Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7804408 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
31.223.130.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 21:46 - pre 134 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
Citat:
sofi1976:
Imam jedno pitanje molim vas pa kome nije tesko da mi odgovori,imam autorizaciju za helsefagarbeidera,sada bi da saljem papire u SAK za sestru pa me interesuje sta ste vi sve prevodili iz velikog nastavnog plana i programa,sve bi doista bilo puno,imam visu medicinsku skolu opsti smjer pa da pokusam pa sta bude,dobicu neki odgovor..Izvinjavam se ako na forumu ima vec negdje odgovor,pratim forum u nazad par mjeseci konstantno,ali nisam to procitala,pozz za sve...


Imas Visu,opsti smer,i treba da probas.Ali za to bi ti bilo jako pametno da prevedes ceo plan i program s obzirom da se hvataju za sve zivo.Znam da je izdatak ali bi trebalo prevesti,jer jedno je slanje za helsefaga i to je nivo srednje skole,a drugo je za sykepleiera.Sama odluci.Ja sam samo akcentovala to da sa detaljnim planom i programom ce imati uvid u sadrzaj predmeta,ali posalji uz to i srednju med.skolu ono,svedocanstva sva cetiri i onaj skraceni samo pobrojani plan i program sa brojem casova teorije i prakse.Posalji to obavezno zajedno i u kompletu da imaju uvid da imas vise od 4 godine,tj.6-7 ne znam po kojem si programu za Visu isla.Dakle,ceo paket.
[/qu

Hvala puno,sto se mora nije ni tesko :)...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
148.122.14.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 22:03 - pre 134 meseci
Citat:
tristar:
Pomalo glupo pitanje(koje se verovatno postavlja po 1000ti put), a odnosi se na mašince:
Da li je potrebno master doplomu koju imam prevedenu sa engleskog zajedno sa supplementom(sistem po bolonji), autorizovati preko NOKUT-a da bi se dobila radna dozvola?

EDIT U ROKU OD 2 min I ODGOVOR SAMOM SEBI:
Ne treba-poslodavac odlučuje da li mu treba formalna autorizacija(structural engineer)


ne ne sinak, samo ti odradi autorizaciju, jer ce te buduci poslodavac garant pitati a jel tvoja diploma vredi ovde, ti lepo izvadis papir i pokazes da vredi. u suprotnom ide na rec a to nije bas pozeljno. takodje zamisli ovu situaciju, radis u buducoj firmi neku ponudu, ubacite vi i kolega vaze zivotopise i diplome i ko ti garantuje da buduci klijent tvoje kompanije zna da ti je diploma priznata ?

izem ti ovaj oslo kada nema snega. miro 10x je lepse na severu, a i cistije

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 22:15 - pre 134 meseci
za Dakipro

Evo sam i ja pokusao da to odradim elektronski preko altinn.no, medjutim imam isti problem kao i ti "BELØP" koji ne znam kako da izracunam.
Tako da cu najverovatnije poslati postom na papiru koji sam i dobio od njih.

Pitanja za sve

1. Da li vracam oba papira "Foreløpig beregning av skatter og avgifter 2012" i "Selvangivelse 2012" ili samo jedan i koji je to? Pretpostavljam da je samo Selvangivelse posto je na tom papiru i tacka 5.0 u koju je moguce napisati cuvenu recenicu "10% standardfradrag for utenlandske arbeidstakere" ???

2. Ukoliko to budem slao postom na koju adresu koji postboks da saljem?

Hvala.
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 00:01 - pre 134 meseci
hei

Potreban mi je savet u vezi smestaja . Citao sam pravilnik od SiO-a (studentskog doma u Oslu) , i tamo pise da moze da se iznajmi soba ukoliko postoje slobodne sobe.Medjutim , kada sam ih kontaktirao , rekli su mi da je sobu samo moguce dobiti ukoliko si redovan student. Sto znaci da je tu pretesko upasti.
E sada , ukoliko bih upisao neki fax , ili neku skolu (cisto kao pokrice) u Oslu koja bi mi omogucila da dobijem taj status redovnog studenta , da li bih mogao regularno da radim i iskoristim smestaj u domu ? Po zakonu studenti mogu da rade samo do 50% radnog vremena , ali da li postoji neka fora da se nadje posao i da se boravi u tom domu , dok kao "studiram" .
Neka druga opcija je neki pristojan hostel , da nije mnogo skup a isto tako da ne spava nas 5+ u sobi ?
Uhhh , najgore je naci taj smestaj koliko vidim !
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

Prevaren

Član broj: 313730
Poruke: 1
95.180.69.*



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 00:22 - pre 134 meseci
Pozdrav svima pre svega.
Ovaj post pisem iskljucivo iz razloga jer ne zelim da drugi ljudi prodju kroz ono sta smo prosli moje kolege i ja. Radi se o vec dokazanim prevarantima, postoji i ovde na temi nekoliko informativnih postova na tu temu. Dakle radi se o agenciji GoEuropeGo koja je promenila ime i sada se zove BestGuess.

Evo i linka http://www.bestguess.org/ dakle sajt identican kao i njegov sadrzaj sa prethodnom agencijom GoEuropeGo.

Vlasnik dokazani medjunarodni prevarant Ove Johansen o kom mozete dosta saznati na ovom linku: http://www.eulex-kosovo.eu/doc...OHANSEN%20(PRIS-DC).%20EN..pdf

Nova agencija je BestGuess a nova firma je TeleQube, evo i linka od firma: http://www.teleqube.com/en/


Znaci provereni prevaranti sa srpskim inzenjerima kao marijonetama varaju radnike i bave se drugim prevarnim radnjama. Svi ovde sa teme znaju kako su prosli ranici u Norveskoj koji su prosle godine otisli preko firme GoEuropeGo(sadasnji BestGuess). Ko se ne seca evo jedan link iz domacih novina cisto da osvezimo pamcenje: http://www.novosti.rs/vesti/na...rveska-Ostavili-Srbe-bez-plate a evo i jedan link iz renomiranog aftenpostena: http://www.frifagbevegelse.no/arbeidslivet/article6389274.ece


Evo i najnovijih oglasa za posao ovih prevaranata:
http://www.sljaka.com/job/1432...networks-projects-at-teleqube/
http://www.sljaka.com/job/1432...etoworks-projects-at-teleqube/
http://www.sljaka.com/job/1432...uipment-installer-at-teleqube/

Dakle ljudi pamet u glavu!!! Zapamtite pojmove BestGuess, TeleQube, Ove Johansen! Salju ljude(radnike telekomunikacija) u Poljsku, Norevesku i Svedsku...Ljudima u Norveskoj prosle godine nisu platili ni krunu poreza na doprinos, 60 radnika po ~1000e mesecno za svakog radnika ~6 meseci...Mnogi su proveravali i nikom nije uplacivan porez!!!! U takvoj zemlji oni su se tim bavili!!!! PAZITE SE!!!! To za porez je samo deo...mnogo je pisano ranije na temu njih i njihovih prevara, ovaj post je cisto informativnog karaktera!!!!

Mnogo danas ima prevaranata jer znaju da svi hoce da beze iz Srbije, pamet u glavu ljudi i ne verujte nikom! A admini ako opet nasednu na one fore i pritiske ja cu opet isti post postovati cisto da informisem ljude jer ja kao ni moje kolege ne zelimo nikom da se desi ono sto se desilo nama!!!!Dakle mole se admini i oni da pomognu, sve sto je ovde izneseno je svima dostupno na internetu, a protiv prevaranata se vodi pravni postupak u Norveskoj...

Pozdrav svima i srecno!

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 09:22 - pre 134 meseci
Vezano za papire i priznavanje obrazovanja u zdravstvu....info iz Austrije...tamo je i dalje za nostrifikaciju nase srednje potrebno odraditi 4 meseca prakse,odslusati 2 ispita i poloziti 5 i to traje sve 6 meseci,taj program,nakon cega dobijate priznanje kao setra iliti norveski sykepleier, jelte.Do tada automatski imate pravo da radite 2 god kao bolnicar. Medjutim i tamo je u najavi izmena priznavanja diploma jer na nivou EU dolazi do neke reorganizacije te ce se nasa srednja konkretno u Austriji morati nostrifikovati i to da bi bio bolnicar a za sestru nanovo u skolu,dakle totalno ce doci do degradiranja svih diploma i to zato sto kao i uvek kod nas se sa svime kasni pa tako i sa restruktuiranjem skolstva,navodno ta skola od 5god za sestre u Hrvatskoj vec postoji i potrebno je da se sve zdravstvene skole prilagode tom novom pravilniku EU,posto mi ocito nismo sada ce do tih promena koje su se desile u Norveskoj a koje su ocito deo pocetka primene ovog novog pravilnika za teritoriju EU,poceti da se desavaju iste stvari i u ostalim EU drzavama sto se tice priznavanja nasih diploma,samo je pitanje koliko dugo ce jos koja zemlja raditi po starom metodu pa ko izvuce priznanja izvuce....
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 11:05 - pre 134 meseci
Zanima me nesto vezano za mobilni internet u Norveskoj?!
Imam no broj iz my call mreze, to je pripejd broj, pa me zanima da li mogu kao u Srbiji za neku odredjenu svotu novca uplatiti neke minute,poruke i megabajte na mesecnom nivou?
Bice mi potreban internet, a osoba kod koje dolazimo nema internet, kako ne bi lutao po kaficima, bibliotekama i slicnim objektima da se prikljucim na net probao bi na taj nacin da preko tel delim net na komp!
Gledao sam nesto na njihovom sajtu pa me zanima da li je ovo vezano za pripejd ili neke postpejd tarife, posto imaju neke dobre ponude samo kazem nisam siguran da li je ovo samo za postpejd ili za pripejd korisnike
http://www.mycall.no/mobil/fastpris-pluss
evo linka pa neka neko pogleda ako moze da mi pomogne!
HVALA
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 12:27 - pre 134 meseci
Moja draga je uplatila sad taj fastpris+, i ako smo dobro ukapirali to je jednokratna uplata na mesec dana.
Znaci kao prepaid ali ima 30 dana ogranicenja na sve te usluge i dodatke i sl. Ona je prepaid btw, i dobila je sve te minute i poruke i internet. Ali ovo je prvi mesec da koristi taj "paket" pa cemo videti
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 12:39 - pre 134 meseci
Citat:
dakipro: Moja draga je uplatila sad taj fastpris+, i ako smo dobro ukapirali to je jednokratna uplata na mesec dana.
Znaci kao prepaid ali ima 30 dana ogranicenja na sve te usluge i dodatke i sl. Ona je prepaid btw, i dobila je sve te minute i poruke i internet. Ali ovo je prvi mesec da koristi taj "paket" pa cemo videti


Isto tako sam i ja skapirao, ali sam hteo biti siguran!
Svakako veliko hvala!
Ovo je dobra stvar, primer za 199 kr 250 min (150 zemalja sveta i Srbija), 250 min za no, 250 sms i mms i 250 mb interneta mislim da je dovoljno za citanje i slanje emeil-a i pracenje konkursa!E sad kolko ja racunam 200 kr je 3000 din ali za mesec dana sve to nije lose!

E da jel mozda putuje neko 17.aprila Norwegian-om?
Ja i supruga tog dana povecavamo srpsku koloniju u Norveskoj, a stan je u Lillestrøm-u Skjetten!
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 13:22 - pre 134 meseci
mada77 ima putnika koji ce biti u avionu tog 17. Moja kuma putuje tog dana. :)
 
Odgovor na temu

vilagrand

Član broj: 271108
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 13:32 - pre 134 meseci
Citat:
mada77:
Zanima me nesto vezano za mobilni internet u Norveskoj?!
Imam no broj iz my call mreze, to je pripejd broj, pa me zanima da li mogu kao u Srbiji za neku odredjenu svotu novca uplatiti neke minute,poruke i megabajte na mesecnom nivou?
Bice mi potreban internet, a osoba kod koje dolazimo nema internet, kako ne bi lutao po kaficima, bibliotekama i slicnim objektima da se prikljucim na net probao bi na taj nacin da preko tel delim net na komp!
Gledao sam nesto na njihovom sajtu pa me zanima da li je ovo vezano za pripejd ili neke postpejd tarife, posto imaju neke dobre ponude samo kazem nisam siguran da li je ovo samo za postpejd ili za pripejd korisnike
http://www.mycall.no/mobil/fastpris-pluss
evo linka pa neka neko pogleda ako moze da mi pomogne!
HVALA


Izvini jel mozes da objasnis kako ces da delis net sa kompom za nas koji slaboo barataju tehnickim stvarima?
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.125.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 14:09 - pre 134 meseci
Citat:
photoplazma: mada77 ima putnika koji ce biti u avionu tog 17. Moja kuma putuje tog dana. :)


Bice nas sigurno jos!!!

Citat:
vilagrand: Izvini jel mozes da objasnis kako ces da delis net sa kompom za nas koji slaboo barataju tehnickim stvarima?


E pa kada preko telefona imas net mozes da delis na lap top koji ima Wi-Fi...ukljucis net na tel udjes u postavke pa u bezicne mreze i tamo imasopciju veza sa internetom preko tel i prenosni hotspot ukljucis to i kompom uzimas mrezu sa telefona...eto bas laicki opisano!
Tako je kod mene na telefonu ne znam za druge!
I tako je u srbiji samo je ovde malo sporo ne znam kako ce funkcionisati gore!
Ali videcemo!Ako neko zna da to tako ne moze neka me ispravi!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 15:23 - pre 134 meseci
Citat:
dakipro:
aj sad ja kao amater da pitam oko poreza i tih 10%...
otiso sam na www.skattekaten.no i tamo se logovao i vidim svoj taj TAx report. I ima da se odabere cuveni "3.3.7 10% standardfradrag for midlertidig opphold i Norge" ali trazi da se unese Beløp u krunama, to sad ja treba sam da preracunam koliko je to para kolko zelim da mi vrate?
Znaci nije samo da unesem da hocu tu stavku, nego mora dunesem kolko para ocu nazad.
Kako sad da proracunam to, mora li kao u sedmi razred na kontrolni da postavljam cele jednacine i nejednacine ili ima neka prosta fora?


Dakle,ne mozes ti sam da preracunas koliko para treba da ti vrate jer tu lepo mozes da se zeznes.Najvisa suma koju standardfradrag dozvoljava je 40.000 nok.Dakle,ako zaradjujes ispod 400.000 nok bice manje u skladu sa iznosom ukupne godisnje zarade ali ako zaradjujes 600.000 nok 10% standardfradrag moze najvise da bude 40.000 nok jer to je odredjena suma.E sada,ako im napises 40.000 nok to ne znaci da ce oni tebi vratiti 40.000 nok vec ce za toliko da umanje cifru novcanu koja ce se oporezivati.Dakipro,ja ne saljem elektronski vec postom iz vise razloga a jedan od tih je i taj.Ali ako ipak ides elektronski vodi se ovim da napises 40.000 nok.Prethodno proveri da li ima neko polje u kojem si trebao da upises svoju ukupnu godisnju zaradu.Ako pak zaradjujes 350.000 onda stavi 35.000 nok jet to odgovara toj cifri,ali mislim da je u tvom slucaju 40.000 nok ta cifra.
A naravno imas uvek i opciju da posaljes u papiru,pa neka se oni mlate sa tim !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 15:25 - pre 134 meseci
Citat:
mada77:
Zanima me nesto vezano za mobilni internet u Norveskoj?!
Imam no broj iz my call mreze, to je pripejd broj, pa me zanima da li mogu kao u Srbiji za neku odredjenu svotu novca uplatiti neke minute,poruke i megabajte na mesecnom nivou?
Bice mi potreban internet, a osoba kod koje dolazimo nema internet, kako ne bi lutao po kaficima, bibliotekama i slicnim objektima da se prikljucim na net probao bi na taj nacin da preko tel delim net na komp!
Gledao sam nesto na njihovom sajtu pa me zanima da li je ovo vezano za pripejd ili neke postpejd tarife, posto imaju neke dobre ponude samo kazem nisam siguran da li je ovo samo za postpejd ili za pripejd korisnike
http://www.mycall.no/mobil/fastpris-pluss
evo linka pa neka neko pogleda ako moze da mi pomogne!
HVALA

To što ti gledaš je postpaid, treba ti ovo http://www.mycall.no/mobil/venner-kontantkort/norgespakken.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 15:26 - pre 134 meseci
Citat:
photoplazma:
za Dakipro

Evo sam i ja pokusao da to odradim elektronski preko altinn.no, medjutim imam isti problem kao i ti "BELØP" koji ne znam kako da izracunam.
Tako da cu najverovatnije poslati postom na papiru koji sam i dobio od njih.

Pitanja za sve

1. Da li vracam oba papira "Foreløpig beregning av skatter og avgifter 2012" i "Selvangivelse 2012" ili samo jedan i koji je to? Pretpostavljam da je samo Selvangivelse posto je na tom papiru i tacka 5.0 u koju je moguce napisati cuvenu recenicu "10% standardfradrag for utenlandske arbeidstakere" ???

2. Ukoliko to budem slao postom na koju adresu koji postboks da saljem?

Hvala.


Saljes samo selvangivelsen 2012 jer njima taj privremeni obracun u tvom slucaju vise nista ne znaci jer moraju da ukljuce sada standardfradrag i da urade novi obracun na osnovu umanjenog iznosa koji se oporezuje.
Adresa...?Hm...kod mene u centru Tromsa ima samo jedna SkattNord zgrada i tu predajemo...e sada ja ne znam gde si ti i kako funkcionise to kod vas koliko imate tih kancelarija...procunjaj to sam...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 15:31 - pre 134 meseci
Post clana "Prevaren" je koristan post i treba upamtiti osnovne nazive novonastalih firmi,i proveriti sve pre upustanja u takve avanture za ljude iz te elektro struke.To je cisto informativno i ne bi trebalo dozvoliti ponovno brisanje kao sto je bio slucaj sa prethodnim postovima.To su samo iskustva ljudi i ajde da pokazemo da je ovo demokratski forum.Niko nikoga ne vredja,vec pisu ljudi svoja iskustva.Lepo je sto se prati situacija i sto ljudi jedni druge upozoravaju.Tome ovaj forum i sluzi i ako je vec nesto ovliko poseceno onda treba dozvoliti sve sto je zasnovano na iskustvima i istinitim dogadjajima da ostane ovde u informativne svrhe.Odgovornost je na administratoru.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 15:36 - pre 134 meseci
Citat:
delija_sever031:
Vezano za papire i priznavanje obrazovanja u zdravstvu....info iz Austrije...tamo je i dalje za nostrifikaciju nase srednje potrebno odraditi 4 meseca prakse,odslusati 2 ispita i poloziti 5 i to traje sve 6 meseci,taj program,nakon cega dobijate priznanje kao setra iliti norveski sykepleier, jelte.Do tada automatski imate pravo da radite 2 god kao bolnicar. Medjutim i tamo je u najavi izmena priznavanja diploma jer na nivou EU dolazi do neke reorganizacije te ce se nasa srednja konkretno u Austriji morati nostrifikovati i to da bi bio bolnicar a za sestru nanovo u skolu,dakle totalno ce doci do degradiranja svih diploma i to zato sto kao i uvek kod nas se sa svime kasni pa tako i sa restruktuiranjem skolstva,navodno ta skola od 5god za sestre u Hrvatskoj vec postoji i potrebno je da se sve zdravstvene skole prilagode tom novom pravilniku EU,posto mi ocito nismo sada ce do tih promena koje su se desile u Norveskoj a koje su ocito deo pocetka primene ovog novog pravilnika za teritoriju EU,poceti da se desavaju iste stvari i u ostalim EU drzavama sto se tice priznavanja nasih diploma,samo je pitanje koliko dugo ce jos koja zemlja raditi po starom metodu pa ko izvuce priznanja izvuce....


Delija...ove promene sto pises vezane sa uskladjivanje diploma se NISU desile u Norveskoj iz tog razloga.Advokat je u razgovoru sa Nemdom,postavila i to pitanje kako su i zasto bas sada odlucili da menjaju svoju dosadasnju praksu i odgovor koji je dobila jeste da su to uvideli na osnovu zalbi na odluke SAK-a gde je bilo napisano da se odradi praksa i nasjonalfag.Dakle,pre svega smo mi Srbi sami sebi ovo napravili,a onda su nas i Filipinci u velikom delu ispratili.Dakle,na osnovu zalbi koje je SAK prosledjivao Nemdi se ovo dogodilo.To je bio inicijator za sva ova sada desavanja.Dakle,ne zato sto se ide na nacelno uskladjivanje diploma.
Ovde na forumu se podrzavao uvek stav da se treba zaliti i da se time nista ne gubi.To je bila nacelna i cista glupost ali kada sam god to spomenula i napisala cuti i odradi,dobila sam nazad da ja nisam dovoljno dugo u Norveskoj i da je od "ujaka ujak" uspeo da skine praksu tako sto se zalio.Svaki dalji komentar je suvisan.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 18:40 - pre 134 meseci
Hm,iakos am davno prestala da trazim logicnost u svemu ovde...ima stvarno nekih totalno nelogicnih stvari koje ti prosto zapadnu za oko.
Dakle,da bi neko bilo ko,ko ovde radi spojio svoju porodicu sa sobom,potrebno je da ispuni sledeci ekonomski zahtev:
Dette innebærer at han eller hun må dokumentere en inntekt som tilsvarer 88 prosent av lønnstrinn 19 i Statens lønnstabell, som blir oppjustert hvert år i mai. I 2012 tilsvarer dette 242 440 kroner i dokumentert årlig samlet inntekt før skatt.
Sto znaci da zaradjuje 242.440 godisnje.
A kada si sam i faglært si minimum je 307.000 nok...jer se uzima u obzir ono pravilo od 80-100% uz pisanje cele godisnje plate na ugovoru sa sve turnusom popodne/noc...
Koji apsurd...ispada da tebi samom treba veci finansijski zahtev nego kada je u pitanju hranjenje cele porodice...
Dakle,to je pamet UDI-a i logiku ne treba traziti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 19:46 - pre 134 meseci
Citat:
Markitos:
hei :)

Potreban mi je savet u vezi smestaja . Citao sam pravilnik od SiO-a (studentskog doma u Oslu) , i tamo pise da moze da se iznajmi soba ukoliko postoje slobodne sobe.Medjutim , kada sam ih kontaktirao , rekli su mi da je sobu samo moguce dobiti ukoliko si redovan student. Sto znaci da je tu pretesko upasti.
E sada , ukoliko bih upisao neki fax , ili neku skolu (cisto kao pokrice) u Oslu koja bi mi omogucila da dobijem taj status redovnog studenta , da li bih mogao regularno da radim i iskoristim smestaj u domu ? Po zakonu studenti mogu da rade samo do 50% radnog vremena , ali da li postoji neka fora da se nadje posao i da se boravi u tom domu , dok kao "studiram" .
Neka druga opcija je neki pristojan hostel , da nije mnogo skup a isto tako da ne spava nas 5+ u sobi :O ?
Uhhh , najgore je naci taj smestaj koliko vidim !


To su oni nasi nerealni zahtevi...jefino i komforno.Nema toga ni kod nas u daleko siromasnijoj zemlji a kamoli u najskupljoj zemlji sveta kakva je Norveska.Jeftini hosteli...hm?Koliko god bilo jeftino kada se otegne na period od 2-3 meseca nije jeftino vise,a ti najjeftiniji hosteli su bas da se deli soba i to sa nekoliko ljudi.Jedna je stvar doci na 14 dana,a druga traziti posao nekoliko meseci.Tada je hostel prica prilicno skupa.
Studentski dom?Ja licno nemam iskustva,ali pre izvesnog vremena neki su i srecom cistom upadali kada je bilo slobodnih soba preko leta,najcesce na period od 2 meseca.To je svakako najisplativije ali upasti je tesko.E sada,da bi upisao skolu jezika neku,treba ti ispunjenje onog finansijskog uslova da na racunu imas 10.000 evra,i imas pravo rada 50%,a leti mozes da radis puno radno vreme jer tada si izvan tog studentskog perioda.Da bi upisao neki fax kod njih,polozen Bergen testmslanje dokumenata na opptak do 1.marta je rok svake godine za one koji imaju obrazovanje iz inostranstva...Tako da sve je to dosta komplikovano...
Ide lepo vreme...ima dosta parkova,stabilnih klupa...pa resio si da promenis zivot...daj sve od sebe...ucini i nemoguce.Deluje sada kao da ti ja solim pamet ali ne...ne solim.Resenje se uvek nadje ako ga intenzivno trazis koliko god da je tesko.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.host.songnetworks.se.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2013. u 20:05 - pre 134 meseci
ja koristim taj paker preko mycall ali net ne sljaka, bar meni ne. imam htc one x, android 4.0.1. postoji i drugo resenje, tj da se kupi modem za 3g za usb, kupi neka kartica tipa telenor surf i koliko sam gledao imaju paketi povoljno od 3 i 5 GB. to je savrseno dovoljno ukoliko se ne koristi kamera na skajpiju. sada sam bio van norveske 2 dana. i isao sam preko E16, neki smesan prelaz izmedju svedske i norge. genijalna stvar je sto nema ama bas nikakve kontrole. cak ni zastava. samo tabla obavestenja da ste usli u norge. mislim da oni koji planiraju da dodju kolima, sa brdom hrane kupljenoj u madjarskoj mogu biti par meseci mirni u norge.

trondhaim je prelep, ako mi se uspe da napu telefon bacicu koju sliku kasnije iz setenje.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7804408 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.