Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809024 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.06.2014. u 20:51 - pre 119 meseci
U Berenu postoji Drustvo Srba i prijatelja Srbije Bergen.
Udruzenje ima neku skolu za ucenje srpskog jezika za decu i mislim da je to subotom ali kolko se meni cini to je totalno ne profitabilno to jest casove drze clanovi udruzenja.
Najbolje proveri na sajtu posto ja nemam decu/kucice/macice pa stvarno nisam u to upucen.

https://www.sites.google.com/site/dsipsb/
https://www.facebook.com/groups/dsipsb/
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.06.2014. u 22:01 - pre 119 meseci
Citat:
sassabgd:
Pozdrav,ja se zovem Milena. Zavrsila sam Filoloski fakultet u Beogradu. Pod b mi je ruski jezik i imam pravo da predajem srpski u osnovnim skolama u Srbiji. Da li ima skola za nasu decu u Norveskoj a da im je potreban nastavnik srpskog , i da li uopste ima potrebe za tim kadrom. Imam pasos Srbije. Ili mozda postoji neka biblioteka i organizacija da im je potreban taj kadar, takodje sam i dugogodisnji novinar.


Organizovana nastava za našu decu je u par (5,6) zemalja i tu odlaze učitelji koji konkurišu kada Ministarstvo prosvete raspiše konkurs.Norveška nije na tom spisku zemalja.U ostalim zemljama gde nas ima uglavnom je organizovano pri crkvama i udruženjima i tu je volonterski rad-na doborvoljnoj bazi učitelja. Ja sam učiteljica pa znam kako to ide... :)
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.06.2014. u 22:44 - pre 119 meseci
Da li neko izdaje stan u Drammenu ili okolini? Javite se na pp. Hvala!
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.06.2014. u 23:16 - pre 119 meseci
Pozdrav!!
Hocu da predam papire za radnu dozvolu u UDI , imam ponudu za posao,zavrsavam neki kurs(znam sa kursom slaba vajda ali se nadam kurs+iskustvo) i imam ogromno iskustvo u tom poslu,interesuje me ljudi ako neko moze da mi kaze konkretno jer sto vise se informisem manje znam(razlicita iskustva ljudi) ,dali prvo negde treba da idem npr.Norveska ambasada ili sl. i koje tacno sve dokumente treba da spremim za UDI i kako se to uopste radi,i koliko se ceka odgovor od UDI,
Forum je ogroman i mnogo razlicitih iskustava pa me interesuje bas ovakav put do radne dozvole.
Hvala svima unapred!!!
 
Odgovor na temu

Mimsa

Član broj: 323790
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 10:40 - pre 119 meseci
Znam da postoji početna plata čija visina zavisi od oblasti rada kao i od visine stručne spreme i da poslodavac ne može dati platu radniku manju od predviđene tim uslovima.

Interesuje me da li postoji gornja granica plate i da li na nju utiče visina stručne spreme ili visina plate zavisi jedino od iskustva i radnog staža radnika? Naravno upoređujući osobe sa istim znanjem a različitom visinom stručne spreme.

@MARTIN.CO Ako računaš i mene u te neodgovorne, ja sam pretražio forum pokušavajući da nađem odgovor na moje pitanje i nisam uspeo da nađem odgovor. U svakom slučaju tvoja konstatacija nije konstruktivna i vodi u off topic.

[Ovu poruku je menjao Mimsa dana 24.06.2014. u 15:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mimsa dana 24.06.2014. u 15:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.109-247-0.customer.lyse.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 12:14 - pre 119 meseci
Napisacu samo malu konstataciju uopstenu u vezi foruma : mislim da su Mirjana i pojedini stari forumasi u pravu sto se vise ne javljaju da odgovore na pitanja novih i neodgovornih ucesnika ovog foruma.
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-126.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 14:56 - pre 119 meseci
@Napisacu samo malu konstataciju uopstenu u vezi foruma : mislim da su Mirjana i pojedini stari forumasi u pravu sto se vise ne javljaju da odgovore na pitanja novih i neodgovornih ucesnika ovog foruma.

Martin.co u pravu si 100%
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 18:00 - pre 119 meseci
Citat:
MARTIN.CO:
Napisacu samo malu konstataciju uopstenu u vezi foruma : mislim da su Mirjana i pojedini stari forumasi u pravu sto se vise ne javljaju da odgovore na pitanja novih i neodgovornih ucesnika ovog foruma.

Martine zar je tako tesko biti fin!!!



ako covece nemozes da pomognes zasto kocis ljude koji hoce,
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.39.eidsiva.net.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 19:46 - pre 119 meseci
martin je to veoma fino napisao... covek da se smori kad procita samo na jednoj strani par pitanja iz kojih se vidi da osoba nije ni bacila pogled na temu... koja poenta ovih 900 strana pisanija onda? ako neko ne moze da zrtvuje svoje vreme da to procita, ili bar u searchu da ukuca kljucne reci i procita postove koji su govorili o tome, zasto bi ocekivao od drugih da zrtvuju svoje vreme da pisu referate...

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 24.06.2014. u 21:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 21:54 - pre 119 meseci
Složiću se sa drugarima.
A tema ko tema. Toliko je velika da je nemoguće pročitati je za 10-15 godina. Pogotovo kad toliko želite da odete i nadjete sreću negde van.
A biće još i veća. Pogotovo ako se nastavi sa trendom ponavljanja odgovora na pitanja na koja je (bez preterivanja) odgovoreno više desetina puta, kadgod se neki novi gotovan pojavi.
Mene je to izbacilo i smorilo, (a verujem i ostale) jer je to znak da sav trud (i vreme koje sam mogao mnogo pametnije da potrošim, sa klincima recimo) koje sam uložio u pisanje mojih iskustava i uputstava, neko prosto ne može da pročita jer ga mrzi. Isključivo zato jer ga mrzi.
Ako neko ima živaca da to prolazi opet i opet, kao u "Dani mrmota" - neka prolazi, ja nemam živaca više za to. A i ne želim. Iskreno.


 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 22:04 - pre 119 meseci
Ja ono što me ne zanima, npr. neka pitanja i odgovori koji nisu vezani za moju struku ili sektor jednostavno preskočim tj. ne čitam.
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 22:26 - pre 119 meseci
Citat:
Nesh-co:
Složiću se sa drugarima.
A tema ko tema. Toliko je velika da je nemoguće pročitati je za 10-15 godina. Pogotovo kad toliko želite da odete i nadjete sreću negde van.
A biće još i veća. Pogotovo ako se nastavi sa trendom ponavljanja odgovora na pitanja na koja je (bez preterivanja) odgovoreno više desetina puta, kadgod se neki novi gotovan pojavi.
Mene je to izbacilo i smorilo, (a verujem i ostale) jer je to znak da sav trud (i vreme koje sam mogao mnogo pametnije da potrošim, sa klincima recimo) koje sam uložio u pisanje mojih iskustava i uputstava, neko prosto ne može da pročita jer ga mrzi. Isključivo zato jer ga mrzi.
Ako neko ima živaca da to prolazi opet i opet, kao u "Dani mrmota" - neka prolazi, ja nemam živaca više za to. A i ne želim. Iskreno.



Izvinjavam se drugari na smaranju, necu vas vise zivcirati.
Hvala
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.215.102.34.getinternet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 23:15 - pre 119 meseci
a jos gore od necitanja teme je neshvatanje saveta u obliku pozitivne kritike, i durenja ko u 5. razredu :) sa tim stavom ostace norveska na google slikama :)
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 23:26 - pre 119 meseci
Ma daj brate vise sta ti treba kada je dosta,svi su skontali poentu .
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.215.102.34.getinternet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2014. u 23:56 - pre 119 meseci
nista ti nisi skontao :) evo ti posto si lenj naso sam ti par korisnih linkova ljudi koji su vec pisali pa procitaj ;)

http://www.elitesecurity.org/p...aga+teme&Phrase=keramicar+

flislegger ili ti murer su nazivi za keramicara pa guglaj malo...

sto se tice udi, sve imas na strani udi.no

posto ne znas norveski sve tekstove provuci kroz google translate, evo podesio sam ti norvesko-srpski

https://translate.google.com/?hl=sr#no/sr/

sve u svemu sanse su ti mng male da legalno radis kao keramicar sa mehanickom srednjom, mozda ako imas debele preporuke o svome iskustvu pa ako to prode kod UDIja...aj srecno :D
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2014. u 00:03 - pre 119 meseci
Ajde Hvala!!
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.bb.online.no.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2014. u 14:52 - pre 119 meseci
Pozdrav dobri ljudi,

Pre tacno godinu dana smo se vratili sa mora i razmisljali gde da krenemo sa ucenjem norveskog jezika. Dve nedelje kasnije smo upisali skolicu, poceli sa prikupljanjem dokumentacije (koju smo kasnije poslali u NOKUT), i krenuli u potragu za poslom..... Kada smo videli da su ovi Norvezani stipse i nece da zovu srpski broj, odredili smo datum seobe.Toliko smo zeleli odlazak za Norvesku, cak smo i karte kupili 5 meseci ranije, i to samo u jednom pravcu. Prvo smo raseljavali stvari po Srbiji, a onda smo krenuli sa finalnim pakovanjem,ovih king size kofera.
Dosao je i kraj marta, kada smo se uputili ka Norveskoj. Bez posla, sa tada brdom para , i sa punim koferima pasteta i supa da ne umremo od gladi u tudjini. Brojna familija, nasa i njina, nas je otpratila sa naseg velikog aerodroma.... Koliko su bili tuzni umalo se ne vratismo posle 3sata nazad. Nismo se dopali chiki na granici, doduse nije se ni on nama dopao...Ali posle 3 sata mucnog razgovora, dopali smo se sefu i pozeleo nam je srecan put. Toliko smo bili srecni da narednih 10 dana nismo hteli da progovorimo Norveski...
Posle mesec dana trazenja posla, razgovora,intervjuOVA ,kasnjenja i propustenih letova, konacno smo i mi dobili tu prvu ponudu. Sreca, sreca, rados'.
Ostalo je vec bilo lakse...
Dozvole od UDIja smo dobili veoma brzo. Zena za mesec dana, a ja sam sto bi rekao Bole EMIRIGIRAO za 1(jedan)dan. Obavezno ih zovite vise puta telefonom, jer ne salju odgovore kao sto kazu.
Hteo bih da se zahvalim clanovima sa foruma na ukazanoj nam pomoci, mojoj babi, Miletu iz Svrljiga, tetki iz Babusnice i ostaloj rodbini koja je novcano doprinela da se ovo putovanje ostvari. Takodje im se jos jednom zahvaljujem sto su se svi ponasali po zadatom im scenariju u kome mi kao idemo na jednu skupu ekskurziju... Pa ako se i vratimo nista se nece upropastiti sem novca. Ali kako kazu, najvaznije je da smo mi zdravi. A mi smo se vala detaljno pregledali pre nego sto smo krenuli, i stvarno smo zdravi.
Hvala jos jednom na pomoci i podrsci, znacilo je puno...

Snovi se ostvaruju onima koji stvarno veruju u njih....


boban
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2014. u 22:12 - pre 119 meseci
Divno Bobane :D a šta ti ono žena radi?


 
Odgovor na temu

Gagita
logoped
freelance
Beograd

Član broj: 318235
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2014. u 22:32 - pre 119 meseci
Hvala Bobane na ovoj divnoj i inspirativnoj priči. Na ovaj i slične postove ću se vraćati svaki put kad pomislim da je odlazak u No težak ili nemoguć :)

A sad jedno nepristojno pitanje za tebe, blok63 i sve one koji su krenuli put Norveške da odande traže posao. Koliko otprilike treba da bude to "brdo para" s kojim možeš da se usudiš da kreneš da bi se tamo osećao kolko-tolko sigurno?











 
Odgovor na temu

Agder Sasa
Frank Rybery
..............
..............
Norge

Član broj: 318443
Poruke: 8
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2014. u 22:43 - pre 119 meseci
Racunaj na jedno 12 000 kr mesecno to je nesto minimalno
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7809024 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.