobrobiti cele porodice trudićemo se i supruga i ja da uspemo u ovoj nameri. a što se mene lično tiče od dobrobiti porodice i sigurnije budućnosti naše dece nema bolje motivacije.

Na kraju bih dodao još samo:
Citat:
Boban 987:

Snovi se ostvaruju onima koji stvarno veruju u njih....



 
Odgovor na temu

mialdu
Beograd

Član broj: 323205
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.07.2014. u 23:22 - pre 119 meseci
Bravo za pozitivan stav....kod tebe je mnogo povoljnija situacija nego kod nas....naime ja i suprug ni posle dve godine ne uspevamo da nadjemo posao (uz to imamo i dete od 2 god), pa drzimo privatne casove i pisemo drugima doktorate i seminare i tako krpimo s kraja na kraj.... a da ne pricam generalno o sistemu, birokratiji....i opstem stanju u drzavi!!!!

Te to bese razlog da i mi krenemo u neku normalnu zemlju!!! :) :) :)
 
Odgovor na temu

banndzy
agent tehnicke podrske
Beograd, Srbija

Član broj: 323412
Poruke: 4
*.ncr.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 00:05 - pre 119 meseci
Pozdrav, nov sam na forumu, imam neke nedoumice naravno, u vezi potrebne dokumentacije potrebne za nostrifikaciju fakultetske diplome.

Naime, trenutno me najvise buni sto sam na faksu izvadio plan i program koji je poduzi, kao manja skripta, sigurno 50-tak stranica, rekli su mi da samo takve izdaju, nikakve skracene, pa me sad zanima kako cu to da overavam u opstini i prevodim kod tumaca? Ipak ima dosta, kao i cena neca biti mala za prevod.

Mozda je moguce da mi ne overe sve stranice u opstini, vec prvu i zadnju ili slicno nesto, kao i za prevod je mozda moguce odraditi isto.

Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao banndzy dana 07.07.2014. u 01:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao banndzy dana 07.07.2014. u 01:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mialdu
Beograd

Član broj: 323205
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 01:23 - pre 119 meseci
Citat:
banndzy: Pozdrav, nov sam na forumu, imam neke nedoumice naravno, u vezi potrebne dokumentacije potrebne za nostrifikaciju fakultetske diplome.

Naime, trenutno me najvise buni sto sam na faksu izvadio plan i program koji je poduzi, kao manja skripta, sigurno 50-tak stranica, rekli su mi da samo takve izdaju, nikakve skracene, pa me sad zanima kako cu to da overavam u opstini i prevodim kod tumaca? Ipak ima dosta, kao i cena neca biti mala za prevod.

Mozda je moguce da mi ne overe sve stranice u opstini, vec prvu i zadnju ili slicno nesto, kao i za prevod je mozda moguce odraditi isto.

Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao banndzy dana 07.07.2014. u 01:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao banndzy dana 07.07.2014. u 01:39 GMT+1]


Pa jel Nokut-u šalješ papire za nostrifikaciju? Onda ti ne treba ceo plan i program, samo kopija originala diplome i spisak ispita, koji bi trebalo da stane na jednu stranu... :)
 
Odgovor na temu

banndzy
agent tehnicke podrske
Beograd, Srbija

Član broj: 323412
Poruke: 4
*.ncr.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 01:39 - pre 119 meseci
Pa jel Nokut-u šalješ papire za nostrifikaciju? Onda ti ne treba ceo plan i program, samo kopija originala diplome i spisak ispita, koji bi trebalo da stane na jednu stranu... :)









Prvo NOKUT-u za odredjivanje titule pa UDIR-u za nostrifikaciju. Znaci ne treba mi plan i program za NOKUT, ni overen ni preveden? To je potrebno samo za UDIR? Svakako to moram da odradjujem za UDIR.

[Ovu poruku je menjao banndzy dana 07.07.2014. u 02:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao banndzy dana 07.07.2014. u 02:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brankobol
Branko Boskovic

Član broj: 206149
Poruke: 10
31.223.138.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 07:23 - pre 119 meseci
Pozdrav svima !

Da se pridruzim masi koja zeli bolji zivot negdje vani, dalje od ovog cirkusa.
Zavrsen elektrotehnicki fakultet , u struci tek treba da pocnem da radim iako sam vec neko vrijeme volonterski u firmi. Forum je savrsen i bas moze mnogo korisnih informacija da se nadje pa bih da pitam konkretno.

1. Iz firme mogu da izvucem potvrdu da sam volontirao u nekom vecem periodu, tipa 2 godine. Mislim sad volontiranje ili ti posao, samo sto nije upisao u staz nista.
Da li bih mogao to da iskoristim kao iskustvo pri nalazenju posla. Pisem u CV da imam 2 god iskustva, radio sam to i to... ? Da li ce to neko da provjerava, kakva su iskustva u tome ?
2. Jezik bih naucio onako cisto da se sporazumijem. Ima li neko od kolega na forumu ? Koje su sanse da se tamo ubode neki posao za tih 6 mjeseci koliko se moze ostati tamo?

Ako ima neko savjet neki dobar za elektro struku, moze na pp :) :) :)
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
212.178.241.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 07:42 - pre 119 meseci
Iz predhodnih nekoliko postova mozes videti gde i kako da nostrifikujes svoju diplomu za zanimanje koje je trazeno (koliko ja znam) u No.Nakon toga trazis posao,nije lako ali verujem da se moze kada si uporan.( Intervjui su i preko skype ili direktno da dodjes u No ako imas mogucnosti)Ucis jezik sve vreme po malo ili puno (knjiga imas puno na netu, ali meni je za pocetak odlicna NY i Norge)-imas na netu da skines sve i izgovor i gramatiku i sve.
U svakom slucaju ovo ti je redovan i verujem sigurno uspesniji put od onog da ides 3+3 meseca ili neke indijanske fore za opstanak,sto pojedini primenjuju.Obzirom da imas diplomu i trazeno zanimanje, ato je najvaznije zasve dalje.
Posao koji mozes dobiti u struci ce ti sigurno doneti normalna primanja za lep zivot posebno ako ides sam.
Sto se tice preporuka iz Srbije,ranije su vec navodili na forumu da nisu nesto od koristi nasima tamo,pa tu ne bih gubila vreme.Ali eto mozda se oglasi neko ko ce ti blize jos objasniti.
Nadam se da sam bar malo pomogla.
 
Odgovor na temu

brankobol
Branko Boskovic

Član broj: 206149
Poruke: 10
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 08:21 - pre 119 meseci
Citat:
Lily77: Iz predhodnih nekoliko postova mozes videti gde i kako da nostrifikujes svoju diplomu za zanimanje koje je trazeno (koliko ja znam) u No.Nakon toga trazis posao,nije lako ali verujem da se moze kada si uporan.( Intervjui su i preko skype ili direktno da dodjes u No ako imas mogucnosti)Ucis jezik sve vreme po malo ili puno (knjiga imas puno na netu, ali meni je za pocetak odlicna NY i Norge)-imas na netu da skines sve i izgovor i gramatiku i sve.
U svakom slucaju ovo ti je redovan i verujem sigurno uspesniji put od onog da ides 3+3 meseca ili neke indijanske fore za opstanak,sto pojedini primenjuju.Obzirom da imas diplomu i trazeno zanimanje, ato je najvaznije zasve dalje.
Posao koji mozes dobiti u struci ce ti sigurno doneti normalna primanja za lep zivot posebno ako ides sam.
Sto se tice preporuka iz Srbije,ranije su vec navodili na forumu da nisu nesto od koristi nasima tamo,pa tu ne bih gubila vreme.Ali eto mozda se oglasi neko ko ce ti blize jos objasniti.
Nadam se da sam bar malo pomogla.


Hvala Lily77 !

Spremio sam papire sto treba da saljem za nostrifikaciju diplome. Procitao sam dobar dio foruma, 50 stranica... mnogo ima ne moze se sve :) .

Znaci meni je sad najbitniji jezik kako sam shvatio. Iz Bijeljine sam, ima sad kurs Norveskog u jednoj skoli. A i na privatne casove bih mogao da idem.
Jedino sad sam zavrsio A1 nivo za Njemacki jezik. Pa me toliko mrzi da se preorijentisem, ali moracu. Drzi me neka volja za bolje sutra.

Ono sto me bas interesuje je to oko iskustva, da li se to provjerava i kako?
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2014. u 10:06 - pre 119 meseci
evo ja da kazem da se pridruzujem klubu zikiruma tj klubu prevarenih od strane ''prijatelja i rodbine'' kada je u pitanju boravak u norge.posto vidim da zadnjih nekoliko meseci ima mnogo novih korisnika foruma, a stari su u kibernaciji ljudi nemojte se previse oslanjati na slatkoreciva obecanja'' prijatelja''jer ce vas ispaliti kada se najmanje nadate.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846021 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.