Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704562 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 17:03 - pre 124 meseci
Citat:
gogi77..... Posto ovde je ogromna postraznja za kvalifikovanom radnom snagom i klasicnim zanimanjima - inzenjerima masinskim, elektro, gradjavinskim i arhitektama.


istina jedino se ne bi slozio sa ovim velika potrazanja, i treba dodati znanje jezika.

recimo masinci mogu proci sa engleskim, za ostale moras znat norveski, arhitekte mozda i najteze prolaze od ovih zanimanja koje si naveo.

doduse sve vise i vise se trazi znanje jezika cak i za poslove ciscenja snega

firma sa kojom saradjemo je raspisala neke oglase za posao, mozda nema na finn.no pa mozete okusati srecu

jb group
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 18:07 - pre 124 meseci
@Jocaendo

Jel sviras ti prijatelju ovde negde u kafani za ovu nasu srpsku novu godinu. Ja to nisam nikad slavio, pa me sad minula zelja :D

Aj javi ako sviras negde

Pozz
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 19:58 - pre 124 meseci
Aj da ponovim pitanje za Miru a može i neko drugi da mi odgovori:

Pošto su mi 12 000 evra za studentsku vizu velike pare i teško da ću to da imam uskoro osim ako pre odlaska u NO ne obijem FED , šta misliš jel bih mogao za početak da radim kao asistent u staračkom domu pa kasnije kad dobijem autorizaciju da se zaposlim kao fizioterapeut u staračkom domu ili bolnici? Da li je ovo izvodljivo (mislim uopšte kao mogućnost s obzirom na papire) i šta uopšte rade asistenti u staračkim domovima?

Citat:
Mirjana Savicic:
Uopste se studije ne navode u toj vizi zato sto UDI ima posebnu regulativu za studente.
Jedna je stvar neogranicen pristup trzistu rada a sasvim drugo su studije.
No,ta diskusija je totalno van aktuelnosti i stvarnosti.Kada dodje neko na porodicnu vizu,ima porodicu osnovna stvar je da nadje posao jer ovo je najskuplja zemlja sveta,i moras imati pare.
Plus imas problem vrtica koje je kum Nesko naveo,i to je cest problem...i u toj situaciji ces da budes student.
Pa znas sta...da ja dovedem curana ovde i da ja idem na posao da radim kao konj a on da ide na Univerzitet i da studira dok ja prehranjujem porodicu...znas sta...zahvalila bih mu se na paznji i poslala ga natrag majci neka ga ona skoluje.
Jer studije uz posao sa decom i problematikom oko vrtica su prakticno neizvodljive.
Kada dodjes na pripoj porodice,moras stati na noge,raditi jer treba ti topla jakna,cizme,frizider pun,a to kosta.
Dakle,vrlo brzo u Norveskoj pocnes hodati po zemlji cvrsto i shvatis sta je realnost.
Jer ukoliko ti taj supruznik i kaze ok,studiraj bice to super za sve nas jednog dana...vremenom nakon silnog overtida koje ce provesti na poslu jer mora da bi prehranio/la porodicu ce biti nezadovoljan i pitace se dokle da se bude ta zrtva...
Dakle,doprinos kuci i kucnom budzetu u tim prvim godinama je presudan.Uzmi stalnu dozvolu pa se skoluj koliko hoces,a Anstajna moze samo kod mame da izigrava,kod mene ce da utovara cement i cisti sneg ako ne moze nista drugo jer ni meni nije lako sa mojim poslom i turnusima.To je zivot i realnost.Onaj ko je u Norge i ko se spojio sa porodicom zna to i te kako dobro.
Zato kazem diskusija nam je ok,ali je van aktuelnosti.Nemas nikoga na porodicnoj vizi na studijama,svi gledaju kako da se zaposle sto pre jer to je realnost.
Ta startna pozicija je vrlo teska ovde a koliko je teska mozes da je shvatis samo kada u nju krocis.


Evo prvog neslaganja. Imamo drastično ali DIJAMETRALNO SUPROTNO shvatanje "realnosti". Ja nikad ne prihvatam "realnost" ako je loša po moje interese. "Realnost" treba menjati ako je loša. Nema granice realnosti!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 20:09 - pre 124 meseci
citao sam brosuru NY i norge i tamo ima jedna zapteljancija...

Tamo pise da extra EU gradjanima daju kartice umesto nalepnice za boravak.

Medjutim za gradjane EU/EEA, ne izdaje se dozvola vec sertifikat koji vazi TRAJNO, a onda dalje kaze da je on validan dok su ispujeni zahtevi na osnovu kojih je podnet. Malo mi nije jasno, jer ako je trajan kako onda moze da prestane ?

I kako moze prestati, ako uvek imas pravo na trajan ?

A malo dalje pise jos ccudnija stvar. A to je da EU/EEA posle 5 godina mogu dobiti trajnu dozvolu boravka koja moze isteci ako 6 meseci boravis van N bez opravdanja. !!!

Po meni jedina svrha ovoga je da se omoguci uvid da li osoba ima boravak od 7 godina ako bi htela da uzme N drzavljanstvo ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 20:34 - pre 124 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Aj da ponovim pitanje za Miru a može i neko drugi da mi odgovori:

Pošto su mi 12 000 evra za studentsku vizu velike pare i teško da ću to da imam uskoro osim ako pre odlaska u NO ne obijem FED , šta misliš jel bih mogao za početak da radim kao asistent u staračkom domu pa kasnije kad dobijem autorizaciju da se zaposlim kao fizioterapeut u staračkom domu ili bolnici? Da li je ovo izvodljivo (mislim uopšte kao mogućnost s obzirom na papire) i šta uopšte rade asistenti u staračkim domovima?

Citat:
Mirjana Savicic:
Uopste se studije ne navode u toj vizi zato sto UDI ima posebnu regulativu za studente.
Jedna je stvar neogranicen pristup trzistu rada a sasvim drugo su studije.
No,ta diskusija je totalno van aktuelnosti i stvarnosti.Kada dodje neko na porodicnu vizu,ima porodicu osnovna stvar je da nadje posao jer ovo je najskuplja zemlja sveta,i moras imati pare.
Plus imas problem vrtica koje je kum Nesko naveo,i to je cest problem...i u toj situaciji ces da budes student.
Pa znas sta...da ja dovedem curana ovde i da ja idem na posao da radim kao konj a on da ide na Univerzitet i da studira dok ja prehranjujem porodicu...znas sta...zahvalila bih mu se na paznji i poslala ga natrag majci neka ga ona skoluje.
Jer studije uz posao sa decom i problematikom oko vrtica su prakticno neizvodljive.
Kada dodjes na pripoj porodice,moras stati na noge,raditi jer treba ti topla jakna,cizme,frizider pun,a to kosta.
Dakle,vrlo brzo u Norveskoj pocnes hodati po zemlji cvrsto i shvatis sta je realnost.
Jer ukoliko ti taj supruznik i kaze ok,studiraj bice to super za sve nas jednog dana...vremenom nakon silnog overtida koje ce provesti na poslu jer mora da bi prehranio/la porodicu ce biti nezadovoljan i pitace se dokle da se bude ta zrtva...
Dakle,doprinos kuci i kucnom budzetu u tim prvim godinama je presudan.Uzmi stalnu dozvolu pa se skoluj koliko hoces,a Anstajna moze samo kod mame da izigrava,kod mene ce da utovara cement i cisti sneg ako ne moze nista drugo jer ni meni nije lako sa mojim poslom i turnusima.To je zivot i realnost.Onaj ko je u Norge i ko se spojio sa porodicom zna to i te kako dobro.
Zato kazem diskusija nam je ok,ali je van aktuelnosti.Nemas nikoga na porodicnoj vizi na studijama,svi gledaju kako da se zaposle sto pre jer to je realnost.
Ta startna pozicija je vrlo teska ovde a koliko je teska mozes da je shvatis samo kada u nju krocis.


Evo prvog neslaganja. Imamo drastično ali DIJAMETRALNO SUPROTNO shvatanje "realnosti". Ja nikad ne prihvatam "realnost" ako je loša po moje interese. "Realnost" treba menjati ako je loša. Nema granice realnosti!


Promena realnosti je delo koje sam ja ucinila.Preselila se i promenila svoju realnost.
Ovo sto ti radis je jos uvek domen filozofije.Ti realnost ne prihvatas ali je i ne menjas.Barem tako sada stvari stoje
Kao asistent mozes da radis samo sa EU pasosem ili na porodicnoj vizi.Drugu opciju nemas za to.
Vidis to je realnost.Mozes ti to da ne prihvatis.Ali od toga nemas nista...delo ti je potrebno da je promenis.
Veliki pozdrav.Asistenti se bave negom starih pacijenata bez medicinske odgovornosti ali sa svakako odgovornoscu za pacijenta.Dakle,to je nekvalifikovani fizicki posao ali je dosta lako naci posao i zdravstvo je u pitanju,drzavna sluzba,imas prava razna kroz turnus jer ne moras biti zaposlen samo na po pozivu itd...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 20:42 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
citao sam brosuru NY i norge i tamo ima jedna zapteljancija...

Tamo pise da extra EU gradjanima daju kartice umesto nalepnice za boravak.

Medjutim za gradjane EU/EEA, ne izdaje se dozvola vec sertifikat koji vazi TRAJNO, a onda dalje kaze da je on validan dok su ispujeni zahtevi na osnovu kojih je podnet. Malo mi nije jasno, jer ako je trajan kako onda moze da prestane ?

I kako moze prestati, ako uvek imas pravo na trajan ?

A malo dalje pise jos ccudnija stvar. A to je da EU/EEA posle 5 godina mogu dobiti trajnu dozvolu boravka koja moze isteci ako 6 meseci boravis van N bez opravdanja. !!!

Po meni jedina svrha ovoga je da se omoguci uvid da li osoba ima boravak od 7 godina ako bi htela da uzme N drzavljanstvo ?


Braksi,to sto dobijas stalnu dozvolu to ne znaci da mozes raditi sta hoces bas bas...
Dakle,sto se posla tice radis sta hoces,studiras ako hoces,ne podnosis vise za produzenje one takse,ugovor o radu itd...ali ides na dve godine u policiju i narucis produzenje kartice mislim na oppholdskort.Tada na uvid dajes pasos i tada je bitna jedna stvar da tokom godine nisi van Norveske vise od 2 meseca.To pise i na sajtu UDI-a.To ranije nije bilo tako,ali sada jeste.
Po meni jedina prednost drzavljanstva i jeste u tome sto kao drzavljanin mozes boraviti van Norge koliko hoces,nisi vremenski ogranicen...
Npr.hoces da putujes po svetu 6 meseci jer svakako da ces za to imati mogucnosti u nekom trenutku u zivotu...e to sa stalnom ne moze ali sa drzavljanstvom moze...ili ako moras biti van Norge duze...ne mora biti putovanje...
Dakle,stalna je super ali ima tu zaskoljicu...
E sada kako bi oni zapetljali to su napisali u delu za drzavljanstvo,a ne u delu za permanent na sajtu UDI-a.Dakle,za ispunjenje tih uslova...dva meseca van mozes biti ali ako si duze od ta dva meseca onda ti se ti meseci oduzimaju od vremena provedenog u Norge i tada nemas 7 godina koje su uslov za drzavljanstvo...
A sto se tice gubitka permanenta to je isto kao i za penziju...za penziju moras biti u Norge 6 meseci minimum ako hoces punu penziju...(govorim o penzionerskim danima) a ako si duze od 6 meseci van Norge gubis permanent...
Cilj je da se provede sto vise vremena u Norge ...
A to ce Erna Solberg verovatno i da poostri...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 21:02 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Aj da ponovim pitanje za Miru a može i neko drugi da mi odgovori:

Pošto su mi 12 000 evra za studentsku vizu velike pare i teško da ću to da imam uskoro osim ako pre odlaska u NO ne obijem FED , šta misliš jel bih mogao za početak da radim kao asistent u staračkom domu pa kasnije kad dobijem autorizaciju da se zaposlim kao fizioterapeut u staračkom domu ili bolnici? Da li je ovo izvodljivo (mislim uopšte kao mogućnost s obzirom na papire) i šta uopšte rade asistenti u staračkim domovima?

Citat:
Mirjana Savicic:
Uopste se studije ne navode u toj vizi zato sto UDI ima posebnu regulativu za studente.
Jedna je stvar neogranicen pristup trzistu rada a sasvim drugo su studije.
No,ta diskusija je totalno van aktuelnosti i stvarnosti.Kada dodje neko na porodicnu vizu,ima porodicu osnovna stvar je da nadje posao jer ovo je najskuplja zemlja sveta,i moras imati pare.
Plus imas problem vrtica koje je kum Nesko naveo,i to je cest problem...i u toj situaciji ces da budes student.
Pa znas sta...da ja dovedem curana ovde i da ja idem na posao da radim kao konj a on da ide na Univerzitet i da studira dok ja prehranjujem porodicu...znas sta...zahvalila bih mu se na paznji i poslala ga natrag majci neka ga ona skoluje.
Jer studije uz posao sa decom i problematikom oko vrtica su prakticno neizvodljive.
Kada dodjes na pripoj porodice,moras stati na noge,raditi jer treba ti topla jakna,cizme,frizider pun,a to kosta.
Dakle,vrlo brzo u Norveskoj pocnes hodati po zemlji cvrsto i shvatis sta je realnost.
Jer ukoliko ti taj supruznik i kaze ok,studiraj bice to super za sve nas jednog dana...vremenom nakon silnog overtida koje ce provesti na poslu jer mora da bi prehranio/la porodicu ce biti nezadovoljan i pitace se dokle da se bude ta zrtva...
Dakle,doprinos kuci i kucnom budzetu u tim prvim godinama je presudan.Uzmi stalnu dozvolu pa se skoluj koliko hoces,a Anstajna moze samo kod mame da izigrava,kod mene ce da utovara cement i cisti sneg ako ne moze nista drugo jer ni meni nije lako sa mojim poslom i turnusima.To je zivot i realnost.Onaj ko je u Norge i ko se spojio sa porodicom zna to i te kako dobro.
Zato kazem diskusija nam je ok,ali je van aktuelnosti.Nemas nikoga na porodicnoj vizi na studijama,svi gledaju kako da se zaposle sto pre jer to je realnost.
Ta startna pozicija je vrlo teska ovde a koliko je teska mozes da je shvatis samo kada u nju krocis.


Evo prvog neslaganja. Imamo drastično ali DIJAMETRALNO SUPROTNO shvatanje "realnosti". Ja nikad ne prihvatam "realnost" ako je loša po moje interese. "Realnost" treba menjati ako je loša. Nema granice realnosti!


Promena realnosti je delo koje sam ja ucinila.Preselila se i promenila svoju realnost.
Ovo sto ti radis je jos uvek domen filozofije.Ti realnost ne prihvatas ali je i ne menjas.Barem tako sada stvari stoje
Kao asistent mozes da radis samo sa EU pasosem ili na porodicnoj vizi.Drugu opciju nemas za to.
Vidis to je realnost.Mozes ti to da ne prihvatis.Ali od toga nemas nista...delo ti je potrebno da je promenis.
Veliki pozdrav.Asistenti se bave negom starih pacijenata bez medicinske odgovornosti ali sa svakako odgovornoscu za pacijenta.Dakle,to je nekvalifikovani fizicki posao ali je dosta lako naci posao i zdravstvo je u pitanju,drzavna sluzba,imas prava razna kroz turnus jer ne moras biti zaposlen samo na po pozivu itd...


Hvala, misliš na EEP pasoš, nikako bre da naučiš. Pa nemam ništa ni od prihvatanja "realnosti". Ama baš nikakve koristi. "Realnost" NE TREBA PRIHVATATI ako je loša, "realnost" treba menjati. A ne možeš to da pričaš za mene ako me ne znaš, ja sam već nekoliko puta menjao "realnost" do sada. Dosta puta sam se selio (uglavnom privremeno), živeo sam u 2 banje u Srbiji, 2put u CG i vadio Grčku i Španiju iz krize, Grčku 2put, Španiju jednom. Mada sam sad opet u centru sveta-Ćupriji.

A rekoh ti da uskoro krećem na norveški i to će biti operativnja promena "realnosti" pošto ne može to, sad rešiš da se seliš i sutra ideš, to ide postepeno. A za sada menjam "realnost" informativno i zato sam ovde na forumu. I to je neka promena.

Pozdrav.


[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 11.01.2014. u 22:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 21:14 - pre 124 meseci
mada su vrlo male sanse da oni bas mogu da te kontrolisu gde boravis ili pak primete da si vise od 6 mes van Norveske. Realno nema sanse.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 21:57 - pre 124 meseci
A šta mislite jel nova Vlada Norveške bolja od bivše?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 23:00 - pre 124 meseci
Siv Jensen je prosto fantasticna, a tek Erna...

(ipak ih je usralo sa naftom)
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 23:05 - pre 124 meseci
Jel ima neka dobra riba u Norveškoj Vladi da krenem da je muvam, zavodim i razvodim? Ne mislim naravno na ove ribe što ih 'vataju u Severnom moru nego na one što idu na 2 noge po zemlji.

Evo rešio sam koju ću da muvam: Ministarku za sitnu decu, Solveig Horne. Ima plave oči-taman za našega mene.

http://www.regjeringen.no/page...131112124529_Solveig_Horne.jpg

Ona mi najlepša u vašoj vladi. Ono jes da joj ne trebaju one pederske zastave na slikama al nema veze. Siv Jensen nije loša al ova je bolja.

Mnogo vam bre debela ova premijerka, što ne uvezete ovu lepoticu iz Danske da vam bude premijerka?

http://www.blic.rs/data/images...004278652_f.jpg?ver=1386857810

Pogledajte, riba i po!

A najžešća joj ova slika kad se za*ebava s Obamom, Mišel se mršti a naš Toma gleda u stranu:

http://www.blic.rs/data/images...bama2-ap_ff.jpg?ver=1386853482



A ministar za naftu vam mnogo ružan-ko vanzemljak. A ni ministri rada i odbrane vam nisu lepši.

Sve u svemu, krećem da vam muvam lepu ministarku za sitnu decu. Moram da je na'vatam što pre zbog papira.


[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 12.01.2014. u 01:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao IVAN DIREKTOR dana 12.01.2014. u 01:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 00:52 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
gogi77..... Posto ovde je ogromna postraznja za kvalifikovanom radnom snagom i klasicnim zanimanjima - inzenjerima masinskim, elektro, gradjavinskim i arhitektama.


istina jedino se ne bi slozio sa ovim velika potrazanja, i treba dodati znanje jezika.

recimo masinci mogu proci sa engleskim, za ostale moras znat norveski, arhitekte mozda i najteze prolaze od ovih zanimanja koje si naveo.

doduse sve vise i vise se trazi znanje jezika cak i za poslove ciscenja snega

firma sa kojom saradjemo je raspisala neke oglase za posao, mozda nema na finn.no pa mozete okusati srecu

jb group


Hm... pa sta znam... Ja samo kazem stvari iz mog iskustva. Prvi posao u norveskoj je tesko naci to stoji. Jer si u istom krdu sa svim ostalima.
Ja sam ovde dosao pre vise od dve godine i ulozio sam dosta truda da bih to uradio. Otprilike godinu dana rada na tome. I skupljanje para 3-4 godine da bi to mogao i da izvedem...
Doso bez icije pomoci i jedina stvar koju sam znao je ovaj forum i info za medicinare i da je moguce dobiti poso posto nije EU.
Posle mene je doslo jos troje ljudi koje poznajem isto masinci i ista struka. Isto im nije bilo jednostavno i trajalo je.

Drugi posao u norveskoj rako bi da se mnogo lakse nalazi. Realno ja ni ne trazim drugi posao i godisnje u proseku imam 4-5 smaranja od strane regutera. Stvari koji meni ne odgovaraju i relno ne zanimaju me.

Sto se tice gradjavine tu nema sta da komentarisem. ima iskusnijih :) Elektro isto ne bi da se mesam ne znam bas licno nikog.

Za arhitekturu.. i za to nisam relevantan .... Kazu tesko a eto otkad sam ja tu dodjose 4-5 nasih arhitekata u Norvesku. Znaci ne druzim se sa tim ljudima nesto pa ne znam nista detaljnije al eto nadose i oni poso i tu su i rade.





[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 12.01.2014. u 02:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 01:16 - pre 124 meseci
ja nisam napisao da je nemoguce vec teze doci. trenutno znam za mogu vec reci desetak kolega gradjevinaca koji pokusavaju da dodju i ne ide im, ja ponavljam mojih 5000 mejlova koje sam poslao, i mislim da je to najbolji put. inace ove kolege najvise sputava neznanje jezik i mogu reci lenjost. ako vec saljete mejlove uzite nekada i nazovite, pitajte, cimajte te se, niko to nece uzeti za lose.

sto se tice arhitekata znam za troje kolega, jedna koleginica je bila 2x3 meseca i nije uspela da nadje posao, nazalost.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 06:29 - pre 124 meseci
Dobro jutro,rajo.Spavate?
Mi na poslu.U Tromsu hladnooooo...ostro i hladno...vrtimo se od -12 do -17 kako gde koje brdo,proplanak ili ti ravnica u ovom gradu na kraju sveta.
Rani bus nedeljni me tera da dodjem na sabajle...
Cekamo raport i naravno neka prica...dve Noskice mlade,oko 21-22 godine spl.studenti pa rade vikendom kao asistenti extra vakter.Ja ponela neko kinder jaje da pojedem uz kafu Volim ta kinder jaja,cudo jedno...
I pita me jedna od njih malopre...:"Jel volis norveske cokolade?"...kazem ja:"I ne nesto narocito"...a ona uzvraca biser:"Pa upravo jedes norvesku cokoladu"...
Ja gledam,jedem kinder jaje...i ubedjena da se ona sali...nasmejem se i kazem bice da je Tyskland...
A ona ozbiljna i kaze:"Zar kinder jaje nije norvesko.Ja sam ubedjena bila da je to norveska proizvodnja jer je bas super.Tyskland?Hm,nisam znala".
Ja i dalje je gledam i kazem: "Zezas me,zar ne?"...ona kaze:"Pa,ne...mi imamo najbolje cokolade na svetu pa sam bila ubedjena bila da je kinder jaje u stvari norveska proizvodnja".
Uze jaje i gleda foliju onu sto sam ja oljustila...

Boze...idem da radim sa ovim superiornima,najboljima na svetu,cokoladnima...
Kinder jaje norveska prozivodnja...detinjstvo provela verujucu u to...
Smejem se,sta cu...a dan tek poceo...bice jos bisera...sad ce raport,caos drustvo!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 09:37 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
I pita me jedna od njih malopre...:"Jel volis norveske cokolade?"...kazem ja:"I ne nesto narocito"...a ona uzvraca biser:"Pa upravo jedes norvesku cokoladu"...


aaah, usudila si se da to kazes !
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 10:35 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobro jutro,rajo.Spavate?
Mi na poslu:D.U Tromsu hladnooooo...ostro i hladno...vrtimo se od -12 do -17 kako gde koje brdo,proplanak ili ti ravnica u ovom gradu na kraju sveta.
Rani bus nedeljni me tera da dodjem na sabajle...
Cekamo raport i naravno neka prica...dve Noskice mlade,oko 21-22 godine spl.studenti pa rade vikendom kao asistenti extra vakter.Ja ponela neko kinder jaje da pojedem uz kafu :) Volim ta kinder jaja,cudo jedno...
I pita me jedna od njih malopre...:"Jel volis norveske cokolade?"...kazem ja:"I ne nesto narocito"...a ona uzvraca biser:"Pa upravo jedes norvesku cokoladu"...
Ja gledam,jedem kinder jaje...i ubedjena da se ona sali...nasmejem se i kazem bice da je Tyskland...
A ona ozbiljna i kaze:"Zar kinder jaje nije norvesko.Ja sam ubedjena bila da je to norveska proizvodnja jer je bas super.Tyskland?Hm,nisam znala".
Ja i dalje je gledam i kazem: "Zezas me,zar ne?"...ona kaze:"Pa,ne...mi imamo najbolje cokolade na svetu pa sam bila ubedjena bila da je kinder jaje u stvari norveska proizvodnja".
Uze jaje i gleda foliju onu sto sam ja oljustila...

Boze...idem da radim sa ovim superiornima,najboljima na svetu,cokoladnima...
Kinder jaje norveska prozivodnja...detinjstvo provela verujucu u to...
Smejem se,sta cu...a dan tek poceo...bice jos bisera...sad ce raport,caos drustvo!



E ovo je dobro....Bože pa ovo je i previše za patriotizam...lapo je TOLIKO voleti svoju zemlju ali baš živeti u ubeđenju da si toliko superioran....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 10:55 - pre 124 meseci
Pa fast jobb,uskoro fast tillatelse pa kazem ja tu dosta ali samo na upit.I onda kada se zapanje i onako sublentavo te pogledaju kako samo Noskici umeju ti kazes,pa pitao/la si me...ja samo na upit...ali i dalje drzim balans i lazni osmeh relativno cesto jer ja sam u njihovoj zemlji i to je bio moj izbor tako da ne mozes za sve reci da je lose ili da je negde drugo bolje i to raditi kontinuirano jer to ne vodi nicemu.Ali s vremena na vreme to uraditi je gust i potreba.
Jako je vazan balans.Presudno vazan.Da se ne shvati pogresno.Mi smo dosli ovde,ovo je njihova zemlja a ne nasa i ne bi ni ja volela da Kinezi u Srbiji kazu da je sve lose kod nas a da nastavljaju da zive tamo.Tako da balans.
Medjutim,mi ovde placamo porez uredno,svi radimo i nikome ne treba da robujemo i taj lazni osmeh treba da bude onoliko veliki koliko je samo neophodno za normalno funkcionisanje.

Radi ta ista Noskica i sutra sa mnom popodne...sad videh u arb.bok i kupicu joj Kinder jaje i napisati "Hilsen fra Tyskland" uz naravno ono klasicno tapsanje po ramenu i osmeh...To je svakodnevica i ja sma na to navikla i nisam se toliko ni sokirala za kinder...ne bih ja ovo ni napisala ali zelim da pokazem do koje mere ide njihovo neznanje i ubedjenje da sve sto je dobro je njihovo.Jer ona je ozbiljno mislila da je Kinder norveski proizvod.Dakle,trebalo joj je videti facu uzivo pa shvatiti da tu nema ni trunke zezanja.Nazalost,mnogi ovde nisu svesni sopstvenog neznanja ali imaju naftu imaju uredjenu drzavu pa smo svi dosli da zivimo sa njima superiornima...
Medjutim to o superiornosti je ekstremno i vise clanova foruma je pisalo svoja iskustva o tome.To dakle apsolutno najvise iritira ali tako je kako je.Rekla bih nepromenljivo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nepodmitljivibg
Beograd

Član broj: 320199
Poruke: 12
*.p58.bvcom.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 11:23 - pre 124 meseci
Kad cujem ovako nesto, zapitam se koliko smo mi inteligentan i namazan narod, a opet nam nesto fali.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 12:26 - pre 124 meseci
Nedostaju nam jedinstvo i dobra organizacija države. Srbi su dobri radnici ali su loši organizatori.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2014. u 12:51 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobro jutro,rajo.Spavate?
Mi na poslu.U Tromsu hladnooooo...ostro i hladno...vrtimo se od -12 do -17 kako gde koje brdo,proplanak ili ti ravnica u ovom gradu na kraju sveta.
Rani bus nedeljni me tera da dodjem na sabajle...
Cekamo raport i naravno neka prica...dve Noskice mlade,oko 21-22 godine spl.studenti pa rade vikendom kao asistenti extra vakter.Ja ponela neko kinder jaje da pojedem uz kafu Volim ta kinder jaja,cudo jedno...
I pita me jedna od njih malopre...:"Jel volis norveske cokolade?"...kazem ja:"I ne nesto narocito"...a ona uzvraca biser:"Pa upravo jedes norvesku cokoladu"...
Ja gledam,jedem kinder jaje...i ubedjena da se ona sali...nasmejem se i kazem bice da je Tyskland...
A ona ozbiljna i kaze:"Zar kinder jaje nije norvesko.Ja sam ubedjena bila da je to norveska proizvodnja jer je bas super.Tyskland?Hm,nisam znala".
Ja i dalje je gledam i kazem: "Zezas me,zar ne?"...ona kaze:"Pa,ne...mi imamo najbolje cokolade na svetu pa sam bila ubedjena bila da je kinder jaje u stvari norveska proizvodnja".
Uze jaje i gleda foliju onu sto sam ja oljustila...

Boze...idem da radim sa ovim superiornima,najboljima na svetu,cokoladnima...
Kinder jaje norveska prozivodnja...detinjstvo provela verujucu u to...
Smejem se,sta cu...a dan tek poceo...bice jos bisera...sad ce raport,caos drustvo!


E pa vidiš, pogrešno si je informisala. Kinder nije nemačka čokolada. Kinder je italijanska čokolada. Vlasnik Kinder-a je italijanska porodica Ferero.

Inače, kad reče Tyskland, setih se Španije. Jel znate kako se na španskom kaže Nemačka? Alemania. Znači-niđe veze!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704562 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.