Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7803793 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.06.2014. u 23:03 - pre 119 meseci
Da li je istina da u vecini osnovih skola postoje bazeni za decu?Verujem da imaju sve zivo i lako dostupno ali bas Kosarka da omane,nemam reci...
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.06.2014. u 23:10 - pre 119 meseci
Veliki pozdravi za Mirajnu Savicic, nismo duze vreme videli vase komentare,koji su uvek od velikog znacaja,za sve nas koji planiramo dolazak. Znaci li to da ste napustili ovaj forum?Bila bi velika steta.Nadam se da ste ok i zelim Vam svu srecu iz zdravlje jer ste meni kao i mnogima pomogli u resavanju mnogih dilema.
Poslala sam Vam poruku na PP.

Pozdrav i svim ostalim dobrim ljudima koji vec godinama pisu i bodre sve nas,da istrajemo u svojim pokusajima da ne gubimo nadu i da verujemo da sve nas ceka neka srecna zvezda pa makar i daleko od domovine.Ipak se mi svi ujedinimo kada treba,zar ne?To smo pokazali i nedavno u poplavama...
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2014. u 09:53 - pre 119 meseci
Citat:
vilagrand:
Ako je nekome potreban stan (soba) u Oslu u toku jula,avgusta neka se javi .moze pp.pozz

Vilagrand,poslao sam ti pp....
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.static.customer.pronea.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2014. u 18:23 - pre 119 meseci
Vidim prica se o kosarci... vecina talenata dodje iz skole ali neki dolaze sa ulice( ulicni basket)..ovde na severu to je prakticno nemoguce zbog zime od 7-8 meseci pa zato kosarka nije ni razvijena toliko... moje misljenje!
Medjutim evo u Tromsø imate jedan, za No uslove, ja mislim dobar klub... Tromsø storm... imaju par amerikanaca i takodje amerikanca za trenera... gledao ih par puta i nisu losi onako za No dosta organizovani! Takodje rade i sa decom i na to se stavlja akcenat u klubu... takodje mislim da je jos bitnije to sto dosta saradjuju sa skolama gde prvi trener radi... a takodje u Tromsø postoji i Toppidrettsgymnas i Toppidretts ungdomskole gde koliko ja znam nemaju kosarku ali mozda se nesto moze uraditi sa tim! Posle toga navodim i fakultet gde moze nastaviti sa obrazovanjem posto ja mislim da je to podjednako vazno pored talenta koji dete ima!

Sv eto mozes naci na netu pa pogledaj... nadam se da sam pomogao malo... a sto se tice Mirjane i nas na severu malo smo zavejani u poslednja dva dana pa mozda reagujemi malo sporije zbog hladnoce i snega usred juna!
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
212.178.228.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 00:37 - pre 119 meseci
Cenjeni Mada77, veoma sam Vam zahvalna na savetu i informacijama.Nemam reci koliko ste mi pomogli.Necije malo je nekome puno...
Znaci ipak ima nade,da ce moci bar da se odrzava neki kontinuitet, pod uslovom da zivimo u Tromsu i da je dete na pravom putu(kosarke) gde je trenutno,znate kakvi su klinci promenljivi,ali smo mi ti koji ih moraju podsecati na prave vrednosti.

Inace da li nam mozete reci neku rec o Vasem gradu,koliko je povoljan a koliko ne za nas strance?Da li se moze naci posao medicinara-bolnicari i slicno?lakse ili teze?
Moja rodjaka je u Hammerfestu,za tamo mi je rekla da moze da mi pomogne oko posla...Znam da je manje mesto i da je klima zeznuta.
Za Tromso sam cula da je mnogo bolja varijanta,ali tu nemam nikoga.Sta je po Vama najvaznija i bitnija stvar.Imati nekoga i vezu za posao u amnjem mestu na severu ili u vecem gradu sami pa polako?
Sreca,poznanstva,skola, ili sve zajedno.Koliko sam citala na ovom forumu,veliki problem pored prekvalifikacije,jezika i nemanja sredstava za pocetak je posao?Da li je to kljuc i ulaznica, a posle mozda se seliti negde gde je bolje?Ili ne biti zakeralo,sve je bolje od Srbije i minusa na sve strane(mislim na finasije)dzaba lepo vreme i divan grad Beograd i program u gradu...

Svako misljenje cenim i zahvaljujem svima na vremenu u trudu. Pokusajte da nam date pogled na buducnost?Jer mi imamo suzene vidike zbog svega,zato sto svaki dan pomalo umiremo, kroz sva stradanja nasih predaka,nase dece i nas samih,a nista ne mozemo da ucinimo,osim da pokusamo,a eto to i radimo,pa ko gde stigne.
Citat:
mada77: Vidim prica se o kosarci... vecina talenata dodje iz skole ali neki dolaze sa ulice( ulicni basket)..ovde na severu to je prakticno nemoguce zbog zime od 7-8 meseci pa zato kosarka nije ni razvijena toliko... moje misljenje!
Medjutim evo u Tromsø imate jedan, za No uslove, ja mislim dobar klub... Tromsø storm... imaju par amerikanaca i takodje amerikanca za trenera... gledao ih par puta i nisu losi onako za No dosta organizovani! Takodje rade i sa decom i na to se stavlja akcenat u klubu... takodje mislim da je jos bitnije to sto dosta saradjuju sa skolama gde prvi trener radi... a takodje u Tromsø postoji i Toppidrettsgymnas i Toppidretts ungdomskole gde koliko ja znam nemaju kosarku ali mozda se nesto moze uraditi sa tim! Posle toga navodim i fakultet gde moze nastaviti sa obrazovanjem posto ja mislim da je to podjednako vazno pored talenta koji dete ima!

Sv eto mozes naci na netu pa pogledaj... nadam se da sam pomogao malo... a sto se tice Mirjane i nas na severu malo smo zavejani u poslednja dva dana pa mozda reagujemi malo sporije zbog hladnoce i snega usred juna!

 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-214.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 08:36 - pre 119 meseci
Ne morate vi ici zbog kosarke u Tromsø,imate klubove koji se takmice u njihovoj prvoj ligi a iz Osla su,Askera,Sandvike,Trondheima,Bergena.Takodjer imaju i skole kosarke i mnoge kosarkaske klubove u Oslu.Ovde niko nije rekao da oni nemaju klubove i da vam dete ne moze trenirati kosarku nego da im je kosarka na slabom nivou.Secam se i da je bilo nasih trenera koji su trenirali njihove prvoligaske klubove ali zabotravio sam im imena a pre su se aktivno bavili kosarkom u bivsoj Jugoslaviji.



Ammerud Basket
0905 Oslo

Asker Basketball club
Torstadbakken 4
1395 Hvalstad
Tlf 982 21 917

Bislett Basketballklubb
Vallegata 3B
CO Åge Damsgaard
0454 Oslo
Tlf. 450 98 998

Bygdøy Basketballklubb
Huk Aveny 45 Bygdøhus
0287 Oslo
Tlf. 911 95 329

Bøler basket
Haraløkka 12
0689 Oslo
Tlf 92611652

Eidsvoll Basketball Klubb
2071 Råholt

Eikeli Bærum Basketballklubb
1361 Østerås

Høybråten Basketballklubb
Linjebakken 4 Velhuset
1087 Oslo
Tlf. 950 63 607

Høyenhall Basketballklubb
Traktorveien 15 Høyenhallen
0678 Oslo
Tlf. 995 53 210

Nannestad Basketballklubb
Bjørnevegen 3
2030 Nannestad
Tlf. 63 99 83 33
---------------------------------------------------
Inace ako mozete da birate ja bih vam ipak predlozio da pocnete odmah ziveti u "juznijim" krajevima,niko se dugo na severu Norveske ne zadrzava.a takodjer ko zna na kraju na kojem sportu ce vam dete zavrsiti a i da li ce ga i napustiti zbog skolovanja,drustva,devojke kao i mnogi drugi,ono sto ste i sami pisali.

http://www.aktivioslo.no/basketball/

http://www.basket.no/Sider/Velkommentilbasketno.aspx

http://www.basket.no/blno/Side...=undefined&season_id=85401
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-214.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 08:49 - pre 119 meseci
Evo i nekih nasih igraca koji igraju njihovu prvu ligu

http://www.basket.no/blno/Side...ndefined&player_id=4840135

http://www.basket.no/blno/Side...=undefined&player_id=52377

http://www.basket.no/blno/Side...=undefined&player_id=52405

http://www.basket.no/blno/Side...ndefined&player_id=4842473

http://www.basket.no/blno/Side...ndefined&player_id=1342453

http://www.basket.no/blno/Side...ndefined&player_id=4841305
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 15:09 - pre 119 meseci
Cenjeni 001,hvala Vam na korisnim informacijama i savetima.
Nas problem,da tako kazem uslovno nedoumica je u tome sto dete ima predispozicije i trenira vec kosarku(sta ce biti od svega ne znamo,da li ce odleprsati ili ostati veran sportu??)mi planiramo iseljenje porodicno u No, gde imamo rodjaku koja ima kombinaciju za posao za mene(bolnicar) a posle idemo dalje,videcemo sta i kako.Sve to traje i moze biti dug proces, a plasim se da dete u jeku ljubavi prema nekom sportu na kome se radi trudi iscupam iz svega toga i odvedem na mesto gde nema ni obicnih treninga(mislim na Hammerfest)jer je rodjaka u tom delu.
kako to objasniti kao odgovoran roditelj i sebi i detetu?
Jesto to plan za prve godine zivota u No,a posle mozda i selidba kao sto vi rekoste.Ali sta do tada,dete ispada iz svega za 2-3 godine, nalazi se u pubertetu koji nosi svoje promene plus bez treninga neko vreme,i mi smo mozda tada vec napravili gresku???Nema povratka.danas deca rano pocinju i brzo se sve odvija.U moje vreme (ja sam 1977.godiste) bilo je ima vremena i do 10 godine da se opredelis i odes u nekom pravcu kao sportista bilo da je rekreativno ili profesionalno.Ali sada vec od 5.godine deca krecu i veoma im dobro ide.Nas Nole je poceo tenis sa 4 godine.
Sta raditi?
Da li je lakse neki kazu jeste pokusavati na jugu?Ali opet drugi mi kazu ma kakv jug, kada vec imas sve uredjeno da pocnete zivot na severu,gde su bolja primanja,i vece mogucnosti jer je manje naseljeno.Problem je klima i verujem da nije sve tako razvijeno.Ipak mi dolazimo iz Bgda koji je glavni grad kakve takve Srbije.Ovde je takodje sve razvijeno i lako dostupno ali je problem uredjenje i politika koja ne donosi mogucnosti za zaposlenje i normalan zivot.Ogromne su razlike, i pokusvaju da naprave od nas Koloniju,u kojoj cemo biti jeftina radna snaga,bez mogucnosti i prava.San o ulasku u Eu je takodje neosnovan jer nama ko koloniji je to samo los aspekat,ali koga briga za narod.
Imate li predloge?Vi ste ipak korak ispred i vec u No sa svojim iskustvom mozda imate savet koji moze da pomogne u sagledavanju?
Unapred hvala svima.
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 15:26 - pre 119 meseci
Pitanje za prijatelja foruma 001

pored ostalih ako se dobro secam Vi ste davali ranije info za poslove oko transportnih sluzbi i slicno.
Htela sam da Vas pitam za savet i misljenje obzirom da cu ja biti nadam se na poslu o kome sam pisala(bolnicar) a suprug ima visu el.ali ne moze sa tim nista posebno jer nije radio u struci.Imao je privatnu trg.firmu u Bgd koja je otisla u stecaj u godinama krize.Sada je kao i vecina bez redovnog posla i primanja.Dosta ima iskustva i rada u organizaciji transportnih sluzbi zbog firmi u kojima je radio u poslednjih par godina.Takodje je i odlican vozac.
Elem da li bi mogli razraditi ovaj pravac rada,odnosno da li postoji nesto sto bi mogao ovde zavrsiti,usavrsiti ili odraditi kako bi lakse nasao posao(sta se trazi,koja su ulaganja) kada stigne u No.Ako da sta bi to po VAma bilo i koje je VAse misljenje.Inace nije lenj i radio je razne poslove od Mc.Donalada kao student do dalje raznih poslova pre i posle svoje firme.Cisto da bi bili spremni na takvo eventualno osposbljavanje jer imamo i dvoje dece,pa je vazno da radi i partner,sto pre.Oboje ucimo No jezik,a Engleski nam je srednji nivo.
unapred hvala
 
Odgovor na temu

zmaj86
Niš

Član broj: 323768
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 16:32 - pre 119 meseci
Pozdrav svima na forumu. Hteo bih da odem u Norvesku zbog vec svima poznate situacije ovde. Zavrsio sam Visoku Ict skolu u Bg, po struci sam programer i imam iskustva oko godinu dana. Znaci jos sam pocetnik, ka srednjem nivou. Takojde sam instruktor u klubu borilackih vestina, imam nekoliko godina iskustva iz oblasti fitnesa i drzanja treninga u teretanama, s tim sto diploma za borilacke vestine imam a za fitnes nemam. Nije mi jasno ovo za NOKUT, gde ja tu spadam,kako da vidim da li mi treba autorizacija ili ne? Za sad su to pitanja a na dalje ce ih verovatno biti jos :) Svaka informacija u vezi sa zaposlenjem iz ovih oblasti je dobrodosla,takodje me zanima koje uslove moram da ispunim da tamo otvorim svoj klub ili teretanu?
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 16:57 - pre 119 meseci
ZokiRuma,poslala sam ti odgovor na PP
 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-108.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 20:35 - pre 119 meseci
Citat:
zmaj86:
Pozdrav svima na forumu. Hteo bih da odem u Norvesku zbog vec svima poznate situacije ovde. Zavrsio sam Visoku Ict skolu u Bg, po struci sam programer i imam iskustva oko godinu dana. Znaci jos sam pocetnik, ka srednjem nivou. Takojde sam instruktor u klubu borilackih vestina, imam nekoliko godina iskustva iz oblasti fitnesa i drzanja treninga u teretanama, s tim sto diploma za borilacke vestine imam a za fitnes nemam. Nije mi jasno ovo za NOKUT, gde ja tu spadam,kako da vidim da li mi treba autorizacija ili ne? Za sad su to pitanja a na dalje ce ih verovatno biti jos :) Svaka informacija u vezi sa zaposlenjem iz ovih oblasti je dobrodosla,takodje me zanima koje uslove moram da ispunim da tamo otvorim svoj klub ili teretanu?



Zmaju :-) ako spajas posao sa diplomom onda moras da skupis dokumenta i posto si tehnicka struka kao i ja posaljes dokumenta u Nokut i cekas da dobijes odgovor. Za sve sto krenes iz nase "drage" zemlje da pokusavas tamo u Norveskoj treba ti potvrda,sersifikat,diploma...
Meni su rekli inženjeri sa ovog foruma tako i potvrdilo se kao tačno.
Za ostala pitanja oko fitnesa i tih čudesa nemam blage veze.

Pozdrav
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

kilja_com
zoran cvetkovic
kosovo

Član broj: 59263
Poruke: 17
178.175.83.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 22:25 - pre 119 meseci
Znate li nekog ko ima da izda neku sobu za bracni par u okolini Fredrikstada ili Sarpsburga ?
kilja
 
Odgovor na temu

zmaj86
Niš

Član broj: 323768
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2014. u 23:19 - pre 119 meseci
Citat:
markodrenov:
Citat:
zmaj86:
Pozdrav svima na forumu. Hteo bih da odem u Norvesku zbog vec svima poznate situacije ovde. Zavrsio sam Visoku Ict skolu u Bg, po struci sam programer i imam iskustva oko godinu dana. Znaci jos sam pocetnik, ka srednjem nivou. Takojde sam instruktor u klubu borilackih vestina, imam nekoliko godina iskustva iz oblasti fitnesa i drzanja treninga u teretanama, s tim sto diploma za borilacke vestine imam a za fitnes nemam. Nije mi jasno ovo za NOKUT, gde ja tu spadam,kako da vidim da li mi treba autorizacija ili ne? Za sad su to pitanja a na dalje ce ih verovatno biti jos :) Svaka informacija u vezi sa zaposlenjem iz ovih oblasti je dobrodosla,takodje me zanima koje uslove moram da ispunim da tamo otvorim svoj klub ili teretanu?



Zmaju :-) ako spajas posao sa diplomom onda moras da skupis dokumenta i posto si tehnicka struka kao i ja posaljes dokumenta u Nokut i cekas da dobijes odgovor. Za sve sto krenes iz nase "drage" zemlje da pokusavas tamo u Norveskoj treba ti potvrda,sersifikat,diploma...
Meni su rekli inženjeri sa ovog foruma tako i potvrdilo se kao tačno.
Za ostala pitanja oko fitnesa i tih čudesa nemam blage veze.

Pozdrav





Hvala na odgovoru Marko. Ja sam danas gledao na sajtu NOKUT-a i nisam nasao nigde moju struku u onoj padajucoj listi poslova,skontao sam da mi ne treba jer pise valjda ako nisi medju ponudjenim opcijama onda ti ne treba. Ima nekih inzenjera u ponudi,ali nista ni blizu moje struke. Jel nije problem da mi kopiras sta su ti rekli ostali sa foruma,ipak ima 900 strana a kontam da ti bar znas gde je sta,obzirom da si u toku? :) Naravno to vazi i za ostale.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-214.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2014. u 08:06 - pre 119 meseci
Citat:
Lily77:
Pitanje za prijatelja foruma 001

pored ostalih ako se dobro secam Vi ste davali ranije info za poslove oko transportnih sluzbi i slicno.
Htela sam da Vas pitam za savet i misljenje obzirom da cu ja biti nadam se na poslu o kome sam pisala(bolnicar) a suprug ima visu el.ali ne moze sa tim nista posebno jer nije radio u struci.Imao je privatnu trg.firmu u Bgd koja je otisla u stecaj u godinama krize.Sada je kao i vecina bez redovnog posla i primanja.Dosta ima iskustva i rada u organizaciji transportnih sluzbi zbog firmi u kojima je radio u poslednjih par godina.Takodje je i odlican vozac.
Elem da li bi mogli razraditi ovaj pravac rada,odnosno da li postoji nesto sto bi mogao ovde zavrsiti,usavrsiti ili odraditi kako bi lakse nasao posao(sta se trazi,koja su ulaganja) kada stigne u No.Ako da sta bi to po VAma bilo i koje je VAse misljenje.Inace nije lenj i radio je razne poslove od Mc.Donalada kao student do dalje raznih poslova pre i posle svoje firme.Cisto da bi bili spremni na takvo eventualno osposbljavanje jer imamo i dvoje dece,pa je vazno da radi i partner,sto pre.Oboje ucimo No jezik,a Engleski nam je srednji nivo.
unapred hvala

----------------------------------

Postovanje,


Ja ne bi hteo reci sta da radite mogu samo dati moje misljenje s kojim ce se neko sloziti neko ne,ali vi ste ti koji odlucuju.

Ne znam koliko vam dete ima godina ali znam mnoge cija su deca pocela sa jednim sportom a zavrsila na cetvrtom.Znam i one koji su poceli sa sportom i bili vise nego odlicni ali ih drustvo,devojka ili nesta drugo "odvelo" na drugu stranu.

Opet kazem nece ono ovde biti uskraceno od sporta pa tako ni od kosarke s kojom se trenutno bavi,vec sam vam ostavio adrese nekih klubova u Oslu i drugim mestima tako da ce vase dete imati gde da trenira i bavi se kosarkom(mozda mozete neke od njih i da kontaktirate i direktno pitate sve sto vas zanima).

Ja mislim da vam je bolje da ako budete mogli birati da odmah pocnete da radite i zivite u juznijim krajevima.Drugo ja ne znam gde su to na severu bolje plate,manji porezi(osim na Svalbardu) i vece mogucnosti,a da ne pricamo o klimi.

Sto se tice vaseg muza i rada naravno da ovde postoje raznorazne mogucnosti gde bi se mogao usavrsavati ili napredovati sve je to do nas samih koliko vremena,volje i potrebe imamo za to.Sve zavisi sa cim je covek zadovoljan,pisao sam vec pre da znam mnoge koji voze viljuskar(kurs kosta oko 4-5000kr) i zaradjuju 25 000kr neto mesecno, znam i one koji rade kao konobari i imaju 16 000 neto mesecno pa do doktora sa visokim primanjima.

Znam neke koji idu u 50-tim godinama u skolu na usavrsavanje ili neke kurseve tako da imace on raznih mogucnosti.Sto se tice voznje vec je cesto bilo na ovom forumu receno da vozacka iz Srbije ovde ne vredi i da se mora sve ispocetka.Vozacka dozvola je jako skupa a da bi recimo uz B dobio i C,E i D to kosta preko 100 000 kr.- tako da ce to u vasem slucaju verovatno morati malo pricekati.


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2014. u 08:44 - pre 119 meseci
porez je manji na severu, mislim na deo koji je severno od tromsa, postoji dodatak porezu koji je maksimalno 8% (recimo u ovu grupu spada Oslo) pa do 0% koji je za deo severno od tromsa (ne i tromsø ), doduse trenutno je tako a i sami znate kako se ovde nesto moze brzo promeniti, pogotovo sada kada su najavili ukidanje skoro 380 mil kr pomoci severu iz budzeta. takodje deo koji je severno od tromsa ima oslobadjanje poreza od 15 000 ili 40 000, ovo je oslobadjanje od glavnice koja se obracunava. sa druge strane dosta toga je skuplje, recimo gorivo gde benzin nikada nije manji od 15 kr/l pa do cene hrane, koja je uvek malo skuplja nego na jugu.

nama je 2 meseca pomagao zenin cale, i covek je uglavnom bio sam, mi ujutro odemo na posao, klinac u vrtic, i onda nas on ceka do 16 00, i posle 2 meseca covek nije mogao da doceka da ode kuci , sada je moj cale ovde, pre oko mesec i po je dosao, isti slucaj kao i zenin cale samo sto moj cale nece da ide kuci on kaze da mu je ovde super i jedva ceka da opet dodje i ludi sto mora cekati 3 meseca. tipican primer da sve zavisi od coveka i onoga sta on ocekuje. kontam da je takav isti slucaj bilo gde u norveskoj, ili bilo gde kada je u pitanju imigracija. ja imam srece ili nesrece pa zbog posla putujem, sada sam bio oko 2 nedelje u stavangeru, ali iskreno mislim da je za nas hammerfest trenutno najbolje resenje. iako su se svi bojali kako ce moja zena izdrzati, strah je bio totalno neopravdan i ona ni ne zeli da pomisli da ce da ode iz hammerfesta.

meni uopste nije jasna prica o severu kao mestu gde su ekstremni uslovi za zivot, jednostavno nije tako sigurno nema ogromnih trzanih centara, opera i pozorista, nema ni stadiona od 60 000 sedecih mesta, ali sve sto treba za normalan zivot postoji, stavise ima i vise nego sto treba, klima je kao svuda u norveskoj, doduse jeste hladnije nego na jugu ali nije toliko hladnije (pricam o hammerfestu), mada meni je bolje da je hladnije nego da stalno pada kisa najveci problem prestavlja decembar i 24h noc, mada i to zavisi od coveka do coveka, mi recimo nismo imali nikakvih problema oko toga, ali ne mogu reci da nismo bili hepi kada je konacno izaslo sunce
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2014. u 09:11 - pre 119 meseci
Pa zar nije pre neki dan pado sneg na severu.

Temperatura na severu je obicno bar za 10 stepeni niza o Bergena / Stavangera.
Ovde je sad trenutno U Bergenu 15 stepeni posto duva neki hladan vetar sa severa... mogu misliti kako je bas na severu gde je 5 stepeni.
Poredjenja radi trenutno u Norvom Sadu je sad 20 stepeni.

Pre neki dan je bilo bas dosta toplo.. mislim mi bili na plazi, a norvezani se i kupali. Ja sam okupao desni palac...



Ja licno da mogu da biram nebi iso nigde osim Bergena,Stavangera ili Osla to mislim sto se tice konfora koji imas posto su to veci gradovi, sve ti je nadohvat ruke, ne moras da sedas na avion kad hoces kod lekara specijaliste i slicne gluposti.




 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2014. u 09:31 - pre 119 meseci
trenutno je 9 stepeni u hammerfestu, mereno ispred moje kancelarije

ponedeljak, 1 stepen, sneg, ovde su svi bili zateceni, ne pamte kada se to desilo

ince ne moze se samo gledati temperatura, recimo ja sam doziveo 25 stepeni gde sam mislio da necu preziveti, vlaznost je bila neverovatna i jos bez vetra. jedan od najtezih dana u mom zivotu sto se tice vremena, a recimo asfaltirao sam na +45 , i bilo je prijatnije nego ovih 25

hammerfest nije hladan grad, recimo decembar je uglavnom ceo bio u plusu, janura je bio hladniji, februar je bilo dana sa -10, doduse kada krene vetar onda je uzasno hladno, ali u kuci si gde je +25 pa ti bas puca za vreme spolja

zavisi od coveka, licno uvek bi odabrao -10 ili -20 nego +30 ili +40, mene pocinje da nervira znojenje i toplota i na +20

u pravu si za konfor, ali sa druge strane nema guzve u saobracaju, svuda stignes za 5 minuta, ne cimas se u prevozu i ljudi su vise okrenuti jedni drugima nego u velikim gradovima, ja sam sada u stavangeru poludeo zbog saobracaja, guzva, guzva, guzva, mrzim to i kada samo pomislim.




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Lily77
Beograd, Srbija

Član broj: 322220
Poruke: 45
212.178.242.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2014. u 12:16 - pre 119 meseci
Sto se tice klime u poslednjih par godina je svuda u svetu doslo do ogromnih promena.Iz tog razloga mogu recui da ni leto u Beogradu nije vise kao pre.Proleca i jeseni su kisni i hladni, sa cudnim temperaturama.Zime skoro da i nema, par puta je pao sneg. Leta su kratka i susna,nije to ni prineti umereno-kontinentalnoj klimi koja je ovde vladala pre 15 godina,kada smo imali 4 lepa umerena i podjednako zastupljena godisnja doba.
Tako da verujem da ni sever u No nije vise kao sto je bio,hladan, snezan i mracan itd.
Inace danas je u Bgd 18C prosecna dnevna.Pada kisa i nije bas neki dan a zamislite da je 18.jun.
Maj i jun su nekada bili najlepsi meseci u Bgd-u.Ovaj maj je bio ocajan,kisovit i hladan.Vlaga je na sve strane i jedva disemo.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2014. u 12:36 - pre 119 meseci
Citat:
Lily77: ......
Tako da verujem da ni sever u No nije vise kao sto je bio,hladan, snezan i mracan itd.
......

hladan i snezan mozemo sporiti ali da je mracan u decembru jeste

mislim da je od prve nedelje decembra do zadnje nedelje januara konstantan mrak

ne znam tacne datume, ima da se nadje na netu. ali dobrih mesec dana NEMA (ni malo, mrvicu, gram) sunca

doduse ulice su osvetljene, kuce su osvetljenje, ne stedi se na svetlu ali je MRAK, bez sunca

sada je DAN bez mraka, jednostavno nema mraka, ni mrvu (malo se smraci kada je oblacno recimo)

ja recimo imam 2 sata koja pokazuju 24h vreme, moram ih imati jer se ponekad zbunim, tipa ustanem u 3 ujutro i svestan nisam da li je dan ili noc , da nisam malo vikendom produzio sa spavanjem ili ne

meni prestavlja problem kada je stalno dan, ponekad imam problema sa spavanjem i zujim do 4 ujutro po stanu, tako je bilo makar prosle godine, jedno vreme sam koristio teske zavese i crnu kesu da zamracim ali onda se uzasno ugreje soba pa smara, a i kese moraju da se skidaju preko dana, zavese ponekad propustaju svetlo pa me dekocentrise. ove godine sam dobio na poklon kutiju tableta za spavanje, u dozi koja bi slona oborila. sada kada vidim da je ponoc i da be nigy zaspati krknem 1/4 pilulice i u roku 15 min spavam kao beba, malo teze da me probude ujutro ali nemam bolje resenje.

kada je stalno noc meni je super, nemam problema da zaspim a o suncu ni ne razmisljam, jedino je malo dosadno jer je stalno mrak, uglavnom duva vetar i moras da cistis sneg 4x na dan (noc). na pocetku decembra je krenuo da pada sneg kao blesav, onda je otoplilo i poceo je sneg da se topi, ali dzabe sam se radovao jer posle par dana krenuo je drugi da pada, onaj prvi se samo lepo sabio, zaledio i drugi preko njega je samo pogorsao situaciju od tada se sneg cisti redovno i baca rizla
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7803793 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.