Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838387 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 15:01 - pre 134 meseci


Ekipa, zanimaju me vaša iskustva sa Nokutom...ako ima raspoloženih da ih podijele. Konkretno moj slučaj je već prešao onu granicu od 4 mjeseca obrade. Nakon 5 upita mejlom, dobila sam odgovor da obrada traje više od očekivanog. Sad sam već u 5mjesecu čekanja. Malo me to brine, iako su već obrađivali diplome sa mog fakulteta i priznali ih... Ima li još itko ovaj "problem"?
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 16:55 - pre 134 meseci
Cao svima,
Dobio sam fast jobb, pocetak rada je 01.07. a zakazao sam u UDI 12.04. Da li mogu da cekam radnu i boravisnu dozvolu u Norveskoj ili mogu i u Srbiji?
Kako to ide, kada dobijem odgovor od UDI na adresu u Norveskoj, idem da podignem dozvolu u Policiju, a za to vreme dok cekam obradu, mogu biti u Srbiji?
Hvala puno
 
Odgovor na temu

FSasa
Sasa Francuski
Kikinda,Oslo

Član broj: 313353
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:08 - pre 134 meseci
Vi ste imali za rostilj u Srbiji?

 
Odgovor na temu

FSasa
Sasa Francuski
Kikinda,Oslo

Član broj: 313353
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:09 - pre 134 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Cao svima,
Dobio sam fast jobb, pocetak rada je 01.07. a zakazao sam u UDI 12.04. Da li mogu da cekam radnu i boravisnu dozvolu u Norveskoj ili mogu i u Srbiji?
Kako to ide, kada dobijem odgovor od UDI na adresu u Norveskoj, idem da podignem dozvolu u Policiju, a za to vreme dok cekam obradu, mogu biti u Srbiji?
Hvala puno



Koje ste struke, ako nije problem?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:30 - pre 134 meseci
Sasa,procitala sam vasu pp.Procitajte malo forum,mnogo smo pisali o tome,spajamo diplomu sa poslom koji radimo.I moramo imati procenat od 80% minimum.To je pravilo za nas van EU.Diplome za med.obrazovanja regulise SAK,a nemedicinske visoke diplome regulise NOKUT.UDI je institucija za izdavanje dozvola.Iscitajte ta tri sajta.
Konkretno za fax psihologije mislim da je nadlezan NOKUT,ali ne znam da li je priznato i kako ide sa tim.Nemamo na forumu aktivnog clana koji je zaposlen kao psiholog ali mislim da bi ona trebala svoja dokumenta da salje za NOKUT.Tamo se ne placa nikakva taksa,ceka se obrada to jest procena od nekoliko meseci.Porodica moze da se spoji ukoliko jedno od supruznika nadje posao u svojoj struci.Kljuc za nas sve je da moramo raditi prve tri godine posao za koji smo skolovani.Konkretno za psihologa ima dosta oglasa ali ja ne znam da li je diploma priznata.Prosto ne poznajem nikoga ko je autorizaovao nasu diplomu za psihologa.To su ovde profesionalne sestogodisnje studije.
Precesljaj ove sajtove:
http://www.udi.no/
http://nokut.no/
http://www.jobbnorge.no/
http://www.finn.no/

Poslednja dva su oglasi za procenu trzista.Iscitaj to malo za pocetak.Korisno je.
Supruznik koji dodje na pripoj porodice moze da radi bilo koji posao ali nosilac vize mora da radi posao u struci.
Ovde na forumu su pretezno inzenjeri i medicinari.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:31 - pre 134 meseci
Citat:
FSasa:
Vi ste imali za rostilj u Srbiji?



I za ladno toceno pivo u kriglu sa debelo dno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:32 - pre 134 meseci
JA sam naučio jezik bez pohađanja bilo koje škole i položio norskprøve 3 posle 3(i slovima tri dana) života u Norveškoj.G-đice Mirjana ne razumem zašto ne verovati Jensu da je sam naučio jezik i plasirati priču na forumu da je to nemoguće!?Možda zbog reklamiranja škola u Srbiji?Ovo je veoma čitan forum i takva vrsta reklame im donosi veliku korist...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:34 - pre 134 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Cao svima,
Dobio sam fast jobb, pocetak rada je 01.07. a zakazao sam u UDI 12.04. Da li mogu da cekam radnu i boravisnu dozvolu u Norveskoj ili mogu i u Srbiji?
Kako to ide, kada dobijem odgovor od UDI na adresu u Norveskoj, idem da podignem dozvolu u Policiju, a za to vreme dok cekam obradu, mogu biti u Srbiji?
Hvala puno


CESTITAMOOOOOO!Radno-boravisnu dozvolu mozes da cekas u Norveskoj naravno.Ali mogli bi da ti izdaju tidlig start pa da odmah pocnes da radis ali tebi je pocetak za juli zakazan tako da verovatno imas svoje planove.Pa mozes naravno i u Srbiji da cekas.To do sada mislim da nije bio slucaj ovde,obicno se jurio taj rani start...ali ti imas zakazano za 12.4 i tada predajes dokumenta.Nakon sto ti odobre dozvolu i posalju je na adresu zakzace ti i datum kada da dodjes na slikanje za oppholdskort jer sada je na karticu,i onda ides opet po to,i stize kartica na adresu za 10-tak dana i to je to.Malo ti je to cimanje da putujes tamo vamo...jer imas predaju dokumenata pa potom karticu slikanje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:44 - pre 134 meseci
Ja cu jos jednom ovako javno da kazem da nemam ni jedan dan skole niti jedan cas privatne nastave, i takodje sam polagao norksprøve 3 nakon nekih 3 meseca provedenih ovde i polozio sam. Ko hoce moze da veruje. Ko nece ne mora. Mada je po mom misljenju savrseno normalno da neko plati profesora ako vidi da mu jezik ne ide. I to je sasvim u redu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:44 - pre 134 meseci
Citat:
rsasanis:
JA sam naučio jezik bez pohađanja bilo koje škole i položio norskprøve 3 posle 3(i slovima tri dana) života u Norveškoj.G-đice Mirjana ne razumem zašto ne verovati Jensu da je sam naučio jezik i plasirati priču na forumu da je to nemoguće!?Možda zbog reklamiranja škola u Srbiji?Ovo je veoma čitan forum i takva vrsta reklame im donosi veliku korist...


Ne nije zarad reklame skole,vec Jens i ja smo ocigledno imali nesporazum oko njegovog identiteta.Njegov kolega sa istog odeljenja je isao u skolu jezika i ja sam bila sve ovo vreme ubedjena da je to u stvari on.To je sada jedna druga strana price koja nema nikakve veze sa reklamama skola.Naprotiv.

A sto se skola tice,tu ima podjednake krivice i kod ucenika i kod profesora.Pojedini profesori se uopste ne trude ili imaju pogresan pristup.Dok jako puno ucenika takodje zna da kaze da ne zeli da ga profesor ili profesorka opominju zasto nije napisao sastav ili uradio domaci jer on/ona imaju decu i posao i ne mogu da prate taj tempo rada.Tu dolazi do velikog nerazumevanja a pritom sve to kosta.I jedni i drugi snose podjednaku krivicu.Ja sam svojevremeno napisala i jednu kritiku na racun nekoliko profesora iz skole Saga ovde na forumu,tako da meni pripisivati reklame skole bas i ne ide,iako sam ja imala pozitivno iskustvo sa skolom.Ali sam u medjuvremenu shvatila da i ucenici imaju dobar deo svoje krivice jer i oni su ti koji moraju da se potrude a ne da se kaze ja radim,ne mogu,ne pitaj me i tacka.Ako imas takav pristup,onda nemas pravo ni da se zalis na profesora.Kazem,nikada nije samo jedan krivac.Obostrano je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:45 - pre 134 meseci
EDIT - Samo sam se nadovezao na ono sto je napisao rsasanis.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:53 - pre 134 meseci
Vidim iz postova da postaje popularno uciti jezik sam.A ako ti ne ide...e u tom slucaju uzmi profesora...
Cak si flink ako ne uzmes profesora.Katedre za jezike bi trebalo ukinuti,po tom kriterijumu.
Ne slazem se sa tim...ja sam Bergen test polozila zahvaljujuci dobrom radu sa mojom profesorkom i svakako zivotu ovde sto se samog dela slusanja tice.Ali to sada nije bitno.Svako bira kako mu odgovara.
Moja i Jensova diskusija je zasnovana na tome da ja njega ne poznajem u stvari i sve vreme sam ga mesala sa njegovim kolegom sa istog odeljenja koji je zaista isao u skolu i nikako mi nije bilo jasno zasto to krije kao da je sramota ici u skolu...ha ha.
A u stvari,on je neko drugi.Secam se na Aker Brygge sedimo Joca,Dejan i ostli i ja im pricam kako mi profil Stoltenberga i mog kolege sa kardiologije nikako se ne uklapa ali ajde...ljudi se menjaju rekoh....
Ali mi Srbi smo cudo...odmah krecemo u napad,imamo neke zadnje misli pa se ide do te mere da ja reklamiram skole...ma jok.Totalno druga prica bez ikakve zadnje namere.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:54 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
vujkeeeee:
Cao svima,
Dobio sam fast jobb, pocetak rada je 01.07. a zakazao sam u UDI 12.04. Da li mogu da cekam radnu i boravisnu dozvolu u Norveskoj ili mogu i u Srbiji?
Kako to ide, kada dobijem odgovor od UDI na adresu u Norveskoj, idem da podignem dozvolu u Policiju, a za to vreme dok cekam obradu, mogu biti u Srbiji?
Hvala puno


CESTITAMOOOOOO!Radno-boravisnu dozvolu mozes da cekas u Norveskoj naravno.Ali mogli bi da ti izdaju tidlig start pa da odmah pocnes da radis ali tebi je pocetak za juli zakazan tako da verovatno imas svoje planove.Pa mozes naravno i u Srbiji da cekas.To do sada mislim da nije bio slucaj ovde,obicno se jurio taj rani start...ali ti imas zakazano za 12.4 i tada predajes dokumenta.Nakon sto ti odobre dozvolu i posalju je na adresu zakzace ti i datum kada da dodjes na slikanje za oppholdskort jer sada je na karticu,i onda ides opet po to,i stize kartica na adresu za 10-tak dana i to je to.Malo ti je to cimanje da putujes tamo vamo...jer imas predaju dokumenata pa potom karticu slikanje...

Hvala puno,
Samo jos jedno pitanje. Dobio sam posao u Sandnesu a zakazao u UDI u Oslu, jel to nema veze. Moj poslodavac mi je rekao da nema veze, da zakazem u mestu trenutnog boravista a to je Oslo!? Malo mi je nelogisno da moram da zakazem u UDI-ju u Sandnesu/Stavangeru pa da putujem iz Osla na predaju dokumenata, pa posle na slikanje itd.
Hvala
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 17:57 - pre 134 meseci
Vidi,ja sam u opstini u kojoj sam dobila posao tu zakazala i za predaju papira.E sada...valjda je ok Oslo...ne znam sta drugi misle evt.medicman on je iz Stavangera pa gde je predavao...Mozda da cujes misljenje drugih isto na tu temu...
Ja sam do sada drzala se pravila tamo gde je posao u toj opstini predajem i papire za dozvolu,ali cini mi se da su ljudi na forumu pisali i drugacije...tako da verujem da je to ok,ali proveri i sa drugima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 18:06 - pre 134 meseci
Drago mi je da smo bar jednu stvar razjasnili. :-) A sto se tice ove polemike skola/samostalno ucenje.. ne znam. Ja licno jedino sto bih promenio kada bih mogao da vratim vreme unazad, platio bih nekom (tada, ne sada) da me nauci strucno-kolokvijalnom medicinskom norveskom jeziku, da to tako nazovem. Kad vas bace u vatru prvih par nedelja, a slabo baratate strucnom terminologijom kao i nekim kolokvijalnim frazama, onda je to bas nezgodno u pocetku. Problem za nas iz Srbije je taj sto oni skoro iskljucivo koriste norveski jezik kad opisuju bolesti, pa jos kad krenu usmeno sa skracenicama tipa KOLS, Hb ( nikada ne kazu hemoglobin, vec iskljucivo Hb -dakle ho be) i slicno To je u pocetku da poludis, ali se vremenom sve slegne.
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 18:11 - pre 134 meseci
Hvala.
Kada dobijem obavestenje o radnoj i boravisnoj dozvoli, koliko otprilike cekam na slikanje u policiji!?
Pitam te jer ne znam da li imam vremena da dodjem iz Srbije na zakazan termin, nadam se da nije 2-3 dana od dobijanja obavestenja!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 18:23 - pre 134 meseci
Ma jok,imaces vise dana mada zavisi od opstine do opstine...ali imas nekih 10-tak dana svakako.Uspeces za to vreme da kupis kartu.Mada naravno ne uzimaj ovo kao garanciju...dakle to je obicno tako,bude vise dana izmedju...

Stoltenberg,kazem ja ovima na Aker Brygge-u letos...ja mu kopirala moju gramatiku a on tvrdi da dana skole nema.Plus isao u skolu ceo jedan nivo...u cemu je fora ne znam!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 18:28 - pre 134 meseci
Citat:
jens stoltenberg:
Drago mi je da smo bar jednu stvar razjasnili. :-) A sto se tice ove polemike skola/samostalno ucenje.. ne znam. Ja licno jedino sto bih promenio kada bih mogao da vratim vreme unazad, platio bih nekom (tada, ne sada) da me nauci strucno-kolokvijalnom medicinskom norveskom jeziku, da to tako nazovem. Kad vas bace u vatru prvih par nedelja, a slabo baratate strucnom terminologijom kao i nekim kolokvijalnim frazama, onda je to bas nezgodno u pocetku. Problem za nas iz Srbije je taj sto oni skoro iskljucivo koriste norveski jezik kad opisuju bolesti, pa jos kad krenu usmeno sa skracenicama tipa KOLS, Hb ( nikada ne kazu hemoglobin, vec iskljucivo Hb -dakle ho be) i slicno To je u pocetku da poludis, ali se vremenom sve slegne.


Meni je prvih nedelju dana u bolnici bilo kao u nekom horor filmu iako sam ovde 2,5 godine.Ceo izvestaj samo na norveskom a na raportu sve strucne njihove skracenice,ne latinske vec njihove norveske i pored svakog pacijenta pored imena na listi stoje sve skracenice po dva slova.Nijedan tumor ne pise na latinskom,ali ni jedan,posto je to moja problematika sada ovde.Da se zaprepastis ali udje se u sistem...
Mislim da je sto se tog strucnog dela ucenja tice konkretno za nas medicinare malo diskutabilno koliko su profesori u mogucnosti da nam razjasne skracenice,jer ne verujem da su upuceni u to bas dobro,ali one osnove svakako da jesu.Imala sam ja knjigu Helsenorsk ali nije to to,to je vise uopsteno sa onim laganim pojmovima...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 18:30 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Vidi,ja sam u opstini u kojoj sam dobila posao tu zakazala i za predaju papira.E sada...valjda je ok Oslo...ne znam sta drugi misle evt.medicman on je iz Stavangera pa gde je predavao...Mozda da cujes misljenje drugih isto na tu temu...
Ja sam do sada drzala se pravila tamo gde je posao u toj opstini predajem i papire za dozvolu,ali cini mi se da su ljudi na forumu pisali i drugacije...tako da verujem da je to ok,ali proveri i sa drugima.


pa nekako je logicno da predajes u opstini gde radis, mislim najvise zbog ranog starta koji odobrava policija.


meni nije jasno sto se ljudi busaju kako su sami naucli jezik? meni je ovo 4. strani. jedan sam ucio u skoli, 2 sam sam naucio radeci. a za norge idem i na casove u kommunu (svaki dan 2 casa, pon=petak, 3 meseca traje kurs) i imam kurs u sagi preko skajpija. jednostavno znam kako sam naucio ova 2. i tako necu da naucim i norveski. ocu da mi norge bude sto je moguce ispravniji. kurs u norge mi je tek poceo, razlika u odnosu na sagu je evidentna. oba kursa imaju svoje prednosti i mane i licno mislim da ih je najbolje imati istovremeno. za to skola sluzi btw

ja inace nisam sam naucio ni matematiku, fiziku, nacrtnu geometriju, statiku konstrukcija, celicne konstrukcije, sah, plivanje ......


bez znanja jezika (inzinjeri prevashodno) mozete naci posao, dosta tesko ali ima neke sanse. sa znanjem jezika nacice te ga daleko lakse i brze. jbg ja nisam mogao da budem u ovoj drugoj grupi, i zato se sada trudim da sto pre savladam jezik i prestanem da se brinem za buduce poslove.






Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2013. u 18:36 - pre 134 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Cao svima,
Dobio sam fast jobb, pocetak rada je 01.07. a zakazao sam u UDI 12.04. Da li mogu da cekam radnu i boravisnu dozvolu u Norveskoj ili mogu i u Srbiji?
Kako to ide, kada dobijem odgovor od UDI na adresu u Norveskoj, idem da podignem dozvolu u Policiju, a za to vreme dok cekam obradu, mogu biti u Srbiji?
Hvala puno


cestitke za posao

mozes li malo detaljnije opisati kako si dosao do posla, znanje norveskog i sl. hvala

btw jel papiri ne mogu da se predaju u ambasadi norveske u bg?



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7838387 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.