Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7960865 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 19:46 - pre 128 meseci
Citat:
Dragana11:
Blok63
Nije UDI, nego Udir, oni su zaduzeni za teachers :)



E stvarno sam plavuša :D Ljudi hvala a baš sam bila u zabuni šta ima UDI sa ovim....
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 20:01 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
prosvetari po 25x :)) za rad u struci vaspitaca, ucitelja i nastavnika je potrebna autorizacija koja ima 2 kruga

1. nokut.no
2. udir.no dakle NE UDI :D

diplome zakonski nisu validne samo sa nokutom jer je tako za nastavnike ko sto je za zdr. radnike sak...
dakle prvo se izvadi nokut pa onda se sa nokutom salje u udir... ima lepo sve ispisano na sajtu, iscitajte stvano nije komplikovano...

dragana, ne secam se da li sam ti odg. na pp ali pitanje je bas komplexno, stvarno ne bih znao odgovor na to... vi u principu mozete sve da probate, nista ne gubite u svakom slucaju :) ali sto se tice zaposljavanja najveca prepreka je u UDIju tj. kako oni procenjuju odnos diploma posao...



Molim te ne zameri, zbunila me ta sličnost UDI - UDIR. Da ne misliš da sam neozbiljna :)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 20:27 - pre 128 meseci
Znači ako sam ja dobro pročitala ovaj sajt UDIR ne prihvataju ništa bez jezika, lepo piše da Norskprove 2 i 3 ne dolaze u obzir


Norwegian (as a second language) in upper secondary school, 3rd year with the mark 2 or better/Norsk som andrespråk i videregående skole 3. klasse

The Norwegian Language Test – Advanced Level with a score of minimum 450 points/ Test i norsk, høyere nivå (Bergenstesten) med minimum 450 poeng

Level 3 in the Introductory Programme for Foreign Students at the Universities/ Trinn 3 i norsk for utenlandske studenter ved universitetene

One Year Programme in Norwegian Language and Civilization for Foreign Students/ 1-årig høgskolestudium i norsk språk og

Kao asistent ne mogu da se dobijem dozvolu i eto....lepo beše radovanje juče bar na kratko
 
Odgovor na temu

dekky.m
Beograd

Član broj: 315515
Poruke: 5
37.19.108.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 22:55 - pre 128 meseci
E pa, od danas jedan licencirani farmaceut vise... Dobio licencu posle tacno 4 meseca. Skål! :D
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 23:49 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
prosvetari po 25x :)) za rad u struci vaspitaca, ucitelja i nastavnika je potrebna autorizacija koja ima 2 kruga

1. nokut.no
2. udir.no dakle NE UDI :D

diplome zakonski nisu validne samo sa nokutom jer je tako za nastavnike ko sto je za zdr. radnike sak...
dakle prvo se izvadi nokut pa onda se sa nokutom salje u udir... ima lepo sve ispisano na sajtu, iscitajte stvano nije komplikovano...

dragana, ne secam se da li sam ti odg. na pp ali pitanje je bas komplexno, stvarno ne bih znao odgovor na to... vi u principu mozete sve da probate, nista ne gubite u svakom slucaju :) ali sto se tice zaposljavanja najveca prepreka je u UDIju tj. kako oni procenjuju odnos diploma posao...



Da, znam :) A u pravu si, treba pokusati, mislila sam da mozda ne znas neki slucaj, iz prakse, mada ne znam da li bi ga smeo pomenuti :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 23:53 - pre 128 meseci
Oooooo....dakle pored svih pravila dozvoljeno je koristiti i mozak.
Ako jedna medicinska sestra ima radno iskustvo sta ce joj dokaz o staziranju.Dokaz o staziranju treba ogromnom broju ljudi jer su isli na prekvalifikaciju,jer nemaju nikakvo iskustvo i to njima zato treba.
Jedna med.sestra u Srbiji ne moze da radi bez polozenog drzavnog ispita.Dakle,onaj ko ima iskustvo ne treba da trazi potvrdu o staziranju.To se odnosi na prekvalifikante,i ljude koji nemaju nikakvo iskustvo u zdravstvu.
Onaj ko ima,ne treba mu.I nece mu traziti kao dodatnu dokumentaciju.Ako nemas iskustva,hoce.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2013. u 23:58 - pre 128 meseci
Citat:
blok63:
Znači ako sam ja dobro pročitala ovaj sajt UDIR ne prihvataju ništa bez jezika, lepo piše da Norskprove 2 i 3 ne dolaze u obzir


Norwegian (as a second language) in upper secondary school, 3rd year with the mark 2 or better/Norsk som andrespråk i videregående skole 3. klasse

The Norwegian Language Test – Advanced Level with a score of minimum 450 points/ Test i norsk, høyere nivå (Bergenstesten) med minimum 450 poeng

Level 3 in the Introductory Programme for Foreign Students at the Universities/ Trinn 3 i norsk for utenlandske studenter ved universitetene

One Year Programme in Norwegian Language and Civilization for Foreign Students/ 1-årig høgskolestudium i norsk språk og

Kao asistent ne mogu da se dobijem dozvolu i eto....lepo beše radovanje juče bar na kratko



Za teachers ne treba jezik, samo za pre-school i mother-tongue teachers. Ja sam zaboravila koje je tebi zvanje, mislila sam profesor. Mada i nama ticerima nije uopste jednostavno, tacno je da jezik ne treba za autorizaciju ali se zato ne uklapamo u norveski sistem nastavnika/profesora. Mi smo svi usko specijalizovani, uglavnom za jedan predmet, a to u Norveskoj slabo prolazi :(
Ako ti je za utehu, ti jezik mozes nauciti, a mi diplomu ne mozemo menjati :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 00:11 - pre 128 meseci
Blok63,

Kad si ti napisala "otvorila sam vrata raja i dobila sam autorizaciju",ja sam ti cestitala i nisam htela da ti kazem ovo sto sada pisem jer mi i dalje ne ide u glavu da neko ko cita forum intenzivno,ima Stefanka koji ne 25 puta vec 25000 puta je objasnio i okacio linkove UDIR-a i objasnio potanko da je NOKUT samo usputna stanica,pisao o jeziku na desetinama strana kao osnovnom uslovu za dalje priznavanje,i ti na to sve napisala da,razumem,sve mi je jasno,pogledala sam link,procitala i izadjes sa konstatacijom da ides u UDI,dakle u policiju a tek sada rasclanjujes da ti NP2 i NP3 nije dovoljan.Pa sta mislis zasto sam ti ja pisala o Bergen testu koji se trazi kao uslov.Ovo nije filozofiranje vec stvarno konstatacija da ako nekome nesto nije jasno,neka kaze ne razumem,ili ne mogu da prevedem link,ne znam i neka pita.
I NOKUT ne izdaje autorizacije,to radi SAK.Nokut izdaje nostifikacije.
Pa Mada77 covek dobio nostifikaciju od Nokuta kompletne diplome,ali mu skroz jasan slucaj sta dalje treba jer citao izmedju ostalog Stefankove postove.
Deluje post iritirajuci i nadobudno ali meni ne ide u glavu majke mi ovo tvoje brkanje autorizacije-UDI-a-NOKUT-a.
To znaci da si ti citala postove i terala svoju politiku.Bez uvrede ali tako je.
Svi mi nesto ne razumemo ali ovo je kod tebe bilo hronicno.
Srecno u daljem procesu i napred sa jezikom.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 00:18 - pre 128 meseci
Citat:
dekky.m:
E pa, od danas jedan licencirani farmaceut vise... Dobio licencu posle tacno 4 meseca. Skål!


Cestitamo.

Isabeau917,citas li ti ovo? Ti uskoro slavis godinu dana cekanja...i sva je prilika da ces da pobedis Dunju1965...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 00:30 - pre 128 meseci
Citat:
blok63:
Hvala :) Idemo dalje. Samo mi još uvek nije sve do kraja jasno.Npr.šta će mi Nokut ako UDI ponovo radi moju autorizaciju + jezik. Ali,raspitaću se sve...Lepo krenem po onom starom dobrom principu "Dobar dan-Dobar dan".Pišem, zovem, tražim. I učim.

Ljudi da pitam vas koji ste prekalili jezik i dugo ste tamo. Kad ide faza kad se znanje sleže. POjedinačno imam fond reči preko 500(možžda i i više) gramatiku u prste znam.Sada sklapanje rečenica i izražavanje. Imam veiki profesionalni problem, što moram da kitim reči i rečenice (posledica srpskog) a to mi samo koplikuje norveški. Npr. moram da ubacim pridev ili ne bila ja, a onda moram da pazim koji je oblik,koji rod imenice. Ma ,bolid. To je zbog onog srpskog da se ne obrukam da ostavim utisak nekog ko se lepo izražava.A verujem da to njih ne zanima baš!

Inače nisam pisala o događaju u jednoj (od 2 poznate) školi gde sam išla na norveški.Nije Saga. U jednom trenutku me zovu iz škole da kažu profesor bolestan, nema dva dolaska.POsle mi stigne mejl od profe da više tamo ne radi ali mi oni neće reći i nemaju koga da nađu.Pita jel hoću privatno,Ja nisam bila oduševljena njegovim načinom rada. Od tada prođe dve sedmice pa se tek onda škola javila.Ja učim sama prešla sam celu knjigu På vei Neškovu. Sad prelazim na drugu. Planiram za konverzaciju da nađem privatnog profesora ali je pitanje gde? Lepo ću da odem na Filološki, katedra za Skandinavistiku pa opet "Dobar dan-dobar dan"

Hvala vam još jednom na četitkama i podršci,ionako sam se izbedačila zbog UDI i jezika...Idemo, sledeći stepenik.




Norveski jezik u poredjenju sa srpskim jezikom,je sirotinja.Taj problem sam imala ja u pocetku kod pisanja sastava.Htela da to lepo napisem...ne greska,treba reci kratko,precizno i bez kicenja.Na to ces da gubis veliko vreme a onda ces na Bergen testu na skriftlig produksjon da dobijes potpuno drugaciji zadatak.Kod nas su profesori cenili deskripciju a ovde to nije nikakva prednost,da ne kazem nesto gore.Pitali bi se cemu ti to opisujes toliko...ali razumem zasto to radis,kao sto si i sama rekla...stara navika.Kada uspes da je izbacis bice ti lakse.Ovo govorim iz licnog iskustva jer ja sam to radila.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 07:38 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
dekky.m:
E pa, od danas jedan licencirani farmaceut vise... Dobio licencu posle tacno 4 meseca. Skål!


Cestitamo.

Isabeau917,citas li ti ovo? Ti uskoro slavis godinu dana cekanja...i sva je prilika da ces da pobedis Dunju1965...



čitam, čitam
krajem 11. mjeseca šišam dunju , u 9. mj. poslala za master pa ćemo vidit
mužu nokut prizno strojarstvo za 3 tjedna, ću da se obesim
 
Odgovor na temu

Vucetic Nikola
Arandjelovac, Srbija

Član broj: 313105
Poruke: 10
212.17.135.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 08:26 - pre 128 meseci
Kad sam ulazio u Srbiju na madjarskoj granici su samo uzeli pasose (od supruge, cerkice i moj) otvorili i vratili, 99.9% sam siguran da nisu nista skenirali, a za pecat sam 100% siguran jer ga nema u pasosu.
Je l' ste sigurni da skeniraju pasos svaki put, jer kao sto sam rekao 99.9% sam siguran do moj nije skeniran (covek samo otvorio i zatvorio, i naravno pitao razlog putovanja)?
Mislim da mogu da se provucem tih 10-ak dana vise u sengenu, jer zaista moram biti ovde do tad.
Ako su bas i skenirali (mada cisto sumnjam), hoce li me pustiti jer je to 10-ak dana u pitanju, tj.mogu li se provuci kao nisam gledao, racunao itd.ako bas dodje do toga?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 08:42 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok63,

Kad si ti napisala "otvorila sam vrata raja i dobila sam autorizaciju",ja sam ti cestitala i nisam htela da ti kazem ovo sto sada pisem jer mi i dalje ne ide u glavu da neko ko cita forum intenzivno,ima Stefanka koji ne 25 puta vec 25000 puta je objasnio i okacio linkove UDIR-a i objasnio potanko da je NOKUT samo usputna stanica,pisao o jeziku na desetinama strana kao osnovnom uslovu za dalje priznavanje,i ti na to sve napisala da,razumem,sve mi je jasno,pogledala sam link,procitala i izadjes sa konstatacijom da ides u UDI,dakle u policiju a tek sada rasclanjujes da ti NP2 i NP3 nije dovoljan.Pa sta mislis zasto sam ti ja pisala o Bergen testu koji se trazi kao uslov.Ovo nije filozofiranje vec stvarno konstatacija da ako nekome nesto nije jasno,neka kaze ne razumem,ili ne mogu da prevedem link,ne znam i neka pita.
I NOKUT ne izdaje autorizacije,to radi SAK.Nokut izdaje nostifikacije.
Pa Mada77 covek dobio nostifikaciju od Nokuta kompletne diplome,ali mu skroz jasan slucaj sta dalje treba jer citao izmedju ostalog Stefankove postove.
Deluje post iritirajuci i nadobudno ali meni ne ide u glavu majke mi ovo tvoje brkanje autorizacije-UDI-a-NOKUT-a.
To znaci da si ti citala postove i terala svoju politiku.Bez uvrede ali tako je.
Svi mi nesto ne razumemo ali ovo je kod tebe bilo hronicno.
Srecno u daljem procesu i napred sa jezikom.



Pa kad si me ovako stručno i profesionalno profilisala (ne znam jesi li i psiholog)...šta još da dodam....MOžda da sam još i glupa pa nisam skontala razliku između UDI i UDIR-a.
MOžda bi "gospođica Sveznalica" mogla da pretpostavi da sam dobijala neke različite informacije iz Norveške (ne od Stefanka) pa me to zbunjivalo.Još si i vidovita ,vidiš da forum čitam intenzivno...veruj mi ne imam svoj život pravi a ne virtuelni.

Ipak toliko dovoljno inteligencije još imam da ti neću staviti na analizu moje pisanje sastava pošto se pitaš šta toliko kitim, pa da dodatno popuniš svoje prazno vreme.
Čudi me da posle dve godine života nisi naučila od Norvežana da je apsolutno nekulturno donositi sud o drugima i komentaisati da li su oni ovakvi ili onakvi. Izgleda da se neke navike iz Srbije teško mogu izbaciti.

Ali lepo je biti pun sebe i davati sebi pravo da procenjuješ ljude. Hehehehe šta kaže..."Svi mi nesto ne razumemo ali ovo je kod tebe bilo hronicno."


 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 08:47 - pre 128 meseci
Citat:
Dragana11:
Citat:
blok63:
Znači ako sam ja dobro pročitala ovaj sajt UDIR ne prihvataju ništa bez jezika, lepo piše da Norskprove 2 i 3 ne dolaze u obzir


Norwegian (as a second language) in upper secondary school, 3rd year with the mark 2 or better/Norsk som andrespråk i videregående skole 3. klasse

The Norwegian Language Test – Advanced Level with a score of minimum 450 points/ Test i norsk, høyere nivå (Bergenstesten) med minimum 450 poeng

Level 3 in the Introductory Programme for Foreign Students at the Universities/ Trinn 3 i norsk for utenlandske studenter ved universitetene

One Year Programme in Norwegian Language and Civilization for Foreign Students/ 1-årig høgskolestudium i norsk språk og

Kao asistent ne mogu da se dobijem dozvolu i eto....lepo beše radovanje juče bar na kratko



Za teachers ne treba jezik, samo za pre-school i mother-tongue teachers. Ja sam zaboravila koje je tebi zvanje, mislila sam profesor. Mada i nama ticerima nije uopste jednostavno, tacno je da jezik ne treba za autorizaciju ali se zato ne uklapamo u norveski sistem nastavnika/profesora. Mi smo svi usko specijalizovani, uglavnom za jedan predmet, a to u Norveskoj slabo prolazi :(
Ako ti je za utehu, ti jezik mozes nauciti, a mi diplomu ne mozemo menjati :)



Dragana idem u januaru u Oslo pa ću videti na licu mesta šta mogu da uradim. Ja sam po zvanju u Srbiji profesor razredne nastave, odnosno učiteljica od 6 do 10 godina, I do IV razred. Ali nigde ne žurim jezik učim pa učim još na zimu malo da vežbam....

Hvala na podršci.Ako nešto saznam interno vezano za nas (neku prečicu) javljam ti.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 08:55 - pre 128 meseci
Citat:
Vucetic Nikola:
Kad sam ulazio u Srbiju na madjarskoj granici su samo uzeli pasose (od supruge, cerkice i moj) otvorili i vratili, 99.9% sam siguran da nisu nista skenirali, a za pecat sam 100% siguran jer ga nema u pasosu.
Je l' ste sigurni da skeniraju pasos svaki put, jer kao sto sam rekao 99.9% sam siguran do moj nije skeniran (covek samo otvorio i zatvorio, i naravno pitao razlog putovanja)?
Mislim da mogu da se provucem tih 10-ak dana vise u sengenu, jer zaista moram biti ovde do tad.
Ako su bas i skenirali (mada cisto sumnjam), hoce li me pustiti jer je to 10-ak dana u pitanju, tj.mogu li se provuci kao nisam gledao, racunao itd.ako bas dodje do toga?



Nece te pustiti jer to nije gledanje kroz prste i za dan ima da ti prave problem a ne za 10,pravila su jasna,a ti posto si zapeo da probijes broj dana posto poto ti ces to uraditi ma sta ti ovde ljudi rekli,a nadam se da je tih 10 dana vredno kasnije zabrane ulaska u Sengen na xy dana
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 09:06 - pre 128 meseci
Ja samo kazem Nikola da to sto ti nisi video dal su oni nesto skenirali ili su zapisali olovkom ne mora nista da znaci,znam neke nase studente koji su se isto tako pravili blesavi pa ostajali posle work and travel programa na crno u USA jos neki mesec i kad su odlazili nazad kuci isto se cudili kako im na granici niko nista nije rekao niti komentarisao pa se oni hvalili kako su za*ebali amere a posle kad su aplicirali za narednu vizu videli da su na nekim listama zabrane ulaska u USA na 5god i slicno,dakle nisu oni bas tako blesavi,pogotovo sto je Madjarska brana EU i Shengena i mnogo su packi dobili oko ilegalnih prelazaka,cak im je i oprema najsavremenija kupljena za pracenje granica tako da sumnjam da su oni naivni,mozda je i tacno da su te zaboravili skenirati al ko da bude siguran u to?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 09:20 - pre 128 meseci
dan ostajanja vise van sengena je mnogo, naravno da se moze desiti da nisu skenirali pri izlasku ili ulasku, nije im bas najbolji sistem pracenja i trude se i bore da ga unaprede, trenutno je pun mana i ne belezi vreme koje si proveo unutar sengena.

ukoliko si vec odlucio da ostanes 10 dana vise onda ako mozes vidi da iz sengena izadjes vozom preko madjarske, daleko lakse nego recimo na kelebiji ili horgosu gde samo cekaju takve

u svakom slucaju ako bas nesto krene po zlu ti ponesi evrice sa sobom pa bez ustezanja, kao da to radis 5x godisnje plati
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 09:24 - pre 128 meseci
da li je neko slao ili dobijao paket iz srbistana?

koliko se placa recimo iz srbije za norge, koliko se dugo ceka, da li moze da se salje hrana?

takodje ako neko ima info i za slanje iz norge za srbiju neka javi.

ja sam slao obicna pisma, otprilike se ceka 10 dana da stignu ako se salju iz norveske, iz srbije za norvesku putuje oko 2,5 nedelje.

poslao sam ako se ne varam do sada 5 pisama za srbiju stim da mi jedno nikada nije stiglo na adresu, radi se o mycall kartici, dobio sam 2 pisma iz srbije i toliko je i poslati.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 09:47 - pre 128 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Blok63,

Kad si ti napisala "otvorila sam vrata raja i dobila sam autorizaciju",ja sam ti cestitala i nisam htela da ti kazem ovo sto sada pisem jer mi i dalje ne ide u glavu da neko ko cita forum intenzivno,ima Stefanka koji ne 25 puta vec 25000 puta je objasnio i okacio linkove UDIR-a i objasnio potanko da je NOKUT samo usputna stanica,pisao o jeziku na desetinama strana kao osnovnom uslovu za dalje priznavanje,i ti na to sve napisala da,razumem,sve mi je jasno,pogledala sam link,procitala i izadjes sa konstatacijom da ides u UDI,dakle u policiju a tek sada rasclanjujes da ti NP2 i NP3 nije dovoljan.Pa sta mislis zasto sam ti ja pisala o Bergen testu koji se trazi kao uslov.Ovo nije filozofiranje vec stvarno konstatacija da ako nekome nesto nije jasno,neka kaze ne razumem,ili ne mogu da prevedem link,ne znam i neka pita.
I NOKUT ne izdaje autorizacije,to radi SAK.Nokut izdaje nostifikacije.
Pa Mada77 covek dobio nostifikaciju od Nokuta kompletne diplome,ali mu skroz jasan slucaj sta dalje treba jer citao izmedju ostalog Stefankove postove.
Deluje post iritirajuci i nadobudno ali meni ne ide u glavu majke mi ovo tvoje brkanje autorizacije-UDI-a-NOKUT-a.
To znaci da si ti citala postove i terala svoju politiku.Bez uvrede ali tako je.
Svi mi nesto ne razumemo ali ovo je kod tebe bilo hronicno.
Srecno u daljem procesu i napred sa jezikom.



Pa kad si me ovako stručno i profesionalno profilisala (ne znam jesi li i psiholog)...šta još da dodam....MOžda da sam još i glupa pa nisam skontala razliku između UDI i UDIR-a.
MOžda bi "gospođica Sveznalica" mogla da pretpostavi da sam dobijala neke različite informacije iz Norveške (ne od Stefanka) pa me to zbunjivalo.Još si i vidovita ,vidiš da forum čitam intenzivno...veruj mi ne imam svoj život pravi a ne virtuelni.

Ipak toliko dovoljno inteligencije još imam da ti neću staviti na analizu moje pisanje sastava pošto se pitaš šta toliko kitim, pa da dodatno popuniš svoje prazno vreme.
Čudi me da posle dve godine života nisi naučila od Norvežana da je apsolutno nekulturno donositi sud o drugima i komentaisati da li su oni ovakvi ili onakvi. Izgleda da se neke navike iz Srbije teško mogu izbaciti.

Ali lepo je biti pun sebe i davati sebi pravo da procenjuješ ljude. Hehehehe šta kaže..."Svi mi nesto ne razumemo ali ovo je kod tebe bilo hronicno."




Ti mozes i umes prihvatiti samo divne komentare i nista osim toga.Tebe ovde niko nije procenjivao licno a problem nije u napisanom vec u shvacenom.Vise koristi imas od citanja postova a ne od vredjanja mene.Nigde nije donesen sud o tebi,zasto bi se to uopste radilo.Kao sto si mogla da procitas a nisi,jer si uzasno sujetna i niko tebi nista ne moze reci,ja sam o sastavu napisala da sam imala isti problem kao i ti i napisala ti da na veliku deskripciju ne gubis vreme ali sujeta te toliko blokira da ni slova ne vidis.
Pozdrav i svako dobro za dalji proces.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.11.2013. u 09:51 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
da li je neko slao ili dobijao paket iz srbistana?

koliko se placa recimo iz srbije za norge, koliko se dugo ceka, da li moze da se salje hrana?

takodje ako neko ima info i za slanje iz norge za srbiju neka javi.

ja sam slao obicna pisma, otprilike se ceka 10 dana da stignu ako se salju iz norveske, iz srbije za norvesku putuje oko 2,5 nedelje.

poslao sam ako se ne varam do sada 5 pisama za srbiju stim da mi jedno nikada nije stiglo na adresu, radi se o mycall kartici, dobio sam 2 pisma iz srbije i toliko je i poslati.


Ja sam slala mami poklon za rodjendan,komso.Ne isplati se ha ha...evo i zasto...mali je to paketic a na jedan paket platis 375 kruna (tadasanja cena bila,sada ne znam),i plus ona u preuzimanju platila cenu...tako da je to iznelo koliko i poklon...Za ostalo ne znam...Imaju u posti cenovnik za slanje paketa,proveri.
Nisam dobijala iz Srbije i ne znam za hranu ali za slanje odavde je moje iskustvo takvo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7960865 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.