Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856368 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 21:28 - pre 125 meseci
ako si položio u EU onda si miran ukoliko je dozvola poreklom iz NE EU zemlje polažeš ponovo
to trenutno važi i koliko sam ja to propratio na forumu relativno često je podložno promenama
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

trawarijus
Miso Goja
Oslo

Član broj: 20366
Poruke: 68
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 21:58 - pre 125 meseci

Kada pauku uniste mrezu on je svaki sljedeci put napravi ljepsom i savrsenijom...
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.01.2014. u 22:13 - pre 125 meseci
Citat:
mada77:
Citat:
nepodmitljivibg:
Zdravo forumasi!
Moze neko da mi kaze koliko su mesecno placeni nekvalifikovani poslovi? Ne morate da mi kazete koliko vi zaradjujete, nego okvirno, uopste?
Pozdrav dobri ljudi i svako dobro!



Evo ti svez primer zarade asistenta u starackim domovima ...za to ti ne treba nikakva skola...
149.46 nok po satu
50 nok po satu za vikend
45 nok po satu za noc

e sad sve zavisi koliko radnih sati imas...koliko veliki stiling radis...i imas prekovremeno 50% i prekovremeno 100% sve zavisi kad radis, za praznike ne znam koliko se placa!!!

I normalno od svega toga odbijes porez pa lepo dobijes platu!


Pitanje za Miru:

Pošto su mi 12 000 evra za studentsku vizu velike pare i teško da ću to da imam uskoro osim ako pre odlaska u NO ne obijem FED , šta misliš jel bih mogao za početak da radim kao asistent u staračkom domu pa kasnije kad dobijem autorizaciju da se zaposlim kao fizioterapeut u staračkom domu ili bolnici? Da li je ovo izvodljivo (mislim uopšte kao mogućnost s obzirom na papire) i šta uopšte rade asistenti u staračkim domovima?
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 04:22 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
srdjanm3:
Pozdrav svima,

evo jedan infor iz prve ruke od kolege koji je juce stigao iz SR.

Covek je nosio 2.5L rakije i kad je stigao u Oslo na aerodrom, kaze bilo gomila onih carinika u onom delu "nothing to declare" sto zaustavljaju i proveravaju. Njega su zaustavili i kao jel imas sta prijaviti i on kaze "privatne stvari samo, imam neke rakije i sad sam kupio vina". I kao ajde da vidimo sta imas.

Kad su otvorili kofer i videli 2.5L rakije, naravno odmah je bilo "uh pa ovo je previse", izvadi riba menzuru da meri "grade". Izmeri jednu rakiju 45% (nemam simbol za promil, pa me mrzi da trazim) a drugu 55% i kaze "da si imao preko 60, direktno bi poslali prijavu policiji".

Ovako posto je bio ispod 60% napisali su neku prijavu il nesto, i platio covek kaznu 800NOk + oduzeli mu 1.5L i ostavili ga sa 1L.
=========

Nakon ovog iskustva, moram priznati da cu se malko zapitati, jer ja uvek nosim min. 1,5L rakije :)

Pozz


Ja sletela u Oslo i nikog videla niko me nije ništa pitao ni zaustavio.Doduše išla preko Berlina a tamo samo lupili pečat (prtljag otišao) malo me zapitkivali ipak sam ja iz Srbije a nas posebno vole da zapitkuju da li smo azilanti može biti?Takođe kad sam išla iz Osla opet ništa ni policija ni carina malo sam bila zbunjena...čekirala kartu pršla kroz gejt pasoš niko nije tražio. Uopšte nemam pečat iz Norveške.Ladno mogu sledeći put da se pravim luda kao da prvi put ulazim :)


Takodje. Ja do sad ovakvih problema nisam imao. Ja dosao iz SR u sredu, nigde nikog. Dosao sam preko Beca. On je deck dosao preko Madjarske ovaj put. E sad, kako bas njega da odaberu, jbg...

U svakom slucaju desava se, pa eto nekih posledica
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 07:47 - pre 125 meseci
posto nas je dosta doslo 2013. i krenulo da radi u norge bilo bi lepo i zahvalno od starijih clanova foruma da nam objasni kako ide procedura vezano za vracanje i obracun poreza. blizi se polako taj dan pa bi bilo i dobro imati toga sto vise u jednom postu da bi mogli ostvariti sva svoja/nasa prava

ili da recimo mirjana otvori pod forum na tu temu i napise sto vise u jednom postu

mislim realno gledajuci da posto nas ima desetak * pare to moze biti jako vredan post

ajde komsinice udri po pisanju a i ostali gogi, deki, srki, ...
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 09:33 - pre 125 meseci
Prvo da napisem oko studija sto je bilo pitanje ranije...
Dakle,ja ne govorim o procitanom na sajtu vec o procesu kroz koji sam prosla.Ja sam isla na lokalnu procenu srednje skole ovde na Univerzitetu,i to je trajalo 5 meseci...a moze to i duze da traje.
Prvo sam bila na razgovoru sa studielederom...i tu dolazis do tumacenja one reci da moras da imas "lovlig opphold" ali ta rec je sirokog shvatanja.Mi mislimo da je dovoljno da si legalno ovde bez obzira sta ti pise u dozvoli ali nije tako.
Ja sam na faglært vizi i tu pise da radim odredjenu vrstu posla i da sam zavisna od toga.Imam pravo na permanent,ali dok god je midlertidlig ta je moja faglært viza vezana za posao.
U tom slucaju ti UDI-u saljes tj.lokalni opptak na Univerzitetu salje UDI-u mejl gde ih obavestava da sma ja radnik u npr.nocnom stillingu u bolnici ali da cu pored toga studirati na Univerzitetu.Od tog odgovora zavisi da li ces dobiti to studijsko mesto,jer u dozvoli pise da ukoliko dodje do bilo kojih promena moras obavestiti UDI o tome.Ja to nisam zelela rizikovati.Prosto isuvise mnogo truda je ulozeno na ovom putu do permanenta da bih ja to prokockala zbog studija.
Ta faglært viza je lovlig opphold i nezavisna je,dakle tvoja je i zasnovana je na tebi i tvom poslu.Ali je viza vezana za posao a ne studije.
Porodicna viza je isto lovlig opphold ali je to zavisna viza i kada dobijas studijsko mesto moras imati garanciju da ces lovlig opphold imati sve vreme trajanja studija sto daje studentska viza i stalna boravisna dozvola ali tu garanciju nemas sa porodicnom vizom jer ona ti vazi onoliko koliko traje ugovor o radu tvog supruznika.
Zato ta rec "lovlig opphold" dobije pravo tumacenje onog momenta kada stupis u proces sa lokalnim opptakom tj.kancelarijom na Univerzitetu koja ce procenjivati da li ti ispunjavas uslove za studije.
Ja sam se zadovoljila sa dobijenim generell studiekompetanse priznanjem a za pocetak studija cekam permanent i necu da rizikujem jer to je uskoro.

Generell studiekompetanse su uslov za Bacelor studije,i da bi ih dobio moras dokumentovati i jezik.
E sada tu zavisi kakav studijski program zelis studirati,tj.na kom jeziku.Ukoliko je na engleskom moras dokumentovati engleski,ukoliko je na norveskom moras dokumentovati norveski sa polozenim Trinn 3 i Bergen test.
Jer sa svom dokumentacijom,ja sam predala i Bergen test jer mene ne zanimaju studije na engleskom.Masteri su uglavnom ti koji se idu na engleski ili ako direktno dolazis na studijsku vizu naravno da neznas norveski i da je gotovo nemoguce savladati ga na tako visokom nivou koji ce ti biti dovoljan za pracenje studija.
Inace u generell studiekompetanse ulazi i to da si slusao engleski u srednjoj skoli sto kod nas u Srbiji nije problem jer to imas sve 4 godine i to polje takodje pokrivas.
Recimo srednja medicinska opsti smer,sa 4 godine engleskog i uz polozen test Trinn3 ili Bergen ispunjava uslov za generell studiekompetanse ali nemas nikakvu fordypning sifru,tj.da ti je na to pridodato da imas i vise znanja iz matematike,fizike,hemije itd...
to imaju gimnazijalci jer je njihova matematika,fizika i hemija na R2 nivou a to je najvisi nivo.Matematika u srednjoj medicinskoj je na S2 nivou.Imas cetiri nivoa poredjani od najnizeg do najviseg nivoa: S1,S2,R1 i R2.
Toliko.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 10:10 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
posto nas je dosta doslo 2013. i krenulo da radi u norge bilo bi lepo i zahvalno od starijih clanova foruma da nam objasni kako ide procedura vezano za vracanje i obracun poreza. blizi se polako taj dan pa bi bilo i dobro imati toga sto vise u jednom postu da bi mogli ostvariti sva svoja/nasa prava

ili da recimo mirjana otvori pod forum na tu temu i napise sto vise u jednom postu

mislim realno gledajuci da posto nas ima desetak * pare to moze biti jako vredan post

ajde komsinice udri po pisanju a i ostali gogi, deki, srki, ...


Komso...dragi komso

Tu se moze mnogo filozofirati...ali da napisemo glavne smernice i ono sto se tice vecinu nas,tj.ono sto je vecina nas imala pravo da trazi.
Dakle,poslednja nedelja marta/prva nedelja aprila stize SELVANGIVELSEN.Papir koji pokazuje cifre koliko si zaradio ukupno bruto za prethodnu godinu,koliki si porez platio,koliko je minstefradrag,fagkontigent (clanstvo u sindikatu) itd...
Te cifre se moraju proveriti dobro.Uzmes svoj poslednji decembarski lønnslipp od plate i vidis koliko si zaradio i koji si porez platio (obicno pise pri dnu listica) i proveris tu startnu informaciju.
Minstefradrag je takodje cifra koja se mora proveriti.Primera radi,jednom clanu foruma se dogodilo da je napisano kod minstefradrag 19000 kruna ili tako neka niza cifra a osoba je radila celu godinu.To je greska,ako si radio celu godinu moras imati daleko vecu cifru ne mogu tacno da se setim jer pisem iz glave post i to sa posla,nemam pred sobom ni jedan primerak ali oko 70-80.000 kruna ide na to ako se radilo celu godinu za neku prosecnu platu,opet kazem to je srazmerno plati i da li si radio celu godinu.Dakle to se treba imati u vidu.
Onda ides dalje,fagkontigent je placanje sindikata i tebi se vrati neki deo tih para...recimo...ako je za celu godinu bilo 6-7.000 kruna vratice ti se oko 3000 kruna kroz selvangivelsen.Ne tebi licno na ruke 3000 kruna vec kroz proracun ide taj povracaj.
E onda kada si to proverio,ides dalje na cinjenicu da imas prve dve godine STANDARDFRADRAG 10% a to je max.40.000 po godini/zaradi bez obzira na platu.Tj.ako si zaradio manje od 400.000 kruna bice manje ali ako si zaradio 800.000 kruna bice 40.000 kruna ta olaksica koja takodje ulazi u proracun.
Ti komso imas jod jedan fradrag a to je Finnmarksfradrag i to je nesto sto ide automatski s obzirom na lokaciju.Tu takodje imas 2 grupe,ti ces biti ta druga grupa jer imas dete i dobices bolji odbitak oko 30.000 kruna.Dakle,imas onih 40.000 nok,plus ovih 30.000 sigurnih koji ce ti se odbiti na glavnu sumu i nece se oporezivati.
Primer: zaradio si 700.000 nok odbice ti se 70.000 i oporezivace se umesto 700.000 , 630.000 nok i to je ta cifra koja ce uci u konacni proracun kada se bude gledao odnos plata-placeni porez.
Ti nisi pendler,tj.ne putujes do posla i nazad i to ne mozes navesti u selvangivelsenu i ne mozes traziti povracaj poreza za to ali da jesi pendler mogao bi i to traziti.
Zena ti ne radi i ti sam izdrzavas porodicu sto takodje mozes navesti za svaki slucaj.
Dakle,standardfradrag moras da napises obavezno i to napises sifru za to i stavis standardfradrag 10% for utendlanske arb.takere,za svaki slucaj napises finnmarksfradrag (ja sma to uradila kada sam bila u Karasjoku),mada oni znaju to ali ja sam ipak napisala.Pendler nisi.
4 cifre proveravas (glavnu bruto zaradu,placen porez dakle ukupna suma,minstefradrag i fagkontigent-ako si clan sindikata).Te cifre moraju biti tacne kao preduslov za tacan obracun dalje kada trazis ove olaksice.
Vracas im taj selvangivelsen u papiru ili elektronski i cekas SKATTEOPPGJØR u junu.To je konacan obracun sa ovim zahtevima koje si ti trazio.Isplata ide (jun,jul,avgust,septembar,oktobar) nezna se tacno kad ces dobiti,a ako si ti njima duzan placas u dve rate ako je iznos veci od 1000 kruna.Zbog standardfradraga skoro niko ne placa njima porez prve dve godine,pogotovo ti to neces imati jer u tvojoj bransi nema puno overtida kao sto je to slucaj sa zdravstvom jer to sa overtidom je posebna racunica.
Uglavnom to je ono sto je glavnica na selvangivelsenu i sto je vecina od nas imala.Ima milion sitnica jos koje se mogu traziti ali se prosto ne ticu nas vecine.
Toliko se setih sada iz glave.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 10:16 - pre 125 meseci
Nije tacno da je svaki selvangivelsen tacan.Gresi se puno i to se mora proveriti.Ukoliko ne proveris,gubis pare.Ukoliko ne proveravas svoj listic od plate,takodje gubis pare jer se gresi.Ljudi,mnogo je gresaka i zato je vazno ukazati na iste jer se one jako lako isprave i dobijes i izvinjenje ali to je nesto sto je jako bitno,a rekla bih da nismo bas na visokom nivou tumacenja turnusa,platnih listica,poreza F3 dana i slicno.A to je novac.Ljudi novac.Nas novac za koji se i te kako mucimo.Zato proveravaj.
Imas pravo 3 godine unazad ispraviti greske,sto se selvangivelsena tice.Cisto da se napomene.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 10:49 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Prvo da napisem oko studija sto je bilo pitanje ranije...
Dakle,ja ne govorim o procitanom na sajtu vec o procesu kroz koji sam prosla.Ja sam isla na lokalnu procenu srednje skole ovde na Univerzitetu,i to je trajalo 5 meseci...a moze to i duze :) da traje.
Prvo sam bila na razgovoru sa studielederom...i tu dolazis do tumacenja one reci da moras da imas "lovlig opphold" ali ta rec je sirokog shvatanja.Mi mislimo da je dovoljno da si legalno ovde bez obzira sta ti pise u dozvoli ali nije tako.
Ja sam na faglært vizi i tu pise da radim odredjenu vrstu posla i da sam zavisna od toga.Imam pravo na permanent,ali dok god je midlertidlig ta je moja faglært viza vezana za posao.
U tom slucaju ti UDI-u saljes tj.lokalni opptak na Univerzitetu salje UDI-u mejl gde ih obavestava da sma ja radnik u npr.nocnom stillingu u bolnici ali da cu pored toga studirati na Univerzitetu.Od tog odgovora zavisi da li ces dobiti to studijsko mesto,jer u dozvoli pise da ukoliko dodje do bilo kojih promena moras obavestiti UDI o tome.Ja to nisam zelela rizikovati.Prosto isuvise mnogo truda je ulozeno na ovom putu do permanenta da bih ja to prokockala zbog studija.
Ta faglært viza je lovlig opphold i nezavisna je,dakle tvoja je i zasnovana je na tebi i tvom poslu.Ali je viza vezana za posao a ne studije.
Porodicna viza je isto lovlig opphold ali je to zavisna viza i kada dobijas studijsko mesto moras imati garanciju da ces lovlig opphold imati sve vreme trajanja studija sto daje studentska viza i stalna boravisna dozvola ali tu garanciju nemas sa porodicnom vizom jer ona ti vazi onoliko koliko traje ugovor o radu tvog supruznika.
Zato ta rec "lovlig opphold" dobije pravo tumacenje onog momenta kada stupis u proces sa lokalnim opptakom tj.kancelarijom na Univerzitetu koja ce procenjivati da li ti ispunjavas uslove za studije.
Ja sam se zadovoljila sa dobijenim generell studiekompetanse priznanjem a za pocetak studija cekam permanent i necu da rizikujem jer to je uskoro.

Generell studiekompetanse su uslov za Bacelor studije,i da bi ih dobio moras dokumentovati i jezik.
E sada tu zavisi kakav studijski program zelis studirati,tj.na kom jeziku.Ukoliko je na engleskom moras dokumentovati engleski,ukoliko je na norveskom moras dokumentovati norveski sa polozenim Trinn 3 i Bergen test.
Jer sa svom dokumentacijom,ja sam predala i Bergen test jer mene ne zanimaju studije na engleskom.Masteri su uglavnom ti koji se idu na engleski ili ako direktno dolazis na studijsku vizu naravno da neznas norveski i da je gotovo nemoguce savladati ga na tako visokom nivou koji ce ti biti dovoljan za pracenje studija.
Inace u generell studiekompetanse ulazi i to da si slusao engleski u srednjoj skoli sto kod nas u Srbiji nije problem jer to imas sve 4 godine i to polje takodje pokrivas.
Recimo srednja medicinska opsti smer,sa 4 godine engleskog i uz polozen test Trinn3 ili Bergen ispunjava uslov za generell studiekompetanse ali nemas nikakvu fordypning sifru,tj.da ti je na to pridodato da imas i vise znanja iz matematike,fizike,hemije itd...
to imaju gimnazijalci jer je njihova matematika,fizika i hemija na R2 nivou a to je najvisi nivo.Matematika u srednjoj medicinskoj je na S2 nivou.Imas cetiri nivoa poredjani od najnizeg do najviseg nivoa: S1,S2,R1 i R2.
Toliko.

Dobro to je odavno potpuno jasno, ti si vizu dobila na osnovu svoje struke i odgovarajuceg posla , pa ako hoces nesto da menjas u svom konceptu zivota i rada u norge moras da trazis i odgovarajuci vizni status...ali zavisno lice ili korisnik vize(boravka) na osnovu spajanja porodice(mozda gresim) nema tu obavezu ...lovlig opphold , ili vreme za koje ga imas moze biti faktor koji utice na odluku da li ce dozvoliti upis ili ne , ali i studentska viza ne pokriva odjednom dvo ili trogodisnje studiranje ,vec se obnavlja svake godine , gde ponovo moras da im pokazujes pare ,bilo kes ili da si pokriven stipendijom itd..
Mozda je najbolje poslati upit\mejl na vise adresa fakulteta/univ. pa videti...ne kosta nista...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 11:38 - pre 125 meseci
Bacalao,kako nema obavezu.Aposolutno ima.Taj lovlig opphold koji ima na osnovu supruznika je zavistan.Supruznik garantuje za njega ekonomski,sve sto pise na toj dozvoli tice se referanse person tj.supruznika a to je osoba faglært.
Nigde u dozvoli nemas adgang til studie.To imas samo u studentskoj vizi.Da bi dobio odgovor od Univerziteta na takvo pitanje moras poslati dokumentaciju na opptak sa takvom vizom.
Ali tu se problematika siri na EU porodicnu emigraciju,ili emigraciju iz zemalja treceg sveta,ekonomsku pokrivenost.Kod faglært vize UDI moze da napravi problem ako radis 100% stilling natt da ces studirati danju...to sto ces ti reci ja to mogu to njih ne zanima,zakonska regulativa je drugacija...Tu ima mnogo detalja.
Najpametnije je uzeti stalnu boravisnu pa onda raditi sta oces.
Dakle,mozes raditi bilo koji posao ali adgang til studie je nesto drugo i to menja svaciji status.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 11:49 - pre 125 meseci
Citat:
nepodmitljivibg:
Hvala na informacijama, naravno sve zavisi koliko se radi koji je posao, itd. Uglavnom koliko si u mogucnosti i koliko si spreman da radis toliko love.
Jel zna neko kakva je situacija sa poslovima na brodu, da li uopste ima posla. Cuo sam da se na brodu fino zaradjuje.
Pozdrav i svako dobro!


Zarada je uvek lepa kada nemas sitnu decu i curana.Ukoliko imas to pakovanje,para nikad dosta mada i nista ne fali.
U Norveskoj za porodicu trebaju dve plate,pa neka je i 1,5 plata moze i to da prodje...ako se sa tom polovinom plate jednog od supruznika pokrije stan i struja.To mnogo znaci u ovako skupoj zemlji.
Rudnik uglja na Svalbardu je uvek izbor ali dobiti posao na Svalbardu,brodu,platformi nije bas jednostavno...moras biti i preporucen jer kada pogledas zvanicne oglase tih oglasa i nema,to je vrlo internog karaktera.
Primera radi...sin moje koleginice je kuvar,imao je praksu na brodu,hurtigruti dok je isao u skolu.Naime,u skolu je isao sa jednom devojcicom ciji je otac inzenjer na platformi,i zaposlio ih je oboje kao kuvare na platformi.Dakle,preporuka,interno...a kada odes na finn.no neces naci ne znam ti koliko poslova tog tipa otvoreni oglasi itd...
To je realnost.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 11:51 - pre 125 meseci
pa ako gledas logicki oni imaju posebno vizu vezano za studiranje i tamo imas uslov vezan za kolicinu radnih sati koje mozes da radis, znaci ako studiras ne mozes imati i 100% radno vreme, sad da li na prvo mesto stavis posao pa studiranje ili studiranje pa posao svejedno je jer oni imaju posebne uslove za one koje studiraju i na za one koji rade.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 11:53 - pre 125 meseci
Odem u poresku i kazem imam dva poslodavca,jedan posao radim otkazni rok do 1.marta i zato zelim da tu posaljete poresku karticu kao biintekt a u bolnici posto tu produzavam neka to bude glavni poslodavac i da ide tabela plus procenat.Kaze,naravno nema problema.
Rezultat: oba poslodavca dobila tabelarni porez sa procentom.
I ko tu gubi?Ja...ok,ove godine cu platiti nizi porez ali ce sledece godine ta dva meseca januar i februar da me kostaju jer tu gde radim otkazni rok ja sam naglasila da hocu procenat da se skine za prva dva meseca ove godine kako ne bi rizikovala restskatt...ali dzabe pricas...kada na salteru imas totalno dekoncentrisane ljude.
Zato sve moras proveravati i biti upoznat sa slucajem blize...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 11:59 - pre 125 meseci
posao na platformama je jako tesko za dobiti, znam da u sustini za neki nizi posao konkurise i po sto ljudi dnevno, takdje da bi ste radili na platformi morate imati dosta polozenih sertifikata vezano za sigurnost, prvu pomoc i druge stvari koje su usko vezane za ovaj tip posla, pa se postavlja pitanje ko ce vam sve to platiti. mada nije mi jasno ni na koji nacin naci tamo posao zbog diplome, mozda kao kuvar ili elektricar recimo ali to su poslovi koji su jako primaljivi za ove iz EU zemalja.

realno konkurencija je jako velika u toj oblasti i stvarno trebate da budete ekspert da dobijete neki takav posao.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 12:21 - pre 125 meseci

Ovo sto si rekla...

"Nigde u dozvoli nemas adgang til studie.To imas samo u studentskoj vizi.Da bi dobio odgovor od Univerziteta na takvo pitanje moras poslati dokumentaciju na opptak sa takvom vizom."

Jeste tako...i nemas adgang til studie , ali verovatno nema ni eksplicitne zabrane...a interesuje nas ne striktno odredjeno faglaert , nego zavisno lice ..koje ako je nezavisno u trazenju i dobijanju nekog posla (za razliku od nosioca-faglaert), zasto ne bi imao i pravo na studiranje..paradoksalno jeste, ali su prava zavisnog lica sira u tom smislu od nosioca..i to nije bez veze..bar ja to tako vidim i tumacim nisam 100% siguran i zato kazem trebalo bi to proveriti
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 13:55 - pre 125 meseci
Uopste se studije ne navode u toj vizi zato sto UDI ima posebnu regulativu za studente.
Jedna je stvar neogranicen pristup trzistu rada a sasvim drugo su studije.
No,ta diskusija je totalno van aktuelnosti i stvarnosti.Kada dodje neko na porodicnu vizu,ima porodicu osnovna stvar je da nadje posao jer ovo je najskuplja zemlja sveta,i moras imati pare.
Plus imas problem vrtica koje je kum Nesko naveo,i to je cest problem...i u toj situaciji ces da budes student.
Pa znas sta...da ja dovedem curana ovde i da ja idem na posao da radim kao konj a on da ide na Univerzitet i da studira dok ja prehranjujem porodicu...znas sta...zahvalila bih mu se na paznji i poslala ga natrag majci neka ga ona skoluje.
Jer studije uz posao sa decom i problematikom oko vrtica su prakticno neizvodljive.
Kada dodjes na pripoj porodice,moras stati na noge,raditi jer treba ti topla jakna,cizme,frizider pun,a to kosta.
Dakle,vrlo brzo u Norveskoj pocnes hodati po zemlji cvrsto i shvatis sta je realnost.
Jer ukoliko ti taj supruznik i kaze ok,studiraj bice to super za sve nas jednog dana...vremenom nakon silnog overtida koje ce provesti na poslu jer mora da bi prehranio/la porodicu ce biti nezadovoljan i pitace se dokle da se bude ta zrtva...
Dakle,doprinos kuci i kucnom budzetu u tim prvim godinama je presudan.Uzmi stalnu dozvolu pa se skoluj koliko hoces,a Anstajna moze samo kod mame da izigrava,kod mene ce da utovara cement i cisti sneg ako ne moze nista drugo jer ni meni nije lako sa mojim poslom i turnusima.To je zivot i realnost.Onaj ko je u Norge i ko se spojio sa porodicom zna to i te kako dobro.
Zato kazem diskusija nam je ok,ali je van aktuelnosti.Nemas nikoga na porodicnoj vizi na studijama,svi gledaju kako da se zaposle sto pre jer to je realnost.
Ta startna pozicija je vrlo teska ovde a koliko je teska mozes da je shvatis samo kada u nju krocis.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

danielapedagog
pedagog

Član broj: 320382
Poruke: 3
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 14:15 - pre 125 meseci
Pozdrav svima,,,ljudi ja sam potpuno nova u na forumu,,suprug i ja zelimo da se iselimo i zivimo u Norveskoj ali ne znam gde i od koga da trazim pomoc, savet,,,ako neko ima malo vremena i procita ovo sto pisem, bila bih zahvalna da mi napise nesto. Po struci sam diplomirani pedagog a muz diplomirani inzenjer rudarstva,,,Kakve su nam sanse tamo za posao, da li se nase diplome priznaju, kome da se obratimo,,,odakle uopste da pocnem????
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 14:43 - pre 125 meseci
koji pasos imate ?
 
Odgovor na temu

danielapedagog
pedagog

Član broj: 320382
Poruke: 3
*.static.madnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 15:13 - pre 125 meseci
srpski
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.01.2014. u 16:53 - pre 125 meseci
Heh... uvoz curki i curana je vrlo skup i zeznut sport s obzirom na najnovije cene u UDI :)

Postoji i ta verenicka viza na osnovu koje verenica/verenik moze da takodje radi bilo koji posao u norveskoj u roku od 6 meseci koji imate da se vencate.
Tako da ono... u principu curan/curka moze biti i deportovan nazad kod mame ako nezadvovoljava kriterijume... nece da radi ni da trazi posao i samo zanoveta dok se ti lomis na poslu i jos brines o gluposti koja te ceka kod kuce.
Papirologija bi reko da je identicna ko za vencanje i pripoj porodice u norveskoj.. znaci orgoman cirkus i cimanje.

E sad stvarno.. ja i dalje tvrdim da je dalekeo pametnije u srbiji zavrsiti bar neki zanat i imati zanat u rukama na osnovu kog se moze raditi bilo koji posao kad si tu na osnovu pripoja porodice.
Glupo je mesati malter, cistit sneg i raditi najgore poslove za koje je ogromna konkurencija na trzistu.
Ko uspe da zavrsi neki tehnici fax u srbiji taj je na konju. Posto ovde je ogromna postraznja za kvalifikovanom radnom snagom i klasicnim zanimanjima - inzenjerima masinskim, elektro, gradjavinskim i arhitektama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856368 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.