Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844863 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joovan
Jovan Djordjevic
Stazer
Vrsac, Srbija

Član broj: 307305
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2014. u 22:37 - pre 119 meseci
Da li neko može da mi odgovori da li se autorizacija koja se predaje direktno u SAK-u u Oslu brže dobija nego kad se šalje poštom? Hvala!
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2014. u 23:35 - pre 119 meseci
Ja mislim da je to isti đavo. Pa ti ako si već u Oslu, pitaj ih tamo.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.07.2014. u 14:08 - pre 119 meseci
Ljudi se kupaju, a u pozadini se vidi sneg na planinama.
 
Odgovor na temu

joovan
Jovan Djordjevic
Stazer
Vrsac, Srbija

Član broj: 307305
Poruke: 2
*.customer.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.07.2014. u 14:27 - pre 119 meseci
Da li neko može da mi odgovori da li se autorizacija koja se predaje direktno u SAK-u u Oslu brže dobija nego kad se šalje poštom? Hvala! Molim vas da li moze neko da mi odgovori? U Srbiji sam ne u Oslu ali pricekao bih sa autorizacijom ako je brža procedura.
 
Odgovor na temu

Margarita_Nikolaevna
Margarita Nikolaevna
student
Beograd

Član broj: 319559
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.07.2014. u 18:21 - pre 119 meseci
evo ja da javim da torent radi! neško, hvala jos jednom!
/
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.ncr.com.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2014. u 09:48 - pre 119 meseci
Bogami dosta ljudi skida torrent. Sinoc sam "sidovao" i vuce masksimum : ) Veceras cu okaciti link za MEGA. Upload cu u formi foldera, pa svako moze da skine sta hoce, posto ima i nekih stvari koje mozda nekima ne trebaju.

Inace sam se odusevio sta sve ime, ko je skupljao ovaj materijal ruke mu se pozlatile : ) Svaka cast!

Ima bas ono sto meni traba. Tipa, audio zapisi - reci i fraze, prvo ih kaze dva puta na norveskom pa onda na engleskom...milina : )
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.123.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2014. u 16:11 - pre 119 meseci
Da li neko ima literaturu za nynorsk?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2014. u 17:05 - pre 119 meseci
Citat:
Neutralac: Bogami dosta ljudi skida torrent. Sinoc sam "sidovao" i vuce masksimum : ) Veceras cu okaciti link za MEGA. Upload cu u formi foldera, pa svako moze da skine sta hoce, posto ima i nekih stvari koje mozda nekima ne trebaju.

Inace sam se odusevio sta sve ime, ko je skupljao ovaj materijal ruke mu se pozlatile : ) Svaka cast!

Ima bas ono sto meni traba. Tipa, audio zapisi - reci i fraze, prvo ih kaze dva puta na norveskom pa onda na engleskom...milina : )

U svakom slučaju je dobro imati materijale na više mesta. Što se tiče skidanja samo nekih stvari, apsolutno može da se skida i sa torenta na isti način.
Čekira se samo šta želiš, a ne ceo torent i to je to.
Nadam se da će dosta ljudi skinuti.
Meni je seed potencijal 20 megabita u sekundi, ali nakon što par njih skine, i nastavi sa seedom, ja moram da zaustavim, jer iako enkriptujem protok, oni mogu i na osnovu merenja protoka da posumnjaju da su torenti u pitanju. Ne mogu da znaju tačno, ali mogu "da se dosećaju".
Nije da je ovo nešto za sekiraciju, ali ne bih da rizikujem neplanirane posete.
Skidajte i držite seed, a ko god može da okači i na neke druge servise neka okači. Ipak, imajte u vidu da su moguća brisanja i sa tih servisa po prijavi ili ako njihov index engine provali neki naslov koji je "ukraden".
U prevodu, što više izvora to bolje.

Citat:
katt: Da li neko ima literaturu za nynorsk?

Prelistaj materijale, možda nešto i nadješ, mada ne bi trebalo da gubiš vreme sa tim, sem ako baš imaš dobar razlog.

Citat:
joovan: Da li neko može da mi odgovori da li se autorizacija koja se predaje direktno u SAK-u u Oslu brže dobija nego kad se šalje poštom? Hvala! Molim vas da li moze neko da mi odgovori? U Srbiji sam ne u Oslu ali pricekao bih sa autorizacijom ako je brža procedura.

Mislim da nema nikakve veze. Razlika je u saksbehandleru koji te "obradjuje", a na to ne mož da utičeš svakako i u brzini same pošte, a ni na to ne možeš da (mnogo) utičeš.

 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
95.180.123.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2014. u 17:38 - pre 119 meseci
@ Nesh-co
Pogledacu, mada sam ja vecinu materijala koji si postavio vec pregledala i preuzela.

Razlog je posao, u firmi gde sam dobila posao nynorsk je zvanicno pismo, tako da ne preostaje drugo sem ucenja istog

Hvala u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
*.com
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2014. u 21:08 - pre 119 meseci
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2014. u 00:14 - pre 119 meseci
Citat:
Marta 76:
Zokiruma, ti onda nemas sad 50 kila zive vage. :) Ali, priznam ide to polako, navikne se covjek... Doduse, ja sam jos u fazi da vucem sa sobom argete, cokolino, prsut i sl Jos mi mirise nasa kuhinja, dzaba ti :)

znam čoveka lično a biću slobodan i sebe da navedem kao primer da nam ne nedostaje ni jedan kg telesne mase :-) (možda imamo i malo viška) a i ja se uredno hranim isključivo NOŠK hranom preko godinu dana.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2014. u 00:25 - pre 119 meseci
pitanje za nastavni kadar u NO ili one koji imaju decu u osnovnoj školi. Kako idu raspusti oko katoličkog božića, koji se tu dani spajaju i koliko to traje zajedno sa novom godinom, koliko su u školi voljni da odobre nekoliko dana vanrednog izostanka.

Inače moje iskustvo sa Norvežanima je prilično dobro, ne mešaju se u privatan život a kada god sam tražio pomoć uvek su mi pomogli. Meni su recimo i stan iznajmili dok sam ja bio na letovanju.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2014. u 16:56 - pre 119 meseci
Mislim da je gramatika najbolje objasnjena u Colloquial Norwegian.

I da dodam da potraznja vaspitaca i ucitelja raste u svim rastucim gradovima, ne samo u Norveskoj, npr. Emirati traze hitno, tako da ako je Norveska opcija 1. dobra vest je da ima opcije 2, opcije 3 i tako redom....
 
Odgovor na temu

mikidule
Milan Markovic

Član broj: 188758
Poruke: 10
..9-161-245.customer.lyse.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2014. u 20:23 - pre 119 meseci
Pozdrav ljudi, moram da vam se pozalim a ujedno i kazem sta drugi mogu da ocelkuju ukoliko salju zahtev za licencu za sykepleiera.
Pisao sam u jednom od predhodnih postova da sam dobio povratno pismo iz SAKa gde mi traze DETALJNI plan i program sa fakulteta. Preveo i poslao to na preko 220str da bi pre neki dan dobio odbijenicu sa obrazlozenjem da mi je potrebno preko 1000 casova teorije i prakse ukupno.
Znaci, 4 godine srednje medicinske, 3 godine strukovnih i 1 godina specijalistickih strukovnih, + volonterski staz sa srednjom i sa visokom po 6 meseci nisu dovoljni da pokrpe njihovo obrazovanje za sykepleiera!!!
Moje misljenje je da oni po defaultu odbijaju sve koji nisu iz EU bez obzira da li im je skola po Bolonji ili ne.
Poslacu zalbu pa cu videti sta dalje, ako imam srecu, poslace to nekome na "visem" nivou ko ce mozda da mi umanji to.

Pozdrav iz Kongsberga
 
Odgovor na temu

dex007
xxx

Član broj: 302515
Poruke: 3
..910:a9c0:1963:a1ba:7a86:b7d7



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2014. u 22:39 - pre 119 meseci
Pozdrav svima,

Ima li ovde nekoga ko je završio osnovne studije (Bachelor) u Norveškoj? Ili trenutno studira..
Uglavnom se govori o studentskim vizama, ali mene zanima kakva je situacija za nekoga ko ima boravišnu dozvolu (privremenu) i partnera koji ima stalan posao (znači, ne dovodi se u pitanje obnavljanje dozvole). Da li u tom slučaju mora da se poseduje na računu ta čuvena suma od 90.000 kruna? Ili to pravilo važi samo za studentsku vizu?
Dalje, da li sa ovim tipom boravišne dozvole može da se radi samo 50% zbog studija? Ili je i to pravilo opet vezano samo za studentsku vizu?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

marijana vucko
novi sad

Član broj: 285099
Poruke: 10
159.171.124.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2014. u 00:31 - pre 119 meseci
Citat:
Medaggz:
Citat:
chi-le:
ˇ@Gagita......koliko novca ces ponijeti zavisi od toga da li ces iznajmljivati stan,sobu ili ces biti kod nekoga, koliko ces hrane ponijeti itd. Mnogo toga je ukljuceno u odredjivanje konacne cifre.

A mene zanima da li je neko skoro aplicirao kao helsefagarbeider za sommerjob i da li je dobio dozvolu?

Ja jesam, na vise mesta, ali sam odbijen, iako imam sve potrebne dokumente..
Idem sada, 9. jula u No, da trazim posao , pa kada mi se posreci !
Imam 6 meseci fore (3 kao turista normalno i +3 jer cu produziti u policiji malo pre isteka prva 3- moze , jer imam autorizaciju).. pa sta bude !
Pozdrav

Pozdrav,ja radim trenutno kao helsefagarbeder,sommerjob,u Norveskoj,posao se moze dobiti,boze moj dobila sam ga i ja,moze se dobiti radna dozvola,naravno i tu treba da ti poslodavac izadje u susret,potrebno je skupiti papire ciji spisak imas na UDI jevom sajtu,ali mislim da si malo zakasnio za ovu vrstu posla,ja sam recimo posao dobila u martu,tako da je to vreme kad se aplicira za sommerjob,pa cak i ranije.Pozdrav
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.ipb.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2014. u 08:28 - pre 119 meseci
Pozdrav svima koji ucestvuju u ovoj korisnoj temi.
Ja sam dobio poziciju na NTNU u Trondhajmu, i zajedno sa suprugom i cerkom cemo ici tamo u septembru.
Pa me interesuje da li je moguce da moja supruga dobije posao kao medicinska sestra (a ne kao bolnicar) jer bi dobila vizu preko mene (spajanje porodice)? Tacnije da li i u tom slucaju mora da se poklope diploma i posao?
Verujem da je odgovor da mora da bude autorizovana medicinska sestra pa to nije moguce, s obzirom da je zavrsila samo srednju medicinsku skolu. Slicno me interesuje za period kada budemo uspeli da dobijemo stalnu radnu dozvolu.
Takodje, ako neko moze da preporuci profesora norveskog bilo bi dobro (moze na pp).
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2014. u 13:21 - pre 119 meseci
Sto se tice spajanja diplome i posla ne mora da spaja ako dodje na pripoj porodice. Moze da radi bilo sta. Ali si u pravu sto se tice ovog drugog tj autorizacije, ona ne moze zbog toga da radi kao med. sestra, sa nasom srednjom samo kao bolnicar, naravno sa dobijenom autorizacijom za bolnicara. Pozdrav
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2014. u 17:45 - pre 119 meseci
Hvala na brzom odgovoru.
OK, tako sam i mislio, da je svakome ko zeli da radi kao bolnicar ili medicinska sestra potrebna nekakva potvrda o strucnosti (u ovom slucaju autorizacija nase diplome). Ali korisno je znati i to da moze da radi i neki drugi posao.
U svakom slucaju, ovih dana cemo poslati dokumente za autorizaciju.

I dalje, ako neko moze da preporuci profesora norveskog bio bih mu zahvalan :).
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2014. u 18:12 - pre 119 meseci
da li je neko vodio racuna o ovome :

III. KAZNENE ODREDBE
Član 27.
Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko
lice:
1) ako ne prijavi prebivalište u roku utvrñenom u članu 9. st. 1–3. ovog
zakona;
2) ako ne odjavi prebivalište u slučaju iseljenja iz Republike Srbije (član 14.
stav 1. ovog zakona);
3) ako ne prijavi boravište u roku utvrñenom u članu 15. stav 1. ovog
zakona;
4) ako ne prijavi prebivalište i adresu na kojoj stanuje u roku od osam dana
od dana prijema rešenja o pasiviziranju adrese prebivališta, odnosno boravišta (član
18. stav 3. ovog zakona);
5) ako ne prijavi privremeni boravak u inostranstvu duži od 90 dana ili ako
ne prijavi povratak u zemlju, u skladu sa članom 19. st. 1–4. ovog zakona
;

citat iz Zakona o prebivalistu i boravistu gradjana
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844863 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.